Japan houdt ook in laatste duel met Zuid-Korea goed stand8-6 Zege Van der Capellen in de Leidsche HAVELANGE WIL 24 LANDEN OP WK Leidenaar Peter Siera scoort voor Feyenoord Invloed bezuinigingen op de hulpverlening Patricia Laf ay in Artesia geklopt Schakers vluggeren in Katwijk Beroep tegen krediet voor Doelenkazerne WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1978 SPORT HAARLEM (GPD) - De tiende Haarlemse honkbalweek had geen triester slot kunnen krijgen. Negentien wedstrijden en ruim zes in nings was er geen druppel regen gevallen. Toen echter, in de slotfase van Nederland-Australië, begon het zachtjes te regenen. Even later kwam het water met bakken uit de lucht. Soofdscheidsrechter Ivan Davies besloot het duel te onderbreken. „Maximaal een uur", liet de speaker weten. De Cubaan echter besloot nauwelijks tien minuten later weer door te gaan. Maar het regende nog steeds. En niet zo zuinig ook. De resterende drie innings werden afgemaakt, maar van echt honkbal was natuurlijk geen sprake meer. Australië, dat bij de eerste druppels een 1-0 voorsprong had, won, daarmee Nederland een teleurstelling bezorgend. Dat ene punt werd gescored door Williams, die binnenkwam via een hongkslag van Martin. Voor de Nederlandse ploeg was er echter wel een troostprijs. Charles Urbanus was de beste slagman van het toernooi. Hij sloeg in dertig beurten twaalf honkslagen, hetgeen een gemiddelde betekent van 0.433. Japan had zich via een 8-6-overwinning op Zuid-Korea 's middags al verzekerd van de hoofdprijs in de Haarlemse honkbalweek. Dat beslis sende treffen tussen Japan en Zuid-Korea was een merkwaardige wed strijd. Japan liep binnen vier innings een achterstand van 0-4 op en Zuid-Korea leek op een overwinning af te stevenen. Na die vier punten (Jae Bak Kim en Dae Ung Bae; sloegen ploeggenoten binnen; Young Seok Ka knalde de bal uit het veld met'èèn man onderweg) viel Zuid-Ko rea echter sterk terug. Dat kwam niet in de laatste plaats door een pitchers-wisseling bij Japan Na die vierde inning namelijk werd Yamamoto op de heuvel vervangen door Kida. Deze hield zeer lang stand. Vier innings behoefde hij geen enkele honkslag toe te staan en in die zelfde periode kwam de Japanse slagploeg in vorm. In de vijfde inning bracht Satake met de vijftigste homerun van het toernooi de achterstand terug tot. 4-2, omdat Sato op het eerste kussen stond. Een slagbeurt later was een honkslag van Ochiai (hij sloeg dinsdag drie uit vier) voldoende om Kawabe en Kikuchi te laten scoren: 4-4. Toen Kaobayashi in de zevende inning de bal opnieuw over het hek sloeg, waren de rollen plotseling geheel omgedraaid. Japan haaide in de daar opvolgende beurt genadeloos uit. Ochiai en Seki produceerden twee honkers op precies dezelfde plaats (uitsters rechts in het verre veld) en Saito's tik was daarna voldoende om drie man over de thuisplaat te krijgen. De wedstrijd was beslist. Zuid-Korea deed nog een laatste poging, toen Kida zijn controle verloor. Hae Chong Park sloeg een home run en bracht ook Bong Yon Kim binnen. Kida werd onmiddellijk van de heuvel gehaald. Dat bleek een juiste ingreep van coach Nishimura. Vervanger Tohki produceerde moeiteloos de laatste twee nullen en Ja pan kon de hoofdprijs van de tiende Haarlemse honkbalweek in ont vangst nemen. Eindstand: 1. Japan 8-13, 2. Korea 8-10, 3. Cuba 8-9, 4. Nederland 8-6, 5 Australië 8-2. WEST-BERLIJN - Joao Havelange, de voorzitter van de wereldvoetbal bond (FIFA) is voorstander van het uitbreiden van het aantal deelne mende landen