Akse: 'Ik heb het college gewaarschuwd VNG-kritiek op Leidse juristen Protestactie bewoners Jubilerende ambtenaar vreest gat in de Leidse woningbouw: PPR-vragen over ZIS- gegevens v.d. Water ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1978 LEIDEN LEIDEN "Ik ben een rare man, hè", zegt hij als ik hem opbel en vraag om een inter view. "Ze hebben wel eens tegen me gezegd: Jij bent ei genlijk helemaal geen echte ambtenaar. Daardoor voel ik me niet gekwetst, want ik deel die mening wel. Ik ben een rare vogel. Eigenlijk had ik operazanger willen wor den. Maar mijn ouders waren zeer gelovige mensen en ope razanger dat vonden ze zoiets als je in het ruwe leven stor ten. Dus daar hebben ze zich met vereende krachten tegen verzet. Mijn vader gaf me de raad amb tenaar te worden. Dan heb je een vaste baan, zei hij. Vaste armoe zal hij bedoeld heb ben". Dat laatste zegt hij gek scherend en laat er meteen op volgen: "Ik heb veel plezier in mijn werk. Ik doe m'n werk met overgave. Er staat elke maand ongevraagd een be hoorlijk salaris op m'n giro- rekening en ik ben bereid daarvoor hard te werken. Als ik dat niet doe dan voel ik me een lui. Ik zit niet op het stadhuis tot meerdere glorie van mezelf maar om de belangen van de burgers te behartigen. Daar zet ik me helemaal voor in", zegt hij krachtig. "Ik vind dat iedere ambtenaar zich voor honderd procent moet inzet ten, dat hij zijn taken naar be horen moet uitvoeren. Dat geldt, vind ik, ook voor ge meenteraadsleden. Die moe ten ook goed bedenken dat ze er niet zitten voor zich zelf, maar dat ze moeten werken voor de mensen. Er wordt veel te veel heen en weer ge praat. Vaak moet meneer X alleen maar zonodig wat zeg gen omdat meneer Y ook wat heeft gezegd. Ik vind dat je beter kunt uitmunten in goed werken dan in goed pra ten. Ook al moet je soms weieens praten als Brugman voordatje aan het werk kunt gaan". Aan het woord is H. Akse, ad ministrateur op de afdeling volkshuisvesting en onge twijfeld één van de bekendste ambtenaren op het Leidse stadhuis. Een unieke figuur eigenlijk. "Eigenwijs", zegt hij zelf: "Ik ben een doorzet ter en een vechter tot het bit tere einde omdat dal vaak het goede einde blijkt te zijn" Zijn woorden verraden dat hij een duidelijke visie heeft op het gemeentelijk beleid. "Ik zal wel eens een boekje open doen", belooft hij. Toont zich dan ook best bereid te praten over zijn eigen hebbelijk en onhebbelijkheden. "Ik ben niet in voor leugens of om za ken heen te draaien. Jammer dat dat in de politiek zo wei nig voorkomt". Hij vindt dat hij moeilijk over komt bij mensen, dat hij vaak een te grote bek heeft, en stug is Toch is hij trots op wat hij doet, in ieder geval ijdel ge noeg om een interview leuk te vinden. Door Jan Rijsdani Volgende maand is de heer Ak se 40 jaar in overheidsdienst, waarvan 25 jaar bij de ge meente Leiden. Een dubbel jubileum dus ter gelegenheid waarvan het college van B. en W. hem op 1 september een receptie aanbieden in de bur gerzaal van het stadhuis. "Soms wilde ik best burge meester zijn", zegt hij. "Niet hier in Leiden". En even later: "Ja hier in Leiden eigenlijk ook wel. Vis vind ik een heel bekwame burgervader. Het ware te wensen dat op iedere plaats ook een vakbekwame wethouder zou zitten", aldus Akse. Toch zinspeelt hij geen enkele keer op een gebrek aan kwaliteit van één der wet houders. Na een half uurtje praten zegt hij: "Leiden heeft het niet zo slecht getroffen met het huidige college van B en W. Ik heb in het verleden wel de eenzijdigheid van het college bekritiseerd. Ik ben een tegenstander van polarisatie. Het oproepen van tegenstellingen vind ik uit den boze. Vooral in de vorige periode, toen er een minder heidscollege van CDA en VVD was, maakte dat het werk van de ambtenaren vaak onmogelijk. Er