LEIDSCH DAGBLAD Huren per jaar niet meer dan 5 procent hoger e Zomer vandaag Bewoners van Ede blokkeren weg Liever geen eigen risico bij huisarts Boeing gekaapt Sabrina had unicon contactlenzen Ford. Onweerstaanbaar in opmars. VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35637 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN geen EDE (ANP) - Een actiecomité van bewoners van de Prins Bern- hardlaan in Ede heeft vanmorgen met twaalf auto's op drie plaatsen de weg geblokkeerd uit protest tegen de komst van tien zigeu nergezinnen in de buurt. Het ac tiecomité heeft geen bezwaar te gen twee of drie gezinnen. Tien is echter te veel, aldus een woord voerder van het comité. De blok kade op de Prins Bernhardlaan is rond negen uur op last van de po litie opgeheven. Het actiecomité kondigde toen aan daarna naar het Edese gemeentehuis te zullen gaan voor een gesprek met een of meer leden van het college van B en W. De tien zigeunergezinnen uit Laren (N-H) zouden oorspronkelijk worden ondergebracht in wis selwoningen op een terrein aan de Zanderijweg in Ede-Zuid. B. en W. zagen daar vorige week van af na felle protesten van buurt bewoners, die ook toen wegen blokkeerden. Het Edese gemeentebestuur wees vervolgens een nieuw stuk grond aan, ditmaal aan de Boven- buurtweg, eveneens in Ede-Zuid. Voordat echter met de buurtbe woners aldaar over de komst van de zigeuners kon worden ge sproken, gooiden de zigeuners, al thans een deel van hen, zelf roet in het eten door hun wagens al vast in Ede neer te zetten op het parkeerterrein van het zwembad "De Peppel". De zigeuners zijn inmiddels teruggekeerd naar La- Gisteravond ontstond een geheel nieuwe situatie: de pastoor van de rooms-katholieke parochie Heilige Antonius van Padua bood de zigeuners en de gemeen te Ede een tot de parochie beho rend stuk grond aan. Dit terrein ligt aan de Prins Bernhardlaan. Vroeger stond er een houten kerkgebouw. De wegblokkade vanmorgen was dus gericht tegen het aanbod van de parochie van de Heilige Antonius. UTRECHT (ANP) - Staatssecreta ris Veder-Smit (Volksgezond heid) voelt weinig voor een eigen bijdrage van de patiënt bij een bezoek aan of van de huisarts. Ze zegt dit in een interview in Me disch Contact over de in "bestek '81" van de regering aangekon digde invoering van een "eigen risico" van honderd gulden in de zogenaamde extramurale ge zondheidszorg (de zorg buiten de ziekenhuizen). Minder moeite heeft de staatssecre taris met een eigen bijdrage voor BOSTON - De Amerikaanse ac trice Kate Jackson, bekend als Sabrina in de televisieserie Charlie's Angels", die ook in otis land wordt uitgezonden, houdt haar koffer omhoog om niet gefo tografeerd te kunnen worden door Stanley Forman, fotograaf van de Amerikaanse krant Bos ton Herald. Forman had lucht gekregen van huwelijksplannen die Kate Jack son zou hebben met de acteur An drew Stevens. Deze laatste deed minder moeite op het vliegveld om niet op de foto te komen. Een agent van de federale veiligheidsdienst staat juist op het punt Stevens te controleren op wapens alvorens hij met zijn toe komstige vrouw het vliegtuig in mag. Tien-jarenplan staatssecretaris Brokx geleverde medicamenten. Op dit gebied is er naar haar mening nog wel ruimte voor een efficiënter gebruik. "Nog altijd is het zo, dat een deel van de voorgeschreven geneesmiddelen niet wordt afge haald", aldus mevrouw Veder. "Ook geloof ik dat er op het ge bied van de voorlichting over medicijnen nog wel wat kan