Pijlstaarttrog: voor onze kust te vangen 1 vis sport AMSTERDAM/LEIDEN - Na drie jaar proberen geeft de Werkgroep Israël het op. Driejaar lang hebben de aanhangers van de staat Israël geprobeerd om een vorm van samenwerking te vinden met de Bedrijfs- en Schooljeugd in Amsterdam, meestal BSJ genoemd. Dit is een organisatie die onder auspiciën van de Neder lands hervormde kerk in de hoofdstad scholen, bedrijven en andere instellingen benadert om voorlichting te geven. In deze BSJ zitten een stuk of tien actiegroepen. Onder an dere het Palestina Komitee, het Chili-comité, Dolle Mina. De Werkgroep Israël mag er niet bij, zo hebben de actie voerders beslist, want in de eerste plaats sympathiseert deze met het zionisme en in de tweede plaats is er 'niet mee samen te werken.' De hervormde kerk heeft in de afgelopen jaren geprobeerd om een compromis te vinden, maar voor deze pogingen heeft de werkgroep nauwe lijks een goed woord over. In een verklaring schrijft men: 'Het oeverloos praten met kerkelijke instanties, die hun verantwoordelijkheid niet wensen te dragen en kool en geit sparende oplossingen zoeken, is slechts kostbaar tijdsverlies'. Jongeren De Werkgroep Israël is opge richt na de 'Oktober-oorlog' van 1973, ook wel de 'Jom Kippoer-oorlog' genoemd. Na die oorlog trok Israël zich te rug van het Suez-kanaal, waar het sinds 1967 een bezet tingsleger had en begonnen de Arabische landen een olie boycot tegen het westen, waaronder zoals bekend met name Nederland te lijden had. De bedoeling van de werkgroep was om voorlichting te geven over Israël en over het zio nisme, vooral aan jongeren. Men wilde scholen en bedrij ven bezoeken om te vertellen wat er in het Midden-Oosten gebeurde. Daartoe werden veertien werkgroepen in het hele land opgericht. Ook was er een landelijk bestuur met een landelijke voorzitter. De huidige voorzitter is André Boers, student Japanse litera tuur en woonachtig in Lei den. Boers over de ideologie van de werkgroep: 'Wij zijn van me ning dat vrede in het Midden- Oosten een haalbare kaart is wanneer het Palestijnse volk en de Arabische landen het recht op zelfbeschikking van de staat Israël erkennen. En het recht van die staat op er kende grenzen. Let wel: er kende en dus niet veilige grenzen.' 'Verder vinden wij dat het Pale stijnse volk ook recht heeft op zelfbeschikking. Dat bete kent dus een staat voor het Palestijnse volk'. Hierbij wijst hij op één van de brochures die de werkgroep ter beschikking heeft. Hierin staat hetzelfde te lezen met de toevoeging: 'De verwezenlij king hiervan mag de staat Is raël niet gevaar brengen.' Introductie De Bedrijfs- en Schooljeugd in Amsterdam stuurt bij het be gin van ieder nieuw school jaar brieven naar scholen, be drijven, buurt- en vormings centra waarin de aangesloten actiegroepen zichzelf intro duceren. De BSJ is niet zelfstandig. De afdeling Jeugd- en Jonge renwerk van de hervormde kerk in Amsterdam heeft ruimte ter beschikking voor de BSJ en een aantal be roepskrachten die altijd ter beschikking van de actie groepen staan. De afdeling Amsterdam van de werkgroep wilde wel mee doen in de BSJ, met name omdat het Palestina Komitee al van één zijde voorlichting gaf over de problematiek van het Midden-Oosten. André Boers: 'Dit is des te be langrijker omdat het hierbij gaat om voorlichting aan kin deren van veertien tot acht tien jaar. Zeer kneedbaar ma teriaal' dus. Voor hen is een