Douane bij Afenlo houdt oorlogs misdadiger aan V-l bom in Hoogvliet onschadelijk gemaakt Maatstaf voor lakwerk. Tot 20 jaar veroordeelde Jan Kruyer LUBBERS VOORZIET SPANNING OP HET LOONFRONT Bezetters ambassade nu in hongerstaking Folkerts keert rechters de rug toe VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1978 VENLO(GPD) - De douane bij Venlo heeft, naar nu pas bekend is geworden, woensdag de van ernstige oor logsmisdaden beschuldigde en aanvankelijk ter dood veroordeelde Jan Kruyer, oud 62 jaar en Nederlander, maar in bezit van Duits paspoort, aangehouden. Hij zal nog twaalf jaar gevangenisstraf moeten uitzitten en is thans opgesloten in het huis van bewaring te Maas tricht. DEN HAAG (GPD) - Drs. Ruud Lubbers, vice-voorzitter van de CDA-kamerfractie, is bang dat de inkomensmaatregelen die het kabinet voorstelt in de bezuini gingsoperatie Bestek'81 op grote problemen zullen stuiten. Vol gens Lubbers zal de inkomens matiging, vooral ten aanzien van de ambtenaren en de bezuiniging op van de sociale uitkeringen, spanningen oproepen. „Het ka binet trekt daarmee een zware wissel", aldus Lubbers in het KVP-blad Politiek Perspec tief. Lubbers twijfelt er voorts aan of de koopkracht van de modale werk nemer in de kabinetsplannen wel kan worden gehandhaafd. „Dat wordt een moeilijke opgave", schrijft Lubbers, mede gezien het pleidooi voor een verder gaande koopkrachtgarantie voor de trekkers van sociale uitkeringen. Ook zet Lubbers vraagtekens bij het beperken van de incidentele loonsverhogingen tot 1 a 1,5 pro cent. „Uit het oogpunt van inko mensmatiging bepaald een ambi tieuze doelstelling", aldus Lub bers. Lubbers is het eens met de nullijn ten aanzien van de jaarlijkse (reële) loonsverhoging. Hij merkt op dat de nullijn tot voor kort al leen door Den Uyl en hemzelf werd verdedigd en werd afgewe zen door zowel de WD als tal van socialisten en christen-democra ten. Ook de omvang van de be zuinigingsoperatie - tien miljard - heeft Lubbers' zegen. Hij noemt het bedrag van tien miljard „niet onbegrijpelijk". „Wij groeien als het ware vanzelf in die tien mil jard-noodzaak", zo schrijft Lub bers, die erop wijst dat de lagere economische groei in totaal 2,5 miljard meer bezuinigingen noodzakelijk maakte; wat bete kent dat het kabinet-Van Agt in vergelijking tot het vorige kabi net heeft besloten tot een extra ombuiging van netto drie mil jard. Duidelijk minder gelukkig is Lub bers met de omvang van het fi nancieringstekort, dat het kabi net tijdelijk wil vergroten. Lub bers zegt er geen enkele aanlei ding toe te zien en noemt het een ijdele hoop te denken dat het te kort verder kan worden opge rekt. Lubbers' visie is opmerkelijk om dat het kabinet volgens de laatste berichten van plan zou zijn het tekort voor volgend jaar tot 6,5 procent te laten oplopen. Eerder werd een grens van vijf procent als het absoluut toelaatbare be schouwd. Naar verluidt, zou mi nister Andriessen van financiën onlangs van de Nederlandsche- Bankpresident Zijlstra te horen hebben gekregen dat een tekort van 6,5 procent voor hem onaan vaardbaar is. Zijlstra zou daarbij de eis hebben gesteld, dat het ka binet nog eens 500 miljoen aan bezuinigingen moet vinden, een welhaast onmogelijke opgave, gezien de problemen die het snoeien op de departementsuit gaven (bijvoorbeeld onderwijs) in juli al opleverde. Het financie ringstekort zou door de extra be zuinigingsronde zakken van 6,5 procent naar 6,25 procent. Kruyer ontsnapte in 1952 uit Ey- gelshoven, waar hij in de mijn bij de steenkolendelving was te werk gesteld. Hij was