Amerikanen geven weer toon aan WATERPOLOTITEL VOOR ITALIANEN Vermoeide Oranje ruiters spelen geen. rol bij CHIO-Rotterdam Nationaal record schrale troost Oranje Kunstzwemploeg eindigt op de zesde plaats MAANDAG 2^ AUGUSTUS 1978 WEST-BERLIJN (GPD) - Weer greep de Oranje- vrijeslagestafetteploeg naast het brons. Zoals twee jaar eerder in de olympische zwemarena van Montreal het dameskwartet ook naast brons had gegrepen. Treffender kon de overeenkomst met Montreal nauwelijks zijn., Immers, in Montreal hadden Ran, Faber, Maas en Brigitha ook de strijd om de derde plaats ver loren van Canada, had de Ameri kaanse ploeg door gedurfd wis selen van Shirley Babashoff het Oostduitse kwartet het goud voor de neus weggekaapt en was Rusland op een vyfde plaats geëindigd. Maar het verschil waarmee Nederland nu vierde werd achter Amerika, de DDR en Canada, was beduidend kleiner. „Als dit nummer voor in de week had plaatsgevonden zouden we Canada hebben verslagen", zei damesleidster en chef d'equipe Wil Storm later. „Nu hebben ze zich voldoende kunnen herstel len van de vermoeienissen van de Commonwealth Games, waar door wij uiteindelijk vierde wer- den" Niet verrassend En toch had Nederland kansloos geleken. Ineke Ran, Oranjes startzwemster, tikte na 100 meter als vijfde aan in 58,34, Kamstra slaagde er niet in om de West- duitse ploeg van de vierde plaats af te halen (58,43), Annelies Maas zette een tijd op de derde 100 me ter neer van 57,91, waardoor Enith Brigitha alles moest geven om brons te halen. Alles was te veel voor de IJ-zwemster. Met haar slottijd van 56,20 was ze weliswaar sneller geweest dan tijdens de series, maar niet snel genoeg om het Canadese kwartet van de derde plaats af te houden. Het 16e nationale record voor Oranje in de estafettetijd van 3.50,88 (in Montreal Ran, Faber, Maas en Brigitha 3.51,67) was slechts een schrale troost. Een tijd die slechts 1,29 seconden langzamer was geweest dan de tijd van de Canadese da- Dat de DDR de Verenigde Staten ook hier weer voor moest laten géan, was lang niet zo verrassend geweest als in Montreal twee jaar geleden. Het idee om zo dicht bij huis te zijn (hemelsbreed ligt Oost-Berlijn tenslotte 10 km van de zwemarena in het westelijk stadsdeel) en toch zo ver weg, de den de gevoelens van heimwee ontstaan die de toch al aangetaste saamhorigheid nog verder af brokkelde. Zelfs Barbara Krause, de enige Oostduitse die in staat geacht moet worden de enige gouden medaille bij de dames naar Oost-Berlijn te brengen, op de sprint vanavond, is door die heimwee bevangen. „Dit was een unieke kans geweest om mijn vader en moeder mee te laten gaan. Ze wonen hier nau welijks 10 kilometer vandaan, maar ze moeten mijn prestaties via de televisie volgen", aldus de op een na oudste zwemster in het Oostduitse kamp. Want alleen zij die aan topsport doen komen over de grens, de rest blijft thuis, zo luidt de stelregel van het Oost duitse systeem, dat hard aan ver andering toe lijkt te zijn Buitenland zien De DDR ontvangt jaarlijks 15 mil joen Westduitsers op familiebe zoek, stimuleert het toerisme, daartoe gedwongen door de in- Tracy Caulkins (15 jaar) uit Nashville: zij behaalde in Berlijn vijf gouden zwemplakken en één zilveren temationale zwakte van de eigen valuta. Het kapitalistische inter- shopsysteem is er ten dele op ge. grondvest; grote hotels, waar al leen met westers geld betaald kan worden, rijzen als paddestoelen uit de grond. Zo wordt het Oost duitse volk niet alleen met de westerse luxe in eigen land ge confronteerd, maar kan zich, door de bijna overal te ontvangen Westduitse televisie-uitzendin gen ook een beeld vormen van het leven in de Bondsre publiek. De DDR maakt een moeilijke tijd door en staat voor belangrijke be slissingen. Het tweeledig doel. dat topsport in de DDR tot dus ver had, het verwerven van inter nationale (en dus ook economi sche) erkenning en het „gezond" houden van de bevolking, lijkl voor de jonge sportmensen te zijn