Met Knetemann won de beste Post: „Zoetemelk kan op ons rekenen" j? rif pel Beter sterven als held, dan afgaan als een sul Wagtmans op het matje BAANDAG 28 AUGUSTUS 1978 SPORT SPORT SPORT ■JURBURG (GPD) - Een van de grootste compli menten die Gerrie Knete- mann bij het behalen van zijn wereldkampioen schap uit vakkringen kreeg, kwam uit de mond van Bernard Hinault. „Ik ben", zei de dit jaar in de Tour de France officieel als grote vedette geinstal- leerde Fransman na zijn mislukte machtsgreep op de Nurburgring, „niet te leurgesteld, omdat de bes te heeft gewonnen. Dat vind ik erg belang rijk". Gerrie Knetemann de beste... „Ik kan het niet geloven", herhaalde hij bij voortduring hoofdschud dend in de feestzaal van zijn ho tel, waar ter ere van hem vele fles sen champagne hun kurk verlo ren. „Onbegrijpelijk. Ik had me al helemaal verzoend met een ne derlaag. Tweede worden is ook mooi, dacht ik". Gerrie Knete mann: acht jaar geleden nog stra tenmaker in Amsterdam, nu een profwielrenner die met het bezit van een regenboogtrui zijn toe komst zeer goed geborgen weet. Daaróm Dank zij een schitterende inspan ning die zijn enige rivaal in de fi nale, titelverdediger Francesco Moser, op de knieën dwong. De wielerkenners aan de meet had den zich erover verbaasd. Fran cesco Moser immers, dit seizoen winnaar van 28 koersen, beschikt over een veel betere eindsprint. „Daaróm juist", zei Gerrie Kne temann, „gaf ik mezelf eigenlijk geen kans. Van de tien sprints te gen Moser, verlies ik er theore tisch gesproken tien. Zoals Moser zich gedroeg, ben ik er ook van overtuigd dat hij zich zeker van de eerste plaats voelde" Die indruk wekte de kampioen van vorig jaar overigens in het geheel niet. Hij leek in de beslissende ontsnapping, die hij met Gerrie Knetemann op zes kilometer van de aankomst inzette, druk bezig met onderhandelingen om zijn I SPORT positie veilig te stellen. Moser ging bij de aflossingen met Kne temann vele malen duidelijk een gesprek aan, waaruit het beeld ontstond van een naar een ak koord hunkeiende onzekere fi nalist. Knetemann ontkende omkopings pogingen van de Italiaan, maar gaf royaal toe dat, tegen de ach tergrond van wat er op dat gebied aan historie in een wereldkam pioenschap groeide, twijfel over Mosers praatacties niet vreemd was. Knetemann: „Dat zou ik ook denken als ik zoiets zag. Maar hij benaderde mij echt niet om iets te regelen. Dat zou ik in zijn plaats trouwens evenmin gedaan heb ben. Als je Moser heet en je gaat met Knetemann naar de eind streep, dan maak je je weinig zor gen. Zo'n finale, daar hoefje heus geen geld tegenaan te gooien. Dat er tussen ons soms zo gekletst werd, was om de koerssituatie door te nemen. Over het regelma- Stil Technisch gezien lag een belang rijk deel van de verklaring voor Knetemanns opzienbarende overwinning in het feit dat hij bij de beslissende tempoversnelling op de pedalen was blijven staan, terwijl Moser na zijn demarrage terug in het zadel ging, waarmee hij vaart verloor. „Ik wist niet wat ik zag", aldus Knetemann over de laatste 150 meter, waarin hij aan vankelijk een lengte verspeelde, „toen Moser ineens stil viel. Alsof hij tegen een muur opknalde. Dat ik was blijven staan, speelde toen in mijn grote voordeel, maar dat besefte ik later pas. Op het mo ment dat we over de streep gin gen wist ik echt niet dat