Duitsland kreeg geen name nlijst Wielklem voor foutparkeerder Rijk wil voorbeeld emancipatie zijn Unieke actie deed bewoners huis behouden Justitie neemt maatregelen BEZWAREN SAMENWERKING VAKBOND EN ZIEKENFONDS Weer forellen in Nieuwe Waterweg FRUITS DE HER" ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1978 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - In overleg tussen het openbaar ministerie en de Centrale Politieverkeers- commissie is dezer dagen een studiecommissie gevormd, die gaat bekijken op welke wijze foutparkeren kan worden aange pakt. Lid van deze commissie is o.m. hoofdinspecteur Scheffer van de Enschedese politie. Taak van de commissie is na te gaan of er wettelijke mogelijkheden zijn om auto's van foutparkeer- ders op een wielklem te zetten. Ook zullen de praktische moge lijkheden daarvan worden be studeerd. De met de werkzaamheden begon nen 'waarbij de Parijse politie daarbij ongetwijfeld ervaringen met de wielklem zal kunnen aan reiken. In de Franse hoofdstad wordt deze methode om foutpar- keerders aan te pakken en tot di recte betaling van de boete te be wegen al enkele jaren toegepast. Ook op het (particulier) terrein van het Leidse Academische Ziekenhuis worden foutparkeer- ders op deze wijze aangepakt. Een tekort aan parkeerruimte is er vaak aanleiding toe, dat automo bilisten hun auto achterlaten op trottoirs of op andere plaatsen waar dat verboden is. In grensge bieden, zoals in Twente, ervaart de politie bijna dagelijks dat vooral Duitse automobilisten, rekening houdend met regelin gen in hun land, hun wagen ach terlaten op trottoirs. Bovendien verleidt de hoge parkeerprijs in Nederland nogal wat Duitsers tot parkeerovertredingen. Het op leggen van een boete aan deze foutparkeerders blijkt in veel ge vallen niet tot betaling van deze boete te leiden. Gebruik maken van een wielklem zou dergelijke overtreders tot betaling kunnen dwingen. Ervaringen in Enschede hebben aangetoond, dat beboete Neder landse automobilisten in de helft van de gevallen hun bekeuring zo snel mogelijk op het politiebu reau betalen. Bij Duitse overtre ders gebeurt dat maar in 10 pro cent van de gevallen. Overdragen van vervolging aan de Duitse jus titie leidt niet altijd tot het door de politie beoogde resultaat. Een aantal gemeenten geeft de auto nummers van geverbaliseerde buitenlanders door aan de grens controle. Bij een nieuw bezoek aan ons land kan dan geëist wor- den, dat eerst de nog niet betaal de boete wordt betaald. Druk grensverkeer maakt een afdoen de systeem uitermate moei lijk. Toepassing van de wielklem wordt ook daarom als een efficiënter manier van inning van de boete beschouwd. De ervaringen, op gedaan op het ziekenhuisterrein van Leiden, zijn zeer hoopvol. Er wordt in Leiden op het particu lier terrein niet bekeurd; wel worden wielklemmen geplaatst, die vaak pas na enkele uren weer worden weggehaald, waardoor de foutparkeerder tot lang wach ten gedwongen kan worden. Minister verdedigt beleid oorlogs m isdad igers DEN HAAG (GPD) - West-Duits- land kreeg van de Nederlandse justitie geen verzamellijst met de namen van Nederlandse oor logsmisdadigers die hier bij ver stek veroordeeld zijn en momen teel in de Bondsrepubliek wo nen. Dat heeft minister De Ruiter van justitie vandaag gezegd. De Westduitse justitie wil alleen meewerken als de exacte gege vens bekend zijn over naam en verblijfplaats van de gezoch- ten. Bonn besliste vandaag dat de Ne derlandse oorlogsmisdadiger Bos niet aan Nederland wordt uitgeleverd. Als reden wordt op gegeven dat Bos, die verant woordelijk is voor de arrestatie en deportatie van honderden landgenoten, veroordeeld is voor feiten die in West-Duitsland niet strafbaar zijn. Bos is in ons land veroordeeld voor hulp aan de toenmalige Duitse vijand. Ongegrond Minister De Ruiter vindt de kritiek op het opsporingsbeleid niet te recht. De verwijten dat justitie te laks en te passief zou zijn, noemt hij ongegrond. Het onderwerp staat al jarenlang en bij voortdu ring in de aandacht van het