moest veel werk worden overgedaan. Ik kan niet zeggen dat dat in de afgelopen periode ook is ge beurd. Misschien ligt dat aan de vriendelijkheid van de op positie, misschien komt het ook doordat zij niet zoveel kritiek konden hebben op het collegebeleid". "Ik ben erg blij dat ik in Leiden terecht gekomen ben", be kent Akse. "Leiden is een mooie stad. Ik ben erg trots als ik zie hoe hele wijken ge renoveerd worden. Daar werk ik hard voor, samen met Ver boom. Ik heb in Den Haag goeie relaties opgebouwd, maar we moeten steeds weer hard voor de centen knokken. Ik ben er voorstander van dat de gemeenten een budget zouden krijgen zodat we zelf samen met de woningbouw verenigingen kunnen bepa len waar we de prioriteiten leggen. In het algemeen vind ik wel dat we moeten verwe gen om renovaties wat min der ingrijpend te doen zijn. Je kan er in de stoel gemakkelijk over denken, maar het is een hele ingreep in het leven van veel mensen om uit hun huis gezet te worden. Die wissel woningen zijn best om in te wonen maar het moet niet te lang duren". "Ik heb een uitstekende relatie met wethouder Verboom", vertelt Akse. "In het begin heb ik wel gezegd: Als je mij niet belazerd dan werk ik voor je, maar als je mij éen keer belazerd dan doe ik niks meer. Verboom heeft me nooit belazerd", zegt hij re soluut. Hij laat niet blijken of andere dat wel gedaan heb ben, maar glimlacht ironisch als ik hem er naar vraag. "Ik heb met de andere wethou ders niet zoveel te maken", zegt hij. "Maar met Verboom ben ik eigenlijk goeie vrien den geworden. Ik merk ook vaak dat we over dingen het zelfde denken en dat we gelij ke uitspraken doen. Als we bijvoorbeeld naar het minis terie in Den Haag gaan om voor renovatie te pleiten dan draaien we er allebei niet om heen en zeggen we: Geen ge- sodeflikker verder, geef die vergunning nou maar want H. Akse "de kroon op mijn c over een jaar is die renovatie nog veel duurder. Toch zie ik wel op tegen zo'n college", bekent hij. "Ik vind het nogal wat om wethouder te zijn. Ik blijf Verboom ook altijd wethouder noemen, ondanks dat we vriend schappelijk met elkaar óm- gaan. Dat ik een andere poli tieke kleur heb dan dc PvdA- wethouder speelt geen rol. Ik kom er recht vooruit dat ik een christen-democraat ben. Dat heeft verder geen invloed op mijn werk. Ik heb me voor Verbooms voorgangers net zo goed uitgeslooft. Ook voor een wethouder zou moeten gelden dat partijpolitiek geen rol speelt in zijn werk. Ik vind het een slechte zaak dat men het volkshuisvestingsplan voor de Stevenhofpolder in Leiden laat afhangen van de afspraken die de PvdA met de kleine links partijen moet maken over de vorming van een programcollege". Hij reageert heftig als het ge sprek op de Stevenshofpol- der komt, staat op uit zijn stoel en pakt zonder omhaal van woorden uit: "Als er 4000 woningzoekenden in Leiden zijn dan moet daarvoor ge bouwd worden. Dan mag het niet voorkomen dat de Ste- venshofpolder ligt tè rotten. Ik heb het college gewaar- als dirigent" schuwd", zegt hij, "dat de woningbouw in Leiden de komende jaren zal stagne ren". Ook daarover lijkt Akse met van mening te verschil len met de wethouder van Volkshuisvesting. Verboom voorspelt ook dat er de ko mendejaren een groot gal zal vallen in het aanbod van wo ningen. Ook hij zou meer haast willen maken met de woningbouw in de Stevens- hofpolder maar lijkt daarover niet op één lijn te kunnen met zijn koppelgenoot, medewet- houder Waal. De Leidse gemeenteraad heeft bepaald dat eerst de open ga ten in de stad bebouwd moe ten worden voordat de Ste venshof volgebouwd mag worden. Akse: "Natuurlijk moeten we de open gaten in de binnenstad vullen, maar vraag niet wat er aan te pas komt voordat een bouwplan voor de binnenstad goedge keurd wordt. De heer Akse is Fries van ge