Honderd vocalisten in zilveren concours 'Eigen kunst wordt nog steeds veronachtzaamd' f ((Ca DE STAD IN DE VOLKAAN! ÏAANDAG 21 AUGUSTUS 1978 VARIA Een tijcjje geleden stond ik rn Den Haag op de kermis op het Lange Voorhout in het mid den van een bolvormige tent half naar voren en half om hoog te kijken naar een drie dimensionale film waarvan de intrige uitsluitend bestond uit het doen wankelen van het evenwicht van de toeschou wer. Je reed mee in de acht baan, zat in een vliegtuigje dat over boomtoppen scheerde en plotseling een afgrond in dook, maar merkwaardig ge noeg werd je evenwicht toch nog het meeste verstoord door de simpele suggestie dat je achter het stuur van een au to zat die wat snel door boch tige straatjes in een Ameri kaanse stad trok. Je helde mee naar links en naar rechts, je wist dat je buitenstaander was, dat je ergens naar stond te kijken, maar tegelijkertijd voelde je je toch inzittende en betrokkene. Praag Een soortgelijke ervaring had ik bij het lezen en bekijken van het boekje „PRAAG 21 au gustus 1968, Abel en Kain wa ren ook broers", samenge steld door de dichteres Jana Beranova. Het tweede deel van de titel slaat op Dubcek en Brezjnjev die op de om slagfoto naast elkaar staan, het eerste deel herinnert aan de Russische inval, precies tien jaar geleden, in Praag. De reden waarom je je als lezer van dit boekje tegelijk bui tenstaander weet en inzitten de waant is, dat Jana Berano va (ze woont, als Tsjechische, al heel lang in Nederland) de officiële geschiedschrijving heeft gelaten voor wat ze is, en de kant van „de straat" heeft gekozen. In de jaren 1940-'45 zeiden we „worteltje boven" tegen elkaar, we zongen: „Een Hollandse torpedojager, die voer eens langs de Duitse kust, hij wilde aan de Fuehrer vragen, of die nog zure bom men lust!", en we verzonnen buitenlandse bijnamen voor Hitler de Chinezen noemden hem „Hang-Kreng-Hang", de Japanners noemden hem „Foetsji-moetie", en bij de Portugezen heette hij „Lopez de Zee-in". Het zijn dingen die Jana Bera nova, samen met opmerkelij ke „verzetsgedichten", aan plakbiljetten, cartoons, frag menten uit een- historisch Zwartboek en muurleuzen, bijeen heeft gezocht en die je, al lezend, zo sterk het gevoel geven dat je „een der hun nen" bent. Ik zal wat citeren. Ten eerste de laatste regels van een gedicht van I. Stu- ka: „Elke daad geldt voor altijd". Een dreigende waarschuwing dat voor de Tsjeclioslowa- ken de tijd niet alle wonden heelt. Op de muren verschenen op roepen als: „Burgers! Spuug niet in de lucht - U zou Russische bommenwerpers kunnen be schadigen", en mededelin gen als: „Bericht van het Persbureau Tass: Tsjechoslowakije heette onze soldaten met bloemen welkom. Wij vullen aan... maar ze zaten nog in bloempotten". Een anekdote, „waar ge beurd": „Vader staat met zijn ongeveer zes jaar oude zoon de tweede dag van de bezetting voor de Russische tanks. - Papa, zijn dit nou de tanks die vannacht aan het schieten waren? - Ja. - En waarom komen de Russen ons dan niet helpen?". De oproepen om de Russen de verkeerde kant op te sturen en straatnaambordjes te ver wijderen, komen me nog be kend voor: „Al donderdag ochtend zagen we, dat vele straatborden en enkele bor den met namen van steden waren witgekalkt. Vrijdag middag wemelde Praag van vlugschriften, die opriepen l tot het verwijderen of ten- I minste witkalken van naamborden van straten, evenals naam- en uithang borden van belangrijke in stanties en bedrijven. De