Hans Kapper vecht door tegen ambtelijke molens Leidse collegevorming operette-achtig Al bijna 2000 va handtekeningenp voor Marokkane Filmfestival in Vrijetijdscentrum Jarenlange strijd om uitkeringen WOENSDAG 23 AUGUSTUS 19' Na bijna drie maanden formeren nog steeds geen college LEIDEN - De slepende college vorming in Leiden neemt zo langzamerhand operette-ach- tige vormen aan. Chaotisch en voortdurend onbereken baar acteren de plaatselijke politici op het wankele plan kier van de machtsvorming rond het stadhuis. Bijna drie maanden is dit immer verras sende, maar weinig verhef fende schouwspel nu aan de gang en nog altijd is er geen nieuw college. De hoofdrol in het politiek ma rionettentheater valt onver mijdelijk toe aan D66. Met het voortschrijden van de onder handelingen opereren de de mocraten steeds ongewisser en zigzaggen ze ongecontro leerd heen en weer tussen links en rechts. Tot gisteren wist D66 een definitieve keu ze te ontlopen, maar inmid dels lijkt deze vertragingspo- litiek zich onafwendbaar te gen de democraten zelf te ke ren. Het afgelopen weekeinde dwarsboomde D66 tot ieders verrassing het aangaan van onderhandelingen met de WD. De weliswaar moei zaam, maar zorgvuldig gepla veide weg van de PvdA naar rechts werd door D66 niet be treden. De democraten kozen uit onvermogen de eigen (doodlopende) weg van ver der uitstel. Verdeeldheid De permanente verdeeldheid over de collegevorming - zo wel in de fractie als in de on derhandelingsdelegatie brak D66 eergisteren op ruwe wijze op. De onderhande lingsdelegatie kwam niet tot een eensgezind advies en leg de de ledenvergadering giste ren uit onmacht twee ver schillende mogelijkheden voor. De partij mocht kiezen tussen verdere onderhandelingen met de WD of een onderzoek naar een linkse coalitie met steun van de PSP. De leden vergadering koos ondanks de tegenstrijdige adviezen in uitzonderlijke eensgezind heid voor een consequente koers, die uitkomt bij een links/liberaal college. D66 stond gisteren voor die keuze op een strategisch en psychologisch zwak moment. Nadat de PvdA na een heftige richtingenstrijd met krappe meerderheid al voor de "WD koos en de WD inmiddels ongedurig wacht op het aan gaan van een links/liberale coalitie, bleef D66 weinig meer over. Van een partij die in het nabije verleden zo na drukkelijk naar de WD neigden was een andersoorti ge keuze nauwelijks geloof waardig en allerminst be trouwbaar overgekomen. Intussen heeft D66 zijn steun en sympathie bij de PvdA goed deels verspeeld en lijkt ook de WD weinig meer gehecht aan deelname van de demo craten. In deze situatie is het niet onwaarschijnlijk dat D66 uit de boot valt, waarna PvdA en WD eendrachtig en on gehinderd tot een coalitie komen.In D66-kring lijkt het besef over deze dreigende si tuatie nog nauwelijks aanwe zig. Vuurproef en van de tractiekeuze is niet te verwachten. De positie van de fractie is daarvoor te sterk en de kracht van de ledenver gadering doorgaans te gering. De manoeuvres van de PvdA om bij een keuze voor de WD uit te komen, zijn zeer om slachtig en omzichtig ge weest. In marathon-bespre kingen van in totaal zo'n elf uur is het WD-programma voor een college ongewoon grondig doorgelicht. De PvdA vermeed zo elk vroeg tijdig onderhandelen om later onprettige verrassingen te voorkomen. De omvang van de oriënterende besprekingen staat in schril contrast met de eenvoud van de uiteindelijke keuze voor de WD. Onder leiding van frac tievoorzitter Van Dam ver koos de meerderheid van de fractie de WD tenslotte al leen vanwege dé verwachte grotere stabiliteit in de raad. Eenvoudig en duidelijk komt het er op neer dat de WD de PvdA aan de benodigde meerderheid helpt en zo voor hen aanvaardbaar is. De keuze