Chaotische toestanden na kaping van vliegtuig Griekenland wordt Europees Nederlander haalt fabriek in Barcelona leeg k* Portugal heeft kabinet Geheimzinnige 'kaper' bleek te zijn gevlogen Sandinisten blijven in Panama zitten Minderheden blijven een probleem 99 99 ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1978 BUITENLAND PAGINA 9 (Van onze correspondent) MADRID - Afgelopen woensdag stonden de Spaanse werknemers van de weegschalenfabriek Mo lenschot Espagnola van de Ne derlander Frans Molenschot voor een gesloten deur. De directeur had besloten de fabriek van de ene op de andere dag te sluiten. Er zijn sterke aanwijzingen dat Frans M. Molenschot, zijn bedrijf in Sant Andria del Besos (Barce lona) tijdens de fabrieksvakantie heeft leeggehaald in overleg met Molenschot International te Brussel en met Molenschot Weegwerktuigenfabrieken te Breda. Volgens D. J. Hofland, bedrijfsleider van de fabriek in Barcelona, heeft Frans Molen schot het machinepark van Mo lenschot Espagnola SA op twee vrachtwagens geladen, die de la ding hebben vervoerd naar Ne derland en België. Na de fabrieksvakantie stonden woensdagochtend de 32 werk nemers van Molenschot Espag nola SA voor een gesloten fa- brieksdeur, waar een ander slot op was gezet. Frans Molenschot belde dinsdagnacht zijn be drijfsleider op met de medede ling dat de fabriek gesloten was en dat hij en de 32 werknemers maar geld moesten halen bij de de socialistische vakbond UGT, waarvan het grootste deel van het personeel lid is. Frans M. Molenschot, die vertelde dat hij wegens omstandigheden vanuit Italië belde, beloofde zijn bedrijfsleider dat hij alle werk nemers een brief zou sturen waarin hij de onverwachte be drijfssluiting zou uitleggen. Vol gens ooggetuigen werd Frans M. Molenschot dinsdagmiddag nog in zijn woonplaats Castell de Fels gezien. „We zijn op een ontzettend onbe schofte manier behandeld", meent bedrijfsleider Hofland. „De bedrijfssluiting is wel dege lijk goed voorbereid. Alle teke ningen, ballpoints, tot en met het laatste gummetje heeft men meegenomen, voordat men het archief en de administratie in brand stak. Zelfs èèn van de zwa re brandkasten is weggehaald, maar de andere, die blijkbaar te zwaar was, is niet meegenomen", zei een ontgoochelde D. J. Hof land, die vijftien jaar voor Molen schot Espagnola SA heeft ge werkt en nu moet uitkijken naar een andere baan in het door werkloosheid geplaagde Span je. Dat niet iedereen van de capacitei ten van Frans M. Molenschot overtuigd was, blijkt wel uit het-^ lot van de twee medewerkers van het eerste uur bij Molenschot Es pagnola SA. De heer Van de Kroon, vanaf 1963 technisch-di- recteur bij de Spaanse nederzet ting van Molenschot, werd in 1972 het bedrijf uitgewerkt om dat hij tegen een van de voor naamste eigenaren van het Mo lenschot-concern, de heer J. Mo lenschot, had gezegd dat het moeilijk was samen te werken met zijn zoon Frans. De heer J. Molenschot nam de kritiek op zijn zoon niet en werkte de heer Van de Kroon in 1972 het bedrijf uit. Eenzelfde lot was de commercieel- directeur Blanc een jaar later be schoren, die vader Molenschot te verstaan had gegeven dat zijn zoon Frans voor geen cent deug de. Volgens Hofland is de heer J. Molenschot, die bedrijven sticht te in Engeland, België, West- Duitsland, Italië, Frankrijk, Spanje, Brazilië en Zuid-Afrika, niet meer actief in de onderne ming, maar houdt hij via Molen schot International te Brussel nog steeds alle touwtjes in han den. Hofland over de zonen van Molen schot: „Geen enkele zoon van Molenschot deugt eigenlijk. In 1976 heeft men precies hetzelfde uitgehaald bij het bedrijf in En geland, waar zoonlief Christoffel de scepter zwaaide. Frans wilde alleen maar miljoenen verdienen daarom verwaarloosde hij de kleine orders, die dikwijls grote kunnen binnenbrengen. Hij ver trouwde niemand in de fabriek. Vanaf 1976 was zijn vrouw, Lieke Mulder, de cheffin van het kan toor. Van de administratie klopte vanaf die tijd bitter weinig. Het was zo dat men een lege ballpoint aan mevrouw Molenschot moest inleveren om een nieuwe