Andretti favoriet ;e op Zandvoort Vuurwerk van Bob van Overbeeke Deelnemers Grand Prix Amateur AZ reageert niet op ultimatum Yolendam krijgt meer kans Herman van der Capellen steeds beter in vorm VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1978 Het wereldkampioenschap in de formule 1 kan Mario Andretti haast niet meer ontgaan, of zijn eigen teamgenoot Ronnie Pe terson moet zich tegen alle afspraken in met chef-constructeur Colin Chapman de koppositie van Andretti over willen nemen. Geruchten willen, dat Peterson niet langer „knecht" wil spelen en zijn negen punten achterstand op Andretti wil inlopen. Tot nu toe echter is van een conflict tussen de twee Lotus-rijders niets naar buiten gekomen. Mario Andretti leek vorig jaar al een stevige kandidaat voor de wereldtitel, maar naast zijn vier overwinningen (meer dan we reldkampioen Niki Lauda) behaalt hij weinig goede klasserin gen. De Amerikaan werd uiteindelijk derde achter Lauda en Scheckter. Andretti, die dit seizoen vijf keer zegevierde, rijdt al 10 jaar in de formule 1. Daarvoor beperkte hij zich tot wedstrijden in Ame rika. Andretti, die in 1955 met zijn ouders het Italiaans Triest vaarwel zei om een beter bestaan op te bouwen in de Verenigde Staten, won onder meer de 500 mijl van Indianapolis (1969). De racerij heeft hem geen windeieren gelegd. Andretti, woonach tig in Nazareth (Pennsylvania) is veelvoudig miljonair, bezit grote landerijen, villa's, sportwagens en een privè-vlieg- tuig. De 30 coureurs die deelnemen a de trainingen van de Grand Prix van Nederland zijn: 1. Niki Lauda, 2. John Watson, beiden Brabham- Alfa Romeo, 3. Didier Pironi, 4. Patrick Depailler, beiden Tyr rell, 5. Mario Andretti, 6. Ronnie Peterson, beiden Lo tus, 7. James Hunt, 8. Patrick Tambay, beiden McLa ren, 9. Jochen Mass, 10. Michael Bleekemolen, beiden ATS, 11. Carlos Reutemann, 12. Gilles Villeneuve, beiden Fer- 13. Emerson Fittipaldi, Copersu- 14. Jean Pierre Jabouille, Re nault, 15. Hans Stuck, 16. Clay Regazzoni, beiden Sha dow, 17. Rupert Keegan, 18. Vittoria Brambilla, beiden Surtees, 19. Jody Scheckter, Wolf, 20. Derek Daly, Ensign, 21. Jacques Laffite, Ligier Ma- tra, 22. Alan Jones, Williams, 23. Ricardo Patrese, Arrows, 24. Hector Rebaque, Lotus 78, 25. Nelson Piquet, McLaren M23, Brett Lunger, McLaren M26, 27. René Arnoux, Martini, 28. Keke Rosberg, Wolf, 29. Bruno Giacomelli, McLaren M26, 30. Arturo Merzario, Merzario. Stand in het wereldkampioen schap: 1. Mario Andretti, 54 punten, 2. Ronnie Peterson, 45, 3. Patrick Depailler, 32, 4. Niki Lauda, 5. Carlos Reutemann, beiden 31, 6. John Watson, 7. Jacques Laffite, beiden 16, 8. Jody Scheckter, 14, 9. Emerson Fittipaldi, 13. ZANDVOORT - "Wie wil er vechten met de beer", was in nog niet zo lang vervlogen tijden een gevleugelde uit drukking, die meestentijds op kermissen en dat soort ge legenheden werd gebezigd. Eri die dan gebruikt werd om, aan de hand van dat kolossale beest, de gewone man het besef te geven van zijn nietigheid. Zo'n onderneming was niet voor eenvoudige stervelingen weggelegd, slechts de allersterkste onder de mensen was in staat om strijd te leveren en die man stond toevallig ook zelf op het podium vlak naast de beer Goed, dit soort taferelen kom je bij de hedendaagse, door de mecha niek beheerste, pretparken niet meer tegen, ook de kermis is de kermis niet meer. Hoewel...er draait op de wereld nog wel iets rond wat een beetje op die echte kermis van vroeger lijkt: For mule I racen. En daar hebben ze op dit moment zelfs weer een beer. Mario