Perkins wens in Nederland vervuld Discotheek na een saaie dag DOORBRAAK PAUL JABARA Vechtende held maakt schurken onschadelijk Films deze week VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1978 Samen met Bibi Andersson spelen... Bibi Anderson (links) AMSTERDAM(GPD) - De belangrijkste reden dat de Amerikaan Anthony Per kins bereid bleek de man nelijke hoofdrol te spelen in George Sluizers verfil ming van Harry Mulisch' roman Twee Vrouwen, is de mogelijkheid geweest die hem nu werd geboden om Bibi Andersson als te genspeelster te hebben. De scholier slingert de boekentas in de hoek, de kantoorklerk schuift met een diepe zucht de stoel onder zijn bureau. Op de au towegen is het een drukte van belang. In de winkels staan lange rijen voor de kassa. Vlak voor sluitingstijd proberen de i nog wat boodschappen v< weekend in huis te halen. 'Thank God it's Friday", in de hoofdrollen: Paul Jabbara en Donna Summer. Luxor, Leiden. Vermoeid na een inspannende week kom je thuis. Je eet, leest de krant en gaat je douchen en om kleden. Ineens krijg je een blij gevoel over je. Alle moeheid ver dwijnt en je denkt aan je vrienden en vriendinnen met wie je van avond op muziek van The Com modores en Donna Summer gaat dansen. Je neuriet en maakt wat danspasjes voor de spiegel. Even nog de spuitbus onder de oksels houden, snel de tanden poetsen, de glitterkleren aan en maken dat je het duffe huis uit komt. Op naar 'where the action is': de dis cotheek. Thank God Its Friday! De discofilm-rage heeft weer toe geslagen. Na Saturday Night Fe ver, met vedette John Travolta, nu Thank God Its Friday met de nieuwe ontdekking Paul Jabara. Het is een redelijke rolprent ge worden, die vooral de jeugdige discotheekbezoeker zal aanspre ken. Het verhaal is van geen en kele waarde; alles draait om dans en muziek in de discotheek The Zoo die in de film trouwens erg fraai wordt omschreven als 'Dis neyland met tieten'. Vooral wat de muziek betreft komt de toeschouwer aan zijn trekken met het fantastische 'Too hot ta trot' van The Commodores en het sensuele stemgeluid van disco-queen Donna Summer die een zeer gevoelige versie brengt van haar hit 'Last dance'. Haar ac teertalenten zijn wat minder, maar dat geldt ook voor de mees te andere creaturen die in de film te zien zijn. Voor wie IV2 uur pre tentieloze ontspanning wil is de film een aanrader. Maar duik daarna wel meteen zelf de disco THEO TEMMINK Anthony Perkins Perkins en Andersson hebben vorig jaar tegelijkertijd grote toneel successen gehad op Broadway en sindsdien was het een hartewens van Perkins om een keer een film of een toneelstuk samen te kunnen doen met de fameuze Bergman actrice. De vervulling van die wens bleek niet in Amerika, maar wel in Nederland mogelijk. MOTIEF the beach, Psycho, The Trial, Catch-22 en Murder on the Orient-Express, noemt als een andere reden om de uitnodiging voor Twee Vrouwen te den: „De helderheid mijn rol was uitgeschreven, de humor van het script en de ver rassing aan het slot. Maar de kans om samen te werken met Bibi, die ik al heel lang bewonder, was wel mijn belangrijkste motief. Kortgeleden ontmoette ik haar voor het eerst. Dat was toen ik speelde in Remember my name, een film die geproduceerd werd door Robert Altman, onder het zelfde dak waar Bibi toen speelde in Quintet, een film die geregis seerd werd door Robert Altman Toen hebben we gebabbeld sa- pien over eens een mogelijke sa menwerking, terwijl we er geen notie van hadden dat die gele genheid zo snel zou komen" Anthony Perkins is een acteur die zijn doorbraak maakte in de jaren vijftig, tegelijkertijd met James Dean en Paul Newman. Hij speelde onder de befaamdste re gisseurs, Cukor, Welles, Hitch cock, Logan, Dassin tot en met Chabrol. Maar de laatste jaren staat hij vaker op het toneel dan voor de camera. De afgelopen twee jaar in Equus, in de psychia- terrol die in de verfilming van het stuk door Richard Burton werd gespeeld: „Dat is waarschijnlijk de meest populaire, niet-muzi- kale theateruitvoering die Ame rika gezien heeft in vijftig jaar tijd. Ik heb de rol twee keer ge speeld. Anthony Hopkins speel de hem bij de