voor de WD is in feite de lijn van de bestuurders in de PvdA-fractie. Eerder dan de politieke achtergrond van de coalitiepartner telt de macht van het stadsbestuur Een niet onbegrijpelijke, maar opmerkelijke keuze van een partij die lange tijd vol- sfrekt andere taal sprak en zich erop voorstond actiepar tij te zijn. Voor de PvdA-fractie rest nu de vuurproef van de eigen le denvergadering. De afdeling toetst vrijdag de keuze van de raadsfractie voor de WD. De richtingenstrijd in de fractie zal in de ledenvergadering zeker nog een heftig vervolg krijgen, maar een terugdraai- Zwenking De behoedzame en keurige zwenking van de PvdA naar rechts doet vergeten dat de WD nauwelijks drie maan den geleden nog onaan vaardbaar was voor de Pvd£ In de waan van forse verkie zingswinst en een stevige linkse meerderheid in de raad sprak PvdA-lijsttrekker Van Dam - inmiddels de grote voortrekker van een links/li berale coalitie - openlijk zijn twijfels uit over de betrouw baarheid van de WD als par tij om mee samen te werken. De keuze van de PvdA voor de WD is zo een puur opportu nistische. Door verregaande soepelheid van de WD staan de partijen programmatisch niet ver meer van elkaar, maar rest in mentaliteit - zoals de PPR terecht als fundamen teel bezwaar aantekent - nog een wereld van verschil De PvdA heeft de zwenking naar rechts nog willen ver hullen door een vreemde, maar doorzichtige schijnope- ning naar links. Via een ach terdeur - als de onderhande lingen met de WD al zijn af gerond - wordt overleg met PSP en CPN nog open ge houden. PSP en CPN hebben inmiddels al laten weten niets voor deze farce te voelen. De ze achterdeur voor links' is behalve onwaarachtig en on logisch in feite alleen een ge noegdoening aan de be zwaarden in PvdA-kring zelf. Deze moeizame constructie moet dienen om de eigen te genstanders van de WD- keuze enigszins tegemoet te komen De zwaai naar rechts van de PvdA leidt in de Leidse poli tiek onvermijdelijk tot een sterke verdeeldheid ter lin kerzijde. De hand verbrok kelde vingerkootjes,' waar mee toenmalig PvdA-frac- tieleider Meyer in de verkie zingstijd het gebrek aan linkse eenheid aanduidde, is daarmee geworden tot een verbrijzeld geheel. De roos in de vuist prijkt al bijna in het liberale knoopsgat. KEES VAN DER MALEN Leiden niet royaal met parkeerkaart voor invaliden LEIDEN - De afdeling Leiden van de Algemene Nederlandse Inva liden Bond(ANIB) is verbaasd over het grote aantal afwijzingen van verzoeken om in aanmerking te komen voor een invaliden- parkeerkaart. Aan de hand van cijfers uit andere grotere ge- meentent onder andere Delft en Den Haag) stellen de ANIB-men- sen vast, dat de gemeente Leiden kennelijk strengere normen han teert dan elders. Volgens een van de ANIB-bestuur- ders zouden zelfs minder-validen met een prothese of mensen die van het GAK een auto toegewe zen hebben gekregen worden af gewezen. In de gemeentelijke verkeercommissie werd een pleidooi gehouden om de afwij zingen nog eens opnieuw te be kijken. Dat werd door wethouder Waal van de hand gewezen."Wij hebben geen enkele aanleiding om te twijfelen aan de adviezen die door de GG en GD worden verstrekt", aldus de Leidse wet houder. LEIDEN - In het Academisch Zie kenhuis in Leiden zijn de vol gende kandidaten geslaagd voor het diploma Ziekenverpleging- A: M.Beltman-Goedhart, N.Boomkens-Reynvaan, S.J.Flapper, O. van Hoven, A.S de Koning-Anemaet, M. J.M.Lamboo, A.M. J. de Lange, H.E.M. van Pelt, L. v.d.Ree, C.C.A. Spierings, H.G. Ten Jet- foei, G.M. van Tilburg. LEIDEN- De voormalige Don Boscoschool aan de Franchimontlaan in Leiden ivordt op dit moment gerenoveerd en gedeeltelijk uitgebreid. Het is de bedoeling dat de BLO (buitengewoon lager onderwijs)-school "De Horst", die nu gehuisvest is aan de Hoge Morsweg in dit schoolgebouw zal worden ondergebracht. "De Horst", is een zogenaamde "ZMOK-school", dat wil zeggen een school voor zeer moeilijk opvoedbare kinderen. De school is zes jaar oud en telt 52 leerlingenWanneer de verhuizing naar de Franchimontlaan een feit is verwacht men dit leerlingental enigzins te kunnen uitbreiden. Gisteren ging de eerste paal voor het nieuwe handarbeid-lokaal de grond in. Speciaal hiervoor had het hoofd van "De Horst", de heer A.L. Kimpel plaatsgenomen in de heimachine (zie foto). Ook bij de nieuwbouw blijft men de houten, Finse stijl waarin de Don Boscoschool destijds is opoe- trokken handhaven. Een moeilijkheid bij het uitvoeren van de werkzaamheden aan de school is de baldadigheid van de jeugd. Sinds het schoolgebouw onlangs leeg is komen te staan zijn er op grote schaal vernielingen aangericht. In totaal zijn er al meer dan honderd ruiten ingegooid en een groot aantal pla fonds volkomen vernield. Het schoolbestuur van "De Horst" wil nu pro beren het vandalisme een halt toe te roepen door te gaan praten met de buurtbewoners. LEIDEN - Het Leidse Sol; dariteitscomité 182, da zich inzet voor de 182 Ma rokkanen die Nederlant uitgezet dreigen te woi den, heeft in Leiden al bij na 2.000 handtekeningei verzameld. De handteke ningenactie, bedoeld on de solidariteit van de Ne derlandse bevolking me de Marokkanen te onder strepen, wordt voortgezet Het Leidse comité is uitgebreid me de Wereldwinkel en de studen tenvereniging SSR. Wie noj handtekeningen wil plaatsen kar daarvoor donderdagmiddag van af half een en zaterdag de gehele dag terecht in de Wereldwinkel ir de Steenstraat. Bovendien zal SSR bij al haar activiteiten eer lijst klaar leggen. Voor de hon- gerstaking, die aanvankelijk vo rige week in Leiden zou worden gestart maar werd uitgesteld vanwege de onduidelijke situatie op dit moment, hebben zich toch al vier vrijwilligers aangemeld. Het comité wil de hongerstaking als pressiemiddel achter de hand houden als de definitieve beslis sing over de 182 Marokkanen moet worden genomen. Staats secretaris Haars heeft die beslis sing uitgesteld tot eind septem- Van 30 augustus tot 1 september LEIDEN - Het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 organiseert van woensdag 30 augustus tot en met vrijdag 1 september een filmfesti val waar voornamelijk films ge draaid zullen worden van het Film International-festival, dat begin van dit jaar in Rotterdam werd gehouden. Op woensdag 30 augustus worden twee films van de Franse regis seuse Marguerite Duras ver toond. Om acht uur begint "Des Journées entieres dans les ar- bres" uit 1976, een film waarin een prachtige rol wordt vervuld door Madeleine Renaud. Om tien uur wordt de uit 1977 daterende rol prent "Le Camion' vertoond. De film handelt over een liftende vrouw Marguerite Duras zelf) die een lift krijgt van een vracht wagenchauffeur en in de auto een gesprek begint over hoe een film dit verhaal te zien is er uit Donderdag 31 augustus wordt het festival vervolgd met twee films van de Rus Andrei Tarkowski. Om acht uur "De Stoomwals en de viool", het eindexamenstuk van Tarkowski aan de filmaca demie van Moskou. Een milde beschrijving van de klassetegen stellingen in Rusland. "De Spie gel" uit 1975 is een rolprent waarin Tarkowski op zoek gaat naar zijn eigen verleden. Een be langrijke rol wordt gespeeld door de vrouw Natasja, die zowel zijn moeder als zijn vrouw speelt. Het festival wordt besloten op vrij dag 1 september met om acht uui de film "Het Spinneweb" van d< Hongaarse Imre Mihalyfi. De filn gaat over de angst van de men: om zich te verzetten tegen alle: wat een status en een functit heeft. En tenslotte draait om