Stadsbouwhuis op het hoogste punt MOLUKS PROBLEEM OVER ENKELE JAREN VOORBIJ Verouderde lom-school wordt nog wat opgelapt Ambtenaren verhuizen in december LEIDEN - Aan de Langegracht vloeide gistermiddag het panne bier. Aanleiding was het bereiken van het hoogste punt van het Stadsbouwhuis, de dependance van het stadhuis, dat veel te krap is geworden om alle Leidse amb tenaren te kunnen herbergen. Zoals het er nu uitziet zal het ge bouw in de loop van de maand november gereed zijn en kan de verhuizing van de ambtenaren beginnen in de tweede week van december. Het plan voor het nieuwe Stads bouwhuis is gemaakt door de stadsarchitect ir. F.Temme. Het OMLEIDING VOOR DEEL UTRECHTSE VEER gebouw heeft een u-vorm waarbij de open zijde naar de Lange gracht gericht is. Wel wordt de open kant gedeeltelijk afgesloten met een glazen corridor rustend op pijlers. Het pand zal onderdak bieden aan al die afdelingen van de gemeente die direct of zijde lings te maken hebben met ruim telijke ordening en huisvesting. De nieuwbouw zit ingebed tussen twee andere nieuwbouwplannen. Naar de zijde van de Pelikaan straat wordt op het ogenblik de laatste hand gelegd aan de bouw vain een zeventigtal woningen, dat in eerste instantie bestemd is voor bewoners van de vroegere "platte daken-woningen' in Lei- den-Noord. Links van het Stads bouwhuis zal een nieuw pand worden gebouwd ten behoeve van het energiebedrijf Rijnland. Dat hppft het onder meer nood zakelijk gemaakt dat het handel in watersportartikelen daar ver dwijnen moet en naar het Mors- kwarier verhuist. De bouw van het Stadsbouwhuis heeft overigens nogal wat voeten in aarde gehad. Ir. Vos (directeur Gemeentewerken) constateerde destijds dat het plan het zestien de was in een lange reeks om te komen tot een zogenaamd "stadskantoor". Ook tijdens de bouw rezen er nog diverse problemen. Zo ging een onder aannemer failliet en stootte men bij het graafwerk op een oude riolering, die niet in de bestekken was opgenomen. Nabij het Stadsbouwhuis zullen in totaal 70 parkeerplaatsen worden aangelegd, terwijl aan de kant van de Maresingel een terras komt, dat tevens gebruikt kan worden als "visstoep" LEIDEN - Met ingang van dinsdag 29 augustus wordt het Utrechtse Veer tussen de Singelbrug en de Veerstraat voor een periode van ongeveer zes weken afgesloten voor het verkeer. Deze afsluiting is noodzakelijk in verband met de bouw van een overstortbak voor de riolering ter plaatse. De om leidingen voor doorgaand- en be stemmingsverkeer zullen met borden worden aangegeven. Maandag 28 augustus begint de dienst Gemeentewerken met de aanleg van een hoofdriool in het kruispunt Sumatrastraat-Lage Rijndijk. Het verkeer komend uit de stad, zal worden omgeleid via de Borneostraat-Formosastraat naar de Lage Rijndijk en ander som. De Sumatiabrug blijft voor het verkeer komend van en gaand naar de Waard normaal be reikbaar. Het karwei zal ongeveer een week in beslag nemen. LEIDEN - Burgemeester Vis en z ijn echtgenote hebben gistermiddag ee W. van Oosten-N ieuwenburg wonende aan de Hyacinthenstraat 25 ir in verband met het 65-jarig huwelijksfeest dat men dezer dagen viert. LEIDEN - "Ik kan er wel begrip voor hebben dat we hier nog drie jaar moeten blijven zitten. Er is gewoon geen beter alternatief. Je kunt wel allerlei wensen hebben, maar als die niet te realiseren zijn wat moetje dan? Ik heb me bij de huidige situatie neergelegd". Al dus A.D.A. Blom, het hoofd van de Prof.Vliegenthartschool (voor voortgezet buitengewoon on derwijs aan kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden) aan de Zuidsingel. Omdat het nog wel drie jaar zal duren voordat dë school naar een nieuw gebouw kan verhuizen - waarschijnlijk aan de Berlagestraat in Zuid- West - wordt het verouderde en voor onderwijs eigenlijk onge schikte pand aan de Zuidsingel momenteel opgeknapt. De be langrijkste ingreep die moet worden gedaan is het vernieuwen van een groot deel