Amerikanen halen op eerste dag inWest-Berlijn al vernietigend nit José de Frel: ,,Ik was te weinig gespannen..." Waterpoloteam weer naar de wachtkamer Hoopvolle resultaten van Nederlandse ploeg KARPOV NA TWEE WINSTPARTIJEN FAVORIET VOOR DE WERELDTITEL VERVOORN MIST KWALIFICATIE MAANDAG 21 AUGUSTUS 1978 PAGINA 11 SPORT WEST BERLIJN (ANP) - Half weggedoken achter een licht mast van het zwembad van Spandau heeft Ivo Trumbic op een stralende zondagmorgen de grootste deceptie uit zijn vijfjari ge loopbaan als Nederlands wa- terpolocoach moeten verwerken. Op het moment van de waarheid viel zijn "babyformatie" uiteen in krakelende partjes en hielp Coach Ivo Trumbic daarmee het zich uiterst moei zaam door het water bewegende Bulgaarse team aan een over- WIELRENNEN - Francesco Moser heeft gisteren in de provincie Lombardije de Ronde van de Drie Valleien gewonnen. De Ita liaan die zondag op de Nürbur- grijig zijn wereldtitel verdedigt, versloeg in de sprint na 204 kilo meter zijn medevluchters Bat- taglin, Baronchelli, Visentini en Crepaldi. WIELRENNEN - Bert Pronk is gis teren in het Westduitse Solingen op de tweede plaats geëindigd in een criterium over 100 kilometer. Winnaar van de wedstrijd was zijn kopman, de Westduitser Didi Thurau. Gregor Braun die zater dag wereldkampioen achtervol ging werd, staakte de strijd. winning met 4-3, een uitslag die ondanks alle fouten van Neder landse zijde als een kleine sensa tie mag worden beschouwd. Deze voor Nederland uiterst onpretti ge verrassing kwam op Trumbic neer met het gewicht van een uit de stroppen van een hijskraan losgebroken piano. Verdwenen was het uitzicht op een plaats bij de eerste acht, verspeeld de kans om zich rechtstreeks te plaatsen voor de Olympische Spelen van Moskou. Nederland moet weer in de wachtkamer van de kwalifica tietoernooien plaats nemen. Er bestaat een theoretische kans, alsnog te ontkomen: morgen winnen van West Duitsland. Dan hangt het er van af wat Bulgarije, dat zelf met 2-9 van de Duitsers verloor, tegen Israël doet. Het is onwaarschijnlijk dat de Bulgaren de vrijwel ongeschoolde Israëli sche ploeg net zo coulant zal be handelen als Nederland zaterdag deed in de derde en vierde perio de. Van 6-0 werd het toen slechts 7-1. "Ik ben toen behoorlijk kwaad geworden", aldus Trum bic. "Je mag als ploeg gewoon niet zo verslappen. Maar wat ge beurt? Tegen Bulgarije gaat het twee periodes goed, we komen met 2-1 voor en dan gaat iedereen voor zichzelf spelen en wij verlie zen. Wij kunnen van West Duits land winnen. Dat hebben we in Dubrovnik bewezen. Maar de el lende is dat onze jongens twee dagen nodig hebben om een dreun zoals van vandaag te ver werken. Die tijd is ons niet ge gund". Met enige wendsnelheid en vlotte combinaties zou het geen moeite geweest zijn het statische Bul gaarse team op te rollen. De moeilijkheid was echter dat het een nooit tegelijk met het ander plaatsvond. Gecombineerd werd er uitsluitend als Trumbic zijn met opzet gekozen passieve rol liet varen en via mondelinge aanwijzingen de bal van speler naar speler dirigeerde. Maar dan werd er weer niet ge zwommen en strandden de acties op de twee meter-lijn, waar de fy siek sterkere Bulgaren geen kans weggaven. Het heeft weinig zin bepaalde spelers meer verant woordelijk te stellen dan ande ren. Gijs Stroboer beleefde aan zijn comeback in het nationale team weinig plezier. Hij maakte zoveel fouten, dat hij aan het be gin van de derde periode met eenmaal eruit en twee opzwem- fouten