Honderden doden bij brand in Iraanse bioscoop Twee doden bij aanslag op bus El Al in Londen „IRA achter aanslagen W.-Duitsland Smith krabbelt terug Vriendschap Neto en Moboetoe Vietnam gaat niet in op eis China H:W1J=IHIMH.IHHI MAANDAG 21 AUGUSTUS 1978 Oostenrijkse VN-soldaten omgekomen JERUZALEM (Reuter) - Bij een ongeluk met een vracht auto in de Israël bezette Go- lan-hoogvlakte zijn gisteren twee Oostenrijkse militairen omgekomen en 13 gewond geraakt. Dit heeft een woord voerder van de Verenigde Na ties in Jeruzalem bekendge maakt. De Oostenrijkers maken deel uit de troepenmacht van de Verenigde Naties die de troe penscheiding tussen Israël en Syrië in het oog houden. De VN-zegsman zei dat de vrachtauto omsloeg op de weg tussen hun basis bij Koeneitra en Tiberias. TEHERAN (REUTER/UPI/DPA/ AF'P) - Bij een brand in een bio scoop in het Iraanse Abadan zijn zaterdagavond 377 mensen om gekomen. De brand was door nog onbekenden gesticht. Op het moment dat het vuur om zich heen greep, waren er ongeveer 700 mensen in de bioscoop. Van hen zijn er ruim 200 licht gewond. Vier mensen zijn met zware brandwonden in het ziekenhuis opgenomen terwijl slechts 100 mensen ongedeerd wisten te ontkomen. Een dagblad in Teheran meldde in een extra editie dat de directeur en twee medewerkers van de bio scoop zijn gearresteerd omdat de toegangsdeuren van het theater van buiten waren afgesloten. Door de grote hitte waren overi gens bijna alle deuren vastge- smolten. De brand brak op vier plaatsen te gelijk uit in het gebouw. Hoewel niemand de verantwoordelijk heid heeft opgeëist voor de aan slag, maakt hij zeer waarschijn lijk deel uit van de reeks van on lusten en aanslagen die Iran de laatste maanden heeft geteisterd. Bulldozers waren gisteren bezig massagraven te maken voor de slachtoffers van de brand, een ongewone stap in Iran waar de mohammedaanse leer aparte graven voor ieder eist. De autori teiten zagen echter gepn andere oplossing omdat de verkoolde lijken met peen mogelijkheid te identificeren zijn. Gistermorgen trokken honderden inwoners van Abadan door de stad om te protesteren tegen de barbaarse aanslag. Hoewel Aba dan een belangrijke havenstad is waar veel buitenlanders werken, zijn de slachtoffers waarschijn lijk allen Iranees. Op het moment van de brand draaide er namelijk een Iraanse film. De brand brak tegen 11 uur 's avonds uit, rond een uur na het begin van de film die een maat schappij-kritisch karakter zou hebben gehad. De toeschouwers, voor het merendeel vrouwen en kinderen, renden in panische angst naar de uitgangen. Ze ruk ten aan en trapten tegen de deu ren maar die bleven dicht. De slachtoffers kwamen door ver stikking of verbranding om. Ve len werden ook vertrapt. Bij de slachtoffers zijn hele gezinnen met soms wel 15 leden. Terwijl de vlammen de avondlijke hemel verlichtten, liepen vrou wen die volkomen overstuur wa ren met verscheurde sluiers heen en weer. Kinderen schreeuwden om hun moeders. Duizenden mensen poogden vergeefs de vlammenzee te naderen. De brandweer had vier uur nodig om het inferno te bedwingen. Het blad "Etlelaat", zich beroepend op mededelingen van de politie, wist gisteren te melden dat ook de portier van de bioscoop na het uitbreken van de brand gearres teerd is. Hij zou dronken zijn ge weest en met een niet nader ge noemde groep brandstichteis benzine hebben uitgegoten. Het officiële persbureau Pars meldde dat de brand het werk van sabo teurs is geweest. Buitenlandse ambassades hebben laten weten dat voor zover tot nu toe bekend geen buitenlanders bij de brand zijn omgekomen. Ook in andere Iraanse steden zijn aanslagen op bioscopen ge pleegd. In Mashad kwamen drie mensen om bij een brand in een bioscoop. In de zuidperzische stad Sjiras ging een filmtheater in vlammen op. Hierbij