evenwichtige voorlichting zeer belangrijk'. Daarom heeft de werkgroep in 1975 een aanvraag ingediend bij de BSJ om toetreding. Maar bij meerderheid van stemmen verwierp deze or ganisatie het verzoek. Hierop zou, volgens André Boers, de actiegroep 'Maskers af, een groepering die de binnenstad van Amsterdam autovrij wil hebben, uit de BSJ zijn ge stapt. Zelfbeschikking Wat waren de argumenten van het Palestine Komitee, die de aanzet zou hebben gegeven tot de afwijzing? André Boers: De werkgroep zou een organisatie zijn die sympathi seert met het zionisme. Het zionisme is kort gezegd het recht op zelfbeschikking van het joodse volk. Dat is vol gens het Palestina Komitee en andere organisaties een ra cistische beweging'. Op grond daarvan is onze toelating in 1975 geweigerd' Een blik in de al genoemde bro chures leert dat de werkgroep inderdaad actief het zionisme steunt. Over deze stroming staat bijvoorbeeld geschre ven in de uitgangspunten: 'In Israël kan het joodse volk, dat in de verstrooiing heeft blootgestaan aan zeer ernsti ge vervolgingen en discrimi natie, als meerderheid in vrij heid leven en zodoende zijn internationale voortbestaan veilig stellen'. Dit is racisme vindt het Palesti na Komitee. Woordvoerder Van Teeffelen hierover: 'Er is wat betreft de stellingname betreft van het Palestina Ko mitee ten aanzien van het ka rakter van het zionisme een zeer groot verschil. Wij bekij ken het zionisme zoals de Arabieren het ervaren: dat is als een vorm van discrimina tie. De Werkgroep Israël ziet het als een bevrijdingsbewe ging. Dat staat dus recht te genover elkaar'. Opnieuw vormde kerk werd besloten een nieuwe aanvraag in te dienen. Intussen zou de kerk proberen een compromis te vinden. Dat lukte niet. Ook vorig jaar werd de werkgroep afgewe zen door de SBJ, hetgeen nogal wat stof op deed waaien in de pers. Toen stelde Jeugd- en Jonge renwerk voor om te bemid delen in de hoop de partijen nader tot elkaar te brengen. Deze onderhandelingen zijn ook vastgelopen, zodat de werkgroep er twee weken geleden voorgoed de brui aan Er werden in deze tijd twee compromisvoorstellen gebo ren. Een van de JJW en een van de werkgroep. De kerke lijke organisatie stelde voor om de werkgroep wel te be trekken bij de voorlichtings activiteiten, maar men mocht geen gebruik maken van de 'interne voorzieningen', zoals de ruimte en de beroeps krachten. De JJW ging met dit voorstel van de werkgroep naar de ac tiegroepen, zag hier dat het niet haalbaar en trok het ver volgens weer in. Hierop wilde men het eigen compromis weer op tafel leggen, maar de werkgroep hield het voor ge zien en stopte het overleg de finitief. André Boers: 'Het voorstel van de JJW beteken de apartheid en daaraan wil len wij niet meedoen'. 'Dat beteken', aldus de voorzit ter 'dat er van nu af aan de voorlichting vanuit de her vormde kerk in Amsterdam uitsluitend en alleen gebeurt vanuit een anti-Israëlisch en anti-zionistisch oogmerk' Politiek De groeperingen binnen de BSJ dienen op één lijn te zit ten waar het de politiek be treft. Dat blijkt zowel uit uit latingen van Van Teeffelen, die hij als woordvoerder van het Palestina Komitee deed als uit een ingezonden brief van twee BSJ-medewerkers in een landelijk dagblad van deze week. Van Teeffelen: 'Bij de Wergroep Israël was het minimum aan politieke overeenstemming niet aan wezig, waardoor wij geen mogelijkheid tot samenwer king zagen. Daar