te krij gen. In het telefoongesprek ver telde Frans me doodleuk dat de centen gewoon op waren. Ik denk dat de reden waarom Frans er vandoor is gegaan, is dat hij de komende besprekingen voor de nieuwe cao niet aankon". .Onmiddellijk na het telefoontje van Frans, dat zogenaamd uit Milaan kwam, heb ik zijn broer Mathèe in Breda opgebeld, maar die deed of zijn neus bloedde", aldus Hofland. Aardig detail van de voorbereiding van Frans M. Molenschot om het bedrijf in de steek te laten, is dat hij vorige week zijn twee herdershonden heeft laten afmaken. Het huis van Frans in Castell de Fels is geslo ten en zijn vrouw en twee kinde ren zijn nergens te vinden. Mathèe J. Molenschot, directeur van het bedrijf in Breda, gaf gis terochtend toe dat het zijn broer Frans in de bol was geslagen. Ma thèe probeerde Frans telefonisch te bereiken, maar hij kon niet zeggen of Frans nu in Spanje of Italië zat. De eerste reactie van Molenschot Breda op het bericht dat het bedrijf in Spanje in de steek was gelaten, was om de zelfde dag nog een vliegtuig naar Barcelona te nemen, om een na der onderzoek in te stellen. Later op de dag veranderde de directie in Nederland van gedachten. Ma thèe is dit weekeinde wel op za kenreis naar het buitenland ge gaan, maar volgens hem heeft dit zakenbezoek niets met het schandaal in Spanje te ma ken. Volgens het Spaanse personeel had Frans Molenschot te weinig on dergrond om een fabriek in de nieuwe democratische tijden naar behoren te leiden. De werk nemers van Molenschot Espag nola SA hebben gistermiddag in samenwerking met de vakbond UGT de zaak aangeklaagd bij het ministerie van justitie, een nood zakelijke maatregel om in aan merking te komen voor een werkloosheidsuitkering. Het personeel, dat tot maandag 24 uur per dag in de fabriek aanwezig zal zijn, om leveranciers die om be talingen vragen gerust te stellen, heeft zich verbaasd over de direc tie van Molenschot in Nederland. Vrijdagmiddag, ruim twee en een halve dag na de ontdekking van de onverwachte bedrijfssluiting in Barcelona, had nog steeds niemand van de Nederlandse di rectie geinformeerd naar de stand van zaken in Spanje. GENÈVE (UPI/DPA/AFP/Reuter) - De kaping van een Amerikaanse Boeing-707 van Trans World Airlines, die op weg was van New York naar Genève, is gistermiddag in Genève op verrassende wijze geëindigd. Rond vijf uur gistermiddag konden alle 84 passagiers en vijf bemanningsleden de machine ongedeerd verlaten. De Zwitserse politie voerde daarop een nauwkeurige identi teitscontrole van de inzittenden uit om er achter te komen wie de kaper was. Er werd echter niemand gevonden. Vooral werd de man gezocht die tijdens de vlucht boven de Atlan tische Oceaan een document me', Straaljager valt dorp in Duitsland aan SEEBURG - Een straaljager van de Westduitse luchtmacht heeft een aantal schoten gelost op het dorp Seeburg in het zuidwesten van West-Duitsland, zo werd door de Luftwaffe meegedeeld. Een woordvoerder van de lucht macht zei dat de jager op weg was naar een nabijgelegen oefenter rein voor schietoefeningen. Toen de F104 Starfighter over Seeburg scheerde werd het vuurmecha- nisme door nog onbekende oor zaak in werking gesteld en wer den een aantal schoten gelost. Een onderzoek wees uit dat de ja ger vijf schoten moet hebben af gevuurd: in een straat en een schuur werden evenzovele ko gelgaten ontdekt. Niemand raak te gewond. De woordvoerder ontkende eerde re berichten in de Duitse pers dat de piloot Seeburg had aangezien voor het oefenterrein. ger van Adolf Hitler, Rudolf Hess, aan de dommelende ste wardess had gegeven met de op dracht dit aan de gezagvoerder te overhandigen. In het document werd gedreigd dat het vliegtuig om 18 uur zou worden opgebla zen als niet aan de eisen was vol daan. Passagiers en bemanning verlieten het vliegtuig nadat op grond van overleg met de gezagvoerder twee "leiders" aan boord gingen - TWA-vice-president Oliver Long en het hoofd van de veiligheids dienst van het vliegveld van Ge nève, Roland Troyon. Gezamen lijk werd daarna aanbevolen pas sagiers en bemanning te laten gaan. Identificatie Alle passagiers werd gevraagd of zij de man konden identificeren die de verklaring met de eisen aan de stewardess had gegeven. 