Beroering na aanval van Swapo Actie in Nicaragua volledig geslaagd Israël steunt christenen EANES: SCHULD AAN SOCIALISTEN Bevolking juicht guerrilla's toe Geen hoop meer voor Pakistan mag kiezen Lambert deJong: winterbont voor zonnige^ zomerprijzen! Libanon wacht Syrische aanval zeelieden Giftige gaswolk vrij bij raketbasis YS VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1978 Bloedige wraak van Zuid-Afrika JOHANNESBURG (GPD) - Het hoofdkwartier van het Zuidafrikaanse leger in Pretoria bevestigde gisteren dat Zuidafrikaanse troepen onmiddellijk na de artillerie- en raketaanval op het gehucht Katima Mulilo in Namibië een achtervolgingsactie op Zambiaans grondgebied zijn be gonnen. In totaal zijn 37 doden gevallen. Verder is aan beide zijden zeer grote schade aangericht De leider van de guerilla-actie brengt een overwinningsgroet c duizenden landgenoten die hem op het vliegveld van Nicaragua toejui chen. Hij noemde zich ,jZero" MANAGUA (AFP/UPI/Reuter/ ANP) - De leden van het linkse "Sandinistische nationale be vrijdingsfront" zijn gistermiddag met enkele gijzelaars en 83 vrij gelaten politieke gevangenen per vliegtuig uit Nicaragua vertrok ken. Even later arriveerden zij in Panama. Langs de weg van het nationale paleis naar het vlieg veld van de hoofdstad Managua stonden duizenden mensen die luid applaudiseerden toen de be zetters in een autobus langsre den. De vakbonden in Nicaragua hebben tot een algemene staking opgeroepen om president Somo- za tot aftreden te dwingen. De guerrillastrijders vertrokken met de politieke gevangenen en 3 bisschoppen, de Panamese am bassadeur en de Venezolaanse zaakgelastigde. Op het vliegveld van Managua wisten honderden mensen door het politiecordon te breken om de bezetters een hel denwelkom te bezorgen. De guerrillastrijders zwaaiden met hun geweren en maakten een te ken van de overwinning. De regering van president Somoza is op vrijwel alle eisen van de Sandinisten ingegaan. Een groot aantal politieke gevangenen werd vrijgelaten, er is een geld bedrag uitbetaald (een half mil jard dollar) en de radio van Nica ragua heeft gisteren verscheide ne malen een zeer uitgebreid communiqué van het bevrij dingsfront uitgezonden waarin opgeroepen wordt tot massaal verzet tegen het regime-Somoza. Dinsdag overvielen ruim twintig leden van het "Sandinistische na tionale bevrijdingsfront" (ge noemd naar Augusto Sandino die het verzet leidde tegen de Ameri- Bij Bij het bombardement dat vanuit Zambia werd uitgevoerd en waarbij ook Zambiaanse troepen waren betrokken, wer den negen Zuidafrikaanse sol daten gedood. De aanval begon woensdagochtend en duurde verschillende uren. Op de Zuid afrikaanse televisie werden donderdagavond de eerste film opnamen uit het gevechtsgebied getoond, waaruit duidelijk blijkt dat het dorp zelfs nauwe lijks werd getroffen. De vanuit Zambia afgevuurde granaten troffen alleen militaire stellin gen. In de film werden ook de lijken van Swapo-guerrilla's ge toond, die bij de tegenactie van de Zuidafrikanen om het leven kwamen. Terug Generaal-majoor Geldenhuijs, de opperbevelhebber van het le ger in Namibië, verklaarde in middels dat zestien lijken van Swapo-guerrilla's naar Katima Mulilo zijn teruggebracht. De verontwaardiging over de gebeurtenissen bij de Zam biaanse grens is dit keer in Zuid- Afrika bijzonder groot. Zelfs dek leden van de oppositie - zoals dr. Colin Eglin, leider van de pro gressieve partij, en de nogal te gen de regering gekante dagbla den The Star en de Rand Daily Mail - geven de schuld voor de incidenten aan de grens aan de Swapo-organisatie. Kiezen In een officiële verklaring van minister-president Vorster in Pretoria wordt gezegd dat de se cretaris-generaal en de Ver enigde Naties, maar ook de wes terse mogendheden er bij Swapo op aan moeten dringen dat deze organisatie moet kiezen tussen een