Leidse PvdA blokkeert coalitie met de YYD Raad Voorschoten zegt ja tegen verkeer snot a Weidse agenda Koopcentrum Mijnders in Leiden gaat door Te veel werk voor drie wethouders Leiderdorp ,fUzq( IK Ledenvergadering neemt anti-VVD-motie aan Onduidelijkheid «ver 'Endegeest' Uitbreiding college noodzaak ZATERDAG 26 AUGUSTÜS 197! Cantorij Addie de Jong bespeelt maandag avond de beiaard van de Voor- schotense dorpskerk. Hij zal ver schillende klassieke composities en oude Hollandse liedjes ten ge hore brengen. Daaraan vooraf gaand treedt de Matinencantorij op onder leiding van Wim Klop penburg, met o.m. liederen van Byrd, Purcell en Attwood. Huisvrouw De Wassenaarse afdeling v; Nederlandse Vereniging Huisvrouwen begint dag het nieuwe seizoen met een bijeenkomst om 10 uur 's och tends in de Schaapskooi op Duinrell. De bedoeling is dat nieuwe leden zich deze ochtend kunnen oriënteren op de ver schillende activiteiten van de af deling. Gemeente in ongelijk gesteld met bouwstop LEIDEN - De firma Mijnders mag een koop centrum - met daarbij een Digros-super- markt - ontwikkelen in het verbouwde be- drijfscomplex aan de Langegracht in Lei den. Dit heeft de gemeentelijke commissie voor de beroepsschriften gisteren met krappe meerderheid (3 tegen 2 stemmen) beslist. De commissie vernietigde daarvoor het besluit van de gemeente waarmee de bouwvergunning was ingetrokken. De commissie bepaalde echter tegelijk ook dat de bouwwerkzaamheden, die door de gemeente waren stilgelegd, voorlopig nog niet hervat mogen worden. Mijnders moet hiervoor eerst aan een aantal nadere voor waarden voldoen. Zo moet Mijnders de gemeente eerst officieel op de hoogte stellen dat hij een Digros-su- permarkt in het koopcentrum vestigt. Hierna is de gemeente in de gelegenheid nog nadere voorwaarden en eisen aan deze vestiging te verbinden. De gemeente moet deze voorwaarden binnen twee maanden, nadat Mijnders haar plannen voor de Di- gros-vestiging officieel heeft meegedeeld, Zoals bekend legde de gemeente de bouw van het koopcentrum aan de Langegracht in april van dit jaar stil. Burgemeester en wet houders namen deze beslissing omdat Mijnders in het complex een koopcentrum met een Digros-supermarkt wilde vestigen, terwijl de bouwvergunning voor uitbrei ding van de meubeltoonzalen was aange vraagd. De gemeente voelde zich hierdoor misleid. Mijnders ging tegen deze intrekking van de bouwvergunning in beroep. De initiatief nemer van het koopcentrum hield de ge meente voor dat de plannen voor het koop centrum pas later - na het verlenen van de bouwvergunning - waren opgekomen en de bestemming van het terrein zich er niet te gen verzette. Voor de omgeving van het koopcentrum golden geen speciale voor waarden omdat het voorbereidingsbesluit van de gemeente voor deze omgeving juist kort daarvoor was verlopen. In haar beslissing bepaalde de voor de beroepsschriften gisteren in meer derheid dat de aanvraag van Mijnders for meel/juridisch niet onjuist was. De com missie overwoog dat de gemeente de aan vraag volgens bepalingen van de woning wet had ingetrokken, terwijl alleen de be palingen van de bouwverordening van toe passing waren. Tweeslachtig Desondanks was de commissie wel van oor deel dat Mijnders bij zijn aanvraag niet vol ledig en juist was geweest. In haar overwe gingen bepaalde de commissie dat Mijn ders 'een tweeslachtige aanvraag' had inge diend en verzuimd had de gemeente in te lichten over de Digros-vestiging. Vanuit deze overwegingen kwam de commis sie tot de beslissing dat de gemeente aan de Digros-vestiging nog nadere voorwaarden mag stellen. Deze voorwaarden zullen zich waarschijnlijk vooral richten op de par- keermogelijkheden. De bezwaren tegen het koopcentrum hebben voor een belangrijk deel te maken met het ontbreken