tier uur "Ik vraag het woord" van de Rus Gleb Panfilow, een film ovei enkele jaren uit het leven van eer, vrouwelijke burgemeester in een provinciestad. Kaarten voor het filmfestival kunnen worden ge kocht bij het Leids Vrijetijdscen trum aan de Breestraat. Het is mogelijk om voor elke film af zonderlijke een kaartje te kopen of een passe-partout dat voor alle voorstellingen in het kader van het filmfestival geldig is. JERUZALEM (GPD) - Het concentratiekamp verschijnsel is nu, 33 jaar na de tweede wereld oorlog, een bekend en erkend verschijnsel. Maar ook degene die de hel van een concentra tiekamp bespaard is gebleven via een geslaagde onderduik ondervinden 33 jaar later nog dage lijks de g^rolgen. Hans Kapper was 10 jaar toen hij onderdook, gescheiden van zijn ouders. Nu is hij 45 en gewikkeld in een reeks procedures tegen de Staat der Nederlanden. In ver band met uitkeringen op grond van de Wet Oorlogsslachtoffers of onderduiksyndroom zou je het misschien kunnen noemen waaraan Hans Kapper lijdt. Psychiatrische rapporten hebben uitgewezen dat Kapper een zeer bijzonder medicijn nodig heeft: studie. De oorzaak is niet zo moeilijk te verklaren. In de oor log kon hij niet naar school, na de oorlog kon hij zich op school niet aanpassen. In 1953 ging hij naar Israël, zonder beroep, zonder opleiding en pas op 37-jarige leef tijd kwam hij tot de ontdekking dat hij meer in zijn mars had dan ongediplomeerd timmerman of bouwvakker. Hans Kapper begon in 1965 socio logie te studeren, een studie werd voor hem een psychische nood zaak. De studie verrichtte hij naast zijn gewone werkzaamhe den aan de universiteit in Jeru zalem. Aan zijn oorlogservarin gen dacht hij niet meer. Hij wilde er niet eens over praten. Het kwam allemaal weer boven toen in 1971 de Nederlandse regering aan Nederlandse oorlogsslacht offers steun aanbood. Nederland was daarmee rijkelijk laat in vergelijking met andere landen. Kapper diende een aan vraag in. Fysiek mankeerde hem niets. Hij had geen direct opval lende schade aan de oorlog over gehouden. Maar er zat het een en ander verborgen onder de uiter lijke schijn. Hij begon over het onverwerkte verleden te praten en de sociaal werkster die zijn aanvraag behandelde maakte een rapport, waarin behalve een maandelijkse periodieke uitke ring en psychiatrische behande ling Kapper een studietoelage werd aanbevolen. Paniek Het is die studiebijstand, als direct gevolg van de oorlog, die de Ne derlandse ambtenaren in grote moeilijkheden heeft gebracht. De Uitkeringsraad, een orgaan van CRM die aanvragen van poten tiële oorlogsslachtoffers behan delt, zag daar een gevaarlijk en vooral kostbaar precedent in Studiebijstand is inderdaad geen alledaagse vorm van oorlogs schade. De raad wist niet wat ze er mee aan moest. En zoals dat dan vaak in de ambtenarenwe reld gaat: paniek leidt tot ambte lijke beslissingen. Het gevolg is dat de regeling voor oorlogsslachtoffers voor Hans Kapper eerder een kwelling is geworden dan een verlichting van het leed. De trage ambtelijke molen, vaak vol onbegrip voor de bijzondere problemen van de oorlogsslachtoffers, is maar al te vaak een kwelling ook voor ande ren dan Kapper. Eerst nu een kort intermezzo over de aard van de Wet op Uitkering Oorlogsslachtoffers. Nederland was een van de laatste landen die slachtoffers van de tweede we reldoorlog in staat stelde een ver zoek tot bijstand in te dienen. Een Uitkeringsraad van CRM kreeg tot taak vast te stellen wie oor logsslachtoffer is en waarop hij recht heeft. Er zijn ongeveer 40.000 aanvragen ingediend sinds 1973, er moeten nog 6650 aanvra gen worden afgehandeld, terwijl er 600 nieuwe aanvragen per maand binnenkomen. De raad heeft het dus erg druk. En zal nog verscheidenejaren