Ajax wint chaotische finale 703-toernooi Twee totos in één week. Alle duels in Amsterdam eindigen in 2-2 gelijkspel Noordwijk technisch de betere van V W-ipïltrttitMic- HOOP BIJ BAYERN NA 6-2 ZEGE OP MSY DUISBURG Rjieden ook in tweede ronde Loting MAANDAG 21 AUGUSTUS 1978 Laseroms: „We zijn verdiend gewipt' Geert Meijer probeert een doorbraak te forceren wordt gestuit dóór een Anderlecht-speler. AMSTERDAM (GPD) - Ajax is gisteravond in het Olym pisch Stadion winnaar geworden van het Amsterdam- 703-toernooi. Weliswaar werd de finale tegen Anderlecht na een verlenging met een 2-2-stand afgesloten, maar bij het nemen van de strafschoppen bleek de Amsterdamse equipe het meest trefzeker. De meest opvallende rol was weggelegd voor Ajax-doelman Piet Schrijvers die twee .strafschoppen (van Rensenbrink en Van Toorn) stopte. •>Bu Ajax miste alleen Geert Meijer. Het is dé eerste maal dat Ajax dit toernooi op zijn naam heeft we ten te brengen. In de drie voor gaande Amsterdam-toernooien stond de ploeg wel in de finale maar moest het de eer laten aan respeptievelijk RWDM, Ander lecht en AZ'67. AZ legde beslag op de derde plaats door Flumi- nense, ook al via strafschoppen, te verslaan. De eindstand van de ze confrontatie was eveneens 2-2 Bij de Alkmaarders miste Peter Arntz, bij de Brazilanen faalden Zeze en Edinho. Centraal in de eerste helft van de finale tussen Ajax en Anderlecht stond het moment waarop An- derlecht-doelmari Sjaak Muna- ron door scheidsrechter Gerrit Berrevoets (hij floot zijn laatste wedstrijd in het betaalde voetbal) uit het veld werd gezonden. De arbiter nam deze beslissing om dat de Belgische doelman hal verwege de eerste periode na de gelijkmaker van Ajax zijn onge noegen over deze treffer kenbaar maakte door Berrevoets de bal tegen het achterhoofd te gooien Een beslissing, die de scheids rechter ondanks de druk van An- derlecht-zijde onder geen beding wenste te herroepen. Het gevolg was dat veldspeler Ron Martens zijn plaats in het team moest af staan aan invaller-doelman Nico de Bree, die door trainer Ray mond Goethals uit het basisteam was gelaten omdat hij nog her stellende i luk. auto-onge- Het duel kreeg mede door dit inci dent een zeer grimmig karakter en geregeld moest de wedstrijd worden onderbroken voor bles surebehandelingen na keiharde overtredingen en messcherpe tackels op de benen. Met name Arie Haan maakte zich aan der gelijke charges veelvuldig schul dig. Een jammerlijke ontwikke ling omdat beide teams tot dat moment in tegenstelling tot AZ en Fluminense hadden gezorgd voor een levendige en aantrek kelijke confrontatie met aanval lend voetbal. Anderlecht opende vooral in de be ginfase erg sterk, resulterend in een paar uitstekende scorings- mogelijkheden voor onder meer Ruud Geels, die het tegen zijn oud-ploeggenoten bepaald niet makkelijk had. Ajax kwam in die openingsfase ook een paar maal goed door, onder meer via een in zet van Soeren Lerby op de paal en -eeh knap sc,hot van Dick Schoenaker, dat echter door doelman, Munaron knap werd gepareerd. Een vrije trap van Arie Haan was ten slotte de inleiding voor de openingstreffer van An derlecht. Rensenbrink zorgdé voor de voortzetting en Ron Mar tens voor de afronding. Ajax kwam niettemin goed terug en kon de score nivelleren via Van Dord die eeh vrije trap van Ta- hamata achter de Belgische •poortwachter werkte. Hoewel Ajax door het wegsturen van Munaron een numerieke meerderheid had, konden de Amsterdammers daar voor rust niet meer van profiteren. Ook de in de tweede helft niet. De equipe van