Oost-Duitsland moet opnieuw tik incasseren Roodenburg plaatst zich voor tweede bekerronde Kanshebbers plaatsen zich in de Leidse Hout Amerikanen beheersen WK volledig Grote nederlagen voor UDO en Docos SCORESIN BETAALD VOETBAL Coaches geven 'clinic Noordwijk haalt goed op DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1978 SPORT PAGINA 15 Frecl Eefting knap vijfde De Nederlander Fred Eefting verrichtte gisteravond laat een uitstekende prestatie door een vijfde plaats te be halen op de 200 nieter rug slag. Eefting drong als enige Westeuropeaan door tot de finale die werd gewonnen door de Amerikaan Jesus Vassallo. Het was overigens niet de eni ge Amerikaanse overwin ning. want ook Nick Nevid op de 200 meter schoolslag en Mike Bruner op de 200 meter wisselslag grepen het goud. Slechts eén onderdeel heb ben de Amerikanen niet kunnen winnen: de 400 meter vrije slag. Dit nummer le verde een gouden plak op voor de Rus Salnikov, die met 3.51.94 een nieuw Euro pees record zwom. WEST-BERLIJN (GPD) - Weer geen goud voor Oost-Duitsland. Niet voor Ulrike Tauber op de 400 m wisselslag, niet voor het jongste sterretje uit de Russi sche satellietstaat, Petra Schneider, zelfs niet voor An drea Pollack op de vlinderslag. Opnieuw stond de Amerikaanse goudkoorts, met Tracey Caul- kins en Mary Joan Pennington als belangrijkste delfsters, een herstel van de DDR-meisjes in de weg. En alsof de dreun die daarbij uitgedeeld werd aan de op enkel prestatie gerichte zwemmers uit de Oostblokstaat niet hard genoeg aan kwam. werd DDR's laatste hoop bij de heren, Roger Pyttel, door Mi ke Bruner én door Steven Gregg com pleet de grond ingeboord. De zilveren medailles voor Thumer en Pollack, de bronzen voor Schneider en Pyttel waren maar een schrale troost voor de ploeg, die toch al op een weinig imponerend toernooi kan terugkijken. In ieder geval staat na vier dagen zwemmen vast, dat de Oostduitsers de klap, die de Amerikanen nu al hebben uitgedeeld, niet meer te boven zullen komen. Voor de DDR is het alleen nog een kwestie van het gezicht redden. Die taak - een schier onmogelijke - ligt voor de komende da gen op de schouders van het tweetal Krause-Pollack. De eerste op de sprint, toch nog altijd de meest spectaculaire af stand bij een dergelijk toernooi, de twee de op de 200 m vlinderslag. „Ik weet nu dat ik alles zal moeten geven op de 200 m", zei Andrea Pollack voor uitkijkend naar een tweede confrontatie met de Amerikaanse tegenstand. „Ik weet wat men van mij verwacht en ik hoop maar één ding: aan die verwachtin gen te kunnen voldoen" Indicatie Die uitspraak van de 17-jarige Andrea Pollack geeft wellicht de beste indicatie van de sfeer, waarin de DDR-„Mann- schaft" momenteel vertoeft. Een kli maat, dat omgekeerd evenredig is aan de stemming in het kamp van de Amerika nen die zich bij dit derde wereldkam pioenschap veel meer voordoen als blikjesjagers dan als zwemnatie. Tracey Caulkins blijkt daarin een belangrijke troef te zijn. In de 400 m wisselslagfinale voegde zij aan haar totaal van één gouden en èèn zilveren medaille nog een gouden toe. En wat misschien wel belangrijker was, zij zorgde voor haar tweede wereldrecord tijdens deze wereldkampioenschappen zwemmen. Opnieuw een wisselslagre cord, opnieuw met een verbluffende tijd. Want was er in de zwemwereld na Mon treal niet gezegd, dat juist het wisselslag record van Ulrike Tauber nauwelijks te verbeteren viel, omdat het zo imposant tot stand was gekomen? Ook toen was er gezegd en geschreven, dat er een won derkind zou moeten komen om dat we reldrecord te evenaren laat staan te ver beteren. En dat dit Duitse wereldrecord van 4.42,77, vandaag op de dag af twee jaar geleden gezwommen, wel werd ver beterd, was alleen maar te danken aan Tracey Caulkins Adembenemend door Ulrike Tauber te zijn verslagen - ook eens een keer vóór de Oostduitse te eindigen. Gisteravond lukte dat haar in een adembenemende confrontatie met de Oostduitse vedettes Tauber en Schneider. „Na mijn