Arnold Mühren: opbouwwerker Schutting: "Ik loop op Ti medaille in het land van Koning Voetbal MOEILIJKE TUDEN VOOR EX-VOLENDAMMER Van de Feen in finale Nagekomen familieberichten ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1978 SPORT PAGINA 15 Harry Schulting, momenteel vierde op de Europese ranglijst. ARNHEM (GPD) - „In de series ga ik op een finaleplaats lopen, en in de finale op een medaille". Een uitlating die niets aan duide lijkheid te wensen overlaat. Sommigen zullen wellicht de wenk brauwen fronsen als ze weten dat een pas 22-jarige atleet die uitspraak bezigt. Het antwoord van die atleet, en we hebben het hier over de 400-meter-hordenloper Harry Schulting uit het Bra bantse Vught, luidt dan: Als je alleen maar met het idee naar Praag gaat om de finale te halen, mis je de goede motivatie. Als je die finale bereikt en je vindt dat al mooi genoeg, ben je ook op de verkeerde weg. Ja, schrijf het maar rustig, ik loop straks in Praag om een medaille". Het klinkt wellicht wat vreemd, maar Harry Schulting heeft gelijk. Nee, hij heeft niet die faam van Jos Hermens, Ge rard Tebroke en Ruud Wiel- art, maar „toevallig" mag Harry Schulting zich kort voor Praag wel verzekerd we ten van de vierde plaats op de Europese ranglijst. Slechts de Westduitser Schmidt - de grote favoriet in Praag - en twee Russen waren dit sei zoen sneller dan de oud-pupil van Wil Westphal. Een bijzonder aantrekkelijke uitgangspositie dus voor de jonge TH-student Harry Schulting, die zich een waar dig opvolger toont van de in middels met de topsport ge stopte Frank Nusse, die mede door zijn tienkampresultaten niet zo opvallend door het at- letiekleven stapte. Harry Schulting heeft ook een tien kampgeschiedenis, maar een niet zo opvallende. Daarbij heeft hij de pech dat dat zware nummer van die met tien horden „opgevulde" 400 me ters niet zo gek populair Maar voorlopig staat hij wel op de vierde plaats van de Euro pese ranglijst en zijn de ver schillen met de Russische nummers twee en drie maar heel gering. „Natuurlijk is Praag een aanloop naar Mos kou, waar ik weer sterker moet zijn. Ik ben nu nog erg jong voor dit zware nummer, maar dat houdt natuurlijk niet in dat ik me in Praag te vreden zal stellen met een fi naleplaats. Er bestaat een kans op een medaille. De fi nale is namelijk een gok, zoals dat voor meer afstanden geldt. Waarom zou die gok voor mij niet positief kunnen uitvallen?", aldus een van de jonge atleten, die - zoals ook op andere nummers gebeur de - het gat dichtmaakte dat viel omdat een ander, in dit geval Frank Nusse, ver dween. Afhalen Nusse, die met 49,48 seconden nog steeds nationaal record houder is, maar waarschijn lijk zal dat niet lang meer du ren. Harry Schulting komt steeds dichter bij de Amster dammer, die in Montreal bij de Olympische Spelen heel hoog had kunnen eindigen, maar vroegtijdig moest afha ken. De kloof dreigde, maar Wil Westphal kreeg een nieuw talent in handen. „Westphal, met wie ik nog steeds vriendschappelijke banden heb, heeft me ver schrikkelijk veel geleerd. De nieuwe Belgische bondstrai- ner van de KNAU, Wilfried Geeroms, geeft ook toe dat hij voor mij in feite niet veel meer hoeft te doen dan begeleiden. Dat is het werk van Westphal. Het is voor 80 procent zijn werk dat hij me onder de 50 seconden bracht", aldus Har ry Schulting, die ten opzichte van vorig jaar een winst van èèn seconde heeft ge boekt. Een erg belangrijke seconde, die hem bij de Europese top bracht en hem ook zelfver trouwen gaf. Ook na de natio nale kampioenschappen, waarin hij vanwege een ver koudheid en voedselvergifti ging niet kon starten. Eén week lang bleef hij buiten de trainingsbaan. Hij viel vier kilo af, maar nam toch deel aan wedstrijden in Zurich en Brussel, waar hij