Andretti is de naam en hij is niet te temmen. Tenminste, er is misschien één man die het kan, maar die mag het niet, want hij hoort bij het gevolg. De Zweed Ronnie Peterson heeft van z'n baas Colin Chapman opdracht gekregen om de eer aan de Ame rikaan te laten. Met die drie na men is het trio, dat momenteel in het rondreizende circus van de autoracerij de eerste viool speelt, compleet. Zandvoort zal het ko mende weekeinde, wanneer de Grand Prix van Nederland wordt verreden, kennis kunnen maken met dit excellerende drieman schap. Twee dingen zijn duidelijk. Lotus stevent dit jaar regelrecht op de wereldtitel af en ook Zandvoort zal met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid beheerst worden door de zwart-gouden bolides van Andretti en Peterson. Er moet wel ontzettend veel fout gaan willen de heren niet voorop rijden in de 27ste Grote Prijs van Nederland, een race over 75 ron den die meetelt voor de strijd om het wereldkampioenschap. Het geen voor de overige 24 coureurs niet veel ruimte meer overlaat dan te strijden op het tweede plan. Tenzij pech of stuurfouten anders doen beslissen. Dat laat ste is evenwel niet waarschijnlijk Ten eerste omdat het materiaal van opperstalmeester Chapman - ooit ook de grote man achter wij len Jim Clark - dit jaar niet alleen snel is en uitnemend stuurt, maar ook zeer betrouwbaar is geble ken. En ten tweede, omdat de baas van Lotus zijn 79's, zoals dit type wordt aangeduid, met uit stekende mensen heeft bemand Dat bewezen ze in de voorgaande GP's, waarvan er maar liefst vijf door Andretti en twee door Pe terson werden gewonnen. Het geen betekent, dat in slechts vijf gevallen 'een derde' met de eer mocht gaan strijken, want voor Zandvoort zijn er twaalf (van de zestien) races verreden. Een opmerkelijk succes voor Colin Chapman, de slimme construc teur die zo kwistig met zijn petten strooit als er weer een wagen van hem als eerste over de streep is gegaan. Opvallend, omdat zijn winnende concept niet geba seerd is op pure snelheid. Veel meer zocht deze expert het in uit gekiende stuureigenschappen Terwijl anderen zich blindstaar den op de pk's experimenteerde Chapman met nieuwe stroomlij nen, vleugels en spoilers^ met als resultaat een bolide die het qua topsneleid op de rechte stukken niet haalt bij de andere topmer ken, maar die zodanig in de boch ten 'kleeft', dat daar seconden op de concurrentie gewonnén wordt. Het denkwerk van Chapman, die al driejaar aan zijn plannen werkte, is niet tevergeefs geweest. Mario De zwart-gouden Lotus 79 van Mario Andretti. De wagen heeft voortreffelijke stuureigenschappen Andretti staat met 54 punten aan kop van de ranglijst, op 9 punten gevolgd door teammaat Ronnie Peterson. De concurrentie, die op grote afstand volgt, zit met de brokken. Eer de achterstand op het gebied van 'know-how', in dit razendsnel van opvattingen ver anderende race-wereldje, is in gehaald, is Chapman vermoede lijk al weer een stuk verder met zijn ideeën. Bij Ferrari, Brabham en Tyrell zitten ze er mee. En dan valt de schade daar nog mee, om dat er bij die stallen natuurlijk ook nog wel het een en ander aan denk- en cijferwerk wordt ver richt. Zij, die dachten ongestraft met materiaal van het vorig sei zoen nog aan de bak te kunnen komen, werden door deze nieuwe ontwikkelingen helemaal ge slachtofferd. Met verouderde spullen rondtoe ren is overigens nog tot daar aan toe, als je, mede daardoor, door de grote bandenjongens wordt buitengesloten van 'eersteklas' rubber is het helemaal vechten tegen de bierkaai. Want