Paulus: vrouwen-uitspraken uit (bittere) ervaring? SPANJE WEERT „LANGBLIJVERS" Flat verwoest door brand Paulus is nooit getrouwd Dit ondanks het feit, dat uijk voor rabbijnen voor las. Zijn godsdienstige w^mmmelling was van dien UUrli" er voor aildere dingen ïats was in zijn leven. IK komt, dat zijn belang- tmammtvoor de vrouw bijzonder *IMrüas en m^r da" dat-Hij bllMu;rouly niet staan. ___ocd voor een man geen MBMfan te raken" en "Hij die ■loofde trouwt, doet goed; ""■""raar niet trouwt, doet be- Iplchf 9een zinnen van een Don IcISU^ stei dit mede op gezag grote Pauluskenner prof. Holzner. dit, omdat pater Lucas berg in zijn pas versche nk "Die moeilijke Patdus (Ten Have) het tegendeel 1. Omdat trouwen voor mannen een heilige plicht lit het moeilijk te betwij- at Paulus getrouwd was" aldus deze bekende dominicaan se bijbelgeleerde. Uit de door mij uit Paulus brieven geciteerde teksten concludeert de auteur dat Paulus uit eigen (bit tere) ervaring sprak. Na het conflict met Petrus in Antiochië over het al dan niet verplichten van de besnijdenis voor heidenen die zich bekeerden, zou zijn vrouw zijn afgehaakt. Een dubieus verhaal in een overi gens boeiend boek over een merk waardig man. Want dat was hij. Vele heilige zaken in de r.k. Kerk zijn taboe geworden - er werden zelfs heiligen afgeschaft - maar Paulus blijft rechtovereind staan. Waarom dan toch wel? Eén van de antwoorden hierop geeft Grolleberg waar hij schrijft: "Uitzonderlijk door zijn veelzij dige begaafdheid, mysticus en organisator, principieel denkend en praktisch, om niet te zeggen pragmatisch". Een ander antwoord is natuurlijk, dat Paidus een bijzonder apostel was, een springlevende man, mo dern voor zijn tijd, die alles wat hij deed en vond aan het papier toevertrouwde. Uit zijn brieven wordt tijdens de eucharistievie ringen voorgelezen als ware het stukken uit de H. Schrift. Omdat hij het zegt is het voor velen zo, zonder dat men zich realiseert, dat de inhoud van zijn brieven vaak zo moeilijk te begrijpen is. Of zoals de Roermondse "paus" uit de jaren vijftig mgr. dr. Féron eind 1950 in een onderhoud met pater Creyhton over de moeilijk heden met De Linie zei "Denk er om. dat de brieven van Paulus onbegrijpelijk waren, zelfs voor S. Petrus, maar daarin zat juist hun kracht"! Uit die brieven, die steevast met "ik" beginnen, komt overigens geen vriendelijk man naar voren. Een andere conclusie dan dat wij te maken hebben met een arro gant heerschap is nauwelijks denkbaar. Hij werkte harder dan wie ook! Hij had meer geleden dan anderen! Hij had zelfs in de gevangenis in Efese) gezeten.Hij had meer visioenen gehad dan de overige apostelen! Hij en hij al leen wist altijd hoe het moest. Met dergelijke uitspraken en houding ligt het voorde hand datje-zeker bij je collega's - niet bepaald sympathiek overkomt. Uit zijn brieven, die overigens niet allemaal door hemzelf zijn ge schreven, komt verder een on stuimig, onbuigzaam en trots man naar voren. Een van postuur kleine man, die met zijn ascetisch voorkomen eerder respect dan genegenheid afdwong. Maar wat weten wij eigenlijk meer van hem dan hij ons zelf schrijft? Paulus was zijn achternaam. Ro meinse burgers werden in het be gin van onze jaartelling in Griek se steden niet bij hun voornaam genoemd. Hij werd tussen 1 en 5 na Christus geboren in Tarsus. In de joodse familiekring werd hij Saulus genoemd. In zijn jeugd moest hij zich net als ieder joods kind de Thora (Wet), de Misjna (mondelinge overlevering) en de Talmud (de Leer) eigen maken. Op 15-jarige leeftijd vertrok hij naar Jeruzalem om verder te stu deren aan de beroemde tempel hogeschool. Hierna is hij ongeveer 10 jaar on vindbaar voor de historici. Rond zijn 30-jarige leeftijd zien wij hem terug in Jeruzalem, waar