première, daarna kwam ik, toen Burton en daarna weer ik. Het is ook een fantas tisch stuk, waar ik met enorm ge noegen aan gewerkt heb, ook al had ik intussen wel zelf zes films kunnen doen" Thank God it's friday" Verknipt Paul Jabara, die als "Carl" één van de hoofdpersonen is in de disco film "Thank God it's friday", was voor de Europese première aan wezig op een party op een boot in de havens van Amsterdam. Paul: "Toen ik merkte, dat Donna Summer niet wilde luisteren naar een nummer, dat ik voor haar had geschreven, ben ik haar achter- nagereisd naar Porto Rico, waar ze op dat ogenblik was. Toen ik haar eindelijk had gevon den, heb ik haar met mijn song in de badkamer opgesloten. Dat wil zeggen, dat ik haar een cassette recorder gaf met het nummer er op. Toen moést Donna wel luiste ren en ze vond het nummer zo goed, dat ze het graag in de film wilde zingen. Donna Summer speelt in "Thank God" de rol van een aankomend zangeresje Nicole Sims, die pas een kans krijgt om carrière te maken, wanneer ze in de disco theque "The Zoo" brutaalweg een microfoon pakt en gaat zin gen. De disc-jockey krijgt aan vankelijk enige "discostuipen" maar wordt razend enthousiast, wanneer hij haar zuivere stem hoort. Paul Jabara: "Behalve "Last Dam ce", dat op het ogenblik een hit voor mij is in Amerika en die het ook in Europa zeer goed begint te doen, heb ik nog een paar andere nummers voor de film geschre ven. Dat zijn "Disco Queen" en "Trapped In A Stairway". Deze film betekent voor mij de door braak en ik ervaar dat als loon na werken, want ik heb er meer dan tien jaar keihard voor gevochten om dit succes te bereiken. Ik vind, dat Donna als zangeres nog steeds sterk ondergewaardeerd wordt." Paul Jabara is erg onder de indruk van de zangeres Barbara Strei sand, maar hij heeft niet zulke prettige herinneringen aan hun eerste ontmoeting. Ik stelde steeds de verkeerde vragen en zowel Barbara als ik wisten op een gegeven ogenblik niet meer wat we tegen elkaar moesten' zeggen. En dat terwijl ik me zo veel van deze ontmoeting had voorgesteld." Behalve Paul Jabara en Donna Summer wordt ook een zeer be langrijk rol in de film gespeeld door Hilary Beane als "Shirley" "The Commodores" zingen een disco-nummer in de film. Vanzelfsprekend kan men niet on der een vergelijking met "Satur day Night Fever" (John Travolta) uit. Op het eerste gezicht lijkt "Saturday Night Fever" hechter doortimmerd, maar dat wordt ongetwijfeld mede veroorzaakt door het feit, dat de Bee Gees- filmmuziek inmiddels zeer be kend is géworden. De muziek van "Thank God", met ook vaak meesterlijke disco-effecten, moet het nog helemaal gaan maken. Paul Jabara: "Ik ben hier op deze party als schrijver van verschil lende liedjes en omdat ik "Carl" speel in de film. Maar ik heb ook meegespeeld in series als "Stars- ky and Hutch", "Mary Hartman" en in de films "The Lords of Flat- bush" en Midnight Cowboy". Ik doe eigenlijk erg veel verschil lende dingen. Ik vond het fantas tisch om met Donna, toen ze mij uiteindelijk geaccepteerd had, samen te werken. Bovendien is ze een betoverend mooie vrouw De disco-party duurde na het draaien van de film nog enige tijd, waarbij mooie disco-meisjes op de muziek van "Last Dance" zo veel mogelijk trachtten op te vallen. Hetgeen moeiteloos lukte De Leidse zanger Joe Bourne. Anita Meijer en Bolland Bol land gaven door hun aanwezig heid blijk dit initiatief tot de Eu ropese première van "Thank God it's friday" zeer te waarderen. BERT KOEKEBAKKER „Het fijne voor een acteur en een stuk als Equus is, dat er tussen de gruwelijke momenten in, zoveel humor zit ingebouwd. Net als trouwens bij Hitchcocks Psycho het geval is geweest. Het is alleen zo, dat het publiek zich achteraf alleen maar de horror blijft her inneren. Vandaar dat ik na Psy cho alsmaar dat soort verknipte gruwelrollen kreeg aangeboden En dat is toen voor mij een be langrijke reden geweest om een poos in Frankrijk te gaan werken Om van dat Psycho-image af te komen, wat overigens nooit is gelukt. Het wordt trouwens al leen maar erger. Hoe ouder die film wordt, des te klassieker wordt hij en mijn naam wordt daar altijd