"Goed idee niet voor dubbeltje te koop" Gluurders naar naaktstrand: opgepast Gied Jaspars: ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1978 ':1 AMSTERDAM - Heer Bommel merkt regelmatig op: „Geld speelt geen rol, jonge vriend" Dat is natuurlijk makkelijk ge zegd voor een heer van stand En als er geldproblemen zijn dan wil de schepper van heer Bommel, Marten Toonder, nog wel eens over zijn hart strijken en de kasteeleigenaar na een boeiend avontuur een schat la ten vinden. Voor tv-ideeënman Gied Jaspars is de werkelijkheid wel even anders. Geld speelt wel degelijk bij hem een rol. Na tien jaar voor de televisie te hebben gewerkt, zo stelt hij, wordt het nu tijd om eens wat geld te gaan verdienen. Natuurlijk, voor zijn werk kreeg hij wel betaald, maar een erg dik belegde bo terham hield hij er blijkbaar niet aan over. En bij Gied is er geen man die hem af en toe een schat laat vinden. Dat móet hij zelf doen en daar is hij nu mee bezig. Een gesprek met Gied Jaspars begint dan ook over geld en eindigt met geld. De kassa moet nu maar eens gaan rinkelen. En goed ook. Pakken alles Sinds enkele maanden werkt Jaspars, om zijn doel te bereiken, samen met Wim T. Schippers en Barbara Stroink Gedrieën staan ze klaar om evenemen ten op cultureel gebied van de grond te krijgen, om speelfilms te produceren, tv-produkties en platen. Een niet ge heel onbekend terrein voor Jaspars en Schippers, maar Gied stelt: „We heb ben in het verleden wel erg veel ge daan, maar er erg weinig mee verdiend. Niveau is niveau en we pakken dus ook alles aan" Op het gebied van de televisie is Gied Jaspars de afgelopen jaren wel het meest werkzaam geweest. Hij was be trokken bij produkties als „Sonja's Goed Nieuws Show" (in het komende winterseizoen éénmaal in de veertien dagen bij de VARA op het scherm), „Het is weer zo laat", „Grote genade" en de Hache en de Servet Shows (allen bij de VPRO), „Radio-Televisie", „In de keuken bij Berend", „De Berend Boudewijn Kwis" en „Waar Gebeurd" (een viertal KRO-uitzendingen). Afgeploeterd Gied Jaspars meent: „Ik heb de afgelo pen jaren heel wat afgeploeterd, maai er is eigenlijk nooit een vervolg op mijn werk geweest. Bij de Nederlandse te levisie is daar geen geld voor en waar geen geld is, is ook geen geest. Iemand vroeg mij eens: waarom heeft ons land geen filmsterren? Toen heb ik geant woord: omdat er geen geld in gestoken wordt. Zulke mensen willen in weelde leven, een grote villa, een Rolls Royce, natuurlijk. Alleen op het scherm ko men is niet genoeg. Geld maakt film sterren" Het klinkt allemaal wat overdreven, ze ker in de oren van een Nederlander Dat soort kreten ben je in Amerika ge wend. zou je zo denken. Maar de enige filmster van internationale allure, die ons kleine landje rijk is, Sylvia Kristel, merkte laatst in een interview op: „Ik heb natuurlijk nooit genoeg. Vorig jaar heb ik meer dan een miljoen gulden belasting betaald. Walgelijk. Mijn le vensstijl vergt een heleboel geld. Als ik geld in mijn zak heb, geef ik het meteen weer uit" „Wat geven we uit? Ik heb een zwik personeel. Het zal zo'n dertigduizend gulden in de maand zijn Dan hebben we nog niets bijzonders gedaan" En dat is dan zo'n beetje wat door Jaspars wordt bedoelt. Niet alleen voor de filmsterren geldt dat volgens hem, ook de Nederlandse omroep kan geen „ster"-programma's maken omdat er geen geld is. Commerciële t.v Jaspars: „Er moet binnen vijfjaar com merciële televisie in Nederland zijn. Er is nu al bijna geen geld meer voor tv- programrna's, dus over twee jaar is er helemaal niets meer. En dan krijgen we dus commerciële televisie. Die moet er komen. Anders worden de Nederland se zenders stations die alleen nog maar buitenlandse programma's kopen en uitzenden. Dan werken er bij de Ne derlandse omroep alleen nog maar mensen met een salaris van 80.000 gul den per jaar die blikken openmaken en weer dichtplakken. Arie en Richard (Gied Jaspars duidt op Arie Kleywegt en Richard Schoonhoven, respectie velijk directeur-tv VPRO en KRO - red.) worden dan de etikettenplakkers van Hilversum" Jaspars grinnikt enigszins onheilspel lend. Dan zegt hij meteen: „Daar zullen ze van opkijken. Dat zullen ze weer niet leuk vinden" ..Of we krijgen dus het alternatief: com merciële televisie en dan worden wij de baas. Dan krijgen Arie en Richard het ook moeilijk" .