Partijen nog niet uit de wethouderskwestie Eltax ontketende revolutie WKEÊSÊÊ Actief in vrije tijd PvdA, VVD en D'66 stellen verdeling; uit Vijftigste info verschijnt vandaag LEIDEN - Tussen het overdekte zwembad en de Vijf Meihal is gistermiddag een lucht brug aangebracht di'e in de toe komst de verbinding moet gaan vormen tussen hal en bad. Door deze brug kan het publiek uit de Vijf Meihal gemakkelijk het restaurant en het bowlingcen trum van het zwembad bereiken waardoor de kantine van de hal enigszins wordt ontlast. Vooral bij de thuiswedstrijden van PI Leiden, die gemiddeld een kleine 2000 bezoekers trekken, is dit zeer gewenst. Op de foto de stalen constructie rus tend op twee pijlers tussen de Vijf Meihal en het in aanbouw zijnde overdekte zwembad. ADVERTENTIE BOUSSAC GORDIJNEN PLOEG TAPIJT' GORDIJNEN BESOUW TAPIJT Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Leiden Telefoon 071-142627 J.C. Kantebeen, veertig jaar buschauffeur in Leiden: LEIDEN De huiskamer van de fa milie Kantebeen in hun woning aan de Muiderkring puilt uit van de bloemen en de bloemstukjes. Herinneringen aan het feit dat de heer Kant'ebeen veertig dienstja ren bij de NZH achter de rug heeft. Vorige week vierde bu schauffeur Kantebeen zijn jubi leum waarbij hij de eremedaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in ontvangst mocht nemen. De heer Kantebeen over zijn jubi leum: "Eigenlijk heb ik tot nu toe nog maar 16 jaar bij de NZH ge werkt en 24 jaar bij de Eltax. Ge lukkig is men zo vriendelijk ge weest om die "Eltax-jaren" te la ten doortellen toen het bedrijf opging in de NZH" Het begin Klachten over ontvangst van kabel-tv LEIDEN - Enige bewoners uit de Kooi die het eerste zijn aangeslo ten op de kabeltelevisie hebben klachten over de televisieont vangst op Nederland 1. Uit een onderzoek dat inmiddels is ingesteld is gebleken dat een deel van deze klachten terecht is. De mogelijkheid bestaat dat in wij ken die nog op de kabeltelevisie moeten worden aangesloten de zelfde klachten eveneens zullen optreden. Oorzaak van de storin gen is ondermeer de kwaliteit van het aansluitsnoer en de kwaliteit van de televisietoestellen. De sto ringen treden vooral op in hoge flatgebouwen en bij oudere tele visietoestellen met oude aan- sluitsnoeren. Veelal blijkt een nieuw aansluits noer uitkomst te bieden. Slechts in enkele gevallen blijft de sto ring zichtbaar (dubbel beeld). Dan bestaat nog de mogelijkheid om het toestel op een ander ka naal af te stemmen waardoor de klachten over de ontvangst van Nederland 1 ook aanzienlijk verminderen. De extra kosten voor de aanschaf fing van een nieuw aansluitsnoer stuit in enkele gevallen op weer stand van de bewoners. In de meeste gevallen is de kwaliteits verbetering echter zodanig dat men wel begrip toont voor deze extra kosten. Terug naar het begin. De geijkte vraag: Hoe is het begonnen?". De heer Kantebeen: "Ik ben begon nen als taxichauffeur bij de firma Kerkhof, dat was in 1937. Het kon je in die tijd niet schelen wat voor baantje je had omdat we hier in Nederland met zo'n half miljoen werklozen zaten. Taxichauffeur worden was vrij eenvoudig, dus probeerde ik dat. Je hoefde alleen maar over een rijbewijs te be schikken en 21 jaar oud te zijn. Een rijbewijs had ik maar 21 moest ik nog worden. Gelukkig hebben ze het bij Kerkhof toch voor elkaar gekregen dat ik kon gaan rijden. Een jaar later ben ik overgestapt naar de Eltax. Dat deed trouwens iedereen die er de kans voor kreeg. De Eltax was namelijk een enorm revolutionair bedrijf, z'n tijd ver vooruit. Het bedrijf werd gerund door de gebroeders Van Ulden, drie zeer uitgekookte jon gens. In 1934 hadden zij de Eltax opgezet. Tot die tijd was de taxi er alleen voor de elite. De Eltax ont ketende een ware revolutie. Ze was erg goedkoop, dus Jan en al leman kon er gebruik van maken. De Van Uldens pakten alles aan wat er maar aan te pakken viel, in een mum van tijd kende heel Leiden de Eltax". Snorverbod "In die eerste jaren waren er nog geen wetten voor het taxivervoer. Dus wat deden wij? We gingen met onze wagens doodleuk