vreedzame oplossing en ge weld. „Wij kunnen niet langer toelaten dat Swapo binnen Zuidwest-Afrika gelijk met de andere partijen een politieke veldtocht voert en aan de andere kant gruweldaden pleegt zoals kaanse bezetting tussen 1927 en 1933) het nationale paleis waarin zich op dat moment ongeveer 3.000 mensen bevonden, onder wie een vijftigtal parlementsle den. Bij de overval vielen volgens niet-officiële bron 14 doden en 15 gewonden. Tot de doden behoor den voornamelijk leden van de nationale garde. Woensdagavond kwam het tot een akkoord tussen de bezetters en de autoriteiten. Gisteren zond de Nicaraguaanse radio een bood schap uit van het bevrijdings front. Daarin wordt opgeroepen tot de vorming van een democra tische volksregering en een orga nisatie binnen de nationale garde (politie en leger). In de ruim 80 minuten durende uitzending zei den de guerrillastrijders dat zij pas tevreden zijn wanneer er een totale verandering komt in Nica ragua. De bevolking werd opge roepen volksmilities te vormen als antwoord op de "onderdruk king door de nationale garde" ISLAMABAD (AP) - Het Pakis- taans staatshoofd, generaal Mo hammed Zia Ul-Haq, heeft tij dens een persconferentie gezegd dat er in oktober volgend jaar al gemene verkiezingen zullen worden gehouden. Voorts maakte de militaire leider bekend dat hij een nieuw kabinet had gevormd dat alleen uit bur gers bestaat. Onder de 24 leden bevinden zich 12 ministers af komstig uit de zes partijen tel lende nationale alliantie die des tijds het aftreden eiste van pre mier Bhutto. De premier werd tenslotte door een coup geleid door generaal Zia afgezet. Volgens het militaire staatshoofd hadden drie generaals uit zijn vo rige kabinet aangeboden plaats te maken voor burgers. "Mijn mili taire collega's hebben besloten dit offer te brengen om mij in staat te stellen een burgerrege ring te introduceren en uiteinde lijk te komen tot een volledig burgerlijk bestuur in Pakistan" aldus Zia. Zia zelf blijft voorlopig aan het hoofd staan van de burgerrege ring. Hij maakte bekend dat het verbod op politieke activiteiten verzacht wordt. De politieke par tijen zullen voortaan binnens kamers vergaderingen mogen beleggen en via de pers verkla ringen mogen uitgeven over na tionale problemen. Van nerts tot konijn en zelfs lammy's met 15% korting alléén in augustus, de maand van de zonnige bontprijzen voor mevrouw èn voor meneer... Een fotograaf van de Laijns-Amerikaanse krant „La Prensa" was op het moment van de overval aanwezig in het nationaal paleis in Nicaragua. Hij maakte er onder andere deze foto van op de grond liggende parlementsle den tijdens de bezetting. LE HAVRE (AP) - Franse duikers hebben de hoop opgegeven dat vier Britse zeelieden die in het wrak van de na een aanvaring gis teren in de monding van de Seine gekapseisde kustvaarder zitten opgesloten kunnen worden ge red. Het zoeken naar de over boord geslagen kapitein is even eens gestaakt. Nadat pogingen om de 850 ton me tende kustvaarder Mary Weston open te branden ofte lichten wa ren mislukt, werd besloten laag Water af te wachten. De kans dat de zeelieden, die om tien uur 's avonds reeds negen uur onder water opgesloten zaten, nog le vend worden aangetroffen, wordt zeer gering geacht De Mary Weston was in aanvaring gekomen met de vrachtvaarder Yakasse, uit Ivoorkust, en vol gens ooggetuigen 'binnen vijf seconden gezonken" gouda, hoogstraat 5, leiden, donkersteeg 3. JERUZALEM (AP) - Israëlische dagbladen hebben gisteren Syrië min of meer gewaarschuwd dat Israël "al het mogelijke" zal doen om de Libanese christenen te steunen bij een grootscheepse Syrische aanval op de christelijke stellingen, die wordt verwacht kort voordat Begin, Sadat en Car ter bijeenkomen op 5 september in Camp David. Het dagblad "Yediot Aharonot schreef dat Israël voor een derge lijke aanval vreest, omdat het dan