I Veel kritiek op verkeersr app ort over Oegstgeest 0 eidse agenda DEEL HUIZEN IN LEIDERDORP NOG VERSTOKEN VAN KABEL-TELEVISIE Pastorie blijft toch behouden Voorschoten voor V oorschotenaren een loze kreet PAGINA 2 STAD EN RAND DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1978 1 1 LEIDERDORP - Niet iedereen in Leiderdorp blijkt direct baat te hebben bij de kabeltelevisie, ook al wordt de eigen straat openge broken voor de aanleg van de an- tenpekabel. Het gaat voornamelijk om de huurwoningen die via Kok-Be heer worden verhuurd. Dat zijn woningen in de Roerdompstraat, Meeuwenlaan, Rozenburg. Boe- kenburg, Brittenburg, Splinter laan, Adegeest, Kasteelhof, Rid derhof en alle llats in hel L-vor- mige gebouw aan de Laan van Ouderzorg. De eigenaar van deze huizen wil namelijk niet dat de kabeltelevi sie binnen de woningen wordt gebracht, aangezien voor deze huizen pas twee jaar geleden een nieuwe gemeenschappelijke an tenne-inrichting is geplaatst. De bewoners moeten nu eerst af- wachten hoe de onderhandelin gen zullen verlopen over de over name van dit gemeenschappelij ke systeem. Bekend is echter dat de gemeente Leiderdorp niet al te veel 'geld geeft voor dit soort "verouderde" installaties. Sinds de komst van de kabeltelevisie is het gebruik en de toepassing hiervan vrijwel waardeloos geworden. Dak Nieuw Nijevelt moet hersteld WASSENAAR - Het dak en het zinkwerk van het jeugdgebouw Nieuw Nijvel (het vroegere poli tiebureau) vereist herstelwerk zaamheden. Van de dakbedek king schuiven regelmatig leien naar beneden, omdat de leinagels doorgeroest zijn. Het lood van de nokafdekkingen is oud en krach teloos. Ook het zinkwerk is sterk verouderd en vdroorzaakt daar door telkens druipgaten. De totale kosten van herstel wor den geraamd op 60.720 gulden. Het Wassenaarse college van burgemeester en wethouders gaat er van uit dat het gebouw na het herstel nog vele jaren kan meegaan. Daarom vinden zij qen dergelijke uitgave wel verant woord, tenminste zo werd mee gedeeld aan leden van de com missie financiën. Zwemtoernooi in Wassenaar WASSENAAR - De Wassenaarse Sportvereniging WIK, nog steeds bezig met de viering van haar gouden jubileum, ontvangt aan het eind van deze week zo'n hon derdvijftig gasten uit Engeland, Duitsland en België. Dit in ver band met een internationaal zwemtoernooi, dat zaterdagmid dag in het sportfondsenbad zal worden gehouden. Het wordt een vierlanden-club- toernooi waarin de zwemmers van WIK uitkomen tegen de En gelse Harrogate District Swim ming Club, de "Wassersportve- rein 1923 e.v. Offenbach" en de "Meetjeslandse zwemvereni ging" uit het Belgische Eeklo. De Engelse ploeg kwam gisteren in Wassenaar aan en maakt vandaag en morgen enkele trips. De Duit se zwemmers arriveren vrijdag middag. De Belgen komen zater dagmorgen en vertrekken weer na de wedstrijden. Zaterdagavond is er vanaf 21.00 uur in het Jeroenhuis in de Kerk straat een feestavond voor de WIK-leden en hun buitenlandse gasten, die bij WIK-zwemmers thuis overnachten. Dit internationale zwemtoernooi is het laatste sportevenement dat in het kader van het gouden jubi leum van de Wassenaarse sport vereniging op het programma stond. Er volgen nog enkele feestelijke bijeenkomsten voor de WIK-jeugd en voor de overige WIK-leden. Leiderdorp krijgt vier wethouders LEIDERDORP - Waarschijnlijk krijgt de gemeente Leiderdorp een vierde wethouder. Dit zou het resultaat zijn van bespre kingen tussen vertegenwoordi gers van verschillende in de ge meenteraad vertegenwoordigde politieke partijen. Onderwerp