ik had gewonnen" Francesco Moser oordeelde over die finale met een gezicht als een donderwolk: „Dat Zoetemelk blijft bij Franse ploeg NURBURG - Joop Zoetemelk heeft zijn contract bij zijn Fran se sponsor met een jaar ver lengd. Zijn beslissing om niet in te gaan op een aanbod van Peter Post blijkt Zoetemelk afgelopen week al genomen te hebben. Zoetemelk: „Ik tekende mijn nieuwe contract al, maar om de nodige rust te bewaren rond de wereldkampioenschappen heb ik dat geheim gehouden" was een verschrikkelijk slechte sprint van mij. Ik ging verkeerd aan en dat snap ik nog steeds niet. Maar: Knetemann reed bijzonder sterk. Dat is iets wat zeker is" Knetemann had zijn grote vorm eerder in de race bewezen met een serieuze ontsnapping in het gezelschap van Bernard Hinault en Guiseppe Saronni. Op 30 ki lometer voor het einde was dit drietal begonnen, daarmee de eerste grote actie van de lange wedstrijd (273 kilometer) plaat send. Ondanks die inspanningen, haakte Gerrie Knetemann vlot aan bij de beslissende ontsnap ping van Francesco Moser die vertrok op het moment dat een poging van Jan Raas sneuvel de. Sterke knechten Het succes van de 27-jarige Gerrie i Gerrie Knetemann (r) is net voldoende: hij verslaat Francesco Moser op Knetemann in de resterende 6 kilometer van dit wereldkam pioenschap, steunde op een al gemeen geroemd teamwork. Knetemann: „Ik heb er geen woorden voor, zo fantastisch ging het. Er is keihard gewerkt. Uiter lijk viel dat misschien niet zo op, maar in zo'n peloton merk je du vels goed wat sterke knechten betekenen". Een voor een waren ze na gedane arbeid afgevallen: Scheuneman als eerste (na 80 ki lometer), daarna in volgorde Priem (150 km), Havik (180 km), Van Vliet, Van Katwijk, Van den Hoek, Langerijs (190 km) en Lubberding (225 km). Cees Priem over het knechten- werk: „Zwaar, maar wel dank baar als je ziet dat het succes heeft. Op moeilijke stukken hiel pen we Raas, Knetemann en Zoe temelk door ze uit de wind te zet ten en te duwen. Of ze hielden zich vast aan onze broeken, of aan het zadel. Dan trap je je wezen loos en ineens merk je dat de pijp op is... Zo gaat dat". Joop Zoete melk: „Mijn eigen kans kon ik niet rijden, omdat ik te veel last kreeg van de kou en de regen, maar ach... het belangrijkste vind ik, dat we als ploeg zo goed heb ben gereden" NURBURG (GPD) - De carrière van Gerrie Knetemann als beroepsren- ncr, begon in 1974, toen hij een contract tekende bij de Franse ploeg waarvan Joop Zoetemelk nog steeds kopman is. In zijn eerste seizoen won Knetemann vijf wedstrijden, waaronder de Gold Race. Een j aar later kwam h ij tot zes o verwinn in genwaarvan een ritzege in de Tpur de France en de Ronde van Romandië de belangrijkste waren. Peter Post nam de inmiddels van Amsterdam naar West-Brabant (Huy- bergen) verhuisde Knetemann in 1976 onder contract. Dat seizoen ein digde hij negen keer als eerste, onder andere in de Ronde van Andalusië en de Ronde van Nederland. Het jaar daarop werd eenzelfde aantal overwinningen behaald met als voornaamste uitslagen: de Henniger Turm, de Vierdaagse van Duinkerken en twee etappes in Parijs-Nice en de Tour de France. Dit seizoen begon Knetemann sterk met de Ronde van de Middellandse Zee te winnen en daarna Parijs-Nice (met twee etappeoverwinningen). Voorts won hij de Proloog in de Ronde van Zwitserland, de 