belang rijk is dit zwarte goud inmiddels wel geworden. De voornaamste leverancier, Goodyear (alleen Ferrari staat nog op Michelins), verschaft de beste banden nu eenmaal maar aan een select groepje topcoureurs als Andretti, Peterson, Lauda, Hunt, Scheck ter, Watson, Depailler en Fitti paldi. De rest moet het doen met de oude. hardere banden. Een niet gering nadeel, want dat scheelt, opnieuw, seconden per ronde. Je kan, als aanstormend talent bijvoorbeeld, nog zo aardig met stuur en gas omgaan, kans loos ben je al voor er een meter gereden is. Is het al hoogst onwaarschijnlijk, dat coureurs van naam als Lauda, Hunt, Reutemann en Fittipaldi om er eens een paar te noemen, het Lotus-koppel kunnen bijbe nen, de enige Nederlandse deel nemer in het veld, Michiel Bleek emolen, is daar zeker niet toe in staat. Gesteld, dat hij zich met zijn geleende ATS weet te kwali ficeren voor de race (van de 30 tot de training toegelaten rijders mogen er maar 26 starten), dan nog ziet hij alleen maar de gou den strepen van de John Player Specials langs zich heen flitsen. De voor hem vrijgemaakte wagen is namelijk knap verouderd, ter wijl Bleekemolen bovendien de nodige ervaring in de Formule I moet ontberen. In deze lijkt het besluit van Jan Lammers, Ne derlands grootste talent in de au toracerij, reëler. In plaats van zich in een zinloos avontuur te storten concentreert hij zich op de For mule III om pas, als hij genoeg routine heeft opgedaan en er een goede wagen beschikbaar is, de grote stap te wagen. Het is mis schien leuk om een Nederlander in de Grote Prijs van Zandvoort te hebben, maar of het op deze manier moet is de vraag. Hoewel door de overheersing van Lotus de kans groot is, dat de Grand Prix, die zondag om kwart voor drie van start gaat. een min der interessant verloop krijgt dan in de afgelopen jaren het geval is geweest, zal het ongetwijfeld weer bijzonder druk worden op en rond Zandvoort. Het gebrek aan strijd zal daar weinig invloed op hebben. Tenslotte is het toch ook aardig om 'de beer' eens in levenden lijve te aanschouwen. AD VAN KAAM ZEIST (GPD) - Met betrekking tot het internationale vraagstuk hoever de nationale voetbalbon den mpgen, kunnen en willen gaan met de interpretatie van de status „amateur", zijn zich bin nen de FIFA en de UEFA opmer kelijke verruimingen van de nog geldende opvattingen aan het voltrekken. De FIFA-c die zich met deze aangelegenheid bezighoudt en waarin o.a. KN VB- voorzitter Wim Meuleman zitting heeft, vindt dat elke speler die niet heeft deelgenomen aan de voorronden en-of het eindtoer- nooi om het wereldkampioen schap 1978, gerechtigd is gekozen te worden voor een nationaal elf tal dat kan uitkomen op de Olympische Spelen van 1980 in Moskou. Dit om een eind te ma ken aan praktijken die indruisen tegen de huidige bepalingen en duidelijk landen te kort doen die het met het begrip „amateur" nog erg nauw nemen. Nederland is daar o.a. een duidelijk voorbeeld van. Het voorstel ligt thans ter discussie. In de UEFA-commissie die de ama- teurbelangen van het Europese voetbal behartigt, en waarin na mens de KNVB vice-voorzitter Jo van Marle (kortgeleden herko zen) zijn stem verheft, denkt men erover bij het volgende toernooi om het Europese voetbalkam pioenschap voor amateurs - over vier jaar weer aan de orde - bij de samenstelling van de nationale selecties niet meer uit te gaan van „amateurs", maar van „niet-prof- spelers". Het verschil zit hierin dat naar Europese begrippen ie mand pas de status (semi-)prof bezit wanneer hij meer dan 20.000 