van deze besprekingen: de vor ming van een nieuw gemeente bestuur in de periode 1978- 1982. De vierde wethouderszetel gaat waarschijnlijk naar J. Verdier (CDA), die in de nieuwe raad on derwijs voor zijn rekening zal nemen. Het voltallige college van wethouders zal daardoor bestaan uit: J. Verdier, C. Gor dijn (CDA, huisvesting), J. Be- zemer (PvdA, economische aan gelegenheden), en I. Gehner (VVD, sport en maatschappelij ke aangelegenheden). Leiderdorp had tot nog toe drie wethouders. Van hen blijft al leen C. Gordijn, als wethouder aan. E. Drenth en D. Tichler ke ren niet meer als wethouder te rug. Wanneer de mensen in de Kok-Be- heer-huizen kabeltelevisie zullen krijgen is afhankelijk van de op stelling van de eigenaar van hun huizen ten opzichte van het bod dat de gemeente zal doen. Voorzitter Drenth zegde gister avond in de commissie voor be heer van de centrale antenne-in richting twee verontruste bewo ners toe dat zij geen extra aanleg- kosten hoeven te betalen wan neer zij de aansluiting op een la ter tijdstip krijgen. Eveneens beloofde Drenth alle be woners volgende week een brief waarin staat hoe de zaak precies in elkaar it. "Tegelijkertijd zal een brief naar Kok-Beheer worden verzonden om de onderhande lingen te bespoedigen", aldus Drenth. Hij vond de aanleg van de televisie kabel in Leiderdorp met meer moeilijkheden gepaard gaan dan dat hij en de beheerscommissie ooit hadden kunnen vermoeden. Aanleiding voor deze opmerking- was de vastgestelde vertraging die op dit moment zo'n vijf tot zeven weken bedraagt; Als oor zaak werd de vakantieperiode genoemd, waardoor er veel te weinig mensen thuis waren bij wie de televisiekabel naar binnen gebracht kon worden. IN WASSENAAR: Donderdag werkgroep WASSENAAR - De pastorie aan de Schoolstraat in Wassenaar blijft be houd ep. Het gebouw dat door de slopershamer werd bedreigd is door de Rijksdienst voor de Monumentenzorg ter elfder ure alsnog op de voor lopige lijst van monumenten geplaatst. Geen monument Het college van kerkvoogden van de Hervormde Gemeente van Wasse naar zag zich begin van dit jaar geconfronteerd met een hopeloze finan ciële situatie rond het in verval geraakte gebouw. Bij het gemeentebe stuur werd een sloopvergunning aangevraagd omdat voor de restauratie geen geld beschikbaar was. Het stond toen vast dat de pastorie geen monument was, terwijl de vraag of het pand in zijn geheel gerekend »;aartyor,„mor, moest wTHdrj?.^^ Troef, Noordeinde 2a, i dienstweigeren, tot sept. tel. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie, open café avond, 21-24 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek- 1 uur Alg. Ned. Invalidenbond, 19-20 uur. j Architektenwinkel, Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. f Architektenwinkel, Pieterskerkhof 19 gratis advies, 20-21 uur. Stadhuis, cie. stadskabei, 19 uur. Warmond, gemeentehuis, gemeente raad, 20 uur. Apotheken De Pastorie aan de Schoolstraat in Wassenaar. Het had niet 1 gescheeld of het gebouw was gesloopt. Nu zal het behouden blijven i het Wassenaarse dorpsgezicht. beantwoord kon worden. Met name de vereniging "Vrienden van Was senaar" had zich ingezet voor het behoud van het kapitale pand aan de Schoolstraat. Restauratie op eigen kosten was voor de kerkvoogden een onmogelijk heid, gezien de grote bedragen die hiermee gemoeid waren. Zelfs al zouden de fondsen beschikbaar zijn, dan nog zou het onverantwoord zijn een zo groot bedrag te besteden voor de restauratie van een huis, zo stelden de kerkvoogden. Nieuwbouw op