komt nog bij de manier waarop de werk groep zich uitliet en uitlaat over de BSJ. Is het dan niet mogelijk binnen de BSJ met verschillende zienswijzen te werken? Van Teeffelen: 'Ja en dat gebeurt ook. Er zijn dienstverlenende groepen zoals het JAC (alter natieve hulpverlening aan jongeren, red.), die zich heel duidelijk niet met politiek willen bemoeien en groepen als Venceremos en het Pale stina Komitee met een heel nadrukkelijke anti-imperia listische stellingname. Onaanvaardbaar De heer Traas, voorzitter van de Centrale kerkeraad van de hervormde kerk te Amster dam, die uiteindelijk verant woordelijk is voor het doen en laten van de BSJ, zegt dat het onaanvaard baar de Werkgroep Israël binnen de BSJ niet een gelijkwaardi ge positie zou kunnen krijgen als de andere actiegroepen. Gisteren heeft de BSJ dan ook te horen gekregen van de hervormde kerk dat alle acti viteiten zijn opgeschort tot dat de kerkeraad deze kwes tie besproken heeft. De eerst volgende vergadering wordt gehouden op de derde maan dag in september, zodat de BSJ in ieder geval een maand op non-actief staat. Traas: 'Dit houdt geen enkel standpunt in ten aanzien van het Midden-Oosten probleem. Waar het om gaat is dat wij het onaanvaardbaar achten dat een groep die vol ledig werkt binnen de maat schappelijke normen geen plaats zou kunnen krijgen binnen de BSJ'. Op de vraag of maatregelen zouden kun nen volgen wanneer de groe pen binnen de BSJ blijven weigeren samen te werken met de Werkgroep Israël, antwoordt hij: 'Je kunt de contacten natuurlijk niet on danks alles in stand houden'. Veel sportvissers doen zichzelf vaak tekort. Vasthou den aan eigen stek, blijven jagen op een specilae vis soort: kortom weinig inventiteit en drang tot onder zoeken. Dat geldt zeker voor de zeevissers. Vrijwel iedereen langs de blonde stranden of op de boot houdt het op de meest bekende vissoorten (platvis, kabeljauw, paling en makreel en de sedert jaar en dag gehanteerde technieken) Dat is jammer. Onze kustwateren zijn natuurlijk in kwaliteit sterk achteruitgelopen, de ver vuiling met name door de Rijn is angstwekkend en de manier waarop de beroepsvisserij de bodem heeft 'geschoffeld' heeft de uitzichten nog versomberd. Diezelfde beroeps visserij, bin nen de 12-mijls-zone (en dat is ook zo'n beetje de grens voor de dapperste en verstandigste amateurs), draagt echter ook elke dag de bewijzen aan voor een nauwelijks veronderstelde verscheidenheid in vissoorten in onze kustwateren. Volgens bioloog H. Nijssen brengt ons kustwater tenmin ste 115 soorten. Laten we nu zeggen, dat tien vissoorten min of meer regelmatig doelwit zijn van de zeehengelaars, dan blij ven er nog ruim honderd soor ten over. Natuurlijk, voor een fiks aantal van deze 115 soor ten, mag je stellen dat ook bij gebruik van gevarieerd mate riaal, de kans op een 'ontmoe ting' gering is. Overeind blijft echter, dat het vissen op talrij ke soorten nooit of bijna nooit is geprobeerd. Dë traditie ont breekt, daarmee de kennis om trent gewoonten en te gebrui ken materialen. Ook omtrent de vindplaatsen zijn nauwe lijks gegevens op te diepen. Een van de vissoorten, die en tot de verbeelding spreekt door vorm en te bereiken grootte en zeer goed te vangen is, heet 'pijlstaartrog'. Record Biologen nemen aan. dat in onze roggen voorkomen. Scherp bijgesle pen technieken in de beroeps visserij binnen de 12 mijl heb ben tot gevolg gehad dat