aan het eindtoernooi om het wereldkampioenschap voetbal van 16 tot 24. Dit verklaarde de Barziliaan gisteren op een persconferentie in West-Ber- lijn, waar hij de wereldkampioenschappen zwemmen bijwoont. Hij doet dit als gast. Zelf kwam hij in die stad bij de Olympische Spelen van 1936 aan de start op de 400 en 1500 meter vrije slag. Traditiegetrouw werden na af loop van de Haarlemse honkbalweek weer een aan tal ereprijzen uitgereikt. De beste slagman Charles Ur banus, die in 30 beurten 13 honkslagen losliet en een gemiddelde had van 0.433. De erelijst is als volgt: De beste werper: Isamu Kida (Jap) Meest waardevolle speler: Mitsugu Kobvashi (Jap) Homerun koning: Antonio Munoz (Zes) Meest waardevolle Neder landse speler- Ben Richard- Meest spectaculaire speler: Dae Ung Bae (Korea) Beste coach: Hiroshi Mishi- mura (Jap) De Japanners toonden zich gisteren erg blij met hun overwinning in de Haarlemse honkbalweek. De Neder landse verzorger van de ploegRob van der Water, deelde in de feestvreugde. DEN HAAG (ANP) - Vlak voor de start van het voetbalseizoen 1978/'79 hebben diverse betaalde clubs gisteren hun 'generale re petitie' gehouden. In Rotterdam oefende Feyenoord tegen buurman CW en kwam niet verder dan een 1-2 zege. Voor de amateurhoofdklasser opende de voormalige Spartaan Arie v. d. Sluis de score, Kees Jan Snoeck maakte gelijk, waarna ex-LFC-er Peter Siera de stadionclub alsnog aan de overwinning hielp. In het Haagse Zuiderpark trad FC Den Haag in het strijdperk tegen de Surinaamse voetbalkampioen Voorwaarts. De Hagenaars won nen met 5-0, nadat bij rust het scorebord al een 4-0 stand aan wees. Fred Goemans (2), Lex Schoenmaker (strafschop), Oeki Hoekema en Henk van Leeuwen waren de scherpschutters. Ook PSV kwam binnen de lijnen. In Woensel verpletterden de Eindhovenaren de gelijknamige tweede klasser met 11-1. Voor PSV scoorden Harry Lubse (5), Willy van der Kuylen (2), Paul Postuma, René van de Kerkhof, Jansen en Van der Velde (eigen doel). Paul Wouters redde voorde amateurs de traditionele eer. In Brussel oefenden RWDM en Benfica tegen elkaar. Na een spannend duel werd een 1-1 spel in de boeken bijgeschreven. Voor RWDM doelpuntte Nico Jansen. De Maastrichtse eredivisieclub MW zegevierde in Eysden met 4-0 over de plaatselijke eer steklasser. Huub Smeets en Ja- nusz Kowalik vonden ieder tweemaal het net. Zaterdageersteklasser Kozakken Boys leverde in Werkendam een goede prestatie door NAC op 2-2 te houden. Sprangers en Philip den Haan tekenden de Werken- damse treffers aan, terwijl Theo Dierckx en Gerrie Dam en voor NAC scoorden. LEIDEN - Door gisteren ook zijn tweede set egen Unicums vasthouder Lodewijk Kallenberg in winst om te zetten slaagde Willem-Jan de Jpng er gisteren in zich voor de tweede ronde van het tennistoernooi van de Leid sche Hout te plaatsen. Maandag werd die partij vanwege de invallende duisternis afgebroken op het moment dat De Jong de eerste set al winnend had afgesloten en in de tweede set een 2-1 voorsprong had bereikt. Voor Rik Hins is het in het HEB afgelopen. Te gen Robert Jan van der Veen bood hij dappere tegenstand maar kwam toch niet verder dan tweemaal 3-6. Verrasssingen vielen er in de B-sector niet, al viel bij de dames wel de setwinst op van de ongetrainde Maya de Boer tegen Linda van der Meij: 6-2, 4-6, 6-2. In het HEC was er wel een surprise weggelegd. De als zevende geplaatste Frans de Weger werd in die afdeling door Hans Tönjann uitgescha keld, 5-7,6-4,3-6. Ook viel in het DEC de winst op van Poots, die de