Tech' beheerst Nederlandse finale bij dames Van de Velde verrast in prof tour van Nederland Dat heb ik gemist. Je ziet er goed uit Brons voor tandem Veldten Pieters Goud en zilver bij achtervolging Kuiper te laat voor titelstrijd MAANDAG 21 AUGUSTUS 1978 PAGINA 9 SPO.RT SPORT MÜNCHEN (GPD) - De waarop Keetie van Oosten gis termiddag in Munchen een derde wereldtitel op de individuele ach tervolging toevoegde aan haar inmiddels imposante overwin ningenlij st was even onverkwik kelijk als onbevredigend. Terwijl Anne Riemersma, haar voorspel de tegenstandster in de finale, huilend van woede neerplofte op een bank, begreep de vandaag ja rige Zeeuwse als eerste, dat de onbevredigende afloop van het titelgevecht in niet geringe mate afbreuk deed aan haar derde we reldtitel. Een simpel stukje kleefband was de kleine óorzaak die uiteindelijk zulke grote gevolgen zou krijgen. Met nog iets meer dan een kilo meter te rijden reed Keetie van Oosten over een van de stukken schuimrummer die de baanrand markeren. Het kleefband, waar mee deze kussentjes op de baan worden gehecht, kwam in net achterwiel van haar fiets terecht, waarop de jury het tweegevecht anderhalve ronde later afbrak. Op dat moment had Keetie van Oosten een voorsprong van 1,86 seconde op Annie Riemers- Die beslissing van de jury was voor Anne Riemersma, de zilveren medaillewinnares van vorig jaar in Venezuela, prompt aanleiding een protest in te dienen, nadat de jury had besloten de wedstrijd niet te laten overrijden. Openlijk betichtte de tegenwoordig in Ne- derhorst den Berg wonende Frie zin Keetie van Oosten van opzet. „Dit was opzet. Keetie reed be wust over zo'n kussentje en schakelde mij op die manier uit voor de wereldtitel" Als immer bleef Keetie van Oosten ook in deze situatie stoïcijns kalm onder de aantijgingen. De we reldkampioene op dit onderdeel van 1975 en 1976, die vorig jaar na een onverkwikkelijke rel met de KNWU verstek liet gaan in San Cristobal, reageerde even nuch ter als de manier waarop zij steeds verder afstand had geno men op Anne Riemersma. ,,0p het moment dat de race werd af geschoten, wist ik niet eens wat er aan de hand was. Ik ben er bo vendien zeker van dat ik in die laatste kilometer nog verder van haar was weggereden. Zo'n voor sprong van twee seconden geeft je toch moraal, terwijl ik op die laatste kilometer bovendien minder sterk terugval dan An- Conform de verwachtingen stond de jury d'appel volledig achter de beslissing van de commissaris sen, waarbij deze instantie zich beriep op oneerlijke invloeden van buitenaf. En dat stond in dit geval gelijk aan pech, in welk ge val het reglement voorschrijft, dat bij materiaalpech in de laatste kilometer de rit niet wordt over gereden, maar de overwinning wordt toegekend aan degene die op dat moment de leiding heeft. Voor Anne Riemersma, die Kee tie van Oosten enkele weken ge leden als eerste sinds 1966 ont troonde als nationaal kampioene, hetgeen ook toen reeds een on verkwikkelijk incident oplever de, bleef er vervolgens weinig anders over dan zich voor het tweede achtereenvolgende jaar te laten huldigen als zilveren me daillewinnares. Schuiten Het toch al zo gedeukte prestige van Roy Schuiten als tijdrijder, is in de finale van het wereldkam pioenschap achtervolging nog meer toegetakeld door Gregor Braun. Vanaf het moment dat het jonge (22 jaar nu) Westduitse ta lent opklom, was de naar zijn ca dans zoekende Schuiten door het toeval