voorgoed naar de kant mocht. Stroboer is hoogstwaar schijnlijk voor het Nederlands waterpoloteam verloren. Thuis heeft hij een vriendin die al dat reizen niet ziet zitten en ondanks alle persoonlijke sympathie voor Trumbic is hij onderhand tot het besef gekomen dat de systemen van de Joegoslaaf weinig indivi duele ontplooiingsmogelijkhe den overlaten. Reden waarom hij de belofte, die hij in zich droeg toen hij als 18-jarige bij de Spelen van München debuteerde, nooit helemaal heeft kunnen waarma ken. Ruud Misdorp, de doelman, kon door een persoonlijke ingreep van Trumbic even later naast Stroboer plaats nemen op het bankje van de wisselspelers. De boomlange Hagenaar verdedigde zijn doel uitstekend tot op het moment dat Keman zijn directe tegenstander weer eens liet gaan en Broikov van ver inschoot (2-3). De licht geblesseerde Alex Boes- schoten, die hem opvolgde, was kansloos tegen de strafworp waarmee Popov de stand op 2-4 bracht. Keman was bij die gele genheid opnieuw de boosdoener. Deze ijverige clubspeler brengt evenals Dick Nieuwenhuizen te weinig persoonlijkheid mee om het internationaal te maken. To ny Buunk, de aanvoerder, deed wat hij kon om enige lijn in het spel te brengen. Nadat Georgiev in een meerderheidssituatie de score had geopend, zorgde hij voor de gelijkmaker. Daarna waagde hij zich niet meer naar voren, omdat zijn sterke fysiek achterin niet kon worden gemist. Dat had wel tot gevolg dat de Bulgaren maar een hand behoef den uit te steken om de lichtge wichten die de twee meter na derden onder water te duwen. Technicus Aad van Mill onttrok zich daar tweemaal aan: eenmaal bij een strafworp, die Nederland op 2-1 bracht. De tweede keer was bij een afstandsschot, dat in de laatste minuut de achterstand tot 3-4 terugbracht. De inmiddels in het water gekomen 17-jarige Stan van Belkum ving even later een uitgooi van de Bulgaarse doelman op. Het was tekenend dat Trumbic toen al de blik de monstratief had afgewend, zodat de 17-jarige Leidenaar bij gebrek aan instructies van de kant bleef aarzelen tot ook deze laatste kans verkeken was. V JÊiLm WEST-BERLIJN (GPD) - José de Frel schuwde de publiciteit niet. Zelfs niet nadat ze een half uur eerder haar laatste hoop op een betere klassering bij de wereldkampioen schappen schoonspringen in rook had zien opgaan. Verder dan een 17e plaats bracht dc 21-jarige Haagse, die het spits had moeten afbijten van de Oranje-delegatie in West- Berlijn het niet. "Natuurlijk ben ik teleurgesteld maar moet ik er soms nu om gaan zitten huilen. Toen ik op de 3 m-plank stond, dacht ik dat het goed ging, ook al had ik niet het gevoel dat ik een be langrijke wedstrijd sproyig". Ik miste de spanning en ik voelde dingen, die ik eigenlijk niet moest voelen". Een vijftiende plaats na de ver plichte vijf sprongen veran derde in een zeventiende na de vrije oefeningen op de 3 m~ plank. En dat terwijl José de Frel precies hetzelfde pro gramma sprong waarmee ze vorig jaar bij de Europese kampioenschappen een zesde plaats had veroverd. "We hebben bewust de sprongen met een grotere moeilijkheids factor uit het programma gelaten. Ook al omdat in de aanloop naar dit wereld kampioenschap duidelijk was geworden, dat ik die sprongen niet op tijd onder de knie kon krijgen. Maar juist bij die "veilige" sprong ging het toch mis", aldus José de Frel. Haar zweefsprong contra-ge- streki bij de verplichte figu ren - de derde verplichte sprong in Berlijn - maakte al duidelijk dat José een plaats