'Het was donker en de stewardess is niet in staat de man te herken nen", aldus de Zwitserse minister van justitie en politie, Guy Fon tanel "De man droeg een baard maar dat kan net zo goed een val se baard zijn geweest" Tot het eisenpakket in het docu ment behoorde behalve de vrijla ting van Hess, die van de moor denaar van Robert Kennedy, de Jordaniër Sirhan Sirhan, en vijf Kroaten die gevangen zitten we gens het kapen van een vliegtuig Kort nadat alle passagiers van de gekaapte Boeing waren uitge stapt ging de politie naar binnen, waar zij echter geen kaper aantrof fen. van Chicago naar Parijs in sep tember 1976. De eisen werden ge steld namens "de Raad voor We derkerige Bevrijding, Alliantie voor Vrede, Recht en Vrijheid" Grap Op de vraag aan minister Fontanet of er sprake was geweest van een terreurdaad of van een grap, moest hij het antwoord schuldig blijven. Hij zei dat de Zwitserse autoriteiten het niet wisten. Uren na de gelukkige ontknoping had de politie noch een verdachte noch explosieven gevonden. Na dat van de passagiers vingeraf drukken waren genomen en de identiteitspapieren waren onder zocht, mochten de passagiers in groepjes van tien vertrekken. Ambassadeur Onder hen bevond zich de dochter van de Amerikaanse ambassa deur bij de VN-organisatie in Ge nève. De 18-jarige Katharine vanden Heuvel zei dat er geen paniek aan boord van het vlieg tuig was ontstaan. Wij zagen geen kapers, en zaten maar te wachten, te lezen of te slapen. PANAMA (Reuter) - Panama heeft politiek asiel verleend aan de 25 linkse guerrillastrijders die dins dag het nationaal paleis in Nica ragua bestormden. De guerrille- ros vlogen donderdagavond met 59 politieke gevangenen en en kele gijzelaars naar Panama. De leden van het "Sandinistische na tionale bevrijdingsfront" hebben verklaard dat zij in Panama wil len blijven en dat zij hun strijd tegen dictator Anatasio Somoza willen voortzetten. De algemene staking in Nicaragua die is afgekondigd door het "bre de oppositiefront" is gisteren pas langzaam op gang gekomen. Veel arbeiders gingen gewoon aan het werk en de meeste winkels waren open. Wel waren er veel minder auto's op de straten dan normaal het geval is. Een woordvoerder van de Nicara guaanse Kamer van Koophandel verklaarde dat de economische activiteit tien procent minder was dan normaal. De Kamer heeft nog niets besloten over steun aan de staking die is uitge roepen om dictator Somoza tot aftreden te dwingen. Zondag zal de Kamer zich hierover uitspre ken. UW EIGEN DAGBLAD OOK IN DE VAKANTIE? Dat kan. doch uitsluitend met deze bon. Graag 3 weken voor u vertrekt opzenden naar: Alphens Dagblad, Julianastraat 19, Alphen aan den Rijn. Leidsch Dagblad, Witte Singel 1Leiden. Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent). Huls sdrss: S.v.p. In Moklcttert Invullen! r vakje s Vakantieadres: straat: postcode: NIET INVULLEN NIET INVULLEN NIET INVULLEN Opzending is gratis in Nederland en België. Overige landen 1.90 per dag. De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede zorgen de bezorging in sommige landen te wensen overlaat. Wij kunnen dus helaas geen verantwoording nemen voor het niet tijdig arriveren van kranten op uw va kantieadres (Van onze correspondent) LISSABON - De nieuwe Portugese premier, Nobre da Costa, heeft zijn kabinet rond. Maandag zal hij officieel tot premier worden be noemd en treedt de regering in functie. Nobre da Costa zei dat hij bij zijn keuze van de ministers niet ge probeerd heeft Grieken en Troja nen te behagen. Voorop stond de bekwaamheid van de ministers en in een aantal gevallen de poli tieke instelling. Met die „geval len" zouden dan de ministeries van arbeid, sociale zaken en bui tenlandse zaken zijn bedoeld. Op die posten zijn ministers be noemd die nauw verwant zijn aan de Portugese communistische partij of de eveneens communis tische MDP. „Het spreekt van zelf', zei Nobre da Costa tegen de pers, „dat de