de partement. aldus de minister, die verder verklaarde dat elke tip wordt nagetrokken. Zo mogelijk wordt actie ondernomen. Volgens de bewindsman is de rei kwijdte van de Nederlandse jus titie in zaken als deze beperkt „De politie is alleen bevoegd om binnen ons land op te treden en kan niet naar welk land dan ook reizen om mensen op te sporen die wij hier graag zouden heb ben". Interpol houdt dit soort za ken buiten de deur. In een reactie Verklaarde dr. L. de Jong, direc teur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, dat de woorden van de minister hem niet aanspreken. ,,Ik blijf het een vreemde zaak vinden dat de mi nister niets kan doen en de jour nalist wel", aldus De Jong Hartig woordje Het Tweede-Kamerlid mevr. Haas (PvdA), die al eerder vragen stel de over deze zaak, vindt de minis ter niet overtuigend en zei dat de zaak hiermee niet is afgedaan. In soortgelijke bewoordingen uitte zich ook de heer Schakel van het CDA. een partijgenoot van de bewindsman. Hij noemde de opmerking van de minister ui termate vreemd en zei dat de Tweede Kamer nog wel een har tig woordje met de bewindsman wil spreken. De Haagse ministad Madurodam verwelkomde gisteren zijn miljoenste bezoeker van dit jaar. Het was Ingrid van Herel uit Halsteren, die een füiticamera cadeau kreeg, waarmee zij onmiddellijk aan de slag ging. Ingrind staat op de foto tweede van rechts met achter haar "burgemeester" Coers van Madurodam .Links haar familiele- Apotheker moet zelfstandig zijn UTRECHT (ANP) - Het hoofdbe stuur van de Koninklijke Neder landse Maatschappij ter bevorde ring van pharmacie heeft er ern stige bezwaren tegen dat zieken fondsen eigen apotheken behe ren en nog meer bezwaren als dat gebeurt door een stichting als Stag, waarin ziekenfondsen en vakbeweging samenwerken. Het Knmp-bestuur zegt dit in eën verklaring naar aanleiding van de oprichting van de stichting alge mene gezondheidsvoorzieningen Ziekenfondsen hebben (Stag) waarin ondermeer de Fe deratie Nederlandse Vakbewe ging en drie ziekenfondsen deel nemen. Doel van de Stag is het zonder winstdoel exploiteren van instellingen op het gebied van de gezondheidszorg. De Stag-constructie leidt er vol gens het Knmp-bestuur toe, dat apotheken in handen komen van de vakbeweging. "Los van de vraag of dit tot de taak van de vakbeweging gerekend kan wor den, zijn wij van mening dat een samenwerking op dit terrein tus sen vakbeweging en ziekenfond sen niet in het belang van de zie kenfondsen en de verzekerden is", aldus het bestuur. DEN HAAG (ANP) - De overheid wil, wat het emancipatiebeleid betreft, een voorbeeld zijn. Waar nodig zal zij zelf initiatieven ne men, naast het inspelen op initia tieven uit de samenleving. Dit heeft staatssecretaris mevrouw Kraaijeveld-Wouters van CRM (emancipatiezaken) geantwoord PvdA-Rotterdam staat achter Marokkanen ROTTERDAM (ANP) - Het gewest Rotterdam van de PvdA heeft, mede namens de gemeenteraads fractie, een brief gestuurd aan staatssecretaris Haars van justi tie, waarin kritiek wordt geleverd op de behandeling van de met uitwijzing bedreigde Marokka- „Hoewel ook wij erkennen dat for meel niets uitwijzing in de weg hoeft te staan, sluiten wij ons gaarne aan bij de talrijke groepe ringen en individuele personen die u verzocht hebben niet tot uitwijzing over te gaan", aldus de brief. Het moderamen van de generale diaconale raad van de Neder landse hervormde kerk heeft be sloten financiële hulp te verlenen aan de Marokkanen die momen teel in de Amsterdamse kerk „de Duif' verblijven. Het modera men doet dit op grond van de overweging dat het altijd zijn plicht is de diaconale verant woordelijkheid waar te maken door hulp te verlenen aan men sen, die in een duidelijke noodsi tuatie verkeren, van welke aard ook. op schriftelijke vragen vanuit de Tweede Kamer. De vragen waren gesteld ter voor bereiding van hefdebat over de regeringsnota over het emanci patiebeleid op maandag 11 sep tember in een openbare vergade ring van de kamercommissie voor emancipatiezaken. De