uiteindelijk veroordeeld tot 20 jaar gevange nisstraf, wegens moorden die hij gepleegd heeft in Middelstum Volgens het ministerie van justi tie heeft de grenspolitie gebruik gemaakt van tips uit de Neder landse journalistieke wereld, maar een Woordvoerder van de Venlose politie deelde mee dat de aanvankelijk ter dood veroor deelde Nederlandse misdadiger bij de Duitse verscherpte con trole van de laatste dagen door de mand is gevallen. In de nacht van woensdag op donderdag werd hij vastgehouden in een cel van het Venlose politiebureau. Eigen naam De Venlose commissaris van poli tie G. Husken deelt mee dat Kruyer de normale grensover gang heeft willen passeren in zijn bruine Mercedes-personenauto en in gezelschap was van zijn echtgenote, een schoonzuster en twee kleinkinderen, die allen in de auto zaten. Kruyer bleek op weg te zijn naar het winkelcen trum om daar inkopen te doen Hij deed dat vaker, zonder bij controles van politie, marechaus see en douane door de mand te vallen. Het Duitse paspoort vermeldde zijn eigen naam, maar die stond blijkbaar niet in het opsporings register, dat de controleurs aan de grens veelvuldig raadplegen De oorlogsmisdadiger woonde in Mönchen-gladbach, en als be roep stond rentenier vermeld. In voorgaande jaren heeft Kruyer als verzekeringsinspecteur bij een Duitse bank van zijn woon plaats gewerkt. Het is zogoed als zeker dat hij de Duitse nationali teit heeft. Opgelucht Commissaris Husken: „De man bood geen enkele tegenstand. Hij was zelfs niet verbaasd. Hij leek eerder opgelucht. Je kunt de tijd die hij na ontvluchting is wegge weest beschouwen als onderbre king van straf" Kruyer werd in 1949 tot 20 jaar ver oordeeld wegens moord. Hij was in de oorlog lid van de Waffen SS en later van de Landwacht afde ling Groningen. Hij heeft deelge nomen aan de beruchte Silber- tannenmoorden, die veel levens van onschuldige Nederlanders hebben geëist. Dat commando li quideerde zonder vorm van pro ces willekeurige Nederlanders als wraak op het sneuvelen van NSB'ers. De doodstraf voor de moorden in Middelstum werd na berechting voor diverse ge rechtshoven omgezet in gevan genisstraf. Het heeft bij de Venlo se politie verbazing gewekt dat hij zo gemakkelijk en geregeld van Monchengladbach naar Venlo kon komen om inkopen te doen. „Het is zijn eigen verkla ring", aldus de Na vijf zenuw- Vier leden van de Explosieven Opruimings Dienst hebben de «J bom gisteren gedemonteerd. Volgens commandant Busscher is het één van de moeilijkste klussen geweest waarmee de EOD na Slopende uren de Tweede Wereldoorlog te maken heeft gehad. ROTTERDAM (GPD) - De V-l in een weiland in de Rotter damse wijk Hoogvliet is on schadelijk gemaakt. Gister middag om vijf minuten voor vijf was het karwei geklaard en vertrok er een specale bus met politiefunctionarissen en persfotografen naar het werk terrein om het resultaat van bijna vijf uur zenuwslopende arbeid aan de drie ontstekers van de bom met eigen ogen waar te nemen en de vier man tellende ploeg van de Explo sieven Opruimings Dienst (EOD) uit Culemborg te felici teren. Volgens commandant W. Busscher van de EOD is het een van de moeilijkste en langdurigste klussen geweest waarmee hij na de Tweede Wereldoorlog te maken heeft gehad. Om kwart over vijf werd het sein „veilig" gegeven, waarna de 370 geëvacueerde bewo ners uit een deel van de wijk weer naar hun flats konden terugkeren. De vliegende Benefietconcert voor Marokkanen AMSTERDAM (GPD) - Een groots opgezet benefietcon cert uit solidariteit met de 182 Marokkaanse hongerstakers in De Duif, heeft