trainer Cor Brom kon wel bogen op een veldoverwicht maar zag geen kans de zeer solide verdediging van Anderlecht open te splijten. Ray Clarke werd goed afgeschermd door Broos, terwijl Geert Meijer door de ro buuste Van Binst volledig aan banden werd gelegd. Alleen Ta- hamata en Lerby zorgden af en toe voor een paar verrassende aanvalacties maar rendement le^ verde dat niet op. Het pressievoetbal van de Amster damse brigade speelde Ander lecht overigens wel in de kaart. De. Brusselse formatie staat im mers bekend als een counter- ploeg die verrassend snel kan overschakelen naar de aanval en de vrije ruimte uitstekend weet te benutten met rappe puntspelers als Rensenbrink en Geels in de voorste linie en Haan en Vercau- teren op het middenveld. Dat bleek ook in de dertigste mi nuuttoen Arie Haan, gisteravond een van de beste spelers bij An derlecht, Geels in de diepte lan ceerde. De ex-Ajax-spits die be trekkelijk weinig ruimte kreeg .van Van Dord maakte geen fout en rondde deze aanval knap af. De vreugde van de Brusselse ploeg was overigens van korte duur, want tien minuten later was die marge alweer genivelleerd. Oorzaak een strafschop, die door Berrevoets werd gegeven voor het tegen de grasmat werken van Lerby. Die unieke kans werd door Ray Clarke moeiteloos be nut. De resterende tyd bleek onvol doende om in die score nog ver andering te brengen, waardoor een verlenging van tweemaal 7,5 minuut noodzakelijk werd. Ook in die herkansing werd er niet ge scoord, zodat strafschoppen op nieuw de beslissing moesten brengen. Ajax werd mede door het uitstekende werk van doel man Piet Schrijvers ten slotte voorde eerste maal winnaar van dit toernooi omdat het de straf schoppen beter wist te benut ten. Sparta boekt zege in Porto PORTO - De Rotterdamse eredivi sieclub Sparta heeft zaterdag in Porto een vriendschappelijke wedstrijd tegen de plaatselijke FC gespeeld. De Portugezen verloren met 1-0 dankzij een doelpunt van Arie van Staveren Ook Feyenoord trok de grens over In Antwerpen nam de ploeg van Vaclav Jezek deel aan een inter nationaal toernooi. In de finale verloren de Rotterdammers met 2-4 van Nacional Montevideo René Notten en Peter Houtman tekenden voor de Rotterdamse doelpunten. In Deventer won Go Ahead Eagles met 3-2 van het Belgische Lierse SK. Kees van Kooten, Jo Körver en Tommy Kristiansen zorgden voor de Deventer treffers. VLAARDINGEN - Met de blik op zelfverzekerd stapte Kees Kar stens onder de douche vandaan. Liet een ieder, die het maar horen wilde, weten, "Dat Noordwijk FC Vlaardingen met wel 5-1 had kunnen verslaan maar die ploeg dat niet voor eigen publiek had willen aandoen..." Woorden, die in alle jubel, waarmee ze door de Noord wij k-rechter- middenvelder werden uitge sproken, weliswaar een enigszins overtrokken, maar in ieder geval wel zuiverder beeld van het ge beuren tijdens de bekerontmoe ting FC Vlaardingen-Noordwijk gaven dan de kille cijfers 1-2, die na afloop in de KNVB-boeken werden bijgeschreven, Want dat vooropgesteld, als Noordwijk ooit de kans heeft ge had om een betaalde formatie tot in het diepste van de ziel te ver nederen, was dat zaterdagavond wel. Behoudens het eerste kwar tier na rust, toen FC Vlaardingen op bevel van trainer Theo Lase roms Noordwijk 'op kracht' in ei gen stellingen terugdrong heeft de zaterdag-eersteklasser het spel in die bekerthriller volledig gedicteerd. Toonde de Eelman- brigade (met als grote uitblinker Jan Willem Bogers) zich vooral, waar het op technisch vernuft aankwam, verre superieur aan de eerstedivisieclub. Het