bespaard gebleven van een confrontatie met het voor zijn re putatie dreigende gevaar. Na de eerste grote ontmoeting, dit weekeinde op de Olympische baan van München bleek de eens zo imponerende Roy Schuiten op het tweede plan geraakt. Hij verloor de finale (bereikt via een makkelijke zege over Jean Luc Vandenbroucke) tegen Braun (in de einstrijd dankzij winst tegen de uiteindelijk als vierde gefi nishte Herman Ponsteen) met De beloning voor het zware werk tijdens de Profronde van Nederland kreeg winnaar Johan van der Velde na aflooptoen hij door twee Ronde missen werd '.'bestormd" De jeugdige renner van de Postplóeg incas seerde de "beloning" met zichtbaar genoegen Priem en Johan van de Velde) de vierde ritzege op rii. In de late middaguren denderde de trein van Post ontketend over de Zeeuwse dreven. Tijdens de ploegentijdrit over 21,3 km. Met 55 seconden voorsprong op de C A-ploeg van Eddy Merckx, ploegleider van leider Van der Helst, stoof de équipe over de krijtstreep. Ruim voldoende om Van de Velde naar de hoogste tree van het ere-podium te tillen. Voor de eindzege in het ploe- genklassement was het (ondanks een protest van Post) niet genoeg. Dat kwam bij de formatie van Merckx, die ook de groene voor 2ich opeiste. Willy Planckaert onttroonde Leo van Vliet - in de laatste kilometers van de ochten- drit geteisterd door een lekke band in de eindspurt. EINDKLASSEMENT: 1. Van der Velde (Ned-Post) 25.04.46, 2. Van der Helst (Bel- Merckx) op 13 sec, 3. Revenage (Bel-Jossart) op 19 sec, 4. Zoe temelk (Ned-Caput) op 1.25, 5. Knetemann (Ned-Post) op 1.43, 6. Van den Hoek (Ned-Post) op 1.43,7. Willems(Bel-Jossart) op 2.90, 8. Verlinden (Bel-Jossart) op 2.09, 9. Priem (Ned-Post) op 2.27, 10. Van Calster (Bel- Merckx) op 2.51. gebleven. Immers, ning van de 25-jarige Etienne van der Helst (die in zijn vijfjarige loopbaan als professional nog geen enkele prestatie van for maat geleverd heeft) zou het ima go van de toch al door hevige kri tiek geteisterde ronde zeker geen goed hebben gedaan. Dat de kop stukken zo vlak voor het wereld kampioenschap elkaar niet op le ven en dood bestrijden, is in de vierjarige geschiedenis van de proftour een vaststaand gegeven geworden. Maar een bijna geflip te prof op de lijst van triomfators is weer het andere uiterste. Het zou een onuitwisbare schandvlek hebben betekend voor de organi satie. Door de onverwacht in de laatste twee dagen opgelaaide strijd, is het aanzien van de koers duide lijk wat opgekrikt. Sportief ge zien is de vierde Proftour Neder land dan ook een aanzienlijk gro ter succes geworden dan de voorgaande jaren. Het gevolgde patroon om mét een ploegentijd rit, die meetelt voor het algemeen persoonlijke klassement, af te sluiten wordt ook volgend jaar weer gevolgd. Een andere datum zit er echter niet in. Vlak voor de WK is de animo bij de grote ploe gen om deel te nemen ruim schoots aanwezig en willen sorhmigen daar zelfs voor beta len. Het betekent echter wel dat de wereldsterren - voor zover zij gebrand zouden zijn op de winst van deze ronde - nimmer meer zullen komen doen dan adem- happen en rustig kilometers draaien na het slopende crite- Dat hoeft echter niet in te houden dat door het karakter van de trai ningsul de koers wordt ver moord. Met de inspanningen van vooral de ploeg-Post werd daar van het bewijs geleverd. De geza pig voortkabbelende Proftour kreeg daardoor toch nog een wending waarop in alle vooraf gaande jaren