Annelies Maas stelt teleur op specialiteit Ruitertop in opstand Wiebelen om dr. Zoekhar af te leiden Regen van wereldrecords Russen toch in de waterpolo-finale VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1978 BAGUIO (ANP) - De kans dat de zestiende partij in de schaaktweekamp om de we reldtitel tussen Karpov (wit) en Kortsjnoj. die gisteren bij de 42ste zet werd afgebro ken, vandaag in remise ein digt is bijzonder groot. Daar zijn de grootmeesters uit de twee kampen het wel over eens. Het zal de twaalfde "onbeslist" uit de tweekamp worden. Karpov leidt met 3-1. Bij het afbreken had de we reldkampioen één toren en zes pionnen en de uitdager één toren en vijf pionnen. Dat was het resultaat van een partij die, in tegenstel ling tot vorige niet de Ru.v Lopez-opening had. Kortsj noj nam de Franse verdedi ging, waarop zijn tegenstan der antwoordde met de Tar- rasch-variatie. Deze variatie werd door de twee ook re gelmatig toegepast tijdens hun tweekamp in Moskou in 1974. Alle partijen die op deze wijze begonnen, hadden toen re mise als resultaat. Maar bij de vijfde zet van Karpov (Lfl-b5+) week mpn a! af van de hoofdlijn van 1974. Een snelle dameruil kwam in zicht. Hjet zou tot de tiende zet duren, voordat die ruil, die beschouwd wordt als een licht voordeel voor wit, er kwam. Na zo'n half uur spelen kwamen de eerste druppels de speel zaal binnenvallen. De omge ving had te kampen met het zwaarste noodweer in zes jaar. maar de spelers leken er niet al te zeer van onder de indruk. Het verloop van de pari ij deed denken aan de in 1948 te Den Haag gespeelde tweekamp tussen Euwe en Botwinnik, die ook in remise eindigde. Karpov behield een licht voordeel omdat Kortsjnoj's stukken niet actief genoeg waren opgesteld om de zwak te van zijn geïsoleerde konin- ginne-pion te kunnen com penseren. De ruil tussen de lopers (27ste zet) leek verder op remise aan te sturen. Natuurlijk was Kortsjnoj weer in tijdnood, maar Karpov kon dit niet uitbuiten. Integen deel, hij slaagde er niet in zijn voordeel in de laatste zetten te behouden. De uitdager be sloot de zestiende partij door zijn 42ste zet onder couvert af te geven. Het zegel wordt vandaag verbroken. Het traditionele incident ont brak ook deze keer niet. Een onbekende Amerikaan uit het gezelschap van Kortsjnoj trachtte de parapsycholoog Wladimir Zoekhar, die er door Kortsjnoj van beschul digd wordt zijn vermeende hypnotische krachten ten gunste van de wereldkam pioen aan te wenden, op ori ginele wijze af te leiden. Hij zette zich op de vierde rij in de stoel naast Zoekhar. de benen gekruist, en plaatste op de punt van zijn rechtervoet een pet, waarmee hij driftig begon te wiebelen. Zoekhar verborg zijn gezicht daarop regelmatig achter zijn handen en besloot op de vijf de rij te gaan zitten. Daar her haalde het spel zich, want de Amerikaan verhuisde mee. Toen hem eenmaal door een official was gevraagd het ge wiebel stop te zetten, hield hij Karpov (wit)-Kortsjnoj (zwart) I.e2-e4, e7-e6, 2.d2-d4, d7-d5, 3.Pbl- d2, c7-c5,4.e4xd5,e6xd5,5.Lfl-b5, Lc8-d7. 6.Ddl-e2, Dd8-e7. 7.Lb5xe7, Pb8xd7, 8.D4xc5. Pd7xc5, 9.Pd2-b3, De7xe2, 10.Pglxe2. Pc5xb3, Il.a2xb3, Lf8- c5, 12.Lcl-d2. PfB-e7, 13.Pe2-f4, 0-0, 14.0-0, TIB-d8. 15.Pf4-d3, Lc5- b6. 16.c2-c3,17-f6. 17Tfl-dl. Kg8- f7. 18.Kgl-fl. Pe7-f5, 19.Ld2-el, Pf5-e7, 20.Pd3-b4, Td8-d7, 21.Tdl- d3, Ta8-d8. 22.Tal-dl. Kf7-e6, 23.Lel-d2, Pe7-c6, 24.Pb4xc6, b7xc6, 25,b3-b4 Ke6-f7, 26.Ld2- e3, Lb6xe3, 27.Td3xe3, Td8-b8. 28.Te3-e2, Tb8-b5, 29.Tdl-al, Td7- b7, 30.Tel-d2, Kf7-e6, 31.Tal-a6, Tb5-b6,32.Ta6-a2, Ke7-d6, 33.Kfl- e2, Tb7-e7. 34.Ke2-d3, a7-a6. 