van par keervoorzieningen. Zaterdag Zondag r de beroepsschriften nam haar beslissing met krappe meerderheid. De minderheid (PvdA-er Bordewijk en PPR-er Beijen) stemden tegen de uit spraak. Zij waren van oordeel dat de on volledige aanvraag van Mijnders aanleiding had moeten zijn de bouw van het koopcen trum niet toe te staan. Het was overigens voor de eerste keer dat de commissie niet tot een unanieme uitspraak kwam. Us winnaar van zijn beroep toonde initiatief nemer Mijnder zich na afloop blij met de uitspraak. Hij kondigde aan snel medede ling te doen aan de gemeente over de Di gros-vestiging. De tijdelijke stopzetting van de bouw noemde hij 'een bagatel'. "We Maandag kunnen nu in ieder geval nog dit jaar het koopcentrum openen", verklaarde Mijn ders. Pieterskerk, Antiekmarkt, 9.30-17 uur. j Complex Ons Buiten, opening volks- tuinweek, 15 uur. Cultureel Centrum, Voorschoten, rom melmarkt, vanaf 10 uur. Leids Poppentheater, 14.30 125802. Cafe De Twee Spieghels, muziekpro- Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, krea- tieve workshop, 13-18 uur. Rapenburg 48, tentoonstelling zwerfvuil en milieu, gehele dag. LEIDEN - De PvdA-afdeling in Leiden heeft gisteravond verrassend de weg naar een coalitie met de WD geblok keerd. De ledenvergadering nam met krappe meerder heid (60 tegen 49 stemmen) een motie aan die verdere onderhandelingen met de VVD afwees. De motie bepaal de tegelijk dat PvdA nu met de andere linkse partijen (PPR, PSP, CPN en D'66) onderhandelingen over een links college moet openen De onverwachtse beslissing van de afdeling viel na een langduri ge en chaotische vergadering. De afdeling ging met haar afwij zing lijnrecht tegen de eigen on derhandelingsdelegatie en de meerderheid van de fractie in. De onderhandelingsdelegatie was pas eergisteren de echte on derhandelingen met de VVD be gonnen. De uitspraak van de ledenvergade- LEIDEN - De discussies in de ge meenteraadscommissies over het psychiatrisch ziekenhuis Ende geest beginnen zo langzamer hand de vorm van een klucht aan te nemen. Het is op dit moment nog steeds niet bekend of de b en w-voorstellen over Endegeest maandag tijdens de raadsverga dering nog wel behandeld zullen worden. In een gezamenlijke vergadering van de commissie gezondheids zorg en de commissie perso neelszaken bleek dat de menin gen over het wel of niet behan delen van de Endegeest-voor stellen verdeeld zijn. Met name het voorstel van b en w om een bestuurscommissie voor Ende geest in te stellen was volgens Meijer (PvdA) en Passchier (PSP) nog niet voldoende door de raad bestudeerd om tot een verant woorde besluitvorming te kun nen komen. Voorts wees Meijer er op dat de raad maandag toch al een forse agenda wacht. PPR- raadslid Van Oosten^jyond het PvdA-standpunt onduidelijk en onbevredigend. "Als er een wil is, is er ook een mogelijkheid om maandag tot een besluit te ko men," zei de PPR-man. Wethouder Oosterman hield on voorwaardelijk vast aan het handhaven van de Endegeest- voorstellen op de raadsagenda. Hij noemde het "bestuurlijk niet te verantwoorden om de behan deling uit te stellen". Maandag middag om twee uur - een half uur voor het begin van de raads vergadering komt het college van b en w bijeen, onder meer om te beslissen of "Endegeest" op de agenda blijft staan. Het is bekend dat ook binnen het college men niet eensluidend is over de nood zaak om de "oude" gemeenteraad in zijn laatste vergadering nog over Endegeest te laten beslissen. ring brengt de collegevorming in een ingewikkelde en krappe eindfase. De onderhandelings delegatie van de PvdA moet nu in korte tijd proberen met de linkse partijen tot een akkoord te ko men. Onderhandelingsleider Van Dam toonde zich vannacht som ber over de mogelijkheid dat D'66 alsnog voor de