De laatste Grand Prix: voor wie? BEZETTING ZONDER GEWELD TEN EINDE Inventaris ambassade tot pnin geslagen Groot aantal walvissen gered' Binnenkort op uwT.V. Iraanse studenten geven actie na ruim vijf uur op DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1978 BINNENLAND PAGINA 7 (Van een onzer verslaggevers) WASSENAAR - Op de muur gekalkte leuzen, vernielde interieur- delen en verscheurde documenten in het consulaatgebouw en de kanselarij van de Iraanse ambassade in Wassenaar, waren de stille getuigen van een na zes uren beeïndigde gijzeling van vier personeelsleden van de ambassade door negen Iraanse studenten uit Nederland, West Duitsland en Zweden. De vreedzame actie van de bezetters, die rond half twaalf 's och tends begonnen was en de gehele dag zonder gebruik van geweld tegen personen verliep was in eerste instantie gericht tegen de instellingen van het dictatoriale bewind van de sjah van Perzië. De bezetters zien de ambassade als een onderdeel van de totale propagandamachine van de dictatuur in hun land. Volgens hen zijn de ambassades centra van geheime diensten van Iran die de Iraanse studenten in het Westen bespioneren Meesmokkelen Zij wilden deze gedachte ondersteunen door documenten van de ambassade in Wassenaar openbaar te maken. Daarom was hun belangrijkste eis het contact met de nationale en internationale pers die zij papieren zouden laten zien waaruit duidelijk de spionagepraktijken van de ambassade zouden blijkenzo werd gistermiddag door de bezetters zelf meegedeeld. Bij de ontrui ming van .de gebouwen bleek dat enkele bezetters documenten wilden meesmokkelen, maar die werden hen ter plaatse na fouil lering afgenomen en in de ambassade achtergelaten. De hele actie is aan het rollen gekomen door de bioscoopbrand in het Perzische Abadan, afgelopen week, waarbij enkele honderden mensen om het leven kwamen. De negen bezetters noemden in een verklaring tegenover de pers de brand "een wandaad van het regime van de Sjah". Volgens-hen is de bioscoop in brand gestoken door de geheime dienst van Iran, de Savak Terreur Deze daad is naar hun mening vergelijkbaar met het in brand steken van het Rijksgebouw in Berlijn in 1933. Hitler's geheime dienst zou dat gedaan hebben. Volgens de bezetters probeert de Sjah de progressieve oppositie net als indertijd Hitler deed, te beschuldigen van deze brandstichting. Dit zou een negatieve reactie van de wereldopinie geven waardoor zijn fascistische terreur verder gerechtvaardigd wordt, aldus de studenten. In een eerste verklaring gistermiddag deelden de bezetters - die volgens de politie en de gegijzelde Nederlandse receptioniste Net ty Hurr de gegijzelden correct behandeld hebben - mee dat ze twee Savak-agenten in de ambassade hadden aangetroffen. De politie ontkende later dit bericht. Via de Iraanse ambassadeur Eghbal, die in Parijs met vakantie is liet de regering in Teheran weten de Nederlandse politie de volle dige volmacht te geven, de gegijzelden die in de centrale hal voor de kamer van de ambassadeur zittend op de grond werden vast gehouden, te bevrijden. De ambassadeur drong er op aan dat dit "zo snel en geruisloos mogelijk" zou moeten gebeurenZonder enig geweld slaagde het peloton van de Mobiele Eenheid en hel Lande lijk terreurbestrijding steam daar rond 17.00 uur gistermiddag Verf De negen vrij jonge bezetters die daarop werden afgevoerd,hebben naar de mening van hoofdinspecteur Rijken van de Wassenaarse politie bewust vernielingen aangericht in beide gebouwen en met name aan de archieven in de kanselarij. Deze indruk werd vol gens hem gesteund door de politieke leuzen op de muren, die met door de bezetters zelf meegebrachte verf waren aangebracht. De bezetting van de ambassade in Den Haag gisteren is een voort zetting van de strubbelingen die zich al langer voordoen in ons land en uitgroeien tot conflicten met Iran. In 1974 leidde een eerdere bezetting van de Iraanse ambassade door een twintigtal studenten tot het terugroepen van de diplomatieke vertegen woordiging van Iran in Nederland en een blokkade op de Neder landse uitvoer naar het land van de Sjah. De reden van deze negatieve