Prof titelstrijd commerciële aangelegenheid ,Er deugt niets van wagen' Drie-jarig contract Yan Marwijk bij MYY optreden ruiters Nederlandse renners zijn bereid om voor elkaar te werken P/Leiden oefent LDWS SJC ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1978 SPORT PAGINA 11 Bleekemolen pessimistisch over kwalificatie Grand Prix ZANDVOORT (GPD) - Michael Bleekemolen staat vandaag voor de haast onmogelijke taak om zijn formule 1-wa- gen ongeveer anderhalve se conde per ronde sneller over het circuit van Zandvoort te laten gaan dan vrijdag. Mocht dat lukken - de kans wordt echter zeer minimaal geacht - dan maakt de Haar lemmer nog een goede kans om zich te kwalificeren voor de Grand Prix van Neder land die zondag wordt ver reden. De beide ATS-rijders Bleekemolen en Jochen Mass (de kopman van het team) bleven tijdens de eerste trai ningen op Zandvoort ver achter bij de overige 28 cou reurs. De Haarlemse coureur was met zijn 1.22,04 precies drie hon derdsten van een seconde sneller dan Jochen Mass, die de slechtste tijd van alle der tig rijders noteerde. Aange zien er maar 26 gen deelnemen aan de Grand Prix, moeten vandaag vier rijders afvallen. Zoals het er vrijdag naar uitzag staan Mer- zario, Lunger, Bleekemolen en Mass op de nominatie om als reserverijder te worden aangewezen. Het viertal zal zich vandaag moeten richten op de tijd van Renè Arnoux, die met zijn 1.20,82 op de trai- ningslijst op de 25e plaats kwam. Een teleurgestelde Michael Bleekemolen vrijdagmiddag: „Er deugt niets van de wagen. Ik kom de bocht haast niet door, zo beroerd stuurt hij. Op het rechte eind schijn ik 20 kilometer aan topsnelheid te kort te komen om met de middenmoot mee te kunnen. Het gekke was bovendien, dat de wagen in de ochtendtrai ning beter te berijden was dan 's middags. Jochen Mass zit met hetzelfde probleem. Het beste zou zijn als er een nieu we motor !n werd gezet en al les opnieuw zou worden afge steld. Dan zie ik het nog wel zitten". De ATS-mecaniciens beweer den, dat het manco niet in de motor gezocht moest worden. Wat dan wel de oorzaak van het falen van de ATS-wagens was, wisten zij echter ook niet. Tonio Hildebrand, een kleurrijk figuur in de racewe reld en tevens Bleekemolens begeleider. „Je mag best we ten dat ik er een beetje ziek van ben, dat die wagen niet goed liep. ATS zou vandaag (zaterdag) alles weer nakijken en er desnoods een nieuwe motor in monteren. Of dat helpt, ik weet het niet. De wa gen is niet een van de nieuw ste meer". Anderhalve week geleden, toén Bleekemolen 1.21,6 draaide, verzekerde ATS-eigenaar Gunther Schmid, dat er tij dens de trainingen van de Grand Prix, wanneer gebruik werd gemaakt van goede banden, zeker seconden van af zou gaan. Die uitspraak heeft Schmid niet harb kun nen maken, sterker, de wagen is er ten opzichte van de test dag verder op achteruit ge gaan. Al met al kost het de sponsors een kleine 100.000 gulden om Bleekemolen in de formule 1 aan de start te krij gen. Zoals verwacht werd nemen de Lotus-rijders Andretti en Pe terson na de eerste trainings dag de kop in met respectie velijk 1.16,96 en 1.16,97. Car los Reutemann (Ferrari) staat derde met 1.17,34, gevolgd door Niki Lauda (Brabham, 1.17,51), Jacques Laffite (Li- gier Matra, 1.17,55) en John Watson (Brabham, 1.17,73). Tijden, die stukken sneller zijn dan die van vorig jaar. Niki Lauda noteerde toen tij dens zijn winnende race een snelste ronde van 1.19,99. De "Witte Reus" Wil Hartog krijgt het druk. De motorcoureur uit Abbe- kerke, die na het winnen van twee Grand Prix momenteel overstelpt wordt met aanbiedingen - hij wordt zelfs genoemd als opvolger van kopman Barry Sheene bij Suzuki - trad tussen de bedrijven door gisteren in het huwelijk met de 18-jarige Atinka Silver. Die had er trouwens best plezier in, zoals de foto laat zien. ROTTERDAM (GPD) - De weinig imponerende prestaties van de Nederlandse ruiters op het CHIO in Rotterdam, die tot nu toe geen enkele hoofdprijs naar zich toe trokken, zijn ook gisteren aanlei ding geweest tot duidelijke me ningsverschillen tussen de deel nemers en de parcoursbouwer, de Groningse burgemeester