gulden per jaar verdient. Dit houdt o.a. in dat bijvoorbeeld een land als Zweden bijna met het voltallige nationale elftal kan meedoen, omdat zijn spelers on der deze grens blijven. Voor Nederland betekenen de nieuwe opvattingen van de FIFA en de UEFA dat er dan eindelijk eens, naast het „grote" Neder lands elftal, nationale ploegen kunnen worden geformeerd die een redelijk uitzicht hebben op internationale prestaties van al lure. Deze zijn toch al jarenlang niet meer haalbaar voor pure amateurs. HOCKEY - Jong Oranje (dames) heeft gisteren met 3-0 gewonnen van het nationale Spaanse elftal. De wedstrijd werd gespeeld in Rotterdam. LEIDEN - Bob v. Overbeeke heeft op de Leidse Hout voor vuurwerk gezorgd. Geïnspireerd door de ho ge verwachtingen, die de plaat singscommissie van hem had - Overbeeke werd vierde geplaatst en Koemans vijfde - trok' Van Overbeeke tegen Henny Koemans fel van leer. Koemans wist niet hoe hij het had. De eerste service yan Van Overbeeke, voor zijn doen opvallend vaak in, viel voor hem nauwelijks te retourneren. In minder dan geen tijd stond Van Overbeeke in schijnbaar gewon nen positie (6-2, 5-2). Koemans haalde echter schitterend op, won met 7-5 en toen leken de winstkansen voor Van Overbeeke wel verkeken. De Sassen- heimer heeft immers nooit uitgeblonken in mentaal opzicht. Speculeren bleek gister avond evenwel een onmogelijke zaak. Via 6-3 werd Koemans alsnog op verlies gezet, al moet gezegd worden, dat het Van Over beeke in de derde set beslist niet tegen zat. Een tweede verrassende zege kwam op naam van Herman v.d. Capellen te staan. De middelste van het Van de Capellen-trio be gint zich steeds zelfbewuster in het B-milieu te manifesteren en dat moest Alfred Gele- vert aan den lijve ondervinden. De Noord- wijker had totaal geten antwoord op de diepe slice-backhand van zijn opponent. Aanvankelijk verspeelde Van de Capellen nogal wat punten door nonchalante missers, maar toen hij er beter in kwam, was er voor Gelevert geen houden in: 5-7,6-2,6-3. Milou Penseel liet in het damesenkel geen steekje vallen. Met 6-3 en 6-2 klopte ze zonder moei te Inge v. Zuuren. Freek v.d. Capellen, vorige week v Hazerswoude, is in het herenenkel C uitge schakeld. Hiervoor verantwoordelijk is Dolf Beelen uit Sassenheim, die na één set een winnende taktiek had ontworpen: 6-7, 6-1, 6-4. Rik Hins, coach van Yvonne Westerhout, had het gisteren moeilijk om partij te kiezen. Yvonne moest namelijk aantreden tegen zijn zus Els Poots. De laagste zegevierde met 6-2, 7-5. Nancy Thoole drong in dit onder deel door tot de halve eindstrijd via een 6-4, 6-3 zege op J. Bakker. Overige uitslagen: HDB: Capellen/Koe- mans-De Jong/Siersema 6-3, 6-4; Assel- bergs/Pauwels-Kalkman/H. v.d. Capellen 6-2, 6-3; GDB: Fehling/Ploos v. Amstel- Heestermans/B. v.d. Feen 4-6, 3-6; Vetera nen: De Groot-v.d. Berg 7 -6, 6-3; Rooden- burg-Haanraadts 6-1, 6-0. Koudekerk De tijd, dat Alie Snellenberg met haar stati sche op vastheid gebaseerde tennis, toer nooi na toernooi op haar naam kon brengen, is wel voorbij. Evenals vorige week op Ha zerswoude is er op Artesia geen finaleplaats voor haar weggelegd. Met maar liefst 6-1, 6-3 werd zij kansloos uitgerangeerd door Nel Dekker. De als nummer één geplaatste Oosterhof blijft het goed doen. Met 6-4, 6-4 tegen Hay- nes uit Zoeterwoude speelde hij zich in de halve finale. Arnold Pley kwam zo ver in D door een twee maal 6-1 zege op Henk Ver duin. Henny Verhagen won bij de dames met 6-1 6-3 van mevr. Heestermans en moet het nu in de halve eindstrijd opnemen