veranderd in het doel: het bui tenland zien. Ook in eigen land stijgt de kritiek, nu de DDR op zwemgebied het sportieve Waterloo heeft gevon den. Wil men in Moskou over twee jaar weer op hetzelfde ni veau komen, dat wil zeggen de Amerikaanse overmacht van West-Berlijn weer tegenstand te bieden, dan zal er heel wat moe ten gebeuren zeggen de Oost duitse verslaggevers. Zal men de gaten, die gevallen zijn na de af tocht van K'ornelia Ender, Han- nelore Anke, Ulrike Richter en Rosemarie Kother, die bij de we reldkampioenschappen in Cali nog zes gouden persoonlijke me dailles veroverden, toch moeten opvullen. Een leeftijdsveijonging binnen de Oostduitse ploeg lijkt de eerste stap te zijn om in Moskou weer succes te kunnen behalen. In na volging van de Verenigde Staten, dat met Caiilkins, Elkins, Sterkei en Woodhead zaterdag voor de elfde maal het wereldrecord op de vier maal 100 meter vrije-sla- gestafette scherper stelde. Met een tijd van 3.43,43 waren de Amerikaanse meisjes bijna an derhalve seconde sneller dan in Montreal en 3 seconden sneller als het Oostduitse kwartet Witt, Metschuck, Krause en Prie- Vijfde plak Het vrije-slagestafettenummer was overigens niet het enige, waarbij de Amerikanen opnieuw de toon aangaven. Tracy Caulkins, al omhangen met het goud van de estafetteploeg, voegde aan haar daarmee op vier gouden plakken gekomen totaal nog een vijfde toe op de 200 meter vlinderslag. Zij evenaarde gelijktijdig het we reldrecord van de Oostduitse Andrea Pollack, dat sinds begin juli op 2.09,87 was gekomen en trok haar ploeggenote Nancy Hogshead mee naar het zilver. Pollack moest na haar zilveren plak op de 100 meter vlinder nu genoegen nemen met het brons. Tracy Caulkins: „Als het niet zo kil was geweest zou ik vermoe delijk wel iets sneller hebben ge zwommen, maar met die gouden plakken ben ik natuurlijk net zo blij". De kilte en een schuin over het bad staande wind wpren er de belang rijkste oorzaken van geweest dat de Amerikaan Joe Bottom, win naar op de 100 meter vlinderslag, zijn wereldrecord van 54,18 niet kon verbeteren. Hij bleef daar 0,12 seconden boven: 54,30. De Europees kampioen Roger Pyttel moest achter de Amerikaan Ja- genburg en de Zweed Arvidsson genoegen nemen met een vierde plaats. Een plaats waar eigenlijk Kees Vervoorn, de 18-jarige atheneumleerling uit Den Haag, had moeten belanden in de fina le. Vervoorn reikte niet verder dan de achtste en laatste finaleplaats. „Ik had gehoopt vanavond har der te zwemmen, maar na die tijd van de series (55,93 - de eerste maal dat een Nederlander de grens van 56 seconden door breekt) was ik eigenlijk al blij. Voor de series was ik ook meer gespannen geweest om in die fi nale te komen. Die spanning mis te ik", aldus Vervoorn, die het komende jaar zijn studie wil laten prevaleren boven het zwemmen en het trainen. Zelfs de afgesloten weddenschap met de Westduit ser Klaus Steinbach „We wilden geen van tweeën laatste worden" deden Vervoorn niet sneller gaan. „Over twee jaar zien-we wel verder", meende Vervoorn. „Dan is Joe Bottom, die begin dit jaar bij de Speedo Meet al had aange kondigd te stoppen, maar hier toch weer van de partij was, in middels ook wel gestopt. Mis schien dat ik dan pas tot de echte top kan behoren", aldus Ver voorn, die zijn langzamere tijd in de finale ook toeschreef aan de kou en de wind. Jammer Deze twee elementen zij ongetwij feld ook van invloed geweest op de prestaties van de Rus Wladi- mir Salnikow, die zijn zinnen had gezet op het in Montreal vastge legde wereldrecord van Brian Goodell te verbeteren. Hij miste het wereldrecord op anderhalve seconde met zijn 1500-metertijd van 15.03,99. Het Europese re cord voor hem was er een schrale troost voor. Of zoals de Russische chef-trainer Sergej Waizechows- kihet omschreef: „Het is jammer dat zijn tegenstanders niet sterk genoeg waren om een bedreiging te zijn. Maar Wladimirïs jong (18) en zal in Moskou veel sneller gaan", aldus de Rus, wiens pupil