nodig hebben om zijn werk te beëindigen. De moeilijkheden bij dit soort uit keringen zijn haast onvermijde lijk. De uitkering is gebaseerd op een solidariteitsgedachte, maar als gevolg van onvermijdelijke procedures komen partijen te genover elkaar te staan. Des te pijnlijker omdat de mensen waar het om gaat vaak erg gevoelig zijn juist vanwege hun oorlogstrau ma's en gefrustreerd raken als de zaak een paar jaar sleept. En dat de zaken slepende blijven, is haast onvermijdelijk gezien de overbelasting van de Uitkerings raad. Talrijk zijn echter ook de klachten over ambtelijk onbe grip. Onwil Waarom wordt er zo geheimzinnig gedaan over criteria, waardoor mensen jaren in het onzekere over hun rechten worden gela ten? Het is tegen die ambtelijke onwil dat Hans Kapper de strijd heeft aangeboden, met als tus senbalans: twee maal in het gelijk gesteld te worden door de Cen trale Raad van Beroep, een soort hoge raad voor ambtelijke zaken, en een verloren kort geding in een poging een beslissing van de uitkeringsraad te bespoedi gen. Hans Kapper: „Toen ik hoorde over de mogelijkheid je aan te melden, wilde ik het eerst helemaal niet doen. Uiteindelijk heb ik het toch gedaan, zonder dat ik wist wat het precies was. Er kwam een sociaal werkster die een uitvoerig me disch en psychiatrisch rapport opstelde en de conclusie was dat ik in aanmerking kon komen voor een periodieke uitkering, psychiatrische behandeling en een studietoelage. Letwel: ik heb er niet om gevraagd. Het was hun conclusie" Lenen „Ik had intussen in Jeruzalem so ciologie gestudeerd en mijn bma- examen gedaan, vergelijkbaar met een Nederlands kandidaats examen in de sociologie. Ik wilde mijn doctoraalexamen doen in de arbeidssociologie, maar dat werd toen in Jeruzalem niet gedo ceerd. Zo kwam ik in Nijmegen terecht. In 1973 twintig jaar nadat ik Nederland had verlaten. Ik had geen geld en geen huis, hoewel dat was toegezegd. Weliswaar kreeg ik een rijksstudiebeurs, maar er gaat enige tijd overheen voor je het geld krijgt". „Ik werd met leningen op weg ge holpen door de Stichting Joods Maatschappelijk Werk. Die ook beloofde om een verzoek in te dienen bij de Uitkeringsraad tot spoedbehandeling van mijn aan vraag voor een studietoelage" Enige maanden later kwam er iemand van de sociale dienst in het district Arnhem. Het rapport van die man is het begin geweest van de ellende". „Pas later ben ik te weten gekomen dat er al positief beslist was over een periodieke uitkering toen de ze man bij mij kwam. Het was zijn taak om gegevens te verzamelen over de omvang van het basisbe drag. Maar hij ging zijn boekje te buiten, en schreef bovendien in zijn rapport dat hij niet begreep waarom ik in Israël een goede baan had opgegeven en naar Ne derland was gekomen. Er was geen objectieve noodzaak om te studeren. Conclusie: ik had geen recht op een studietoelage". „En wat deed de raad? In plaats van de ongehoorzame ambtenaar op de vingers te tikken, en zijn on gevraagde extra advies ter zijde te leggen, nam zij zijn conclusie over, vergat de hele periodieke uitkeringen, gaf een negatieve beslissing inzake de studietoela ge. Dat was in 1973. Daarna kreeg ik geen woord meer over die pe riodieke uitkering, een positieve beslissing 1 ,,Ik ben daar allemaal pas achter gekomen toen ik de dossiers in handen kreeg, dat was in 1976. Ik ging in beroep maar dat werd af gewezen; pas na eindeloos touw trekken, wegraken van dossiers, weigering een beslissing op schrift te stellen, kwam de zaak uiteindelijk bij de Centrale Raad van Beroep. Dat gebeurde nadat mijn dossier enige malen op on verklaarbare wijze „weg" was ge raakt". Medische indicaties ,De Centrale Raad van Beroep ver nietigde de beslissing van de