Gerd Wiltfang beste ruiter WK springen Turnsters geven Chinese ploeg erg goed partij Zeven wereldrecords Oosteuropese atleten op Geflatteerde winst Den Haag-C op RCL SJC BOEKT MONSTERSCORE IN BEKERWEDSTRIJD TEGEN ALPHEN Vierde plaats Johan Heins MAANDAG 21 AUGUSTUS 1978 PAGINA 13 SPORT (Van onze sportredactie) AKEN - Het geluk liet Johan Heins ten slotte toch in de steek. Voor de Europese kampioen, die zaterdag niet zonder de steun van het fortuin de finale in het Akener Reitstadion was binnenge drongen, was geen medaille weggelegd. Ovaties rolden van de met 50.000 toeschouwers volge pakte tribunes toen Gerd Wiltfang met de door hem gevreesde Jet Run voor de vierde maal een foutloos parcours had volbracht. Het bezit van een nieuwe Weltmeis- ter als opvolger van de veronge lukte Hartwich Steenken deed alle ellende vergeten waarin de Westduitse ruitersport de afgelo pen maanden werd gestort. In alle objectiviteit moet echter worden erkend dat de titel ge- maar wel zijn aanpak van de rui tersport. Wiltfang kreeg in 1972 een schorsing van enkele maan den opgelegd door de Westduitse bond na barreren op het CHIO in Rotterdam en werd ook in 1975 voor enige tijd geschorst na min der fraaie handelingen. rechtvaardigd in zijn handen Meteen vierde plaats voor Heins e kwam. Met slechts twee spring- fouten in negen loodzware par- coursen accentueerde Wiltfang zijn kwaliteit. Naast zijn vertrouwde Roman kon den ook Macken's Boomerang, Heins' Pandur en Matz' Jet Run hem niet uit het evenwicht bren gen. Anderen vreesden de „part nerruil" wel. Zowel Michael Matz als Eddie Macken durfden met de nog vrij ongeroutineerde vier voeter van Heins geen risico's te nemen en zagen een zeer ingeto gen rit in een geringe tijdover- zilver voor de landen-equipe kon het Nederlandse kwartet toch ui termate tevreden zijn over de balans van Aken. Nog nimmer reikte ons land in dit milieu zo hoog en daarmee werd de in We nen begonnen opmars bevestigd. Johan Heins: „Ondanks de te leurstelling in de finale is dit kampioenschap voor ons een prachtig resultaat geworden. Dat ik niet hoger ben gekomen, is voor mij geen ramp. Vandaag ben je keizer, morgen weer sol daat" schrijding resulteren. Macken Het mocht overigens zonder r kan langzamerhand de Zoete melk van de ruitersport worden genoemd. Voor de derde achter eenvolgende maal werd hij in een titelgevecht tweede, achter eer der respectievelijk Steenken en Heins. Ontknoping De 8-jarige Pandur, eens als Cyrus 'als springpaard miskend, speelde in de ontknoping een grote rol, niet in de laatste plaats voor zijn vaste berijder. Johan Heins, steeds als eerste ruiter van de vier in de piste, kon zijn hoop reeds na èèn optreden goeddeels laten va ren nadat hij onnodig de eerste barrière van de driesprong had getoucheerd. In het verloop van de strijd zou het daarbij niet blij ven, maar terwijl de balk na Pan- durs aanraking naar beneden kwam, bleef het voor Wiltfang met zowel Boomerang als Pan dur bij een angstig vibreren. Mi chael Matz overkwam met zijn eigen Jet Run hetzelfde als Heins en zodoende was er reeds na èèn ronde een duidelijke scheiding in het veld. Voor Johan Heins ging het ook met Jet Run mis. De vurige Ameri kaanse volbloed, later door Wilt fang gekwalificeerd als het las tigste paard, vernielde reeds de eerste probleemloze hindernis en daarmee stond onze landgenoot op achtstrafpunten. Heins mocht zich dan excuseren met: „Het was eigenlijk een loterij. Bij de een bleef alles