twee sterke Zwitsers en sterke atleten als Naliet en Turner achter zich liet. Haalbaar „Gezien mijn tijd is een finale plaats zeker haalbaar, en in zo'n eindstrijd weet je het nooit. Er kan zo verschrikke lijk veel gebeuren", waarmee Harry Schulting vooral doelt op het goed uitkomen voor de horden. Met andere woorden op het verantwoord aantal passen tussen die horden. Een ingewikkelde reeks cijfers volgt. Zo begon Harry zijn hordenrace met 13 passen tot en met de vijfde horde, daar na volgden er twee in 14 en de overige drie in 15. Dat wisse len van tempo kost uiteraard snelheid. „Zeker als je in de bocht van 13 op 14 pas over gaat". Technische taal, waarbij het er op neer komt dat je er als hor denloper naar moet streven zolang mogelijk het aantal passen tussen de horden ge lijk te houden. Probeer dat echter maar eens bijvoor beeld eerst met rug- en dan met tegenwind, probeer het maar eens in de bochten. Dan ben je nog afhankelijk van je lengte. „Zo kan Hugo Pont, die straks ook zeker onder de 50 seconden zal duiken, die dertien passen niet voldoen de aan. Hij is erg klein, maar dat behoeft niet echt een han dicap te zijn". Elke 400-meter-hordenloper zoekt echter naar het ideale ritme. Voor Harry Schulting moet dat in Praag tot aan de zesde horde dertien passen zijn, dan twee horden in veer tien en twee opstakels in vijf tien passen. „Als ik me in de finale echter heel goed in vorm voel, dan wil ik die laat ste twee horden ook in veer tien passen nemen". Ook „Hoe minder je overschakelt, hoe groter de tijdwinst. Dat geldt ook voor de anderen. Vandaar dat ik zeg dat die fi nale èèn grote gok is", aldus de jonge Brabander, die ook deel uitmaakt van de vier maal 400-meter-estafette- ploeg. „Ook met de hoop op een finaleplaats. Het belang rijkste is echter dat we op Raymond Heerenveen na een heel jonge ploeg hebben. Dat kan wat beloven voor Moskou •80". Daar wil Harry Schulting ook een belangrijke rol spelen. Daarop mikt hij ook. „Wil Westphal heeft altijd gezegd dat die opgaande lijn geleide lijk moet gaan. Nu ik echter zo hoog in de Europese top sta, zou ik echter best een me daille in Praag willen mee pakken". Wagenziekte reis ziekte),wordt alleen maar veroorzaakt door een wat te tra. 1 ge werking van de j evenwichtsorganen in ons hoofd, tijdens' het rijden !M Er moet in de auto niet worden gerookt, de lucht moet fris blijven Iemand die last heeft van wagenziekte kan het bes. te naast de bestuurder van de auto gaan zitten.dan heeft hij of zij veel mineer kans wagenziek te worden Het dragen van een zdt.. nebril of het sluiten van de ogen wil ook wel eens holden wa. denziekte te voorkomen Onderweg niet eten ma3r ca. 1 uur voor de reis begint een lich. tevyvaaltiid nuttigen. Men moet de auto doen inhouden bij een boete en bij een slecht wegdek. Arnold Muhren in zijn nieuwe omgeving. Het moet allemaal nog i Poloteam klopt Canada: 7-1 WEST-BERLIJN - Het Nederlands waterpolo-zevental heeft de eer ste wedstrijd in de strijd om de bezetting van de plaatsen dertien tot en met zestien gewonnen. Ne derland versloeg Canada met 7-1. Met drie treffers had Dick Nieu- wenhuizen van het Hilversumse HZC De Robben bleef het Nijmeegs/Alphense duo Marijke Engelen/Catrien Eyken op de zevende plaats hoewel mu ziek en uitvoering bij de Neder landse meisjes veel beter harmo nieerden dan bij het Zwitserse duo, dat op de vijfde plaats bleef staan. I "Erg onder de indruk en erg ele gant", zo vatte IOC-president lord Killanin gisteren de indruk ken samen die het kunstzwem- men op hem had gemaakt. De Ierse lord maakte van de gele genheid gebruik om met eigen ogen te zien met wat Voor disci pline de internationale zwem- bond het olympisch programma uitgebreid wil zien. Hij reikte de gouden medaille uit aan