Splinternieuw Adelbert" nu al veel te krap Opkomen voor gehandicapten ook door middel van muziek Extra half miljoen voor uitbreiding gemeentehuis 0weidse1 agenda j WASSENAAR - Elfhonderd leerlingen van het St. Adel- bertcollege in Wassenaar beginnen maandag het nieuwe schooljaar. Op zich niet zo'n bijzonderheid. Wel bijzonder is dat het overgrote deel van die groep onderdak krijgt in een splinternieuw gebouw aan de Deylerweg in Wasse naar dat aan alle eisen van een moderne school voldoet. VRIJDAG 25 AUGUSTUS 197! Vreemd lijkt het dat het neenhalf miljoen gulden kosten de gebouw al vóór de ingebruik neming te klein is voor het aantal leerlingen. Daarom is er indertijd vergunning gevraagd om een noodlokaal neer te zetten bij het Adelbertcollege. Het ministerie heeft nu toestemming voor de noodbouw gegeven. Verwacht wordt dat begin december de leerlingen gebruik kunnen gaan maken van deze noodbouw. Het Adelbertcollege aan de Dey lerweg is wat oppervlakte van de lokalen betreft niet te klein, maar er moeten teveel leerlingen in worden ondergebracht. In totaal moeten zo'n 1100 leerlingen aan de Deylerweg onderdak krijgen, maar volgens een aanwijzing van het ministerie van onderwijs mo gen er hooguit 740 in het nieuwe gebouw. Stijging Bij de beoordeling van de bouw plannen, die al de nodige jaren oud zijn, hield het ministerie re kening met een sterk dalend leerlingenaantal in de toekomst. In Den Haag wordt verwacht dat in het begin van de jaren tachtig het Adelbertcollege voldoende ruimte biedt voor alle dan aanwe zige leerlingen. Het noodlokaal zou dan weer overbodig zijn. Regionale functie Opgemerkt hierbij dient te worden dat de school een duidelijke re gionale functie heeft. De toeloop van leerlingen, niet alleen uit Wassenaar, maar ook uit daar omheen liggende gemeenten, naar deze middelbare school leidt ertoe dat het leerlingenaantal hier voorlopig nog hoger zal blij ven dan landelijk het geval is. Van de zijde van de school ver wacht men zelfs nog een lichte stijging en zeker geen daling in de toekomst. Het bewust (te) klein houden van de nieuwe school valt bij de schoolleiding uiteraard niet zo goed, maar men is toen- dertijd met het ministerie daar over tot een akkoord gekomen. Het ministerie schijnt weinig reke ning te hebben gehouden met de door deze regionale functie gro tere toeloop. In het beginstadium van het hele nieuwbouwplan had het ministerie de Wassenaarse school slechts 500 leerlingen toe bedeeld. De schoolleiding slaag de er echter in het ministerie zover te krijgen dat nog zo'n 250 leerlingen extra mochten worden aangenomen. Dat was het maxi mum en een extra toelage op het huidige gebouw, zoals oorspron kelijk het plan was, zag men in Den Haag al helemaal niet meer zitten. De oplossing is dus nu ge vonden in het noodgebouw, dat niet voor het begin van het nieu we schooljaar klaar is. Dat bete kent dat de schoo^gjporlopig ge bruik moet makelrvan de be staande dependance* in de Van Heekerenstraat, tegenover het Jeroenhuis. Ruim Om de driehonderd overgebleven leerlingen nog tot in december op te vangen heeft men bepaalde ruimten in het nieuwe gebouw voorlopig als leslokaal ingericht, terwijl ze eigenlijk voor andere doeleinden zijn aangelegd. In de Van Heekerenstraat blijft het Dorpskerk In de Dorpskerk in Wassenaar geven vier Wassenaarders zondagavond een concert Martine Telkamp (blokfluit) en de organisten Wim Landsman, Jan van Biezen en Onno Wiersma. Zij zullen werken spelen van Philidor, Couperin, Bach en Lubeck. Het concert begint om 19 uur. Overbos Grote drukte dit weekeinde op het sportpark "Overbos" in Warmond. Om 1 uur mor genmiddag stelt burgemees ter De Vreeze de nieuwe korf- balvelden in gébruik, waarna de