dezelfde plaats bleek zoveel goedkoper te zijn dat geen andere mogelijkheid overbleef voor de Her vormde Gemeente. Toch Uit voortgaand overleg-tussen het gemeentebestuur en de Rijksdienst voor de Monumentenzorg is nu echter de geheel nieuwe situatie ont staan waarin het gebouw toch als monument geaccepteerd wordt en op een voorlopige monumentenlijst voorkomt. Volgens het college van kerkvoogden biëdt dit besluit van Monumenten zorg uitzicht op een oplossing voor het financiële probleem, omdat nu subsidies beschikbaar kunnen worden gesteld voor de restauratie. De smalle trottoirs in cle Dorpsstraat. Uit verkeer-soogpunt een punt van kritiek in Oegstgeest. In het deeln port over de plaatselijke verkeerssituatie wordt met geen woord gerept over dit. knooppunt. OEGSTGEEST - "Waarom zijn in het rapport de verkeers tellingen voor fietsers niet 's morgens gehouden (als de kinderen gelijktijdig naar school gaan) maar 's middags, wanneer ze op verschillende tijden terugkeren? En is het geluidsniveau van het autoverkeer dat door het ministerie werd vastgesteld wel acceptabel voor Oegstgeest? Een spervuur van vragen die gis teravond tijdens een hoorzit ting over het verkeersplan voor Oegstgeest op de forumleden neerkwamen. Bij de -ongeveer vijftig aanwezigen waren nogal wat mensen met kritische kant tekeningen op het rapport van het ingenieursbureau DHV waarin vooral de feitelijke ge gevens over de verkeerssituatie verwerkt zijn die de gemeente lijke verkeersproblematiek moeten aangeven. Opmerkin gen over het ontbreken van knelpunten in het rapport, zo als de veel te smalle trottoirs in de Dorpsstraat, maakten ook deel uit van de aanval van de aanwezige al of niet deskundi gen in verkeerssituaties. Tellingen Deskundige Martens van DHVi die ook in het forum zat, wees in zijn inleiding op de manier van werken. Om gegevens te krijgen voor het rapport waren op de daarvoor het meest in aanmerking komende plaatsen zowel mechanische als visuele verkeerstellingen verricht. De resultaten hiervan geven in zicht in de verkeersdrukte op enkele plaatsen en kunnen zo tot een totaaloverzicht van de Oegslgeester verkeerssituatie leiden. Waardering Voor één van de aanwezigen was deze inleiding al voldo'ende voor felle kritiek. "Toch een aanfluiting, want de werkelijk geïnteresseerden hebben al lang het rapport zelf gelezen en hebben alleen nog maar be hoefte aan echte inspraak in de te nemen maatregelen, niet nog eens een uitleg erover". Van de zijde van de werkgroep Verkeer Oegstgeest kwamen de eerste woorden van waarde ring voor het deelrapport, dat tot het verkeersplan moet uit groeien. "Maar we zijn ook niet zonder kri tiek, want dan zouden we de eerste actiegroep in Nederland zijn die niets meer te wensen heeft. Neem bijvoorbeeld de ongevallenstatistiek, die in uw rapport is opgenomen", aldus een woordvoerder van de werkgroep. "Is die niet veel te rooskleurig opgevat, omdat Oegstgeest niet al te schril af steekt tegenover het landelijk gemiddelde?" zo ging hij ver der. "Vooral moet gelet worden o£ de veiligheid van fietsers en voet gangers bij de suggesties voor de verbetering van de situatie, want het blijkt toch duidelijk dat die de meest kwetsbare verkeersdeelnemers zijn". Bo vendien dacht hij dat het niet juist is, om fietsers en brom fietsers onder plaatsen zoals in het rapport gebeurd is. "Bromfietsers hebben veel meer overeenkomsten met auto's, wat hun snelheid en geluid soverlast betreft, dan met fiet sers", merkte de woordvoerder op. Martens antwoordde hierop dat fietsers