reactie van de Iraanse dictatuur was de straf die de Haagse politierechter uitdeelde aan de bezetters, honderd gulden boete, of vier dagen hechtenis en een week voor waardelijk met een proeftijd van een jaar. De studenten hadden al vier dagen in voorarrest gezeten en ze werden dan ook direct over de grens gezet. In de ogen van het regime in Perzië een veel te milde straf, vandaar de blokkade en het terugroepen van het ambassadepersoneel. Enkele maanden later werd deze toestand weer uitgewist, mede na een bezoek van de toenmalige minister van buitenlandse zaken Max van der Stoel aan Iran Mensenrechten Ook een conferentie van A mnesty International over schending van de mensenrechten in Iran (februari '77) lokte een heftige reactie van Perzië uit. De Perzische consumentenbond dreigde opnieuw met een boycot van Nederlandse producten als het congres door zou gaan. Het dreigement werd in Iran door de pers overgenomen maar de Iraanse regering zag zelf in dat een nieuwe boycot zeker niet op zijn plaats ivas. In april van dit jaar hield een kleine groep studenten een protest- demonstratie voor de Wassenaarse ambassade, ter ondersteuning van"honderdduizenden politieke gevangenen in Iran", die zelf in hongerstaking waren gegaan uit protest tegen slechte leefom standigheden in de gevangenissen en de censuur op de pers. Een woordvoerder van de Perzische studentenorganisatie CISNU meende dat de bezetting van de ambassade gisteren toch een succes geweest is. Hij wees er ook op dat daarmee de acties niet zullen ophouden, maar dat verder gegaan wordt tot, "onze vrien den hun volledige vrijheid hebben herkregen" CISNU houdt zich al zo'n zestien jao.r bezig met het blootleggen van de praktijken van het regime in Perzië, dat volgens de bezetters precies vijentwintig jaar geleden door de Amerikaanse geheime dienst CIA aan de macht werd geholpen. De weigerachtige houding van de politie om journalisten toe te laten zoals de bezetters eisten, was volgens de woordvoerder van CISNU duidelijk een uitvloeisel van de grote belangen die Ne derland in Perzië heeft, in de eerste plaats komt er olie vandaan. Voorts is er sprake van order in Nederland voor de bouw van onderzeeboten en fregatten voor de marine van Iran De negen bezetters van gisteren zijn verder gegaan dan de demonstranten van enkele maanden geleden. Zij zullen waarschijnlijk terecht moeten staan voor wederrechtelijke vrijheidsberovinghuisvre debreuk en vernieling nieuwe Altijd kampioen. De duidelijk opgeluchte Nederlandse receptioniste van de ambassade, Netty Hurr, werd ongeveer twee uur na de bezet tingsactie vrijgelaten. Niemand weet het beter dan de coureur zelf: elke rit kan de laatste zijn. De vraag is alleen voor wie? De gedoodverfde nieuwe wereldkampioen Mario Andretti haalt zijn schouders op en zegt' "De dood is een onderdeel van je vak". Tel daarbij de spanningen aan de race-top. En de lichamelijke en geestelijke krachten, die tot op de bodem aangesproken moeten worden, en u krijgt een goed beeld van de gladiatoren van de twintigste eeuw. Deze week in Nieuwe Revu: alles over Lauda, Andretti, Hunt, Reutemann, Peterson Depailler. Auto kopen? Huisje huren? Geld lenen? Moppen tappen? Allemaal via uw eigen TV. Lees deze week in Nieuwe Revu,wat de Eirato'78 zo opwindend maakt: Teletekst en Viewdata. Twee revo lutionaire communi catiesystemen, waar ook u straks over kunt beschikken. )Van één onzer verslaggevers) WASSENAAR - De bezetting van de Iraanse ambassade aan de Rust en Vreugdlaan in Wassenaar is gistermid dag omstreeks vijf uur tot een goed einde gekomen. De negen Iraanse studenten die vanaf half twaalf 's mid dags vier personeelsleden van de ambassade gegijzeld hielden in twee gebouwen, gaven zich na een gesprek met de politie zonder geweld te gebruiken over. De drie overgebleven gegijzelden, (één van hen, de Nederlandse re ceptioniste van de ambassade Netty Hurr, uit Wassenaar, werd om half twee al vrijgelaten) kwa men niet gewond, maar wel ta melijk overstuur naar buiten. echter niet te zien", aldus Rijken. Wel sloegen de bezetters in de gebouwen zelf erg veel kort en klein en vernietigden volgens de