van de centrale verwarmingsinstallatie. De kos ten hiervan bedragen 160.000 gulden. De Prof.Vliegenthartschool kwam in november 1976 in het nieuws toen een deel van het plafond in VRIJDAG 25 AUGUSTUS 19' Voorlichting over plantsoen in Atjehstraat LEIDEN In het Dienstenepntnn t aan de Driftstraat wordt volger de week woensdag (30 augustus een bijeenkomst belegd door di gemeente voor bewoners en om wonenden van de Atjehstraai Die avond zullen de aanwezige) hun mening kunnen geven ove een nieuwe indeling van he 4 Atjehstraat-plantsoentje. De al deling Plantsoenen van Gemeen tewerken heeft daarvoor eei ontwerp gemaakt. Dat plan voorziet in een nieuwe a( rastering en het aanbrengen vai nieuwe beplanting. Al eerde werd voor het plantsoen eei plannetje gepresenteerd, maa om diverse redenen is dat toei 1 niet c Aan de Langegracht vloeide gisteren het ..pannebier": het Stadsbouwhuis (neergezet omdat het Leidse staduis te klein is geworden voor alle ambtenaren) bereikte het hoogste punt. In december is het gebouw waarschijnlijk helemaal klaar. stortte. Soortgelijke gebeurtenis sen deden zich al twee keer eer der voor toen eveneens delen van het plafond naar beneden kwa men. Hoewel volgens de leer krachten de situatie levensge vaarlijk was, werd sluiting van het reeds in april 1975 afgekeurde gebouw door Bouw- en Woning toezicht niet nodig geacht. Wel ging de gemeente op zoek naar een plaats waar nieuwbouw voor de Prof.Vliegenthartschool zou kunnen worden gerealiseerd. Hierbij kwam de Berlagestraat uit de bus. Op dit moment wordt gewerkt aan het definitieve bouwplan dat vervolgens ter goedkeuring aan het Rijk moet worden voorgelegd. Men houdt er rekening mee dat de nieuwe school (met een capaciteit van 100 leerlingen) pas over driejaar in gebruik kan worden genomen. Omdat de gemeente geen moge lijkheid zag de lom-school ergens anders in Leiden onder te bren gen - de mogelijke oplossingen waren ongeschikt of te duur - werd besloten het pand aan de Zuidsingel voorlopig aan te hou- WARNECKE i: HEROPEND LEIDEN - De echtgenote van de Leidse burgemeester, mevrouw Vis heeft gistermiddag de offi ciële heropening verricht van de zaak van Warnecke Lingerie aan de Breestraat 66 in Leiden. Het interieur onderging een grondige wijziging en de voorgevel werd vervangen door een moderne constructie. Die constructie be staat uit een aantal bogen, dat tot ver in de winkel doorloopt. Warnecke Lingerie bestaat al sinds 1885, toen de grootouders van de huidige eigenaar de zaak begon nen. Eerst aan de Stationsweg, la ter op enkele andere adressen. In 1952 verhuisde Warnecke naar het hartje van de stad, de Breestraat. Het bedrijf breidde zich in de loop der jaren verder uit, terwij] de dames-confectie in een apart pand er recht tegenover werd on dergebracht. Tegelijk met de voltooiing van de verbouwing heeft Warnecke ook een aantal nieuwe merken aange trokken. Nieuw in het artikelen- pakket is bijvoorbeeld het na tuurzijden ondergoed. den. De heer Blom: "Er is aan het pand veel opgeknapt, vooral door onszelf. Het is nog wel verant woord om er les in te geven, maar we eisen wel van de gemeente dat men het goed blijft onderhouden totdat we een nieuw gebouw hebben". Scheidende Indonesische ambassadeur Sutopo Yuwono: DEN HAAG (GPD) - Na vier en een halfjaar Indonesië te hebben ver tegenwoordigd iri Nederland gaat ambassadeur luitenant-ge neraal Sutopo Yuwono Projo- handoko ons land verlaten. Hij is benoemd tot gouverneur van het Instituut voor Nationale Defen sie. Eèn dezer dagen hadden wij een interview met hem dat gro tendeels ging over het probleem van de Zuidmolukkers. De am bassadeur heeft er zich, in tegen stelling tot zijn voorgangers, in tensief mee beziggehouden. Zijn optimistische conclusie is, dat het Molukse probleem over een paar jaar uit de wereld is. - Vanwaar dat optimisme? „We hebben een „course of action' een actieplan, gevonden. We we ten in welke richting we