enige, dat de Noordwijkers za terdagavond feitelijk hebben na gelaten, is het vele goede werk met nóg meer doelpunten te kro nen dan de twee, die John van Dijk en Ruud Bröring nu wisten te fabriceren. Juist daardoor is de kwalificatie voor de tweede be kerronde nog onnodig in gevaar geweest, nu puntspeler Wim Tijl zijn ploeg .dertien minuten na rust zelfs naast Noordwijk had kunnen brengen. "Dat kon ge beuren" wist Noordwijk-trainer John Eelman later, "omdat wij voor rust hadden verzuimd Vlaardingen op stand te zetten" Wat waar was. Want waar de kust bewoners er met name voor de "doelwisseling" in waren ge slaagd de fraaiste scoringskansen te creëren, daar werden die mo gelijkheden deels door pech maar meer nog door gebrek aan alertheid verkwanseld. Dat laat ste gold vooral Ruud Bröring, die, nadat hij zijn kopbal na een vrije schop van Karstens in een reflex door doelman Peter Eike lenboom zag gestopt, in de re bound keihard naast knalde op het moment, dat het Vlaardingse doel geheel onbeschermd was. Toegegeven: Jan Willem Bogers had even daarvoor het geluk be paald niet aan zijn zijde gehad, toen zijn beheerst gescoorde tref fer op advies van de grensrechter door scheidsrechter Bosman we gens buitenspel werd geannu leerd. De linkerspits: "En dat was volgens mij niet waar, want op het moment, dat Ab Spaander man passte, bevond er zich nog een verdediger voor mij". Noordwijk kon door al die omstan digheden niet meer dan één doelpunt oogsten. Een goal die na een kwartier even fraai door Jaap van Kesteren en Bogers was voorbereid als door John van Dijk gescoord. FC Vlaardingen was door die tegengoal aan het wankelen gebracht. Leek ook een moment rijp voor de slachtbank, maar kon door de helpende hand, die de Noordwijkse frontlinie ongewild toestak, toch overeind blijven. Vlaardingen-trainer Theo Lase roms besefte dat laatste als geen ander. Gaf tijdens de onderbre king zijn equipe het consigne Noordwijk met pressievoetbal aan te pakken. Voortdurend werd daarbij met hoge centers het hoofd van de lange linker spits Wim Koevermans gezocht, die enkele malen rakelings over en naast kopte. 0-3 achter- Wat Koevermans niet lukte, daar Wim Tijl wel in slagen. Na- Jan Willem Bogers: uitblinker bij Noordwijk. ADVERTENTIE Het aanstaande weekeinde en de woensdag daarop spelen Ere- en le divisie een volledig programma. Daarom wordt er een dubbele Toto georganiseerd (34 en 34a): één op zondag 27 en één op woensdag 30 augustus Beide Toto formulieren deze week inleveren! Haal ze dus snel bij uw club of winkelier. Nottingham raakt punt kwijt HAMBURG - In München is er weer hoop, de hoop dat Bayern in dit seizoen weer een toonaange vende rol kan gaan spelen. Enige seizoenen kampte Bayern, dat na de periode van Ajax ook drie maal achtereen de Europa cup won met een enorme inzinking. De trainers vlogen om het half jaar de laan uit en toen Franz Beckenbauer de "bierstad"-' ver wisselde voor een frivoler leven in de VS zakte de eens zo gevier de Zuidduitse ploeg ver weg. Maar sinds zaterdag geloven alle supporters opnieuw in Bayern. De oorzaak daarvan was dat Bayern in het Olympiastadion met niet minder dat 6-2 MSV Duisburg letterlijk van het veld speelde. Vooral Gerd Müller was in een beste vorm. Keer op keer was hy een gevaar voor de verde- diging van Duisburg, daarnaast scoorde Müller twee doelpunten. De andere treffers kwamen op naam van Breitner, Augenthaler, Rumenigge en Niedermayer. Büssers en de Oostenrijkse in ternational Jara waren succesvol voor Duisburg. Bondstrainer Helmuth Schön