Kabinet houdt vast aan tien miljard bezuiniging Lijk van onbekende man gevonden Nederland ontdooit relaties met Rusland Darmkanker onderzoek begint thuis Stijging ziekenhuisopnamen door alcoholmisbruik Ondanks alle kritiek Vier jaar geeist voor poging tot verdrinking fSSS-K^ FRUITS DE MER" Ambtenarencentrales hervatten overleg NOG GEEN APOTHEEK VOOR STAG ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1978 BINNENLAND PAGINA UTRECHT (ANP) - De nog steeds toenemen de consumptie van alcoholhoudende dran ken in Nederland gaat gepaard met een stij ging van het aantal patiënten dat in zieken huizen wordt opgenomen wegens levercir- rose, slokdarmkankeren aandoeningen aan de alvleesklier. Ziektes die volgens veler mening mede door gebruik van alcohol worden veroorzaakt. Dit schrijft dr. D. Hoogendoorn van de stichting Medische Registratie in het Nederlands tijdschrift voor geneeskunde. In de periode van 1969 tot 1976 is het aantal opnamen wegens levercirrose bij mannen bijna verdrievoudigd en bij vrouwen ver dubbeld. Hoewel alcoholmisbruik niet de enige oorzaak is van deze ziekte is het vol gens dr. Hoogendoorn toch wel opvallend dat bij vergelijking van alcoholgebruik en sterfte aan levercirrose in een aantal Euro pese landen blijkt dat in landen waar veel wijn wordt genuttigd ook de hoogste cijfers voor de sterfte aan levercirrose voorkomen. Nederland neemt in deze vergelijkingsstatis tieken nog een betrekkelijk lage plaats in: de elfde op een totaal van vijftien. Op de eerste plaats staat Frankrijk, gevolgd door Italië. Volgens dr. Hoogendoorn is op basis van de geconstateerde stijging van zieken huisopnamen spoedig een forse opmars van Nederland naar een hogere positie op deze ranglijst te verwachten. DEN HAAG (ANP) - De advocaat- generaal mr. H. A. van Ee heeft gisteren bij het Gerechtshof in Den Haag een gevangenisstraf van vier jaar met aftrek geëist te gen de 43-jarige W.O. uit Har- dinxveld-Giessendam. Hij achtte bewezen dat O. op 28 november 1977 geprobeerd had zijn vrouw te verdrinken. De eis betekende een bevestiging van het vonnis van de rechtbank in Dordrecht, die O. conform de eis van de officier had veroor deeld. Verdachte verklaarde ter zitting dat hij als gevolg van huwelijks moeilijkheden besloten had zijn vrouw om het leven te brengen. Hij zei volkomen radeloos te zijn geweest toen hij in de week voor afgaande aan de poging in een Rotterdams café twee handlan gers had gevonden, die hem daarbij tegen een beloning van vijfduizend gulden wilden hel pen. ROERMOND (ANP) - Vlakbij een speeltuin in het zgn. Ursulinnen- bos in de Roermondse stadswijk Kitskesbos is door een twaalf-ja rige scholier het lijk gevonden van een nog onbekende man. Het lichaam dat in een verregaande staat van ontbinding verkeerde moet volgens de politie al meer dan een week in het bosje hebben gelegen. Aangezien door het ver voer van het lichaam wellicht belangrijke sporen zouden kun nen worden uitgewist werd giste ren door dr. J. Zeldenrust ter plaatse sectie op het lichaam ver richt. De juiste doodsoorzaak kon nog niet worden vastgesteld. De poli tie sluit de mogelijkheid van een misdrijf zeker niet uit. Aanvankelijk verkeerde de politie in de mening dat de man het slachtoffer was geworden van een overdosis verdovende mid delen. Op enkele tientallen me ters afstand van het lichaam werd later namelijk een spuit gevon den. "Gezien de afstand tussen het lichaam en de spuit moeten we echter ook met andere moge lijkheden rekening houden," al dus de Roermondse commissaris van politie G. van Vlijmen. In verband met het onderzoek is ook het gewestelijk laboratorium in Rijswijk ingeschakeld. De mannen hadden de vrouw met een smoesje meegelokt, haar be dwelmd en haar vervoerd naar een kanaal in Lexmond. Daar had O. zijn vrouw in het water ge gooid. Toen hij zag dat ze bij ken nis kwam zou hij haar weer op de kant hebben geholpen. Het was daarom dat hij de hem opgelegde straf te hoog vond en in hoger be roep was gegaan. De