trillen, terwijl ik met Pandur een rottige pechfout maakte. Met Jet Run kon ik voor de eerste hindernis niet tot ga lopperen komen. Daarna ging alles goed", chef d'èquipe Ben Arts was reëler toen hij stelde: „Johan heeft met de moeilijkste paarden goed gereden, maar mét zijn eigen Pandur had hij die fout nooit mogen maken". Opvallend was, dat de resterende elf parcoursen die met een vreemd paard moesten worden afgelegd, alle zonder hindernis- schade werden volbracht. Een beetje een bewijs voor de klasse van de ruiters en de africhting van hun paarden en tevens een antwoord op de kritiek die op de wisselformule viel te beluisteren. Ben Arts: „Ik vind het een slechte formule. Veel te zwaar voor de paarden, die te snel achter elkaar in actie moeten komen. Boven dien speelt de geluksfactor een grote rol". Gerd Wiltfang had een heel andere mening: „Ik voelde me niet zo prettig op Jet Run, maar tegen de formule heb ik geen bezwaar. Het parcours was êoepel gebouwd en bovendien zijn de paarden die tot de eind strijd doordringen alle goed ge traind". Omstreden In de 32-jarige Gerd Wiltfang kreeg West-Duitsland een wer?ldkam- pioen die nogal een omstreden i klein wonder genoemd wor den dat Johan Heins zich zater dagmiddag met Pandur alsnog bij het topkwartet kon plaatsen Hij was immers na de voorgaande kwalificaties slechts als zesde geklasseerd en had zelf nauwe lijks hoop op een falen van ten minste twee van de favorieten. De Nederlandse kansen leken toen in handen te liggen van het jongste teamlid, de 23-jarige Henk Nooren. De ambitieuze berijder van Pluco, meer dan enig ander gebrand op een internationaal succes, liet het echter helemaal liggen. „Twee domme fouten en pech", zoals hij later zijn falen verklaarde, brach ten hem in de eerste van de twee manches reeds in een kansloze positie. Nooren kon zijn teleur stelling nauwelijks verwerken: „Ik ben er zó dichtbij geweest. Het is niet te geloven". Een her stel in de tweede ronde kon Noo ren niet meer redden. Hij eindig de als zevende. De onverwachte terugval in de klassering van Henk Nooren - Anton Ebben was daarvoor met Jumbo Design driemaal in de fout gegaan en eindigde uitein delijk als zestiende - maakte de situatie voor Nederland uiterst kritiek. David Broome móést een fout maken om'Heins nog in een kansrijke positie te houden. En de anders zo feilloze Engelsman ging inderdaad aan het gewicht van de strijd ten onder. Eèn onat- tentheid met Philco schiep voor Johan Heins de grote kans om zich als vierde te plaatsen. Tóch was het bijna misgegaan. Een wankelende muur bleef echter intact. „Het geluk is met de dommen", wilde Heins later rela tiveren, nadat ook in de allesbe- slissende kwalificatie hem alles meezat. Met Broome en Caroline Bradley vlak achter zich mocht hij uitsluitend een geringe tijd- overschrijding boeken. Vier se conden was de marge met de Britse amazone. Het werden ten slotte 2,5 seconden, waarmee Heins slechts 0,75 strafpunt boekte na een uiterst voorzichtig parcours. Toch had de voorlaat ste hindernis, een driesprong, bijna zijn illusies vernietigd. De afzet was iets te krap bemeten, maar tot opluchting van het ge hele Nederlandse contingent bleef een trillende balk in de staanders hangen. Met de niet meer falende Matz, Macken en Wiltfang, die zich een fout kon permitteren, had de Eu ropees kampioen zich bij de laat ste vier geplaatst. Heins: „Ik had er niet meer op gerekend. Voor de start was ik kotsmisselijk van de zenuwen, maar op het paard