linkse combinatie zal kiezen. De ledenvergadering van D'66 be sloot juist afgelopen woensdag dat een college met ook de VVD moet worden nagestreefd. In kringen van de PvdA-fractie heerste vannacht na de ledenver gadering de mening dat de PvdA bij uitblijven van D'66-steun ge dwongen is in de oppositie te gaan. Schade In de anti WD-motie sprak de le denvergadering zich gisteravond uit dat de vorming van een PvdA coalitie "onherstelbare schade" aan de linkse samenwerking be tekent en bovendien geen garan tie biedt "voor een stabiele en herkenbare voortzetting van het progressieve beleid" De meerderheid van de ledenver gadering steunde de anti WD- motie vanuit emotionele en feite lijke bezwaren tegen een coalitie met de VVD. Enerzijds werd er de nadruk op gelegd dat "de PvdA niet aan zijn achterban kan verkopen" om met de WD sa men te gaan. Anderzijds zagen de tegenstanders een links/liberale coalitie door verschillen in men taliteit tussen PvdA en VVD als een zwakke combinatie Als voornaamste pleitbezorger van een coalitie met de WD ver klaarde onderhandelingsleider Van Dam dat het overleg met de VVD tot nu toe had uitgewezen dat "een alleszins aanvaardbaar resultaat" was te bereiken. Tegen de tegenstanders zei hij: "Het gaat er niet om wat wy het liefst zouden willen, maar wat moge lijk is." De onderhandelingsleider bracht verder naar voren dat geheel bin nen de afspraken van de afdeling was gewerkt. De afdeling had eerder dit jaar - overigens ook' met kleine meerderheid - uitge sproken dat overleg over een combinatie met de VVD niet on aanvaardbaar was. De verdediging van Van Dam leid de tot een groot aantal afwijzende reacties. De onderhandelingslei der werd onder meer verweten Hans van Dam: somber dat de PvdA aan de toegezegde steun van de PSP voorbij gaat. De PSP had de PvdA-afdeling gister nog per open brief om de keuze voor een links college ge vraagd. Van de kant van de PPR bepleitte fractievoorzitter Beijen in de vergadering een keuze voor links. Onderhandelingsleider Van Dam hield in de discussie echter vol dat de vorming van een linkse coalitie onzekerder is door de af- hankeliikheid van PSP en D'66 Hij verweet de PSP dat deze wei steun maar geen deelname aan het college wil. Hij voorzag dat de PvdA in een linkse coalitie sterk afhankelijk is van PSP en D'66, terwijl de PvdA met de WD door "sterke programmatische af spraken" toch een links beleid zou kunnen uitvoeren. Chaotisch De besluitvorming in de afdeling over de uiteindelijke keuze ver liep zeer chaotisch. Na een lan- gudrig ordedebat werd vastge steld dat de anti-WD-motie indi rect - als er geen linkse coalitie mogelijk is - een keuze voor de oppositie is. De afdeling legde een verzoek van onderhandelingsleider Van Dam om de beslissing een week uit te stellen naast zich neer. De afde ling wilde niet afwachten tot het overleg met de VVD afgerond was om dan een definitief oordeel te vellen. Men zag hierin teveel een situatie van "stikken of slik ken" De stemming over de anti-WD- motie verliep uiteindelijk zeer spannend. De voor- en tegen standers hielden elkaar aanvan kelijk lange tijd in evenwicht. Via de laatste stemmers kregen de voorstanders van de motie een kleine, maar beslissende meer derheid. LEIDEN - Gezelligheid, is drie dagen lang troef in het winkelcentrum Zuid-West aan het Vijf-Mei- en het Bevrijdingsplein. Daar wordt - lang zamerhand per traditie - jaarlijks in de augustusmaand een braderie gehoudenDonderdag begon men, gisteravond was er een extra koopavond en vandaag is de slotdag Ter verhoging van de feestelijkheid heeft een flink aantal winkeliers een speciaal stalletje ingericht op een van de beide pleinen. Verder zijn er een aantal speciale gasten aangetrokken. Voor de jeugd zijn er diverse kermi sattracties