35.Td2-dl, Kd6-c7,36.Ta2-al. Kc7- d8, 37.12-13, Te7-e5, 38.Kd3-d4, Kd8-c7, 39.Tdl-el, Kc7-d6, 40.13- f4. Te5xel, 41.Talxdl, a6-a5, 42.b4xa5, afgebroken. Op CHIO in Rotterdam ROTTERDAM (ANP) - Parkoers bouwer Sieto Mellema moest het gisteren tijdens het 31. CHIQ in Rotterdam ontgelden. De 58-jari- ge burgemeester van het Gro ningse plaatsje Stedum had voor het tweede onderdeel, het jacht- springconcours om de Prijs van de Kralingse plas, een pittig par koers ontworpen, waarin volop gebruik werd gemaakt van de mogelijkheden van de nieuwe wal. Niet minder dan drie dub- belvoudige sprongen leiden over dit vijftien meter lange opstakel. Onder aanvoering van de Ameri- WEST-BERLIJN (GPD) - Verslagen blikte Annelies Maas naar de Nederlandse hoek in de Olympiazwemarena. On danks het gejuich en het gezwaai had ze gefaald. En dat wist ze erg goed. Oranje's enige troef, van wie verwacht werd dat ze in ieder geval een medaille - al was het maar brons - uit het zwemvuur zou slepen, kwam er niet aan te pas. Net zo min als Barbara Krause. Ook voor de Oost- duitse was er geen plaats bij de eerste drie weggelegd. Als beginnende zwemstertjes werden Annelies Maas en Bar bara Krause afgetroefd door de Australische en Ameri kaanse meisjes. Tracey Wickham. de 15-jarige Au stralische uit Queensland, had het spel goed gespeeld. Beter dan wie ook. Ze had haar inschrijvin gen op twee nummers na alle maal laten intrekken. In de offi ciële communiqués heette het een schouderblessure. Ook in de series had niemand op haar gelet, omdat ze zich maar amper kon plaatsen voor de finale. Tracey Wickham had al haar concurren tes een rad voor de ogen gedraaid, maar bleek zelfs met een schou derblessure een nieuw wereldre cord te kunnen zwemmen. „Ik had niet meer op Wickham ge rekend", verklaarde een teleur gestelde Annelies Maas later. „Ze hadden me gezegd dat Tracey een schouderblessure had opgelopen en daaruit heb ik geconcludeerd dat ik niet speciaal op haar moest letten, maar je hebt nu de gevol gen gezien", aldus Annelies Maas. Als beginneling Als een beginnend zwemstertje zonder vijf jaar internationale er varing werd Annelies Maas ver slagen. Naar een niet tellende zesde plaats op deze WK, ge zwommen op de 400 meter vrije slag, haar specifieke afstand. Ze kwam zelfs niet aan haar tijd van 4.09,4, waarmee ze vorig jaar nog ATLETIEK - Nadat al eerder Lasse Viren en Annegret Richter om verschillende reden van deelne ming aan de EK in Praag moesten afzien heeft nu ook de Belg Put- temans zich teruggetrokken. TENNIS - De Zweed Björn Borg is als eerste geplaatst voor de Ame rikaanse kampioenschappen op Flushing Meadows. Connors staat tweede, Vilas derde. Okker is niet geplaatst. WIELRENNEN - Na een slepende ziekte is gisteren op 70-jarige leef tijd Albert Sercu, de vader van Patrick, overleden. Albert Sercu was in de jaren veertig één van de betere Belgische wielrenners. in Zweden haar tweede zilveren medaille had veroverd. Bijna vijf seconden langzamer bereikte Annelies de finish, ondanks haar vijf weke durende trainingssta ge bij Amerika's hardstë' trainer, Mark Schubert. In Amersfoort, bij de Nederlandse kampioen schappen, toen ze zeven secon den langzamer was geweest, vroeg zij geduld te hebben. „Mijn trainingsopbouw is op West-Ber- lijn gericht en ik ben nog maar net terug uit Amerika. In West- Berlijn ga ik op een medaille af'. Die medaille had er overduidelijk ingezeten, vooral na de series, die volgden op een redelijke 200 m vrije-slagfinale, twee dagen gele den. In de series was Annelies Maas de snelste op Michelle Ford na, de tweede Australische, met een tijd van 4.14,11„Ik had er alle vertrouwen in dat het na de series goed zou gaan. Dat ik derde of vierde zou worden. Maar ik kon op het laatste stuk niet meer. Ik kon niet meer versnellen. Het