reactie was bliksemsnel. De straten van Praag werden naamloos". Verbroederen Een van de vele gedichten, ano niem in dit geval: „Ze staken een mes in onze rug, maar we mogen het niet zeggen, want we zouden de si- tuatie moeilijker maken. Ze gaven ons een trap, maar we moeten doen alsof het zomaar was, van vrienden onder elkaar. Ze kleedden ons uit, maar we moeten ons gedragen alsof we nog nooit kleren heb ben gehad. Ze ranselden ons af, maar we moeten zwijgen, want anders zou het provoca tie zijn. De grote slaat de kleine en die moet met een kapotte mon- d glimlachend proberen te zeg gen, dat 't zijn eigen schuld Mijn God, moeten we ons in de toekomst wèèr met hen verbroede ren?". Subtiel Maar de subtielste, bijna sur realistische tekst op een pos ter was toch deze: „Het enige doel van deze poster is om de bezetter meer werk te ge ven". DEN BOSCH - Aan het 25e Inter nationale Vocalisten Concours, dat aanstaande zaterdag 26 au gustus in Den Bosch begint en tot en met 6 september zal duren, hebben honderd vocalisten uit 23 verschillende landen hun deel neming toegezegd. Het Interna tionale Vocalisten Concours wordt elk jaar gehouden in de Stadsschouwburg en het Casino in de Brabantse hoofdstad en is een organisatie van de Stichting 's-Hertogenbosch Muziek- stad. Dit zilveren concours staat uiter aard extra in de aandacht. Zo is er een gedenkpenning geslagen, die ontworpen is door de Rosmalen- se kunstenaar Frans van der Burgt. Op de penning staat een harpspelende vrouw, omringd met de woorden „Felix qui Can- tat", hetgeen betekent: „Geluk kig hij of zij die zingt". De uitgave van deze penning is mogelijk ge worden door steun van het Prins Bernhardfonds. In september komt bovendien een dubbelelpee uit, waarop een aan tal bestaande opnames van voca listen die eerder tot de prijswin naars van dit concours hebben behoord, zijn opgenomen. De Nederlandse vocalisten die op deze dubbelelpee zingen, zijn: Robert Holl, Bernard Kruysen, Annette de la Bije en Elly Ame- ling. Deze elpee zal niet in de handel verkrijgbaar zijn, maar liefheb bers kunnen zich bij de Stichting 's-Hertogenbosch Muziekstad aanmelden om tegen kostprijs deze plaat te veroveren. Voor dit zilveren concours is de ju ry, eveneens internationaal, sa mengesteld uit: voorzitter Manus Willemsen (Nederland), Eva Bornemann en Sigmund Nims- gern (West-Duitsland), Anton Dermota (Oostenrijk), Lode De- Vos (België), Dorothy Dorow (Engeland), Bernard Kruysen (Nederland) en Halinka Lum- komska (Polen). De belangrijkste prijs in dit vocalis tenconcours is de Priis van de Stad 's-Hertogenbosch. Deze wordt door de jury toegekend aan kandidaten die over dermate gro te kwaliteiten beschikken, dat een bijzondere onderscheiding gerechtvaardigd is. Het komt dan ook meer dan eens voor dat deze prijs niet wordt uitgereikt. In alle stemsoorten zijn er eerste en tweede prijzen te verdienen, be staande uit geldbedragen met penningen, terwijl bovendien de ze winnaars in een concert zullen optreden, waarbij het Brabants Bu ma-voorzitter: AMSTERDAM - De Nederlandse concertinstellingen en radiozen ders veronachtzamen nog altijd schromelijk kunst van eigen bo dem. Een cultuurbevorderende instelling als Buma kan daar een- Do Lakenhal, Oude Singel 2&-32. Expo sitie Nederlandse vuurwapens uit de ze ventiende en achttiende eeuw, geopend dagelijks van 10-17 uur, zo. van 13-17 uur, van 22 juli tot 17 september. Pulchri-Studio, Kempenaerstraat, Oegstgeest. Tentoonstelling "Reisschet sen 1978", van werkende leden van Pulchri Studio. Geopend van 11 t/m 31 aug., dag. van 10-16 uur (zo. gesloten). Museum voor Volkenkunde, Steen straat. Chinese tentoonstelling "Taal en teken". Geopend tot eind augustus. Galerie Kerkdam, Lange Kerkdam 113, Wassenaar. Tentoonstelling Annie Bijl— v.d. Ruit - schilderijen en aquarellen, Cootje v.d. Bergh - schilderijen en aqua rellen. Geopend van 5 t/m 26 aug., woe t/m za. van 10-16 uur, di. van 14-20 uur. LAK-foyer, Levendaal 150. Tentoon stelling Henk Gosses - machines. Ge opend t/m 12 sept. Oranjerie Leidse Hortus, Rapenburg 73. Tentoonstelling over het onderzoek der oceanen. Geopend dag. van 10-16.30, zo van 12.30-15.30 uur, t/m 17 september. Galerie Pomp, Dorpstraat 38, Warmond. Tentoonstelling Rina la Grauw - pop pen. Geopend t/m 31 aug., dag. van 13-17 en 19-21 uur, zo. ook van 10-12 uur. voudigweg geen genoegen mee nemen. Het is derhalve onze taak om daar stelling tegen te nemen en er via de geschikte kanalen oplossingen voor te zoeken en te vinden. Dit schrijft bestuursvoorzitter L. van Delden in het jaarverslag 1977 van de Vereniging bureau voor muziek-auteursrecht (Bu ma) en de Stichting tot exploita tie van mechanische reproduk- tierechten der auteurs (Stemra). Wat de piraterij op het gebied van geluidsdragers betreft noemt hij het verheugend, dat het ministe rie en de officieren van justitie een groeiend begrip voor de be strijding daarvan demonstreren. "Maar dat neemt niet weg, dat het vervolgingsbeleid er nog steeds niet toe heeft geleid de in juni 1975 in Beverwijk opgespoorde vervalsing van grammofoonpla ten voor te laten komen. Driejaar zijn nu verstreken en dat is een te lange periode om te kunnen spreken van een snel en doeltref fend ingrijpen, dat ook anderen ervan kan weerhouden op grote schaal in de wet geregelde rech ten te vervreemden", aldus de Buma/Stemra-voorzitter. Hij acht het hoog tijd, dat deze zaak. nu eindelijk wordt afgerond. Ook dient er een einde te komen aan het vrijelijk vervaardigen van geluidsbanden. "Stemra is hier op attent, maar steun van de justi tiële autoriteiten en direct be trokkenen als de grammofoonin dustrie is daarbij broodnodig", zo schrijft Van Delden. <b£L UKK'é» Mik£> 3£HALV£ M'JN E£1&£NJ SPiE~<3E5L- Orkest hen zal begeleiden. Van deze concerten worden radio-op namen gemaakt, die dan later door de KRO zullen worden uit gezonden. Verschillende omroepen hebben eveneens prijzen ter beschikking gesteld, terwijl ook van zangkun storganisaties prijzen voor de deelnemers beschikbaar zijn. Alle deelnemers die tot de finale worden toegelaten, krijgen bo vendien een getuigschrift. Het 25e feest van dit internationaal concours wordt op een bijzonde re manier gevierd. Op zondag 3 september is er in het Bossche Raadhuis een ontvangst, waarbij een feestelijke herdenkingsbij eenkomst plaatsvindt, terwijl op 14 en 16 september in het Casino van 's-Hertogenbosch twee uit voeringen plaatsvinden van Mozarts opera „Cosi fan tutte". De solistische medewerking aan deze opera wordt verzorgd door vroegere prijswinnaars van dit vocalistenconcours. Het Brabants Orkest zal die dag onder leiding staan van Hans Vonk. De produktie is in handen van de Nederlandse Opera Stich ting en wordt aan Den Bosch aangeboden door de Vereniging Sociëteit Casino, die dit jaar haar 150-jarig bestaan herdenkt. HST" U/KTNOOIT*,.. ALS HjJ H£TA\£E:RMC>NST£:R ziet-tuimelt hd ook van SCHRIK