Godsdienstoverleg duurt nog voort CDA maant kabinet tot spoed met grondpolitiek Overvallers lieten 365.000 gulden achter Combinatie van drank en drift oorzaak moord Vrouw in Rotterdam vermoord Lambert deJong: winterbont voor zonnige^ zomerprijzen! Debat over Bestek'81 in oktober WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1978 MAASTRICHT (GPD) - De nog steeds spoorloze bandieten, die maandagmorgen de spec- taculaire overval pleegden op de ABN-bank in de Maas trichtse binnenstad en al schietend en met meenemen van gijzelaars wisten te ont komen zijn geen cent wijzer geworden van hun misdadige operatie. Het in kussenslopen verborgen geld, dat de over vallers na de eerste schietpar tij met de politie in paniek hebben achtergelaten in hun eerste gestolen auto, blijkt de totale buit te zijn geweest. Daarmee ontzegden zij zich een honorarium van 365.000 gul den voor alle moeite. De buit in Nederlands en buitenland se valuta bestond uitsluitend uit bankpapier. Behalve dit geld lieten de vluchtende mannen ook acht kluiscasset- tes achter waarvan zij zich hadden meester gemaakt. De inhoud van deze cassettes is nog onbekend omdat deze nog op vingerafdrukken worden onderzocht. Inmiddels is een vast team ge vormd, bestaande uit twintig leden van de Maastrichtse politie en tien leden van het regionale bijstandsteamdat onder leiding van hoofdin specteur Brugman zich met het onderzoek naar de ABN- overval bezighoudt. Ook de Belgische opsporingsbrigade waarmee nauw contact wordt gehouden, heeft een intense jacht op de overvallers ge opend. Er zijn aanwijzingen dat de overvallers zich in Bel gië van een andere auto heb ben meester gemaakt. De toestand van de door een ko gel getroffen Maastrichtse agent Ronald Nicolaes is nog ernstig. Het slachtoffer, dat in het Heerlense ziekenhuis een spoedoperatie onderging, is aan de linkerkant van zijn li chaam verlamd. Tot dusver heeft zich één persoon gemeld voor de opvang en mentale begeleiding door een team van deskundigen van de Ge neeskundige Dienst. De vrouwelijke gijzelaar die maandagmiddag na haar ontslag uit het Maastrichtse ziekenhuis onvindbaar bleek is terecht. Aantjes: „Huidige situatie onaanvaardbaar DEN HAAG (GPD) - Het CDA heeft kritiek op het trage tempo van het kabinet inzake de grondpolitiek. CDA- fractieleider Aantjes heeft gisteren het kabinet tot spoed gemaand, omdat de huidige situatie wat betreft de grondpolitiek volgens het CDA „onaanvaardbaar" PROTEST TEGEN WEDDE- VERLAGING is. Aantjes zei gisteren na een verga dering van het CD A-fractiebe stuur dat het kabinet in zijn rege ringsverklaring van januari had aangekondigd de grondpolitiek op korte termijn te zullen regelen. Aantjes: „Er moet een andere wetgeving komen, dat is duide lijk, ook in verband met de ont wikkeling van de woningbouw Het kabinet-Den Uyl (dat op het punt van de grondpolitiek strui kelde op 22 maart 1977) was er al een eind mee gevorderd. Het is daarom van belang dat het huidi ge kabinet grote spoed betracht", aldus Aantjes. Prikken Het CDA-fractiebestuur heeft ver der onder meer gesproken over de „kerk-Marokkanen", de oor logsmisdadigers en de abortus. De opmerkingen hierover in een verklaring van het fractiebe- stuur, noemde Aantjes „prikken" aan het adres van de regering. Zo vindt de CDA-fractie dat de re gering krachtig moet optreden tegen illegale werkgevers. Hier mee wordt bedoeld de groep, die profiteert van de diensten van buitenlandse werknemers, die illegaal hier werken. Wat