lukte gewoon niet", aldus Anne lies Maas. Motivatie De Wageningse reikte op de 400 m vrije slag dus niet naar die glorie waarop ze van tevoren, ook al op basis van haar trainingsstage in Amerika, had gerekend. „Maar", meende ze, „als ik thuis was gebleven en niet naar Mark Schubert was gegaan, zou ik niet eens de finale hebben bereikt. Het heeft me in ieder geval niet de motivatie ontnomen om na de zomer van volgend jaar een heel jaar naar Amerika te gaan vol gens het Amerikaanse scholers- hip-systeem. Trainen en stude ren. Ik zal alleen nog moeten uit maken waar en bij wie. Of bij Schubert of bij iemand anders", aldus Annelies Maas, die daar mee duidelijk heeft gekozen voor een langdurige voorbereiding op de Olympische Spelen van Mos kou in 1980. De teleurstelling gold ook de pres tatie van Enith Brigitha op de 400 m vrije slag. De Amsterdamse, die zich als voorlaatste had ge kwalificeerd voor de eindstrijd, bracht het niet verder dan een achtste plaats. Daar waar Nederland treurde om de gemiste medaille, vierde de Australische ploeg feest. Jaren waren zij van het wereldpodium verdwenen. Montreal was voor de „Aussies" het dieptepunt in een rijke zwemtraditie geweest Twee jaar heeft het gekost om ze weer vooraan te brengen, met in de hoofdrollen Tracey Wickham en Michelle Ford. De wereldre cords hadden zich begin dit jaar met grote regelmaat opgevolgd op de 800 meter vrije slag, op de halve afstand had tot begin juli de Oostduitse Petra Thumer gedo mineerd. Ook Thumer was dat record kwijtgeraakt aan... een Amerikaanse, Kim Linehan, een van de jongste teenagers uit de Amerikaanse ploeg. Volle seconde Lang heeft Kim Linehan geen ple zier van dat wereldrecord be leefd. Gisteravond nam de Au stralische tiener Wickham dat wereldrecord over met een tijd van 4.06,28. Precies een volle se conde sneller dan Linehan tij dens de nationale kampioen schappen was geweest in Wood lands. De Amerikaanse kam- Linda Jezek brak het wereldrecord op de 200 pioene werd echter ook zelf nog een keer verslagen door haar ei gen ploeggenootje Cynthia Woodhead. Michelle Ford, de tweede Australische, moest ge noegen nemen met een vijfde plaats, omdat Krause zich tussen haar en de Amerikaanse Wood head nestelde. Zei Annelies Maas later: „Eigenlijk had ik dit van de Australische meisjes niet ver wacht. Het is daar nu winter en het lijkt dat ze per jaar toch tweemaal een top kunnen berei ken. Voor ons doet dat wat vreemd aan, maar misschien moeten we daar dan nog naar toe". Zo verrassend als Tracey Wickham het wereldrecord op de 400 m vrije slag had verbroken, zo ver rassend was ook het wereldre cord dat Graham Smith, de 20-ja- rige wisselslagspecialist uit het Canadese Edmonton, op de klokken bracht. Voor Vassalio en de tot aan de finale regerend we reldrecordhouder Lundquist kwam Smith tot een tijd van 2.03,65 Schoensmeer Het zou overigens het avondje van de wereldrecords worden. Want na de twee, die van Wickham en Smith, zouden er nog drie volgen Het eerste voor Linda Jezek op de 200 m rugslag in de eindstrijd, waarin Nederland schitterde door afwezigheid. De Ameri kaanse was zelf van haar tijd (2.11,93) het meest onder.de in druk. „Drie starts, drie gouden medailles en één wereldrecord. Mooier kan het toch niet!", ver klaarde de 1,73 meter grote zwemster uit Los Altos, die op nieuw haar gezicht had voorzien van een dikke laag schoensmeer om geen last te hebben van de schittering van het kunstlicht op het water van deze supersnelle zwemarena in West-Berlijn. Birgit Treiber hield de vaan van de Oostduitse natie hoog door als tweede aan te tikken in een tijd van 2.14,07, waarmee de 20-jange pupil van Uwe Neumann ruim twee seconden boven