winnares van het toernooi van Hazerswoude, Annette Karl, een 1-6, 6-3, 6-2 nederlaag toebracht. De kleine Freek van der Capellen stond gisteren ook weer in de baan. Van der Capellen moet het vooral hebben van zijn goede timing en het goede meegaan van zijn lichaam in de slaguitvoering. Gisteren stond Freek van der Capellen tegenover 'Go liath' Kuiperbak, die kansloos was op de snel voetigheid en het fijne slagwerk van 'David' Van der Capellen: 6-0, 6-3. Hans Ekker won gemakkelijk van Heemskerk, 6-1,6-1, en zal de volgende tegenstander worden van Freek van der Capellen. Reind van Weiland werkte zich zonder problemen langs Gert-Jan Minnee, 6-2 en 6-3 en Piet Parlevliet gaf Jan Wolters geen schijn van kans, 6-1, 6-1. Bij de veteranen moest Joop van de Berg 'hard werken' om zich te kunnen handhaven tegen Ten Bosch, die pas in de derde set de vlag streek: 7-5, 5-7, 6-0. Ton Grimbergen sr had gisteren een beste dag. Niet zozeer vanwege zijn zege in het veteranenenkelspel op Hans Jansen, tweemaal 6-1, maar vooral vanwege zijn overwinning in het HDC samen met zijn zoon op het geroutineerde dubbel De Jong/Van Tricht, 7-6,3-6,6-8. In het DED tenslotte werd Lafay in twee sets teruggewezen door De Bie- 4-6, 4-6. ARTESIA De grootste verrassing in het tennistoernooi van Artesia in Koudekerk was gisteren de uit schakeling van de als eerste geplaatste Patricia Lafay in het DED door Noortje Engels, 1-6,7-5, 0-6. Patricia Lafay was gisteren volkomen van slag, kwam in de tweede set nog wel even terug, maar kon zich niet naar haar normale spelni- veau opwerken en kreeg daar trouwens van de sterk spelende Noortje Engels geen schijn van kans toe. Bij de heren plaatste de als eerste geplaatste Hans Oosterhof zich ten koste van Maarten Wolterink voor de volgende ronde, 6-1,6-0. Ar- nou Heetveldt, nummer 3 geplaatst wist zich eveneens in twee sets te handhaven, maar Mat- tie Kantebeen zorgde wel dat hij daarvoor tot het uiterste moest gaan: 6-4, 6-3. In het HED klopte Eric Langeree, nummer twee op de plaatsingslijst, leverde verwoed strijd met Van der Haak, maar trok wel aan het langste eind, 7-6,6-4. De zusjes Sasja en Karin van der Haar, de favorieten in het DDD werden verrast door het duo Rita en Alice van Eist, 3-6, 5-7 WADDINXVEEN In het toernooi van Be Fair in Waddinxveen wisten alle geplaatsten die gisteren in actie kwamen zich te handhaven. In het HEC won Carlo van der Post met 6-1 en 6-0 van Jan Tuin- stra. Kees Okkerse, die de lijst van de deelne mers in het HED aanvoert, was snel klaar met Hitzers, 6-3 en 6-0 en Leoni Salari, favoriet in het DED gaf Nathalie Bergwerf geen schijn van kans, 6-1, 6-2. KATWIJK AAN ZEE - Pat! Ver roest! Mat! Niet gezien! Vlag ge vallen! Dergelijke kreten en nog een scala van andere fraaie uit roepen zullen ongetwijfeld het begeleidende commentaar vor men bij de vele honderden par tijen van de strijd om de jeugd- snelschaaktitels van Nederland op zaterdag 26 augustus in de sporthal 'Cleyn Duin' te Katwijk aan Zee. Dit schaakevenement krijgt dit jaar een extra feestelijk tintje, want niet alleen beleeft dit toernooi zijn eerste lustrum, maar is het ook het officieuze begin van de feestelijkheden rond het 50-jarig jubileum van de Leidse Schaakbond, die in oktober hun hoogtepunt moeten bereiken. Ieder deelnemer, of hij nu lid is van een schaakvereni ging of niet, ontvangt een herin neringsvaantje. Om de zaak extra luister bij te zet ten hebben de organisatoren ondanks de veel gehoorde uit spraak 'dat meisjes niet kunnen schaken, laat