AZ'67-aanwinst Jaan de Graaf principieel: 'nooit op zondag' Oeki Hoekema en wederopstanding van FC Den Haag WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1978 EXTRA PAGINA 19 Nieuwe trainer George Kessler temidden van zijn spe lersgroep. Links met bal) Jaan de Graaf, naast hem Fred Fi- lippo. SPAKENBURG - Zijn principes heeft hij nooit overboord gezet. Ook niet toen de nu 22-jarige Jaan de Graaf, een halfjaar ge leden besloot om zijn geluk eens in het betaalde voetbal te proberen. Het liefste zou hij naar Ajax zijn overgegaan. Het werd uiteindelijk AZ'67, meer toeval dan een bewuste keus. Daar respecteerde de leiding het standpunt van de Spaken burger om niet op zondag - de dag des Heeren - te voetballen. Een wat vreemd aandoende opvatting in een wereld, die zijn eigen wetten en gewoon ten heeft. Immers, ook komend seizoen zal het betaalde voetbal zich voornamelijk op de zon dagmiddag afspelen. Het principe is Jaan de Graaf veel waard. Zelfs wanneer mocht blijken, dat zijn nieuwe werkgever AZ'67, hem nodig heeft voor een wedstrijd op zondag, zal de Spakenburger het door zijn geloof sovertuiging ingegeven verbod om op zondag tegen de bal te trappen, ge stand doen. „Anders had ik ook geen extra clausule in mijn contract bij AZ hoeven laten opnemen. Daarom ook ketsten in een eerdere fase contacten met Ajax en Anderlecht af. Omdat ik daar geen clausule over niet-spelen op zondag in mijn contract kon laten op nemen. Het ligt eigenlijk erg eenvou dig. Op zaterdag speel ik wel, óf njet het C-elftal, óf met het eerste elftal. Dat maakt in feite niet zoveel uit. Op zon dag speel ik gewoon niet. Zo eenvou dig ligt het. Daar moet je geen probleem van maken. De spelers we ten dat ook. Ik hoop alleen niet dat ze het mij kwalijk gaan nemen, dat wan neer AZ op zondag kampioen kan worden ik er niet bij zal zijn. Niet op de tribune en niet in het veld. Nee, als ze het mij kwalijk gaan nemen, zijn de verhoudingen scheef. Dan moeten ze niet bij mij komen maar naar de leiding stappen. Die is er tenslotte mee ak koord gegaan dat ik niet op zondag speel", aldus Jaan de Graaf. Merkwaardig De 22-jarige rechterspits van IJssel- meervogels is middels zijn éénjarige verbintenis met AZ'67 een even unieke als merkwaardige verschijning in het betaalde voetbal geworden. Uniek vanwege die clausule om niet op zon dag te hoeven spelen, merkwaardig, omdat hij er uiteindelijk vier jaar voor nodig heeft gehad om de beslissing over een stap naar het betaalde voetbal te nemen. Tenslotte, vier jaar geleden maakte IJsselmeervogels furore, met in de hoofdrol Jaan de Graaf. In het KNVB-bekertoemooi werd zelfs AZ'67 uitgeschakeld. Eerst die wisselvalligheid. De Graaf: „Het is waar dat ik de laatste twee sei zoenen met name nogal wisselvallig heb gespeeld. Soms ging het een hele wedstrijd goed, van de eerste tot de laatste minuut. Veel vaker waren in die seizoenen de momenten, waarin ik al leen in de laatste vijf minuten tot hoog standjes in staat bleek. Onverwacht kon scoren, onverwacht een belissing forceerde. Ik geloof dat ze bij AZ daar ook rekening mee zullen moeten hou den. Ik ben nu eenmaal een grillige speler", aldus Jaan de Graaf. En over zijn late beslissing: „Ik wilde ze kerheid. Dat was alles. Toen ik met IJs selmeervogels in het bekertoernooi zat, was ik amper achttien. Moetje dan al de overstap naar het betaalde voet bal maken. Ik wilde eerst wat meer er varing opdoen bij de zaterdagama teurs. Betaald voetbal is tenslotte ook niet alles. Hoeveel van die jongens gaan uiteindelijk de vernieling in. Dat heb ik bewust willen vermijden", aldus De Graaf. Met name in zijn directe omgeving werd er nogal vreemd gereageerd toen be kend werd, dat Jaan de Graaf Spaken burg ging verlaten en had gekozen voor het betaalde voetbal. „Ze keken me soms na als ik op de fiets aan het trainen ging. Zo van: wat moet jij nu in het