de groep betreft, die in de Amster damse kerk De Duif verblijft, vindt het bestuur dat afgewacht moet worden of er sprake is van nieuwe informatie over proble men, die Marokkanen in hun va derland dreigen te ondervin den. Abortus Over de abortus wil het fractiebe stuur zich nog niet uitlaten. Eerst moet het voorstel van het kabinet worden afgewacht, aldus de ver klaring. Uitgangspunt bij de be schouwing zal het CDA-program „Niet bij brood alleen" zijn, zoals die begrenst is door het regeer akkoord van CDA en WD. Bij de algemene beschouwingen wil de CDA het probleem van de oor logsmisdadigers aan de orde stellen. Aantjes voelde zich voorts teleur gesteld over de koude, ambtelij ke beantwoording van schrifte lijke vragen, die hij gesteld had over het lot van Indische Neder landers. Ook over Urenco, de Sanctiewet en de aardgastermi- nal wisselde het fractiebestuur van gedachten. UTRECHT (GPD) - Wat er zich die avond in januari in het huis van de 54-jarige weduwe Tini Donk- Noordberger in de Utrechtse Krugerstraat allemaal afspeelde zal waarschijnlijk nooit dui delijk worden. Was het om half negen dat de 42-jarige J. C. van de L. haar wurg de, of deed hij het pas te gen tienen? En wat heeft hij, als hij haar keel al vroeg in de avond dichtk neep, in hemelsnaam an derhalf uur in het huis ge daan? Dat hij haar doodde staat vast, en ook dat hij - om de sporen van het misdrijf uit te wissen - een krant op haar lichaam heeft gelegd en die vervolgens in brand heeft ge stoken en bovendien dat hij, toen hij zag dat de vlammen 15 tot 20 cm hoog waren twee radio's en een cassetterecorder pakte en met de bus naar huis ging. Vijf jaar Voor die feiten eiste de officier van justitie mr. W. H. J. Droesen gis teren vijf jaar gevangenisstraf met aftrek. Evenals de Utrechtse rechtbank-president mr. H. Don ker geloofde hij dat Tini Donk al om half negen moet zijn gedood. De bovenburen hebben na die tijd in haar huis namelijk geen gerucht meer gehoord. De ver dachte echter zegt dat het alle maal later gebeurd is. Hij had rond half negen met Tini een hef tig gesprek over de onderhouds- toestand van haar huis. Zij spra ken zeer hard, maar van een me- ningsverschil was geen sprake. Pas veel later kregen ze ruzie. Van de L. werd driftig omdat Tim steeds de laatste restjes van zijn ROTTERDAM (ANP) - In een wo ning in de Zwederstraat in Rot terdam-Zuid is gisteravond een vrouw vermoord. De vermoede lijke dader, een man met wie de vrouw al enkele jaren samen woonde, is door de politie aange houden. Buren hadden de politie gewaarschuwd omdat er een he vige ruzie aan de gang was. De vrouw is de 21-jarige Joke van der M. Hoe zij is vermoord, staat nog niet vast. De politie houdt er rekening mee dat de vrouw is doodgeslagen. In de gang van de woning van het slachtoffer is een buis van een stofzuiger gevonden waar bloed aan zit. Om ongeveer half twaalf belden buren van het slachtoffer de poli tie op omdat er in de woning van de vrouw en de Turk N.O., met wie zij samenwoonde, een hevige ruzie aan de gang was. Toen de politie de voordeur van het huis had ingetrapt, vond zij de dode In het huis ernaast werd O. gearres teerd. De man was via de tuin naar het huis van de buren gevlucht. Vermoedelijk is hij door een ruit aan de achterkant van het huis gelopen. Daarbij heeft hij verwondingen aan het hoofd opgelopen. De man is na behandeling in een ziekenhuis voor verhoor meegenomen naar het politiebureau. Volgens de politie is het nog niet