voor de tram rijden, was je te allen tij de verzekerd van klanten. Dat liep zo goed dat we vaak drie, vier vrachtjes tegelijk meenamen. Werkelijk, we plukten de klanten overal vandaan. Dat ging goed tot De heer Kantebeen in de bus. Netjes ir i uniform Tegenwoordig wordt daar niet meer zoop gelet. Vroegen het zelfs verplicht om die dienstpet op je hoofd te laten staan." we op een gegeven moment een "snorverbod" kregen. Dat wilde zeggen dat je de mensen niet meer zomaar op straat mocht op pikken (snorren) maar alleen nog op bestelling mocht rijden. De gebroeders Van Ulden wisten hier natuurlijk wel wat op te vin den. Een paar telefoontjes met de gemeente Leiden en de Eltax was het eerste bedrijf in Leiden met vaste taxi-standplaatsen". Ondanks dat we in die tijd de keien uit de grond reden was het toch een schitterende periode. Echt, je ging toen nog voor je lol naar je werk. Cafe Seisvcld aan de Haarlemmerstraat, heet tegen- woodig "De Kruik", was onze stamkroeg. Die tent leefde inder tijd van de Eltax-chauffeurs. Daar hebben we wat afgelachen, niet te geloven. Maar het liep nooit uit de klauwen, daar zorgde ouwe Seisveld wel voor. Die ou we hield ons altijd goed in de ga ten. Wanneer hij vond dat je wat te vrolijk werd pakte hij je pet, waar met grote letters Eltax op stond, van de kapstok en stopte die onder de bar. Wanneer je de volgende morgen wakker werd miste je natuurlijk je hoofddek sel. Je wist dan weer meteen hoe laat het was. Wanneer je je pet weer ging ophalen zei die ouwe altijd: "Ik kan jullie toch kwalijk het Wilhelmus op de Haarlem merstraat laten zingen met een Eltax-pet op je zatte kop" Van de taxi op de bus "Na enkele jaren ben ik van taxi chauffeur buschauffeur gewor den, ook bij de Eltax. Waarom ik dat deed? De bus gaf meer zeker heid hè, als buschauffeur had je ten minste een vast inkomen. Kort daarna brak de oorlog uit. Na de capitulatie mocht er eerst nog beperkt worden gereden. Na verloop van tijd was ook dat af gelopen omdat je geen toewijzing voor benzine meer kreeg. Na de oorlog werden we door de Van Uldens weer bij elkaar geroepen. Eerst moesten her en der de bus sen vandaan worden gehaald. Ze zaten zelfs onder hooibergen ver stopt. Daarna moest de hele boel natuurlijk worden schoonge maakt waarna we langzamer hand weer konden gaan rijden. De eerste tijd was het nog alleen maar groepsvervoer. Zo moesten we bijvoorbeeld arbeiders van de HCW naar de Hoogovens in IJ- muiden brengen. Op een gegeven moment kregen wij de opdracht om met z'n allen, gewapend met handtekeningen lijsten, de wijk in te trekken. We moesten overal gaan aanbellen en vragen of de mensen een handtekening wilde zetten voor een actie om in Leiden de bussen weer te laten rijden. Dat werd een groot succes want kort daarop kon weer worden begonnen met de lijndiensten. Voor de buson dernemingen brak er een gouden tijd aan. Van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat hingen de mensen aan de bussen, waanzinnig ge- Het einde van Eltax "In 1963 was het gebeurd met de busonderneming Eltax. De NZH kocht de Eltax op. Ik kan het me nog goed herinneren. Zaterdag nacht reed ik de laatste Eltax-bus binnen en zondagmiddag zat ik alweer op een NZH-bus. Je werd zo voor de leeuwen geworpen, van begeleiding was totaal geen sprake. En dat terwijl het voor ons toch een hele omschakeling was. Van één van de veertig werd je één van de 1500. Iemand van de NZH zei toen tegen ons dat het waarschijnlijk wel een paar jaar zou duren voordat wij helemaal gewend zouden zijn aan de NZH. Ik vertelde die man toen maar dat wij nooit van z'n leven zouden wennen. Nee, die omschakeling viel niet mee. Ik was veertien dagen in dienst toen er een of andere joker die ze tot chef hadden gebombardeerd naar me toe stapte. "Kantebeen", zei hij, "Op kantoor ligt een Mo del 34 voor je klaar". "Da's dan fijn", zei ik, "Geef maar aan je schoonmoeder". Wist ik veel wat die knaap bedoelde. Bleek dat het een bon was, ik zou ergens niet op tijd zijn geweest. Bela chelijk toch? Bij de NZH kenden ze een waarde ringssysteem. Kon je punten