we voor de sporlvisserij tien soor- ten gevoeglijk kunnen afstre- pen. Slechts de pijlstaartrog, heeft zich in de Zeeuwse en Waddenwateren gehandhaafd in aantrekkelijke aantallen. Wanneer er een pijlstaartrog wordt gevangen is meestal toe val in het spel. Slechts weini gen hebben er hun sport van gemaakt uitgekiend op deze platte vissen met hun intrige rende ruitvorm te hengelen Het Nederlands record (vol gens een opgave) van de Ne derlandse commissie Record- Zeevissen is in handen van Jac Priester, een vissende fysiothe rapeut uit het Zeeuwse Goes Een knap record overigens want met 38.5 kilo overscha duwt deze vangst het Engelse topwerk (26,7 kilo) volledig. Deze respectabele vis zonder de staart met de giftige stekel mal hij een meter, kwam op 28 juli 1975 naar boven. Bij toeval wederom. "Ik was in de monding van de Oosterschelde aan het vissen op platvissen. Op een van de vele sportvisserschepen. Kort voor de vangst had ik toevallig mijn lijn verwisseld. Ik ge bruikte op het moment van de vangst 40/00 met een lange voorslag van 50/00. Mijn spoel voor kabeljauw. Daaraan een paternoster, de gewone met hem niet weer de kans krijgen om zich op de bodem 'te zetten'. Eenmaal op weg naar boven geeft zelfs een kleine rug het gevoel de vangst van de dag te zijn. De weerstand is groot. Wie de vis terug wil zetten, doet er goed aan bij het binnenhalen handschoenen aan te trekken. De giftige werking van de pijl op de staart is zeer reëel. Al moet het niet zo zijn als ik eens mee maakte nabij de Grevelingen- dam. waar een pijlstaartrog van bescheiden afmetingen was gevangen, dat een hele groep mensen als gekken op zo'n vis inhakt. Alsof de kleinzoon van Dracula naar boven is gehaald. Het materiaal voor de pijlstaar trog: een boothengel, kort, met topgeleiderol. De lijn hoeft de 70/00 nooit te boven te gaan. Ik heb zelf zeer plezierige ervarin gen met de hoekafhouder van Iwan Garay, ook voor deze vis serij. De Engelsen, die op mijn tochten wat vreemd aankeken tegen deze uitvinding gebrui ken de 'running boom', een schuiflood met twee ogen, op anderhalve meter voor de haak gestopt door een luciferpin, in de lijn geknoopt. De Haak? Een 2/0 is prima. Een molen kan zeer goed, maar aangezien het naar boven halen van een pijl staartrog puur takelwerk is, voldoet een reel het best. Denk er wel aan, dat bij een ster ke stroom niet alleen het lood- gewicht aan de running boom of de Garay-hoekafhouder worden aangepast. Deze stroom kan ook het naar boven halen van de rog zeer bemoei lijken, zo niet onmogelijk ma ken. Tot slot nog dit: gebruik eens was lokaas Stamp fijn, wat aan boord is aan schelpdieren, ka potte pieren, ingewanden van al schoongemaakte vis en der gelijke. Ik herinner me trouwens goed dat mijn leidsman Vis Haigh op de plek van bestemming en kele tientallen zeepieren een voor een naar beneden liet dwarrelen. "That will do" zei deze schipper. Als aas gebruik ten we lever en andere inge wanden van al gevangen vis. Tien minuten later haalden we de eerste pijlstaartrog naar bo ven. Maar Vic Haigh wist na tuurlijk wel waar hij moest vis sen. Al is dat op de Wadden en in de Oosterschelde natuurlijk ook uit te zoeken. Fred Veltman Lage Rijndijk 36-40 Lelden, tel. 071-122293 Het aangewezen adres voor al uw hengelsport. De pijlstaartrog is geen vis soort die door de Nederland se zeevisser massaal bevist wordt. Integendeel. In de meeste gevallen is de