sprak na deze wedstrijd: "Als ik -Müller in een dergelijke vorm zie spelen heb ik ergens nog de stille hoop dat hij op zijn besluit terug komt niet meer in het nationale elftal te spelen. Maar ik ken hem en weet dat hij dat niet zal doen. Jammer". Martin Jol, de van FC Den Haag overgenomen verdediger stond niet in de basisopstelling. Hij mocht de wedstrijd vanaf de re servebank bekijken. Tot nu toe is de leiding van Bayern niet zo te vreden over de prestaties van de ex-Hagenaar. Uitslagen: Hertha BSC-FC Kaiserslautern 0-3, FC Köln-SV Darmstadt 2-1, VFB Stuttgart-FC Neurenberg 4-0, VFL Bochum-Fortuna Düssel- dorf 2-2, Werder Bremen-HSV 1-1, Borussia Mönchengladbach- Borussia Dortmund 2-2, Bayern München-MSV Duisburg 6-2, Arminia Bielefeld-Schalke '04 3-2, Eintracht Frankfurt-Ein- tracht Braunschweig 3-1. De stand aan kop is: 1. FC Kaiserslautern 2 2 0 0 4 8-1 2. HSV 2 1 1 0 3 4-1 3. Fortuna Düssel- dcrf 2 1 1 0 3 5-3 4. Bochum 2 1 1 0 3 4-2 Engeland Nottingham Forest, de landskam pioen van Engeland is op de eer ste speeldag van de league een punt kwijt geraakt. Dat gebeurde in de thuiswedstrijd tegen Tot tenham Hotspur dat de laatste maand vaak in het nieuws is ge weest omdat twee Argentijnse voetballers werden aangekocht Villa en Ardiles. In Engeland wa ren de kritieken op deze zet van Tottenham niet van de lucht. „Verspilling van geld", zo zei men. "Die Argentijnen wennen hier nooit". Wel Villa en Ardiles hebben in hun feerste competi tiewedstrijd zeker niet geschit terd maar het Argentijnse duo zorgde er in ieder geval voor dat Tottenham een 1-0 achterstand kon wegwerken. Uit een voorzet van Ardiles scoorde Villa, nadat Martin O'Neill voor Nottingham de score had geopend. De 42.000 supporters van Nottingham die tijdens de wedstrijd herhaalde lijk scandeerden "Villa en Ardi les, wat een verloren centen", zwegen. De wedstrijd begon overigens een kwartier later, omdat vele tien tallen supporters bezit van de grasmat hadden genomen en niet wensten te wijken voor dé spe lers. Politie te paard joeg de me nigte de tribunes in. Er vielen geen gewonden. Ipswich Town tegenstander van AZ in de eerste ronde van de Eu ropa Cup voor bekerwinnaars sneuvelde op de eerste de beste competitiedag. Bij West-Brom- wich Albion stond het reeds na 20 seconden achter omdat Alistair Brown het openingsdoelpunt van dit seizoen voor zyn rekening nam. Clive Woods maakte nog wel gelijk, Maar Tony Brown hielp West Bromwich aan de overwinning. Kenny Dalglish en Steve Heighway bezorgden Li verpool de 2-1 zege op Queens Park Rangers. Paul McGee doel puntte voor Queens Park. De uitslagen: Arsenal-Leeds United 2-2, Aston Villa-Wolverhampton Wanderers 1-0, Bolton Wanderers-Bristol Ci ty 1-2, Chelsea-Everton 0-1, Der by County-Manchester City 1-1, Liverpool-Queens Park Rangers 2-1, Manchester United-Bir mingham City 1-0, Middles brough-Coventry City 1-2, Nor wich City-Southampton 3-1, Not tingham Forest-Tottenham Hot spur 1-1, West Bromwich Albion- Ipswich Town 2-1. dat voorstopper Ted Hessling een vrije schop op de paal had uiteen zien spatten, werd de terugsprin gende bal door Tijl alsnog bin- nengetikt 1-1. Theo Laseroms leek in zyn opzet te zullen slagen, temeer ook, omdat zijn verdediger Hessling een schitterende volley (na een even fraaie solo van Bogers) van Van- Dijk van de doellijn werkte. De voormalige Feyenoordverdedi- ger moest even later, echter tot zijn verbijstering toezien, hoe zijn Joegoslavische libero Krsto Mi- trovid* de bal op knullige wijze aan John van Dijk offreerde. De rechterspits