boorte. "Dat verloochen je nooit", meent hij. Hi) praat graag over zijn hobby's: "Ik zal me geen dag, vervelen als ik met pensioen ga, wil er ook best op mijn zestigste mee ophouden. Zijn grootste hob by is zijn koor. Akse i's diri gentvan het Paul Pul Koor uit Den Haag. Spreekt daar met groot enthousiasme over en vertelt trots dat hij op 25 sep tember tv-opname maakt voor de Evangelische Om roep. "Dat is de kroon op mijn carrière als dirigent", zegt hij. De macht van de ambtenaren vindt hij van geen betekenis. "Ik geef slechts adviezen aan het gemeentebestuur. Dat doe ik naar eer en geweten en die kunnen B en W rustig naast zich neerleggen. Het is natuurlijk de zwakte van een college als zij alle ambtelijke adviezen opvolgen. De reorganisatie van het amb telijk apparaat kenschetst hij als een zaak die wijs en voor zichtig moet gebeuren. "Ik zie ook wel de tekortkomingen van het ambtelijk apparaat. Er wordt nog teveel op eigen houtje gewerkt, de collegiali teit ontbreekt soms, er zijn nog teveel lange tenen. Die reorganistie moet eigenlijk van binnenuit komen. Er zit ten zoveel kanten aan bij voorbeeld de woningbouw, dat er alleen iets goed tot stand kan komen als men be reid is samen te werken. Men zegt nog teveel: Ik kan hei zelf wel in plaats van andere erbij te betrekken. Eendrachtige samenwerking is een goede zaak, en verschil van mening is daarbij niet erg", vindt Ak se. "Dat scherpt je verstand alleen maar" Tegen aanleg hockeyveld: ADVERTENTIE ANTIEKE EN STIJLKLOKKEN Uw vakadres Eigen ateliers De betere kwaliteiten in de voordeligste prijzen v. d. Water Haarlemmerstraat 181 ETALAGE IN DE STEEG LEIDEN - Het PPR-kamerlid Ria Beckers heeft de ministers van Onderwijs, Volksgezondheid en Buitenlandse Zaken schriftelijke vragen gesteld over het Zieken huis Informatie Systeem (ZIS) zoals dat op het ogenblik onder meer in gebruik is in het Acade misch Ziekenhuis in Leiden. In onze krant van afgelopen don derdag berichtten we over de protesten van de Boycot Outspan Actie tegen het verstrekken van informatie over dit systeem aan ziekenhuizen in Zuid-Afrika. Ria Beckers wil van de bewindslie den weten of de patiënten in zie kenhuizen waar dit systeem wordt gebruikt om toestemming wordt gevraagd voor het opne men van gegevens is het systeem. Verder wil zij weten welke garantie er is, dat alleen personeel dat di rect bij de behandeling betrok ken is over de gegevens kan be schikken. Het PPR-kamerlid in formeert voorts of bij het gebruik van dit systeem in het buitenland niet de kans bestaat dat medische gegevens worden gecombineerd met andersoortige - bijvoorbeeld politiële gegevens. Opheldering wil Ria Beckers ook over de vraag of het Grote Schuur Ziekenhuis belangstelling heeft voor het ZIS-systeem en of het waar is dat vanuit het AZ in Lei den als schriftelijke gegevens over het systeem zijn verstrekt. Tenslotte informeert het PPR-ka merlid of een dergelijke transac tie past in het beleid dat de Ne derlandse regering ten aanzien van Zuid-Afrika voert en of de bewindslieden eventueel bereid zijn om maatregelen te nemen dat geen verdere informatie over het systeem meer aan Zuid-Afrika wordt verstrekt. LEIDEN- Een aantal bewoners van de Lorentzkade heeft gistermor gen een "sit down-actie" gehou den uit protest tegen de aanleg van het vierde hockeyveld op het sportpark Roomburg. Zoals wij gisteren al meldden zijn de be woners kwaad op de gemeente Leiden omdat, zonder dat er overleg is gepleegd met de om wonenden, zomaar een stukje na tuur wordt prijsgegeven voor de aanleg van één hockeyveld. Dat stukje natuur bestaat onder meer uit een tweetal sloten en een el- zenwal. Bovendien heeft zich in dit gebied een goede fauna ont wikkeld. protestactie van de bewoners werd na verloop van enige tijd weer opgeheven omdat het