komend weekeinde plaats op het Am sterdamse Waterlooplein. Een grote verscheidenheid aan muziek- en theatergroe pen treedt morgen en zondag belangeloos op om het actie comité, dat zich inspant om de Marokkanen aan een per manente verblijfsvergunning te helpen, fondsen te ver schaffen. Een grote politieke manifesta tie op het Amstelveld gaat morgen vooraf aan een de monstratieve optocht door de hoofdstad en het concert op het Waterlooplein. Rond 14.00 uur zullen talrijke sprekers namens de Marokkanen, poli tieke partijen, vakbonden en kerken het woord voeren tij dens de manifestatie, waar voor een grote belangstelling wordt verwacht. DEN HAAG (ANP) - De negen Iraanse studenten die woensdag de Iraanse ambassade in Wasse naar enige tijd bezet hebben ge houden zijn sinds woensdag in hongerstaking. Dit heeft de Haagse officier van justitie mr. C. van Steenderen gisteren meege deeld. Het is de officier niet dui delijk waarom de negen in hon gerstaking zijn gegaan. "Ze heb ben nog niet duidelijk gemaakt wat ze met hun hongerstaking willen bereiken", aldus mr. Van Steenderen. Het negental zit opgesloten in een vleugel van het huis van bewa ring in Den Haag. Ze worden daar apart behandeld, maar er is wél mondelinge communicatie tus sen hen mogelijk. Morgen zal het negental voor de rechter-commissaris bij de rechtbank in Den Haag worden voorgeleid. Bij de overgave van de bezetters van de Iraanse ambassade woensdag werd hun toegezegd dat zij vier tot vijf documenten mee naar het politiebureau mochten meenemen. Deze toe zegging moest echter weer inge trokken worden toen een ambte naar van het ministerie van bui tenlandse zaken erop wees dat deze toezegging kon leiden tot "ernstige diplomatieke gevolgen voor de betrekkingen met Iran". Dit heeft hoofdinspecteur Rijken van de Wassenaarse gemeente politie desgevraagd meegedeeld. "Ik ben met de eis dat de documen ten konden worden meegeno men naar het politiebureau, waar ze weer aan ons zouden worden overhandigd accoord gegaan toen bleek dat dit uiteindelijk hun enige eis was waarop ze zich zonder geweld zöuden overge ven. Ik heb me alleen totaal niet gerealiseerd dat er een verdrag bestaat dat dit verbiedt", aldus hoofdinspecteur Rijken. UTRECHT - Politie-agenten be kijken in het politiebureau van Utrecht de vondst van 14 wapens en 7000 stuks munitie die gistermor gen bij een inval in het Utrechtse woonwagenkamp aan de Huppel- dijk boven water kwam. Tijdens de grootscheepse zoekactie werden ook vijf mannen gearres teerd. Zij worden verdacht van diefstal van caravans en andere goederen en illegaal wapenbezit Ook werden enkele "verdachte" au to's weggesleept. Behalve de wapens en munitie ont dekte de politie ook een aantal ge stolen goederen, waaronder een partij koffie, 24 leren jasjes, een aantal tapijten, een bxiitenboord- motor en veertien biljetten van dui zend gulden. Bij de zoekactie kwa men 35 politiemannen in actie. Alle omringende wegen van het woonwagen centrum waren afge sloten en de agenten droegen kogel vrije vestenAanleiding tot de actie was de diefstal van een aantal ca ravans vorige week in Capelle aan de IJssel. Aan de hand van de ken tekens van de auto's die de dieven gebruikten kon de politie de daders makkelijk opsporen. Het spoor leidde naar het woonwagencen trum. bom werd vanochtend weg- getakeld. Hij wordt naar Stellendam gebracht, waar de Koninklijke Marine zich er over zal ontfermen. De totale operatie heeft negen uur geduurd. Gisterochtend om kwart over acht is men begonnen met de evacuatie van de mensen die binnen 325 meter van de bom