hij in en buiten de tempel in discussie ging met o.m.zijn oude mede-stu dent Stefanus. Toen deze de leer van Christus bleek aan te hangen was Paulus één van degenen die medeverantwoordelijk was voor de steniging en dood van Stefa nus. Op de terugreis naar Damascus werd hij plotseling overvallen door een verblindend licht. Hij stortte van zijn paard en hoorde roepen: "Sjaoel, Sjaoel, waarom vervolgt gij mij?" Een tijdlang wilde hij daarna niemand zien totdat hij zich bekeerde tot het christendom. Daarna wilde hij onmiddellijk iedere heiden beke ren, maar Petrus achtte deze voortvarenheid in zijn omstan digheden niet op zijn plaats. Hij moest in stilte naar zijn geboorte stad terugkeren Dat moet rond 39 geweest zijn. Over de 10 tot 15 ja ren daarna zijn geen gegevens bekend. Reizen Rond het jaar 50 beginnen zijn gro te reizen. Hij legt meer dan 10.000 mijlen af. Dertig jaar na Chris tus' dood wordt hij gevangen ge nomen en naar Rome vervoerd, alwaar hij toestemming krijgt "op zichzelf te wonen met den sol daat die hem bewaakte" (Han delingen).Hij bleef daar 2 jaar en werd, omdat hij Romeins burger was, met het zwaard omgebracht en niet aan het kruis geslagen Zijn bekende uitroep "Met Chris tus ben ik gekruisigd" bleef daarmee één van de vele voor beelden van retoriek. THEO KROP JEDE - „Jezus wierp zijn hoorders eens voor de n: wie niet voor mij is, is tegen mij" „Wij zijn niet lie besluitvaardige mensen. We zijn meer compro- guren. We willen het een zowel als het ander. We eten van twee walletjes. We willen niet voor een dilemma Misschien is het probleem van christelijk onder- vel dat we geen keuzen durven maken. Daarom heb- ve misschien het gevoel alsof we onze „identiteit" ren hebben. We merken dat we voor buitenstaanders neer duidelijk overkomen" orden zijn van drs. Jaap afdelingsdirecteur van •istelijk Pedagogisch Stu- rum in Hoevelaken en Vier van de werkgroep ^Y\.*est van de Unie School en lie. De vraag naar de iden- an het christelijk onder- V^iat in de viering van het centraal. mst daarmee meer in de toe- in het verleden, hoe- i uiteraard wel bepalend is 0 t voor het heden. Slechts "grepen uit de historie. De A schoolstrijd" speelde zich m 1825 en 1848. Dat was de Ara het bestaansrecht van ^juondere school, eindigend 1 wijziging van de Grond- arin de vermelding kwam. ;ven van onderwijs is vrij" iehoefde dus geen toe ing meer te vragen om een lere lagere school te stich- - in vogelvlucht! - de pe riode waarin het vooral ging om de bestaansmogelijkheid van de bijzondere school, een periode waarin aanvankelijk verschillen de opvattingen naast elkaar stonden maar waarin toch een zekere eenheid in de verlangens tot stand kwam. In die tijd (1878) kwam ook het wetsvoorstel van minister Kappeyne van de Co- pello, die het openbare onderwijs zou verbeteren maar ook duurder maken. Dat bracht grote onrust onder de voorstanders van de bij zondere scholen (die nog steeds zelf maar moesten zien hoe ze voor hun scholen aan geld kwa men), hetgeen leidde tot een wat men toen noemde „volkspetitie" (tegenwoordig spreken we over handtekeningenactie). De actie beoogde de koning ertoe te bewegen de wet niet te tekenen. Aan de vooravond van de beslis sing werd op 17 augustus in Apeldoorn een gebedsdienst ge houden. Maar het laatste woord was na 1848 niet meer aan de ko ning en hij tekende toch. De comités die de handtekeningen Het christelijk onderwijs in ons land viert dit jaar zijn honderd jarig bestaan. Vorige week don derdag werd evenals precies een eeuw geleden, in de Grote Kerk in Apeldoorn een gebedsdienst gehouden. Dit najaar staan op het uitgebreide eeuwfeestpro gramma grote regionale bijeen komsten op het programma, on der meer in Arnhem, Ede, Zut- phen, Almelo en Zwolle. Op 16 september