bedacht zich geen moment, lanceerde Ruud Brö ring - later opgeschreven omdat hij op een dood moment de bal wegtrapte -, die nu wel de nodige koelbloedigheid wist op te bren gen om de kans te verzilveren: 1-2. Noordwijk herpakte het zelfver trouwen/scheen op hautaine wij ze FC Vlaardingen de voet te dwars te zetten naar de volgende bekerronde. Juist op dat cruciale ogenblik ver loor Frans v.d. Veen echter zyn kalmte, ging op kinderlijke wijze tegen Danny Molendijk in de fout, wat hem op een strafschop kwam te staan. De elfmetertrap van Ted Hessling werd door de rustig optredende Dick Dort- mundt ("zoiets is een leuke op steker") echter bekwaam ge stopt. Waardoor Noordwijk het bekera- vontuur op 14 oktober tegen Haarlem mag voortzetten. Iets, waar zelfs Theo' Laseroms geeh bezwaren tegen in kon brengen, "want Noordwijk heeft hier dik verdiend gewonnen GERARD VAN PUTTEN ZEIST - Naast Noordwijk is Rhe- den de tweede amateurclub die de eerste ronde van de strijd om de KNVB-beker heeft overleefd. De Rhedenaren deden dit overi gens via een zege op een andere amateurvereniging, Hoogeveen. De drie andere onbetaalde clubs werden in de eerste ronde uitge schakeld, al was het in het geval van VUC (2-3 tegen Eindhoven) en TOP (1-2 tegen Willem II) op het nippertje. De uitslagen: Rheden-Hoogeveen 2-1 (2-0). 22. en 36. Van Elden 1-0 en 2-0. 88. Pot (strafschop) 2-1. Scheids rechter Klinkers. Toeschou wers: 1000. VUC-Eindhoven 2-3 (0-2). 21. Van Vleut 0-1,43. Jacobs 0-2,57. Wim van Alkemade 1-2, 63. Schapen- dock 1-3,81. Wim van Alkemade 2-3. Scheidsrechter Bakker. Toeschouwers: 17,00. s Excelsior-Cambuur 2-0 (1-0). 38. Van der Ende 1-0, 85. Waslander 2-0. Scheidsrechter Tomas. Toe schouwers: 2000. De Graafschap-Helmond Sport 4-1 (2-1). 16. Wanders 1-0, 36. Hoen ders 2-0, 43. Kreekels 2-1, 65. Brinks 3-1 en 76. Wanders 4-1. Scheidsrechter. Draaisma. Toe schouwers: 2500. SW-Heracles 1-2 (0-0). 80. Pijts- man 1-0,85. en 89. Oostrom 1-1 en 1-2. Scheidsrechter Jonker. Toeschouwrs: 1200. TOP-Willem II1-2 (1-0). 12. Kardol 1-0,75. Van Rooy 1-1 en 89. Heere 1-2. Scheidsrechter Klint. Toe schouwers: 3000. FC Den Bosch-Geldrop 5-2 (1-0). 38. Kamps (strafschop) 1-0, 52. Van Berloo 1-1, 62. De Haas 1-2, 65. en 68. Peeters 2-2 en 3-2, 88. Van der Horst 4-2 en 89. Adriaan- se 5-2. Scheidsrechter Van der Laar. Toeschouwers: 2000. FC Dordrecht-FC Amersfoort 3-0 (0-0). 51. Evers 1-0, 53. en 75 Bijl 2-0 en 3-0. Scheidsrechter Seve- rijns. Toeschouwers: 1300. Jodan Boys-FC Amsterdam 0-10. Wiggemanse (3), Sluymmer (3), Wetzel (2), Swerissen en Bouw meester scoorden. Scheidsrech ter Manuel. Toeschouwers: 2500. Veendam-ACV 3-1. 20. Tiktak 1-0, 63. Mennega 1-1; 66. Koolhof 2-1, 86. Brink 3-1. Scheidsrechter Jansen. Toeschouwers 360Q. Heerenveen-Telstar 1-0. 89. De Blaauw 1-0. Scheidsrechter Oe- telmans. Toeschouwers 4200. DEN HAAG - Het resultaat van dé loting voor de tweede ronde (16e finales) van het toernooi om de KNVB-beker, gistermiddag in de bestuurskamer van de hoofd klasser der amateurs VUC in Den Haag verricht, is: FC Twente- Veendam; PSV-FC Dordrecht- FC Utrecht-Heerenveen; Ajax- Eindhoven; Sparta-FC VW; V olendam-F ey enoordExcel- sior-AZ'67; Willem 2-Roda JC; De Graafschap-Vitesse; He- racles-Den Bosch; NAC-Go Ahead Eagles. De winnaar van de wedstrijd Wa- geningen-Groningen-FC Am sterdam Haarlem-Noord wijk: Fortuna SC-Rheden; FC Den Haag-NEC; PEC-MW. De wedstrijden voor de tweede ronde worden op zaterdag 14 en zondag 15 oktober gespeeld.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 10