verdienen voor de wijze waarop je met je meerdere en je passa giers omging. Ook kon je punten krijgen voor schadevrij rijden en op tijd rijden. Elk punt dat je haalde was een tientje waard. Twee keer per jaar werd de ba lans opgemaakt en werd er uitbe taald. Dat waarderingssysteem gold als een stimulans voor het werk en het geld datje er mee kon verdienen betekende een deel van je inkomen. Gelukkig heb ben ze die zottigheid inmiddels afgeschaft" Aantrekken wat je wilt "In de loop der tijd is er een hoop veranderd. Tegenwoordig lopen de chauffeurs erbij zoals ze dat zelf willen. Iedereen trekt aan wat hij wil. Hoefde je vroeger niet te proberen. Een pet draagt bij voorbeeld vrijwel niemand meer. Vroeger moest dat ding altijd op je hoofd staan en mocht je 'm er alleen bij 80 graden Fahrenheit afhalen. Ik kwam eens met een geblokte das naar m'n werk. Komt m'n chef naar me toe en vraag: "Wat is dat, waarom heb jij geen gewone das om?" "Omdat die kapot is me neer en ik nog geen tijd heb ge had om een nieuwe te kopen" Weet je wat ik toen te horen kreeg? "Mooi, dan kun je nu naar huis gaan en krijg je de hele dag de tijd om een nieuwe das te ko pen. Je krijgt deze dag alleen niet uitbetaald". Had die vent nu eens tegen een buschauffeur moeten zeggen. Zou die onmiddellijk stijf gescholden worden", JAAP VISSER LEIDEN - Partij van de Ar beid, VVD en D'66 hebben het knelpunt over de wet houdersverdeling voor een nieuw college van burgemeester en wethou ders voor zich uitgescho ven. D'66 nam gisteravond bij de eerste definitieve onderhandelingen tussen de drie partijen genoegen met uitstel van de wet houderskwestie tot mor gen (zaterdag), wanneer de onderhandelinge worden voortgezet. De wethoudersverdeling is een teer punt bij de onderhandelingen tussen PvdA, WD en D'66 voor een links/liberaal college. De drie partijen vragen tezamen zeven zetels, terwijl men zes zetels moet verdelen. Daarbij lijken PvdA en WD onwrikbaar in hun eisen van respectievelijk vier en twee zetels. In deze situatie dreigt D'66 geen wethouder te kunnen leveren. Aanvankelijk stapten de demo craten gisteren de onderhande lingen in met het harde stand punt dat zij eerst duidelijkheid wensten over de wethoudersver deling. Als D'66 geen wethouder krijgt, zou men uit het overleg stappen. In de bespreking met PvdA en WD slikte D'66 deze eis toch weer in en ging de onderhande lingsdelegatie akkoord met de procedure om eerst de knelpun ten voor het college-programma verder door te nemen. Volgens D'66-onderhandelaar Hoekema blijft D'66 echter onverminderd één wethouder eisen. "Als we geen wethouder krijgen, stappen we er onmiddellijk uit", lichtte hij vanmorgen nog toe. De eerste echte onderhandelingen De beste voegloze 14 k. rin gen o.a. 1 paar met geslepen zijkant170,- Dit model met briljant 245,- Met 2 briljanten 320,- Gratis graveren Blijvende service Desgewenst handgraveren. Desiree Anjer A.S. Constant De Koning der Verlovingsringen v. d. WATER UW JUWELIER HAARLEMMERSTRAAT 181 LEIDEN - Burgemeester Vis heeft gistermiddag een koninklijke on derscheiding uitgereikt aan de heer MBrak. De heer Brak is werkzaam bij de gemeente Leiden op de afde ling ESS, afkorting voor Economie, Statistiek en Sociografie. Burge meester Vis speldde hem de ereme daille in zilver verbonden aan de. Orde van Oranje Nassau op de borst in verband met zijn veertigja rig ambtsjubileum. Ter gelegenheid van het jubileum werd er een feestelijke bijeenkomst gehouden in de koffiekamer van het stadhuis. Vakantiebezigheden Op maandag 28 augustus vin den de volgende vakantiebe zigheden plaats Klein Matilo, Zaanstraat - Viswedstrijd 8.30 uur bij ka naal Roomburgerwegboeg sprietlopen 15.30 uur; bij vij ver IJsselkade; disco 20 uur voor jeugd v.a. 15 jaar Op Eigen Wieken Valkenpad - Instuif 10-12 uur. 1Q7fl' VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1978 tussen PvdA, D'66 en WD ver liepen opmerkelijk soepel. De onderhandelingsdelegaties kwamen in principe tot een ak koord over de oplossing van de knelpunten. PvdA-onderhande- lingsleider Van Dam zal vandaag voorstellen