begint op alle christelijke scholen een grote jubileumactie met als doel geld bijeen te brengen voor het ge lijksoortige onderwijs in die landen waarin de scholen het moeilijk hebben, een actie die wordt afgesloten met een grote manifestatie in Utrecht op 20 ja nuari. Voor die actie is een grote projec- tenlijst samengesteld. Centraal punt in de jubileumviering is de bezinning op de identiteit van het christelijk onderwijs. Zijn er in deze tijd nog afzonderlijke christelijke (in feite protestant se) scholen nodig en wat is dan de noodzaak ervan. hadden verzameld, richtten in ja nuari van het jaar daarop de Unie „Een school met de bijbel" op die als opdracht had het protestants- christelijk onderwijs te bevorde ren. Besloten werd jaarlijks in augustus de „Uniecollecte" voor het voortbestaan van christelijke scholen te houden. In 1889 viel een belangrijke princi piële beslissing door het aan vaarden van de wet-Mackay, waardoor het bijzonder onder wijs een (geringe) subsidie kreeg. De grondwetsherziening van 1917 en de Lager Onderwijswet van minister De Visser in 1920 brachten uiteindelijk de finan ciële gelijkstelling, althans voor het lager onderwijs. In de loop der jaren volgden verdere veran deringen. De Unie bestaat (onder andere naam) nog steeds, evenals de Uniecollecte. De activiteiten lig gen nu vooral op het gebied van bezinning op en bevordering van het christelijk onderwijs en de fi nanciële hulpverlening aan scholen in het buitenland, met name in de Derde Wereld. Identiteit Dat was dan, in heel kort bestek, het verleden. Nu dus de toe komst. Op vele manieren werkt het christelijk onderwijs momen teel aan het bewaken en verdie pen van de eigen identiteit. Het christelijk onderwijs in Ensche de kent zelfs een eigen theoloog voor die taak, ds. H. F. Venema. Hijzelf over die taak: „Er is bij het christelijk onderwijs een zekere verlegenheid ten aanzien van de eigen identiteit. Die wil ik probe ren op te vullen. Je moet oppas sen dat christelijk onderwijs niet iets wordt als: openbaar onder wijs plus een hoeveelheid gods dienstlessen. Het is niet voldoen- Ds. Venema: "Christelijk onderwijs moet oppassen dat het niet iets wordt als openbaar onderwijs plus een hoeveelheid godsdienstlessen." de om de dag te beginnen met een gebed en een bijbels verhaal om vervolgens over te stappen op de normale vakken". Drs. Hordijk: „In de eerste plaats gaat het er om hoe we tegen de kinderen aankijken. Is het een leerkind of een communicatie kind? Gaan we uit van het eerste, dan gaat het om kennis, om het weten, of beter gezegd om het le ren. Neem je het communicatie kind als uitgangspunt, dan wil je dat het ene kind van het andere leert hoe je met elkaar om moet gaan, hoe je elkaar kunt helpen, elkaar leert respecteren, hoe je je naaste ziet. Op die manier ban je ook het individualisme uit de school. De kennis staat dan in de functie van het dienstbaar zijn". -Ik weet wel datje dat min of meer wordt opgedrongen. Maar je kunt ook een andere keuze maken, door te zeggen: dit is Gods we reld. Een wereld waarin het stikt van onrecht en onrechtvaardig heid. Het is onze opdracht om (te proberen) dat onrecht om te bui gen binnen onze beperkte moge lijkheden". De kinderen kun je naar de mening van Hordijk leren oog te krijgen voor wat onrecht is. Ook in dat geval ligt het beginpunt in de school, namelijk hoe gaan ze met elkaar om. „Het is in dit geval een zaak van onderwijsgevenden én ouders samen om te laten zien dat Gods wereld op deze manier, namelijk vol ongerechtigheden, niet geaccepteerd kan wor den" Actief Zo is het christelijk onderwijs ac tief in het werken aan de eigen identiteit. Dat gebeur*, onder meer door de zogenaamde Unie cahiers (handzame boekjes over verschillende onderwerpen). Onlangs