19de en de 22ste etappe in de Tour de France en droeg hij twee dagen de gele trui in de Ronde van Frankrijk. Geweldig En Jan Raas, die ondanks zijn som bere woorden vooraf over zijn vorm voortreffelijk koerste („Ik stond er zelfvan te kijken"), prees de onderlinge samenwerking met „Ronduit voorbeeldig, ook van de renners die niet in onze ploeg zitten. Zoetemelk bijvoor beeld gedroeg zich geweldig" Jan Raas zelf, had in Johan van de Velde die voor deze wedstrijd aan hem persoonlijk was toege voegd een voortreffelijke hulp gehad. Als enige van de knech ten, haalde de pas 21-jarige Bra bander de finale, daarmee an dermaal bewijzend dat hij over kwaliteiten beschikt die hem in de toekomst nog ver kunnen brengen. PETER HEERKENS Uitslag 1. Gerrie Knetemann (Ned) 273 km in 7 uur, 32 min. en 4 sec., 2. Fran cesco Moser (Ita) z.t., 3. Jörgen Marcussen (Den) op 20 sec., 4. Giuseppe Saronni (Ita) op 0.28, 5. Bernard Hinault (Fra) z.t., 6. Joop Zoetemelk (Ned) z.t., 7. Valerio Lualdi (Ita) op 0.39, 8. Herman van Springel (Bel) op 0.47, 9. An dre Dierickx (Bel) z.t., 10. Roger de Vlaeminck (Bel) z.t.. 13. Jan Raas (Ned) z.t., 14. Didi Thurau (Wdl) op 0.52, 26. Johan van de Velde (Ned) op 4.19. NURBURG (GPD) - Ofschoon de voorwaarden van de werkover- eenkomst tussen Gerrie Knete mann en zijn Engelse sponsor Raleigh, vastliggen voor volgend seizoen, zal de nieuwe wereld kampioen het in 1979 niet met dat in het contract bepaalde jaarsa laris hoeven te doen Jk ga", aldus ploegleider Peter Post, „dat bedrag herzien. In de bespreking voor deze wedstrijd heb ik aangekondigd dat ik dat zou doen wanneer het succes daar aanleiding toe zou geven. Ook het contract van Jan Raas zal ik, na alles wat hij vandaag presteerde, zeker aanpassen" Fantastisch Wanneer dat gebeurt, vermoedelijk in de rustige wintermaanden, zal Peter Post proberen om Knete mann en Raas dan alweer voor langere tijd vast te leggen. Post- Jk hoop een plan te kunnen ma ken dat is gebaseerd op een lang durige samenwerkingWe hebben nu een fantastische ploeg, met zo veel mogelijkheden dat de Ne derlandse wielersport zich de eer ste vijfjaar geen zorgen hoeft te maken wanneer we tenminste de ze lijn kunnen aanhouden. Ik streef een beleid na, dat niet al leen nu maar ook op verdere ter mijn tot resultaat leidt. En daar om zal ik zeker ook goed waken over het programma van Knete mann Hij moet een schema krij gen dat geen roofbouw op hem pleegt, dat ben ik me erg be wust". Knetemann ziet zich voorlopig nog wel bij Peter Post blijven. Knete mann: ,JIij is een goede ploeglei der, we hebben veel succes en ver dienen daardoor goed geld. Ze moeten me een hoop bieden, wil ik ooit naar een ander gaan .Ik denk niet dat iemand dat bedrag voor mij op tafel brengt" Wat het financiële aspect van zijn wereldtitel betreft is Knetemann begonnen met een uitgave van f25.000 die volgens afspraak door de winnaar aan de ploeg be taald moet worden. De begeleider van de profs, Piet Liebregts, die dat akkoord smeedde: „Alle ren ners delen mee, óók degenen die zijn uitgevallen." Extraatje Behalve de f5000 die elk lid van de ploeg krijgt uitgekeerd, hield Joop Zoetemelk er een niet on aanzienlijk extraatje aan over Peter Post namelijk verklaarde dat zijn ploeg in de toekomst Joop Zoetemelk wel eens de helpende hand zal bieden. Een openlijke bekentenis