gleed alles van me af' r-s /-% X z de finale in de steek. De Nederlander werd DRACHTEN (GPD) - In aanmer king genomen dat de Chinese Volksrepubliek waarschijnlijk niet eens de sterkste keurturn- ploeg-dames naar Nederland heeft afgevaardigd, dan kunnen erkende turn-naties als Roeme nië, Rusland en Tsjechoslowakije er in ieder geval alvast rekening mee houden te zijner tijd een ge duchte rivaal voor de wereldtitel tegenover zich te krijgen. Dit bleek zaterdagavond en gister middag in Drachten waar eerst een officieuze interland tegen de Nederlandse ploeg werd gehou den en de volgende dag een indi viduele krachtmeting in de zoge heten toestelfinales. Maar alvorens het zover is moet aan het Chinese keurturnen nog wel wat worden geschaafd. De tech nische mogelijkheden lijken on beperkt maar het is op kleine on derdelen toch merkbaar dat de selectie - doordat China nog niet bij het VIG is aangesloten - inter nationale ervaring mist. Op wel- DEN HAAG - ANP - Twee weken voordat op 29 augustus in Praag de Europese atletiekkampioen- schappen beginnen, hebben de atleten in Oost-Europa aange toond reeds voortreffelijk in vorm te zijn. In een tijdsbestek van drie dagen werden zeven we reldrecords verbeterd. Het begon vrijdagavond in West-Berlijn, waar de Poolse Krystina Kas- perczyk de 400 meter horden af legde in 55.44 seconden. De Pool se kon echter maar kort van haar record genieten. Een dag later was de Russin Tatjana Welent- zowa in Podolsk alweer snellen 55.31 seconden. Hetzelfde over kwam de Oostduitse Ulrike Bruns, die eveneens vrijdag avond het wereldrecord op de in courante afstand de 1000 meter liet sneuvelen. Zij won in een tijd van 2.31.2. Gisteren liep de Rus sin Tatjana Prowidokina echter 0.6 seconde op die afstand snel ler, zodat Bruns dat record weer kwijt is. De meest aansprekende prestatie leverde echter Wilma Bardaus- kiene in Kisjinjov op het onder deel verspringen. Zij kwam als eerste vrouw over de zeven meter grens; zeven meter en zeven cen timeter om precies te zijn. Maritta Koch verbeterde voor de tweede maal dit seizoen het wereldre cord op de 400 meter. Nadat de Oostduitse op 2 juli in Dresden 49.19 seconden had gelopen, leg de zij nu de afstand af in 49.02 sec Maritta Koch verbeterde dit sei zoen ook al het wereldrecord op de 200 m tot 22.06, een tijd die zij later nog eens evenaarde. Een Oostduitse estafetteploeg be staande uit Johanna Klier, Moni- ka Hamann, Carla Bodendorf en Marlies Goehr liep de 4x100 m in 42.27 sec. Het oude record stond sedert 29 mei 1976 (Karl Marx Stadt) ook op naam van een Oostduitse formatie. Vijf atleten zijn zaterdag voor de Keniase atletiekbond uitgesloten om deel te nemen aan buiten landse wedstrijden. Zij moeten onmiddellijk naar hun land te rugkeren anders wachten hen nog meer disciplinaire straffen. Sam Ongeri, de woordvoerder van de Keniase atletiekbond heeft dit meegedeeld en gezegd dat deze schorsing is gegeven omdat de atleten zonder toe stemming van hun bond hebben deelgenomen aan de internatio nale wedstrijden van woensdag j.l. in Zürich. Ongeri zei verder nog dat de mogelijkheid niet was uitgesloten dat de vijf atleten voor de rest van hun leven ge schorst zouden worden. De vijf getroffen atleten zijn: Mike Boit, de gouden medaillewinnaar op de 800 meter bij de Gemenebest- spelen in Edmonton, Michael Musyoki, zilver op de 10.000 me ter in Edmonton, Fatwell Ki- maiyo, recordhouder van de Ge menebest op de 110 meter hor den, Wilson Waigwa, een