in de finale met de Ameri kaanse Olympisch kampioene Jane Chandler, de Europees kampioene en Russische tweede en latere wereldkam pioene Irina Kalinina, en de Europees jeugdkampioene Beate Rothe uit de DDR beter kon vergeten. De Frel: "Die hele voorbereiding op deze wereldkampioen schappen verliep slecht. Met matige tot middelmatige prestaties. Ofschoon de zes- landenwedstrijd in Dort mund begin dit jaar een uit zondering vormde. Toen ver sloeg ik wel de Russische Ka linina nog en nu sta ik 16 plaatsen achter haar". Of José de Frel een nieuwe kans krijgt om zich met die wereld top te meten blijft de vraag. De 21-jarige wil zelf op een hernieuwde confrontatie in Moskou aansturen, al mag nu al de vraag worden gesteld of het NOC haar prestaties bij dit wereldtoernooi niet als graadmeter daarvoor zal aanmerkenIn dat laatste ge val lijkt zij weinig kans te hebben om over twee jaar in Moskou van de partij te zijn. Het enige positieve bij José daarbij is, dat zij er keihard voor wil werken om de Olym pische Spelen van Moskou te halen. Wat dat betreft heeft ze de teleurstelling van West- Berlijn in ieder geval erg snel kunnen verwerken De uitslag: 1. Irina Kalinina (Sov) 691,43 pnt; 2. Cynthia Potter (VS) 643£2 pnt; 3. Jen nifer Chandler (VS) 637,41 pnt. jÊÊHêl. WEST BERLIJN (GPD) - Annelies Maas volgde met peinzende blik de verrichtingen van wereldrecordhoudster Tracey Caulkens op de 200 meter. De nationale titelhoudster had van haar eerste optreden bij deze derde wereldkampioenschappen zwemmen afgezien, omdat een sle pende armblessure haar kwelde. Daardoor mocht op dit nummer alleen Barber Kamstra zich met de groot sten der aarde meten. Hoewel ze volslagen kansloos was, wist ze wel een volle seconde onder de tijd, die ze bij de nationale kampioenschappen in Amersfoort vestigde, te blijven: 2.26.02. Ook Kees Vervoorn kwam, de omstandigheden in aanmerking genomen, tot een redelijke prestatie. Hij tikte aan in de tijd van 1.54.86, waarmee hij 0.07 seconden boven het Nederlands record van Rene van der Kuil bleef De tweede Nederlander op dit nummer, Gerard Smit, kwam niet verder dan een 36e plaats: 1.57.44. Ook Ronald Hond van Het IJ kwam tot een matige verrichting. Hij bracht het niet verder dan 1.09.5 Amsterdammer dertigste werd. WEST BERLIJN (ANP) - In de sportpolitieke confrontatie, die de wereldkampioenschappen zwemmen in West-Ber- lijn per definitie zijn, heeft het in Oranje gestoken groepje van Bert Sitters op de eerste wedstrijdavond weliswaar geen beslissende inbreng gehad, maar de resultaten wa ren wel van dien aard dat het vervolg van de titelstrijd met vertrouwen tegemoet kan worden gezien. Fred Eefting, de bonkige Zwem- lust-zwemmer die in twee weken trainingskamp niet minder dan 71/2 kilo aan gewicht kwijtraakte, plaatste zich als tweede Neder lander in de geschiedenis voor de finale van een groot kampioen schap en kwam daar met een ze vende plaats op de 100 meter rug slag nog één plaats beter uit te voorschijn dan zijn voorganger Karim Ressang, driejaar geleden in Cali. Ook de wisselslag estafette dames verraste. Het viertal Monique Bosga, Maritzka van de Linden, Ineke Ran en Enith Brigitha bracht het uit Montreal dateren de record van 4.19.93 via 4.17.24 in de series terug tot 4.16.44, goed voor een vijfde plaats achter de grootmachten van Amerika, Oost-Duitsland, de Sovjet-Unie en West-Duitsland. In totaal vie len er vier nationale records. Fred Eefting zwom naar 58.69 om van uit de.rijstebrij-berg van