advocaat-generaal stelde dat uitgebreid overleg aan de poging tot verdrinking was voorafge gaan. O. zou volgens hem ook se rieus aan het plan daartoe hebben meegewerkt. Volgens het rapport van de POK (de Psychiatrische Observatiekliniek) was O. slechts enigszins verminderd toereke ningsvatbaar. Mr. Van Ee was van mening dat hier geen sprake kon zijn van "vrij willige terugtreding". De raads man van O., mr. S. Ivens uit Rot terdam, betwistte dat, hij ont kende niet dat O. voorbereidin gen had getroffen, maar volgens hem had de man van zijn voor nemen afgezien toen hij bemerk te dat zijn vrouw bij kennis kwam. De vrouw zou het er vol gens de raadsman zeker niet le vend hebben afgebracht als O. haar niet had geholpen. O's motief zou volgens de raads man zijn geweest dat O. bij de destijds lopende echtschei dingsprocedure zijn kinderen zou verliezen. Hij bepleitte ten slotte vrijspraak en vroeg het hof O. in ieder geval een zo kort mo gelijke straf op te leggen. Uit spraak 8 september. DEN HAAG (SP) - Een tien tal Iraanse studenten heeft gis teren in Den Haag gedemon streerd tegen de arrestatie van hun landgenoten tijdens de be zetting van de Iraanse ambas sade afgelopen woensdag. De demonstranten, die hun gezich ten afschermden uit vrees voor represailles van de Iraanse am bassade, protesteerden ook te gen wat zij noemen het grove op treden van de Wassenaarse po litie tegen de bezetters. Hun pro testoptocht eindigde voor het ministerie van justitie. Overigens hebben de negen be zetters hun advocaat, mr. Van Bennekom. gezegd dat de Iraanse ambassade in Wasse naar een verlengstuk is van de Savak, de politieke politie van de sjah van Perzië. Ze beweren documenten te hebben gevonden waaruit zou blijken dat de Sa- vak regelmatig op de hoogte wordt gehouden van de activi teiten van Nederlanders. Zo zouden de bezetters een lijst hebben gevonden met namen van Nederlanders die hun handtekening hadden gezet tij dens een protestdemonstratie tegen Perzie. ADVERTENTIE I specialiteiten restaurant Parallelboulevard 7 Noordwijk aan Zee Dagelijks open vanaf 12.00 uur tot 24.00 uur voor lunch en diner. Iedere dag verse vis a la carte, diverse vleesgerechten naar keuze, terwijl u luistert naar onze pianist DOLF PIERIE. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet-Van Agt houdt vast aan de in Bestek '81 voorgestelde bezuinigingen van in totaal 10 miljard gulden tot 1981. Dit blijkt uit de vrijdag ge publiceerde antwoorden op de 337 door leden van de Tweede Kamer ingediende vragen. De overgrote meerderheid hiervan is van technische aard. Het kabi net stelt in haar beantwoording vast dat er nog slechts weinig in de voorstellen geschrapt kan worden. In een begeleidende brief wijst mi nister-president Van Agt op de verslechterde omstandigheden die de noodzaak van ombuigin gen in de collectieve sector nog versterken. ,,Dit lijkt met het ver strijken van de tijd eerder zwaar der dan lichter te zullen worden", zo schrijft hij. „Het beleid gericht op matiging in de collectieve sec tor omvat zowel voorstellen tot beperking van de groei van de uitgaven in de sector van de so ciale zekerheid als in de sector van de rijksbegroting". Ondanks de juist hierop in de af gelopen paar maanden geuite kri tiek gelooft het kabinet dat door de voorgestelde bezuinigingen de werkloosheid tot 150.000 men sen kan worden teruggedrongen in 1981. Tegelijkertijd moet de inflatie worden teruggedrongen tot 2 a 3 procent per jaar en het financieringstekort tot 4 a 5 pro cent. Ook is het de bedoeling van Bestek '81 te komen tot verbete ring van de rendementen van de bedrijven. In dit verband wijst het kabinet er echter op dat analyses duidelijk maken dat deze doelen alleen ge haald kunnen worden bij een bij zondere terughoudendheid op diverse terreinen. Welke maatre gelen nodig zijn wil het kabinet elk jaar opnieuw bepalen, onder meer aan de hand van het jaar lijkse overleg tussen de sociale partners. Hierbij wordt gedacht aan de belastingtarieven en de sociale