Hevige demonstraties na brand in bioscoop NAAST HET NIEUWS ■EsnnnsaBi WANKELER BASIS VOOR BEGIN Begin: Eis niet dat wij nederzettingen stoppen Geen gebruik van resolutie over zionisme Politie Iran beschermt westerse wijken Rusland en Mongolië beschuldigen China DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1978 PAGINA 9 Na uiteenvallen regeringspartij JERUZALEM (GPD) - Na een lan ge ideologische strijd is gisteren de Israëlische Democratische Vernieuwingsbeweging officieel uiteengevallen in precies dezelf de partijen waar het oorspronke lijk uit was samengesteld. Het gaat om de Beweging voor De mocratie, onder leiding van de oud-opperbevelhebber en huidi ge vice-premier Yadin, en de Be weging voor Vernieuwing. Van het begin af aan is er een felle strijd gevoerd tussen deze twee partijen over het wel dan niet toe treden tot de regering-Begin. Vier maanden nadat Begin zijn regering had samengesteld, won Yadin de strijd en trad ook de Democratische Vernieuwings beweging toe met als beloning vier ministerszetels voor de slechts 15 kamerleden tellende fractie. Een minderheid van de fractie kon dit moeilijk verkroppen. En zo gebeurde het dat een deel van de fractie soms tegen de regering waar ze deel van uitmaakte stem de. Het voornaamste bezwaar van deze rebellerende groepering lag in de buitenlandse politiek. De Democratische Vernieuwings beweging was de verkiezingen ingegaan met een program dat zich uitsprak vóór een territoriaal compromis ten bezette gebieden. De regering- Begin is echter gekant tegen eni ge vorm van zo'n territoriaal compromis op de westelijke Jor- daanoever. De meningsverschillen binnen de partij liepen hoog op. Vorige week moest Yadin op een onbe langrijk technisch punt het on derspit delven in de partijraad, waar hij tot dan toe een meerder heid had. Yadin besloot een nieuwe partijraad bijeen te roe pen om alsnog zijn zin te krijgen. Zijn tegenstanders deelden mee hier niet aan mee te doen en de splitsing in de partij was een feit geworden. Besloten werd uiteen te gaan. Het uiteenvallen van deze partij kan belangrijke gevolgen hebben voor de samenstelling van de re geringscoalitie. Ex-partij leider en vice-premier Yadin wil samen met twee andere ministers van zijn partij deel blijven uitmaken van de regeringscoalitie. Zij ver tegenwoordigen echter nog maar zeven tot acht kamerleden aan gezien de overige fractieleden er de voorkeur aan geven de opposi tie in te gaan. De andere coalitiepartners van de regering-Begin zijn niet erg te spreken over deze oververte genwoordiging van de Yadin- groepering en willen ook hun vertegenwoordiging vergroten. Premier Begin is vooralsnog niet van plan zich met deze proble men bezig te houden. Hij wil wachten tot na de topconferentie tussen Israël, Egypte en Amerika die over twee weken in Camp David begint. Als zodanig houdt de regering haar meerderheid in het parlement waar het kan reke nen op de steun van ten minste 70 van de 120 leden. Bovendien hoeft de regering nu niet langer rekening te houden met het re bellerende gedeelte van wat de Democratische Partij voor Ver nieuwing had moeten zijn. WIESBADEN - Om deze foto draaide het grote schandaal dat de Westduitse regering in de afgelopen dagen opnieuw hoofdpijn moet hebben bezorgd: de drie personen op deze door de federale recherche genomen foto bleken van links naar rechts de RAF-leden Adelheid Schulz, Willy Peter Stoll en Chris tian Klar te zijn. De recherche dacht dat het filmers van de televisie waren die de ge vangeniswilden filmen waarin een aantal terroristen vast zit. Men vond hen wel wat verdacht, wat re den was om hen te schaduwen. Pas later bleek hun ware identiteit. Sindsdien voert de Duitse politie een ware klopjacht op de terroris ten, die inmiddels weer onvindbaar ABADAN (AP/AFP/UPI) - In de Iraanse hoofdstad Aba- dan, waar zaterdag honderden mensen de dood vonden in een aangestoken bioscoopbrand, traden militairen en po litie met geweld op tegen duizenden familieleden van slachtoffers van de brand. Hierbij werden onder andere tanks gebruikt. Er zijn een onbekend aantal gewonden gevallen. De demonstranten protesteerden tegen het feit dat naar hun me ning de regering niet doeltref