(aspars doet Voorkomen dat de ciële televisie zijn enige redmiddel is. „Het gaat erom dat wij geld willen ver dienen. Natuurlijk, geld impliceert geen kwaliteit, maar kwaliteit moet wel met geld gemaakt worden. Een goede filmster drukt zich uit in geld. Een goed programma moet ook met veel geld worden gemaakt. Wij willen in feite erkenning voor onze talenten in de vorm van geld" Smak geld - Het geld is dus de enige drijfveer? Jaspars: „Kijk, iedereen maakt in eerste instantie dingen om daarmee klaar te komen in het leven. Dat doe ik ook. Als wij een stand op de Firato (van 1 tot en met 10 september in Amsterdam) ma ken, dan moet dat ook worden zoals wij dat willen. Dan wordt zo'n stand we reldberoemd en verdienen wij er een smak geld mee" Geld, geld en nog eens geld. Ook als je naar de gedachten van Jaspars over het huidige omroepsysteem vraagt kom je automatisch op hel onderwerp geld te recht. Hij zegt: „Nu heb je ook een soort kapitalistisch omroepsysteem alleen je merkt het niet zo rechtstreeks. Bij de commerciële tv merkje dat wel en dat is volgens mij eerlijker. De grote bedrijven hebben meer invloed op ons dan we denken. Daar waar het geld is zal men ook proberen de macht naarn- zich toe te trekken. De bedrijfswereld heeft een grote invloed op de overheid. De overheid maakt weer de regels voor de omroep en via de overheid hebben de bedrijven dan ook invloed op het omroepgebeuren. Met sponsors van programma's is die invloed gewoon rechtstreeks te zien" - Minderheidsprogramma's komen dan waarschijnlijk toch op de tocht te staan? Sponsors zullen daar weinig in teresse voor hebben. „Er zullen bedrijven zijn, of wat dan ook, die programma's willen brengen voor het grote publiek, maar anderen weer voor een klein publiek. Er zullen altijd firma's zijn die exclusieve program ma's voor minderheden willen uitzen den" Baasjes tegen zplke plannen zullen zijn. Com merciële tv betekent het omver werpen van het huidige omroepbestel en dan zijn de baasjes van nu hun baan kwijt. Men grijpt bij de omroepen nu vooral terug op hun ideologie van veertig jaar geleden. Wat Willem Vogt (oprichter van de AVRO - red.) destijds heeft be dacht kan geen duizenden jaren blij ven bestaan. Daar zijn die ideeën niet sterk genoeg voor. Dan moet je terug naar Jezus. Die man heeft echt wat be dacht. De KRO heeft dan ook een klei ne voorsprong op de rest van de om roepen, althans, als men zich bij de KRO aan het woord van Jezus blijft vasthouden. Behalve de KRO heeft dus geen omroep een been om op te staan. De rest is alleen maar vergrijsd en verouderd". Hij glimlacht. Later zegt hij tot de fotograaf: ..Een foto waarop te zien is dat ik niet alles meen, dat is aardig" - De ideeën die Jaspars placht te ontwik kelen voor tv-programma's zijn te koop. Maar daar moet wel weer geld aan te pas komen. Vandaar zijn ideeën omtrent de commerciële omroep. Jaspars: „Een goed idee kan je niet ko pen voor een dubbeltje. Er zijn in ons land genoeg mensen die goede ideeën hebben. Als er tien mensen bij elkaar zitten zal er altijd wel één een prima idee hebben" - Hoe ligt de verantwoordelijkheid van de ideeënman bij een programma Gied Jaspars: „Die verantwoordelijkheid is erg groot. Als achteraf blijkt dat een programma eigenlijk nergens over ging dan krijg jij dat op je brood. Je kan het natuurlijk dan nog altijd afschui ven op de maker van het programma. Ik heb zelf ook programma's gemaakt, maar ik ben nogal lui van aard en doe dat dus liever niet. Daar komt nog bij, dat als het mislukt, je ook nog jezelf de schuld moet geven" De vraag hoe het leven van Jaspars cr zonder televisie uit zou zien komt bij hem over als een oneerbaar voorstel. Met