grootste kwaad, het kappen van de elzen- wal, toch al was geschied. Wat wel bleef was de teleurstelling en woede onder de bewoners. Eén van hen. mevrouw Frank: "Nu kan wethouder Tesselaar wel zeggen dat die elzenwal enkele meters verderop weer zal worden aangeplant maar daarmee krijg je nog geen goede fauna terug. Die fauna was hier onder andere vanwege de rustige omgeving zo goed ontwikkeld. Die rust krijg je niet meer terug dus de fauna ver dwijnt. En voordat zich een hele nieuwe fauna heeft ontwikkeld zijn we al weer een jaar of vijftien verder. an de gemeente. Het belang van een minderheid wordt gehandhaafd ten koste van het meerderheids belang". Op de foto CDA-raadslid mevrouw Van Akkeren tussen de demon strerende buurtbewoners. Op de achtergrond is de gekapte elzen- wal zichtbaar. LEIDEN - In het pas verschenen blad van de Vereniging Neder landse Gemeenten wordt fors uitgehaald naar de twee Leidse juristen Van den Berg en Bouw- man-Geeraerdts Aanleiding is het feit dat de Leidenaren enkele maanden geleden op grond van een onderzoek concludeerden dat beroep op de Kroon mogelijk moet blijven. Dit in verband met het feit dat de Kroon in een groot aantal gevallen van de beslissin gen van lagere overheden af wijkt. Volgens VNG-medewerker mr. W. Weerdesteijn zijn de juristen er ten onrechte van uitgegaan dat een afwijkende beslissing van de Kroon beter is dan die van de ge meenteraad of Gedeputeerde Staten. "Om dit waar te maken hadden de onderzoekers veel in- houdelijker op de beslissingen moeten ingaan." De Leidse juristen worden in het VNG-blad beschuldigd van voo ringenomenheid. Weerdesteijn: "Bij lezing van het onderzoek dringt zich één conclusie onaf- wend oaar op aan de lezen bij voorbaat zijn de gemeenten in de ogen van de onderzoekers slecht, de provincies een beetje slecht en de Kroon goed. Daarom moet het Kroon-beroep gehandhaafd blij- Deze vooringenomenheid blijkt volgens de VNG-medewerker op vele manieren. Woordkeus, een bepaalde formulering van de conclusies, (ver-)stoppen van oordelen in het beschrijvende deel van het onderzoek. "Dit alles heeft niet de neutraliteit die men van wetenschappelijk onderzoek mag verwachten," aldus Weer desteijn, die constateert dat met dezelfde cijfers uit het rapport heel andere conclusies getrokken kunnen worden. Weerdesteijn bestrijdt de conclusie van de Leidse onderzoekers dat de gemeenten niet beter inge speeld raken op de visie van ho gere overheden naarmate ze meer bestemmingsplannen maken. "Vaak zijn die visies niet bekend, of bestaan er juist onderling te genstrijdige visies van verschil lende overheden." Kritiek van VNG-kant is er ook op het feit dat de onderzoekers de duur van een bezwaarschriften procedure bij de gemeente als maatstaf nemen voor de kwaliteit van de behandeling: hoe langdu riger hoe beter. "Geen wonder dat zij zo'n hoge pet ophebben van de Kroon. Des te merkwaar diger is het dat zij desondanks voorstellen doen om de duur bij de Kroon te bekorten." Dat een beroep op de Kroon on misbaar zou zijn voor de verdedi ging van het milieu wordt vol gens Weerdesteijn door de resul taten van het Leidse onderzoek belangrijk gerelativeerd. De VNG-er noemt in zijn artikel en kele voorbeelden van zaken waarin gemeenten in de be scherming van het milieu verder wilden gaan dan de Kroon toe laatbaar achtte. Zelf concludeert hij dat er na de af schaffing van het Kroon-beroep voldoende rechtszekerheid zal blijven. Het Kroon-beroep is naar het oordeel van Weerdesteijn alle kosten en moeite, alle nadelen voor de overheden en burgers, die groot belang hebben bij het van kracht worden van een be stemmingsplan niet waard. Het feit dat slechts 7.3 procent van de bezwaarden tot aan de Kroon doorvecht bewijst volgens de VNG-medewerker dat de ge meenteraad en Gedeputeerde