premies. In antwoord op een vraag zegt het kabinet dat de maatregelen voor volgend jaar in de Miljoenennota 1979 over en kele weken bekend zullen wor den gemaakt. Koopkracht Uit de antwoorden komt opnieuw naar voren dat de koopkracht voor inkomens tot 50.000 gulden zoveel mogelijk gehandhaafd moet blijven. Dit wil het kabinet bereiken door de bruto-inko- mensstijging voor alle inko mensgroepen zoveel mogelijk gelijk te doen zijn. De belasting progressie moet dan de stijging voor de hoogste inkomens be perken. Niet duidelijk is of de bruto stijging in procenten of guldens berekend wordt. Over de honorering van de topfunctiona rissen wil het kabinet met het be drijfsleven een beleidsplan op stellen. Minister-president Van Agt ver klaarde gisteravond tijdens zijn wekelijkse persconferentie de kritische CNV-reactie op Bestek '81 nog niet bestudeerd te heb ben. Pas in de komende week zal hij commentaar hierop kunnen leveren. Maandag publiceert de FNV haar reactie. Verwacht wordt dat deze nog afwijzender is dan het CNV-oordeel. Tafelreservering: tel. 01719-19231 ^(via centrale Palace Hotel)J DEN HAAG - De ambtenarencen trales hebben besloten voorlopig hun samenwerking te herstellen. Tot dit besluit kwamen de verte genwoordigers van de algemene centrale ACOP en de christelijke CCOOP. De besturen van beide centrales moeten de overeen komst nog goedkeuren. De ACOP schortte veertien dagen geleden het overleg met de CCOOP op vanwege een uitlating van CCOOP-voorzitter Wieringa. In een dagbladinterview ver klaarde hij enkele dagen voor de 24-uursstaking van de ambtena ren eind juni, dat staken voor het overheidspersoneel geen wettig middel is. De ABVA, die aange sloten is bij de ACOP, zag hierin een oproep aan minister Wiegel (binnenlandse zaken) tot het ne men van maatregelen tegen de stakers. In het overleg van gisterochtend verklaarden de CCOOP-verte- genwoordigers dat zij begrip konden opbrengen dat de ge wraakte publikatie tot irritatie aanleiding gaf. In dat licht bezien, noemden zij de uitlating „onge lukkig". De ACOP-onderhande- laars konden zich met deze ver klaring verenigen. Van hun kant betreurden zij het dat het inter view tot negatieve uitlatingen aan het adres van de CCOOP aanleiding gaf. DEN HAAG (GPD) - De bevroren contacten met de Sowjet-Unie zijn na enkele weken alweer ont dooid. Volgens minister-presi dent Van Agt is na een onderzoek gebleken, dat er op dit moment geen contacten zijn die voor be vriezing in aanmerking komen. Het komende bezoek van de Rus sische minister van landbouw zal dan ook in september gewoon doorgang vinden. Eind juli besloot het kabinet tot DEN HAAG - Mevrouw R E. van der Scheer-van Essen uit Leiden is benoemd tot voorzitter van de Raad voor Jeugdvorming. Drs. D. Boonstra uit Nieuwkoop is be noemd tot vice-voorzitter van de ze raad. Het ministerie van CRM heeft dit meegedeeld. voorlopige bevriezing van de re laties met de Sowjet-Unie naar aanleiding van de strenge von nissen tegen de Russische dissi denten. Het enige gevolg blijkt nu slechts te zijn dat enkele amb tenaren van het ministerie van onderwijs een voorgenomen be zoek aan een studieconferentie moesten afzeggen. Van Agt verklaarde na afloop van de ministerraad gisteravond dat Nederland wel in Europees ver band zal blijven hameren op uit voering van de verdragen van Helsinki op het gebied van de mensenrechten. Ook eventuele sancties tegenover de Sowjet- Unie zullen in Europees verband bekeken worden. Op de vraag of het achteraf niet be ter was geweest te wachten met de aankondiging van de veel op hef veroorzakende bevriezing, verklaarde Van Agt: „Spontani teit kan ook in de politiek zijn waarden hebben. Ook voor een groot land als de Sowjet-Unie kan de publiciteit belangrijker zijn dan de uitwisseling van enkele ambtenaren". DEN HAAG - Het Tweede Ka merlid De Graaf (PvdA) heeft bij minister Van Aardenne (econo mische zaken) geïnformeerd naar eventuele maatregelen voor het behoud van de papierindustrie in