aanwezig. Vandaag kreeg de braderie in Zuid-West bezoek van de beeldhouwer Hen ri Timmermans uit het Brabantse Oisterwijk. De kunstenaar had een aantal van zijn kunstwerken meegebracht en was bereid met bezoekers over zijn werk van gedachten te wisselen. Kwestie-Bemhardlaan nader bezien VOORSCHOTEN - De gemeenteraad nam gisteravond de nota "Verkeersproblematiek in de gemeente Voorscho ten" aan, waarbij werd vastgesteld dat de eventuele open stelling van de Prins Bemhardlaan naar de Wijngaarden laan uit de nota gehaald werd en door de nieuwe gemeen teraad nader bezien zal worden. De grote vraag was bij enige raadsleden of deze verkeersnota als een 'erfstuk' beschouwd zou worden of als een uitgangspunt van het te voeren verkeersbeleid. Wethouder Eveleens verklaarde nadrukkelijk dat de nota een uitgangspunt van het ko mende beleid zou zijn Tot grote verrassing was de raad met bereid om een krediet be schikbaar te stellen voor een nieuwe geluidsinstallatie in de raadzaal. Zowel mr. Begeer (VVD) als drs. Meershoek (CDA) voelden weinig voor een krediet terwijl de demonstratie eigenlijk niet positief was. Besloten werd het voorstel op de eerstvolgende raadsvergadering op de agende te plaatsen en tevens alsnog een proef te nemen. De subsidie van 3.210,- voor de V.O.S.-cursussen (Vrouwen Oriënteren zich in de Samenle ving) werd zonder hoofdelijke stemming verleend, maar wel met diverse kanttekeningen bij de organisatie van deze cursus: Mevr. Bloembergen (WD) zag deze cursussen graag onderge bracht bij het Vormings- en Ontwikkelingswerk en de heer Visser (PPV) wenste meer zeker heid voor de toekomst van deze Aan het slot van de vergadering werd afscheid genomen van ne gen raadsleden. Burgemeester Van der Haar deelde mee dat aan mevrouw Bloembergen en de he ren Iestra en Esselaar de gemeen telijke herinneringsmedaille in zilver is toegekend wegens hun langdurig lidmaatschap van de ^aad. Alle drie de leden zijn 12 jaar raadslid geweest, terwijl de heer Iestra hiervan 8 jaar en Es selaar 4 jaar tevens wethouder De vertrekkende raadsleden zijn mevrouw Bloembergen (VVD), mr. Begeer (WD), mr. Esselaar (CDA), mr. J. Goosens (PPV- D'66), W. Iestra (PCC), mr. Koet- ser (WD), ir. Potma (PPV-PPR); drs. H. van Wijk (PPV-PvdA) en drs. Van Galen Last (WD). LEIDERDORP - Drie wethouders en een burgemeester moeten te veel hooi op hun vork nemen in een gemeente als Leiderdorp. Dat vinden de politieke parijen, die de komende vier jaar in de Leiderdorpse gemeenteraad zijn. vertegenwoordigd, CDA, VVD, PvdA en PPR. Daarom wordt het aantal wethouders tot vier uitge breid. Al eerder meldden wij wie de vier nieuwe wethouders zullen wor den. Nu de verschillende fracties het definitief met elkaar eens zy n geworden hierover is een meer exacte invulling van de taken die zij op zich gaan nemen mogelijk geworden. De enige wethouder die uit de vori ge raadsperiode aanblijft, C. Gordijn, gaat zich bezighouden met ruimtelijke ordening, open bare werken, huisvesting en de problematiek rond het oude dorp. De andere CDA-wethou- der, J. Verdier, neemt onderwijs en bestuurszaken voor zijn reke ning. De PvdA'er. J. Bezemer gaat zich werpen op financiën, economische aangelegenheden, verkeer en vervoer. I. Gehner (VVD) tenslotte gaat sociale za ken beheren, cultuur, sport en re creatie, maatschappelijk werk en jeugd- en jongerenwerk. De taken van de burgemeester be staan de komende vier jaar uit al gemene zaken, de algemene coördinatie, regionale zaken (waaronder de kabeltelevisie) en representatie. Het is de bedoeling dat de wethou ders in koppels van twee nauw met elkaar gaan samenwerken. Bij afwezigheid van één van de wethouders moet diens partner hem zoveel mogelijk vervangen. De samenwerkende wethouders zijn Bezemer en Gordijn