partijen die in mij een bepaald profiel zagen, iets anders zullen zien na de kennis making met de keuze die ik heb gedaan". Nobre da Costa schetste zijn kabi net als een „ontegenzeggelijk be kwaam team van ministers" Slechts een paar ministersposten zouden problemen hebben op geleverd. Eèn van de weinige weigeringen is die van de vorige minister van financiën, Vitor Constancio, geweest. Als socia list kon Constancio. die veel pres- ATHENE (GPD) - Vorig jaar werd door het Griekse parlement, on der druk van de Raad van Euro pa, een wet aangenomen die tracht te voorzien in de „opvang" van dienstweigeraars, tot nu toe in Griekenland uitsluitend Jeho va's Getuigen. Deze zouden voor taan ongewapende werkzaam heden kunnen verrichten in mili tair verband, bijvoorbeeld in kan tines, voor het dubbele van de gewapende militaire diensttijd. Als ze ook dat weigerden, zouden ze die dubbele periode in de ge vangenis moeten uitzitten, zon der daarna opnieuw te worden opgeroepen en opnieuw, na wei gering, te worden veroordeeld (de zogenaamde „strafket- ting Alle dienstplichtige Jehova's Ge tuigen verwierpen ook de onge wapende militaire dienst en kwamen dus in aanmerking voor de eenmalige gevangenisstraf van hoogstens vier jaar. Het bleek echter dat de krijgsraden geen rekening hielden met de nieuwe wet, omdat het Militaire Wetboek van Strafrecht, waarop zij waren ingezworen, deze nog niet had verwerkt. Zodoende werden straffen uitgesproken hoger dan vier jaar, en werden andermaal dienstweigeraars die hun vorige straf hadden uitgezeten voor een tweede of derde maal veroor deeld. Irritatie Nieuwe klachten uit hun kringen en uit die van Amnesty Interna tional, die zich voor de zaak van de gevangen Griekse dienstwei geraars inzette, leidden bij de mi nister van defensie Averof ken nelijk tot groeiende irritatie. In een recente verklaring maakte deze, zonder het punt van de voortgezette „ketting" aan te roe ren, bekend dat het nu uit moest zijn met de deining en dat de staat geen verdere concessies op dit gebied meer kon doen. Dat zou een onrecht inhouden jegens de „gewone Griekse boerenjongen" die zonder aarzelen zijn in de Grondwet vastgelegde dienst plicht vervult en zijn leven zono dig in de waagschaal legt ten be hoeve van het vaderland, zonder te worden belemmerd door „ver dachte" motieven en beweegre denen als van deze secte. Over het hele land worden trou wens de laatste maanden, onder auspiciën van de Orthodoxe kerk, manifestaties georgani seerd tegen de reeds aangeno men wet die „ongrondwettig" zou zijn en in het algemeen tegen de „door de Joden opgerichte en geleide" organisatie van de Jeho va's Getuigen, die in Griekenland enige groei vertoont. Kranten brengen onthullende reportages over hun ontstaansgeschiedenis en een blad bracht dezer dagen een voorpaginaverhaal over een 18-jarig gehuwd meisje dat door de beweging „krijgsgevangen" wordt gehouden omdat ze aan stalten vertoonde haar te verla ten. De familie-ontbindende werking van de organisatie wordt uit de doeken gedaan Het heeft er iets van dat de minister met zijn jongste oekaze extra po pulariteit zoekt bij de tallozen die, vaak niet zonder reden, de Jehova's maar een lastige en rare troep vinden maar die zich niet realiseren dat er zich, vroeg of laat, ook in Griekenland wel eens een niet-religieuze dienstweige raar zou kunnen aanmelden, zo- Aanbod Weer andere Grieken, die zich aan vankelijk wél voor de dienstwei geraars hebben ingezet, vinden dat ook van hun kant nu maar eens wat „toenadering" moet komen en dat ze op het aanbod van niet-gewapende dienstplicht hadden moeten ingaan. In pyama blijven staan bij de ochtend gymnastiek in militair verband, zoals de Jehova's doen, dat soort dingen gaat ook hun te ver. De meesten stemmen in met de rege ring als die stelt dat Griekenland zich de „luxe" van militaire dienstweigering niet kan ver oorloven in de huidige kritieke verhouding met Turkije. De kranten, van rechts tot links, zwijgen over het probleem van het niet-toepassen van de wet van vorig jaar. Eigenlijk blijven vele Grieken, als men zijn