Enthousiasme is troef op elfde volksdansfestival D'66 vertraagt collegevorming Muziek is de mayonaise van het festival Actief in vrije tijd Imponerend optreden van Roemeense groep „Bistrita" Alcohol-controle MAANDAG 21 AUGUSTUS 1978 LEIDEN Hans Kagie, secretaris van het organisatiecomité (links) zit tend naast de Joegoslavische tolk Boris Naumovski (rechts). LEIDEN - Zondagmorgen tien uur. Het klinkt misschien wat on waarschijnlijk maar in de Groenoordhallen is het een drukte van belangHet elfde Internationale Volksdansfestival in Leiden kent haar slotdag en dat betekent dat om tien uur 's morgens al hon derden folklore-liefhebbers, al of niet uitgeslapen, in de hal pre sent zijn. Gezellige drukte Inwerkelijk alle uithoeken van de hal heerst er bedrijvigheid. Links en rechts wordt gedanst en gemusiceerd. Dansgroepjes nemen snel nog wat flarden van het programma door dat 's middags ten uitvoer moet worden gebrachtGrote groepen mensen staan er bij te kijken en sommigen wagen het zelfs om, zij het op eerbiedige afstand, de dansbewegingen na te bootsen. Een deel van de hal is ingericht als marktplein. De verkoopwaar varieert van Hollandse klompen tot Israëlische kleding en van suikerspinnen tot pizza's. Op de verschillende terrasjes heerst een gezellige drukte. Ondanks het nog vrij vroege tijdstip vloeit het koele gerstenat al volop. "Dit is wel even wat anders dan een Montmartre op het Pieterskerkplein"verzucht een belangstel lende Leidenaar. "Als je het mij vraagt is het echte Montmartre vergeleken bij deze markt maar een ongezellige kouwe kermis". Mayonaise Wanneer enkele leden van de Roemeense groep Bistritastarten met een lesprogramma stromen de terrasjes grotendeels leeg. Een paar honderd enthousiastelingen laten zich door de Roemenen instrueren. Verdeeld in drie gigantische kringen huppelen zij zich allemaal in het zweet. Niemand schaamt zich en iedereen voelt zich op z'n gemak. Wat zeer sterk opvalt is dat je niemand met een chagrijnig gezicht ziet rondlopen. Vrolijkheid en blijdschap heerst alom. Eén van die vrolijke lieden is Boris Naumovski, de Joegoslavische tolk. Van beroep is Boris maatschappelijk werker in Noord-Holland en fotograaf op free-lance basis. Voor de zeven de achtereenvolgende keer heeft hij zich opgegeven als vrijwilli ger voor tolk tijdens het festival in Leiden. "Ik ben hier thuis",zo vertelt hij enthousiastVolksdansen is een deel van m'n leven, dat geldt trouwens voor elke Joegoslaaf. Wanneer ik iemand zie volksdansen dan word ik gegrepen, dan raak ik in trance net zoals jonge mensen dat overkomt wanneer ze een popster als bijvoorbeeld Mick Jagger zien swingenMet handen en voeten tracht Naumovski vervolgens op een van de terrasjes de grote charme van het volksdansen te omschrijven. "Wanneer je hier zit en je ziet al die blije mensen om je heen en allerlei dansende groepjes dan moet je wel gegrepen worden. En dan de muziek, heerlijk, de muziek is de mayonaise van het festival". Contact kweken Na twaalven is de drukte ronduit onvoorstelbaar groot geworden. De tent naast de hal waar een folkprogramma wordt gegeven puilt uit. In de hal wordt een kostuumshow gegeven. De mensen klimmen bovenop de stoelen om maar niets van dit kleurrijke schouwspel te hoeven missen. Hans Kagie. secretaris van het or ganisatiecomité, en Dick van de Voorendirecteur van de NEVO (Nederlandse volksdansvereniging), slaan dit schouwspel met welgevallen gade. Kagie: "Elf jaar terug werd dit festival nog in cle Stadsgehoorzaal gehouden. Trokken we alles bij elkaar zo'n 300 man. Nu komen er een dikke 10.000 mensen naar dit festival. We hebben tegenover de hal een camping ingericht en daar staan maar liefst 500 kampeerders. Maar ja, het is natuurlijk wel een uniek festival. Hier worden niet alleen voorstellingen gegeven maar de mensen kunnen hier rustig zelf dansen en musiceren en dat is echt uniek". Van de Vooren: "Onze doelstelling is contact te kweken tussen de verschillende groepen waar dan weer allerlei uil wisse ling mi uit voortvloeien. Wanneer je om je heen kijkt zie je dat dat uitstekend lukt. Dit festival moet ook de belangstelling voor de folklore in Nederland stimuleren. We zijn gelukig af van het "geitenwollen sokken-image"folklore wordt eindelijk beschouwd als een vol waardig iets met een grote culturele waarde. Een nadeel is dat de Nederlandse folklore er op financieel gebied beroerd voor staat. Het is te hopen dat de regering binnenkort met wat meer subsidie over de brug komt, want de situatie begint echt kritiek te worden JAAP VISSER LEIDEN - Een groep blinden en slechtzienden heeft afgelopen za terdag een fietstocht per tandem gemaakt in Leiden en omgeving De tocht werd georganiseerd door de afdeling Leiden en omstreken van de Nederlandse Vereniging van Blinden en Slechtzienden in samenwerking met de tourvereni ging van Swift. Om elf uur zaterdagochtend ver trokken de tandems bij het clubhuis van Swift op het industrieterrein De Waard. De tocht - 35 kilometer - ging langs Voorschoten, Wasse naar, Katwijk en Rijnsburg. In Katwijk werd afgestapt vooreen lunch en een strandwandeling LEIDEN - De organisatie van het elfde internationale volksdansfestival kan tevreden terugzien op een ge slaagd festijn. De zaterdagavondvoorstelling en het matinee gisteren gaven hetzelfde beeld van enthousiaste deelnemers en bezoekers als op de openingsavond vrijdag. hooivork werd uitgelegd. Niet alleen de zenuwen kunnen als oorzaak voor het matige optreden worden aangewezen. Evenals de Nederlandse volksdanscultuur heeft de Zweedse te kampen met weinig spectaculaire dansen, waar men in Oost-Europa juist zo rijk aan is. Het Joegoslavische danstheater "Frula" besloot het programma voor de pauze. In hoog tempo dansend werden een herder- en boerendans, lintdans en een finale met zeer veel acro batische hoogstandjes uitge voerd. Vooral de lintdans gaf een fraai effect. Na de pauze maakte het Hilversumse "Zadamuz" zijn opwachting. Het optreden was zeker frisser en vrolijker dan 't Duivelspaard" op vrijdagavond. Het leven en werken op het plat teland werd sierlijk en toch met de nodige vaart gebracht. Ook het weven kwam aan de orde op een zeer originele wijze. The Bampton Morris Dancers, die al zes eeuwen hun traditio nele dansen uitvoeren, zetten die traditie nadrukkelijk voort. De zelfde dansen als op de openings avond lieten zij zien. Ook de bur gers uit Amka, Israël, vierden ten tweede male op Jemenitische bruilof. Zij oogstten veel bijval met hun praktisch uitsluitend vertikale bewegingen. Korosmenti Het uit Hongarije afkomstige "Korosmenti" besloot de avond. Gedisciplineerd en toch met veel enthousiasme werden een aantal parendansen, uitgevoerd. Karak teristiek bij deze dansen is het handgeklap en het betrekken van de laarzen daarbij. Het matinee op de zondagmiddag bracht wei nig nieuws. De Engelsen open den de midddag met vruchtbaar- heidsdansen. Slechts kleine va riaties hadden de Israëli's aange bracht. Verder vond de bruiloft op traditionele wijze plaats. Om als derde groep op te treden was het Leidse "Achalay" uitgeno digd. Begeleid door Csardas toonden zij dansen uit Marken en Volendam. Een amusant verhaal rond een speelman sprong eruit. De Oudhollandse deuntjes wer den door het ook nu weer geest driftige publiek tekstvast meege zongen. De Hongaren uit Gyorna hadden nog wel wat nieuws op hun repertoire. De danseressen gaven een demonstratie hoe men met een fles op het hoofd kan dansen, een solodans met bezem van een negenjarige Hongaar en een dans die men in alle landen ter wereld aantreft: De jongens draaien om de meisjes, bevestig den het rijke scala van mogelijke dansen van de Hongaren. De Zweden revancheerden zich uit stekend. Een polka uit midden Zweden, een oude dans in vier kant, een dans waarin twee "oudjes" bewijzen dat ze nog mee kunnen, een vier-fïgurendans en een dans met Mazurka elementen prefenteerden zij met verve en dit keer met overtuiging. Constant Snelle en plechtige dansen wis selden de Roemenen af en toon den dat zij de meest constante groep van het festival waren. De jeugdige Ieren hadden de Ster- lingdans uitgekozen als afscheid. Een zeer vrolijke dans waarin au thentieke spelen worden uitge beeld, eindigend in een massale verbroedering waarin met name het voetenwerk opviel. De Joe- goslaven zorgden voor een waar dige afsluiting. Als een explosie van dynamiek werden o.a. een paardenfokkersdans, en