vangst van zo'n ruitvormig exem plaar maar een toevalstref fer. Toch zijn er mensen die ervan overtuigd zijn dat de pijlstaartrog een belangrij ke plaats op de Nederlandse hengelsportladder zou kun- Maar dan moeten er wel meer sportvissers komen die zich gaan toeleggen op de speci fieke vangst van deze soort. Een poging daartoe wordt gedaan in bijgaand artikel, waarvoor de gegevens wer den verzameld door Thom Olink. Wie weet, wordt u bij het lezen zo enthousiast, dat u binnenkort Jac. Priester als recordhouder weet te verslaan. Het binnenhalen van een rog betekent puur takelwerk. Vandaar de zware zeehengel met de reel drie haken, beaasd met zeepie ren. Ik wilde op een gegever. ogenblik mijn aas wat verleg gen, maar merkte dat ik vast zat. Geen beweging. Ik heb toen het oude trucje uit de ka beljauwvisserij toegepast: slaan op het achtereinde van de hengel, trillingen veroorzaken. En de zaak kwam inderdaad los. Ik merkte dat er een vis aan zit, maar had werkelijk geen idee wat het was. Zo nu en dan trok hij door de slip en het grote geluk was dat er weinig stroom stond. Na drie kwartier zeer vermoeiende ar beid kregen we iets te zien: een rog. Eerst klemde de vis zien aan het schip, daarna dook hij er nog een keer onder, maar uiteindelijk konden we gaf- fen". Jac. Priester ving deze recordvis, zoals gezegd, in de monding van de Oosterschelde nabij de werkeilanden. Boven een on dergelopen zandplaats. De plaats waar men pijlstaartrog gen - vaak in groepen levend mag verwachten. Op de schei ding van diep en ondiep water. 'De vangst maakte me natuur lijk nieuwsgierig. Ik ben daar na wat keren specifiek op pijl- staartrog gaan vissen. De 38.5 kilo op mijn huishoudweeg- schaal had me wel aan het den ken gezet. Ik heb inderdaad vlak na die recordvangst nog een rog gevangen. Het was er een van een pondje of acht. Erg leuk". Veel mensen, die hopen een pijl staartrog te vangen, maken een hoop tramrrielant. Stalen on derlijnen, enorme haken en hengels waarmee je een flinke vleet, de grootste roggensoort, kan vangen. Ik moet altijd maar denken aan wat Vic Haigh, die fameuze schippervisser-recordhouder uit Wales me zei toen we een dagje in die fantastische Cardi gan Bay op rog gingen vissen. "Nylon met een dikte van 70/00 is goed. Ik heb nog nooit een pijlstaartrog zien verspelen, omdat hij de lijn doorschuurde of doorbeet". En neemt u van mij aan dat er duizenden rog gen aan boord van zijn prima uitgeruste Endeavour 1 en 2 zijn gehesen. Ik geloof niet dat iemand het vis sen op pijlstaartrog tot passie voelt uitgroeien. In Nederland zijn er natuurlijk gespeciali seerde hengelaars op rog om dat ze ook willen aantonen dat er rog te vangen is. Vangen Hoe vangen we nu een pijlstaar- trog? We moeten ervan uitgaan dat de vis geen spectaculaire dril oplevert. Zijn koppigheid naar de bodem terug te keren en zijn bijzondere bouw maken het naar boven pompen een karwei met zweetstraaltjes. Wie wel eens gevist heeft op deze ruitvormige exemplaren weet dat de aanbeet nieuwelingen in verwarring brengt. Hij ploft op het aas (zachte krab. zager, leegloper), waardoor de hen- geltop in beweging komt. Sla niet aan op dat eerste moment. Zijn bek aan de onderkant moet eerst het aas naar binnen werken. Pas dan. en zoiets kan wel een minuutje duren, aan slaan. Het belangrijkste van de 'dril' hou de kop naar boven. Laat

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 27