„Van Agt en Van Haneaem kunnen het wel vergeten" „ATERDAG 26 AUGUSTUS 1978 De dirigent Bernstein, een man die meetelt nietwaar, liet zich eens tijdens het Holland Fes tival bij Pasquale behande len. Tweehonderd dollar vroeg hij - en dat was toen aanzienlijk meer dan nu. Vol gens de overlevering was Bernstein woedend. De figaro moet toen geantwoord heb ben: „U bent een meester in uw vak, ik in het mijne". De dirigent haalde daarop z'n portefeuille te voorschijn, maar nog voor hij het geld er uit had kunnen halen, zei Pasquale: „Laat maar zitten, beschouwt u het maar als een geschenk van de stad Am sterdam" IJzersterk Het verhaal over Udo Jürgens, ook al op bezoek bij de grote figaro, wordt algemeen even eens als ijzersterk be schouwd. Ook Udo schrok van de prijs, te meer daar de goede man dacht zo beroemd te zijn, dat hij zich wel een kosteloze behandeling bij de maestro kon veroorloven. Maar Pasquale zei: „Jij kunt je liedjes op de plaat ver menigvuldigen, maar van mij heeft m'n moeder er maar èèn gemaakt". Dokken dus voor Udo, die niet schrander ge noeg bleek om een ongedekte cheque af te geven. Even terug naar beroemdheden en bekende persoonlijkheden van eigen bodem. Hans van Mierlo was eens zo'n stukje eigen kweek. Een reclamebu reau had bepaald dat je die wallen onder z'n ogen ge woon keihard op de televisie moest laten overkomen. Dat HE Van Mierlo "stukje eigen kweek dat t behandeling wegbleef..." vermoeide in combinatie met wat jongensachtig wekt sym pathie, meende het bureau. En dat is nooit weg in verkie zingstijd. Pasquale, zo wil diens verhaal, maakte van mr. Hans de „Nederlandse Ken nedy". Pasquale neemt het Hans niet kwalijk dat het bij die ene behandeling is geble ven. „Je moet het zelf weten", zegt hij. Want waar is Hans? Hans is nergens meer. Gruyters "laat zich liever door handelaar in tweedehandsgoederen knip pen" Door Pieter van de Vliet Waarom tellen mensen stapels guldens neer om bij Pasquale in behandeling te worden ge nomen? Snobish? Trendset ting? Pret voor de jet-set? Vakmanschap is meester- Drees Jr "met zo'n Heugafelttegel op z'n hoofd komt hij nooit in de Twee de Kamer" schap? Zijn de klanten gek en is Pasquale een boef? Pasquale gelooft niet dat hij een boefis. Wel vindt hij dat hij de voeten van een danser, de handen van een chirurg en de sympathie van een clown be zit. Bovendien is hij in eigen ogen een beetje psychothera peut, een tikkeltje kok en een pietsie gerant. En hij is vooral Pasquale vanzelfsprekend. Dus geknipt voor figaro. Op klompen De opleiding van kappers in Nederland. Natuurlijk, hij wil proberen enigermate beleefd te blijven. Een eenvoudige gastarbeider, niet waar. Uit Roma, Italia. Maar die oplei ding is toch wel op klompen, op z'n boeren fluitjes, meent de begenadigde coiffeur. „Wie leert hen het geheim van de aanraking? Dat is een moeilijk proces. Aanraking maakt de mensen warm. Angst verdwijnt. Alle mensen hebben behoefte aan aanra king. Eenzame mensen, be jaarde r Het is de reden dat Pasquale zweert bij het laten stagelo pen van jonge kappers in be jaardentehuizen en het sta tioneren van bejaarde kap pers in ziekenhuizen. Veel heil verwacht de meester daarvan. „Liefde voor de mensheid, me demenselijkheid kan zo ont staan", meent hij. Veel warm te ook spreidt hij ten toon als het om het koninklijk huis gaat. Prins Claus zou hij dol graag eens onder het mes hebben. Die prins vindt hij „een bijzonder sympathieke gastarbeider". U raadt het- vermoedelijk al: aan de prin selijke coiffure is volgens hem nog wel het een en ander te verbeteren. De koningin, onze koningin, daar is hij gewoon weg van. Op haar veijaardag stuurt hij haar een bloemstuk. En mooi dat hij over een uit Soestdijk afkomstige brief be schikt. i^i mm n^ggey—i mi n mm AMSTERDAM - Van Agt is ge vallen. Voorlopig