Gelderland. Volgens het kamerlid meent direc teur dr. ir. L. Groen van de Gel derse ontwikkelingsmaatschap pij. dat er maar enkele mogelijk heden zijn voor de papierindus trie in zijn provincie, te weten ge bruik maken van grondstoffen uit eigen land en specialisatie. (Van onze correspondent) UTRECHT - Het is niet waar dat de Stag, waarin de FNV en drie ziekenfondsen samen werken, een apotheek heeft gekocht. De FN V-Vakbonds- krant van deze week had dit gemeld. Een woordvoerder van de Stag (Stichting Alge mene Gezondheidszorg), ontkende vrijdag de juistheid van het artikel. „Het is wel zo dat de Stag binnen èèn a twee maanden hoopt rond te ko men met een apotheker waarmee nog gesprekken gaande zijn", zo voegde hij hieraan toe. Om welke apotheek en welke stad het gaat wilde hij niet zeggen om de belangen van die apotheker niet te schaden. De Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter Bevorde ring der Pharmaci (KNMP) heeft zich steeds fel gekeerd tegen het exploiteren van apotheken door de drie zie kenfondsen en de vakbewe ging. De KNMP heeft daarop apothekers opgeroepen overnamepogingen van de Stag onmiddellijk aan haar te melden. ZOETERMEER (GPD) - In Zoe- termeer begint volgend jaar een eerste omvangrijk bevolkings onderzoek naar darmkanker. Op vrijwillige basis kunnen 15.000 inwoners van Zoetermeer van 40 jaar en ouder deelnemen aan het door de arts A. N. de Wolf geini- tieerde onderzoek. In vergelij king met begrippen als long-, borst-, maag- en baarmoeder halskanker is darmkanker een tot dusver weinig algemeen bespro ken ziekte geweest. Cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (1976) wijzen echter uit, dat het alleszins zinvol lijkt meer bekendheid te geven aan deze ziekte, die pa longkanker in Ne derland de meeste slachtoffers eist. In 1976 stierven een kleine 7000 Nederlanders aan longkanker. De „score" voor darmkanker, zo n 3500. Bij een tijdige behan deling biedt darmkanker meer kans op overleving. Voor de Zoe- termeerse arts De Wolf werd een geval van darmkanker in zijn ei gen praktijk aanleiding voor een grondige bestudering van litera tuur en statistieken. Nu, een klein jaar later, heeft hij na overleg met diverse deskundigen en heel wat instanties zijn plan tot onderzoek van de bevolking in Zoetermeer gelanceerd. Hoewel in de afgelopen jaren veel vuldig onderzoek naar kanker van de dikke darm is gedaan, moest het aantal onderzochte ge vallen steeds, door de aard van de gebruikte methode, beperkt blij ven. Met de ontdekking van een nieuwe testmethode in Amerika is de mogelijkheid gecreëerd een onderzoek naar darmkanker op grotere schaal op te zetten. De 15.000 „veertigplussers" in Zoe termeer (onder de leeftijd van 40 jaar komt darmkanker vrijwel met voor) kunnen in 1979 een testmapje in de brievenbus ver wachten, waarmee zij zelf aan het werk kunnen gaan. De test begint met het volgen van een bepaald dieet, bestaande uit geen bloed bevattende, maar de stoelgang bevorderende spullen. Op de derde dag van het dieet moet de deelnemer aan het onderzoek met behulp van een spateltje iets van zijn ontlasting op het test mapje aanbrengen. Hij doet dat vervolgens nog enkele keren, om dan het „gevulde" testmapje te rug te zenden aan dokter De Wolf. Deze heeft het onderzoek volle dig in eigen hand willen houden, „om er zeker van te zijn dat het gaat zoals ik wil". De Wolf onderzoekt dagelijks alle ingekomen testmapjes. Het be treft een zeer eenvoudige behan deling met kleurstof. Wanneer er niets aan de hand is, krijgt de in zender schriftelijk bericht van de uitslag. In positieve gevallen zal De Wolf de betrokkene persoon lijk benaderen en uitnodigen voor een gesprek in zijn prak tijk. Ongerustheid .Ongerustheid zal er altijd zijn. Ik kan alleen maar proberen de zorg zoveel mogelijk van tevoren weg te nemen". De arts uit Zoeter meer heeft dat in de eerste fase gedaan door middel van uitvoe rig en overzichtelijk voorlich tingsmateriaal. Ook tijdens het over enkele maanden te begin nen onderzoek