nederlaag gisteren op de schoolslag, waar ik met iets te veel zelfvertrouwen aan was begonnen, gold voor mij nog maar èèn ding: winnen. Het wereldrecord verbeteren stond bij mij op de tweede plaats. Dat het gelukt is, geeft een ontzettend fijn gevoel", verklaarde de 15-jarige uit Nashville afkomstige Caulkins. Weer was de Oostduitse natie verslagen, de zilveren plak voor Tauber en de bron zen voor Schneider verzachtten de ne derlaag enigszins. Verzuchtte de Oost- berlijnse later: „Ik was me er na de 200 m wisselslagfinale van bewust, dat ik moest vechten om te winnen, dat het aan zou komen op een tweestrijd met Tracey Caulkins, maar dat het wereldrecord zou sneuvelen had niemand verwacht. En ei genlijk is dat wel geweldig, niet voor mij, maar wel voor Tracey", aldus Ulrike Tauber, die met tranen in haar ogen ge noegen had moeten nemen met die tweede plaats. Dat moest ook Andrea Pollack, die door de in winning mood verkerende Mary Joan Pennington op de laatste meters werd verslagen. Pollack: „De tijd valt het meeste tegen, ik had zeker verwacht on der de minuut te zwemmen. Maar zowel Joan als ik bleven daar boven. Daardoor bleef mijn wereldrecord in ieder geval overeind staan en hebben we nog iets om aan te denken... Enith Enith Brigitha, die zich evenals Pollack en Pennington en nog een handvol ande re zwemsterren voor de vlinderslagfinale had weten te plaatsen, kon in het spel der grootmachten niet tot een grotere presta tie komen dan een achtste plaats. Maar op zich was dat al meer dan waarop ze zelf had gerekend en waarop ook bonds coach Bert Sitters had gerekend na haar teleurstellend verlopen race op de 200 m vrijeslag, een avond eerder. Enith: „Ik had dit helemaal niet verwacht. Je komt in de finale met een verbeterd Neder lands record (1.02,89) en dan kun je vier de worden, maar ook achtste. Je mag best weten dat ik nog steeds teleurge steld ben na de race op de 200 m vrijeslag, maar ik heb het van me af willen zetten Ik denk dat dat wel gelukt is. Dat ik nu wel over de ergste teleurstelling heen ben". De Amsterdamse vrijeslagzwemster, die een tijd noteerde van 1.02,78, verbeterde daarmee opnieuw haar nationale record dat ze tijdens de serie in de ochtendsean ce had gezwommen. Ze toonde daarmee overduidelijk aan geen last te hebben van de kilte die als mogelijke verklaring werd gegeven voor de langzamere tijden in de avondseance ten opzichte van de ochtendvoorstellingen. Records Want voorstellingen met veel alures blij ven het, die in het Nederlandse kamp voortdurend met een hoera-stemming worden gevolgd. Hoe kan het ook anders De nationale records volgen elkaar in ra zend tempo op; de ene verbetering is nog niet genoteerd of de volgende dient zich al weer aan. Met een aantal van 14 natio nale records reikt dit wereldkampioen schap voor de Oranjeploeg al uit boven de prestaties van vorig jaar in Jonkoping bij de Europese kampioenschappen „Alleen de medailles zijn tot dusver uit gebleven", aldus Bert Sitters. "De kale" sloeg weer toeHoewel Mike Bruner hier wat sip kijkt pakte hij op de 200 meter vlinderslag de gouden medaille,Steve Gregg (links) werd tweede, terwijl de Oostduitser Roger Pyttel met de bronzen plak genoegen moest LEIDEN - Na de derde speeldag van de strijd om de KNVB-beker voor zondagamateurs is er in de standen van de respectievelijke poules iets meer duidelijkheid gekomen. Roodenburg heeft zich dankzij de 7-0 zege op UDO zelfs al geplaatst voor de tweede ronde. Blauw Zwart haalde gisteren thuis ook uit door Docos met 6-1 te verslaan. In poule 15 spitst de strijd zich toe tussen Ber- nardus en Altior, die beide tot winst wisten te komen. Bernardus bleef bij Lugdunum zelfs de meerdere van de equipe van trainer Ruud de Groot. In poule 11 kwam de kersverse vierdeklasser Meerburg in Voor schoten tegenover SVLV te staan. De club uit Zoeterwoude sloot dit duel dankzij treffers van Thijs de Wit en Paul van de Heij den winnend af. Docos moest in diezelfde poule al voor de rust te gen