dansen van etnische minderheden aan geboden. Bij de slotceremonie trokken de groepen nog eenmaal aan het publiek voorbij onder be geleiding van de Drumband De Burcht. De geslaagde elfde volksdansgebeurtenis - voor ve len een reünie - zat erop. LOUIS CORNELISSS. Mierennest, Morsweg - Tocht naar sprookjestuin "De Elf Provinciën" vertrek 10 uur. Zevensprong, Bernhardkade - film Dik Trom, 14 uur; spelen 10 uur. Klinker, Berlagestraat - Dub beltjes-kermis, opbouw 's morgens; de kermis is open vanaf 13 uur. Vanaf 20 uur film. Klein Matilo, Zaanstraat - Speurtocht 9.30 kinderen 6-12; klei wedstrijd 4-12 jari gen 14 uur. Op Eigen Wieken, Valkenpad - Instuif 10-12 uur, en van 14-16 Volkshuis, Apothekersdijk - Excursie museum van Vol kenkunde, 10 uur. Vrolijcke Arke, Pieterskerk- choorsteeg - Tekenfilm van 14 uur tot 15.30. Duivensport De vereniging LPC hield met 350 duiven een vlucht vanaf Roosendaal. De uitslag was: 1,3,8, P. Landesbergen, 2,4,5,9, N. de Groot, 6.7. A. Singeling, 10. Fr. Gijsman. Verder werd met 225 jonge duiven gevlogen vanaf St. Ghislain. De uitslag: 1,5,7,9, J. v. Alphen, 2. J. Groenendijk, 3.6. P. de Haas, 4, A. Singe ling, 8,10 N. de Groot. PV "De Blauwkras" vloog vanaf Duf fel met de volgende uitslag: 1. B. Diersman, 2,6, N. v. d. Blom, 3,4,7, P. Gijsman en Zn., 5,8,9, F. v. d. Wetering, 10. A. Ouwerkerk. De vlucht vanaf St. Ghislain had de vol gende uitslag: 1,8, W. v. d. We tering, 2,3,4,6,10 B. Diersman, 5. A. Ouwerkerk, 7. F. v. d. We tering, 9. W. Ravensbergen. Hengelsport W "Zaalberg" viste de vierde wedstrijd van het seizoen in de Ringvaart met het volgen de resultaat: 1. G. v. Iterson 20 st (3205 gr), 2. P. Heemerik 21 (2650), 3. J. J. v. d. Went 9 (1310), 4. J. Beij 9 (890), 5. J. Philippo 9 (750), 6. F. T. Zaal 2 (720), 7. G. Holswilder 5 (350), 8. G. P. v. d. Vaart 2 (94). LEIDEN - De vorming van een nieuw college van burgemeester en wethouders in Leiden is het afgelopen weekeinde onver wachts vertraagd. Ernstige ver deeldheid tussen PvdA, PPR en D66 maakte het openen van on derhandelingen met de WD onmogelijk. Zowel de PPR als D66 wilde zaterdag geen overleg met de VVD aangaan. De PvdA wilde juist snel door onderhan delen, maar moest zich noodge dwongen bij het uitstel neerleg gen. Het uitstel van de onderhandelin gen werd in feite veroorzaakt door de onverwachte stellingna- me van D66. De democraten wil den eerst het aanbod van de PSP(steun aan een links college) voorleggen aan hun ledenverga dering van morgen. Door het aanbod van de PSP voelde de onderhandelingsdelegatie van D66 zich niet meer vrij met de VVD te onderhandelen. Tot nu toe toonde D66 zich juist een sterke voorstander van onder handelingen met de VVD. De opstelling van D66 leidde bij de PvdA tot grote ontstemming. Fractieleider Van Dam zei zeer teleurgesteld'te zijn. "Zo langza merhand weet je met D66 niet meer waar je aan toe bent. De hele onderhandelingen sturen ze aan op de WD en op het moment dat dit kan, willen ze weer iets an ders. Op die manier kun je niet werken." Van de kant van D66 liet men los dat ook de plotselinge haast van de PvdA om met de WD, te on derhandelen een rol speelde in hun opstelling om het overleg uit te stellen. Met de PPR toonde D66 zich daar vrijdag al tegen. Waarnemend-fractieleider Hoe- kema: "We laten er niets door drukken. We vallen niet allemaal voor de PvdA op de knieën." Breuk De eensgezinde opstelling van D66 en PPR voorkwam overigens een dreigende breuk in de linkse coalitie. Vólgens nauw betrok kenen zou de PvdA-fractie vrij dagnacht in het besloten overleg zijn overeengekomen om toch met de WD te onderhandelen als één van de twee coalitiepartners tegen was. Deze opstelling richtte zich met name tegen de PPR, die zich vorige week al tegen de VVD verklaarde. Door de onverwachte houding van D66 moest de PvdA dit standpunt echter laten vallen. Naast de PvdA toonde ook de WD zich ontevreden over de houding van D66. Waarnemend-onder handelingsleider Van Duijn noemde het uitstel van de onder handelingen zeer jammer.' "Zo komen we straks zeker in de knel",zei hij. Evenals de PvdA wacht de VVD nu gedwongen af hoe de ledenvergadering van D66 zich morgen opstelt. De onder