nodige feestelijkheden plaatsvinden. Zondag keert De Vreeze weer terug naar hei uitgebreide sportcomplex aan de Herenweg om dan aanwezig te zijn bij de eerste wedstrijd van Handbalver- eiiiging Warmunda op het nieuwe veld. Dat gebeuren begint om 12 uur. Adelbert enkele ochtenden per week vier lokalen bezetten. Het gebouw in de Van Heekeren straat heeft elf lokalen in totaal waardoor ook geen moeilijkhe den ontstaan met Noctua, het Haagse instituut dat per septem ber daar dagopleidingen hoopt te geven op Havo- en Mavo- niveau voor volwassenen. Van de kant van de gemeente bestaat wel eni ge interesse voor het gebouw aan de Van Heekerenstraat als het vrij komt. Zoals reeds hierboven gezegd, de ruimte in het nieuwe gebouw is allesbehalve miniem. Het twee verdiepingen tellende gebouw WASSENAAR - Het vijfen twintigste jaar van het be staan van het St. Adelbert college in Wassenaar begint in het splinternieuwe ge bouw aan de Deylerweg. De barakken aan de Wiegman- weg waar de school in ver toefde zijn afgebroken. Dinsdagavond 10 oktober is de verhuizing waarbij in op tocht met fakkels naar de nieuwe school wordt gegaan. Woensdagmorgen om 11 uur wordt het nieuwe onderko men officieel geopend. Woensdag- en donderdag middag is de school voor ie dereen toegankelijk. Niet al leen wordt het gebouw ge toond, maar ook de wijze waarop erin wordt gewerkt en geleefd. lokalen die ge- de kleinere scholen te heeft vrij i zien de lokalen in groot zijn. De school is technische en interieursnufjes, die pas de laatste jaren meer in de belangstelling zijn gekomen. Zo is een lift aanwezig, die van groot belang is voor verplaatsing van invalide leerlingen. Centraal ge legen ruimte op de begane grond en bovenverdieping is zeker ook geen overbodige luxe. De lokalen hebben naast het gebruikelijke schoolbord een projektor die de teksten van de leraar kan projec teren. Opmerkelijk is ook nog de eigen kas voor de biologieles, waarin planten gekweekt kun nen worden, en een speciale bo tanische tuin. Agora Eén van de meest opvallende loka len in het gebouw is de aula, die in dit geval de Latijnse naam „ago ra" heeft gekregen. "Agora" be tekent marktplein. De naam is gekozen omdat alle leerlingen er langs moeten om bij de lokalen te komen. De agora kan verder dienst doen als toneelzaal. Er kunnen 560 stoelen geplaatst worden als de bankelementen zijn weggehaald. Drie gymzalen en sportvelden, welke laatste nog aangelegd moe ten worden, completeren de school. WARMOND - Zonder enige moeite is de Warmondse raad gister avond akkoord gegaan met de uitgave van een extra half mil joen voor de uitbreiding van het gemeentehuis. Ook de uitgave van een half miljoen voor de bouw van een nieuwe kleedruim te op sportveld "Overbos" lever de geen probleem op. Daarmee weerlegden de Warmondse raadsleden op duidelijke wijze de uitspraak van burgemeester De Vreeze dat er in Warmond altijd teveel de hand op de knip is ge houden. De eensgezinde raad, die gister avond voor de laatste maal bijeen kwam en precies één uur nodig had voor de afwerking van de agenda, had niets dan lof voor de plannen van burgemeester en wethouders. CDA-fractieleider Tulp sprak van "een diepe vreugde" over het voorstel. Hij was van mening dat de forse uit gaven op "een gezonde manier" gefinancierd kunnen worden. Wel drong Tulp er by het B en W WARMOND-Aan een bekende pleisterplaats in Warmond,de consumptietent "DeBlokhut" komt een einde.Na het overlijden van de eigenaar, de heer W. Ciere, hebben amateur-slopers de eerste hand gelegd aan de verwijdering van hel houten gebouwtje. Deze ongewenste slopers maken daarbij zo'n rommel dat de verkeers veiligheid in de bocht van het Oosteinde in gevaar komt. De gemeente houdt de zaak