zouden geen slachtoffers gevallen zijn. Het is al geruime tijd onrustig in Iran. Herhaaldelijk hebben zich betogingen voorgedaan, waarbij diverse keren slachtoffers zijn gevallen. Steeds meer aanklachten aan adres van Contreras SANTIAGO (AFP) - Er is weer een aanklacht ingediend tegen gene raal Manuel Contreras, ex-hoofd van de inmiddels opgeheven Chileense veiligheidspolitie „Di- Aeroflot in Turkije ANKARA (Reuter/AFP) - Een groep van ongeveer 50 mensen heeft gisteren het bureau van de Russische luchtvaartmaat schappij Aeroflot in de Turkse hoofdstad kort en klein geslagen. De aanvallers protesteerden hiermee tegen de inval van voor namelijk Russische troepen op 21 augustus 1968 in Tsjechoslowa- kije. De groep verschafte zich toegang tot het kantoor, liet twee huis schilders die aan het werk waren de benen nemen en maakte ver volgens korte metten met het bu reau. Er zijn geen arrestaties ver richt. Boos om eerbetoon PARIJS (DPA) - Het Franse "comi té ter ondersteuning van de Con corde" heeft zaterdag geprotes teerd tegen het "overmatige eer betoon" dat de drie Amerikanen ten deel is gevallen, die als eer sten per ballon de Atlantische Oceaan zijn overgestoken. Het comité is er zeer verbaasd over dat de Amerikanen de hoogste Franse luchtvaartonderschei ding hebben gekregen en ook nog een gratis reis naar huis per Concorde. De Franse luchtvaartmaatschappij "Air France" heeft miljoenen schade geleden omdat de rege ring van de VS de landingsrech ten voor de Concorde in New York heeft geweigerd, zo licht het comité zijn verbazing toe. "Een beetje meer terughoudendheid van Franse zijde was bij het eer- betoon zeker op zijn plaats ge weest". JERUZALEM (AP/Reuter) - De kleinkinderen van de Israëli sche premier Begin zingen een liedje voor hem ter ere van zijn verjaardag. Begin luis tert glunderend toe. Begin heeft gisteren verklaard dat hij begin volgende maand naar de topconferentie in Camp David zal gaan met een "concreet nieuw denkbeeld- voor de vestiging van een ge deeltelijk maar duurzaam akkoord voor het Midden- Oosten". Aanval op bureau van Woordvoerder Britse leger: gels. Op twee na zijn het allen toe schouwers. Drie van hen zijn er slecht aan toe. De om het leven gekomen Arabier zou door zijn eigen granaat zijn opgeblazen. Dé politie wist een vluchtende man in een zijstraat te grijpen. Zij maakt nu jacht op een grijze Renault waarin twee of drie Arabieren zouden zitten. Het volksfront voor de bevrijding van Palestina, afdeling speciale operaties, liet in een communi qué weten dat zijn commando strijders de aanslag hebben ge pleegd. De guerrillagroepering die ook de kaping van een toestel van de Westduitse luchtvaart maatschappij Lufthansa in okto ber van het vorig jaar organiseer de, verklaarde dat El Al in feite een militaire instelling is die on der meer vrijwilligers naar Israël brengt. "We zullen El Al treffen waar we kunnen", aldus het communiqué. "Deze aanval is de laatste waarschuwing aan alle mensen die met El Al willen vlie gen". De aanslag werd gepleegd toen de bus 21 personeelsleden van El Al naar het Europa-hotel bracht om daar de nacht door te brengen na een vlucht van New York naar Londen. Er zaten geen passagiers in de bus. In de verklaring van de Palestijnse guerrillagroepering wordt de Britse premier James Callaghan beschuldigd van samenwerking met Israël, "waarvoor hij zal moe ten boeten". De Israëlische radio meldde later dat de omgekomen stewardess de 29-jarige Irit Girdon is. Ze woont in Kfar Galim bij Haifa. Westduitse agenten onderzoeken de schade aan personenwagens buiten de hekken van de Britse garnizoen- plaats op het vliegveld van Lohausen. Zaterdag ontploften bij de Britse legerplaatsen i voerder verklaarde te vermoeden dat het het w gewond. Contreras wordt ervan beschuldigd