het Ca nadese duo Helen Vanderburg/ Michele Calkins van wie eerstge noemde twee dagen eerder al de solotitel had veroverd. In de vrije uitvoering gingen de hoogste cij fers overigens maar de Japanse tweeling Masako en Yasako Fu ji wara, die door het water ging als waren zij door touwtjes verbon den met een onzichtbare dirigent. De recente opwaardering van de uitvoering ten opzichte van de verplichte figuren reikte echter niet zo ver dat er ook maar iets aan de volgorde veranderde. Zo nooi om het wereldkampioen schap honkbal, dat in Bologna gehouden wordt, begonnen met een 3-0 zege op Australië. VOLLEYBAL - Het Nederlands damesteam heeft tijdens het toernooi om het wereldkam pioenschap in Moskou de eerste wedstrijd met 0-3 verloren van Cuba. VOETBAL - Het Nederlands ama teurteam, dat deelneemt aan een toernooi in Peking, heeft gisteren de eerste wedstrijd met 2-0 verlo ren van China. HOCKEY - Het Nederlands dames team heeft tijdens het toernooi in Limburg am Lahn (Wdl) met 1-0 gewonnen van Schotland. Cathy Woudenberg scoorde de beslis sende goal. Muhren heeft tot taak het veredelde kick and rush, dat nog altijd het Britse spel kenmerkt, wat te mo delleren via tactische snufjes. Maar kan een speler de diep in gewortelde gewoonte van Engel se voetballers zodanig beinvloe- den, dat het spel van bijvoorbeeld het tegen Liverpool armetierig opererende Ipswich meer inhoud krijgt? Dat is de vraag die Muh ren na zijn debuut toch een beetje angstig heeft gemaakt. Bij de trainer, het publiek en de pers heeft hij voorlopig nog veel krediet, zo bleek uit de reacties kort na de wedstrijd, maar toch zal de doorbraak binnenkort moeten komen. Want al is de aanhankelijkheid van de Engelse supporter ontroerend hecht, ook aan zijn geduld komt een ein de. Al lijken er moeilijke tijden aan te breken voor de Volendammer, toch heeft hij nog geen minuut spijt gehad van zijn nogal verras sende, ogenschijnlijk wat over haaste stap. „Alleen de manier waarop het contract tot stand kwam, was gewoon waanzinnig", aldus Muhren in zijn tijdelijk on derkomen, het statige, even bui ten Ipswich gelegen Copdock Hotel. „Zondags kwam het eerste telefonische contact met Robson tot stand, gevolgd door een ge sprek, maandagmorgen, in het Amsterdamse Hilton Hotel. Maar 's avonds zaten Twente-manager Van Dalen en Robson al weer bij me thuis in Volendam om verder te praten. Ik heb toen gesteld dat ik wel even bedenktijd wilde, omdat er nog aan een aantal bij komende voorwaarden, zoals bijvoorbeeld een woning, moest worden voldaan". Robson liet er echter geen gras over groeien en dinsdag gingen mijn vrouw Geerie en ik met hem terug naar Engeland. Om twaalf uur kwamen we aan en voor half drie wilden ze m'n handtekening hebben, omdat ik dan nog mee zou kunnen spelen in de eerste Europa-Cupwedstrijd tegen AZ. Smekend stonden ze voor me. Of ik alsjeblieft wilde tekenen. Dan konden ze dezelfde middag de papieren nog naar Londen bren gen. Het was waanzinnig, maar verder dan een toezegging dat ik akkoord was met de voorwaar den ben ik niet gegaan. Met mijn handtekening wilde ik wachten tot ik onder andere een gesprek had gehad met Karei Jansen van de VVCS, die mijn zaken behar tigde" „Donderdag al was Robson weer in Nederland en toen heb ik, nadat ik in het bijzijn van Karei Jansen opnieuw alle zaken heb doorge sproken, mijn handtekening ge zet onder een tweejarig contract, met een optie voor een derde Was zijn overtocht naar Engeland geen vlucht omdat het laatste restje hoop op een gunstig con tract in Nederland dreigde te ver vliegen door de halsstarrige hou ding van zowel Twente als Ajax? „Bepaald niet", reageert Muhren zelfverzekerd. „Het kon me niet schelen waar ik ging voetballen en ook voor mijn vrouw maakte het niet