buitenlands oor goed te luisteren legt, een beetje verbijsterd dat hetzelfde Europa dat zich zo voor het her stel van de Griekse democratie heeft ingezet, nu zo begaan is met het lot van de Griekse dienstwei geraars. En die verbijstering is de laatste maanden nog toegeno men, nu ook een andere minder heid, de Griekse homofielen, het object is gewol'den van Westeu- ropese bezorgdheid en solidari teit. Moeite Griekenland heeft de laatste vier jaar, na de val van de dictatuur, enorme vooruitgang geboekt op de weg naar een parlementaire democratie, waarin alle politieke partijen zich vrijelijk kunnen roeren. Het probleem dat het land de komende jaren onder ogen zal moeten zien, is dat van de behan deling van min of meer eigenaar dige minderheden en subcultu ren. Het invoeren van Westeuro- pese normen ook op dit terrein, zal wat meer moeite kosten; de Raad van Europa kan ook hier als een soort „hefboom" werken, maar men zal wel moeten oppas- zich daarbij niet te „vertil len" Er laat i elijk e i tegenbe weging binnen Griekenland denken die zich de vraag gaat stellen: als „Europa" al deze emancipaties van ons eist - en men kan in dit verband ook den ken aan protesten tegen de uit zonderlijk hoge straffen voor „soft drugs"-gebruik in dit land - dan kan dat Europa ons worden gestolen, dan moet „Grieken land" maar „Grieks" blijven. Het beste zou zijn als de Griekse regering bereid zou blijken, dat deel van het Europese Verdrag voor de Mensenrechten te teke nen waarbij burgers het recht krijgen rechtstreeks een klacht in te dienen bij de Commissie voor de Mensenrechten in Straats burg. In dat geval zouden Griekse dienstweigeraars, homoseksue len en anderen die zich door de Griekse wetgeving onderdrukt of bedreigd voelen, hun zaak op Eu ropees niveau aanhangig kunnen maken. Maar het zal nog wel even duren voordat Athene zo'n stap neemt; het.kan zich erop beroe pen dat ook Frankrijk (naast Mal ta, Cyprus en Turkije) deze con ventie nog niet heeft gete kend. tige heeft, niet terugkeren in een niet-^ocialistische regering. In zijn plaats komt nu de directeur van de Bank van Portugal, José Silva Lopes, die net als Constan cio een goede naam heeft bij de EG en het Internationale Mone taire Fonds. Naar verluidt zou Constancio nu naar de Bank van Portugal gaan. De keuze van een minister met communistische sympathieën op de post van buitenlandse zaken, zou vooral zijn gedaan met het oog op gunstige betrekkingen met de vroegere Afrikaanse ko- lonieën, die van groot belang zijn voor de Portugese export-indus trie. Maar van de nieuwe minister van buitenlandse zaken, ir. Cor- reia Gago, wordt ook gezegd dat hij op goede voet staat met Silva Lopes en een voorstander is van integratie van Portugal in de Eu ropese Gemeenschap. Ook de andere ministers met com munistische sympathieën lijken de internationale betrekkingen van Portugal niet erg te zullen schokken. De minister van ar beid, dr. Costa Leal, was topma nager van de genationaliseerde Setenave, Europa's modernste scheepswerf voor de bouw van supertankers. De minister van sociale zaken heeft eveneens goede naam gemaakt in het be drijfsleven. Als meest conserva tieve minister geldt de professor in de veeartsenij, Apolinario Vaz Portugal, die de omstreden post van landbouw en visserij gaat bekleden. Over de levensduur van het kabinet valt geen zinnige voorspelling te doen. Alle partijen, ook de com munisten, blijven „gereserveerd" afwachten wat de inhoud van het regeringsprogramma zal zijn. Dat programma zal 7 september aan het Portugese parlement worden aangeboden, waarna de partijen het eventueel kunnen verwer pen. In socialistische kringen wordt het nieuwe kabinet als een kabinet van de president gezien, onder meer vanwege de vier mili tairen die als vertrouwelingen van Eanes worden gezien. Het zijn de minister van defensie, Firmino Miguel, die deze functie nu al meer dan twee jaar be kleedt, de ministers van binnen landse zaken, van woningbouw en openbare werken en de staats secretaris van voorlichting.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9