betaalde voetbal en van: dat kun je IJsselmeervogels toch niet aan doen. Hoe moet het nu met de „Vogels" ver der? In het begin heb ik me daar teveel van aangetrokken. Nu laat het me ge lukkig koud. Ik beschouw dit eerste jaar als een avontuur. Heb de kans die ik van Ajax en Anderlecht niet kreeg en van MSV Duisburg en AZ wel, met beide handen aangegrepen. Tk wil nu vechten, knokken, voor een vaste plaats in het eerste elftal. Pas dan ben ik tevreden. Ik kan me niet voorstellen, dat er spelers rondlopen, die genoegen nemen met een plaats op de reserve bank. Daarom heb ik ten slotte ook voor AZ gekozen en niet voor MSV Duisburg. Ook al, omdat de afstand naar Duisburg groter was dan die van Spakenburg naar Alkmaar Anderhalf uur, zonder file..." Marktkraam Jaan de Graaf heeft in zijn visie ook re kening gehouden met een mislukking van zijn betaalde-voetbalavontuur. Daarom heeft hij een plaatsje in de marktkraam van zijn schoonvader als extra achter de hand gehouden. „Dan heb ik tenminste iets om op terug te vallen. En, ik ben er vanuit gegaan dat ik met drie middagen trainen bij AZ een zee van tijd overhoud. Die tijd kan ik dan mooi opvullen met de markt. Toen ik nog bij IJsselmeervogels speelde, ging dat ook. Dus waarom zou het bij AZ dan niet gaan", zo vraagt de 22-jarige uit een vissersfamilie afkom stige De Graaf zich af. Op zich lijkt dat geen onverstandig be sluit te zijn. Ook al omdat Jaan de Graaf volgens zijn eigen zeggen de stap van het zaterdagamateurvoetbal naar het betaalde voetbal toch kleiner had verwacht. „Met name de manier van trainen is me eigenlijk lelijk opgebro ken. Al na twee dagen werd ik gecon fronteerd met een liesblessure. Of je twee keer in de eerste weken traint, of twaalf keer, dat maakt nogal wat uit. Misschien heb ik het betaalde voetbal wel wat onderschat. Misschien heb ik er wel te gemakkelijk over gedacht, nadat we met IJsselmeervogels het zover schopten in de bekercompetitie. Toen kon IJsselmeervogels alles, zelfs winnen van AZ. Toen dacht ik echt, dat het verschil tussen de hoogste klasse van het zaterdagvoetbal en het betaal de voetbal niet zo groot was. Nu weet ik wel anders", aldus Jaan de Graaf, die op eigen initiatief tussen het einde van de zaterdagcompetitie en het begin van de AZ-training zijn eigen conditie op peil heeft gebracht. „Tien wedstrijden voor IJsselmeervo gels de laatste competitiewedstrijd speelde, raakte ik geblesseerd. Moest ik met een gescheurde enkelband naar de kleedkamer worden gedragen. Daarna heb ik een week of negen op non-actief gestaan. Ik kon niet spelen en niet trainen. Vandaar dat mijn con ditie zienderogen achteruit ging. Om dat verlies aan conditie op te vangen heb ik mijn vakantie uitgesteld en ben als een gek aan het werk gegaan. Met slechts één doel voor ogen: zorgen dat ik goed in conditie zou komen, waar door ik geen „plee-figuur" zou slaan op AZ's eerste training", zo meent Jaan de Graaf. Plee-figuur Een plee-figuur heeft hij inderdaad niet geslagen. Maar zijn stek in AZ's' eerste team heeft hij vooralsnog ook nog niet te pakken. Ook voor Jaan de Graaf blijft in de aanloop op de nieuwe voet balcompetitie alles nog in het onzeke re, want zegt hij: „Wat me eigenlijk het meeste is tegengevallen, is mijn plek op dit moment in de selectiegroep. Niet dat ik niet door de medespelers wordt geaccepteerd (Willem van Hanegem en Hugo Hovenkamp behoren inmiddels tot zijn beste vrienden), maar dat AZ's nieuwe trainer Georg Kessler nog steeds niets over mijn rol bij AZ heeft gezegd. Ik mis gewoon een brokje ze kerheid en dat is bepaald niet bevor derlijk voor mijn zelfvertrouwen. Bij IJsselmeervogels speelde ik op de rechtervleugel. Ik ben als rechterspits bij AZ aangetrokken, maar tot dusver heb ik in de oefenwedstrijden alleen nog maar op de linkervleugel gespeeld, ik lijk wel „omgebouwd" te worden tot een linksbuiten. En dat