met de overwinning ook de tradi tie verbrak dat zeges alleen de Amerikanen op het lijf staan ge schreven, waar het de crawl- nummers betreft. De snelste Amerikaan in het 1500-meterge- zelschap, Bobby Hackett, moest zich mét het brons tevreden stel len, zoals de Joegoslaaf Borut Pe- tric dat vorig jaar in Zweden tij dens de EK had moeten doen. De 16-jarige man van de Balkan leg de nu zelf beslag op het zilver. WEST-BERLIJN (ANP) - Italië is wereldkampioen waterpolo ge worden. In de slotwedstrijd van het toernooi in Berlijn speelde Italië gelijk (4-4) tegen Hongarije. Dit resultaat was voldoende om wereldkampioen te worden. De tussenstanden waren: 2-1, 0-2, 2-0, 0-1. Het Joegoslavische team legde be slag op de bronzen medaille. De Joegoslaven die in de finalepoule nog zonder winst waren, zetten de laatste ontmoeting tegen de Sowjet-Unie in een overwinning om (6-4). De periodestanden wa ren: 2-1, 0-2, 2-0 en 2-1. Sowjet- Unie, die in Cali 1975 de wereldti tel veroverde, eindigde als vierde. De ploeg van de Verenigde Sta ten werd vijfde voor Roemenië, W-Duitsland en Bulgarije. Deze stand houdt in dat alleen Bulga rije zich niet automatisch heeft geplaatst voor deelneming aan de Olympische Spelen van 1980 in Moskou. De eerste zeven zijn wel verzekerd van een ticket. Voor Nederland was een dertiende plaats het hoogst bereikbare. Die bereikte de formatie van Trum- bic via overwinningen op Israël (4-2) en Mexico (6-5). In afwach ting van de finale tussen Italië en Hongarije vermaakte het Duitse publiek zich ermee de Neder landse spelers uit te fluiten, als hun pogingen om in het dam pende water echt polo te spelen, mislukten. Het team van aan voerder Ton Buunk sloot het toernooi af met zeges op de aller zwaksten: 4-2 tegen Israël en een benauwde 6-5 tegen Mexico. De dertiende plaats in de eindrang- schikking was daarvoor de belo ning. Nederland eindigde nog achter Au stralië (9), Cuba (10), Spanje (11) en Griekenland (12) en bleef al leen Canada (14), Mexico (15) en Israël (16) voor. WEST BERLIJN - De componist Shostakowitsj is de grote win naar geworden van de groepsuit- voering van het kunstzwemmen. De ploegen van de Verenigde Sta ten, Japan en Engeland zwom men en strekten op zijn muziek de benen. De jury weigerde veel on derscheid aan te brengen, waar door de Santa Clara Aqua-Maids eerste bleven voor de veel perfec- ter samenwerkende Japanse meisjes. Het Canadeze achttal waarin solokampioene Helen Vanderburg niet was opgenomen eindigde als derde. Op de tonen van de Piet Hein rapsodie oogstte het Nederlands achttal, bestaan de uit zwemsters uit Rijswijk, Nijmegen en Alphen aan den Rijn (Catrien Eyken) wel veel applaus, maar te weinig punten om iets aan de rangvolgorde te verande ren. De ploeg bleef zesde, achter Engeland en Zwitserland, waar door de gouden medaille vorig jaar bij het Europees kampioen schap in Jönkoeping veel van zijn glans verloor. De einduitslag: 1Verenigde Staten 182300 pnt., 2. Japan 181.533 pnt., 3. Canada 177.919 pnt., 4. j Engeland 165.823 pnt., 5. Zwit- seriand 160348 pnt., 6. Nederland 159.056, 7. West-Duitland 158.571 pnt. Irini Kalinina van de Sowjet- Unie heeft zaterdag de wereldtitel torenspringen veroverd. Zij ver- j gaarde met haar acht sprongen 412.71 punten. De Oostduitse Martina Jaeschke won het zilver I met 384.09, en de Amerikaanse Melissa Briley het brons met 364.74. De finale van het torenspringen voor heren wordt vandaag een I tweekamp tussen de Oostduitser Falk Hoffmann en de Amerikaan Greg Louganis. Met 18/100 ver- j schil plaatste Hoffmann zich als eerste voor de eindstrijd. iVaterpolodames: geen goud, wel handdruk en complimenten uitstekend voor de dag is geko men, het aardige van dameswa- terpolo heeft laten zien, in te genstelling tot gastland West- Duitsland, is het bestuur van de FINA toch op de eerder genomen beslissing om een damestoer- nooi als vijfde discipline aan haar wereldkampioenschap toe te voegen, teruggekomen. Voor een