tevergeefs was ge wacht. Vrijdag besloten de ren ners, ploegleiders (en koers-di- recteur Nico de Vries) kennelijk dat de Belgische Oranje-truidra ger Daniel Willems - pas drie we ken professional-te jong was om al zo'n wedstrijd op zijn naam te schrijven. Toen Van der Helst zich echter in het leiderstricot mocht wringen, leek die strategie verkeerd uit te pakken, want hij was de eindzege qua reputatie helemaal niet waardig. De voor sprong van 42 seconden, die hij op Van de Velde had, was echter wel angstig groot. In de ochtendrit van zaterdag werd enorm hard gereden. Na een cha otische start in 's Heerenhoek (na 2 km versperde een onwillige au tomobilist de weg, moesten langs de versperring geglipte kopgroep tot staan worden gebracht en werd er opnieuw gestart) volgde een spervuur van demarrages. Het tempo tijdens de korte rit over 103 km viel geen moment stil. De talrijke ontsnappingen werden steeds teniet gedaan on der impuls van de ploeg van de leider en die van Peter Post. Vijf kilometer voor het einde ontwor stelden toch Gerrie Knetemann en Jos Schipper, die de hele dag bruiste van activiteiten en die bij praktisch iedere vluchtpoging betrokken was, aan de wurg greep van het peloton. Knete mann was de snelste in de eind spurt en bezorgde zijn ploeg (na triomfen van Jan Raas, Cees geflankeerd door een verslagen Roy Schuiten (1) en Jean-Luc ruim 1 seconde verschil: 5.51.86 tegen 5.50.79. Daarbij paste geen enkel excuus, want de achtervol ging is een erg overzichtelijk In die pure krachtmeting, kwam de Nederlandse kampioen duidelijk tekort. Daar hielp zelfs zijn zo al gemeen bekende mogelijkheid om op het laatst enorm tempo te maken, niet aan. „Ik wist", zei Gregor Braun, „dat Schuiten in de slotrondes op z'n gevaarlijkst is. Daarom concen treerde ik me daar vooral op" Roy Schuiten had zijn eindspurt traditiegetrouw zes ronden voor het einde ingezet, maar stuitte toen voer het eerst in zijn carrière („Dit maakte ik nog nooit mee", sprak hij later teleurgesteld) op onoverkomelijke tegenstand. Schuiten: „Ik wist niet wat me overkwam. Terwijl ik voluit spurtte, begon hij ook nog eens harder te gaan. Dat hij zo sterk reageerde was een complete ver rassing voor me" De belangrijkste verklaring voor Schuitcns nederlaag, lag in zijn start, die gewoontegetrouw geen sterke indruk maakte maar die in deze finale opzienbarend zwak was. „Hij had het nooit zo ver moeten laten komen", zei Gregor Braun later. „Wanneer Schuiten het verschil (halverwege ruim 4 sec.) iets kleiner had gehouden, zou ik ongetwijfeld in problemen zijn gekomen". Schuiten: „Ik rekende op 3 secon den. Dat leek me een gat (onge veer 40 meter - red.) wat ik nog wel dicht zou kunnen rijden. Daarom was ik in eerste instantie ook niet bang toen Braun zo snel van me wegliep. Ik dacht: mij krijg je niet nerveus, maar ach teraf bekeken verloor ik de wed strijd toen al". Tijdens zijn befaamde eindrush, won Roy Schuiten weliswaar ter rein maar onvoldoende om het verschil geheel en al weg te wer ken. Gregor Braun, die zich een maand lang geheel-en-al op dit toernooi voorbereidde, bleek over een grote dosis reserves te beschikken en bezorgde Schui ten met diens nederlaag een somber toekomstbeeld. Naast Gregor Braun en Roy Schui ten, kwam niet de zo sensationeel begonnen Herman Ponsteen op het erepodium, maar Jean Luc Vandenbroucke. De Belg reken de in de strijd om de bronzen me daille, halfkoers af met Ponsteen 1 die