kwamen van de pers: „Doelstellingen van het christe lijk onderwijs", geschreven door prof. dr. Jac. Schouten en „Bui tengewoon onderwijs - een brug naar de toekomst". Het laatste boekje is de 27e van een serie ca hiers. Verder zijn er tal van fol ders, affiches, films, dia-series bijeenkomsten. Unie-voorzitter drs. T. M. Gilhuis de titel van een boekje van Doro- thee Solle, „De heenreis" aanha lend: „De christelijke school heeft kinderen te begeleiden op de „heenreis" en op de „terug reis". Bij heenreis denken we aan de hulp die hier het godsdien stonderwijs kan bieden op de weg naar God, bij het zoeken naar religieuze ervaring. Bij de terug reis valt de nadruk op het maat schappelijk en politiek engage ment. De heenreis allèèn is ver dacht wanneer er geen terugreis op volgt. Opdracht is dus: heen reis en terugreis bij elkaar hou den". limunisten IJsland m Amsterdam of in Rotter dam. «In feite moest men vroeger ook een aanvraag voor een machti ging tot voorlopig verblijf bij het Spaanse consulaat aanvragen, voordat men voor een lange vakantie naar Spanje ging. Pas sinds enige maanden wordt deze oude regeling nauwgezet door de Spaanse autoriteiten toegepast, omdat men wil voorkomen dat buitenlanders in Spanje werk zaamheden verrichten, die ge makkelijk door de Spanjaarden zelf gedaan kunnen worden. In Nederland doen wij zo ongeveer hetzelfde. Als een Spanjaard een lange tijd in Nederland wil ver blijven moet hij bij een van de Nederlandse consulaten of bij de Nederlandse ambassade in Spanje ook een machtiging tot voorlopig verblijf aanvragen" aldus mededelingen van de Ne derlandse ambassade gistermid dag te Madrid. Overwinteraars, die langere tijd in Spanje doorbrengen, kunnen het beste een (tijdelijke) toenstenre- kening bij een Spaanse bank openen in de plaats van hun vakantiebestemming. Het saldo op deze toeristenrekening, een gewone rekening courant, mag maximaal 200.000 peseta's be dragen en moet afkomstig zijn van in Spanje binnengebrachte deviezen. Vakantiegangers, die na een verblijf van 90 dagen in Spanje hun voorlopige verblijfs vergunning op het politiebureau voor vreemdelingen moeten verlengen, kunnen met behulp van de afschriften van de Spaan se bank aantonen dat zij niet le ven ten koste van Spanjaarden of Spaanse instanties. Dit laatste heeft meestal een doorslagge vende reden voor de Spaanse au toriteiten om de voorlopige ver blijfsvergunning voor de termijn van drie maanden te verlen gen. Het komt herhaaldelijk voor dat Nederlandse gelukszoekers, die in Spanje een baan proberen te vinden, na drie maanden - ook al beschikken zij over een Spaanse werkgeversverklaring - door de Spaanse autoriteiten terug naar Nederland worden gestuurd om hun machtiging tot voorlopig verblijf (visum) op te halen. Bui tenlanders, die over een geldig visum beschikken en die in Spanje werk aannemen, moeten er rekening mee houden dat de Spaanse regering hun een werk vergunning kan weigeren op grond van de toenemende werk loosheid en de economische re cessie in Spanje. Amerika tegen militaire interventie in Cambodja WASHINGTON. (Reuter) - De Amerikaanse regering heeft zich tegen internationale militaire in terventie in Cambodja uitge sproken. Senator George McGovern had een dergelijke actie gerechtvaardigd genoemd omdat de Cambodjaan se overheid volkerenmoord zou plegen. Een woordvoerder van h6t Ameri kaanse departement van buiten landse zaken zei dat Amerika bij de V.N. en elders alles doet wat in zijn vermogen ligt om de aan dacht van de wereld te vestigen op "de monsterachtige schen ding van de mensenrechten" in Cambodja, maar dat het niet naar de wapens zal grijpen. Loord over ve Wiling rf< ring 7 AVIK (UPI) - De commu- :l)e partij van IJsland heeft instemming bereikt met