en bromfietsers vaak van dezelfde weggedeelten of fietspaden gebruik maken, zo dat ze in een onderzoek ook bij elkaar genomen dienen te wor den. Vragen van bewoners die meer van de plannen verwachten werden door wethouder Thorn, ook forumlid, ietwat afgewim peld. De wethouder wees op het beperkte geld dat ter be schikking is. "Als we meer onderzoek willen of meer voorzieningen, die uit de onderzoeken kunnen voortvloeien, dan moet de ge- jmeenteraad daar eerst geld voor beschikbaar stellen", al dus Thorn. Geroezemoes Onder de aanwezigen ging hierop enkele k^ren geroezemoes op, ten teken dat men de indruk kreeg hiermee in bepaalde wensen door het gemeentebe stuur gekortwiekt te worden. Thorn zegde toe dat op- en aan merkingen op het deelrapport nog veertien dagen gemaakt kunnen worden. De ingeko men kritiek zal net zoals de opmerkingen van gisteravond, in de plannen worden betrok ken, zo viel van de zijde van DHV te horen. Men beloofde de wensen van de bewoners schriftelijk bij de studie te zul len opnemen. •>v VOORSCHOTEN - Als dinsdag 5 september de nieuwe ge meenteraad wordt geïnstal leerd zal mr. S. A. C. Begeer daar niet bij zijn. Na acht jaar raadslidmaatschap verlaat de 55-jarige fractievoorzitter van de VVD dan de Voorschoten- se raad. Me moet ervoor oppassen dat het raadswerk na een aantal jaren niet teveel routine gaat worden, vindt deze Voor schotenaar. "Er staan bo vendien genoeg jongeren te trappelen om ook eens raadslid te worden. Maar de reden voor mijn afscheid van de raad is ook een persoon lijke. Ik wil graag, voordat ik afgetakeld ben, nog wat we tenschappelijk werk doen." Naam - De naam Begeer is zelfs tot bui ten de Voorschotense ge meentegrenzen bekend. Niet zozeer door het raadslidmaat schap van Bas, zoals zijn vrienden hem noemen. Meer omdat zijn onverbrekelijk is verbonden aan de zilverfa- briek, de Koninklijke Van Kempen Begeer, waarvan Bas Begeer president-direc teur is. Deze functie weer hield Begeer er zes jaar gele den van De Vos van Steen- wijk als wethouder op te vol gen. Wel werd hij dat moment fractieleider van de VVD. Volgens Begeer bijten een func tie in het bedrijfsleven en het raadslidmaatschap elkaar niet. "Ik ben zelfs van mening dat het belangrijk is dat figu ren uit het bedrijfsleven in het bestuur van een gemeente komen. Vergeleken met de genen die als ambtenaar werkzaam zijn hebben zij veel meer een eigen inbreng." Blok De manier waarop een ambte lijk apparaat werkt ervaart de president-directeur zo nu en dan als een blok aan het been van een gemeente. Zoals wanneer de burgerij zelf met plannen aan komt. "Dan komt het ambtelijk apparaat direct met allerlei bezwaren op de proppen, dat is jammer Zo zal ik nooit vergeten dat het vroegere VVD-raadslid Westerman bij een hoorzit ting over het bestemmings plan Bijdorp op de mogelijk heid wees Bijdorp te laten aansluiten op het nieuw te graven plassengebied "De Vlietlanden". Dat plan werd prompt door de ambtelijke werkgroep van de tafel ge veegd. Maar ik zal er tot aan de laatste dag van mij raads lidmaatschap voor blijven Mr. Begeer ..."Inspraak ten eigen ba- vechten dat Bijdorp en het plassengebied toch een een heid gaan vormen." "Ik vind het echt een goede zaak dat de burger mogelijk heid tot inspraak heeft. Maai de overheid moet wel reëel blijven. De overheid moet goed beseffen dat 95% van de burgerij rustig thuis blijft zit ten en slechts 5% actie onder neemt. En dat dan veelal nog tegen eigen bate." Het verkeer in en rond Voor schoten is één van de voor naamste zaken