van een combine dus Post: Jnderdaad, maar daar dienen we de Nederlandse wieler sport mee. Ik vind dat wij iets te rug moeten doen voor alles wat Joop Zoetemelk vandaag in Kne temanns belang deed. De ver diensten van Zoetemelk zijn niet in geld terug te betalen en daar om gaan we het op een andere manier doen. Hij mag in de koer sen op enige samenwerking met ons rekenen" Coach Wagtmans na „drama" De Rooy 5? NURBURG (GPD) - Slechts iets meer dan 200 meter scheidden Theo de Rooy zaterdagmiddag op de Nurbur gring nog van de wereldtitel bij de amateurs. Op dat mo ment joeg het restant van het kwantitatief eens zo machti ge peloton langs de dapper tegenstribbelende Oranje renner. De volledig opgebrande heao-student uit het Drentse Erica moest vervolgens machteloos toezien hoe de Zwitser Gilbert Claus tot bijna ieders verrassing naar de wereldtitel sprintte. In zijn kielzog volgden de Pool Sujka (zilver) en Claus' landgeno ten Mutter (brons)- en Trinkler, die daarmee het overweldigende succes van de Zwitsers comple teerden. Schok Voor de laatste jaren zoveel zelfvertrouwen aan deze individuele wegwedstrijd be gonnen Oranje-equipe restte slechts de teleurstelling. Ook de troostrijke woorden van de ook al danig geschokte Rini Wagtmans konden die depressieve stem ming aanvankelijk niet opheffen. Gedrogeerd immers door de ecla tante triomf van drie dagen daar voor in de ploegentrijdrit en de prognostiek die de vaderlandse wegcoach vervolgens uitdroeg, kwam de gemiste kans op ten minste een plaats op het erepo dium als een schok. En dat gold niet alleen voor Theo de Rooy, maar in feite voor de voltallige ploeg. Op de Nurburgring betaalden de Nederlanders in feite de tol voor de superioriteit die zij in de we ken voorafgaande aan dit titelge vecht zonder veel historie aan de dag hadden gelegd. Die verhoog de waakzaamheid bij de buiten landers was er ook direct de oor- NURBURG - De uitslag reld kampioenschappen zaterdag zijn: 1. Gilbert Glaus (Zwi) 182,5 km in 4 uur, 41 min. en 47 sec., 2. Krzystof Sujka (Pol) z.t., 3. Stefan Mutter (Zwi) z.t4. Richard Trinkler (Zwi) 4.41.47,5. Fausto Stiz (Ita), 6. Henning Jorgensen (Den), 7. Tadeusz Wojtas (Pol), 8. Jose Luis Rodriguez (Spa), 9. Alexander Averine (Sov), 10. Juan Arroyo (Ven). 11. Theo de Rooy. (Ned), 12. Jiri Skoda (Tsj), 13. Harry Hannus (Fin), 14. Claude Criquelion (Bel), 15. Sylvain Blandon (Fra). 16. Faustino Ruperez (Spa), 17. Ludek Mraz (Tsj), 18 Herbert Spindler(Oos), 19. Luigi Busacchini (Ita), 20. Gerard Dessertennc (Fra), 21. Jo Maas (Ned), 33. Fonsde Wolf (Bel), 34. Bert Oosterbosch (Ned) allen z.t. als Trinkler. 36. Frits Pirard (Ned) op 0.36,86 Jacques van Meer (Ned) op 18.21 Arie Hassink gaf op. zaak van dat elke demarrage van een Oranje-renner onmiddellijk werd beantwoord. De vooraf door Wagtmans als kampioen ge tipte Bert Oosterbosch had het in dat opzicht nog het zwaarst te verduren. „In de laatste ronde", bevestigde Stefan Mutter later, „heb ik constant aan het wiel van Oosterbosch gezeten. In Rijn- land-Paltz heb ik nare ervaringen aan hem overgehouden". Met uitzondering van de dappere demarrage van De Rooy, die op drie kilometer van de eindstreep een alles-of-niets poging onder nam, waren alle Nederlandse vluchtpogingen daarom ook ei genlijk bij voorbaat tot misluk ken gedoemd. „Maar het is nog altijd beter