eerder een duidelijke neder laag leed tegen de latere wereld kampioen. Ponsteen: „En toch ben ik met die vierde plaats niet ontevréden. In totaal reed ik nu zes achtervolgingen bij de profs, waardoor ik voor mezelf het ge voel heb dat er voor mij op dit nummer betere kansen liggen wanneer ik over meer ervaring beschik". Heerijjk. helder Heineken. HEERLEN - Piet van Katwijk is als twaalfde renner geselecteerd voor de Nederlandse ploeg die zondag zal deelnemen aan het WK op de NuerburgringHij neemt de plaats in van Hennie Kuiper, die te laat had ingeschreven voor de WK. Hans Langerijs was al als elfde aan de selectie toegevoegd. De officials van de Internationale Wielrenfederatie wezen een ver zoek dat de KNWU tot twee keer toe indiende resoluut van de hand. De aanvraag om Kuiper in te laten schrijven voor het we reldkampioenschap bleek twee weken te laat te zijn ingediend. Het twaalftal dat zondag in Duitsland de Nederlandse kleu ren zalverdedigen ziet er als volgt uit: Jan Raas, Joop ZoetemelkGerrie Knetemann, Henk Lubberding, Johan van de Velde, Aad van den Hoek, Cees Priem, Jos Schipper, Leo van Vliet, Bert Scheuneman, Hans Langerijs en Piet van Kat wijk. Reserves zijn Martin Havik en Roy Schuiten. Nadat bondscoach Rini Wagtmans het kwartet dat op de ploegen tijdrit zal uitkomen had bekend gemaakt, heeft hij ook het zestal voor de wegploeg geselecteerd Dat zijn: Jo Maas, Arie Hassink, Theo de Rooij, Bert Oosterbos, Frits Pirard en Jacques Vermeer Reserve is Henk Mutsaers. Als re serve voor de ploegentijdrit gaat Egbert Kroese mee GOES (GPD) - Op de laatste dag heeft de Proftour door Nederland zaterdag in het Zeeuwse Goes toch nog een verrassende ontknoping gekregen. In de ploegentijdrit, die de nationale etappe wedstrijd afsloot, demonstreerde de ploeg van Peter Post nog maar eens niet voor niets te boek te staan als de sterkste en meest homogene formatie van de hedendaagse professionele wielersport. den was het de derde meerdaagse wielerronde, die de 21-jarige be roepsrenner uit Rijsbergen op zijn naam schreef. Geen gekke oogst voor een eerstejaars prof. Na de winst in Romandië diende hij zich al aan als een toekomstig ve dette. Met de triomfen in Enge land en op eigen bodem kan die reputatie helemaal niet meer ka pot. Desondanks heeft Van de Velde nog geen enkele wedstrijd als aanvaller gewonnen. In Ro mandië verdedigde hij de lei derspositie van Hennie Kuiper en nam hij de eerste plaats over door mee te gaan in een uit de hand gelopen ontsnapping. Dat zelfde gold in Groot-Brittannië en in de Proftour dankte hij de Oranjetrui vooral aan de inspanningen van de overige ploegleden. Natuur lijk heeft hij in al die wedstrijden een ijzersterke indruk achter ge laten en bezit de jeugdige Rijs- bergenaar klasse genoeg om in de toekomst uit te groeien tot een gevreesd kopman maar of hij op gewassen zal zijn tegen de lood zware druk van een dergelijke verantwoordelijke plaats in een ploeg moet hij nog bewijzen. „Je zult mij dan ook niet horen zeg gen dat ik een grote word", zei de bescheiden Brabander. „Ik besef eigenlijk ook nog niet wat ik al lemaal gepresteerd heb. Dat zal waarschijnlijk wel wat later ko- Met de eindzege van het troetelkind van Peter Post is de Proftour Ne derland een debacle bespaard Met een verbluffende overmacht triomfeerde de équipe in die wedstrijd tegen het horloge en omdat de ploegentijdrit tevens telde voor het algemeen indivi dueel klassement, ging