in de gaten en zal maatregelen nemen. op aan om het uiteindelijk voor het gemeentehuis beschikbare bedrag van 1.5 miljoen niet ver der te overschrijden. Anders zou de bewegingsvrijheid voor de nieuwe gemeenteraad die in sep tember aantreedt, wel eens te krap kunnen worden. De frac tieleider van Progressief War mond, Timmerman, sloot zich aan bij het betoog van Tulp. Timmerman meldde wel dat er in zijn fractie diep was nagedacht over de toekomst van Warmond. Het is immers de vraag hoe lang Warmond nog een zelfstandige gemeente kan blijven. PW kwam echter tot de slotsom dat het uit gebreide gemeentehuis ook by een eventuele samenvoeging van Warmond met andere gemeenten waardevol blijft. Nadat al in no vember vorig jaar 1 miljoen be schikbaar was gesteld achtte PW het dan ook verantwoord om daar nog eens een half miljoen bij te doen. Burgemeester De Vreeze was erg in zijn sas met de medewerking van de raad. "U maakt het me bijzon der makkelijk. Daarvoor ben ik dankbaar", zo luidden zijn woor den. Eerder was hij in de com missie financiën op aanzienlijk meer bezwaren gestuit. Toren klimmen VOORSCHOTEN - Morgen tussen 10 en 12 uur is het mogelijk de Voorschotense dorpstoren te be klimmen. Op hetzelfde tijdstip is er voor het Ambachts- en Bal juwhuis een ruilbeurs voor kin deren, waar zij hun eigen spul letjes kunnen verhandelen. Op het plein voor het Cultureel Centrum houdt 't Nut de jaarlijk se rommelmarkt voor volwasse nen. Wie dat wil kan zelf een kraampje huren. LEIDERDORP - Het derde en laatste openluchtconcert in het Leiderdorpse park De Houtkamp wordt a.s. zondag verzorgd door Fourty Four Degrees (o.a. Pom Pom Girls) uit Leiden en het Sas- senheimse trompetterkorps Adest Musica. Het concert, geor ganiseerd door K O Leiderdorp duurt van 2 tot 4 uur. Bij slecht weer wordt uitgeweken naar sportzaal Op Dreef. Oud-voorzitter Werkmans Wilskracht J. Bij zestig jaar getrouwd OEGSTGEEST - Maandag is het feest in het verpleeghuis Van Wijckerslooth in Oegstgeest. Dan is het precies zestig jaar geleden dat de heer Bij en mevrouw La Lau met elkaar zijn getrouwd. Natuurlijk zou het prettiger zijn geweest als het echtpaar Bij-La Lau dit diamanten festijn thuis, in de Van Duivenvoordestraat, had kunnen vieren. Maar vorig jaar werd mevrouw Bij-La Lau ernstig ziek. Het gaat nu weer be ter met haar, maar voorlopig moet zij nog in Van Wijckerslooth blijven. "Daarom houden we de receptie daar", verklaart haar nog steeds uiterst vitale echtgenoot. "Want als we dat niet zouden doen zou iedereen uit de muziekwereld komen en dat wórdt te druk". Plakboeken De muziek, maar concreter nog Werkmans Wilskracht, is stok paardje en hobby van de heer Bij. In een gesprek dat wegens de ziekte van zijn vrouw alleen met meneer Bij plaatsheeft komen al ras de plakboeken op tafel. "Kijk, dat was in 1927, ik zat toen een jaar bij Werkmans Wilskracht. Die daar met het schellebord, dat ben Werkmans Ik speelde eigen lijk contrabas, maar dat was zo bekeken, daarmee kan je niet in de optocht. Dus na een jaar was het toch een blaasinstrument". Glunderend, steeds gretiger de bladen van het plakboek om slaand komen de herinneringen bij de 81-jarige Oegstgeestenaar boven. 