woonden. Bepakt en bezakt, velen in het gezelschap van hun huisdie ren, begaf men zich naar een ander, tijdelijk onderdak. De sfeer was een beetje lacherig en onzeker, wat de grootse ac tie, waarbij meer dan 180 man politie, vijftig man van het Rode Kruis en de bemanning van acht startklare ambulan ces van de GG en GD betrok ken waren, een enigszins on wezenlijk karakter gaf. Iedereen binnen een straal van 500 meter moest binnenshuis blijven, zo had een geluids wagen gewaarschuwd. Om tien uur hadden de agenten hun posities ingenomen. Tot zover verliep alles vlekkeloos Kort daarop werden op ver zoek van de EOD enkele maatregelen genomen die niet in het draaiboek waren opgenomen: de metro tot de halte Portugaal werd stilge legd, de Groene Kruisweg tussen de Aveling en de Duif- huisweg werd voor alle ver keer afgesloten en de plaatse lijke buslijn 78 d omge legd. Pas tegen het middaguur begon men met de demontage van de elektrische ontsteking in de neus van het projectiel. Aanvankelijk zou dit om tien uur gebeuren. De eerste ont steking leverde geen proble men op. Omstreeks half een was deze verwijderd. De twee andere zaten op een dermate moeilijke plaats, dat men eerst de bom heeft moeten kantelen om erbij te kunnen. Rond èèn uur werd een begin gemaakt met het schoonma ken van deze mechanische schok-ontstekingen. Enkele afsluitringen werden verwij derd en in de tweede ontste king werd een gaatje geboord, waardoor een stollende vloei stof werd gespoten. Deze vloeistof vult de ruimte rond de slagpin van de ontsteking op, waarna deze langzaam verhardt. Zodoende kan men de ontsteking langzaam los koppelen, zonder het risico te lopen dat deze contact maakt. Deze handeling is op zichzelf niet zonder gevaar, omdat het injecteren van de harsachtige stof onder hoge druk gebeurt en bij een temperatuur van bijna 80 graden Celsius. Om streeks kwart over twee werd ook de derde ontsteking ge prepareerd. Bij de verdere demontage zijn beide ontste kingen afgebroken, wat zon der de verharder in het me chanisme fataal was ge weest. Volgens een woordvoerder van de luchtmacht ligt er nog zo veel onontploft materiaal on der de grond, dat de EOD de eerstkomende tientallen ja ren haar handen nog vol zal hebben. Gemiddeld krijgt de EOD twintig meldingen van gevonden explosieven per dag binnen. Op het succes van gisteren werd 's middags nog een glaasje geheven. De heer C. Duin kerken, voorzitter van de deelgemeenteraad in Hoogvliet, bood de ploeg van de EOD een exemplaar aan van het boekje „Zo was Hoogvliet", bij wijze van herinnering. De presentatie van dit boekje, nu bijna twee jaar geleden, is de directe aanleiding geweest voor het opgraven en onschadelijk maken van de bom. In het boekje worden namelijk nieuwbouwplannen aange kondigd, met name op het stuk weiland waar men giste ren zoveel spannende uren heeft doorgebracht. Een in woner had gereageerd, dat men dan wel eerst eens „die bom mocht weghalen die er was neergestort, voordat men met heien zou beginnen. MAASTRICHT (GPD) - „Mach's wohl". riep RAF-lid Knut Folkerts (26) gistermorgen naar enkele vrienden toen hij uit het broeierige rechtszaaltje bij het huis van bewaring in Maas tricht werd weggeleid naar zijn cel. Het was zijn persoonlijke wens en beslissing geweest niet langer aanwezig te zijn bij de be handeling van het verzoek hem uit te leveren aan de Westduitse Bondsrepubliek. Tot de gevraag de uitlevering concludeerde een half uur later, buiten aanwezig heid van Folkerts, officier van justitie mr. J. Booster. De door mr. S. Jurgens gepresideerde rechtbank