fend genoeg was opgetreden bij de bioscoopbrand. De brandweer zou nagelaten hebben tijdig te hulp te komen en de politie zou niet serieus naar de daders zoe ken. Versterkte troepen patrouilleren Botulisme eist mensenlevens BIRMINGHAM (AP) - De 66-jarige mevrouw Betty Farmer, éen van de vier mensen die op 31 juli na het eten van een blikje zalm met botulisme in het ziekenhuis moesten worden opgenomen, is aan de vergiftiging overleden. De andere twee slachtoffers bevin den zich nog steeds in kritieke toestand. De autoriteiten hebben inmiddeld vastgesteld dat het noodlottige blikje zalm een piepklein gaatje had, waardoor botulisme-bacte- riën naar binnen konden komen Smokkelende Guinese diplomaat BERLIJN (DPA) - Opnieuw is een Guinese diplomaat in West-Berlijn aangehouden wegens het smokkelen van sigaretten. De in het oostelijk deel van de stad werkende man vervoerde in zijn dienst auto 39.600 sigaretten, toen zijn wagen bij een grensover gang werd doorzocht. Tegen de betrokken attaché werd later een arrestatiebevel uitgevaardigd en een borg som vastgesteld van 15.000 In januari was een andere atta ché uit Guinee aangehouden, toen hij met 250.000 sigaret ten West-Berlijn binnen kwam. Deze 31-smokkelaar werd tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden veroordeeld. Zijn diplomatieke auto werd in beslag genomen. Palestijns front blijft verscheurd "Reichstag" JERUZALEM (UPI/AFP/AP) - De Israëlische premier Begin heeft gisteren gezegd dat hij niet wil dat bij de komende topbespre- kingen in Amerika de eis aan zijn land wordt gesteld om de neder zettingen in de bezette gebieden op te heffen. "Gebeurt dat wel dan zullen we niet tot een over eenkomst kunnen komen", aldus de premier. Als voornaamste doelen van het komend topoverleg tussen Sadat, Carter en Begin ziet de laatste het bereiken van een "substantieel akkoord" en in ieder geval het scheppen van de noodzakelijke voorwaarden voor verdere on derhandelingen. MOSKOU (REUTER) - Breznjev en Tse- denbal, de president van Mongolië, heb ben gisteren China ervan beschuldigd naar wereldheer schappij te streven door het opvoeren van de spanning en het opzetten van an dere landen tegen elkaar. Tsedenbal is op de Krim met vakantie. Beide staatslieden zeiden bezorgd te zijn over de toestand in het Verre Oosten en Zuidoost-Azië, die volgens hen gro tendeels veroor zaakt wordt "door de obsessie van he gemonie van de lei ders in Peking". De Amerikaanse olie magnaat Armand Hamer heeft giste- bekend gemaakt De olie-magnaat, die conferentie zal plaatshebben tussen Carter en Breznjev om de huidige mis verstanden tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten uit de weg ter dat hij deze week een gesprek zal voe ren met de Russi sche president Leo nid Breznjev op de Krim, waar de laat ste vakantie houdt. Hammer deelde mee dat hij zal aanbeve len dat "zo spoedig mogelijk" een top- uitgesproken voorstander is van betere betrekkingen tussen de Verenigde Staten en Rusland en een goede vriend was van Lenin, zei dat hij door Brezn jev was uitgenodigd vrijdag naar de Krim te vliegen. De Israëlische premier zei het moeilijk te hebben met aan de ene kant de noodzaak van de steun van de Verenigde Staten en aan de andere kant de wil om ves tigingen op de westelijke Jor- daanoever en in de Gazastrook te handhaven. Verder zei hij dat de komende top conferentie, op vijf september in Camp David nier moet worden gezien als een "val voor Israël" "Maar mocht het zijn dat ik met lege handen terugkom naar huis, dan vernacht ik moeilijke dagen te zullen beleven", aldus Begin. Palestijnen De 55-tellende Palestijnse centrale raad is er gisteravond aan het eind van een tweedaagse verga dering in de Syrische hoofdstad Damascus niet in geslaagd de gelederen te doen sluiten. De raad, het Palestijnse parlement in ballingschap, komt de derde week van september opnieuw bijeen om een tactiek uit te stip pelen ten opzichte van de Egyp- tisch-Israëlische vredespogin gen. De pogingen om eenheid te krijgen binnen de beweging hebben aan ernst toegenomen sinds de recen te ondergrondse geweidaden in het Midden-Oosten en Europa tussen een pro-Iraakse groepe ring en Al Fatah van Yasser Ara fat. In