groot deel was Oranjes gelijke spel in West-Berlijn te rug te voeren op doelvrouwe Nel Dekker van het Haagse DSZ. Ook in het duel tegen de Ver enigde Staten haalde zij de on mogelijkste ballen uit het doel, waarbij haar voornaamste te genstandster Emmy Caulkins heette, de oudere zuster van wonderzwemster Tracy Caul kins. De eindstand van het toernooi: 1. Nederland 4 wedstrijden, 7 pun ten (43 treffers voor, 12 tegen), 2. Australië: 6 punten (50-14), 3. V.S. 5 punten (42-14), 4. Canada 2 punten (27-23), 5. West-Duitsland WEST-BERLIJN - Een ferme handdruk en de complimenten voor het vertoonde spel gaf de eindzege voor Nederland in het dameswaterpolotoernooi nog enige glans. Geen medaille, geen oorkonde, helemaal niets. En dat terwijl de Oranje-dames in feite toch „goud" zouden hebben verdiend en gekregen als het damestoernooi niet uitsluitend een demonstratieve aangele genheid was geworden, die van uit het Olympiabad was ver bannen naar een van Berlijns buitenwijken. De Nederlandse dames bleven ook in hun vierde wedstrijd, tegen de Verenigde Staten, ongesla gen. Met een 4-4 gelijkspel nam Oranje afscheid van West-Ber lijn. Met het gegeven, het vol gend jaar op Curasao allemaal nog eens een keertje over te mo gen doen in het eerste officieuze wereldkampioenschap voor de dames. Want hoewel Nederland ROTTERDAM (ANP) - De overvolle hippische kalender Keurig heeft de prestaties van de Nederlandse ruiters tijdens het 31ste CHIO in Rotterdam ongetwijfeld nadelig beïnvloed.1 Geen enkele maal kon een Nederlander als winnaar van een van de dertien springnummers worden gehuldigd. Zelfs een tweede plaats bleek geen haalbare kaart De terugval na de recente sen is niet zo opmerkelijk als het lijkt. Chef d'equipe Ben Arts ziet in ieder geval een duidelijke oor zaak: "We zijn al maandenlang in touw. Het ene concours volgt het andere op. Van Nice naar Wies- baden, dan Wolfsburg, Aken. Hickstead, Geesteren en als hoogtepunt de strijd om de we reldtitels in Aken. Veel erger Vorig jaar werd er in Wenen al een behoorlijke aanslag op de zenu wen gepleegd, nu was het alle maal nog veel erger. Aken heeft enorm veel energie gekost en de ruiters hadden deze week eigen lijk nodig om op adem te komen. Je kunt echter bij een CHIO in eigen land nu eenmaal niet weg blijven. Er moet weer worden ge reden en dat gaat ten koste van de prestaties. Ook na Rotterdam kan er nog niet worden gepauseerd. Maandag worden we weer ver wacht in Groningen, dan volgt het CHIO in Antwerpen, de strijd om de nationale titel in Amster dam en het Beneiuxkampioen- schap in Lanaken. Zo blijft je be zig. Het wordt hoog tijd dan we de koppen eens bij elkaar steken. We kunnen zo eenvoudig niet langer doorgaan." Een handicap ten opzichte van bij voorbeeld wereldkampioen Groot-Brittannië is de toch nog steeds smalle en kwetsbare top. Arts: De derby van Hickstead valt deze week samen met Rot terdam. Aan de ene kant geluk kig, want anders hadden we daar misschien ook nog naar toe ge moeten. De sterkste Britten zijn in eigen land gebleven en er is een ploeg van de derde garnituur naar Rotterdam gestuurd. Zoiets kunnen ze zich daar gemakkelijk veroorloven. In Groot-Brittannië zijn nog wel tien andere ploegen van gelijke kracht samen te stel len. En ze worden nog tweede in de landénwedstrijd ook." Van de Nederlanders wilde Henk Nooren zo kort na het overlijden van zijn vader aanvankelijk he lemaal niet naar Rotterdam ko men. Hij liet zich toch overhalen, was er evenwel met zijn gedach ten niet altijd bij en beschikte bo vendien niet over toppaarden. Met El Palatin kon Nooren in elk geval niet imponeren. In de lan- denwedstrijd viel hij tweemaal als zwakste deelnemer van de Nederlandse ploeg af en voor de grote prijs kon Nooren zich niet" kwalificeren. Eén welkome aanvulling kreeg de nationale equipe in Jan Broek met Faroek, destijds het eérste veulen van stal Zangersheide. "Ik moet eerlijk toegeven dat ik nooit zo in de capaciteiten van Jantje