alleen nog van de flets. Ook zijn politieke val kan niet lang op zich laten wachten. Hoofdstedelijk figa ro Pasquale heeft immers verklaard dat de coupe van de premier verre van revolutio nair mag heten, een toppunt van wansmaak zogezegd. „Van Agt wordt geknipt door een kapper van f 3,75", zegt de even verguisde als verafgode maestro in zijn charmante spaghetti-Hollands. Al eerder voorspelde deze hoogst geë mancipeerde gastarbeider de val van een politiek kopstuk. „Als Drees jr. die Heugafelt tegel op z'n hoofd laat zitten, zit hij straks niet meer in de Tweede Kamer", orakelde Pasquale. Het orakel van de Begijnesteeg, waar hij zich klein doch fijn heeft genesteld, spreekt vaak. De media, zowel links als rechts, zijn graag bereid de uitspraken van de getalen teerde barbier te vermenig vuldigen. In zijn zaak gaat een indrukwekkend plakboek van hand tot hand. Van Hanegem kan het overi gens ook wel vergeten verder. Nog even, en zijn roem zal net zo verbleekt zijn als z'n beel tenis op een T-shirt, dat in een aanpalend steegje boven een tabakswinkel wappert. In een onbewaakt moment heeft de voetbalheld zich een krul- letjeshoofd laten aanmeten. De maestro daarover „Per manent? Oelala! Slecht! Ammonia!". Volgens hem be staat het spul, dat voor het permanenten onontbeerlijk is, voor driekwart uit ammo nia. Getergd gesticulerend legt de meester uit dat de meeste kappers mannen mis handelen. „Verminken", roept hij uit. Hij heeft zijn ge laat een smartelijke uitdruk king verschaft. Komediant? Commedia dell'arte denk je willekeurig. Een komediant? Prima, prima. Pasquale heeft dat natuurlijk zelf ook allang bedacht. Dat is nou net wat die oerdegelijke, stugge Hol landse kapper mist, meent hij. Een beetje van het zuide lijke vuur zou het calvinisti sche kikkerland goed doen. Terwijl de maestro flits-flats- floetst van stoel naar stoel, mooie manicures kneden- knadden-knoedelen. stroomt de chianti rijkelijk. De gasten - van klanten wil de figaro niet horen - schenken zelf in. En nog eens. En nog eens. Het is een dolle boel hoor. De ene bon mot na de andere flitst door de lucht. Dan kaas met roggebrood. De tijd vliegt om. Je hebt bijna niet meer in de gaten dat je uren zit te wach ten. Uren wachten tot de door goddelijke hand gedreven schaar je persoonlijkheid zal uitbouwen. „Een uitje. Een sociaal trefpunt. Mijn salon is een gastvrije kamer. Een praathuis". Klein en kwiek, die Pasquale. Trefzekere woordjes, net niet brutaal. Lachoogjes en een beetje spot rond de brede mond. Een schelm. Een veelzeggende achternaam: Capone. Pas quale Capo-ne uit Rome. Nou zit hij in Amsterdam. Je zou best kunnen zeggen dat het. wel goed zit. Heel goed. Hij heeft ook in Duitsland geze ten, in Munchen. Daar bleef hij gastarbeider. „Duitsers" zegt hij, „zijn Duitsers". Am sterdam is volgens hem dc hoofdstad van Europa. Net Rome dus. Stropdas Pasquale maakt aanmerkingen op de stropdas van een hem geregeld bezoekende captain of industry. „Nee. Hier. U krijgt van mij een das. Ja. Kwaliteit. Tachtig gulden. Gratis. Cadeau van mij". Al lerbelabberdst Hollands. Niemand zal verbaasd zijn als blijkt dat Pasquale welbe wust en heel opzettelijk dat Italiaanse accent koestert. Het past bij de show. De gast vindt het prachtig. Een af schuwelijk dessin, die das, maar er staat wel een duur merkje in. „Een mooi touw tje", zegt de gast waarderend. Hij is er waarachtig echt blij mee. Ik denk niet dat een van z'n naaste medewerkers zich zoiets tegenover hem zou kunnen permitteren. Maar Pasquale, dat is natuurlijk heel wat anders. Veel mensen die meetellen, mee willen tellen of denken mee te tellen, komen bij Pas quale. En dat telt lekker aan voor de haarkunstenaar. Zijn prijzen variëren tussen f 6,50 en f 199,99. Maar voor 199 los se centen, een schaars wor dend