staatssecretaris vindt dat het beleid stapsgewijs tot uitvoering moet worden gebracht. Belang rijke maatschappelijke ontwik kelingen voltrekken zich meestal stap voor stap, deelde zij mee Een geleidelijke uitvoering is noodzakelijk om enerzijds de veranderingsprocessen die zich voordoen in de samenleving niet te frustreren en anderzijds om de samenhang inde ontwikkeling zo veel mogelijk te bewaren. De regering is van mening, dat zon der een actief emancipatiebeleid de situatie voor de vrouw in het jaar 2000 zeker niet beter zal zijn dan nu. Die situatie zou zelfs ver slechterd kunnen zijn door ver meerdering van het aantal knel punten. aldus de staatssecretaris. De hoofddoelstellingen van het emancipatiebeleid van de rege ring zijn: het doorbreken van rol- bepcrkingen voor vrouwen en mannen, het inhalen van achter standen voor vrouwen en man nen en het bevorderen van waar dering bij vrouwen en mannen van eigenschappen en activitei ten. die traditioneel aan het vrouw-zijn gekoppeld worden. Staatssecretaris Kraaijeveld-Wou ters deelde verder mee, dat de re gering volledige individualise ring van het inkomensbeleid af wijst indien dat een stap zou zijn in de richting van een maat schappij, waarin zowel man als vrouw werken en verzorging en de opvoeding van de kinderen voor een groot deel aan anderen zou moeten worden overgelaten Zo'n maatschappij, aldus de staatssecretaris, zou alleen maar denkbaar zijn indien economi sche groei de allesoverheersende doelstelling zou zijn. andere doelstelling dan de vakbeweging en het gevaar bestaat nu, dat "de ziekenfondsen instrumenten worden in de vakbondspolitiek, waardoor zij wel eens zouden kunnen worden gebruikt voor andere doeleinden dan waarvoor zij zijn opgericht" De Knmp voegt hieraan toe, dat zij niet tegen een loondienstver houding van een apotheker als zodanig is. Er zijn apothekers in loondienst van collega's, ge zondheidscentra, ziekenhuizen, onder gelijke voorwaarde is ech ter de onafhankelijke beroeps uitoefening. Vraagtekens zet de Knmp ook bij de constructie. Die lijkt haar niet in overeenstemming met de strekking van de wet op de ge neesmiddelenvoorziening die bepaalt, dat de apotheker zijn be roep alleen mag uitoefenen als zelfstandig apothker of in diensi van een collega of van een instel ling van apothekers. De bedoe ling hiervan is, dat de apotheker niet afhankelijk wordt van per sonen en instellingen die niet be voegd zijn, de artsenijbereid- kunst uit te oefenen. 'Zomergeluiden' DEN HAAG (ANP) - ,,'s-Zomers, als de ramen openstaan en men meer buitenshuis leeft, neemt het aantal klachten over burenhinder en geluidsoverlast onrustbarend toe'i. Dit schrijft de Nederlandse stichting geluidshinder. Uit een onderzoek van het instituut voor sociale communicatie blijkt dat 65 procent van de Nederlan ders het best wat zachter wil doen. aldus de stichting geluids hinder. Om die goede wil een handje te hel pen voert de stichting een cam pagne, die de mensen aanspoort „zacht voor elkaar" te zijn. On derdeel van de campagne is een aantal tv-spots. ROTTERDAM (ANP) - In de Nieuwe Waterweg, die loopt door een van de meest geïndustriali seerde gebieden ter wereld, wor den weer forellen gevangen. De kwaliteit zou zo goed zijn, dat ze ook gegeten kunnen worden. In de haven van Vlaardingen, die vele jaren sterk verontreinigd is geweest, komen weer steurkrab- ben voor. Dit zijn ongeveer twee centimeter grote, op garnalen li j kende beestjes, die ook wel gege ten worden, maar hel meest ge bruikt worden als aas. De Vlaar- dingers beginnen er al vertrouwd mee te raken dat de kades be volkt worden door mannen, die met behulp van parapluievormi- ge netten de steurkrabben van gen. In het Calandkanaal. dat de be grenzing vormt van onder andere de reusachtige petrochemische complexen van Shell. Esso en Chevron, heeft zich een beroeps visser gevestigd, die palir.gfui- ken uitzet. Een woordvoerder van het gemeentelijk havenbe drijf van Rotterdam vertelde dat deze paling niet onderdoet voor die uit het IJssclmecr. De