moeten zoeken en met wy bedoel ik niet alleen Indonesië of Nederland, maar allen die bij deze kwestie betrokken zijn, ook ie Zuidmo lukkers". De kem van het probleem is, vol gens Sutopo Yuwono, de isolatie van de Zuidmolukse gemeen schap. „Die afzondering moet eerst wor den doorbroken. Dat kan alleen gebeuren door de blik van deze mensen te verruimen door hen oriëntatiereizen te laten maken naar het land dat de jongeren al leen maar kennen van horen zeg gen. Vooral deze jongeren, die het slachtoffer zijn van de frustraties van de oude generatie, moeten op grond van de realiteit hun keuze maken: óf integreren in de Ne derlandse óf in de Indonesische samenleving". De ambassadeur is van mening dat een derde mogelijkheid, e afhankelijke Republiek Zuidmolukken, in de huidige constellatie voor 99,9 procent on haalbaar is. „Dus niet absoluut onhaalbaar", zegt hij, „want niets is absoluut onhaalbaar". Absolute isolatie Met inlichtingendienst (Bakin) zich afgevraagd hoe het mogelijk is dat in een open samenleving als de Nederlandse een groep zich zo heeft kunnen isoleren. Ondanks het feit dat zij in een betrekkelijk klein land met optimaal functio nerende communicatie bloot staat aan invloeden van buiten af. „Een antwoord kan zijn dat de Zuidmolukkers zich voelen als „displaced persons" (ontheem den), die geen andere cultuur naast de hunne accepteren". Hoe absoluut de isolatie is waartoe dit alles leidt, blijkt volgens de ver trekkende ambassadeur bijvoor beeld uit het feit dat de Zuidmo lukkers na een verblijf van ruim dertig jaar in Nederland nog geen Nederlands spreken. Deze isolatie wordt, volgens Suto po Yuwono, de Zuidmolukkers ook min of meer opgedrongen door hun naaste omgeving, die hen keer op keer herinnert aan hun eigen cultuur. „Als men te gen hen zegt laat hen hun eigen identiteit en hun cultuur behou den, dan bevordert dat niet hun aanpassing aan de omge ving". Sutopo Yuwono beseft dat het doorbreken van de isolatie van de Zuidmolukkers, door hen te con fronteren met de realiteit op de Molukken, ook zijn nadelen heeft. „Deze mensen gaan erheen met het gevoel „ik ben Ambon- nees". Maar als zij er zijn, voelen zij zich tot buitenstaander, omdat zij door hun verblijf in het ont- wikkèlde Nederland, van de minder ontwikkelde Molukse gemeenschap in Indonesië zijn vervreemd. Het valt hen moeilijk zich met deze situatie te verzoe- Niettemin blijft Sutopo Yuwono optimistisch. Hij zegt: „Het is een kwestie van ontwikkeling, een proces dat wij moeten stimuleren door meer informatie, door de Zuidmolukkers kennis te laten maken met de realiteit. Die reali teit is, dat er in Indonesië ook Molukkers zijn die goede Indo nesiërs zijn alsook Molukkers die een gefrustreerd leven lei den". Westerse maatstaven Niet alleen voor de ouders maar ook voor de jongere generatie zal het moeilijk zijn om zich aan de gewijzigde situatie aan te passen. Zij zijn immers in Nederland ge boren en getogen en geneigd om de situatie in Indonesië met wes terse maatstaven te meten. Dit besef is pas na 1974 een rol gaan spelen. Voordien had de Neder landse regering geen vat op het probleem. Dit culmineerde in 1974 en de jaren daarna in gijze- lings- en kapingsacties in Am sterdam, Wijster, Bovensmilde en Assen. „Ik ga nu even terug naar het actieplan", zo vervolgt de ambassadeur. „Uitgaande van onze conclusie dat de RMS niet haalbaar is, moeten wij dus een andere oplossing zoeken voor het DEN HAAG - Tot Indonesisch ambassadeur in Den Haag is met instemming van de Nederlandse regering benoemd generaal-ma- joor Sumpono Bayuaji, op dit ogenblik nog directeur-generaal van het departement voor land verbindingen. De nieuwe am bassadeur, een vijftiger, was voordien militair attaché aan de Indonesische ambassade in Pa rijs. Hij behoort tot de naaste medewerkers van president Soeharto. Bayuaji volgt luitenant-generaal Sutopo Yuwono op, die gouver neur wordt van het Nationale Defensie