verantwoordelijk te zijn voor de verdwijning van de ex-leider van de socialistische partij van Chili, Carlos Lorca. De klacht is inge diend door een advocaat uit de naam van een Spaans parle mentslid, de socialist Rafael Es- cudero. In de VS is Contreras in staat van beschuldiging gesteld voor de moord op Orlando Letelier, oud minister van buitenlandse zaken onder Allende. In Chili hebben al eerder familiele den van 69 mensen die spoorloos verdwenen «zijn klachten inge diend tegen de generaal. Zelfgemaakt Wie de bommen precies tot ontplof fing hadden gebracht bleef ove rigens een volslagen raadsel en ook meer dan een halve dag erna was nog steeds op geen enkele wijze de verantwoordelijkhèid voor de aanslagen opgeëist. Volgens deskundigen waren alle bommen zelfgemaakt. De groot- Een soldaat van het Britse leger loopt in zijn gamizoenplaats in het Westduitse Lohausen langs de van de muur geslagen traliehekken. ste werd buiten een kazerne in Bielefeld gevonden. Het projec tiel was niet ontploft. Zouden de bomaanslagen in West- Du itsland werkelijk het werk zijn van de IRA dan zou voor het eerst in de Noordierse burgeroorlog een nieuw front buiten Engeland en Ierland zijn ontstaan. Tot dusverre werd de moordende strijd tussen militante katholie ken en protestanten uitsluitend op deze beide eilanden uitge vochten. SALISBURY (UPI/DPA) - Pre mier Ian Smith van Rhodesië heeft zich gisteren weer iets min der positief uitgelaten over de kans op een conferentie met alle bij de kwestie-Rhodesië betrok ken partijen dan vrijdag. Hij zei voor de radio en televisie dat zijn regering er eerst zeker van wil zijn dat men haar niet ver zoekt de Rhodesische strijd krachten te ontbinden alvorens Staatshoofden leggen conflict hij KINSJASA (UPI/DPA) - De presi- dënten van Zaïre en Angola, Mo boetoe Sese Seko en Agostinho Neto, hebben in het weekeinde hun conflict bijgelegd. Zaterdag avond verklaarde Moboetoe aan een diner ter ere van zijn Angole se gast, dat met diens "histori sche bezoek" de grondslagen wa ren gelegd voor het vreedzaam naast elkaar bestaan van hun landen, gebaseerd op eerbied voor de soevereiniteit en territo riale onschendbaarheid van de ander. Hij gaf als zijn mening dat de politieke leiders van Afrika meer contact met elkaar moeten hebben, ter vergemakkelijking van de regeling van hun politieke meningsverschillen. Hij noemde het ook belangrijk dat de staats lieden de "ware problemen" van hun volkeren leren kennen. Neto noemde zijn reis naar Kinsja- sa een belangrijke stap naar rust op het Afrikaanse continent. Hij gaf te kennen dat Moboetoe naar Loeanda, de hoofdstad van An gola, zal komen en dat dan moge lijk nog een derde ontmoeting zal volgen in een andere Afrikaanse hoofdstad. Naar zijn oordeel zou den dergelijke ontmoetingen er toe bijdragen dat niet alleen de gemeenschappelijke problemen van Zaire en Angola, maar ook die van andere landen in centraal- Afrika, in het bijzonder de volks republiek Kongo en Zambia, worden opgelost. Gisteren voerden de twee staats hoofden op het jacht van Moboe toe verdere besprekingen over de vraag hoe de herstelde vriend schap verder kan worden ver sterkt. Intussen hielden mede werkers van hen afzonderlijke besprekingen over de diverse punten. De resultaten van dit overleg zouden later aan de twee staatshoofden worden voorge legd. Het bezoek van Neto die za terdag per vliegtuig in Kinsjasa arriveerde, duurt drie dagen. De verhouding tussen Zaïre en An gola het veel te wensen over, sinds de regering van Moboetoe bij de strijd om de macht in An gola een bevrijdingsorganisatie had gesteund, die tenslotte met Cubaanse steun door Neto's volksbeweging voor de bevrij ding van Angola (MPLA) werd verslagen, toen Angola in 1975 onafhankelijk was geworden. zij akkoord gaat met deelneming