owat luide stem verkondigt hij: „Het is mijn vak. Ik zit er tot aan mijn kop in. Als jij het over Hawai hebt. dan denk ik aan televisie. Als jij over Rus land praat, dan denk ik aan televisie. Ik moet altijd even televisie kijken. Al is het maar tien minuten per avond". Manipuleren -Je deed mee aan veel programma's. Wat ligt je het beste? „Het manipuleren van de werkelijkheid spreekt me het meeste aan. Het pro gramma „Waar Gebeurd" (waarin mensen op een geloofwaardige manier al dan niet waar gebeurde verhalen vertelden - red.) is daar het mooiste voorbeeld van. We hebben ook Barend Servet eens naar het Catshuis gestuurd en daar kwam hij aan de praat met een marechaussee. Een echte wel te ver staan. De mensen dachten dat het een figurant was en dat bracht verwarring. Heel aardig". - Hoe ver kun je gaan met je ideeën? "Je kan zo ver gaan als jezelf wilt. Anders doe je het niet. En als een idee niet goed uitpakt moet je zoiets ook kunnen la ten vallen. We hebben Fred Haché eens een interview met God laten doen. Dat ging heel ver. Maar we hebben het niet uitgezonden omdat we het niet goed genoeg vonden. Hadden we er wel ach ter gestaan, dan was het gewoon in de uitzending geweest". Voorlopig zal er geen televisie voor Gied Jaspars zijn. Hij is wel bezig met een aantal ideecn maar die zullen niet op korte termijn worden gerealiseerd. Tenslotte moet er eerst geld worden verdiend. Toen hij gevraagd werd voor een interview zei Jaspars: "Wat levert het op". Een flesje wijn bleek voldoen de. KLAAS PIETER PIEKSEN ZANDVOORT (GPD) - Een drie jaar terug besloot het Hoogheemraadschap Rijnland de Zeereep te laten bewa ken' door een opsporingsambtenaar die geassisteerd zou worden door een met honden uitgeruste particuliere be wakingsdienst. Vooral nabij het naaktstrand werd in het verleden jaarlijks voor 200.000 tot 300.000 gulden schade aangericht in de buitenste duinenrijDe bezoekers van het verboden terrein vertrapten de zeer kwetsbare helmbe planting, maakten hekken en prikkeldraad kapot, ver brandden borden en stookten zelfs kampvuurtjes in het brandgevaarlijke gebied De opsporingsambtenaar schiet bij voorbaat in de lach. „Moet je je voorstellen. Liep er hier één door de dui nen. Piemelnaakt. Had-ie al leen een vuurrode valhelm op z'n hoofd. De gekste din gen..." De geüniformeerde Arrelman stuurt z'n gele Renault over het bochtige fietspad door de Amsterdamse waterleiding duinen. In dienst van het Hoogheemraadschap Rijn land bewaakt hij de Zeereep tussen Zandvoort en de Lan- gevelderslag. Moet als op sporingsambtenaar onder meer de zeewering tussen het strand en het fietspad be schermen tegen ongewenste bezoekers. Zojuist heeft hij ook een jonge Duitser be keurd. Deze was over het prikkeldraad geklommen en hield zich op in het verboden gebied. Het maakte hem 25 gulden armer. Dankzij de ingestelde patrouilles is die schade nu aanzienlijk minder. Een ander gevolg was echter dat de duintoezichter, die tot 1976 de Zeereep controleerde, overbodig werd en nu alleen nog werkzaam is in de duinen ten noorden van Zandvoort. Het was overigens wel voor zijn eigen veiligheid. In de omgeving van het naaktstrand kreeg hij te maken met velerlei vormen van agressie. Zo werd hij bedreigd, moest soms klappen incasseren, merkte dat zijn auto banden doorgesneden werden en had andere intimidaties te slik ken. Bovendien was de toezichter niet bevoegd tot het uitdelen van bekeuringen. Rijnland heeft momenteel zes op sporingsambtenaren. Zij bewa ken bij toerbeurt de Zeereep. Andere werkzaamheden van hen zijn het opsporen van illegale lo zingen op het oppervlaktewater en van overtredingen op het ge bied van de waterkeringen. Ook houden ze de snelheid van de schepen binnen de grenzen van het Schap in de gaten en inspec teren ze de geldigheid van vaar- vergunningen. In de duinen worden de opspo ringsambtenaren beveiligd door vier werknemers van de particu liere bewakingsdienst en een herdershond. Arrelman: „Men is vooral bang van die hond. Ik denk