staan vluggeren' besloten voor het eerst het vrouwelijk schoon ook uit te nodigen en in aparte groepen in te delen. Het 'zwakke' geslacht zal dan strijden om de officieuze snelschaaktitels van Nederland. Zowel bij de meisjes als bij de jon gens zal gespeeld worden in de leeftijdscategorieën tot 13,16 en 20 jaar. Er zijn derhalve in totaal zes titels in de wacht te slepen. Furore Vorig jaar maakten de vertegen woordigers van de Leidse Schaakbond bepaald furore door maar liefst twee van de drie titels te veroveren. Joan Baart deed dit in de groep tot 20 jaar en Sjoerd Meyer in de poule tot 13 jaar. Ook dit jaar ver wacht men veel van de Leidse garde. Met name John van der Wiel, reeds kampioen van Nederland 'nor maal tempo', is in de categorie tot 20 jaar huizenhoog favoriet. Peter Gelpke, vorig jaar tweede in de poule tot 16 jaar, gaat het nu proberen in de categorie tot 20 jaar. De gebroederd Marcel en Jeroen Piket zullen ongetwijfeld hoge ogen gooien in de groep tot 13 jaar. Gedurende de afgelopen vijf jaar steeg het aantal deelnemers voortdurend. Vorig jaar trok dit snelschaakfestijn 158 vlugge- raars. Dit jaar verwachten de organisatoren met twee hon derd deelnemers de stijgende lijn te kunnen continueren. Alle deelnemers moeten zich eerst door de voorronden, drie maal een vierkamp, heenworstelen, waarna 's middags met finales wordt gestart. In iedere finale- groep zijn drie prijzen beschik baar. Het speeltempo bedraagt vijf minuten per spe(e>l(st)er per partij. De regel "aanraken is zet ten' zal wel weer de nodige hoofdbrekers kosten, maar hoofdwedstrijdleider Arthur Schuering zal ongetwijfeld, in dien een beroep op hem gedaan zal worden, het hoofd koel hou den. Zowel voor leden van schaakver enigingen als voor niet-leden bedraagt het inschrijfgeld vijf gulden, aan de zaal te voldoen voor de aanvang van het toer nooi. Tot uiterlijke kwart over tienen kan men zich nog aan melden aan de zaal, indien men zich nog niet heeft opgegeven bij A.A. Rijnsburger, Beuken schans 54, 2352 CC Leiderdorp, tel. 071-892345. Het toernooi be gint om half elf precies. Wensen en Stichting Gezinsverzorging: vragen van Tamboerijn LEIDEN - Namens de buurt- raad en de verkeerscommis- sie in de wijk Zuid-West heeft clubhuis "De Tamboerijn" ook een aantal wensen en vragen ingestuurd. Zo moet volgens de verkeerscommis- sie de route Cornelis Schuyt- laan-Sweelincklaan-Debus- systraat-Brahmslaan worden afgesloten om sluipverkeer tegen te gaan en het aantal bussen dat van de route ge bruik maakt verminderd. Er is inmiddels een toezegging van de gemeente om een ver nauwing van de Brahmslaan, ter hoogte van de Max Re- gerlaan, te realiseren. De commissie is ontstaan uit on vrede over het sluipverkeer en het grote aantal bussen dat van de genoemde route ge bruik maakt. Op het lijstje van wensen voor de wijk - die wordt omsloten door Boshuizerwatering, Churchilllaan en Vijf Meilaan - staan verder het verwijde ren van de voorrangskruisin gen op de sluiproute en het verbeteren van de oversteek plaatsen voor schoolkinde ren. Aan een „groene golf' in de Churchilllaan zou worden gewerkt. Op de foto: de Brahmslaan. LEIDEN - De door CRM opgelegde bezuinigingen hebben grote in vloed gehad op de hulpverlening in de stad. Zo schrijft het bestuur van de stichting Gezinsverzor ging in het jaarverslag over 1977 dat "de donkere wolken over het werk van de stichting niet zijn weggenomen". Een groot aantal hulpvragers, hetzij bejaarden die een paar ochtenden, hetzij gezin nen die hele dagen gezinshulp