aan de door de Britten en Ameri kanen bepleite conferentie met het Patriottisch Front. Een bun deling van twee guerrillabewe gingen. Vrijdag had Smith verklaard niet onwelwillend te staan tegenover een conferentie van alle bij de kwestie-Rhodesië betrokken partijen. Het doel van deze confe rentie is een voor alle partijen aanvaardbare regeling voor een zwart meerderheidsbewind in Rhodesië op te stellen en daar mee een eind te maken aan een guerrilla die in de afgelopen vijf jaar rond 13.000 mensenlevens heeft geëist. Smith waarschuwde gisteren voor een te groot optimisme. Er zijn mensen die geneigd zijn zich aan strohalmen vast te klampen al dus Smith, en die denken dat de ze conferentie automatisch alle problemen zal oplossen. ..Tegen deze manier van denken zou ik graag willen waarschuwen". Smith deed tenslotte een hart stochtelijk beroep op de blanken in Rhodesië nog een paar maan den te wachten met emigreren en af te wachten wat er intussen ge beurt LONDEN (Reuter/ DPA) - Het volksfront voor de bevrijding van Palestina, afde ling speciale operaties - een kleine Palestijn se guerrillagroepering - heeft de verant woordelijkheid op geëist voor de aanval die gisteren voor het Europa-hotel in Lon den is gepleegd op een bus van de Israëlische luchtvaartmaat schappij El Al waarbij twee mensen om het leven kwamen, een Is raëlische stewardess en een man die vol gens omstanders een Arabier is. Elf mensen liepen verwondingen op door granaatscherven of ko- MÖNCHENGLADBACH (AFP/ Reuter) - Het verboden Ierse re publikeinse leger IRA is zonder twijfel verantwoordelijk voor de acht bomaanslagen die in de nacht van vrijdag op zaterdag zijn gepleegd op Britse militaire ba ses in West-Duitsland, zo heeft de woordvoerder van het hoofd kwartiervan het Britse Rijnleger in Mönchengladbach zaterdag verklaard. Hoe men tot deze conclusie was ge komen zei hij niet. De IRA, waarmee Engeland in Noord-Ierland nog steeds in een Strijd is gewikkeld, heeft met de ze actie tegen het Britse leger in West-Duitsland laten zien dat de organisatie niet is ontwapend ep wil op deze wijze de aóndacht van de hele wereld trekken voor haar zaak, zo zei de woordvoerder. De bommen ontploften in serie bij verschillende legerplaatsen in een beperkt gebied, doch maak ten op een door rondvliegend ma teriaal licht gewonde vrouwelijke soldaat na geen slachtoffers De bommen waren geplaatst aan de rand van de bases en niet op de bases zelf. Zij bevatten elk tussen de 2 en 3 kilo springstof en ver oorzaakten wel schade, vooral aan de basis in Krefeld. De getrof fen bases liggen alle binnen een straal van 30 kilometer van het hoofdkwartier. In West-Duitsland zijn ongeveer 55.000 Britse militairen gelegerd in het kader van de Britse bijdra ge aan de NAVO. HONG KONG (AFP) - Vietnam heeft zaterdag de Chinese eis af gewezen om een deel van de 160.000 uit Vietnam naar China gevluchte "Hoa's" weer naar Vietnam te laten terugkeren. Het Vietnamese persbureau "VNA" heeft dit meegedeeld. Deze weigering werd verwoord door de Vietnamese onderminis ter van buitenlandse zaken, Hoang Bich-son, tijdens de derde ontmoeting met zijn Chinese ambtgenoot, Chung Hsi-tung in het kader van de onderhandelin gen over het probleem van deze ethnische Chinezen. "Wie kan garanderen dat de Hoa's, wanneer ze door China terugge stuurd worden, naar Vietnam, geen moeilijkheden zullen ver oorzaken", aldus de Vietnamese minister. Vietnam heeft, zo zei Son, voorgesteld dat China en Vietnam een gemeenschappelijk beroep doen op de Hoa's die op verschillende plaatsen zitten te wachten op een mogelijkheid naar China te gaan, om naar hun huizen (in Vietnam) terug te ke ren. China heeft hier echter niet op gereageerd, aldus de Vietna mese onderminister.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7