uit. Die kun je bij wijze van spreken een jaar alleen in een mijn opsluiten, dan heeft ze nog geen last van heimwee of een zaamheid. Daar zat het niet op vast. Ik wilde alleen een goed contract. Ajax wilde mijn wensen vervullen, maar weigerde Twen te, dat zes ton vroeg, meer te bie den van 400.000 gulden. „Wacht maar af', zeiden ze in Amsterdam steeds tegen me. „Twente zakt wel". Maar Twente hield vast en tot echte onderhandelingen is het eigenlijk nooit gekomen, on danks pogingen van Karei Jan sen om de zaak op gang te krij gen". „Achteraf vind ik vyel dat ze me bij Ajax wat te lang aan het lijntje hebben gehouden, vermoedelijk omdat ze wisten dat ik toch niet naar Twente zou teruggaan. Ze boden in Enschede hetzelfde als vorig seizoen, terwijl ik een bete re prestatie had geleverd. De jon gens wilden me ook niet kwijt en vonden het zelfs niet erg als ik wat meer zou krijgen. Drost met name heeft daarop nog aange drongen bij het bestuur, maar het aanbod werd niet verhoogd. Jammer, want ik had graag bij Twente willen blijven. In zo'n fij ne groep kom ik nooit meer. Met het contract dat ik nu heb, ben ik dik tevreden. Het is ongeveer hetzelfde als Ajax mij bood en dat betekent toch dat er zo'n 40.000 gulden meer op tafel komt dan bij De „nieuwe man" werd dus Arnold Twente, terwijl de levensstan- Muhren, die bij zijn eerste optre- daard in Engeland een stuk den doelloos naar zijn plaats liep -televisie al achter de rug heeft. Voorlopig is Muhren door Ipswich ondergebracht in het riante Cop dock Hotel, waar hij volgende week gezelschap krijgt van zijn vrouw en twee kinderen, Arjan van twee en een halfjaar en doch ter Claudia, die binnenkort èèn wordt. Over een week of twee verhuist hij echter naar een door Ispwich gefinancierde, gemeu bileerde bungalow in Rushmere- St. Andrew, een landelijk voor stadje op korte afstand van zijn werkterrein. Daar hoopt hij zich in alle rust te kunnen voorberei den op zijn taak als opbouwwer ker. Niet alleen voor hemzelf en Ispwich zal de ontwikkeling in de komende maanden belangrijk zijn, maar ook de Nederlandse profs kunnen profijt hebben van Muhrens overtocht als de ex- Twentenaar een aanmerkelijk kerstrapport haalt. Robson heeft al belangstellend geinformeerd naar Frans Thijs- sen, die aan het eind van het ko mend seizoen zijn lopend con tract heeft uitgediend. Arsenal legt belangstelling aan de dag voor Neeskens, die volgend jaar niet meer gebonden is aan Bar celona en ook Johnny Rep is een veel voorkomende naam in de Britse pers. Wie zijn oor te luiste ren legt in de Engelse voetbalwe reld, bemerkt een nog wat inge houden voorkeur voor Neder landse profs. Robson, Ipswich- trainer, schrijft bijvoorbeeld in het programmablad van zijn club als een soort verdediging voor zijn opmerkelijke handelwijze: „Rondkijkend in de eerste divisie zijn er maar weinig kwaliteits spelers beschikbaar voor een re delijke prijs. Ik doe geen zaken op de transfermarkt alleen om wille van een aankoop. Als ik koop, moet ik er ook zeker van zijn dat de nieuwe man voor mijn ploeg een versterking is" goedkoper is, zodat e blijft. Na twee jaar mag ik weg voor 360.000 gulden en na drie jaar voor 250.000 gulden. Na vijf jaar ben ik zelfs transfervrij", al dus de 27-jarige Volendammer, die in vlot Engels zijn eerste in terviews met de BBC-radio en te zoeken en in het eenzijdige spelpatroon van zijn medespelers gewoon werd overgeslagen. Maar de Nederlandse avonturier geniet echter het volle vertrouwen van Bobby Robson en die ruggesteun zal hij de komende weken hard nodig hebben. Geheel onverwacht ging in de leeftijd van 38 jaar van ons heen onze lieve broer, zwager en oom JOHANNES EMBERTUS VERHOEVEN Haarlem: G. A. VERHOEVEN M. A. VERHOEVEN-VAN BEZU Den Haag: A. W. VERHOEVEN