van de snelste 1500 meterlopers ter we reld en Joel Cheruiyot, een nieu we man op de middenafstand. Henry Rono die ook startte in Zü rich had echter wel toestemming verkregen van zijn autoriteiten om deel te nemen. "Ik heb liever een goed gedisciplineerde ploeg dan een handvol medailles", gaf Ongeri als verklaring voor de on verwachte maatregel. LFC kansloos tegen RBB nieuw aan de voordelige kant van de marge, maar andermaal had Vriend een antwoord: 3-3 LEIDEN - Ook het afgelopen weekeinde zijn diverse velden in de Leidse regio het strijdtoneel van vriendschappelijke duels geweest. Zo werd zaterdagmid dag in Leiderdorp de wedstrijd RCL-Jong FC Den Haag afge werkt. De betaalde Haagse jeugd, bij wie de voormalige RCL-speler Wilbert Witteman nauwelijks op viel, won uiterst geflatteerd met 0-4 dankzij treffers van René van Delft (2x) en Aad van Bergen He negouwen (2x). In dat treffen be nadrukten met name Dick van der Bijl en Dick Witteman het grootste probleem, waar het team reJw„nrsSrenZ^mtnS! Streekgenoot Lisser Boys deed het Ook dorpsgenoot Katwijk was za terdag actief. In Den Haag ver loor die club met 2-1 van SVPTT Ter Leede leed in Amsterdam eveneens een nederlaag: 3-0. Na dat de Sassenheimers voor rust het betere van het spel hadden gehad, moesten de roodgelen na de hervatting toezien, dat Wim van Bakel, Erik Hunze en Henk Pauwels voor de hoofdstedelin gen het Sassenheimse net wisten te vinden. worstelt, namelijk schot loosheid. Ook Rijnsburgse Boys kwam bin nen de lijnen. De zaterdagtwee deklasser behaalde een 4-1 zege op LFC. Voor de Rijnsburgse produktie tekenden Piet Haas noot, Gé Perfors (2x) en Henk van der Zwan. Henk Brand scoorde voor LFC tegen. Die laatste club behaalde gisteren trouwens een vierde plaats op het Hollandia- toernooi in Hoorn. LDWS nam het afgelopen week einde eveneens met wisselend succes deel aan een voetbaltoer nooi. Tijdens het DHL-toernooi in Delft versloeg de "Vliet-club" dankzij een eigen treffer van Del- fia en speelde met 3-3 gelijk tegen DRL. Pikante bijzonderheid was, dat de als centrumspits opgestel de doelman Wim Visser in dat duel twee doelpunten voor zijn rekening nam en twee straf schoppen miste. Voorts moest de ploeg van trainer Leo de Jong met 0-1 de eer aan gastheer DHL laten, terwijl Vredenburch (0-1) en PDK (1-2) voor de oranje- blauwen eveneens te sterk ble ken. wat dat betreft tegen derdeklas ser De Geuzen beter. In eigen huis werden de Amsterdammers met 3-1 verslagen. Ed Langereis (penalty), Leo Weyers en Gerard Nijkamp wezen de Lissenaren de weg naar de 3-1 overwinning. t het duel Rijnsburgse Boys - LFC. Piet Gubler middenzet de'half zichtbare Henk van der Zwan mer 10) de voet dwars. Piet Haasnoot (links) en Henk Spies kijken met gemengde gevoelens toe. verleden heeft. Het talent van de Quick Boys besloot in Zeist bakkerszoon uit Stuhr bij Bre men, die na een opleiding in de zaak van zijn vader op 17-jarige leeftijd bij Alwin Schockemohle terecht kwam - naast hem ston den overigens nog twee leerlin gen: Heins en Macken - van de door een rugblessure op non-ac tief gestelde grote leermeester in de finale - staat niet ter discussie, trainingskamp op het KNVB- sportcentrum met een oefenpar tijtje tegen Patria. Nadat de Kat- wijkers dankzij treffers van Freek Rienks en Cees van Rooyen op een 0-2 voorsprong waren gekomen, trok centrum spits Vriend de zaken met twee doelpunten recht. Kort voor rust bracht Rienks Quick Boys op- LEIDEN - De tweede ronde van