te sterven als een held dan af te gaan als een sul", oor deelde Wagtmans over de uitein delijk zo teleurstellende afloop. „Wanneer iemand zo dicht bij de wereldtitel is en dan nog de overwinning uit handen moet geven, mag je gerust spreken van een sportieve tragedie. Voor zover ik mij kan herinneren, is zoiets ooit eerder alleen Bitossi overkomen" Vlucht De basis voor die verrassende ont snapping werd in feite gelegd door Oosterbosch, die na zijn zo veelste aanval in de slotfase an dermaal tot de orde werd geroe pen. „Op dat moment", refereer de De Rooy naderhand, viel het tempo even stil en ben ik onmid dellijk keihard op de „13" door gegaan". Het leek wel degelijk een vlucht met perspectief, maar enerzijds miste het voorin ver toevende Oranje-trio Ooster bosch, Maas-Pirard uiteindelijk toch de kracht en het vermogen om het tempo te breken, ander zijds ontbeerde de veelvuldig schakelende De Rooy de pure macht om de coup te doen slagen. Jo Maas verontschuldigend: „Toch hebben we echt gepro beerd om de zaak af te stoppen, maar daar was geen beginnen aan omdat de Polen en Zwitsers beurtelings demarreerden". Theo de Rooy, de veruit actiefste van het Oranje-sextet, deelde ook geenszins de visie dat hij in de Theo de Rooy r) 200 meter aanloop naar de finale te veel werk zou hebben verzet, waar door zijn krachtenreservoir te sterk zou zijn aangetast. „Ik heb weliswaar voortdurend bij de eerste tien gereden, maar nimmer aangevallen. Alleen wanneer dat strikt noodzakelijk was ben ik meegegaan". Het aantal keren dat De Rooy wel gedwongen was zijn bijdrage te leveren tot het neutraliseren van een ontsnap ping was echter legio. En juist die toch goeddeels onnodig ver speelde energie brak hem in de laatste kilometer op. De manier waarop De Rooy zich op de Nurburgring desondanks de nodige faam verwierf, droeg er voor een niet gering deel toe bij dat de Nederlanders een sportief debacle bespaard bleef. Want daar zag het aanvankelijk wel de gelijk naar uit, toen Jacques van Meer halverwege in de achter hoede verzeild raakte, Arie Has sink bij het ingaan van de zeven de ronde gedesillusioneerd af stapte en Bert Oosterbosch door een schakelfout het contact met het inmiddels reeds danig uitge holde peloton verloor. Exact op dat moment, zo'n 50 kilometer van de verlossende eindstreep, begon de gedoodverfde favoriet, de Belg Alfons de Wolf, aan zijn solo van 40 kilometer. „Lokomotieven" Die tactische tegenzet van de Bel gen was een geduchte streep door de rekening van de Nederlan ders, omdat Wagtmans tevoren, maar wel iets te nadrukkelijk, had aangekondigd dat de zes Oranje-renners bij die vitale pas sage zouden transformeren in „lokomotieven". „Het was", be kende Wagtmans, „de bedoeling dat Oosterbosch toen zou demar reren en daarbij in de rug zou worden gedekt door Maas en Pi rard. Zou hij worden terugge pakt, dan was het de beurt aan Maas of Pirard om onmiddellijk de Nederlanders slechts de steun kregen van de Russen. Dat zij uit eindelijk toch in die opzet slaag den, betekende een vooral finan ciële domper voor de Belgen, die bij een wereldtitel van De Wolf mochten rekenen op een aan trekkelijk honorarium van Lomme Driessens, de toekom- i de 22-jarige erd dit mon- )or Arie Has an Wagtmans verzet1 de val te De vlucht van De Wolf veranderde het scenario echter ingrijpend. Vanaf