een 3-0 achterstand aankij ken. Pas toen de Wassenaarders de produktie bij 6-0 staakten mocht Sjaak Rietbergen voor Docos de nul van het scorebord "schieten". Voor Blauw Zwart scoorden Donath (2), Gillissen (2), Hoogeboom en Timmer. Roodenburg haalde op eigen veld flink uit tegen vierdeklasser UDO. Peter Dubbeldeman (2), Peter Hooming (2), Richard Klein, Wim Ligtvoet en Jan Kromwijk kenden geen genade met de ploeg van Lourens Mou ter. 7-0. In poule 13 was Cees de Roode de grote man bij LDWS, dat dankzij drie treffers van hem met 3-2 van Alphen won. De tegendoelpun ten kwamen op naam van Hennie van 't Klooster. In diezelfde afde ling kon ASC het niet bolwerken tegen Hillegom, dat door Bou- dewijn Pijpers voor rust al naar 0-2 was uitgelopen. Na de pauze scoorde Tjeerd Langerhorst le gem Wageningen - Helmond Sport 4-0 (3-0) 5. Van der Ley 1-0 8. Bish 2-0, 29. Leushuis 3-0, 88. Hazeleger 4-0. Scheidsrechter. Mulder, 25 toeschouwers. FC Groningen - FC Amster dam 1-1 (1-1). 21. Stout 0-1 (strafschop), 36. Bakker 1-1 (strafschop). Scheidsrechter Weerink, 6200 toeschouwers. Excelsior - SC Cambuur 1-0 (0-0). 85. Ernst 1-0 (straf schop). Scheidsrechter Beek, 1100 toeschouwers. FC Dordrecht - FC Den Bosch 2-1 (2-0). 34. Evers 1-0, 37. Jansen 2-0,53. Peeters 2-1. Randstad Sport hield m poule 14 op knappe wijze derdeklasser SC Lisse in bedwang. Gescoord werd er in dit duel niet: 0-0. In poule 15 verkeek Lugdunum zich in eigen huis lelijk op het felle verweer van Bernardus. De Kikkers gingen met 3-4 de boot in. Van Gelder, Van Roo, De Boei en Van Werten scoorden voor de vierdeklasser, terwijl Van Pracht en Schildthuyzen (2) de Leidse doelpuntenmakers waren. Altior kende tegen Nieuwkoop on danks de 1-0 winst toch proble men. Nadat doelman Van der Jagt zijn club voor de gelijkma ker had behoed door een straf schop te stoppen, moest deze sluitpost even later noodge dwongen uitvallen. Zijn plaats Scheidsrechter Ram, 1500 toeschouwers. Heerenveen - Willem II 0-0. Scheidsrechter Van Dijken, 3700 toeschouwers. onder de lat werd toen ingeno men door spits Baader. Foreholte won in een duel in poule 16 de harde wedstrijd tegen DOSR met 3-1. Van Tol, Van Kes- teren en Ruygrok doelpuntten voor de Voorhouters. LFC moest in Sassenheim de zege aan der deklasser Teylingen laten. De Sassenheimers wonnen met 3-1. Van de Boogaard opende de sco re voor de Kanaries, maar Van de Krogt, Hoogervorst en Van No- belen bogen die achterstand in het voordeel van Teylingen om. Bodegraven had weinig moeite met tegenstander DONK. In dit duel in poule 20 scoorden Kooy, Kees en Krijn Blonk en De Vries voor Bodegraven. Van Zijl wist voor DONK tegen te scoren. Heracles-SC Amersfoort 1-0 (1-0). 17. Van Oostrom 1-0 (strafschop). Scheidsrechter Janssen, 3500 toeschouwers. De Graafschap - SVV 5-1 (1-1). 7. Jan Koenders 1-0, 24. Peitsman 1-1, 56. Polko 2-1, 63. Jan Koenders 3-1, 74. Hid- dink 4-1, 80 Van Veenendaal 5-1. Scheidsrechter Klinkers, 4100 toeschouwers. FC Vlaardingen - Telstar 0-1 (0-1). 33. Van Toor 0-1. Scheidsrechter Bakker, 1500 toeschouwers. Fortuna SC - SC Veendam 0-0. Scheidsrechter Geurds, 3000 toeschouwers. Twee beroemde Amerikaanse bas- ketbalcoaches, Dean Smith en Joe "B" Hall, gaven gisteren in de Vijf Meihal voor een honderdtal Nederlandse trainers een zoge naamde "clinic". Ondermeer aan de hand van films demonstreer den zij een aantal oefenvormen en gaven zij onderricht in taktiek Dean Smith kreeg in '76 bekendheid als coach van het Amerikaanse team, dat in Montreal beslag leg de op de gouden medaille. Smith leidt al jaren het universiteits team van North Carolina en was in '77 coach van het jaar. Joe "B" Hall. voormalig speler van de Harlem Globetrotters, heeft het United States All Star Team on der zijn hoede UW EIGEN DAGBLAD 00K IN DE VAKANTIE? Dat kan, doch uitsluitend met deze bon. Graag 3 weken voor u vertrekt opzenden naar: Alphens Dagblad, Juliar.astraat 19, Alphen aan den Rijn. Leidsch Dagblad, Witte Singel 1Leiden. Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent). Hult adres: S.v.p. In btoklettert Invullen! In ieder vakje s v p. een letter Opzending is gratis in Nederland en Belgie. Overige landen 1 90 per dag. De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede zorgen de bezorging in sommige landen te wensen overlaat. Wij kunnen dus helaas geen verantwoording nemen - - r het niet tijdig arriveren van kranten op uw va- kantieadres. Willem Spierdijk en Anja Re- naud: 7-6, 4-6, 6-4. Bij de dames in C was de spanning te snijden. Jacqueline van Wijk klopte Van Riet met 2-6, 6-1, 8-6 en Yvonne Westerhout hield Margriet Derks met 7-5, 4-6, 6-4 onder de duim. Bij de heren veteranen won Jan de Groot zonder problemen van Cor Koemans: 6-1, 6-1. In het HD ze gevierden Pieter Verdegaal en Aijan van der Meer over Van Leeuwen/Blommendaal: 7-5, 6-3 Koudekerk In Koudekerk was gisteren de uit schakeling in het HDC van het als eerste geplaatste koppel Ooster- hoff/Weber de verrassing van de dag. Voor dit huzarenstukje zorgden Bosse en Temmink, die met 2-6,3-6 wonnen. Voorts wees speelster Lafay Noortje Engels met 6-1, 7-5 terug, terwijl de als nummer één geplaatste Ruiten berg geen enkel pardon kende met Els Bruyn: 6-2, 6-1. In D wonnen bij de heren Bart van der Velde, die door de toernooi- leiding als eerste is geplaatst, en de als twee gekwalificeerde Erik Langereer hun partijen met iden tieke score (7-6, 6-4) van respec tievelijk Melkenboer en Van der Haak. WIELRENNEN - De Franse wiel renner Jean-Jaques Fussien is gisteren in het ziekenhuis van Orleans overleden aan de gevol gen van verwondingen die hij tij dens een trainigsrit bij een on geluk had opgelopen. LEIDEN - Er werd gisteravond ook nog druk geoefend voor de nieu we competitie. UVS kwam thuis tegen Katwijk niet verder dan een 3-3 gelijkspel. Voor de briga de van trainer Désar scoorden Ben Kort (2) en Hans van Leeu wen. Wim Guyt II (2) en Arnold Broers wisten Katwijk op gelijke hoogte te houden. Noordwijk imponeerde in Den Haag door in de eindfase van het duel tegen VUC een 2-0 achter stand te nivelleren. Ruud Broring en Kees Karstens waren voor de gelijke stand verantwoordelijk Lisser Boys ging in Zaandam kansloos tenonder tegen ZCFC: 4-1. René Griffioen wist de eer voor de Lissenaren te redden. Ook Rijnsburgse Boys verloor met drie goals verschil. In Am sterdam werd tegen hoofdklasser DWV een 3-0 nederlaag geleden LEIDEN - Robert Jan van der Feen en Arnold van der Capellen heb ben zich gisteren voor de halve finales in het HEB van het "Leid- sche Hout-tennistoernooi" ge plaatst. Van der Feen schakelde Charles Asselbergs met 6-0, 6-4 uit en Arnold van der Capellen bleef Peter Pauwels met 6-2, 6-4 de baas. Henny Koemans wist zich met moeite tegen Willem Jan de Jong te handhaven: 5-7, 6-3, 6-3. Bob van Overbeeke was snel klaar met zijn partij tegen Koen Herin ga (6-4, 6-3), terwijl Bram Madera al evenmin veel moeite had met Har Meijer, die met de alleszeg gende cijfers 6-1, 6-2 het onder spit moest delven. Bij de dames in B verspeelde Mau reen Meijer weliswaar de eerste set aan Rosemarie Verdegaal (4-6), maar wist daarna op een voudige wijze aan het langste eind te trekken: 6-2, 6-1. Henny Fehling raffelde in die groep haar duel met Linda van Meij binnen een mum van tijd af: 6-1, 6-1. In het GDB wonnen Gerald van der Sluys en Liesbeth Zeg met 6-3 en 6-2 van Frans en Carolien de Weger en bereikten Charles As selbergs en Annette van der Meij de halve finales middels een 6-2, 6-4 zege op Annelies en Kees Koole. Interessanter dan het gebeuren in de B-sector was de strijd in C. Bij de heren werd Ton Giberius ge wipt door Hans Tón Jann (5-7,6-4, 6-4), gaf Witting na 7-5,4-6, 5-5 op tegen Parlevliet en werkte Hein Jan Salman zich na twee uur langs Leo Links: 6-1, 6-7, 4-6. Salman had daarvoor al drie uur op de baan gestaan in zijn partij in het GDC, die hij samen met zijn partner verloor van het koppel

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15