duidelijk wat zich in de woning heeft afgespeeld. Een buurton derzoek heeft uitgewezen dat de Turkse echtgenote van O. en hun vier kinderen vorige maand naar Nederland zijn gekomen. Moge- Twee jaar voor dodelijke mishandeling DEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft vandaag de 39- jarige in Den Haag wonende Turkse vrouw Suheijla M. ver oordeeld tot twee jaar gevange nisstraf. De rechtbank achtte de vrouw schuldig aan mishande ling van haar 6-jarig zoontje, de dood tot gevolg hebbend. Sectie wees uit dat het kind als ge volg van hersenletsel was overle den. De dood van het kind trok destijds veel aandacht omdat buurtbewoners een Marokkaan ervan verdachten het jongetje om het leven te hebben gebracht. De onschuldige man moest de vlucht nemen om niet te worden gemolesteerd. AMERSFOORT - Ongeveer 750 dienstplichtige soldaten hebben gisteravond in Amersfoort aan een door de Vereniging voor Dienstplichtige Militairen (WDM) georganiseerde demon stratie deelgenomen. Hun protest gold de mogelijke verlaging van hun wedde in de toekomst. Ook van andere zijden is bezwaar aangetekend tegen de plannen van staatssecretaris Van Lent ten aanzien van de wedde. De PvdA- fractie wil dat het ministerie van defensie niet tot verlaging over gaat alvorens het onderzoek naar andere systemen van bezoldiging van dienstplichtigen is afgeslo- Verontrust Het PvdA-fractiebureau consta teerde, eveneens gisteren dat zich tijdens het zomerreces een aantal verontruste ontwikkelingen heeft voorgedaan. Deze wettigen op korte termijn een behandeling In schriftelijke vragen in de Kamer. In ieder geval zal bij de beschouwingen door de ver schillende woordvoerders ge sproken worden over onder meer het schrappen van landen, die ontwikkelingshulp van Neder land ontvangen, de ondoordach te uitlatingen van vice-premier Wiegel over de betrekkingen met Rusland, de „provocerende" be noeming van een CDA-burge- meester in Nijmegen en het uit blijven van aangekondigde her vormingsvoorstellen. Van Lent wijzen de PvdA-kamerle- den De Vries en Stemerdink op de toezegging van het vorige ka binet dat een dergelijke studie verricht zal worden. De JOVD, de aan de WD verwante liberale jongerenorganisatie, is ook tegen de plannen van Van Lent. De organisatie wijst de koppeling van de wedde aan de hoogte van het minimumjeugd loon als principieel onjuist en willekeurig af. Tussen Zuidmolukkers in Waalwijk bier op dronk en onaardige din gen over zijn vrouw en kinderen zei. Hij stompte haar keihard op de neus; zij gooide een bierfles naar hem toe. Ze viel op de grond, hij sprong bovenop haar en kneep haar keel dicht. Na een poosje bewoog ze niet meer. „Ik dacht: potverdomme.zeisdood", aldus Van de L. in de rechtszaal. „Ik was geschrokken, ik wist niet wat ik moest doen. Ik kon wel als een gek gaan schreeuwen: „help, help er is iemand dood", maar dat had toch niet meer gehol pen". Moeilijke jeugd Van de L. kende Tini alleen uit een café waar ze allebei geregeld kwamen. Bij haar thuis was hij nog nooit geweest. Mr. Droesen: „Hij heeft het leven genomen van een eenzame vrouw, die vrolijk heid zocht en ook gaf in een café. De onmiddellijke aanleiding voor zijn daad ligt in een combi natie van drank en drift. In eerste instantie was ik verbaasd toen ik las dat hij als volledig toereken baar moet worden beschouwd. Dat verwacht je niet bij zo'n de lict. Hij heeft een moeilijke jeugd gehad: hij zat in allerlei tehuizen. Zijn eerste huwelijk is mislukt. Hij is