dat moment was het slechts zaak de toekomstige pro fessional te achterhalen, waarbij stige ploegbaas Belg. Een sportief drama diale titelgevecht sink, die op advies had gekozen voor 44 x 20. Die versnelling was ech ter gebaseerd op een weertype zoals dat heerste tijdens de laat ste dagen. Het gemonteerde ver zet bleek echter onder de sterk gewijzigde klimatologische om standigheden duidelijk te hoog. „Bij warm weer", meende Wagt mans naderhand, „had Hassink met zijn postuur dat verzet ge makkelijk kunnen rijden, maar nu miste hij daarvoor de macht" Voor Hassink kwam zijn op nieuw mislukte WK-optreden, zijn vijfde, des te harder aan, om dat hij niet geheel ten onrechte van de veronderstelling uitgaat dat hij niet meer voor een start bewijs in aanmerking zal ko- Schrale troost Een van Nederlands meest succes rijke en karaktervolle amateurs moest nu vanuit de rennersbox toezien hoe Stefan Mutter op 300 meter van de eindstreep de sprint aantrok. Daar tekende zich het drama af voor Theo de Rooy, dit seizoen al winnaar van Rijnland- Paltz en de Ronde van Slowakije, en begon de victorie van Gilbert Claus, die zijn reputatie als af- wachter volledig waarmaakte. Vanuit laatste positie begon de 22-jarige Zwitser aan zijn opmars naar de wereldtitel. Die massale eindsprint vormde de boeiende apotheose van een aantrekkelijke finale die het kampioenschap als zodanig echter niet meer kon redden. Net zoals de wielerwe- reld deze wereldkampioen ver moedelijk even snel zal zijn ver geten als zoveel van zijn voor gangers. Voor Rini Wagtmans restte slechts de schrale troost, dat de Neder landers „niet als kemphanen te genover elkaar hadden gestaan, maar eindelijk als ploeg hadden gereden". Aan zijn grootspraak van de dagen daarvoor wenste hij liever niet meer herinnerd te worden. NURBURG (GPD) - Uiterlijk bin nen veertien dagen zal het hoofdbestuur van de KNWU een gesprek hebben met Rini Wagt mans, waarin de wegcoach ver antwoording zal moeten afleg gen voor zijn tijdens de WK in een aantal gevallen kwetsende optreden. Vooralsnog schrijft unievoorzitter ir. J. Hylkema de niet bijster fijnzinnige opmer king van Wagtmans, zoals „baanrenners zijn feestneuzen", toe aan de roes van het succes waarin hij verkeerde. „Maar zo dra hij weer ontnuchterd is gaan wij direct met hem praten. Het liefst zou ik dat maandag al doen, maar daarvoor is de tijd te kort. Langer dan veertien dagen zullen we echter zeker niet wachten". Tijdens dat gesprek zal tevens een aantal conflicten uit de weg ge ruimd moeten worden, dat er nu reeds bestaat tussen de weg coach en baancoach Frans Mahn. „Te meer", aldus ir. Hyl kema, „omdat wij in de toe komst willen streven naar een wat minder strikte scheiding tussen de weg- en de baanploeg. De samenwerking tussen deze twee groeperingen zal een stuk intensiever moeten wor den". Bovendien hoopt het uniebestuur in de komende weken het struc tuurplan te kunnen afronden met de aansteling van een baan- trainer (Peter Nieuwenhuis) en een trainer voor de veldrijders. Frans Mahn zal met ingang van het komende jaar deel gaan uit maken van het coordinatieteam (samen met Adriaan de Schip per en Wim Rozenburg), waarbij hij speciaal zal worden belast met het opleidingswerk in de districten en in een later sta- lium bij de clubs.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11