de eind zege naar Johan van de Velde. Na de Ronde van Romandië en de etappewedstrijd Glasgow-Lon- Heerljjk, helder Heineken. SPORT MÜNCHEN - De blijdschap van het tandemduo Lau Veldt-Sjaak Pieters mocht dan alleszins be grijpelijk zijn, de dolenthousiaste reacties op de bronzen klassering waren op z'n minst misplaatst en getuigden bovendien van weinig realiteitszin. Ook de visie van stuurman Lau Veldt, dat de sa menstelling van de zes koppels kwalitatief op een hoger niveau stond dan vorig jaar in Venezue la, toen nog tien tandems aan de start verschenen, kon daaraan weinig veranderen. Een gemis aan voldoende training op dit toch uiterst moeilijk on derdeel was er indirect de oor zaak van, dat het Nederlandse duo in de halve finales strandde op de Amerikanen Ash Barczws- ki. "Met wat meer training", ver onderstelde Lau Veldt, "zou er misschien een finaleplaats heb ben ingezeten". De revanche volgde in de strijd om het brons tegen de Westduitsers Griebken- Reimann, die beide keren royaal op snelheid werden geklopt. De Nederlandse profstayers slaag den niet in hun opzet om een meerderheidspositie te verove ren in de finale. Nadat Cees Stam en Martin Venix zich via de kwa lificatiewedstrijd makkelijk plaatsten, werd hun belangrijke helper Nico Been in de herkan sing uitgeschakeld. De Gronin ger stapte ongeveer halverwege de wedstrijd af, na een manoeu vre van dc Italiaanse gangmaker DeLillo. Been: "Wat die deed was schandalig. Hij stuurde zo bruusk op ons in, dat ik geweldig schrok. Terugkomen was er toen niet meer bii". Conform de verwachtingen ging de wereldtitel ploegachtervolging naar Oost-Duitsland, dat daar mee het succes van San Christo- bal continueerde. In de finale had het kwartet Winkler-Wiegand- Mortag-Unterwalder (de laatste nam vanaf de halve finales de plaats in van Haueisen) relatief weinig moeite met de Russen. De finale op dit onderdeel en de daaropvolgende uitspraak van de jury liep gisteren regelrecht uit op een aanfluiting van het we reldkampioenschap wielrennen. In de eerste rit werden de Ameri kanen Ash en Braczewski door de Tsjechen Vymazal en Vackar in het gras gereden. Nadat zij weer op de baan terugkwamen kon Ash het stuur niet meer hou den. De tandem sloeg tegen de baan en in die val brak Ash zijn sleutelbeen. De jury diskwalifi ceerde terecht de drie-voudige wereldkampioenen uit Tsjecho- slowakije, maar kwam in de problemen toen bleek dat Ash niet meer kon fietsen. Voorge steld werd dat de Verenigde Sta ten een nieuwe man op de tan dem zou zetten. Ten eerste was die er niet, ten tweede was er ook geen tandem meer, doordat de bracket gebroken was. De Amerikaanse ploegleidster Sheila Young vroeg de jury de Tsjechen van verdere deelne ming uit te sluiten wegens on sportief rijden, een verwonding van de tegenstander tot gevolg hebbend. Dat verzoek werd koel terzijde geschoven, omdat het niet in de reglementen stond. Er moest voor een tweede rit wor den gestart. Barczewski kwam op zijn slippers, Ash met zijn arm in een mitella en Simes droeg de fiets zonder voorwiel, trappers en kettingen. De finale verder rijden was een ab solute onmogelijkheid. Toch •meenden de wedstrijdcommissa rissen niets anders te kunnen doen dan de Tsjechen alleen over de baan te laten gaan. De overtre ders, de schuldigen aan de val van de Amerikanen werden be loond met de gouden medaille. Heerlijk, helder Heineken.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9