ontslagen en terecht geko men in de wao. Zijn arbeidsonge schiktheid is gedaald tot 25 pro cent, maar hij heeft weinig ge daan om weer aan het werk te komen. Hij is duidelijk meer gaan drinken nadat hij bij een ver keersongeluk een kind verloren heeft. Een groot strafblad heeft hij niet alles bij elkaar heeft hij twee weken onvoorwaardelijk gehad". De psychiater J. G. Schnitzler ver telde dat Van de L. een sterke neiging vertoont om de schuld van alles wat mis gaat bij anderen te leggen. Dat de verdachte al lerlei details niet meer schijnt te weten verbaasde hem niet. „Hij kan de confrontatie met zijn daad moeilijk onder ogen zien". "Geen opzet" WAALWIJK (GPD) - De godsdienstoorlog tussen de Zuidmolukse groepe ringen in Waalwijk is nog niet ten einde. Gistermorgen heeft de gemeente politie van Waalwijk opnieuw ze ven Zuidmolukkers aangehou den en ingesloten. Het waren de 25-jarige U. S.; de 28-jarige A. O., de 21-jarige M. O.; de38-jarige H., de 30-jarige G. T.; de 20-jarige N T., en de 25-jarige H. T. Deze Zuidmolukkers wonen allemaal in de gemeenschap in Waalwijk en zijn debet geweest aan de ern stige moeilijkheden die op 9 au gustus zelfs leidde tot een com plete veldslag in De Doelenstraat in Waalwijk. Daarbij werd met molotovcocktails gegooid en werd een man door een pistool schot in zijn been geraakt. De gemeentepolitie had die dag de hulp nodig van de rhobiele briga de van de omliggende gemeenten om de rust weer gekeerd te krij gen. Sedert die tijd is de sfeer echter in de Zuidmolukse ge meenschap gespannen geble- ADVERTENTIE Van nerts tot konijn en zelfs lammy's met 15% korting alléén in augustus, de maand van de zonnige bontprijzen voor mevrouw èn voor meneer... Op 9 augustus werden 14 door de politie aangehouden en op het bureau ingesloten, van wie er na verloop van tijd 5 konden worden vrijgelaten. De negen laatsten waren voorgeleid aan de officier van justitie in 's-Herto- genbosch die daarvan weer de twee jongsten, wegens hun ge ringe aandeel in de moeilijkhe den, heeft vrijgelaten. Vanaf de negende zitten op dat moment dus zeven Zuidmolukkers in voorarrest. Zij hebben nu ver sterking gekregen van de zeven Zuidmolukkers die gistermorgen werden gearresteerd. Ook die zijn ingesloten en de gemeentepolitie in Waalwijk verwacht dat er nog wel meer arrestaties zullen vol gen. Hoe onzeker de ouderen in de Zuidmolukse gemeenschap zich voelen, blijkt wel uit het feit dat zeven gezinnen, die al jarenlang in de gemeenschap in Waalwijk wonen, nu naar elders zijn ver trokken. Waarheen zij zijn gegaan weet op dit moment zelfs de poli tie niet. De problemen bij de Zuidmoluk kers liggen in de godsdienstige sfeer. De jongeren wilden niet langer het gezag van de oude Iman (een islamitisch priester) erkennen en riepen hun eigen godsdienstleraar tot Iman uit. Het gevolg was dat er twee pries ters in de Zuidmolukse moskee voor wilden gaan bij de gods dienstoefeningen en dat bracht uiteraard wrijving. De politie in Waalwijk houdt de zaak streng in de gaten en verwacht dat het toch wel enige tijd zal duren voordat alle rust is weergekeerd. Ponies veroorzaken verkeerschaos HALFWEG (ANP) - Vijf losgebro- ken paarden hebben in de afge lopen nacht tussen Halfweg en Amsterdam voor een flinke ver keersopstopping gezorgd. Een van de ontsnapte dieren kwam om het leven als gevolg van een sprong tegen een auto. De vier andere ontsnapte dieren, ponies, werden ter plaatse door een dierenarts behandeld. Een van deze dieren, een