de verklaring werd niet gezegd wie er aan de vergadering hebben deelgenomen, maar in de Liba- nese pers werd gezegd dat de pro-Iraakse afdelingen niet ver tegenwoordigd waren. Gisteren is in het havencomplex van Beiroet een bom ontploft, die schade heeft toegebracht aan vier auto's die geparkeerd stonden bij het administratiegebouw. Volgens een ooggetuige is bij een werkplaats in de buurt een ande re bom geëxplodeerd die echter geen schade aanrichtte. Het was de derde poging sinds za terdag toen de haven weer ge opend werd, om de werkzaam heden op geweldadige wijze te ontwrichten. Sandjabi was van mening dat het bewind thans profijt probeert te trekken uit de brand in de bio scoop van Abadan. "Dat lijkt merkwaardig op de brand in de Reichstag", aldus de politicus. Een Iraanse mensenrechten-orga nisatie die haar hoofdkwartier in New York heeft, heeft gisteren een pleidooi gehouden voor een internationaal onderzoek naar de bioscoopbrand. De organisatie zegt dat de Iraanse regering de brandstichting gebruikt heeft als voorwendsel om de noodtoe stand af te kondigen. HEUPBEEN Bij het Franse Perpignan is een heupbeen gevonden van het oudst tot dusverre bekende menstype in Europa, de "arago-mens" van 400.000 jaar voor Christus, die nog ver voor de neanderthaler mens en de cro-magnon-mens zou hebben moeten geleefd. Eerder was al een schedel van de arago-mens gevonden. Uit de jongste vondst kan worden afgeleid dat deze mens rechtop moet hebben gelopen. POEDELMAAG Een dierenarts in het Britse Highcliffe heeft gisteren uit de maag van de vier maanden oude poedel Tammy een ring met diamant en saffier, een zilveren medaille met ketting, een horloge, een kogellager, een deel van een dakpan, zes stenen en een poppe- hoofd verwijderd. Het dier was naar een dierenarts gebracht waar röntgenfoto's een en ander aan het licht brachten. Daarop werd de hond geope reerd. KANNIBALISME In het Australische deel van Nieuw-Guinea zijn drie jonge papoea's elk tot 15 maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat zij van een overleden man een been hadden afgehakt en dit hadden opgegeten. De rechter zei dat hij bij zijn vonnis rekening had gehouden met het feit, dat in het betrokken afgelegen gebied vlees schaars is en dat dan nog wel eens kannibalisme voorkomt. KOGELS IN COMPUTER Een depressieve PTT-beambte in het Franse Montpellier heeft met een pistool vijf kogels in de computer van het hoofdpostkantoor van het stadje gejaagd. De enige aanwezige in de computerkamer had zich bij het zien van het pistool razendsnel onder een tafel verborgen. De politie heeft de 31-jarige man later bij zijn moeder thuis gearresteerd. KNIETRANSPLANTATIE Chinese chirurgen in Sjanghai zijner in geslaagd een volledige knie te transplanteren, zo heeft het persbureau Nieuw China gisteren bekendgemaakt. De man die het gewricht vorige zomer kreeg, kan nu zonder kruk ken lopen, zo werd gemeld. De patiënt, Ha Sjoean-Loeng. had als arbeider in een steenfabriek in 1974 by een bedrijfsongeluk schade aan zijn linkerknie opgelopen. LASERSTRAAT Voor de eerste maal in elf jaar zal Oxford-street, de belangrijkste winkelstraat van Londen, met Kerstmis weer worden verlicht. Om na die lange tijd het meteen goed te doen, is besloten dat voor de verlichting laserstralen zullen worden gebruikt. De technische leiding over de actie is in handen van de Westduitse deskundige Horst Baumann. „Nergens op de wereld is iets der gelijks al eens geprobeerd," aldus Baumann. De kosten van de actie bedragen meer dan een miljoen gulden ondertussen door de straten van de wijk in Abadan waar meer dan 10.000 Amerikanen, Britten, Ne derlanders, Fransen en andere buitenlanders wonen. Tevens werd de wacht bij de olie raffinaderij in Abadan versterkt, die de grootste ter wereld is. Alle wegen die er naar toe leiden zijn afgezet. Voorbeeld De sjah heeft gisteren in een tv-ge sprek dat in Frankrijk is uitge zonden, gezegd dat hij streeft naar democratisering van zijn land en daarbij Frankrijk als voorbeeld neemt. In een inter view met een Frans tijdschrift houdt de sjah het westen voor, dat het niet buiten de Iraanse olie kan. "Ik ben de enige met genoeg macht, kracht en gezag om een