series zich een weg te banen naar de fi nale, waarin hij begrijpelijker wijs iets terugviel. Daarnaast was er een nationaal record op dezelf de afstand bij de dames voor zijn clubgenote Monique Bosga, die als startzwemster van de wissel slag estafette uitkwam op 1.04.27. Zij tikte daarmee als derde aan, hetgeen het een en ander belooft voor het persoonlijke nummer la ter in de week. Het viertal van de wisselslag uitte zich uitbundig tijdens de huldi ging, waarin voor het eerst alle finalisten werden betrokken. De meisjes vierden hun vijfde plaats als was het een overwinning en voor wie de achtergronden kent was het dan ook een beetje. Ze waren naar West-Berlijn af gevaardigd op grond van een tijd die geen zekerheid bood vooreen finaleplaats en toen het in de eer ste serie zo hard ging was het ge makkelijk uit te rekenen dat al leen een tijd rond het record van Montreal uitkomst zou bieden. Met name werd gevreesd voor de schoolslag, waarop Maritzka van der Linden nog altijd maar niet in de buurt van de tijden van Wijda Mazereeuw van vroeger kan ko men. Maar juist onder deze druk groeide de Rotterdamse en met haar het andere laconieke lid van de zwemploeg: Ineke Ran, die de vlinderslag voor haar rekening Op het sportpolitieke vlak nam het westen de eerste avond een dui delijke voorsprong ten opzichte van het oosten. Terwijl de Oost- duitse journalisten een zoveelste protest formuleerden - ditmaal tegen een bij de persbescheiden gevoegde folder van West-Ber lijn, waarin naar hun mening de integriteit van de DDR werd aan getast - rekenden de Amerikaan se meisjes op twee fronten af met hun Oostduitse collegaatjes, die de internationale scene sinds Cali hebben beheerst. De Amerikaan se heren haalden eveneens op twee nummers onverwacht hard uit naar de Russen, van wie hoofdcoach Waizekowski zich onlangs enige grootspraak heeft veroorloofd. Voorts moesten de Oosteuropese officials zich ver bijten toen de Westduitse vlag nogmaals werd gehesen. Ditmaal ter ere van Walter Kusch, die uit gerekend de vier mogendheden stad uitkoos om een einde te ma ken aan zijn reputatie als pech vogel bij grote wedstrijden. Van te voren had de Westduitser, die al sinds 1970 onafgebroken kam pioen is van zijn land, aangekon digd rond de 1.03.6 te kunnen zwemmen. "Of dat voldoende is voor een record weet ik niet", zo voegde hij daar aan toe. Het was voldoende. Met 1.03.56 zegevier de hij op de 100 meter schoolslag, eens het specifieke onderdeel van de Oosteuropeanen. Het was op zijn minst merkwaardig dat dit alles kon gebeuren voor de prijs van slechts één wereldre cord, dat dan ook wel van uitzon derlijke klasse was. Tracy Caul- kins, het meisje uit Nashville, dat met haar 15 jaren door intensieve krachttraining haar lichaam een vrijwel ideale stroomlijn heeft gegeven, begon een aanval op de faam van Cornelia Ender als bes te zwemster aller tijden op het zelfde nummer, waarmee de Oostduitse tijdens de spelen van München begon: de 200 meter wisselslag. Op deze inmiddels van het Olympisch programma afgevoerde afstand zwom ze ruim een seconde onder haar eigen we reldrecord. Voor de nog nooit eerder verslagen Ulrike Tauber restte niets meer dan een derde plaats. "Je kunt niet altijd alles winnen", hield de Oostduitse zich groot tijdens de persconfe rentie. Tracy Caulkins is een andere me ning toegedaan. Tijdens de pers conferentie gaf zij in het kort weer hoe zij zich de gang van za ken voorstelde. "Eerst besloot ik Daarna hard te Vervolgens