artikel, kan het ook. Een van z'n gasten merkt op: „Pasquale grijpt het kleinste van het kleinste aan om in de publiciteit te komen. Op de veijaardag van de koningin loopt hij altijd met vrouw en kinderen mee in het defilè. Als hij vindt dat hij niet goed op de kiek staat, loopt hij rus tig nog een keertje, voor de zekerheid". Chianti Aan de chianti blijkt geen einde te komen. Een onuitputtelij ke voorraad flessen blijkt hij te bezitten. Net een kroeg, denk je, waar toevallig ook peperduur wordt geknipt. Ik kan voorkomen dat ook ik een behandeling onderga. „Als ik een chirurg interview, laat ik toch ook niet een been amputeren". Dat wordt als redelijk excuus aanvaard. Gelukkig maar, want ik zou er gewoon te weinig geld voor hebben. „Duur?". Pasquale lacht breder dan ooit. „Wat is duur?". Hij tovert een stencil te voor schijn. „Van elke honderd gulden die wordt omgezet, blijft na aftrek van sociale las ten, BTW, exploitatiekosten, etc. aan beloning niet meer dan f 15 over. In het algemeen werkt een herenkapper tien uur per dag, in de hoop daar van vijf uur continu bezet te zijn. Dat betekent dat hij ge dwongen is over die vijf uur een uurloon te berekenen van (exclusief BTW) tenminste f75". Verwacht h'j nu dat ik tot tra- nen toe geroerd ben? In het trotse knipsel boek zit een brief van mr. J. van Hoorn jr. uit de Amsterdamse Beetho- venstraat. Hij schrijft dat het berekende bedrag in geen enkele verhouding tot de ge leverde prestatie stond. „In dien het waar is dat vele men sen van radio en televisie zich regelmatig door u laten be handelen, moet de conclusie zijn, of wel dat deze mensen geen onderscheidingsvermo gen hebben (hetgeen mij niet verbaast), ofwel dat duidelijk is waarom nu luister- en kijk gelden drastisch verhoogd moeten worden" Ex-minister Gruyters van D'66 vertrouwt Trouw toe dat hij liever een vriend van hem, een handelaar in tweede handsgoederen, zijn haardos toevertrouwt. Die man van de tweedehands negocie blijkt ook zonder het boek „Dertig jaar haarkunst onder de kap bij Alexandre" te hebben ge lezen, Gruyters een korte, frisse, beschaafde coupe te kunnen bezorgen. Het „roosbesneeuwde koro ko- ro hoofd" van Herman Wig- bold (vrij naar Reve) komt echter niet voor zo'n tweede handsbehandeling in aan merking. De meester zelf houdt zich daarmee be zig. Politie Niet in de krant van Wigbold, maar wel in menig andere krant wordt gemeld hoe Pas quale op goede voet blijft met de politie. Op Driekoningen en met Oud en Nieuw placht hij de ordehandhavers enige attenties aan te-bieden. Enkele citaten van een rond de jaarwisseling verzonden stencil van Pasquale aan de politie: „Uw Italiaanse gast arbeider wil naar een goed Italiaans gebruik de politie in Amsterdam een verrassing bereiden. Jammer genoeg is het aantal te groot voor een persoonlijk contact. Mag ik daarom mijn waardering voor het gehele corps uitspreken door voor alle VROUWE LIJKE leden een verrassing te bereiden in mijn zaak aan de Begijnesteeg?". Die verrassing lag niet uitslui tend in het consumptieve vlak. Want alleen al de lijfelij ke aanwezigheid van de meester heeft een hoge atten- tiewaarde. Vooral voor da mes, fluistert men opgewon den. Als ik lang na sluitingstijd be sluit zijn nog volle zaak te verlaten, kost dat moeite. Dat heeft niet zozeer met de chianti te maken, als wel met Pasquale's vriendelijk en vooral dringend verzoek met hem van de goddelijkste pizza van de hoofdstad te gaan smullen. Als ik dat aanbod uiteindelijk weet af te slaan, ontkom ik niet aan een ver rassing. Een van de begena digde handen van de meester rept zich in de richting van mijn neus. Ik begrijp dat nie mand ooit nog zo zwierig de haren uit mijn neus zal knip pen. In angst en vreze wacht ik nu op de rekening.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 29