wor den verbeterd en wellicht dat een eigen bijdrage op dit terrein een meer kritische instelling van de patiënt kan bevorderen". De verplichte ziekenfondsverzeke ring kost gemiddeld per jaar ruim drieduizend gulder per gezin. In dit verband vindt mevrouw Ve der die honderd gulden een be scheiden bedrag, zeker gezien de soms zeer kostbare verstrekkin gen. Wel zegt ze, dat niet is bewe zen dat een eigen risico een gun stig of ongunstig effect heeft op de gezondheidszorg, of dat het een meer of minder zuinig ge bruik van de middelen bevordert. Overigens bestaat de eigen bijdrage al, bijvoorbeeld bij de tandheel kundige zorg en bij de orthopedi sche prothesen. Wel nieuw is de in "Bestek "81" voorgestelde tien gulden per dag bij opname in al gemene ziekenhuizen. De guerrilla's die enkele da gen het regeringsgebouw in Nicaragua bezetten zijn met hun vrijgelaten politieke vrienden in Panama aange komen, waar zij politiek asiel hebben gevraagd. Pre sident Somoza van Nicara gua wordt vandaag gecon fronteerd met een algemene staking gericht tegen zijn bewind. Op de foto gijzelaars en rebellen op weg naar het vliegtuig. PAGINA 9 De Amerikaanse droom van Dan Hill PAGINA 5 Douane in Venlo houdt oor logsmisdadiger aan PAGINA 7 Annelies Maas stelde teleur PAGINA 13 Bestek 81 nog niet rijp voor de schroothoop PAGINA 21 26 PAGINA'S Leidsch Dagblad Q—n krant bezorgd? Bal dan. Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. Salvador: Kjell Björk vrijgelaten SAN SALVADOR - De directeur van het Zweedse telecommuni catiebedrijf Ericcson in El Salva dor, Kjell Björk, die vanaf 14 au gustus door guerrillastrijders werd vastgehouden, is vrijgela ten, zo heeft de Zweedse ambas sadeur in San Salvador vandaag bekendgemaakt. Hij wilde niet zeggen of er losgeld is betaald. Zijn ontvoerders, leden van de na tionale gewapende verzetsorga nisatie Farn, hadden publikatie van een aantal politieke commu niqués geëist in de pers van Ve nezuela. Panama. Costa Rica. Ni caragua, Honduras, Salvador, Guatemala, Mexico, Zweden en Japan. De meeste aangezochte kranten waren akkoord gegaan, doch in Salvador verbood de regering dit. De firma Ericcson betaalde alle kranten in El Salvador daarop voor de nodige ruimte op hun pa gina's, al was dit alleen maar voor de witte plekken. Staatssecretaris Brokx DEN HAAG - De huren zul len de komende tien jaar naar verwachting jaar lijks met 5 procent wor den verhoogd. Dit heeft staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting vandaag meegedeeld. Dit jaar is de huurverhoging 7 pro cent. De afnemende inflatie maakt het mogelijk dat het huur verhogingspercentage kan zak ken. Tot nog toe bedroegen de Dat dit geen loze kreet is blijkt uit de cijfers die door Ford Nederland bekend zijn gemaakt. Uit deze cijfers wordt duidelijk dat het marktaandeel van Ford in de afgelopen 2 jaar is toegenomen van 8°/o tot bijna 12°/o! Eenvoudig gezegd: waren er voorheen 2 Fords op de weg, dan zijn dat er nu 3. Een gerechtvaardigde konklusie is dan ook dat steeds meer mensen ontdek ken, dat een Ford een degelijke, betrouwbare auto is, goedkoop in onderhoud, en met een hoge inruilwaarde. Bij Ford Rijnland, de Ford-dealer met 6 vestigingen in Leiden en omstreken kunnen ze u er alles over ver tellen. jaarlijkse exploitatiekosten 10,5 procent. In de komende tien jaar zal volgens Brokx de gemiddelde stijging van de exploitatiekosten 7,5 procent zijn. Staatssecretaris Brokx heeft voorts bekendgemaakt dat de stich- tingskosten