politie een deel van het archief. Schreeuwen Gebeld „Er werd gebeld, waarop ik de deur ging open maken. Twee mannen kwamen binnen en duwden me achteruit. Ik heb bij het openma ken van de deur er niet bij stilge staan wat er kon gebeuren. Er komen hier zoveel mensen aan bellen". Een bijna verontschul digend eerste commentaar van de zichtbaar in de war geraakte Iraanse consul M. Ghandi in de gangen van het Wassenaarse poli tiebureau nadat hij zes uur door drie Iraanse studenten in het consulaat, dat gelijk links van de inrit van de Iraanse ambassade ligt, was vastgehouden. Dat was van de heer Ghandi het enige commentaar omdat hij vooruit lopend op verdere ondervraging door de politie gemaand werd niet verder te praten. Tegelijkertijd met de binnenval in het consulaatsgebouw door de drie studenten, drongen zes an dere Iranezen het kanselarijge bouw binnen, dat op het ambas sadeterrein enkele tientallen me ters van het consulaat verwijderd ligt. Huwelijk Volgens de echtgenoot van de na een uur vrijgelaten Nederlandse receptioniste in de ambassade Netty Hurr, deden zij dit door middel van een trucje. Hij meen de dat de deur was opengemaakt na vragen van één van de Iraanse studenten over een huwelijk dat hij'wilde sluiten. Toen de deur geopend was drongen alle zes be zetters het gebouw binnen. Nie mand van de bezetters was be wapend. In de kanselarij werd tegenover de drie aanwezigen (naast Netty wa ren nog de Iraanse zaakgelastig de Helmi en de attaché van de ambassade Hates in dat gebouw; de ambassadeur zelf verblijft met vakantie in Parijs) geen enkel geweld werd gebruikt, zo deelde Netty's man mee. Zijn vrouw was zo overstuur dat zij liever geen commentaar wilde geven. .,Zij handelden, in zoverre dat ge zegd kan worden, op een vrij be hoorlijke manier. Zij zeiden ge regeld tegen mijn vrouw dat nie mand gewond zou raken. Wel vernielden zij een heleboel in het gebouw zelf. Maar ook dan waar schuwden ze nog dat mijn vrouw en de andere twee gegijzelden moesten oppassen voor eventu eel rondvliegend glas of andere stukken". Volgens hoofdinspecteur Rijken van de Wassenaarse politie had een van de personeelsleden van de ambassade gezegd een klap in het gezicht te hebben gehad. „Aan het gezicht van hem was dat AMSTERDAM (ANP) - "Wij heb ben met onze actie niet alleen het leven gered van een groot aantal walvissen voor de noord-west kust van Spanje, maar ook een golf van publiciteit veroorzaakt in de Spaanse pers". Dat zegt Pie- ter Lagendijk, bioloog aan boord van de Rainbow Warrior, gister middag kort na aankomst van dit actieschip van de internationale Greenpeace-organisatie in de ha ven van Amsterdam. De afgelopen vier weken heeft het schip "met succes" op de Atlanti sche Oceaan Spaanse walvisja gers belet op deze grote vinvis te jagen. Dat gebeurde met behulp van rubberboten aan boord van de Rainbow Warrior, die in het water werden gelaten als walvis jagers op vangst uitgingen. De rubberboten gingen dan varen tussen de bedreigde walvissen en de harpoenkanonnen aan boord van de jagers. Lagendijk vertelt dat de Spaanse marine een vaartuig op het actie schip ter bescherming van wal vissen afstuurde, maar dat de ma rine-autoriteiten niét veel kon den beginnen omdat de actie zich buiten de Spaanse territoriale wateren afspeelde. Het bleef vol gens de bioloog alleen maar bij wat intimidatie, die geen uitwer king op de walvisbeschermers had. Intussen was het de beman ning van zestien koppen - van kapitein tot scheepskok be staande uit vrijwilligers - gelukt om de walvisjager onverrichter- zake huiswaarts te laten keren. In juni had het schip, naar de me ning van Lagendijk ook al met succes, actie gevoerd bij IJsland. IJsland, Noorwegen en Spanje zijn met Rusland de enige Euro pese landen die nog aan walvis vaart doen. Spanje is, aldus La gendijk, bovendien niet aange sloten bij de internationale wal viscommissie, en jaagt dus onge controleerd. De bioloog ver moedt zelfs dat de Spaanse jagers het ook gemunt hebben op be schermde vissoorten. Daarom was de actie van Greenpeace bij Spanje zo belangrijk, aldus voegt hij eraan toe. De actie bij Spanje is de laatste