raad, noemde de hele behande ling van mijn dossier een schan daal en gaf de raad opdracht de zaak opnieuw te behandelen, uit gaande van het feit dat studie medisch indicatief kan zijn. Dat speelde in augustus 1977. In juli 1977 was ik al bij de Centrale Raad van Beroep geweest in ver band met een andere zaak: tand artsen hadden onomstotelijk vastgesteld dat de toestand van mijn gebit een direct gevolg is van de oorlog. Ook het verzoek om vergoeding van tandartskos ten was door de raad afgewezen. Ik had geen recht op studiekos tenvergoeding, dus werden om zo te zeggen ook alle andere ver zoeken ongegrond bevonden.; Maar de Centrale Raad van Be roep pikte dat niet en bepaalde dat de tandheelkundige kosten direct uitbetaald moesten wor den". .Tijdens de procedure voor de Cen trale Raad van Beroep was pas gebleken wat voor een troep de raad ervan gemaakt had: dossiers waren maandelang zoek en uit de dossiers waren medische verkla ringen verdwenen. Toevallig net die verklaringen waar over de po sitieve beslissing inzake de pe riodieke uitkering gerept De Uitkeringsraad kon nu niet langer om die periodieke uitke ring heen en in september 1977 werd een begin gemaakt met de uitbetaling: 2000 gulden per maand en verder de vergoeding van psychiatrische kosten. Bleef de studietoelage over. Maar dat verzoek werd ondanks de beslis sing van de Centrale Raad van Beroep opnieuw afgewezen om dat ik volgens de raad ook geen recht had op een studiebeurs van het ministerie van onderwijs. Dat laatste was onzin want ik had al lang een studiebeurs van het mi nisterie van onderwijs, net als andere studenten. Ik ging dus opnieuw in beroep. Zowel tegen de hoogte van de maandelijkse uitkering, die op een verkeerde basis was berekend, als tegen het afwijzen van de studietoela ge". „Het enige wat ik nu wil is een be slissing. Die kan positief of nega tief zijn. Maar pas als die beslis sing er is, kan ik opnieuw naar de Centrale Raad van Beroep gaan. In de Centrale Raad van Beroep heb ik het volste vertrouwen. Dat weet de Uitkeringsraad ook, re den waarom zij die beslissing niet willen geven. Uitstellen, bang voor een precedent, dat door de Centrale Raad van Beroep in middels is erkend". Hans Kapper heeft zijn studie in Nederland voltooid. Hij heeft zijn doctoraal examen in een record tijd van 1,5 jaar gedaan en is daarna begonnen met een proef schrift. De universiteit heeft geen budget voor zo'n kostbare re search. Daarom is hij dit voorjaar teruggegaan naar Israël, ook om dat zijn kinderen op school in Nederland problemen hadden De studietoelage heeft Hans Kapper nodig voor het voltooien van zijn proefschrift. Financieel heeft hij niet te geen klagen. Hij heeft langzaam maar zeker een bestaan opgebouwd in Israël, en van de uitkering die hij nu krijgt kan hij goed leven. In Jeruzalem is hij net op 1 augustus begonnen als organisatie-adviseur van de stad Jeruzalem, teneinde te pro beren wat orde te scheppen in de Israëlische bureaucratische cha os. Op 45-jarige leeftijd is hij be ginnend academicus. De uitke ringsraad heeft geprobeerd hem in een ongunstig daglicht te stel len. „Het gaat me niet om het geld. Het gaat om het principe. Er is een regeling om mensen te hel pen. Voor een heleboel mensen is het resultaat, dat ze door de bu reaucratie tot het uiterste getrei terd worden voordat ze über haupt antwoord krijgen". Ook prof. Bastiaanse en dr. Cohen, die zich met het concentratie kamp-syndroom hebben bezig gehouden, delen die irritatie over praktijken van de Uitvoerings- raad. „Als ze mijn studiekosten niet wil len vergoeden, hadden ze dat meteen kunnen zeggen. Het is te gen de kruiperig en achterbakse praktijken dat ik ageer".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4