moeilijk zal zijn voor de Israëliërs tussenbeide te komen. De waarschuwing volgde op een geheime spoedbijeenkomst in de nacht van dinsdag op woensdag waar eerste minister Begin bij aanwezig was en die volgens de Israëlische nieuwsmedia betrek king had op de situatie in Liba non. Rechtse leider Woordvoerders van de regering wilden evenwel geen commen taar geven op een bericht in de Chicago Tribune waarin werd ge zegd dat de Libanese rechtse lei der Camille Chamoun eveneens aan dat nachtelijk beraad had deelgenomen. Verslaggevers buiten het gebouw waar de ontmoeting plaats gehad zou hebben, zagen na afloop van het beraad een auto snel weg rij den en hoorden even later een helikopter opstijgen. Het rechtse dagblad Yediot en an dere Israëlische dagbladen schreven dat Israël militaire voorraden, waaronder tanks en WICHITA (Reuter) - Een wolk dodelijk gas is gisteren ont snapt uit een silo voor intercontinen tale raketten nabij de Amerikaanse stad Wichita in Kan sas. Een man werd gedood, drie raakten gewond en een na bijgelegen dorp moest worden geë vacueerd. Een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht zei dat wezige onder- houdslieden enkele urén later in een zie kenhuis was overle den. Het gas, stik- stof-tetroxide dat wordt gebruikt als brandstof voor de Amerikaanse Titaan II raketten, lekte uren later nog steeds uit de silo. Maar een funktionaris van de luchtmacht in Oma ha (Nebraska) zei dat het gas zich oplost binnen drie kilome ter van het complex en dat niemand bui ten dat gebied in ge vaar kan komen. Zware bom bij Brits leger MÖNCHEN GLADBACH (Reuter) - Britse en Westduitse bomdes- kundigen hebben gisteravond een bom onschadelijk gemaakt bij het hoofdkwartier van het Britse Rijnleger in Mönchen Gladbach. De bom, die een zwaarte had van tussen de 20 en 60 kg, was verstopt in een ge huurde Westduitse auto. De auto stond geparkeerd voor een ge bouw van de Britse strijdkrach ten op het kamp Rheindahlen. Volgens een woordvoerder van het Britse leger konden 's avonds laat de 500 mannen, vrouwen en kin deren, die wegens het explosie gevaar waren geëvacueerd, naar hun woningen in de omgeving van het gebouw terugkeren. Er zijn nog geen aanwijzingen wie verantwoordelijk is voor het plaatsen van de bom. "artillerie, gezonden heeft naar de christelijke stellingen in Liba non. Slaags De Noorse troepen van de Verenig de Naties zijn deze week twee maal slaags geraakt met Pale stijnse guerrillastrijders en linkse Libanezen, zo werd gisteren door Libanese kranten gemeld. Het dagblad An Na har zei dat een onbekend aantal linkse Libane zen dinsdag zijn gearresteerd, toen zij probeerden de gebieden achter de door de Verenigde Na ties gecontroleerde linies in het zuiden door te dringen. Zij ver voerden een vrachtlading lichte wapens die de soldaten van de Verenigde Naties in beslag na men. Een groep niet-geïdentifi- ceerde mannen heeft gisteren op een weg in Noord-Libanon' een particulier motorvoertuig be schoten. Alle negen personen in het voertuig werden gëdood. In welingelichte kringen in Beiroet wordt vermoed dat deze aanslag te maken heeft met de groeiende vijandigheid tussen de rechtse Falange-partij en de volgelingen van oud-president Fran^jieh. Voor •waar wegens sticker JOHANNESBURG (Reuter) - Een rechtbank in Johannesburg heeft een 19-jarig zwart meisje tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van anderhalf jaar veroordeeld, omdat zij een sticker had gedra gen met het opschrift: "Vecht voor de bevrijding van onze lei ders - het ANC herdenkt de 60ste verjaardag van Nelson Mandela" Heel Portugal keek naar eerste persconferentie LISSABON (GPD) - Presi dent Eanes van Portugal heeft gisteren de schuld voor de kabinetscrisis in handen van de socialisti sche partij gelegd. Op een persconferentie rechtvaardigde president Eanes het ontslag van premier Mario