zal er zich op donder dag 7 september over uitspreken. Ook daarvoor is het rechtszaaltje bij het huis van bewaring aange- Was de keuze van deze zit tingszaal" reeds inzet geweest van een kort geding, bij de aan vang van de zitting gistermorgen tekende raadsman mr. A. Wil- lems uit Tiel opnieuw protest aan. Hij sprak van bizarre om standigheden waaronder zijn cliënt moest worden onder vraagd, hekelde de zijns inziens onvoldoende openbaarheid en oordeelde dat hier werd gehan deld in strijd met de wet, in strijd ook met de beginselen van be hoorlijk bestuur en behoorlijke rechtspraak. President mr. Jurgens stelde vast dat naar de mening van de recht bank de openbaarheid voldoende was gegarandeerd en evenmin bezwaar kon worden gemaakt te gen het zaaltje. Toen geen tegen spraak mogelijk bleek deelde mr. Willems mee, dat Folkerts niet langer bij de zitting aanwezig wenste te zijn en dat ook hij overwoog de zaal te verlaten. Na ruggespraak met zijn cliënt keer de mr. Willems in de zitting te rug. Stalinorgel In het aanvullend verzoek tot Fol kerts' uitlevering - het eerste werd in januari door de recht bank Maastricht toelaatbaar ver klaard en nadien door de Hoge Raad met uitzondering van èèn punt onderschreven - wordt hem aangewreven betrokken te zijn geweest bij pogingen een aanslag te plegen op de Bundesanwalt- schaft in Karlsruhe en - in sa menhang daarmee - poging tot moord. De zitting bereikte een abrupt ein de toen de raadsman het ..be zwaarlijk en onoverkomelijk" noemde onder de ontstane om standigheden te pleiten en de president op zijn beurt weigerde de pleitnota van mr. Willems in ontvangst te nemen. „Als u niet wenst te pleiten, brengt u de openhaarheid - de topper van de laatste dagen - in het gedrang" verweet mr. Jurgens de raads man. Deze had in zijn pleitnota de zaak in Karlsruhe in relatie ge bracht met de ontvoering van werkgeversvoorzitter Hans Mar tin Schlever, aan welke ontvoe ring de Hoge Raad een politiek motief niet had willen ontzeg gen. ADVERTENTIE PVC-bescherming a Deze 10 behandelingen geven elke Mercedes z'n haast spreekwoordelijke levensduur. Het lakwerk van een auto is in belangrijke mate bepalend voor de levensduur en de latere waarde Daarom wordt bij Mercedes-Benz aan het lakwerk een welhaast overdreven zorg besteed. Tien streng gecontroleerde behandelingen waarborgen tot in lengte van jaren de waarde van elke Mercedes die de fabriek verlaat. Wasconservering van de holle ruimtes, in plaats van een ML-behandeling achteraf, is een goed voorbeeld van deze perfecte behandeling. De kans op roestvorming van binnenuit is daardoor vrijwel nihil. Speciale elastische lak beneden de sierlijsten en liefst 14 kg PVC beschermen de carrosserie tegen dreigende steenslag. Grond-, voor-en deklak worden onder hoge temperaturen ingebrand. En uiteindelijk wordt het resultaat per vierkante decimeter op stofdeeltjes gecontroleerd. Worden de uiterst strenge normen overschreden, dan volgt onherroepelijk een nabehandeling. Wij, als Mercedes-dealer, zijn er trots op u een automobiel te kunnen leveren, gebouwd tot in de perfectie en met een 'olgbare carrosseriebescherming, a vele jaren e hoge ilprijs weet waarborgen. Mercedes-Benz De maatstaf waarmee ander auto 's worden vergeleken edcs-BenzXK), motor. 4 cylinders m lijn: cv linden n houd I'M cc: ogen: bil k 11 W I)l.X-pk bij 4.SU01/nn. B.V. L.I.A.M. Leiden, Vondellaan 45, tel. 071-769303 - Alphen a/d Rijn, Gouwestraat 60 a, tel. 01720-73344 - Sassenheim, Hoofdstraat 81, tel. 02522-19124.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7