Instituut, dat zich be zighoudt met de vorming van het kader in Indonesië. Aanvankelijk was generaal Joost Muskita voor de post in Den Haag gevraagd. Maar Muskita, zelf een Molukker en voorstan der van een betere verhouding met de Zuidmolukkers in Neder land, heeft na ampele overwe gingen voor die post bedankt. Hij wordt wel ambassadeur, maar dan in Bonn, van waaruit maar uaii 111 duihi, voji waaruit o.ivmtn v.. hij wellicht lijn nieuwe collega Luitenant Supoto Yuwono Den Haag met adviezen kan bijstaan. De twee Molukse jongeren uit Bo vensmilde, Noes Solissa en Theo Thenu, hebben bij hun bezoek vorig jaar aan Indonesië met Muskita gesproken. Ook wijlen Kuhuwael, Mantouw en Mete- kohy hebben tijdens hun reis naar Indonesië, begin dit jaar, uitvoerig met Muskita van ge dachten gewisseld. probleem. De aanzet daartoe hebben wij gevonden, zoals ik zei, door hen de kans te geven zich objectief over de werkelijk heid te informeren. Wij hebben wettelijke regelingen getroffen om tegemoet te komen aan de wens van Zuidmolukkers om de Indonesische nationaliteit te krijgen". Een belangrijke ontwikkeling is volgens de scheidende ambassa deur het duidelijke standpunt dat de Nederlandse regering ten aan zien van het Zuidmolukse stre ven naar een RMS heeft ingeno men. „De regeringsnota waarin wordt gesteld dat Nederland het RMS-streven op juridische en historische gronden niet kan en niet mag steunen, heeft de Mo lukkers voor het blok gezet". Zij weten nu waar zij aan toe zijn en kunnen van de onduidelijke si tuatie geen gebruik meer maken. Omdat ze niet wisten waar zij aan toe waren, probeerden zij door hun acties zekerheid te krijgen. De onzekere Nederlandse hou ding had hen de illusie gegeven dat Nederland zou helpen bij het verwezenlijken van hun ide aal. „In 1974 zijn we begonnen met het uitstippelen van een beleid. Dat beleid begint al enige vruchten af te werpen". Als voorbeelden noemt hij de „Afspraken van Wassenaar" over de rechten en plichten van Nederland en Indo nesië jegens die Zuidmolukkers die een keus gedaan hebben voor Nederland of Indonesië, de dia loog- en oriëntatiereizen. „Maar het belangrijkste blijft uiter aard", zegt de ambassadeur, „dat Nederland eindelijk een stand punt heeft ingenomen". Humanitaire gronden Sutopo Yuwono zegt nadrukkelijk dat het Zuidmolukse vraagstuk in eerste instantie door Neder land rnoet worden opgelost. In donesië is er slechts op humani taire gronden bij betrokken. „Hoe dan ook, de Zuidmolukkers die hier zitten, hebben bloedver wantschap met Indonesië. Als Molukse jongens hier wat uitha len, leeft men in Indonesië mee" Dit neemt niet weg, dat de am bassadeur toegeeft dat als Ne derland het probleem niet aan kan, dit erg „vervelend" kan zijn voor Indonesië. Dus het is niet alleen menselijke betrokken heid, maar voor Indonesië ook een kwestie van „voorkomen is beter dan genezen". - Beschouwt hij leiders als ir. Ma- nusama en ds. Metiary als vijan den? „De Indonesische regering vindt deze mensen verraders, die het separatisme voorstaan en die er op uit zijn de Indonesische een heid te verbrokkelen. Maar als mens moeten wij toch proberen, indien mogelijk, een oplossing te vinden. Daarbij moeten wij voor al oog hebben voor de positie van de jongere Molukkers, die men niet op èèn lijn mag stellen met de pudere generatie. Wij zien hen meer als gedupeerden". - Zou de ambassadeur bereid zijn om van mens tot mens met bij voorbeeld ir. Manusama te pra ten? „Wat mij persoonlijk betreft, zou dat kunnen. Maar wij moeten na tuurlijk erg voorzichtig zijn. Het zou verkeer-d kunnen worden uitgelegd, zowel in Nederland als in Indonesië. In Indonesië vraagt men zich af waarom Nederland een „regering-in-ballingschap op zijn grondgebied toestaat, terwijl het vriendschappelijke betrekkingen heeft met Indone sië. Indonesië begrijpt dat niet. Ik heb er veel moeite mee om het Nederlandse denken aan Jakarta te verklaren". Op de vraag of hij