M. J. TH. VERHOEVEN-BERGMAN Zandvoort: P. L. VERHOEVEN J. VERHOEVEN-SCHUITEN Hillegom: J. C. A. VAN ROODEN-VERHOEVEN S. M. VAN ROODEN Eibergen: A. W. J. BUCKENS-VERHOEVEN J. H. A. BUCKENS Hillegom: W. TH. VERHOEVEN C. J. P. VERHOEVEN-KLIJN C. J. VERHOEVEN J. G. M. VERHOEVEN-ROELEVEN Nieuwveen: M. J. HOOGERVORST-VERHOEVEN A. C. HOOGERVORST Nichten en neven Leiden, 24 augustus 1978 Zijlsingel 86 Correspondentie-adres: Saeftinge 120, Haarlem De overledene is opgebaard in de rouwkamer van het Academisch Ziekenhuis, ingang Wassenaarseweg te Leiden. Bezoek maandag van 3.30 uur tot 4.30 uur n.m. Wij vieren de H, Eucharistie voor zijn zielerust dinsdag 29 augustus a.s. om 2 uur in de kerk van "St. Jozef" te Hillegom, waarna de begrafenis zal plaatshebben op de r.k. begraafplaats aldaar. LEIDEN - Ook Bob v. Overbeeke heeft tevergeefs stormgelopen op de verdedigingsmuur van Rob- bert-Jan v. d. Feen. Na zijn zege in Katwijk heeft Van de Feen zich hiermee nu ook voor de eind strijd van de Leidsche Hout ge plaatst. Van Overbeeke begon vol goede moed, maar zoals een toeschou wer het formuleerde "Van de Feen als tegenstander is een langzaam werkend vergif'. Ijs koud werkte de eerste klasser een 5-2 achterstand weg en won met 7-5. Het pleit voor Van Overbee ke, dat hij het op kon brengen in de tweede set opnieuw de aanval te zoeken. Hij won deze set, maar had daarmee tevens veel kracht verbruikt. Met 6-2 stapte v. d. Feen de finale binnen. Hierin moet hij het opnemen tegen of Arnold v. d. Capellen of Bram Madera, die gisteren geen moeite had met de veel fouten makende Herman v. d. Capellen: 6-1, 6-2. De finale damesenkel B belooft een interessante krachtmeting te worden, gezien het machtsver toon, waarmee Annette v. d. Mey en Henny Fehling zich in de eind strijd speelden. Annette had met 6-1, 6-0 geen kind aan Maureen Meyer, terwijl Henny Fehling maar twee games toestond aan Milou Penseel. Alfred Geleverten Jon Visbeen wa- Zakennieuws ALPHEN AAN DEN RIJN - By de Rabobank te Alphen aan den Rijn is J. Sonneveld uit Naald wijk, tot nu toe procuratiehouder bij de Rabobank Midden-West- land te Naaldwijk, benoemd tot onder-directeur. De directie van de bank in Alphen bestaat nu uit B. van Zeijts, directeur en A. F. Mulder en J. Sonneveld, onder directeuren. ren in het herendubbelspel veel te sterk voor de Roomburgcom binatie Crepin/Van de Zee. In het herenenkel C completeren Marc Nije en Jan Pieter Hop het viertal halve finalisten. Hop won met 6-2,6-3 van Parlevliet en Nije met nog ruimere cijfers van Sal man. Uitslagen GDB: Asselbergs/v. d. Mey-Heestermans/v. d. Feen: 6-2, 6-0; Zech/v. d. Sluijs-Siegentha- ler/v. d. Zee 6-1, 6-2. Koudekerk De eerste finalist op tennispark Ar- tesia is bekend. Via een 6-2, 7-5 zege op A. Cijsouw bereikte M. Ruitenberg dit resultaat. In de fi nale moet zij uitkomen tegen Nel Dekker of mevr. Heringa, die met 7-5. 6-1 over mevr. Bakker zege vierde. In het herenenkel C zijn de halve finalisten Vink, Ooster hof, Homan en De Mooy. Vooral de 6-3, 6-3 zege van René de Mooy uit Rijnsburg op -René de Bakker verdient vermelding. WAT TE DOEM TEÜEM WAGENZIEKTE Helemaal niet praten over wagenziekte is een^oodehulp'"^ IPSWICH (GPD) - Baanbreker Arnold Muhren lijkt wat vertwijfeld onder de druk die hem door de hooggespannen verwachtingen wordt opgedrongen. In weerwil van alle kriti sche geluiden in eigen land heeft het optreden van het Oranjeteam in Argentinië op nieuw veel indruk gemaakt in Engeland. Vooral Ipswich-trainer Bobby Robson is diep onder de indruk van het continentale voetbal en het is daarom niet zo verwonderlijk dat hij als eerste Britse trainer de Ipswich-supporters heeft verrast met een Nederlandse attractie.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15