andere partijen over de ng van een meerderheids- ng. ^len de sociaal democraten "Tp progressieve partij zijn. ^eën zijn zij een algemeen misch beleid overeenge- n. Ook hebben de commu- j. verklaard zich niet te zul- moeien met de banden van ld met de NAVO en met de van 3.000 Ameri- e militairen op het eiland, ij program ma hadden de op deze punten ei- jlbformuleerd, maar die heb- ;ij inmiddels laten vallen, oedelijk wordt de commu- j? judvik Josefsson premier, ^st van minister van buiten- """2 zaken komt in handen van ïciaal-demokraat. ij van Josefsson is in 1930 (icht. Zij heeft veel sociaal cratisch gerichte leden. 1948 heeft zij driemaal een i "geschikte rol vervuld in een regering. In het begin e jaren zeventig was Josefs- ninister van visserijzaken, danig heeft hij ook te ma- ehad met de kabeljauw met Engeland. SASSENHEIM - Een felle uit slaande brand heeft vanmorgen vroeg een woning in een flatge bouw aan de Mercuriusstraat in Sassenheim praktisch volledig verwoest. Vier flats recht boven het getroffen pand liepen ernsti ge rook- en roetschade op. De rijkspolitie schat de totale schade voorzichtig tussen de anderhalf- en twee ton. Het vuur ontstond in een slaapka mer waar de zestienjarige zoon Frans van de familie Bartels om streeks drie uur vannacht een si garet had gerookt. Nadat hij het peukje had gedoofd viel hij in slaap. Kort erop werd de jongen wakker, doordat het warm aan zijn arm werd. Het laken op zijn bed had vlam gevat. Hij nam dit mee naar het balkon en doofde dit met water uit een emmer die daar stond. Zelf besloot hij op hét bed van zijn vader verder te sla pen. Een vriend, die de nacht bij hem doorbracht, verhuisde naar een andere slaapkamer. Niet veel later werd de zoon des huizes opnieuw wakker. Op dat moment laaiden de vlammen al hoog op en was er een enorme rookontwikkeling in de flat. De jongen vermoedt dat of de hond of de kat hem heeft gewekt. Hij is daarop naar het voorbalkon ge rend, wachtte op de dieren en is vervolgens over het hekje gestapt naar de buren. Zijn vriend, die door de voordeur ontsnapte, gil de hij wakker. Zijn vader en een twaalfjarig broertje waren niet thuis toen de brand uitbrak. Volgens de rijkspolitie in Sassen heim heeff de flat op de bovenste etage de meeste roet- en rook schade opgelopen. "Uit die bo venste verdieping kwam net zo veel rook als uit de woning waar de brand was," vertelde zij van ochtend. Aanvankelijk ontstond er paniek, omdat men dacht dat er nog meer mensen in de flat aanwezig wa ren. Een politieman, die de wo ning aan de voorkant probeerde binnen te dringen, moest onver- richterzake terugkeren. Het vuur veroorzaakte een enorme hitte waardoor het onmogelijk was naar binnen te gaan. Later vertel den buren dat de vader en het jongste kind niet thuis waren maar elders in de flat. In elk geval dekt de verzekering de schade. De familie Bartels is hier tegen verzekerd. De brand, die vanmorgen in de Sassenheimse flat woedde, veroorzaakte een enorme chaos. Zoon van Sassenheims gezin rookt in bed MADRID (GPD) - Wie lan ger dan negentig dagen in Spanje wil verblijven - als toerist of als werkzoeken de - moet over een visum beschikken, want anders wordt hij onherroepelijk vanuit Spanje naar z'n moederland terugge stuurd om alsnog een vi sum bij het Spaanse con sulaat aan te vragen. De verlening van het visum kan verscheidene maanden in beslag nemen en is bedoeld om buiten landse ,rzwartwerkersdie in Spanje het gras voor de werkloze Spanjaarden wegmaaien, buiten de grenzen te houden. Nederlandse overwinteraars, die vanaf Kerstmis een lange onbe zorgde vakantie in Spanje willen doorbrengen, doen er goed aan om nu reeds hun visum aan te vragen bij het Spaanse consulaat

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21