haar oude wereldrecordtijd bleef. Maar zelfs met die zevende zilveren medaille was de DDR-ploeg blij. Immers, ook op deze zwemavond bleef Oost-Duitsland zonder gouden plak. „We zullen nieuwe plannen voor de komende jaren moeten opstellen", meende de chef-trainer uit de DDR, prof Rudolf Schramme. „Er zal ons niets anders overblijven, om nog secuurder en nog gerichter te se lecteren" Angst Schramme, die vóór het wereld kampioenschap nog stelde dat de Amerikaanse kampioenschap pen hem niet geschokt hadden, zal ongetwijfeld van gedachten veranderd zijn. Ook de stemming in de ploeg is er naar. De angst voor iedere start is groot. Voor ie dere start wordt er slechts op één ding gehoopt of het die keer wel zal lukken en of het zou kunnen om nu eens goud te halen. Ook op de 200 m schoolslag kwam de DDR er niet aan te pas. En dat viel ook wel te verwachten, omdat in Montreal dat het enige persoon lijke nummer was geweest dat geen overwinning had opgele verd voor de Oostduitse ploeg. Ook nu ging de overwinning naar Rusland, ook nu naar een even onbekend sterretje als Iulia Bog- danova dat vorig jaar was ge weest. De Russische wereldrecordhoud ster Bogdanova was tijdens de series haar in april van dit jaar gezwommen wereldrecord in Leningrad al kwijtgeraakt aan haar jeugdige landgenootje Lina Kachushite. Een absoluut niew- komertje, dat op basis van haar jeugdige leeftijd - ze is 15 jaar - een gouden toekomst is voor speld en de belangrijkste Russi sche troef lijkt te worden voor Moskou 1980. In de eindstrijd haalde ze van haar in de series gezwommen wereldrecord van 2.33.11 nog eens 1,6 seconde af, om in 2.31,42 te finishen. Om de Russische overwinning compleet te maken, legde Iulia Bogdanova beslag op het zilver: voor de Deense Susanne Nielsson, die verrassend derde werd. Afwezig Grote afwezige was het Ameri kaanse wonderkind Tracey Caulkins geweest. Verklaarde ze later „Ook tijdens de Ameri kaanse kampioenschappen kwam ik niet in de eindstrijd op de 200 m schoolslag. Maar daar hoef ik niet om te treuren, zelfs niet met deze tiende plaats. Ik heb immers de 200 nieter vlinder en de 400 m vrije slag-estafette nog voor de boeg" Om de avond nog feestelijker af te sluiten dan die al was, zwom ook de 4 x 200 m vrije slag-estafette ploeg van de VS een nieuwi we reldrecord. Furniss, Forester, Heckett en Gaines brachten het in Montreal door Furniss, Bru- ner, Montgommerv en Naber ge zwommen wereldrecord van 7.23,22 terug tot 7.20,82. Het der tiende wereldrecord van het toernooi, het zevende voor de Amerikanen. kanen besloten de springruiters in opstand te komen. Vooral een gecamoufleerd opgestelde heg, vlak voor een gat in de wal, was velen een doorn in het oog. Toen de jury zich onder aanvoering van Jaap Rijks zich aarzelend opstelde besloot de woedende Mellema, die in Rotterdam zijn debuut maakt als ,ppperbou- wer", de wal helemaal uit het parkoers te schrappen. ,f)ie Amerikanen hebben natuurlijk iedereen opgejut", aldus Mellema opgewonden. „Zo is er geen lol meer aan. In het Amsterdamse Bos staat precies zo'n zelfde wal en daar springt onze jeugd zon der mankeren over heen. Wat willen de heren nou eigenlijk? De volgende keer zal ik er een bordje „gevaar" bij zetten, misschien zijn ze dan tevreden" Overtrokken Ook Ben Arts,schef d'equipe van de Nederlandse ruiters, vond de „muiterij" wel wat overtrokken. Jn Aken, Hickstead en andere vaste terreinen voor de springs- port krijg je altijd met wallen te maken. Daar worden ze ook ge sprongen. Ik geef Mellema groot gelijk". Harry Wouters van den Ouden- weyer, in 1969 met Abadan win naar van de Grote Prijs en sinds de verkoop van Salerno naar Italië hevig geïnteresseerd in het bouwen van