Soares en de aanwijzing van Nobre da Costa als zijn opvolger. De socialisten hebben zo wel de eerste als de tweede daad van Eanes in strijd met de Grondwet ge noemd en lijken bereid het conflict tussen de presi dent en het parlement op de spits te drijven. De persconferentie werd recht streeks via radio en televisie uit gezonden en genoot overal in Portugal een grote belangstel ling. Maar degenen die van presi dent Eanes gespierde taal hadden verwacht, werden teleurgesteld. De president wilde niet spreken van een conflict tussen hem en de socialistische partij en lijkt dok niet bereid om bijvoorbeeld af te treden wanneer de door hem be noemde premier Nobre da Costa in het parlement geen meerder heid zal halen. Wel kritiseerde hij indirect de socialistische partij door te wijzen op de voortdurend wisselende standpunten die de partij van Mario Soares had inge- „De oplossing van de crisis zou heel wat eenvoudiger zijn geweest als de premier (Mario Soares) zelf zijn ontslag had aangeboden. Het scala van mogelijke oplossingen zou dan veel groter zijn geweest en de politieke partijen zouden meer tijd hebben gehad voor een bezinningsperiode", aldus de Portugese president. Dat hij ten slotte een premier heeft benoemd die zonder partijpolitieke steun een regering formeert, is volgens Eanes de schuld van de politieke partijen zelf. Omdat de partijen niet tot een akkoord konden ko men bleef er geen andere oplos sing mogelijk, aldus Eanes, die verder van mening was dat de so cialistische partij wat dit betreft nog steeds een grote verant woordelijkheid draagt. Niels Eanes benadrukte ook niets te voelen voor ie rol van de sterke man, die de voorstanders van een president hem toedachten. Als een van de wezenlijke- opdrach ten van het nieuwe kabinet noemde Eanes het „scheppen van gunstige voorwaarden om de leiders van de partijen tot elkaar te brengen en om een nieuw ak koord tussen de partijen tot stand te kunnen brengen". Op vragen of de president ook een regeer akkoord tussen socialisten en communisten zou accepteren, antwoordde Eanes dat een der gelijke mogelijkheid hem nooit was voorgelegd. Het zou van de inhoud van het akkoord afhan gen maar in ieder geval vond hij het een democratische mogelijk heid. Met dat antwoord stelde Eanes zich lijnrecht tegenover de voorstanders van een president, die altijd vonden dat de commu nistische partij van regerings deelname zou moeten worden uitgesloten. De presidentiële oplossing van de crisis zou dan ook wel eens veel linkser uit kunnen vallen dan tot nog toe werd aangenomen. Vol gens welingelichte kringen zou premier Nobre da Costa vrijwel gereed zijn met zijn formatie-op dracht. Behalve de minister van arbeid, Costa Leal, wiens naam gisteren al werd genoemd, zou den ook de ministers van bui tenlandse zaken, Correia Gago, en van sociale zaken, Pereira Ma- gro, communistische sympa thieën hebben. De communisti sche partij zelf blijft intussen haar reserves bewaren, in af wachting van het regeringspro gramma. In de socialistische par tij wordt er sterk over gedacht al bij voorbaat het regeringspro gramma te verwerpen. Het lijkt voorlopig nog niet waarschijnlijk dat president Eanes de socialis ten van zijn grondwettelijk gelijk heeft kunnen overtuigen. HONGKONG - Opgepakt als sardines in een blikje zitten de ze vluchtelingen uit Vietnam in een vissersbootje. Het waren er maar liefst 416, zo bleek nadat een Amerikaanse fregat hen voor de kust van Vietnam had opgepikt en in Hongkong aan land gezet. Was het bootje ge zonken, dan zouden zij zeker vrijwel allen zijn omgekomen. Het komt regelmatig voor dat volgeladen bootjes met vluchte lingen, zelfs onder de meest slechte weersomstandigheden, zee kiezen in de hoop een niet- communistisch land te berei ken. Er waren 185 kinderen op dit scheepje.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9