van nieuw te bouwen woningwetwoningen in het wes ten van het land en in de groei kernen en groeisteden met 3000 gulden per woning verminderd mogen worden voor het bereke nen van het huurpercentage. De totale kosten van woningwetwo ningen in het Westen en in de groeisteden en -kernen blijken gemiddeld 3000 gulden hoger te liggen dan elders in het land. Door het verlagen van de stich- tingskosten hoeven de huren van de woningwetwoningen juist in die gebieden waar de woning nood het hoogst is, niet hoger uit te vallen. Het ministerie gaat ervan uit dat een woningwetwoning rond 90.000 mag kosten, omdat bij die prijs een huur van rond de 425 per maand ontstaat. Bij deze huur hoeft een modaal gezin met twee kinderen geen aanspraak op in dividuele huursubsidie te doen. Plannen voor woningwetwonin gen die hogere maandelijkse hu ren opleveren, keurt het ministe rie in de regel niet goed. Brokx is niet bereid die huurgrens op te trekken, omdat er naar zijn me ning in de laatste zes jaar nauwe lijks kostenstijgingen zijn ge weest. VATICAANSTAD - De kardinalen van de Rooms Katholieke Kerk die zich vanmiddag in cc hebben vanmorgen in cle StPieter een geconcelebreerde mis "Pro Eligendo Papa"opgedragenik van het conclaaf. Op de foto v.l.n.r. de kardinalen Baggio, Antonio Samore en Jean Villot tijde. nclaaf begaven, )orhet welslagen is het celebreren Tamelijk koel Wisselende bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot krachtige noordwestelijke wind. Minimumtemperaturen ongeveer 12 temperaturen omstreeks 18 gr. (Opgemaakt om 11.15) 26 augustus Zon op: 6.41 uur; onder: 20.41 u op: 1.00 uur; onder: 15.54 uur. Hoogwater te Katwijk om 9.5- uur, laagwater om 5.35 en 17.. MONTREAL - Air Canada heeft vandaag alle vluchten afgelast naar aanleiding van een staking van het grondpersoneel. De maatschappij verzorgt normaal 500 vluchten per dag waarin in totaal circa 45.000 passagiérs worden vervoerd. De president-directeur, Claude Taylor, besloot tot staking van alle diensten, nadat gisteravond leden van de internationale bond van technici op zes vliegvelden het werk hadden neergelegd. Amerikaans toestel op weg van New York naar Geneve GENEVE (UPI/AP) - Een onbekend aantal kapers heeft vanmorgen vroeg een Amerikaanse Boeing 707 gekaapt die op weg was van New York naar Genéve. Volgens het mi nisterie van justitie in Ge néve hebben de kapers geëist dat de in Berlijn ge- vangenzittende Rudolf Hess, vijf Kroaten en een Palestijn vrij worden gela ten. Het toestel is eigendom van de Amerikaanse luchtvaartmaat schappij Trans World Airlines. Het vervoerde negenenzeventig passagiers en negen beman ningsleden. Om ongeveer half negen vanmorgen landde het op het vliegveld Cointrin bij Gené ve, waar de kapers een bood schap van twintig bladzijden overhandigden aan de politie. Wanneer niet om zes uur aan hun eisen is voldaan, dreigen de ka pers het vliegtuig op te blazen. Er zouden tijdbommen in de ba gageruimten zijn. Rudolf Hess was tot 1941 de rech terhand van Hitler. In dat jaar vluchtte hij naar Schotland, waar hij gevangengenomen werd. De nu tachtigjarige Hess zit nog als enige gevangen in de Spandau- gevangenis in Berlijn. Hij is ver oordeeld tot levenslang. 4 weken lang hei /LEIDSCH DAGBLAD Ier kennismaking voor de HALVE PRIJS dekrant voordThal k"'9 d Naam Adres Woonplaats Gironr. Hokje aankruisen en bon mgevuic zonder postzegel opsi Leidsch Dagblad Antwoordni

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1