parkoersen, zou zelf niet hebben geprotesteerd. ,Jtijk, de jury accepteert een par koers of niet. Als ze ermee akkoord gaan spring ik er over. Dan moet er niet meer worden gezeurd" Wouters van den Oudenweyer voegde er overigens aan toe, dat de nationale top nog wel degelijk rekening met hem dient te hou den. Ze zijn nog niet van me af aldus de Elstenaar strijdlustig ,Jk heb wel weer wat paarden op het oog. In Aken werd gezegd dat alles moet worden geprobeerd om de huidige ploeg bij elkaar te houden. Maar kijk nu eens. Leon Mechior eist Sil weer op en Noor den laat Pluco op stal staan. Zo zijn er een week later alweer ver anderingen" Wallen Mellema, die door de hele affaire niet bepaald wallen onder zijn ogen had gekegenleek in het af sluitende onderdeel om de Prijs van de Scheepvaart (de tweede kwalificatie voor de Grote Prijs) wraak op de ruiters te willen ne men met een venijnig opgestelde driesprong. Vrijwel iedereen ver keek zich op de afstand tussen de eerste triplebar en het Vlaamse muurtje in het midden. Slechts drie deelnemers bleven foutloos en plaatsten zich voorde barrage. De Amerikaan Michael Matz, tij dens de strijd om de individuele wereldtitel J'raai winnaar van het brons, maakte de op één na grootste blunder van de dag door in het zicht van de zege te strui kelen over de laatste hindernis. Nu veroverde de Belg Stanny van Paesschen met Porche de eerste prijs. De beste Nederlander was Johan Heins,die zich met Pandur als zevende klasseerde. Wereldkampioen Gerd Wiltfang ar riveerde pas gisteren in de loop van de ochtend in het Kralingse Bos. Zijn paarden waren de avond tevoren aangekomen na vertraging door autopech. Daar door miste Wildfang de eerste kwalificatiewedstrijd voor de Grote Prijs. Zijn actieve aandeel bleef gisteren zeer beperkt. Wilt fang startte met Gratulant slechts in het jachtspringconcours. De kalende Westduitser maakte een kinderlijke vergissing door tij dens zijn rit.de eerder verloren cap aan te nemen, hetgeen al ja ren verboden is. Voor de tweede kwalificatiewedstrijd trok Wilt fang zich terug omdat zijn paard Doemitz niet fit was. Hij kan zich nu niet meer bij de beste 25 com binaties voor de finale van zon dag klasseren. Snelste Dan deed de Australiër Kevin Ba con het heel ivat beter. Hij kwam in zijn onorthodoxe stijl met Chi chester in 67,5 seconden verreweg het snelst rond en greep daardoor de eerste prijs van 1500 gulden Henk Nooren eindigde met Up stream als vierde. Dezelfde plaats bezette Willy van der Ham in het eerste onderdeel van de dag, een „take your own line" springcon cours. Hij bleef met Romeo fout loos in 71,1 seconden. Winnaar Jan Kowalczyk uit Polen had met Darlet 10Ji seconden minder no dig. WEST-BERLIJN - De internationale polo-commissie heeft gisteren in West-Berlijn een protest van Amerika naast zich neer gelegd. De Ameri kanen protesteerden tegen de plaatsing van Rusland in de finale-poule, waarvoor zich ook Hongarije, Italië en Joegoslavië klasseerden. Rusland kwam in die finale door een 8-7 overwinning op Roemenië. De Amerikanen vochten de rechtsgeldigheid van die wedstrijd aan, omdat Roemenië, bij de stand 7-7, het water verliet. De Roemenen staakten de strijd, omdat volgens hen de tijdwaarneming niet correct was. In de slotfase scoorden de Russen het winnende doelpunt, zonder dat er een tegenstander in het water lag. Als de wedstrijd gelijk zou zijn geëin digd zou Amerika de finale bereikt hebben. Scheidsrechter bij het duel tussen Rusland en Roemenië was de Neder lander Goose. Hij liet de Russen doorspelen en de polo-< sloot achter de arbiter te gaan staan. /V/£r ££N 2£T£L ccve ££/v £/&£A/ 7b/t£T

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13