drachtige merrie, bleek een longbloeding te hebben opgelopen. De verdediger mr. Jap A Joe be twiste dat zijn client de opzet heeft gehad om te doden. Hij wil de het slachtoffer mishandelen, een paar opdoffers verkopen, omdat hij zich door uitlatingen van haar ernstig gegriefd voelde. Verdachte komt over als een vrij emotieloos mens maar het is meer een verdringen van de ge pleegde feiten. De geëiste vijf jaar gevangenisstraf is volgens de raadsman voor verdachte niet meer te overzien. „Wil hij nog iets van zijn leven kunnen maken, dan is dit een te zware straf, ik vraag een straf die hem nog mo gelijkheden in zijn leven biedt" De uitspraak is op 5 septem ber. ADVERTENTIE APELDOORN - Prins Maurits wandelt met een bloemetje in de hand het Apcldoornse Juliana-ziekenhuis binnen waar zijn moeder, prinses Mar griet, gistermorgen een operatie aan een hernia in de buikwand onder ging Rechts achter de bloemetjes verscholen de particulier secretaresse i de prinses. DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer zal waarschijnlijk pas in de eerste helft van oktober over de bezuinigingsnota Bestek '81 debatteren. De grote fracties lij ken het eens te worden over een debat dat op 3 of 4 oktober begint. De discussie zal dan plaatsvinden tijdens de jaarlijkse algemene politieke en financiële beschou wingen over de Miljoenennota en de rijksbegroting. Het begin van dit traditionele debat wordt daarmee volgens dit schema met een week vervroegd. Het is on waarschijnlijk dat het debat over Bestek '81 nog voor Prinsjesdag gehouden kan worden. Zowel de regeringsfracties van CDA en WD als de oppositio nele PvdA hebben geen overwe gende bezwaren tegen een debat dat op 3 of 1 oktober begint. Hun voorkeur gaat echter uit naar res pectievelijk begin september (CDA en VVD) en de tweede week van oktober (PvdA). Het CDA-fractiebestuur heeft gis teren voorgesteld de bezuini- gingsnota van het kabinet-Van Agt toch in de eerste week van september te behandelen. Ook de VVD kan zich hiermee vereni gen. Mocht echter blijken dat een groot deel van de Kamer overwe gende bezwaren tegen dit tijdstip heeft, dan zijn de coalitiepartners bereid het debat uit te stellen tot de eerste week van oktober. In haar verklaring zegt het CDA- fractiebestuur, dat de voorkeur dan uitgaat naar een vervroeging van de algemene beschouwingen met één week. Gelijktijdig met de beschouwingen kan dan Bestek '81 behandeld worden, zegt het CDA-bestuur De PvdA ziet niets in een bespre king begin september. Het frac tiebureau, dat eveneens gisteren bijeenkwam, vindt een kamer behandeling voor Prinsjesdag niet meer zinnig, onder meer vanwege de trage beantwording van de voorbereidende vragen door de regering. Ook wijst het bureau erop dat pas op 7 septem ber het eerste inhoudelijk overleg tussen de regering en de ambte- narencentrales over de bezuini gingsmaatregelen plaats vindt. De PvdA gelooft dan ook dat be handeling van de nota gelijktijdig met de beschouwingen de beste oplossing is. Eventueel zijn ook de socialisten bereid deze be schouwingen met een week te vervroegen. „In elk geval zal voor de algemene beschouwingen meer dan een week nodig zijn, nu daarbij ook Bestek '81 moet wor den behandeld", schrijft het frac tiebureau. Een discussie begin september wij zen de socialisten af, omdat de Kamer dan een debat voert ter wijl de uitwerking van Bestek '81 in Troonrede en miljoenennota „goeddeels" vastligt

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7