dat dat de reden is waarom we zo weinig problemen met de overtreders hebben. Ik ben zelf nog nooit bedreigd. Ik probeer mezelf ook zo tactisch mogelijk op te stellen. Als je zelf onbeleefd doet of gaat staan schelden, lokje meestal agressie uit" Even later volgt een les in de prak tijk. Achter een duin vandaan komend, ziet Arrelman een man met ontbloot bovenlijf op de Zee reep. Roept hem een halt toe. Zijn lijfwacht van de bewakings dienst stuurt de zwarte herders hond „vooruit" De overtreder van Artikel 22 van de Keur van het Hoogheemraadschap Rijn land staat stokstijf. Hij blijkt (al weer) een Duitser te zijn die van het strand naar het fietspad wilde oversteken. Een prent van een geeltje valt hem ten deel. De vriendelijke Arrelman: „Je kan zeggen dat dit niet zo erg is. Maar als we het zouden toelaten, is er binnen de kortste keren geen houden meer aan. We moeten streng zijn". De speurder kan geen gemiddelde geven van het wekelijks uit te delen aantal bekeuringen. „Het verschilt enorm. Hangt ook van het weer af. Het afgelopen week einde waren het er een stuk of zestien". Hij voegt er aan toe dat het in voorgaande jaren veel erger was. „Dit jaar is het abso luut te merken dat de mensen bekend raken met de patrouilles. Het is stukken rustiger in het verboden gedeelte. Het wordt pas weer spectaculair als we twee maanden ons gezicht niet laten De grootste problemen geven op dit moment gluurde iie mei. verrekijkers de recreanten op hel naaktstrand bekijken en toeval lige passanten die van het uit zicht over de waterleidingduinen willen genieten. Iets minder last heeft de heer Arrelman van de ontmoetingsplaats voor homo fielen. „Zij hebben op de Zeereep verschrikkelijk veel vernield. Ze doken dan het verboden gebied in en bouwden nestjes achter duin heuveltjes en in struiken. Nu beperken ze zich over het alge meen tot het terrein tussen het prikkeldraad langs het fiets pad". Klimmend over de duintoppen bij het naaktstrand wijst de opspo ringsambtenaar van Rijnland op de ontmoetingsplaats van de Homo's. Hij merkt het verschil op tussen de begroeiing in het open bare gedeelte, dat vrijwel geheel kaal is, en de vegetatie in het ver boden terrein. „Dit hier zag er bijna net zo uit als daar. De bui tenste duinenrij heeft zich geheel kunnen herstellen door ons op treden". De bebaarde Arrelman ergert zich evenwel nog steeds aan de aan wezigheid van de homofielen. „Ze laten zo'n enorme troep ach ter, dat is ongelooflijk. Dat deden ze hier eerst ook. Ik ben bij de rijkspolitie vandaan gegaan om meer aan het milieu te kunnen doen. Maar helaas zijn we niet in staat dat openbare gedeelte aan te pakken". Er is meer: ..Ik heb acht jaar bij ae rijkspolitie gezeten en heel wat meegemaakt op het gebied van zeden. Maar wat je hier af en toe mannen met elkaar ziet doen, daar ga ik zelfs van blozen. Nu heb ik daar verder helemaal geen bezwaren tegen. Het enige is, en dat is een logisch gevolg van onze patrouilles: de mannen doen het nu in de duinen langs het Heli pad. Stel nou dat jij hier met je vrouw en kinderen bramen gaat zoeken en je wordt, zonder erom gevraagd te hebben en zonder dat je dat wilt, geconfronteerd met mannen in de meest wellustige - houdingen... Dat is erg hoor. Ja. het is in ieder geval wel een staal tje van aanschouwelijk onder wijs. De politie van Zandvoort doet er niks tegen. Personeelsge brek, wordt gezegd". De opsporingsambtenaar en de mannen van de bewakingsdienst zijn dagelijks van tien uur 's mor gens tot acht uur 's avonds in touw, hoewel ze deze tijden ook Wel eens willen veranderen. Ar relman vindt het gesjouw door de duinen niet de aantrekkelijkste kant van zijn vak. „Vooral met j warm weer is het fysiek erg zwaar. Persoonlijk houd ik meer van het opsporen van illegale lo zingen. Maar dit is natuurlijk wel belangrijk werk. Als de duin be planting kapot gemaakt wordt, stuift het zand weg. En dat ver mindert de kwaliteit van de dui nen als zeewering".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 33