van dit jaar. Morgen begint aan boord van de Rainbow Warrior een in ternationale conferentie met als doel het oprichten van een Euro pese Greenpeace federatie en het opstellen van actieplannen voor het komende jaar. In de tussentijd had de Wassenaar se politie, die tegen 11.45 uur door een zogenaamd stil alarm werd gewaarschuwd, een verken ningsgroepje richting ambassade gestuurd, dat het eerste „schreeuwcontact" met de bezet ters had. Korte tijd later was de hele buurt afgezet en omsingeld door de Wassenaarse politie. Schilders en een stoffeerder, die met opknapwerkzaamheden bij de ambassadegebouwen bezig waren wisten te ontkomen toen de gijzeling begon. Zij werden in het huis van de buren opgevan gen. Ook de Iraanse echtgenote van de chauffeur van de ambas sade wist met haar Iraanse klein dochter te ontkomen. „Na twee keer mondeling aandrin gen van de politie lieten ze mijn vrouw eindelijk gaan", aldus de echtgenoot van Netty. Dat was even voor twee gistermiddag. Intussen had zich in het Wasse naarse politiebureau een crisis team teruggetrokken bestaande uit de procureur generaal mr. A. W. Rosingh, de chef van het kabi net van de commissaris van de koningin F. H. M. Blaauw en de burgemeester van Wassenaar mr K. Staab. Schoten Zij moesten zich buigen over een aanvankelijke mededeling dat er schoten gehoord waren tijdens de bezetting en de mededeling van de negen Iraanse studenten (die zelf zeiden met dertien man te zijn) dat zij ongewapend met een vreedzame actie bezig waren, die niet gericht was tegen de daar aanwezige mensen, maar tegen de instellingen van het dictato riale regime van de Sjah op zich. „Wij waren in eerste instantie voor zichtig na de mededeling over de De Iraanse echtgenote van de chauffeur van stoffeerder slaagden er in aan de bezetting te de ambassade, haar kleindochter staande)twee schilders e ontkomen door te vluchten naar de buren schoten. Daarom hebben wij bij stand gevraagd van een peloton van de Mobiele Eenheid in Den Haag", aldus de commissaris van de Wassenaarse politie G. Boven. „In het begin was het zo dat de pers beter geïnformeerd was dan wij zelf', aldus de commissaris. Via de media kreeg de politie later de indruk dat de bezetters niet ge wapend waren. De radio had tus sen twee en drie uur gistermid dag al een rechtstreeks telefo nisch contact met de bezetters uitgezonden. Elke keer echter wanneer de politie belde werd de haak op de hoorn gelegd. Later werd meegedeeld, dat de lijn door de PTT was geblokkeerd. Spionage Naderhand kreeg de politie door middel van verdere „schreeuw- contacten" nog meer de indruk dat de negen gijzelaars geen wa pens bij zich hadden. Het ging de bezetters alleen om publiciteit voor hun zaak en het beschikbaar stellen aan de nationale en inter nationale pers van documenten die ze in de ambassade gevonden Hadden en waaruit duidelijk spionage-activiteiten van de Iraanse ambassade in Nederland zou blijken. Rond half vier verschenen 40 man van de Mobiele Eenheid van de Haagse gemeentepolitie en leden van het Landelijk Terreurbe- strijdingsteam op het binnen plein van het Wassenaarse poli tiebureau voor nadere instruc ties. Om vijf uur reden zes overvalwa gens voor de ambassade. ,,Bij de hoofdingang van het gebouw heb ik gezwaaid. Ik was in burger zonder jasje, maar wel met een kogelvrij vest aan, omdat je maar nooit weet tor Rijken. Hij stelde de aldus hoofdinspec rdvoerder van de bezetters daarop voor zonder ge bruikmaking van geweld het ge bouw te verlaten. De bezetter liet na overleg met de anderen weten zich uitsluitend over te geven in het bijzijn van de Amsterdamse advocaat P. van Bennekom. ie was echter niet aanwezig, toen de negen bezetters vijf minuten later naar buiten kwamen met gebalde vuisten, terwijl ze in hun moedertaal politieke leuzen schreeuwden. Rond half zes gis teravond werden ze afgevoerd naar het politiebureau in Wasse naar. Ze hebben nog gevraagd Van Bennekom als raadsman te krijgen, maar die heeft zelf laten weten het erg druk te hebben en liever te zien dat een van zijn Haagse collega's de zaak op zich neemt.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7