waarmee de fractievoorzitter van de VVD zich de afgelopen jaren heeft beziggehouden. Hij heeft daarover dan ook stellige ideeën. Zo moet rijksweg 11- west (Voorschoten-Zoeter- woude, ten westen van Lei den) er "gewoon" komen. "De vijf meter hoge dijk waarop die weg wordt aangelegd ver oorzaakt echt geen scheiding tussen de wijk Noord-Hof land en de rest van het uorp. En het bezwaar van geluidshin der geldt alleen maar voor de woningen die daar nog ge bouwd moeten worden. Maar sommige mensen denken zo krap. De aanleg van een rijksweg vergt zeker vijfjaar. En over vijf jaar voorzie ik wel degelijk verkeerstechnische knelpunten. Misschien is dat wel het verschil tussen be- drijfstechnisch en ambtelijk denken..." Loze kreet "In de directe aansluiting van de Prins Bernhardlaan op de Wijngaardenlaan zie ik niks. Dan komen twee verkeers stromen binnen tien meter naast elkaar te liggen. Het is een onmogelijke zaak alle verkeer samen te persen op één officiële verkeersroute Laat ieder maar de kortste weg naar huis zoeken. Dat spaart benzine en zenuwen." 'JIk geloof ook niet in verkeers vrije straten. Al kunnen ver keersdrempels een enkele keer wel eens zin hebben. De mensen overtreden de toege- - stane snelheden nogal eens." Volgens Begeer moet Voor schoten een woon- en werk oord zijn voor ieder die dat wenst. "Voorschoten voor de Voorschotenaren is voor mij dan ook een loze kreet. Wie is nu eigenlijk Voorschote naar. De man die 40 jaar in Voorschoten woont, zoals ik, of de man die net binnen de gemeentegrenzen is komen wonen?" Nog genoeg Ook na zijn vertrek uit de raad heeft de WD'er nog genoeg omhanden. Zijn belangstel ling was altijd erg veelzijdig. Zo was hij de eerste voorzitter van het Nationaal Jeugd- fonds, beter bekend als Jantje Beton. Tot vorig jaar voorzit ter van clubhuis "De Sper wers" in Leiden. Commissie lid van het Julianafonds, be stuurslid van het Vrijzinnig Maatschappelijk Werk, be stuurslid van het Goud-, Zil ver- en Klokkenmuseum in Schoonhoven. Toch zal Begeer, na september, de raad nog wel eens missen. "Het was een fijn gezel schap," vindt hij. "Het zal mij niet verbazen als de komende jaren zo nu en dan met wee moed aan deze raad wordt te ruggedacht." JOOP PEETERS 071-121060; Apotheek Voorschoten, i Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. Indien het na 11 uur s avonds niet meer mogelijk is met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan men, uitsluitend voor spoe- drecepten van een taxi, tel. 122444, ge bruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. B. Wennekers, Oude Rijn 91a, Leiden, tèl. 071-141889. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren of informatie nodig heb-' weli;i?ag 6n na,cht bereikbaar. Vertrou- Burgerraadsman Koombrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur, ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. In de maanden juli en augus tus uitsluitend di. en do. geopend. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 21, aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe, 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer, Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071-153652. Dierenbescherming Onderwijswinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrij dag van 12-17.30 uur Dienstencentrum Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 142497. Dag en nacht bereikbaar. Belangengroep alleenstaanden LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Leiden - Witte Singel 1 Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2