vind ik eigen lijk wel een beetje vreemd", aldus Jaan de Graaf. Op zich misschien voor hem een won derlijke zaak. Bij AZ is dat niet zo vreemd. Immers, ook hier lijken de problemen met een linksbuiten weer grote vormen aan te nemen, nu Bert van Marwijk nog steeds zijn handteke ning niet onder het door de AZ-leiding aangeboden contract heeft gezet. De Graaf: „De komende weken zal die duidelijkheid zich wel voordoen, maar ondertussen wreekt het wel. In mijn onderbewustzijn speelt het wel mee en ik geloof daarom ook, dat mijn presta ties tot dusver niet zo geweldig zijn. Het draait echter om één zaak: een vas te plaats in AZ" PIET BRAND DEN HAAG - Hij is bijna dertig nu, heeft het allemaal al ge zien en weet zijn toekomst in Friesland verzekerd. Oeki Hoekema heeft dan ook goe de redenen om dit voetbalj aar bij FC Den Haag als zijn laat ste te beschouwen en zijn zwervend bestaan op te geven om wat vastere betrekkingen aan te gaan knopen met zijn geboortestreek waar boerde rij en boetiek wachten op zijn entree. Het wordt een rustig afscheid van het topvoetbal. Het zal hem, die bekend staat als een „relativerend type", geen moeite kosten zich uit de „business" terug te trekken. Nog een paar jaartjes aftrai nen bij zijn „oude liefde", SC Cambuur, en dan zit het erop. Heeft hij niet altijd gezegd, dat hij er op zijn dertigste mee zou kappen? Nou dan, punt uit. Maar nee, bij nader inzien is hij gaan twijfelen aan de juiste chronologische volgorde van dit door hemzelf ontworpen schema. Er lijken verande ringen op til die hem mogelijk tot een herwaardering van zijn programma doen beslui ten. Wat bijvoorbeeld als het FC Den Haag, straks in de competitie, inderdaad zó voor de wind gaat als waar nu, in de aanloopperiode, op gehoopt wordt? Stel je eens voor dat het aloude ADO dan weer, vanuit de versukkeling waarin het geraakt is, ouder wets gaat vlammen en daar belandt waar het thuis hoort: hoog aan de top van het va derlandse voetbalfirmament. En denk je eens in dat hij, de rooie, zijn wat dof geworden faam als scherpschutter mid dels die renaissance van FC Den Haag, eens flink kan op poetsen. Wat dan? Houdt hij dan toch vast aan zijn vroege re principes? Nee, in dat geval weet hij het nog niet. Dan zou hij zijn pensionering wellicht toch nog een jaartje of twee willen uitstellen. Tenminste, als dat zou kunnen... "Als het goed gaat wil ik er best nog twee jaar aanplakken" Oeki Hoekema, voormalig werknemer bij onder andere Go Ahead Eagles, De Graaf schap, PSV en Lierse SK, maar nu al weer een paar jaar onder contract bij FC Den Haag, heeft, als iemand die toch standvastig genoemd pleegt te worden, blijkbaar grondige redenen om te gaan tornen aan eerder voorgeno men principes. Het blijken verwachtingen te zijn, geba seerd op, wat hij noemt, het gerichte beleid dat FC Den Haag dit jaar gevoerd heeft betreffende het aantrekken van een trainer en spelers, met als doel de club zodanig te injecteren dat het verloren gegane terrein zo spoedig mogelijk weer herwonnen wordt. In concreto: Hoekema ziet weer perspectief in dit FC Den Haag. En hij, de even vaak geroemde als verguisde spits, wil, mits zijn veronder stelling bewaarheid wordt, best nog een paar jaar bijte kenen. Leeftijd is geen be zwaar en Friesland wacht wel. Hoe komt Hoekema aan het idee, dat FC Den Haag het best eens kan gaan maken dit jaar? Hoekema: „Vooropgesteld dat ik niet meteen te hoog van de toren wil blazen, geloof ik in derdaad dat het dit seizoen met ons een stuk beter zal gaan dan vorig jaar. Kan ook moeilijk anders, want slech ter is bijna onmogelijk. Die positieve verwachting is na tuurlijk in eerste instantie te danken aan de komst van Piet de Visser. Ik ken hem nog uit mijn tijd bij De Graafschap en weet uit ervaring dat hij een uitstekend vakman is. De ge schikte man om FC Den Haag, na het echec met Mala- tinsky, de juiste impulsen