niet bang is dat zijn opvolger zijn beleid ten op zichte van de Molukkers wijzigt, antwoordt de ambassadeur, dat dat beleid al vast ligt, uitgestip- peld door twee regeringen. - Kan de nieuwe ambassadeur in Den Haag wellicht profiteren van het feit dat pijn collega in Bonn, geheraal-majoor Joost Muskita, een Molukker is? Sutopo Yuwono: „Dat is heel goed mogelijk, maar dat zou dan zuiver persoonlijk zijn, want het be hoort niet tot zijn officiële taak". Generaal Muskita is een van de vooraanstaande Molukkers in Indonesië die altijd hebben ge streefd naar een betere verstand houding met de Molukkers in Nederland. Vorig jaar heeft hij in Jakarta de twee Zuidmolukse jongens uit Bovensmilde, Noes Solissa en Theo Thenu, bij zich ontvangen. Dit initiatief is later gevolgd door wijlen Kuhuwael, Mantouw en Metekohy. Ambassadeur Sutopo Yuwono is van mening dat de reis van Solis sa en Thenu, acht maanden gele den, kenmerkend is voor de nieuwe aanpak. Kennisoverdracht Het Molukse probleem is maar een klein facet van het geheel van de Nederlands-Indonesische betrek kingen. Hoe staan deze er bij het vertrek van ambassadeur Sutopo voor? Dat ze beter zijn dan ooit valt op te maken uit het feit dat de ambas sadeur door koningin Juliana is onderscheiden met het Groot kruis in de Orde van Oranje-Na- ssaü, als erkenning van zijn ver diensten bij het verder verstevi gen van de betrekkingen. Geen van zijn voorgangers heeft zo'n hoge onderscheiding gekre gen. Voor de vertrekkende Indonesi sche ambassadeur zijn de banden met Nederland erg belangrijk met het oog op de overdracht van kennis van Nederlandse deskun digen aan het jonge Indone- „Wij erkennen dat Nederlanders meer weten over Indonesië dan Indonesiërs, vooral op cultureel gebied. Haast is geboden, omdat deze generatie Indonesië-ken- ners aan het uitsterven is. Als wij het nu niet doen, is het te laat. Wij moeten nu profiteren van de Ne derlandse kennis, zolang deze Nederlandse deskundigen er nog zijn". Is dit niet frustrerend met het oog op het feit dat de nieuwe Indone sische generatie zich wil losma ken van het koloniaal verle den? Die tijd is voorbij. Dat speelde in de jaren vijftig. Nu denkt men er an- ders over". Kloof Ambassadeur Sutopo Yuwono is optimistisch over de toekomst van de nieuwe generatie van In donesië. Hij gelooft niet in een kloof tussen studenten, die na hun studie aan de slag komen, en militairen, wier carrière vast staat. „Dan zou er een toeloop op de mili taire academies moeten zijn. Maar die krijgen wij niet eens vol. Het is ook niet juist om te zeggen dat de militair door zijn opleiding vervreemdt van de maatschappij. Op de academies worden ze ver trouwd gemaakt met sociaal maatschappelijke vraagstukken en in hun opleiding staan zij naast het volk, zoals onze doctrine dat gebiedt". „Waar ter wereld vind je, dat een militair in zijn eentje wordt gede tacheerd in een woongemeen schap, vijftig kilometer verwij derd van zijn onderdeel. Onze le- gerdoctrine is dat wij zoveel mo gelijk moeten samenwerken met het volk. Men vergist zich soms in de sterkte van het leger. Onze krijgsmacht telt 200.000 man, wat voor een land dat zo groot is als Indonesië weinig mag he ten". Terugblikkend op zijn ambtspe riode zegt ambassadeur Sutopo Yuwono, dat het „een moeilijke maar uitdagende tijd is geweest. Men moet gezond verstand paren aan geduld en plooibaar heid". De ambassadeur hoopt dat de goe de betrekkingen zullen worden onderstreept door nieuwe staats bezoeken van koningin en prins of kroonprinses Beatrix en haar man. De ambassadeur zegt dat Indonesië hoopt dat koningin Juliana voor het einde van haar regeringsperiode nog een offi cieel bezoek aan Indonesië zal brengen als kroon op de huidige goede betrekkingen. Een bezoek van prinses Beatrix op kortere termijn behoort tot de mogelijk heden. „Daar is over gesproken, maar er staat nog niets vast".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4