51 jaar was hij verbonden aan Werkmans Wilskracht, waar van 25 jaar ononderbroken als voorzitter. Nu is hij alweer 22 jaar ere-voorzitter. Activiteiten waar hij twee medailles aan te danken heeft: de eremedaille in zilver in de orde van Oranje Nassau en de gouden speld van de unie van Nederlandse muziekkorpsen. Ze prijken trots op de linker revers van Bij's donkerblauwe pak. Het pak, de woning in Oegstgeest, het ziet er allemaal uit om door een ringetje te halen. "Ik heb wel een bejaardenhulp maar voor de rest doe ik alles zelf. Ik was, kook, dat heb ik altijd zonder enig probleem gedaan, alle klusjes doe ik zelf. Alleen het dak ga ik niet meer op". Planten De plantenweelde in huis is een hobby van de nu 82-jarige me vrouw Bij. "En de vogeltjes bui ten, daar is zij ook altijd mee be zig. Ze had ook graag volgeltjes en een poes in huis gehad, maar dat kon niet, vanwege een bron- chiale aandoening. Maar haar grote handicap is doofheid. "Vol trots wijzend op een glanzend ro de koptelefoon: "Die heeft onze enige kleinzoon (het echtpaar Bij heeft één dochter), ingenieur elektronica, gemaakt. Daardoor kan ze de televisie weer volledig volgen". Uit de stapel papieren die hij in middels bijeen heeft gezameld grijpt de heer Bij het werkstuk dat hem bekendheid als schrijver van liederen gaf. Het is de mars "Groot Leiden", die hij compo neerde toen Leiden zijn 100.000e inwoner kreeg en die werd opge dragen aan het bestuur van de geboortestad van hemzelf en van zijn vrouw, Leiden. Het is niet het enige dat hij heeft gecomponeerd. De burgemeester van Middelburg, de voormalige Leidse wethouder Drijber, kreeg ter gelegenheid van een gebiedsuitbreiding ook een door Bij gecomponeerde mars aangeboden: "Groot Mid delburg". Bij het 125-jarig be staan van de Grofsmederij schreef hij de jubileummars, die hij met Werkmans Wilskracht ten gehore bracht. "Dat was een feest", kan hij er nog van genie ten, "dat heeft tonnen gekost". Heel zijn werkzame leven heeft Bij Wét®. Het gloednieuwe schoolgebouw van het St. Adelbertcollege in Wassenaar, dat as. maandag in gebruik wordt genomen. Nu al is er een noodlokaal nodig om alle leerlingen te kunnen bergen... WARMOND TAST IN DE BEURS Sportdag raad en personeel Leiderdorp LEIDERDORP - De personeels vereniging van de gemeente Lei derdorp heeft voor morgen een sportdag op touw gezet voor het personeel, de raads- en commis sieleden van deze gemeente. Tot nog toe hebben zich 96 deelne mers voor deze dag gemeld. Het programma begint met zwem wedstrijden in de "overdekte" aan de Hoogmadeseweg, van 9 tot 10 uur. Vervolgens, rond de klok van 10 uur, een zwem-estafette tussen gemeentepersoneel en raads- en commissieleden. Ook de kinderen van personeel, raads- en commissieleden doen aan de zwemwedstrijden mee. Schuin tegenover het zwembad aan de Hoogmadeseweg, op het oude R.C.L.-terrein, begint om half elf het voetballen (2 x 25 minuten). Het grootste speltakel heeft echter in de middag plaats. Of een en ander doorgang zal vinden wordt meegedeeld tijdens de lunch in sportpark De Bloemerd of, bij slecht weer, sportzaal Op Dreef. Als de weergoden zich gedeisd houden wordt er dan ski-gelopen, met vier personen op drie meter lange latten een hindernisbaan afgelegd. Het tweede onderdeel van de middag is boegsprietlo pen. Dan is er nog spuitbal, geor ganiseerd door de Vrijwillige Brandweer. Onder de druk van waterstralen moet een bal in het doel van de tegenstander worden gespoten. (Indien zich hiervoor tijdens de lunch niet voldoende deelnemers hebben gemeld wor den "vrijwilligers" aangewezen). Tenslotte zijn er nog in de sportzaal van Op Dreef diverse zaalsporten (van half vier tot vijf uur( zoals volleybal, sjoelen en een touw trekwedstrijd. op de Grofsmederij doorge bracht. "Ik begon met een loon van 3 cent per uur, en 60 uur wer ken in de week, moet je 'ns in denken. Eerst als nageljongen. Nagels gloeiend heet maken en met een tang naar de smid toe gooien. Dat was voor baggermo lens. Als er zo'n baggermolen in de Zijlsingel lag liep de hele Sin gel over. Colijn Ik heb steeds op de Grofsmederij gewerkt, tot op het laatst als technisch administratief beamb te. Alleen een onderbreking van 5 jaar, dat was in de crisistijd, toen was ik werkloos. Leiden