democratisch bewind te vesti gen", aldus de sjah. Het Iraanse volk zou dezelfde vrij heden moeten krijgen als in het westen, maar dit kon niet ineens "Eerst moeten de sociale en eco nomische hervormingen vol tooid zijn", zo zei de Iraanse lei der. De leider van het Iraanse "Natio nale front" (oppositie), Karim Sandjabi, heeft gisteravond in Teheran felle kritiek op het be wind van de sjah geleverd. Hy beschuldigde dit van het volgen van een "politiek van terreur, on derdrukking, massamoorden, voortdurende schending van de grondwet beloften" Minister Van der Klaauw: DEN HAAG/GENÈVE (ANP) - Minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken heeft giste ren naar aanleiding van het Ne derlandse deelnemen aan de VN- conferentie over rassendiscrimi natie in Genève gezegd dat hij de indruk heeft dat een meerderheid van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties afstand neemt van de resolutie die het zionisme bestempelt als een ra cistische beweging. Deze resolutie werd in 1975 met meerderheid van stemmen aan genomen, maar sindsdien heeft de Algemene Vergadering deze nooit meer in haar argumenten igebruikt, aldus Van der Klaauw. Dit is aldus de minister de reden dat Nederland aanwezig is op de con ferentie over rassendiscriminatie die momenteel in Genève wordt gehouden. Deze is een onderdeel van het decennium dat door de Verenigde Naties is uitgeroepen als de tien jaar waarin racisme en rassendiscriminatie bestreden zou moeten worden. Nederland heeft de deelnemers aan de conferentie gevraagd hun on derdanen in staat te stellen zich persoonlijk tot een internationale commissie te wenden die streeft naar het uitbannen van racisme. Van de honderd landen die zijn aangesloten bij de conventie hebben er zes, waaronder Ne derland, zo'n verklaring afgelegd. Apartheid en racisme zullen niet verdwijnen door toespraken en NAIROBI - Keniase soldaten houden de wacht bij de baar i de achtergrond in het midden zijn weduwe Mama Ngina. i hun overleden staatshoofd Jomo Kenyatta.Op resoluties", aldus de voorzitter van de VN-commissie de Nige- riaan Harriman. "Wij hebben da den nodig, daden tegen de on derdrukkers en hun collabora teurs, daden ten behoeve van en steun voor hen die voor vrijheid en gelijkheid strijden, totdat de apartheid en het racisme geheel zijn weggevaagd". De Nederlandse afgevaardigde had in het algemeen opgemerkt, dat men moeilijk optimistisch kan zijn over wat tot nu toe tot stand is gebracht. "In veel delen van de wereld blijft discriminatie een belemmering van de elementaire rechten van de mens. In Zuid- Afrika blijft de apartheidspoli tiek, hoewel zij op enkele punten is afgezwakt, het de niet-blanke bevolking onmogelijk maken op basis van gelijkheid deel te ne men aan het politieke, economi sche, sociale en culturele leven" In de commissie die zich bezig houdt met het opstellen van de slotverklaring, hebben Syrië, Jordanië, Somalië en de Ver enigde Arabische Emiraten aan gedrongen op het opnemen van een veroordeling van landen die op militair en nucleair terrein samenwerken met Zuid-Afrika. Israël is één van deze landen. Arrestatie na aanslagen in Duitsland LONDEN (AP) - Een speciale af deling van Scotland Yard heeft een man ondervraagd die con necties heeft met de IRA in ver band met het plaatsen van bom men in Britse militaire installa ties in West-Duitsland afgelopen vrijdag en zaterdag. De politie heeft gezegd dat de man aangehouden werd op het Lon- dense vliegveld Heathrow toen hij terugkeerde uit West-Duits- 'land. De woordvoerder weigerde even wel verband te leggen tussen de ondervragingen en het plaatsen van bommen in Britse installa ties. De Britse ambassade in Bonn be vestigde aanvankelijk dat ie mand in verband met de bom aanslagen was gearresteerd, maar ontkende dit later. De bomaanslagen hadden plaats in de barakken van kazernes in ze ven steden in West-Duitsland, waarby voor ongeveer een mil joen gulden schade werd aange richt. Het is niet zeker of de IRA achter de aanslagen zit, hoewel een bomexpert van het Britse le ger toegaf dat de ontstekingen "erg veel gelijkenis veronen met die welke we kennen uit Noord- Ierland."

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9