Staten als beroepsinstanties goed functioneren. Troef start met laatste seizoen in voormalig Marinecomplex LEIDEN - Vormingscentrum Troef (voor jongeren van 17 tot 30 jaar) start begin september met het nieuwe cursusjaar. Het is het laatste jaar dat Troef in het Mari necomplex aan het Noordeinde kan doorbrengen, want het ge deelte waarin het vormingscen trum is gehuisvest wordt medio september volgend jaar gesloopt. Het is nog niet zeker in welk ge bouw Troef na de sloop wordt ondergebracht. Wel heeft het be stuur middels een brief aan de gemeente laten weten een nieu we behuizing alleen acceptabel te vinden als het in een redelijke staat van onderhoud verkeert en waarin Troef tenminste vijftien jaar kan blijven zitten. Met het oog op de verwachte groei van het aantal deelnemers vindt het bestuur van Troef dat het moet kunnen beschikken over een ei gen gebouw. Wat het programma voor dit sei zoen betreft: Vijf avonden per week zijn er diverse cursussen en groepen in het gebouw aan het Noord einde 2a. Zo is er op de maandagavonden fotografie, respectievelijk voor beginners en gevorderden, yoga en Neder lands voor buitenlandse werk nemers. De cursussen zijn tel kens van half acht tot half tien. De dinsdagochtenden zijn gereser veerd voor de huisvrouwengroep (vrouwen van 21 tot ongeveer 30 jaar). Dit nieuwe onderdeel van het Troef-programma is bedoeld voor vrouwen die met andere vrouwen willen praten over bij voorbeeld opvoeding, onderwijs, gezondheidszorg e.d. Et- worden films gedraaid en excursies ge maakt. De cursus duurt veertien weken en is telkens van negen uur tot kwart over elf. Kinderop vang is aanwezig. Op dinsdag 12 september is er een open ochtend in Troef waar de twee leidsters, Marianne Passchier en Nanneke Lautenbach, informatie geven over de huisvrouwencursus, die een week later dan van start gaat. Een soortgelijke groep is er ook voor vrouwen van 17 tot 21 jaar onder de benaming "meiden groep", telkens op woensdag avond van acht tot tien uur. De dinsdag biedt verder talencur sussen (Engels, Frans, Duits en Spaans) ook van acht tot tien uur en een zogenaamde "dinsdag- avondgroep". Een onderdeel, georganiseerd voor jongeren die alleen lager onderwijs of enkele jaren voortgezet onderwijs heb ben genoten. Telkens wordt een onderwerp, bijvoorbeeld wonen, uitgespit door sprel^er^,. excur sies en het draaien vörffiims. Na de pauze beginnen de keuzevak ken. Er kan gekozen worden uit Engels, Duits, Frans, Spaans, re kenen en Nederlandse taal. Meer informatie is op de open avond van Troef op vrijdag 8 september verkrijgbaar. Tenslotte is er (ook van acht tot tien uur) op dinsdag avond cabaret, 's Woensdags staat er sport op het programma (half zeven tot acht), een cursus druktechnieken en cursussen al gemene ontwikkeling (AVO) en brugdiploma verplegende en verzorgende beroepen (BVB). Buitenlandse werknemers kunnen les in de Nederlandse taal krijgen op donderdagavond van half acht tot half tien. Diezelfde avond zijn er ook thema- en werklozengroe- pen. De soosavonden zijn niet meer, zo als vorig jaar het geval was, elke vrijdagavond maar twee keer per maand. De overige twee vrijdag avonden worden besteed aan de behandeling van actuele onder werpen en recreatie. De kosten van de groepen/cursussen zijn 35 gulden per tien keer, behalve de huisvrouwengroep (twee gulden vijftig per keer) de kookcursus (45 gulden) en fotografie (35 gul den plus een vergoeding voor materiaal). De cursussen begin nen in de week van 11 september, degenen die de gevorderden-cur sussen gaan volgen kunnen vanaf 4 september bij Troef terecht. Voor buitenlanders is er een spe ciale open avond en wel op 7 sep tember. ADVERTENTIE Quarts - Horloges De Aller Beste EIGEN ATELIERS

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3