ener zijds en Gehner en Verdier an derzijds. Wie loco-burgemeester zal worden is nog niet bekend. Ook de raadscommissies zullen niet blijven functioneren als tot nog toe. Als de nieuwe raad daarmee akkoord gaat zal een commissie voor economische aangelegenheden worden toege voegd aan de thans bestaande 6 - commissies. Deze commissie zal zich gaan bezighouden met con sumentenbelangen, midden standsaangelegenheden, indus trie,werkgelegenheid en ener gievoorziening. De huidige commissie voor maatschappelijk welzijn en onderwijs zou ge splitst moeten worden in aparte commissies voor welzijn en on derwijs. De commissie welzijn Witte Poort-kazerne, Noordeinde 2, tel. 120833, adviescentrum voor werklozen, di. van 10.30-12.30 uur. Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, gehandicap- tensoos, 14-16.30 uur. Stadhuis, gementeraad, 14.30 en 19.30 Gemeentehuis Leiderdorp, gemeente raad, 20 uur. agenda. Artsen Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur, waargenomen door de I volgende artsen: Wijk I (Morswegkwar- tier, noord-binnenstad, Noorderkwar tier en Groenoord): M. J. H. Tol, Sitter- laan 80, tel. 142427; Wijk II (Kooi en Me- renwijk): P. L. Tan, Schoenerwaal 13, tel. 210890; Wijk III (Waard, Professoren- wijk, Tuinstadwijk en zuid-binnenstad): A. van Luyk, Wasstraat 2a, tel. 122522; Wijk IV (Zuid-West en Haagwegkwar- tier): van za. 10-zo. 8 uur vm: W. Schelle- kens, Paganinistraat 24, tel. 764035; van i zo. 8-24 uur: A. Boer, Kennedylaan 46, tel. 310420. Leiderdorp - J. van der Leden, Hoofd straat 8, Leiderdorp, tel. 894539 (zater dag); F. Kemme, Grotiuslaan 12, Leider- I dorp, tel. 893139 (zondag). Beide dagen spreekuur van 12.30-13 uur, zondag op j Merelstraat 184a," Leiderdorp, tel. 891000. Oegstgeest - De weekenddienst van za terdag 10 tot maandag 7 uur, wordt waargenomen door D. Held, Marelaan 36, tel. 152255. Voorschoten - B. Schotanus, Leidseweg 305, tel. 071-766462 (zaterdag); S. M. Plat- teel-de Jongh, Diepenbrocklaan 6, tel. 5417 (zondag). Warmond - F. Walenkamp, Dorpsstraat 45, tel-10030. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 25 aug. tot 1 sept., door Apotheek Kok, Rapenburg 9, Lei den, tel. 071-124807; Apotheek Voor schoten, Leidseweg 66, tel. 01717-2525. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar I de apotheek te komen kan men uitslui tend voor spoedrecepten van een taxi, tel. 122444 gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. I 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider- 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. C. J. Koster, Helmstraat 43, Noordwijkerhout, tel. 02523-3137. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren of informatie nodig heb ben. Dag en nacht bereikbaar. Vertrou welijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7. Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. Rechtswinkel Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 t ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. In de maanden juli en augus tus uitsluitend di. en do. geopend. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten. vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 21, aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). zou zich ook met cultuur, sport en recreatie moeten bezighouden. Voorts wordt gedacht aan een aparte commissie voor openbare orde en veiligheid, met de moge lijkheid in het achterhoofd dat Leiderdorp wellicht van rijks naar gemeentepolitie zal over schakelen. Zo mogelijk na de benoe mingsvergadering op 5 septem ber willen de burgemeester en kandidaat-wethouders hun be leidsvoornemens bekend maken. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f155,50 J aarabonnement per post f226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2