Sie- to Mellema. Aanleiding daartoe vormde de derde kwalificatie wedstrijd, waarin niet minder dan vijf van de zeven Nederland se combinaties voortijdig het parcours verlieten, nadat zij van de hindernissen een ravage had den gemaakt. Alleen Jan Broek en Anton Ebben voltooiden de race en klasseerden zich, met Jo- han Heins, die op de eerste twee dagen zijn plaats had veilig ge steld bij de 25 kandidaten voor de met een gage van 7000 gulden ge honoreerde Grote Prijs van Rot terdam. NUHNBURG (GPD) - Behalve hard fietsen, is het wereldkampioenschap wielrennen op de weg bij de profs per definitie ook een zaak van onderlinge akkoorden op uiterst aantrekkelijke financiële basis. De commerciële belangen immers zijn groot genoeg om vanuit financieel-economisch oogpunt een stevige investering te doen. Roger de Vla- minck bijvoorbeeld, verklaarde in de aanloop naar de titelstrijd van zondag op de Nur- burgring dat hij er een fortuin voor over heeft. Wie De Vlaminck helpt, kan geld verdie nen. „Ik ga de koers in", onthulde de donkere Belg zijn plannen, „met twee bidons drinken en een hoop geld MAASTRICHT - Bert van Marwijk heeft gisteren in Maastricht een kontrakt ondertekend, dat hem voor de eerstvolgende drie sei zoenen aan MW verbindt. De 26- jarige linkerspits zal morgen in de eerste competitiewedstrijd te gen Roda JC voor de Maastricht se formatie debuteren. Bert van Marwijk kwam drie jaar geleden van Go Ahead Eagles naar AZ '67. De frêle linkervleu gelspeler gold als een groot ta lent. Voor 400.000 gulden verze kerden de gebroeders Molenaar zich van zijn diensten. Van Mar wijk kon echter zijn vooruitge snelde faam niet waarmaken. De doorbraak bleef achterwege me de door vele blessures. Aan het einde van het afgelopen seizoen bood de Alkmaarse club Van Marwijk een nieuw contract aan. De speler weigerde dit te on dertekenen omdat zijn salaris ge halveerd werd. Pogingen om de breuk te lijmen haalden niets uit. West Ham United zocht contact met hem. De Londense club zocht naar een linker middenvel der en dacht met Van Marwijk dit gat te kunnen opvullen. Het con tact werd echter verbroken nadat Van Marwijk te kennen had ge geven geen proftrainingen bij de club te willen volgen. Daarna kwam Feyenoord. Trainer Jezek wenste op korte termijn verster king op de linkervleugel. Van Marwijk was direct beschikbaar, maar de koop ging niet door om dat AZ '67 de concurrentie niet van dienst wilde zijn en een te hoge transfersom vroeg. MW was de derde gegadigde. De overeenstemming tussen de clubs en MW en speler was er snel. Over de hoogte van het koopbedrag wilden beide clubs niets loslaten. In goed geïnfor meerde Maastrichtse kringen wordt aangenomen dat de prijs tussen de twee en drie ton ligt. De international van Wales Nick Deacy is door PSV aan de Belgi sche vereniging Beringen ver kocht. Eerder al ging de Belgi sche PSV'er Guy Francois over naar deze club, die wordt ge traind door de oud-Nederlandse international Leo Canjels. In de plaats van Deacy is de Limburger Rudy Janssen aan de A-selectie van PSV toegevoegd. Of Gerrie Deijkers vanavond in de openingswedstrijd van PSV thuis tegen AZ '67 zal meespelen, staat nog niet vast. Vorige week vrijdag kreeg Deijkers in de fi nale van het toernooi in Bilbao tegen de organiserende vereni ging van de Spaanse internatio nal Dani een klap in het gezicht, waardoor Deijkers het bewust zijn verloor, zijn bovenlip open gespleten werd en zijn neus wat scheef kwam te staan. Sparta zal morgen in Arnhem in de competiewedstrijd tegen Vi tesse in elk geval met een nieuwe centrumspits uitkomen. Naar alle waarschijnlijkheid zal de 28- jarige Westduitser Detlef Webers, nu nog in dienst van het Belgi sche Kortrijk, zijn competitiede buut maken. ADVERTENTIE ZONDAG de bekerwedstrijd MAASTRICHT - "De kampioensbeker staat in de kast, dat is voorbij. Wij moeten in het nieuwe seizoen weer helemaal opnieuw beginnen," met deze stelling als uitgangspunt begint basketbalkampioen Parker van middag in Maastricht aan de eerste voorbereiding op de competitie en de strijd om de Europa Cup. Om drie uur speelt de Leidse formatie in