de KNVB-beker voor zondagama teurs heeft gisteren weinig ver rassende uitslagen opgeleverd. Wel viel in poule 13 de grote zege van SJC op. De Noordwijkers versloegen op eigen veld streek genoot Alphen met 6-1. Even eens doelpuntrijk was het duel in poule 16 tussen WSB en Fore- holte. WSB won hier met 5-3. Overigens is SJC de enige club uit de Leidse regio, die uit twee wedtrijden de volle winst wist te pakken. In poule 11 bleef Rijp wetering met 3-0 de baas over het Voorscho- tense SVLV. René Bisschop, Hans Witteman en Albert Bollen schoten voor de 'Rippers' raak. In diezelfde poule hield de nieuwe lingen in het KNVB-voetbal Meerburg het Wassenaarse Blauw Zwart op een knappe wij ze op 2-2. Meerburg had via Paul van der Heiden en Gerrie Straat hof na krap een kwartier spelen al een 2-0 voorsprong verkregen. Na de pauze sloeg Blauw Zwart middels Wim Tolide en Pieter Donath terug. Ben Conradi miste voor de Wassenaarders nog een strafschop. Roodenburg haalde in poule 12 een regelmatige 0-2 zege op Alphense Boys. Peter Hooning en Han Tis- seur tekenden voor de Leidse doelpunten. In poule 13 schoot SJC uit de slof, nadat de ploeg eerst nog een 1-0 achterstand had moeten weg werken. Hennie van 't Klooster was de maker van het Alphense doelpunt. Daarna begon de "trein" van SJC op gang te ko men. Leo Geerling was met drie treffers de grote man, terwijl de voormalige KRV-speler Henk Krouwel tweemaal de roos trof. Piet Alders maakte het halve do zijn compleet. MMO, dat vorige week zo verras send uithaalde tegen Sportclub Lisse moest nu broederlijk de punten delen met het Voorscho- tende Randstad Sport. De wed strijd bleef gisteren doelpunt loos. In poule 15 behaalde Lugdunum een krappe 2-3 zege op Van Nis pen. De Leidenaars trokken in De Zilk door doelpunten van Leo Wetselaar, Frans Sjardijn en Je roen van Egmond aan het langste eind. In diezelfde poule wisten Bernardus en Altier elkaar goed in evenwicht te houden. Pim van Wetten scoorde voor rust voor Bernardus, terwijl Kees Baader in het tweede bedrijf de gelijkt- maker in de touwen joeg. Ook DOSR en Teylingen bleven in Roelofarendsveen bij een 1-1 ge lijkspel steken. Beide doelpun ten werden door een speler in ei gen doel gedeponeerd. Bij Tey lingen deed -dat Peter Rotteveel en bij DOSR Ron Loos. Ook in poule 16 werd WSB - Fore- holte gespeeld. De Noordwijker- houtse derdeklasser nam door doelpunten van Jan van Schoten, Albert van de Burg en Joop Osam nog voor rust een 3-0 voorsprong. Na rust liet WSB Foreholte tot 3-3 terugkomen. Cor van Stein en Tom Arroyo (2) zorgden voor die nivellering. Albert van de Burg en Jan van Sloten bepaalden de eindstand op 5-3. In poule 18 moest Floreant thuis te gen Groeneweg het onderspit delven: 0-1, terwijl ook ESTO in poule 20 een nederlaag moest in casseren: 0-2 tegen Moordrecht. ke manieren kunnen bijvoor beeld juryleden het best worden geimponeerd? Welke technische en spectaculaire vormen kunnen de meeste punten opleveren? En hoever zou de technische leiding kunnen gaan in het streven naar presenteren van nieuwe snufjes, waarvan er enkele werden ge toond? Allemaal vragen die zon der twijfel in de toekomst een duidelijk antwoord zullen ople- Dat er een aanpassingsproces op gang moet worden gebracht in de Chinese gelederen bleek bij voorbeeld zaterdagavond, toen de Nederlandse ploeg een uitste kende prestatie leverde door met een verschil van slechts 2,35 pun ten (183,95 tegen 186,30) te verhe zen. Dat had vrijwel niemand