LEIDEN - Een tweetal Leidenaars heeft bij de gemeente Leiden be zwaar aangetekend tegen het verstrekken van kredieten voor het bouwrijp maken van het Doelenterrein voor de nieuw bouw van de universiteit. Zoals vorige week gemeld, moet de gemeenteraad nog deze maand beslissen over een voorstel van burgemeester en wethouders om voor de ontwikkeling van het Doelenterrein zo'n zestien mil joen gulden beschikbaar te stel len. De betrokkenen, de heer Doove en mevrouw Bosch-Gans, wijzen de gemeenteraad op het feit dat te gen een onderdeel va het Doelen terrein nog een beroep bij de Kroon loopt. Het gaat hier om de aanwijzing van een deel van het terrein tot monument. De be zwaarden menen dat deze aan wijzing in strijd zal zijn met het gebruik van het Doelenterrein deel uitmaakt - nog steeds geen bestemmingsplan geldt. Volgens het tweetal houden gedeputeerde staten stringent vast aan de eis dat er eerst een bestemmings voor de Academiewijk moet zijn voor goedkeuring aan nieuw- bouwplannen wordt gegeven. De bezwaarden menen dat deze fei ten voor de gemeenteraad aan leiding moeten zijn de beslissing Volgens de heer Doove en me vrouw Bosch-Gans is de nieuw bouw van de universiteit vanwe ge de door hen gesignaleerde problemen toch niet op korte termijn te realiseren. De twee be zwaarden ijveren al enkele jaren om het Doelenterrein buiten de nieuwbouw voor de universiteit te houden. nodig hebben moest worden te leurgesteld of een langere tijd op de wachtlijst staan voordat hulp kon worden geboden. De stichting Gezinsverzorging heeft in '77 dan ook naar andere wegen uitgezien, zo schrijft het bestuur. Zo werden de voorbe reidingen getroffen voor het werken met alpha-hulpverlening waar dit jaar mee werd gestart. Alpha-hulp houdt in dat de stich ting bemiddelt bij het ioeken van een particuliere huishoudhulp voor degenen die puur huishou delijke hulp nodig hebben. Het gezin fungeert dan als werkgever van de Alpha-helpster, regelt zelf het werk in overleg met de help ster. Voor het betaalde salaris geeft de Gezinsverzorging subsi die onder aftrek van de eigen bij drage naar draagkracht. Het aan tal uren dat werd gewerkt in de tijdelijke (gezins)hulpverlening daalde om tweeërlei redenen. Enerzijds door het tekort aan door CRM beschikbare gesubsi dieerde uren, anderzijds doordat jongere gezinnen nu meer per uur moesten betalen dan ze zich kon den veroorloven. Bovendien was de lange wachttijd vaak een re den om van de hulp af te zien. Zoals in het jaarverslag over 1976 al was voorspeld, is het ziektever zuim onder de bejaarden- en ge zinshelpsters en verzorgsters met ongeveer vijftig procent geste gen. De stijging werd volgens het bestuur voornamelijk veroor zaakt doordat er veel minder vraag voor hele dagen durende hulpverlening was waardoor full time helpsters vaak in meer dan twee gezinnen per week werden geplaatst. Omdat zij dan twee maal per dag geconfronteerd werden met dezelfde werkzaam heden in de verschillende gezin nen ontstond een taakverzwa ring. Het aantal aanvragen voor gezins- of bejaardenhulp verminderde. Of de vraag naar hulp werkelijk daalde is volgens het bestuur nog maar de vraag. Het heeft het idee dat door de negatieve publiciteit over de bezuinigingsoperaties van CRM een aantal mensen geen beroep heeft gedaan op de Ge zinsverzorging. Vorig jaar werd met 558 hulpaanvragen gestart. De wachtlijst is gestabiliseerd, terwijl wordt verwacht dat het aantal hulpvragenden nog verder zal afnemen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15