voor definitieve tek sten maken. Concessies Bij de oplossing van de grootste knelpunten lijken beide partijen concessies te hebben gedaan. De WD wil akkoord gaan met een nadere uitwerking van erfpacht uitbreiding via een nota die eerst in de raad moet komen. De PvdA wil toegeven aan de WD-eis dat over de kantorenbouw cijfers in het programma worden opge nomen. De PvdA-afdeling zal zeer waar schijnlijk vanavond nog geen oordeel uitspreken over de on derhandelingen. Het afdelings bestuur wil de afdeling voorstel len volgende week vrijdag een extra vergadering te houden om dan ook de wethoudersverdeling te kunnen bespreken. Het be stuur onthoudt zich vanavond van een advies over de keuze tus sen een coalitie met WD of een linkse combinatie. Deze houding is het gevolg van in terne verdeeldheid binnen het afdelingsbestuur over de gewen ste coalitie. De helft van het be stuur kiest voor een coalitie met de WD, de andere helft streeft PSP-oproep Aan de vooravond van de PvdA-le- denvergadering heeft de PSP de PvdA-afdeling via een open brief opgeroepen zich uit te spreken tegen de keuze voor de VVD. De PSP noemt de keuze voor de WD onverenigbaar met het PvdA-programma. "Hoe kunnen de voorstanders van een samen werking met de WD waarmaken dat een PvdA-WD-gemeentebe- stuur (al of niet met D'66) krach tig opkomt voor de belangen van de stad en zich weert tegen de in vloed van speculanten en groot- kapitaal?" vraagt de PSP zich af. 99J r 99 In het Leidse wereldje van al lerhande bladen en periodie ken neemt het blad van de Welzijnsraad "Info" geheten een bijzondere plaats in. Het nu precies vijftig maanden verschijnende blad bedoeld voor de werkers in buurten en wijken, in club- en buurthui zen, in het onderwijs, de poli tiek, jeugd- en jongerenwerk, kortom het welzijnswerk, is bijzonder om tweeërlei rede nen. Ten eerste komt het geheel gratis in de bus van elke wel zijnswerker en geïnteresseer de die daarom vraagt. Ten tweede is het "onafhankelijk en kritisch" Het blad deed die betiteling nog onlangs alle eer aan. Een - nog steeds onbekende - co lumnist haalde in "Info" fel uit naar VVD-fractievoorzit- ter Fred Kuijers, die in zijn studententijd als lid van een Pro Patria knokploeg" zou hebben geholpen met het hardhandig wegslepen van protesterende studenten uit de universiteit. Een inmiddels vergeelde foto uit de Haagse Post zou dat ver moeden met feiten hebben ge staafd. Kuijers briesend van woede, de redactie van Info Hoofdredacteur Sander de Graaf van "Info": nog te vroeg voor een officiële jubileumuitgave. verschrikt, want het bleek al lemaal niet waar te zijn. De man op de gewraakte foto leek alleen qua postuur in de verte op Kuijers. Maar dat voorval was dan ook - voor zover de vierjarige ge schiedenisvan "Info" nog is te achterhalen - de enige steen die in de rimpelloze welzijns- v ij ver werd gegooid. "Info" maakte zich nuttig door het geven van informatie over o.m. onderwijs vorming, so- ciaal-cultureel werk, politiek bestuur en wijken buur ten. Het blad kost de Leidse gemeen schap zo'n 30.000 gulden per jaar. Als het aan wethouder Van Dam (financiën) ligt blijft het nog lang bestaan. De wethouder schreef ter gele genheid van het verschijnen van het 50-ste nummer een stukje in "Info" Hij zegt "van harte" mee te wer ken aan het financieel moge lijk maken van het voortbe staan van "Info". De redactie van het blad van de Welzijnsraad vond het voor een echte jubileumuitgave nog te vroeg. Wel achtte zij het zinvol "officiële" personen de kans te geven wat woorden te wagen aan het nummer. Dat deden onder andere frac tievoorzitter Driessen van het CDA ("Een voortreffelijk on derwerpenregister, het blad staat bij mijn bureau binnen handbereik"), Hilda Pas- schier van de PSP ("ik maak graag gebruik van allerlei nuttige informatie die er steeds weer in staat") en wet houder Tesselaar ('"t is en blijft een blad voor de Leidse incrowd"). Belangstellenden kunnen zich voor het verkrijgen van een gratis abonnement tot de Wel zijnsraad telefoon 121341) wenden.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3