voor mogelijk gehouden. Maar terecht stelden de juryleden, on der leiding van jury d'arbitre Eva Bartha - de Hongaarse oud-train- ster van de Nederlandse dames selectie - in hun beoordeling van de Chinese verrichtingen dat keurturnen weliswaar doorspekt moet zijn met spectaculaire ac ties maar dat daarnaast ook facto ren als techniek en tempo mede de waarderingscijfers bepa len. Vanuit die gezichtshoek werden kleine technische onvolkomen heden geconstateerd, terwijl in de oefeningen nogal wat stops voorkwamen. Dat werkte alle maal ten gunste van de Neder landse ploeg, die weliswaar deze interland allereerst als een voor bereiding op de wereldkam pioenschappen in Straatsburg, eind oktober, beschouwde maar er onwillekeurig natuurlijk heus wel een eer in stelde de marge zo klein mogelijk te houden. Dit betekende dat Ingrid Bolle- boom met een vierde plaats in de eindrangschikking de beste Ne derlandse werd, gevolgd door Connie Zwarthoed en Monique Bolleboom, en drie Chinese turn sters met respectievelijk een ze vende, negende en tiende plaats van de twaalf genoegen moesten nemen. Hoe dit in het Chinese kamp werd opgevat bleef voor de buitenwereld verborgen. Achter een fa%ade van vriendelijkheid - de leidster Chang Yi-Hui en coach Yi Pao-Tien deelden na el ke oefening aan landgenotes en de Nederlandse turnsters hand drukken uit - bleef zelfs het ge ringste trekje van misnoegen achterwege. Maar dat er voldoende klasse in huis is om internationaal geducht te gaan meetellen kwam ook op de tweede dag (de individuele nummers) duidelijk naar voren. Op de vier onderdelen waren de Chinese dames zo veel beter dat ze bijna alle eerste tweede en derde plaatsen inpalmden. Voor die klasseringen golden ook de cijfers die de vorige avond waren binnengehaald. Alleen op de vrije oefening lukte het Ingrid en Mo nique Bolleboom met respectie velijk een tweede en een gedeel de derde plaats de Chinese he gemonie te doorbreken. Overigens kunnen trainster Lisa Asarjan en haar vakkundige rechterhand Hans van Zetten uit deze ontmoeting de conclusie trekken dat er in de Nederlandse ploeg een verheugende vooruit gang büjft zitten. Want wie bij voorbeeld een jaar geleden zou hebben voorspeld dat alle turn sters nu een tsukahara kunnen springen zou voor een fantast zijn uitgemaakt. Helaas was het zondagmiddag op de evenwichtsbalk een aaneen schakeling van valpartijen, wat o.a. tot gevolg had dat Marijke Aarnoutse op het nippertje de derde plaats verspeelde. Maar de durf is er om specifieke moeilijk heden op dit verraderlijke on derdeel niet uit de weg te gaan. En dat mag ook als winst worden gezien. André Moedig vestigt nieuw record GOES - De Leidse rolstoelatleet André Moedig heeft bij wedstrij den, die werden georganiseerd door AV'56, een nieuw nationaal record gevestigd, op de 1500 me ter. Hij bracht het record, dat op 6.44.6 stond, op een tijd v^n 6.26.9. Ook op de 100 en 400 meter was Moedig succesvol. Op beide afstanden sleepte hij de eerste plaats in de wacht. De sprint leg de hij in 23 seconden af, terwijl hij voor de 400 meter 1.39.1 nodig had. VOETBAL - NAC heeft zaterdag avond in een vriendschappelijke wedstrijd het Belgische Kortrijk met 1-2 verslagen. Van Poucke scoorde vlak na rust het doelpunt van Kortrijk. Martin Toet, de voormalige FC Den Haag-speler passeerde vervolgens zijn eigen doelman, waarna Van Gils vier minuten voor het einde de eind stand op 1-2 bepaalde.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13