had zo'n 5000 werklozen in die tijd. Dat waren toestandenKreeg je 9 gulden steun in de week en dan haalde ene Colijn er nog eens één gulden af'. Uit alles wat Bij zegt en vertelt blijkt zijn betrokkenheid met het dagelijkse leven, met de 'kleine man'. „Dat komt ook terug in de liedjes die ik schrijf. Zoals over de kraakwagen. Spulletjes die op straat staan van mensen die er ja ren voor hebben gespaard. Maar als ze naar een bejaardentehuis moeten dan mag het niet mee, dan moeten ze gekraakt. Zoiets vind ik erg. En wat gebeurt er niet in Zuid- Afrika, dat is toch verschrikke lijk. Daar schrijf ik over, ik doe er wat mee. Ik kom op voor de hulpbehoevenden, ook door middel van mijn muziek. Die hebben het nodig. Waarom zou ik dan niet?" Vrijdag Herenstraat 45, gebouw Staalwijkl jeugdsoos, 19.45-23.30 uur. Ten Katestraat, speeltuingebouw, be-: jaardensoos Humanitas, 14-16.30 uur. j Fred. Hendrikplantsoen 25, Leiderdorp informatieavond Baha'i gem., 20.15 uurj Zaterdag Pieterskerk, Antiekmarkt, 9.30-17 uur. I Complex Ons Buiten, opening volks-l tuinweek, 15 uur. Cultureel Centrum, Voorschoten, rom-1 melmarkt, vanaf 10 uur. Zondag Antonius Clubhuis, dansen, 20-23 Middelweg 19 c, kindervoorstellih; Leids Poppentheater, 14.30 uui 125802. Cafe De Twee Spieghels, muziekpro gramma, 15 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, krea- tieve workshop, 13-18 uur. Rapenburg 48, tentoonstelling zwerfvuil en milieu, gehele dag. Maandag Witte Poort-kazerne, Noordeinde 2, tel. 120833, adviescentrum voor werklozen, di. van 10.30-12.30 uur. Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, gehandicap- Gemeentehuis Leiderdorp, gemeente raad, 20 uur. agenda. Artsen Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: Wijk I (Morswegkwar- tier, noord-binnenstad, Noorderkwar tier ejh Groenoord): M. J. H. Tol, Sitter- laan 80, tel 142427; Wijk II (Kooi en Me-1 renwijk): P. L. Tan, Schoenerwaal 13, tel. 210890; Wijk III (Waard, Professoren- wijk, Tuinstadwijk en zuid-binnenstad): A. van Luyk, Wasstraat 2a, tel. 122522; I Wyk IV (Zuid-West en Haagwegkwar- tier): van za. 10-zo. 8 uur vm: W. Schelle- kens, Paganinistraat 24, tel. 764035; van zo. 8-24 uur A. Boer, Kennedylaan 46, tel. 310420. Leiderdorp - J. van der Leden, Hoofd straat 8, Leiderdorp, tel. 894539 (zater dag); F. Kemme, Grotiuslaan 12, Leider dorp, tel. 893139 (zondag). Beide dagen spreekuur van 12.30-13 uur, zondag op Merelstraat 184a, Leiderdorp, tel. 891000. Oegstgeest - De weekenddienst van za terdag 10 tot maandag 7 uur, wordt waargenomen door D. Held, Marelaan 36. tel. 152255. Voorschoten - B. Schotanus, Leidseweg 305, tel. 071-766462 (zaterdag); S. M. Plat- teel-de Jongh, Diepenbrocklaan 6, tel. 5417 (zondag). Warmond - F. Walenkamp, Dorpsstraat 45, tel. 10030. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 25 aug. tot 1 sept., door Apotheek Kok, Rapenburg 9, Lei den, tel. 071-124807; Apotheek Voor schoten, Leidseweg 66, tel. 01717-2525. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan men uitslui tend voor spoedrecepten van een taxi, tel. 122444 gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. C. J. Koster, Helmstraat 43, Noordwijkerhout, tel. 02523-3137. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren of informatie nodig heb ben. Dag en na,cht bereikbaar. Vertrou welijk. Burgerraadsman Koornbrugsleeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur, ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. In de maanden juli en augus tus uitsluitend di. en do. geopend. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement Per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. By automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2