OV&R&OORp// Af?A10LL> yj&e-Ktjaart CjEZBSjpEA) wee. (5 t>e uirpeuKie/Aj<ï „IAJIE het tAAT-ST lacht, lacmt «er secr* OMTSTAAA) OP de hack1e F/AJALE? VAAJ PE wereld -LACH- IcAAr PIOEA)CC«APPEM 'AI LAC«Ewr/Ajie. FRED BASSET Hy moet eigenlylc Teo^en. A VDL6, sataw! j/erwardcj u my te velger\f De avonturen van Jommeke We mogen die bliksem h] danken dat hij deze boom middendoor brak En dat hij noq 'n haJve boom heeft laten rechtstaan. er njv CHARLOTTE VAN ANANAS Voor deze taart hebt u geen oven nodig. Breng lauwe melk, 40 g n na en - als laatste t voegen - 2 hele eier steeds boven laag v tot een dikke vla staat Laat deze afkoe len. Beleg bodem wanden van een glazen schaal met lange gers, naar maat bijge sneden. Zorg dat er weinig mogelijk kiei blijven. Desgewenst kunt u over de lange vingers wat likeur druppelen. Maak nog 3 lange vingers fijn schijven ananas meng dit door de vla. Schep de vla in schaal en dek af i lange vingers. Leg bord bovenop, aard met een gewicht de charlotte i ren in de koelkast WINA BORN Agenda Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Leidse bioscopen LUXOR: "Camping", dag. 2.30,7.00,9.15 uur; zo. 2.15. 4.30, 7.00 en 9.15 uur. a l. CAMERA "Saturday night fever", dag. 2.30, 7.00, 9.30 uur; zo. 2.00, 4.30, 7.00 en 9.30 uur, 12 jr. Nachtvoorstelling: "II decamarone", vr. en za. 12.00 uur, 16 jr. LIDO 1: "Convoy", dag. 2.30,7.00 en 9.15 uur; zo. 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur, 16 jr. LIDO 2: "The last Waltz", dag. 2.30, 7.00 en 9 15 uur; zo. 2.30,4.45,7.00 en 9.15 uur, a.l. LIDO 3: "The turning point", dag. 7.00 en 9.15 uur, 16 jr. Kindervoorstelling: "Tom en Jerry", dag. 2.30 uur; zo. 2.30 en 4 45 uur. a.l. STUDIO: "The man with the golden gun, dag. 7.00 en 9.15 uur 12 jr. Kindervoorstelling: "Pinkeltje", dag. 2.30 uur; zo. 2.30 en 4.45 uur, a.l. TRIANON: "Lemon Popsicle", dag. 2.30,7.00 en 9.15 uur; zo. 2.30,4.45,7.00 en 9.15 uur, 12 jr. REX: "Het heetste hoertje aller tijden", dag. 7.00 en 9.00 uur, ma, di, do, vr en zo. ook om 2.30 uur, 16 jr. Kindervoorstelling: "Alice in Wonder land", za. en wo. 2.30 uur, a.l. Nachtvoorstelling: "Meisjes die de kop Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: Middagbezoekuur van 13.45 - 14.30 uur. Avondbezoekuur van 18.30 - 19.30 uur. Kraamafdeling: vaders extra van 18.00 - 18.30 uur. Kinderafdeling dagelijks van Sint Elisabeth-ziekenhuis: van 14-14.45 t Kraamafd.. dag. van 11.15-12 uur (alleen echtgenoot). 15-16 en 18.30-19.30 uur; laatste kwartier avondbezoek kraamafd. baby show Kinderafd.. dag. van 15-18.30 uur. C.C.U. (hartbewaking), dag. van 14.15-14.45 en 19-19.30 uur. Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de Maandag t/m vrijdaa 1830-18.45 uur Zaterdag en zondag: Bezoek aan ernstige patiënten, voor ernstige patiënten doorlQpend be zoek wordt toegestaan kan de hoofdver pleegkundige hiervoor speciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kmderklimek: Dagebjks: 15.00-15.45 uur 18.30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling: Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19 00 uur Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11 30; 13.30- 14.15 en 18.30-19.30 uur 3e klas 13.30- 14.15 en 18.30-19.30 uur Kraamafdeling 13.30-14.45 alleen voor echtgenoten 19 20 uur. Kinderafdeling voor ouders 18- 18.30 uur. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vliegverkeer van en naar Schiphol kun nen dag en nacht worden gemeld Lij het informatiecentrum Geluidshinder Schiphol 1020-175000). niet laten hangen", za. 11.30 c Japanse kweekt meloenen in het vierkant De grafische ontwerpster Tomo- joeki Ono uit Tokio heeft wat nieuws bedacht: vierkante meloe nen. Hoe ze zijn gekweekt is haar grote geheim, maar op een expositie in de Japanse hoofdstad oogsten de vreemdsoortige vruchten veel aan dacht. Alphense bioscopen EURO 1. "Convoy", dag. 1.30, 6.30 en 9.00 uur; zo. 1.30,4.00,6.30 en 9.00 uur, 16 jr. Nachtvoorstelling: "Convoy", za. 12.15 uur, 16 jr. EURO 2: "Convoy", dag. 1.30, 6 30 en 9.00 uur; zo. 1.30,4.00,6.30 en 9.00 uur, 16 jr- Nachtvoorstelling: "Terugkeer naar de Apenplaneel", za. 12.15 uur. 12 jr. EURO 3: "Saturday night fever", dag. 1.45,6.45 en 9.15 uur; zo. 1.45.4.15,6.45 en 9.15 uur, 12 jr Nachtvoorstelling: "Borsaline and Co.", za. 12.15 uur, 16 jr. EURO 4: "Sexerella en prins Erotico", dag. 7.00 en 9.30 uur; 16 jr Nachtvoorstelling: "Hitsige vrouwtjes", za. 12.15 uur, 16 jr. Bioscoop Voorschoten GREENWAY "The great race", ma en vr. 2.00 en 7.30 uur, di. en do. 2.00 uur, wo 7.30 uur en zo. 6.00 uur. a.l. "A clockwork orange", do. en zo. 8.45, di 8.15 uur, 16 jr. Kindervoorstelling: "De fluit met de zes smurfen", za. zo. en wo. 2.00 uur, a.l. hldCll teams 21 augustus 1978 Honderd jaar geleden stond in de krant: - Te Gent in België zijn de be zoekers van den dierentuin Za terdag-middag getuigen ge weest van een ontzettend schouwspel. De groote beer Mar lijn heeft de jonge berin ver scheurd, die door hare leven digheid de lieveling der bezoe kers was. Omtrent vijf uren wierp eene dame een stukje brood in het hok, dat door het vrouwtje werd opgevangen. Toen de beer Martijn dit zag, wierp hij zich op haar; er ont stond een gevecht, en ondanks de tusschenkomst van het ge- heele personeel, verscheurde hij ■haar en sleepte het bloedend overschot in den kuil. Niets kon de woede van den beer doen be daren: men trachtte hem het overschot te onttrekken door gloeiende staven en door de brandspuit op hem te richten, maar alles tevergeefs: hij liet zijn prooi niet los. Na den groo- ten beer een half uur lang te hebben afgemat, gelukte het eindelijk het verminkte over blijfsel van de berin uit den kuil te verwijderen. - Op den Russischen torpedo- kotter "Sulina", die naar Nico- lajef was gegaan om deel te ne men aan de daar te houden in spectie, is een stoomketel ge sprongen. Vijf ingenieurs en twee machinisten verloren daarbij het leven. Hunne lijken zijn niet teruggevonden. Van de bemanning werden 27 personen gedood. Vijftig jaar geleden: - De correspondent van de "Daily Telegraph'' te New-York meldt, dat men te Chicago een nieuwe gevangenis gaat bou wen, die alle mogelijke gemak ken van een modern hotel zal bevatten en die er bovendien op ingericht is om de gevangenen te ontwikkelen en hen voor een vak geschikt te maken. In plaats van tralies iwor de ramen van de cellen zullen er kleine ruitjes in ijzer gevat worden aange- .bracht. In elke cel komt stroom- end water en een werkelijk bed in plaats van een krib. In plaats van de hoog ommuurde open plek, waar de gevangenen ge lucht worden, komen er op elke verdieping ontspanningsloka len, waar de gevangenen mogen lezen, kaart spelen, brieven schrijven en rooken. Lessen m lezen, schrijven en rekenen zul len verplicht worden. Het lijkt haast al te mooi en men vraagt zich af lof nu niet geheel Chica go zal pogen gevangene te wor den.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17