handelingen met de WD kun nen zo in het gunstigste geval pas woensdag worden geopend. De voorwaardelijke keuze van de PvdA voor de VVD is vrijdag nacht overigerns met krappe meerderheid genomen. Zoals za terdag al gepubliceerd, koos de PvdA in meerderheid voor de WD,maar hield fractieleider Van Dam de stemverhouding ge heim. Volgens nauw betrokke nen stemde de fractie met slechts 7 tegen 5 stemmen voor onder handelingen met de WD. De twee ontbrekende fractieleden - Groos en Bordewijk - zouden hierin geen wijziging hebben ge bracht. Groos zou voor een links college en Bordewijk voor een coalitie met de VVD zijn, werd naar buiten gebracht. De keuze van de PvdA voor de WD is in linkse kring slecht ge vallen. Volgens coalitiepartner PPR houdt het verzoek van de PvdA aan de PSP om het aanbod tot steun aan een links college aan te houden, niets in. Fractie leider Beijen: "Het is overbodig te veronderstellen dat de PSP daar op zit te wachten". In PvdA- kring wordt deze voorwaarde echter uitgelegd als een conces sie aan de tegenstanders van een coalitie met de WD. Vijand Behalve bij de PPR is de keuze van de PvdA voor de WD ook bij de PSP slecht gevallen. In een ver klaring van fractie en bestuur verwijt de PSP de PvdA 'een weinig principiële en onduidelij ke keus voor de VVD'. De PSP bestrijdt het argument dat een coalitie met de WD meer stabili teit geeft: "Kennelijk vindt de PvdA-Leiden een 'komfortabele meerderheid belangrijker dan haar eigen programma. Duidelijk is immers dat de uitvoering van het programma bedreigd wordt door de VVD - de gemeenschap pelijke vijand van links - bij het stadsbestuur te betrekken", al dus de PSP In de verklaring zegt de PSP met het aanbod om het minimum programma voor een links colle ge te ondertekenen alles heeft gedaan de rechtse partijen uit het stadsbestuur te houden. De PSP vreest nu dat het besluit van de PvdA-fractie om verder met de WD te onderhandelen de linkse partijen in Leiden ernstig zal ver delen. Men wijst daarvoor al naar de houding van de PPR, die The Mc Grath Dancers uit Ierland openden op zaterdagavond de "TV-avond". Dat de NOS het fes tival voor de NCRV die avond vastlegde bleek een positieve stimulans. De leerlingen van de Mc Grath school leken dan ook als herboren na hun statische op treden van vrijdag. Uitgevoerd werden tapdansen en de hornpi- pe-dansen die duidelijk maken dat gezamenlijk optreden niet gepaard hoeft te gaan met onder drukking van de individuele in breng. De Roemeense groep "Bi strita" presenteerde zich na de Ie ren met nieuwjaarsdansen uit ei gen streek: Moldavië. Verkleed als beremannen en fantasie beesten imponeerden zij door zeer ingewikkelde patronen te dansen. De opzwepende muziek, het aar dige effect van de met de hand bediende vogelbekken (kleppe reffect) en de schitterende kle ding zorgden voor een wervelend spektakel. De zware taak deze formidabele groep op te volgen was weggelegd voor de Zweedse dansgroep "Staffansgillet" Evenals vrijdagavond konden zij ook zaterdag zich niet in de schijnwerpers dansen. Aanvaring De nervositeit gierde door de hal en had menige aanvaring tot ge volg. Educatief was de dans waarin de werking van zeis en LEIDEN - In de nacht van zaterdag op zondag is op een aantal plaat sen in Leiden een alcohol-con trole gehouden. Er werd gecon troleerd op de Plesmanlaan, de Breestraat, de Hoge Rijndijk en de Oegstgeesterweg. In totaal werden als gevolg van de con trole acht rijverboden opgelegd. Verheugend was het dat geen en kele automobilist zoveel alcohol had genuttigd dat er een bloed proef moest worden afgenomen. Wel bleek dat maar liefst 28 van de 204 aangehouden automobi listen geen papieren bij zich had den. Vakantiebezigheden Voor het lesprogramma, dat tijdens het festival werd gegeven, bestond bijzonder veel belangstelling Zoekt U een goed Ankerhorloge reeds vanaf 40.- of Electronic-QUARTS De beste merken brengen wij U SEIKO - CASIO - CERTINA - PRISMA - CITIZEN - JUNGHANS - EWE - ANKER Horloger v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig EIGEN ATELIERS Het folkloristisch danstheater "Korosmenti" tijdens het optreden in de Leidse Groenoordhal. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3