naar darmkanker zal begeleiding en informatie niet ontbreken. Bij positieve uitslag volgt een nader onderzoek in een van de drie om medewerking gevraagde zieken huizen in de omgeving van Zoe termeer. Dit vervolgonderzoek omvat een lichamelijk onder zoek, rontgenopnamen, enig la boratoriumwerk en het inwendig bekijken met een rectoscoop van de endeldarm. „In het algemeen zal. wanneer een darmgezwel ontdekt is, geope reerd moeten worden", aldus De Wolf. Blijkt de aandoening te be staan uit een of meer poliepen, dan is het mogelijk langs inwen dige weg in te grijpen. In andere gevallen moet een deel van de dikke darm weggenomen wor den. De kansen op genezing zijn groot wanneer darmkanker vroeg ontdekt wordt". Het vervelende bij darmkanker is, dat de patiënt in het beginsta dium eigenlijk zelf niets merkt. Toch ontstaan bij gezwelvorming al heel snel bloedingen. Dat bloed komt in de ontlasting terecht, maar is door de kleurverandering bij afbraak ervan niet met het blo te oog te zien. De nieuwe metho de via de testmapjes biedt dan ook hopelijk uitkomst. Op dit moment kan de huisarts pas wat ondernemen wanneer zijn pa tiënt met klachten komt. De Wolf hoopt dat velen in Zoeter meer de mogelijkheid zullen aangrijpen deel te nemen aan het onderzoek; voor alle zekerheid... Wordt op toezending van het testmapje niet gereageerd, dan zal de betrokken persoon na eni ge tijd nogmaals worden herin nerd aan het onderzoek. Nadien trekt De Wolf zijn handen van de zaak af. De Wolf wil voorlopig niet verder dan Zoetermeer. Op de eerste be richten over het onderzoek naar darmkanker hebben inwoners elders gereageerd met het ver zoek ook mee te mogen doen. Het beschikbaar gestelde subsidie bedrag van twee en een halve ton is slechts berekend op de groep van 15.000. Ook het materiaal is op dit aantal afgestemd. De initiatiefnemer van het onder zoek wil eerst de zin van het on derzoek aantonen. Hij wil kijken of er, zoals hij zegt, „winst" te be halen valt. Pas dan acht De Wolf de tijd rijp te gaan denken aan een veel grotere opzet van het darmkankeronderzoek. De dis cussie omtrent de verdeling van gelden in de sector van de ge zondheidszorg brengt de arts in dit verband nog maar even in de herinnering. Parallel aan het onderzoek in Zoe termeer zal mogelijk straks een sociologisch onderzoek lopen Medewerkers aan dit onderzoek zullen nagaan hoe gereageerd wordt, of waarom van deelne ming wordt afgezien. De registra tie van onderzochte gevallen is van groot belang. Deelneming aan het onderzoek is gratis. Indien een vervolgonder zoek noodzakelijk blijkt, te ver richten door specialisten, komen de kosten voor rekening van het ziekenfonds, dan wel van de par ticuliere verzekeringsmaat schappij. De Wolf zou niet aan het onderzoek begonnen zijn, wanneer dit bete kend zou hebben dat hij in prin cipe 15.000 potjes met ontlasting op het bureau had gekregen. Die zelfde eerlijkheid toont hij even eens, wanneer hij zegt begrip te hebben voor het ongemak bij an dere onderzoeken naar darm kanker. „Die zijn niet zo plezierig Je bent er bovendien uren mee zoet. Deze nieuwe methode is goed en hygiënisch en kan voor grote groepen gebruikt wor den". In de mode Veel aandacht lijkt de laatste tijd besteed te worden aan baarmoe derhalskanker. In diverse regio's vinden in de vorm van proefpro jecten onderzoeken plaats naar deze vorm van kanker. De Wolf. laconiek, in een poging antwoord te geven op de vraag waarom zo veel geld en aandacht voor de baarmoeder en nog niet voor de dikke darm: „Seksualiteit heeft de tijd mee, de baarmoeder is in de mode. Maar serieus, darm kanker is een groot probleem. In 40 procent van de gevallen is er kans op genezing, de overige 60 procent kent uitstel tot vijf jaar Deze percentages golden 20 jaar geleden, zij golden ook 40 jaar geleden. Er is geen verbetering gekomen. Het vroegtijdig ont dekken van darmkanker is nu misschien op eenvoudige wijze mogelijk geworden".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7