om te Op het eind van de avond vertolkte zij op de school slag ook nog een rol van belang in de winnende Amerikaanse wis selslag estafette. Met nog drie starts in het vooruitzicht kan zij juist het record van Ender in Montreal (vier maal goud en een keer zilver) overtreffen. De Oostduitse meisjes konden kennelijk het zelfvertrouwen niet opbrengen dat de Amerikaanse ploeg uitstraalt en waarvan de Nederlandse onderzoekers Schreurs en Van Dam diep onder de indruk zijn gekomen. Zij groepten nogal schuchter bij el kaar bij de start van de wisselslag estafette. Linda Jezek diende op de rugslag de eerste klap uit door Treiber voor te blijven. Zelfs Mo nique Bosga bleef tamelijk dicht in de buurt van de Oostduitse Caulkins vergrootte het verschil. Joan Pennington, een schriele lichtgewicht, die achter Caulkins naar de tweede plaats was ge zwommen op de wisselslag, hield zich staande in het gevecht op de vlinderslag met Andrea Pollak terwijl Cynthia Woodhead de winst vasthield al kwam Barbara Krause in de slotfase dan ook iets naderbij. Dezelfde overtuigingskracht spreidde ook de Amerikaanse he ren ten toon op de 200 m vrije slag en de 100 meter rugslag. Twee nummers die sinds de Olympi sche Spelen van Montreal weinig vooruitgang vertonen. Vooral de rugslag leeft bij de gratie van fe nomenen als Matthes en Naber. Bij afwezigheid van die twee pak te Bob Jackson de titel voor zijn landgenoot Peter Rocca in 56.36 seconden, een tijd die weliswaar de beste is die ooit bij de wereld kampioenschappen is gemaakt, maar toch wegvalt tegenover de 55.49 waarmee Naber nog altijd wereldrecordhouder is. Bill For rester, de vlinderslagkampioen van Cali, nam bij afwezigheid van recordhouder Bruce Furniss (vierde bij de Amerikaanse kam pioenschappen en derhalve al leen startgerechtigd in de estafet te) de 200 meter vrije slag voor zijn rekening. Zijn broodmagere clubgenoot Rowdy Gaines druk te de Russische favoriet Kotlia- kov naar de derde plaats. In Mos kou zal het over twee jaar anders gaan", beloofde Waizekowski in een poging zich groot te houden. r rugslag.Hij brak daarbij het BAGUIO (ANP) - Zondag de 20ste augustus zal in alle beschouwingen over de twee kamp om de wereldtitel schaken tussen Anatoly Karpov en Victor Kortsjnoi voor taan een centrale plaats innemen. Want op die dag won Karpov zowel de dertiende als de veertiende partij, kwam hij op een voorsprong \^n 3-1 en zag hij de forse hoofdprijs van 350.000 dollar wat dichter in de buurt van zijn bankrekening komen. Na vijf weken remise-worstelingen, koude- oorlogvoering en één overwinning voor elk, bracht Karpov de tweekamp in Ba- guio op de Filippijnen in een schijnbare stroomversnelling door zijn aantal over winningen op de helft van het noodzake lijke te brengen. "Een voorsprong van 3-1 betekent nog weinig", trachtte Michael Stean, secondant uit de Kortsjnoi-stal de zaken te relativeren, "maar de psycholo gische klap bij het verliezen van een goede positie is wat anders". Daarmee doelde Stean op het vervolg van de dertiende zit ting, die donderdag na de 41ste zet was afgebroken. De hervatting was op verzoek van Kortsjnoi van vrijdag naar gisteren verschoven. De uitdager leek de meeste kansen op een overwinning te hebben, al thans volgens de hem assisterende grootmeesters, die bij die prognose wel de complexiteit van het grote aantal ver schillende varianten ingecalculeerd had den, maar daar had Kortsjnoi genoeg op kunnen studeren. Waar zij zich op verkeken was de tijdnood, een