bovenstaande feiten wekten geen verbazing bij het rijksinsti tuut voor zuivering van afvalwa ter (Riza). Medewerkers daarvan verklaarden de terugkeer van fo rel, steurkrab en paling in het Wa terweggebied uit de duidelijke verbetering van de oppervlakte wateren. Een zeer belangrijke rol daarbij speelt het schoner wor den van de Rijn, vooral doordat er in West-Duitsland grote zuive ringsinstallaties zijn gebouwd. Volgens rijkswaterstaat zal de kwaliteit van het water in het Wa terweggebied de komende jaren nog verder verbeteren. Voor 1985 moet elke vervuiler, krachtens de wet verontreiniging oppervlak tewater, zijn eigen zuiveringsin stallatie hebben. Daarbij hoort ook de gemeente Rotterdam met zijn kleine 700.000 inwoners, die nu nog al zijn rioolwater ongezui verd op de nieuwe waterweg loost. Als de gehele sanering voltooid is, dan achten deskundigen hel niet onmogelijk, dat ook de zalm weer terugkeert naar wateren als de Nieuwe Maas en de IJssel. Ver voor de Tweede Wereldoorlog moet het zo geweest zijn, dat dienstbodes wel in Rotterdam wilden komen werken, als ze maar niet iedere dag zalm be hoefden te eten. Ambassadrice Dit is dc nieuwe ambassadri ce van de Verenigde Staten in Nederlandmevrouw Gerij M. Joseph. Zij kwam gistermorgen op Schiphol aan. Haar voor ganger. Robert McCloskey, is benoemd tot ambassadeur in 'Griekenland. ADVERTENTIE I specialiteiten restaurant Parallelboulevard 7 Noordwijk aan Zee Dagelijks openVanaf 12.00 uur tot 24.00 uur voor lunch en diner. Iedere dag verse vis a la carte, diverse vleesgerechten naar keuze, terwijl u luistert naar onze pianist entertainer DOLF PIERIE. Tafelreservering: tel. 01719-19231 V<via centrale Palace Hotel)^ De bewoners van 48 drive-in woningen aan de Hobbe- malaan in Alkmaar hebben een huizenspeculant be dwongen. Nadat bekend geworden was dat de eige naar van hun woningen, Topocro b.v. in Amsterdam, de hele zaak voor goed geld wilde verkopen, hebben zij door middel van een keiharde en geruchtmakende actie van hem gedaan weten te krijgen, dat hij alle huizen voor een lagere prijs aan de bewoners zelf heeft overgedaan. Een grote dienst is de bewoners bewezen door het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, dat de huur ders hielp om een rechtspositie te verkrijgen. De be woners hebben een stichting gevormd, welke de wo ningen heeft gekocht. Voorlopig zijn de bewoners huurders van deze stichting, maar binnen drie jaar moeten zij beslissen of zij de woning al dan niet zullen kopen. Ook de Alkmaarse wethouder van huisvesting, die al eerder had laten blijken niet gesteld te zijn op wo ningspeculanten, heeft de bewoners geholpen. Door alle hulp en de onderlinge samenwerking is deze voor Nederland unieke actie uitgelopen op een groot ALKMAAR (GPD) - De bewoners van de Alkmaarse Hobbemalaan kregen op 3 mei de schrik van hun leven toen ze van de voorge nomen verkoop van hun huizen te horen kregen. Zij konden hun woningen voor 123.000 gulden per stuk overnemen. Ze moesten binnen een paar dagen beslissen en kregen de mededeling, dat ze bij een negatief besluit binnen een half jaar op straat zouden komen te staan. Gelukkig voor de bewoners be stond er al enige tijd een huur dersvereniging in de Hobbema laan. Via dit orgaan kwamen zij in contact met het Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten in Hoeve laken. Het Bouwfonds wilde wel helpen en stelde de huurders voor een stichting op te richten, die de woningen zou kunnen ko pen. De financiering was dan geen probleem. Winst De bewoners gingen in op het voor ons land unieke voorstel en stuurden het Bouwfonds naar Topocro. Na bikkelharde onder handelingen, die tot grote schrik van de bewoners enkele keren af sprongen, kwam er een prijs uit rollen van gemiddeld 105.000 gulden per woning. Na aanvan kelijk slechts 80.000 gulden te hebben geboden, gingen de be woners akkoord. Topocro maak te een winst van 30.000 gulden per woning. Maar ook het Bouwfonds stelde enkele voorwaarden aan de be woners. Zo dienden, om niet te grote