heb geloofd", aldus Arts. "In de landenwedstrijd reed hij toch keurig, alsof hij jaren niet anders gewend was". Met 4 8 droeg de 23-jarige Broek in ieder geval zijn steentje bij. Door de goede resul taten van Anton Ebben met Jumbo Design en Johan Heins met Pandur (beiden 4 0) bleeg Nederland na het zilver van Aken in ieder geval een afgang be spaard. Met een totaal van 20 strafpunten deelde Nederland de derde plaats met Canada. De ploeg van de Verenigde Staten, begeleid door de in 1956 uit Hon garije gevluchte De Nemthy, was een klasse apart. In de eerste manche bleven Homfeld, Mur phy, Ridland en Matz allen fout loos. Na de pauze behoefden al leen Homfeld (8), Murphy (0) en Ridland (0) in actie te komen. De Amerikaanse zege stond toen al vast. Groot-Brittannië werd tweede, vooral door toedoen van. Glazzard en Brown. Ook in het slotnummer van giste ren, het met ruim 23.000 gulden aan prijzengeld gedoteerde springconcours om de Grote Prijs van Rotterdam, konden de drie overgebleven Nederlandse ruiters Heins, Broek en Ebben,de harten van de verkilde toe schouwers (het CHIO in Rotter dam bleef dit'jaar een sfeerloze bedoening) niet verwarmen. Jo han Heins met Pandur en Anton Ebben met Jumbo Design moch ten door één springfout in de eer ste manche nog net uitkomen in de tweede omloop. .Broek liep 8 strafpunten op. Er waren zeven combinaties foutloos rondgeko men. Bij de deelnemers ontbrak overigens wereldkampioen Gerd Wiltfang. Zijn aandeel is in Rot terdam uiterst beperkt gebleven. Hij verscheen een dag te laat en kon zich niet voor de strijd bm de grote prijs kwalificeren. In de landenwedstrijd vermocht Wilt fang de zwakte van zijn co-équi- piers Soenksen, Ligges en Jo- hannsmann niet te verbloemen. West-Duitsland leverde één van de slechtste prestaties van de laatste jaren en werd slechts ze vende en voorlaatste. Wiltfang reisde zaterdagavond al af, even als Soenksen trouwens, die nog wel in de grote prijs had mogen starten. Teleurstelling Anton Ebben bleef in de tweede manche wel foutloos, waardoor hij negende werd. Johan Heins maakte twee springfouten en eindigde teleurstellend als 13de. Slechts drie deelnemers bleken in staat tweemaal een foutloze ronde af te leggen en zich voor de barrage te plaatsen: ae Braziliaan Nelson Pessoa en twee leden van de enthousiaste Canadese equi pe: Terry Leibei en Ian Millar. De Oostenrijker Hugo Simon was ook twee keer foutloos, maar liep met Gladstone in de tweede manche een half strafpunt we gens tijdoverschrijding op. Pessoa begon de barrage uitste kend. De 40-jarige in Frankrijk wonende Zuidamerikaan, die in 1966 de grote prijs won, bleef met Chopin foutloos in 35,9 seconden. Toch zou de champagne niet voor Pessoa zijn. De 25-jarige Canade se Terry Leibei, de enige amazo ne in het laatste nummer, was alle ruiters te snel af. Gedurfd rijdend bleef de rijdster uit Toronto met Sympatico (sinds januari in het bezit van haar vader) foutloos in 34,8 seconden. Ian Millar kon haar nog van de eerste prijs (7000 gulden) afhouden. Toen hij ech ter met Brother Sam al snel een fout maakte trok hij zich terug. Zo bleef de grote prijs van Rotter dam toch in Canadees bezit. Vo rig jaar zegevierde John Simpson met Texas. Het was de tweede rriaal dat Terry Leibei eerste werd in een wedstrijd om een grote prijs. Uitslag De uitslag van het springconcours om de grotè prijs van de stad Rot terdam is: 1. Terry Leibel (Can) Sympatico 0 strafpunten, 34,3 se conden (in de barrage): 2. Nelson Pessoa (Bra) Chopin 0-35,9 (in de barrage): 3. Ian Millar (Can) Bro ther Sam teruggetrokken in de barrage. Zonder barrage: 4. Hugo Sirpon (Oos) Gladstone */2-150,8; 5. Geoff Glazzard (Gbr) Penn- wood Forge Mill 4-129,6; 6. Herve Daout (Bel) Preamus 4-133,3: 7. David Bowen (Gbr) Scorton 4-133,7; 8. Luis Azevedo (Bra) Miss Moet 4-138,0; 9. Anton Eb ben (Ned) Jumbo Design 4-139,2; 13. Johan Heins (Ned) Pandur 12-135,9.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 12