sporthal De Geusselt tegen de voormalige Belgische kampioen. Racing Mechelen. Oorspronkelijk zou ook de huidige Belgische titelhouder Vazevière aan het door de Maastrichtse club Kimbria georganiseerde ééndaagse toernooi deelnemen. De komst van de Leidenaars, een potentiële tegenstander en concurrent in de Europese bekerstrijd, deed de Belgen van deelname afzien. Ook Standaard Luik, met sterspeler Jack Dinkins, bedankte voof de eer. Walen en Vlamingen willen elkaar zo min mogelijk ontmoeten, dus zeker niet tijdens buitenlandse toernooien. Kimbria legde toen maar beslag op het door Europa toerende gezelschap van Amerikanen dat zich in Nederland Ozar Stars laat noemen. Zij openen het toernooi van middag om één uur tegen Kimbria, dat drie Amerikanen van de Stars "leent". In de avonduren spelen de verliezers (zeven uur) en winnaars (negen uur) tegen elkaar. Leiden speelt nog zonder de in China achtergebleven Jimmy Woudstra, maar wel met de nieuwkomers Emill Hagens, Jeff Lende en Joost Cornelissens. tegen terrein LDWS gratis toegang Wat dat betreft, wordt het kam pioenschap op historische grond gereden, want in 1966 offerde Rudi Altig op de Nurburgring op onvergetelijke wijze een deel van zijn banksaldo om voor eigen volk de regenboogtrui te kunnen aantrekken. Die steeds weer in trigerend financiële escapades rond de belangrijkste eendags- wedstrijd van het jaar, overscha duwen bij voortduring het spor tieve element. Belangrijkste ver klaring daarvoor is, de voor een wereldkampioenschap vereiste opzet van een nationale ploeg in een gemeenschap die alle andere dagen van het seizoen uit mer- kenteams is opgebouwd. On danks alles wil de internationale wielerfederatie (UCI) niet anders, maar het leidt tot een vertroebe ling van de sportieve waarde. Dit jaar staat de Belgische ploeg model voor die stelling. Ludo Peeters, Andrè Dierickx en Wal ter Godefroot onttrekken zich openlijk aan het door de UCI op gedrongen standpunt en gaan morgen werken voor hun mer kenploeg-kopman Didi Thurau, die als sterke man van de Duitse nationale ploeg start. Geen van de Belgische vedetten zal mogen rekenen op Paul Wellens, die zich absoluut in dienst stelt van zijn Nederlandse collega's uit de ploeg van Peter Post, waarvan hij deel uitmaakt. Nog tekenender is de situatie rond Herman van Springel en Ferdi van den Haute, van wie hun ploegleider Romain Deloof zegt: „Ze hebben van mij de vrijheid om voor de best beta lende te rijden, wie dat ook is. Ik vind dat ze dat extraatje na een seizoen van hard werken wel verdiend hebben...". Bij de Italianen is er ook geen geslo ten front. Maar dat jaarlijks te rugkerende beeld krijgt meestal toch duidelijkheid in de finale. Wanneer het erop aankomt, slui ten de Azuri meestal toch op tijd de rij, welke houding voortspruit uit het zo belangrijke geldelijke aspect. Voor het wereldkam pioenschap zet de door sponsors gesteunde Italiaanse bond een premie in van 50.000.000 lires, bijna anderhalve ton. Daarbij komt. gewoontegetrouw, het be drag dat de winnaar inbrengt, wat betekent dat degenen die mee- Jos Schipper heeft zich wegens ziekte terug moeten trekken uit de Nederlandse profploeg voor het wereldkampioenschap wiel rennen. Hij meldde zich af na de training op de Nurnburgring, vanwege de last die hij onder vond van een enkele dagen gele den opgelopen zware kou. Als vervanger van Schipper is zijn ploeggenoot Martin Havik inder haast naar de Nurnburgring ont boden. werken zich bij het behalen van de wereldtitel per man zo'n 15.000 gulden rijker weten. In het Nederlandse kamp ligt de fi nanciële afspraak op een lager niveau, maar de bereidheid om voor elkaar te werken is er niet minder om. De prijzenpot bestaat uit 25.000 gulden van een spon sor, 5000 gulden van de KNWU en 25.000 gulden die degene die we reldkampioen wordt zal betalen. Het totaal van 55.000 gulden be tekent, dat bij succes de uitkering maximaal 5000 gulden per i De in de eerste gesprekken binnen de Nederlandse ploeg verkregen eenheid viel te verwachten, om dat het grootste deel uit de ploeg van Peter Post is gerecruteerd: Knetemann, Raas. Van den Hoek. Van de