meteen aan verbon den. Niet dat ik dat nu nog erg vindt, het is stellig een van die Voor één miljard dollar in goud Alistair Maclean is een schrijver van moderne cowboyverhaaltjes, sprookjes over spionnen, atoom geleerden en vermoeide oorlogs helden, die zich met bovenmen selijke inspanning in een orgie van geweld staande houden. In het respectabele aantal boeken dat Maclean heeft geproduceerd komt altijd maar één echte held voor, een "loner", zoals dat dan heet, een eenzame man met een fabuleuze vechttechniek, een ge nie die zijn opponent altijd een slag voor is. En een enkele keer wordt de held wat menselijker als er een vrouw door het boek dar telt, maar het werk gaat voor en dus. The Golden rendezvous is er een van het laatste soort. De held, een eerste stuurman op een passa giersschip, neemt het in zijn een tje op tegen een bende para's, die zich tijdens de kaping van het schip op nogal nonchalante wijze van hun mitrailleurs bedienen. In ieder geval vloeit er behoorlijk wat bloed en ook onze held krijgt een kogel in het geharde man nenlijf. Maar dat kan de pret niet drukken. Hij slingert in een storm hangend aan een touw langs de wand van het schip, werkt en passant een aantal pa ra's over de reling, schiet de lei der van de kaping dwars door de The Golden Rendezvous; regie: Ashley Lazarus; hoofdrollen: Richard Harris, Anne Turkel, John Vernon, David Janssen; Lido 2; 16 jaar. machinekamer, blaast het schip op en maakt, uiteraard op een an der schip een atoombom onscha delijk. Daarbij wordt hij bedeesd terzijde gestaan door de mooie Anne Turkel. En dat allemaal voor de lieve som van één miljard dollar in goud. Er zijn al heel wat boeken van films die me nog altijd het beste bevalt, samen met Fear strikes outen sommige stukken van The Trial". ,Vóór Equus heb ik nog gespeeld in Winterkills, een film die nog niet is uitgebracht. En ik ben een jaar bezig geweest met het schrij ven van het scenario voor The Last of Sheila. Momenteel schrijf ik aan een nieuw script, dat gaat The chorus girl murder case he ten en zit zo ingewikkeld in el kaar dat ik niet zal proberen het uiteen te zetten.... Ik hou van af wisseling en om die reden ga ik binnenkort zelf een film regisse ren. Ik zit er zelfs al contractueel aan vast. De titel wordt Freeway, maar het scenario is nog niet he lemaal zo gaaf als ik het wil heb ben en dat moet wel even piekfijn in orde zijn voor ik eraan begin, want het gaat drie miljoen dollar kosten en dat lijkt me dan weer een compleet nieuwe ervaring, hoewel ik inmiddels al iets van twaalf toneelregies hebben ge- Vertrouwen Al die activiteiten vormen de ver klaring voor het feit dat Anthony Perkins, die trouwens ook nog een langspeelplaat heeft volge- zongen, in de jaren zeventig min der frequent op het bioscoop scherm te zien is geweest dan we in de jaren zestig gewend waren. Het laatst zagen we hem in Ma hogany, dat niet zo'n beste film was. Perkins aarzelt niet te be kennen dat hij die rol gespeeld heeft om rekeningen te kunnen betalen en omdat hij vertrouwen had in „naïef' acteren, dat hij van tegenspeelster Diana Ross eerder gezien had in Lady sings the blues. Maar het bleek tijdens de opname dat Diana haar ongekun steldheid al goeddeels kwijt was, al bleef het een prettige opname tijd. Aldus Perkins, die zegt het eindresultaat nooit te hebben ge- Hij is wel ietsjes veranderd deze ac teur die inmiddels 47 jaar is ge worden, maar wel charmeur gebleven. Grijs aan de slapen, een paar stevige rimpels en een me talen brilletje' doen denken aan een allerinnemendste boekhou der. Maar hij straalt nog altijd iets van die „eeuwige jeugd" uit die hem twintig jaar lang problema tische adolescent kon laten spe len. De keuze van Sluizer voor Perkins is gebaseerd op zijn ver mogen te voldoen aan de eisen; op scherm gevoeligheid en intel ligentie te combineren met een zeker soort meedogenloosheid. Hij werd in het verleden vaak omschreven als een acteur die meer op instincten steunde dan op techniek.,, Ik geloof zelf dat film-acteren juist overwegend instinctief dient te gebeuren en toneel-acteren overwegend technisch. Aangezien ik meer in films