nietsontziende tegenstander, waar de statenloze deze tweekamp al vaker mee te maken had gehad. Voordat hij zijn 41ste zet donderdag onder couvert had afgege ven, verspilde hij veertig minuten be denktijd. Zodat hem gisteren 21 minuten restten voor vijftien zetten, terwijl Karpov er een uur de tijd voor had. Ook na de hervatting gebruikte Kortsjnoi meer denktijd dan zijn twintig jaar jongere te genstander, wiens snelle, puur taktische zetten het tijdsvoordeel groter maakten. In die strijd tegen de wegtikkende seconden maakte Kortsjnoi de fatale blunder. Met zijn 56ste zet (Dd4-h4) verspeelde hij bijna zijn dame. In de daaropvolgende pogin gen om haar te redden sloeg Karpov toe en won de partij. De witspeler gaf na 61 zet ten op. Dertig minuten daarna moest de veertiende partij uitgespeeld worden, die zaterdag was afgebroken nadat Karpov zijn 42ste zet (g4 x h5, naar later zou blijken) onder couvert had afgegeven. Een enorme opgave voor de 47-jarige Kortsjnoi, want na de klap van het verlie zen na een voordelige positie, moest hij nu trachten het omgekeerde te bewerkstelli gen: Karpov's winnende stelling - daar over waren de experts het wel eens - om ver te werpen. De veertiende partij was zaterdag voor de zesde keer in de tweekamp begonnen met een Ruy Lopez-opening, maar op de der tiende zet wierp Karpov zich vastberaden en weloverwogen in de strijd. Op de vijf tiende zet won hij een pion en na de dame- ruil (18de zet) werd zijn positie reeds als voordelig ingeschat. Kortsjnoi ging in de tegenaanval. Op de 29ste zet offerde de wereldkampioen een toren tegen een lo per in het midden van het bord. Kortsjnoi moest dit "cadeautje" tegen zijn zin ac cepteren. Bij de volgende zet pakte Kar pov opnieuw een pion, zodat de druk op de wat uit het evenwicht gebrachte troe pen van Kortsjnoi groter werd. Kortsjnoi, opnieuw geplaagd door tijdge brek, had tien minuten voor de laatste zes zetten. Daar profiteerde Karpov van door een derde pion in beslag te nemen. Daar entegen had de wereldkampioen bij het afbreken twee pionnen verloren: de ko ningspion en die van de dame-loper. De opstelling van zijn stukken was echter veel dynamischer, zodat Kortsjnoi's toe stand hopeloos leek. Oscar Panno, de Ar gentijnse grootmeester die officieus de uitdager bijstaat, verwoordde dab "Ik denk dat er een wonder moet gebeuren om de partij voor zwart te redden". Dat wonder bleef uit. Kortsjnoi was gede- moraliseerd na het verlies van de dertien de partij en ontbeerde de vechtlust die misschien nog een wonder zou hebben kunnen afdwingen. Karpov dwong met puur technisch spel zijn tegenstander reeds na negen zetten tot opgeven. In en kele uren was de prolongatie van zijn we reldtitel stukken dichterbij gekomen Opmerkelijk was de positie van dr. Zoekhar, de parapsycholoog die door Kortsjnoi er van beschuldigd is zijn vermeende hyp notische kracht ten gunste van Karpov aan te wenden, in de laatste twee partijen. Na diverse klachten van de Kortsjnoi-de- legatie was Zoekhar naar de zevende rij verwezen. Dat was in de elfde partij, die door de uitdager werd gewonnen. Omdat hij buiten het bedrijf van Zoekhar's stra lingen was gebleven, zo speculeerden Kortsjnoi's helpers. Donderdag echter verschoof de parapsycholoog naar de zes de rij, zaterdag zat hij op de vijfde rij en daarna verplaatste hij zich nog een rij dichter naar het podium. Een protest van de delegatie van de uitdager werd afgewe-

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11