te geven. Malatinsky was best een aardige man. maar als trainer gewoon een prul, de slechtste die ik gehad heb. Hij liet de spelers maar een beetje aanrommelen en hoewel je met profs te maken hebt kan je er, helaas dat ik het zeggen moet, niet vanuit gaan dat zij zelf initiatief ontplooien" „De mentaliteit bij ons was dan ook ver te zoeken. Dat zal, we hebben dat meteen gemerkt, radicaal anders moeten. Zon der een demagoog te zijn, to lereert De Visser nu eenmaal geen grapjes. Gelukkig beseft iedereen dat het hoog tijd wordt voor een serieuze aan pak. De groep ziet De Visser helemaal zitten, niet verwon derlijk want tenslotte stond hij bovenaan ons lijstje. Het bestuur kwam eerst nog wel met Rob Baan aanzetten, maar toen wij wat bezwaar- tjes uitten ging de leiding ge lukkig overstag. We hebben veel vertrouwen in De Vis- En hij vervolgt: „Dan zijn er twee nieuwe spelers geko men: Jos Jonker van Telstar en Ton Wickel van Utrecht. Mijns inziens gerichte aanko pen. Vorig seizoen klopte er in de defensie niet veel van, omdat we geen echte laatste man hadden. Met Wickel, een van de beste stoppers in de eredivisie, lijkt het achter hoedeprobleem uit de wereld, mede omdat Zondervan en Loriè zich op de backplaatsen als talenten manifesteren. Het middenveld is met de komst van Jonker aanzienlijk ster ker geworden. Belangrijk is ook dat Lex Schoenmaker, toch altijd nog een man met een eindpass. gebleven is. Noodgedwongen moest hij vorig seizoen vaak de spits in. Dat hoeft nu niet meer, hij kan zich volledig concentre ren op zijn taak in de middel ste vier. Die, naast Schoen maker en Jonker, vermoede lijk verder zal bestaan uit Al- bertsen en Ouwehand. Of Kila, als hij tenminste tijdig genezen is van zijn kniebles- „Henk van Leeuwen en ik", sluit Hoekema de rij, „zullen dit seizoen dus weer met z'n tweeën in de spits lopen. Geen vaste posities. Gaten trekken voor de opkomende middenvelders en uiteraard proberen zelf te scoren. En dat moet, als alles naar ver wachting gaat, een stuk beter gaan lukken dan vorig jaar. Met deze achterhoede en dit middenveld zie ik het niet somber in voor Henk en mij. Steun van achteruit is onont beerlijk voor een spits die, als hij geisoleerd komt te staan, een veel te makkelijke prooi is voor zijn tegenstander. Ik Hoekema brengt nog een derde aspect naar voren als hij praat over een betere toekomst verwachting voor FC Den Haag. „De laatste jaren zat het bestuurlijk gezien niet zo best in elkaar. Er waren nogal wat wisselingen, er was geen dui delijk beleid. Ik geloof, dat merk je nu bijvoorbeeld al in het aantrekken van genoem- n, dat die crisis be- Continuiteit en dus rust binnen het bestuur is belangrijk, het heeft zijn weerslag op de rest van de club. Ook wat dat betreft zie ik dus een grote verbete ring". Als Oeki Hoekema, zo kan ten minste worden geconclu deerd uit zijn betoog, zijn eventuele contractverlenging laat afhangen van de presta ties van de Zuiderparkclub is hij blijkbaar, ondanks zijn gevorderde leeftijd en eerde re plannen, nog behoorlijk ambitieus. Hoekema: „Kijk, als ik nog zo'n jaar als het vo rige moet meemaken dan hoeft het voor mij niet meer. Dan stop ik echt, ga ik voor m'n lol nog een balletje trap pen bij Cambuur. Maar als ie dereen bij Den Haag bereid is om te knokken voor een goed resultaat, en dat komt gega randeerd als aan die voor waarde wordt voldaan want we hebben een goed team, dan loop ik voorop. Ik weet niet hoe vaak ik mijn voetbal schoenen al heb vastge knoopt, maar die dagelijkse gang naar het trainingsveld verveelt me absoluut nog niet. Voor de centen hoef ik het ook niet te doen, want ik heb een huis en een goedlo pende zaak. Inderdaad, als we een flink deuntje in de eredi visie kunnen meeblazen, ben ik daar best voor te porren. Zoniet, dan zit ik volgend jaar in Friesland".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19