Velde, Priem, Lub- berding en Piet van Katwijk. Op Joop Zoetemelk na, missen de overigen (Van Vliet, Havik, Lan- gerijs en Scheuneman) de kwali teiten om eisen te kunnen stel len. Tijdens de contacten over de on derlinge samenwerking, waar voor vanavond een afrondend gesprek plaatsvindt, is er geen tegenstelling gebleken tussen Zoetemelk enerzijds en het duo Raas-Knetemann anderzijds. Zoetemelk: „We zullen niet tegen elkaar rijden. Wanneer een van de anderen in een kansrijke positie komt, mag hij op mijn steun re kenen. Dat heb ik in 1975 (Zoe temelk hielp toen Hennie Kuiper, red.) wel bewezen. Omgekeerd verwacht ik medewerking van de Raleighs als dat in mijn belang uitkomt. Dat is een kwestie van vertrouwen". Jan Raas daarover „Natuurlijk zullen wij voor Zoetemelk rijden wanneer de koers zo loopt dat hij de beste kansen heeft. Het hangt er gewoon van af in wat voor groepje Joop dan terecht komt. Kijk, als hij met een paar rappe renners zit, heeft het geen zin hem te blijven steunen, want dan redt hij het in de sprint toch niet" En Gerrie Knetemann: „Ik zal Zoetemelk, net als Raas, niets in de weg leggen. Wie er het beste voor staat, verdient hulp. Mis schien ben i k dat wel...". Sieto Mellema, donderdag reeds een bekritiseerde figuur wegens de bouw van een pittige wal, die geen genade kon vinden in de ogen van veel ruiters, ging giste ren opnieuw over de tong na een soort jachtspringconcours waarin uitermate povere presta ties werden geleverd. Gerd Meier, Arnold Neessen, Dick Wieken, Johan Heins en Henk Nooren bliezen voortijdig de af tocht na een ruineuze rit, die geen enkel perspectief meer inhield. Later ontlaadde zich de kritiek boven het hoofd van de heer Mellema. Zoals van Dick Wieken: „Op zo'n manier bederf je het voor het publiek. Sommige rui ters zqn h'er na het zware con cours van Aken met hun tweede of derde paard gekomen en daar had meer rekening mee moeten worden gehouden". Johan Heins: „Voor een dergelijk par cours zou een hoogte van èèn me ter veertig genoeg zijn ge weest". Uiteraard was Sieto Mellema het met de argumenten voor de zwakke prestatie van de meeste Nederlanders niet eens. „Het was helemaal niet zo'n zwaar par cours. Ik ben zelfs onder het maximum van het vraagpro gramma gebleven. Er werd ge woon bijzonder slecht gespron gen, misschien ook omdat het minder warm was. Natuurlijk zijn vele paarden vermoeid. Ik zal daar ook rekening mee houden voor de landenwedstrijd en mis schien voor de Grote Prijs. De ruiters moeten echter niet aan komen met de wens om maar êên meter veertig te springen. Als je dat wilt, moet je niet internatio naal gaan rijden. Van de grote jongens in Aken mag je toch wel iets verwachten. Van de verlie zers krijg je na afloop altijd com mentaar. De winnaar hoor je niet". De conclusie lijkt trouwens gewet tigd dat de zilveren WK-ploeg momenteel een beetje is uit geblust en na de inspannende pe riode naar rust verlangt. Boven dien missen enkele ruiters hun beste paarden. Dick Wieken blijkt zonder Sil niet in staat tot het leveren van topprestaties en Henk Noorden belandde op een bescheiden niveau nu hij de op stal gezette troefpaarden Pluco en Cat's Whiskers niet onder zich heeft. Gevolg daarvan is niet al leen dat voor beiden tijdens de grote finale slechts een plaats op de tribune is weggelegd, maar Ben Arts ook met een allerminst optimale équipe de landenwed strijd tegemoet gaat. Nooren heeft daarin zijn plaats wel be houden, doch Wieken is vervan gen door debutant Jan Broek - eveneens gevormd bij Stal Wa ning in het Drentse Zuidwolde - die zich in de drie kwalificatie wedstrijden voor de Grote Prijs met Faroek als negentiende klas seerde achter de weer regelmatig rijdende Anton Ebben (ex-aequo vierde) en Johan Heins (14e). De nationale ploeg bestaat nu uit Nooren met Elpalatin, Ebben met Jumbo Design, Broek met Faroek en Heins met Pandur. De deelnemende landen zijn in startvolgorde: Ierland, VS, Ca nada, Nederland, Polen, West- Duitsland, Engeland en Ita lië. dag: KnetemannZoetemelk en Raas. Voor geld is alles te koop. Ploegmaats

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11