tegen Yvonne Snellenberg. ZAANSTAD (GPD) - De leiding van AZ'67 zal niet reageren op het ultimatum, dat Volendam via zijn advocaat, mr. Crul, heeft gesteld. In een bijzonder schrijven eist Volendam namelijk een gesprek met het AZ-bestuur over Pier Tol, die volgens de Volendammers ten onrechte gratis is Vertrokken naar AZ. Volendam eist hiervoor een flinke vergoeding en wil er over praten. Het ultimatum loopt vandaag, 25 augustus, om 1600 uur af. Omdat AZ hierop niet ingaat, stapt Volendam naar de KNVB en wil van de affaire-Tol een arbitrage zaak maken. Cees Molenaar van AZ vindt het triest, dat Volendam zo blijft dreigen. „We dragen Vo lendam echt een goed hart toe. Afgelopen maanden hebben we vele gesprekken met de Volen dammers gehad, maar er kwam niets uit. AZ staat derhalve op het standpunt, dat de KNVB-arbi- tragecommissie maar een uit spraak moet doen, dan zijn we ook van die zaak af Cees Molenaar zegt verder met na druk: „Voor ons is de houding van Volendam toch wel onbe grijpelijk. AZ heeft destijds al lerlei voorstellen gedaan, hoewel we volgens een waterdichte - Piertje Tol overeenkomst recht hebben op Pier Tol, hebben we Volendam toch spelers gratis aangeboden, onder meer Theo Vonk. Maar Volendam blijft weigeren. In het verleden hebben we alles gedaan om Volendam te helpen. Dankzij de inbreng van AZ is Volendam gepromoveerd naar de eredivisie, mede door het gratis afstaan van spelers. Maar Volendamse dank is er niet bij. Integendeel..." Meskovic Hans Kraay, manager van AZ, zal morgenavond niet naar PSV-AZ gaan. Hij vertrekt namelijk naar Engeland om Ipswich Town, de aanstaande tegenstander van AZ in het Europa-Cuptoernooi in september, aan het werk te AZ heeft gisteren alle formaliteiten met de KNVB vervuld inzake Pe ter Ressel, die derhalve gerech tigd is zaterdag met AZ mee te spelen tegen PSV. Voorts mag Ressel officieel meedoen in de Europa-Cupstrijd. Trainer Georg Kessler geeft de voorkeur aan de Joegoslaaf Mes kovic als doelman tegen PSV za terdagavond in Eindhoven, zodat Gerrit Vooys als wisselspeler fungeert. Hugo Hovenkamp mag voorlopig nog niet voetballen, waardoor de herstelde Henk van Rijnsoever op de linksachter plaats speelt en Fred Filippo (19) als voorstopper zal optreden. Maandag 28 augustus finale VVV Katwijk zaalvoetbaltoernooi in samenwerking met het Leidsch Dagblad Sporthal Cleijn Duin - Katwijk aan Zee Aanvang 20.00 uur Met medewerking van: Glasbergen de Best - Rijnsburg Godyla United - Lisse v. d. Plas/BMW - Katwijk Swift/'t Winkeltje - Leiden Voorts een optreden van de boerenkapel "De Burchtknotsers" LEIDSCH DAGBLAD, 'n aktieve krant! Een sprookje van 46.319 lichtjes: Madurodam bij avond Madurodam bij avond. Wandelen langs schilderachtige grachtjes, straten en pleinen. Kijken naarde beroemde gebrandschilderde ramen van de St. Jan. Genieten van een sprookjesachtig schouwspel bij het schijnsel van ruim 46.000 lichtjes. Madurodam bj avond: Een onvergetelijke afsluiting van een gezellig dagje zonnen, kijken en winkelen in Den Haag en Scheveningen. Maak 't u makkelijk met de voordelige dagtocht 19 van NS /TIPS VOOR EEN FIJNE DAG UIT Zaterdag 26 aug.: HAAGS BLOEMENCORSO Zaterdag 2 september: VOORHOUTFESTIVAL op het Lange Voorhout 2 t/m 19 september: REKREADE op het Malieveld 2 t/m 11 september: "HISWA op 't water" tentoonstelling, tweede binnenhaven in Scheveningen V Inlichtingen: VVV Den Haag/Scheveningen, tel. 070-546200. „en kiek met Kodak film - de kleuren uit het gele doosje.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15