heb geacteerd dan in to neelstukken, geloof ik dat ik in derdaad meereen instinct-acteur ben. Maar daarom doe ik juist graag toneel tussen de films door, omdat je anders je middelen op gebruikt. Door toneelspelen slijp ik mijn gereedschap bij en dat kan je dan weer gebruiken als je voor films werkt" Maclean verfilmd. The Guns of Navarone van Jack Lee Thomp son, Ice Station Zebra van John Sturges, Where Eagles Dare van Brian Hutton. Stuk voor stuk zijn het avonturenfilms geworden van een acceptabel niveau, daarin onderscheidt The Golden Rendezvous zich niet. De film is even fantastisch en even onzinnig als de anderen. Het gaat daarbij echter net zoals in zijn boeken, na de derde weet je het wel en wordt Maclean voorspel baar. Ook al staat op elk boek, dat dat het beste, het meest span nende boek is dat hij ooit heeft geschreven. Zo ook de film The Golden Ren dezvous, dit keer van Ashley La zarus met Richard Harris en An ne Turkel als alleszins redelijk ac terende hoofdpersonen. Een spannende film met een happy end voor degenen die Maclean niet kennen. Voor de anderen ge sneden koek die voor consump tie misschien net iets te taai is. WIM SCHEURER Blijvers "Saturday night fever" - liefde, muziek en spanning wanneer de discotheek op volle toeren draait. Camera, Leiden en Euro 3, Alphen. "Convoy" - het avontuur van vrachtrijders. Lido I. Leiden en Euro 1 en 2 in Alphen. "The turning point" - Jonge vrouwen in de balletwereld, Li- do 3, Leiden. "The man with the golden gun" - James Bond, Studio, Leiden. Nieuw in Alphen "Roller Coaster" - kermisple- zier verandert in doodsangst. Euro 4, Alphen. Kindervoorstellingen "Tom en Jerry - Lido 3, Leiden. "Pinkeltje" - Studio, Leiden en Euro 2, Alphen. "Alice in Wonderland" - Rex, Leiden. Nachtvoorstellingen Euro 1, "De Camarone" - Camera, Lei den. "Midnight cowboy" Alphen. "Catastrofe 1999" - Euro 2, Al phen. "Strand der schaamtelozen" - Euro 3, Alphen. "Roller Coaster" - Euro 4, Al phen. Sexfilms "Met een tweeling gaat het be ter" - Trianon, Leiden. "Het heetste hoertje aller tij den" - Rex, Leiden. Haagse bioscopen Apollo 1 "Raket op vier wi len", dag. 2.30, 7 en 9.15 uur, z 1.30, 7 en 9.15 uur. AL. APOLLO 2 :"My name is nob dy", dag. 7.30 en 9.45 uur, ma. 1 di. ook 2 uur. 12 jaar. BIJOU "Pretty baby", dag. 2, 7.30 en 9.45 uur, zo. ook 4.15 uur. 16 jaar. CALYPSO "Coma", dag. 2.15, 7.15 en 9.30 uur, zo. 1.45,4.15, 7.15 en 9.30 uur. 16 jaar. CAMERA "The betsy", dag. 2.15, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15, 4, 6.45 en 9.30 uur. 16 jaar. CINEAC "Twee door het dolle heen", dag. 7 en 9.30 uur, ma. en di. ook 1.30 en 4 uur. 12 jaar. "Pinkeltje", dag. 1.30 en 3.30 uur (behalve ma. en di.). AL. CORSO "Onkruid vergaat niet", dag. 2, 7 en 9.15 uur, zo. ook 4.15 uur. AL. DU MIDI -"Annie Hall", dag. 8.15 uur, vr., za. en zo. 7 en 9.30 uur, zo. ook 4 uur. 16 jaar. EURO :"Een brug te ver", dag. 1.45 en 7.45 uur, za., zo. en woe. 3.45 en 7.45 uur. 12 jaar. METROPOLE 1 "The Greek tycoon", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15,4,6.45 en 9.30 uur. 12 iaar. METROPOLE 2 "The last waltz", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15, 4, 6.45 en 9.30 uur. AL. METROPOLE 3 "Saturday night fever", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15,4,6.45 en 9.30 uur. 12 jaar. METROPOLE 4 -"Capricorn one", dag. 2,6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15, 4, 6.45 en 9.30 uur. AL. METROPOLE 5 ."Les petits calins", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15,4,6.45 en 9.30 uur. 16 jaar. ODEON 1 :"Convoy". dag. 1.45, 6.45 en 9.30 uur. zo. 1.30,4.15,6.45 en 9.30 uur. 16 jaar. ODEON 2 ."Ontsnapping uit het vergeten continent", dag. 2, 6.45 en 9.15 uur, zo. ook 4.30 uur. 12 jaar. ODEON 3"Zoltan de hond van Dracula", dag. 2. 6.45 en 9.30 uur, zo. ook 4.30 uur. 16 jaar. PASSAGE :"De zwarte piraat", dag. 2, 7 en 9.30 uur. za. en zo. 130,4. 7 et) 9.30 uur 13 jaai STUDIO 2000 :"Once upon a time in the west", dag. 2 en 8 uur. 12 jaar. DE UITKIJK 'The one and only", dag. 2,7 en 9.30 uur, zo. 1, 7 en 9.30 uur. AL.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17