financiële risico's te lopen, zeker 14 bewoners hun woningen meteen te kopen. Op die manier zou een aanvaardbaar gedeelte van het geïnvesteerde geld weer snel in het bouwfondslaatje rol len. Het viel de organisatoren niet mee om zoveel bewoners te over reden hun woningen te kopen. Na spannend overleg onderling gaven voldoende huurders zich gewonnen en gingen over tot de koop van hun huis. Het Bouwfonds vond ook dat alle 48 gezinnen aan het project dien den mee te doen. Er mocht geen enkele afvaller zijn. Dat leidde ook tot enorme problemen, om dat enkele bewoners bereid ble ken afzonderlijk met Topocro te onderhandelen. Na een geëmo tioneerde vergadering kwam het solidariteitsgevoel echter boven drijven en beloofden alle bewo ners mee te doen met het experi ment van het Bouwfonds. Nu zegt initiatiefnemer W. van Op- zeeland: „Het is een hele hijs ge weest om alle bewoners voor het plan te winnen. Het is zaak die solidariteit vast te houden. Een gezellige middag voor de kinde ren, waarbij ook de ouders aan wezig zijn, geeft volgens mij de mogelijkheid de onderlinge band te verstevigen". De stichting die nu voor de Hob bemalaan is opgericht, bestaat uit zes bestuursleden. Twee van het Bouwfonds en vier bewoners. De woningen die niet door de huur ders zijn overgenomen, zijn in het bezit van de stichting. De stich ting streeft ernaar de huurwo ningen aan de huurder te verko pen, maar desgewenst mag de bewoner voor onbeperkte tijd blijven huren. Marktwaarde De huurder heeft tot 1981 de tijd om op de huidige voorwaarden over kopen te beslissen. Na die tijd gaat de vrije marktwaarde gelden en zou hij - eenmaal tot koop be sloten - een stuk duurder uit zijn. De statuten van de stichting ge ven hem echter de garantie dat hij hoe dan ook kan blijven huren. Inmiddels zijn 21 woningen aan de bewoners verkocht. De rest wordt verhuurd tegen de huur prijzen die al golden voordat de hele affaire ging spelen. Gezien het enorme bedrag dat in de stichting is gepompt en omdat de huuropbrengst de kosten bij lan ge na niet kan dekken, is er een manier bedacht om het enorme financiële tekort in te lopen. Zo moeten de bewoners die hun wo ning hebben gekocht een forse boete betalen als ze binnen tien jaar weer verkopen. Voor het eer ste jaar is 90 procent van het ver schil tussen koopen verkoopprijs verschuldigd, voor het tweede jaar 80 procent, enz. Dit zoge naamde speculatiebeding heeft vele bewoners aanvankelijk af geschrikt hun woning te kopen. Dat maakte vooral in het begin de problemen erg groot. Andere inkomsten die de stichting weer op de been moeten helpen, komen uit de eventuele verkoop van huurhuizen. Wanneer een huurder elders gaat wonen, wordt het door hem verlaten huis tegen de marktwaarde verkocht. Dit brengt een hoop geld in het laatje. Het zal echter nog wel en kele jaren duren voordat het fi nanciële gat is gedicht. Wethouder De bewoners van de Hobbemalaan hebben ook steun ondervonden van de Alkmaarse wethouder van huisvesting. Hij had al eerder ge vraagd of de makelaars iedere voorgenomen speculatieverkoop aan hem wilden melden. Dat is in dit geval ook gebeurd. De wet houder beloofde de bewoners niet al te kwistig met woonver gunningen te zullen strooien als hun actie zou mislukken. Daar naast heeft hij de aanvragen voor de gemeentegarantie van de hui dige bewoners bijzonder snel goedgekeurd. De bewoners zelf zijn erg blij met de resultaten van hun actie. Van Opzeeland: „Van mij mag de vlag uit. Ik heb zitten janken toen ik van de plannen van Topocro hoorde en ik was van plan tot het uiterste te vechten. Het is hier achteraf gelukkig rustig geble ven". Een van de huursters, me vrouw Pot: „Hier is in een korte tijd geweldig werk geleverd door een paar mensen die geen enkel verstand hadden van dit soort za ken. Ik neem er mijn pet diep voor af'. Mevrouw J. Visser - koopster - zegt ook erg blij te zijn. „Waar koopje tegenwoordig nog zo'n huis voor deze prijs? En er wordt eindelijk onderhoud gepleegd. Daarop hebben we jaren zitten wachten. We hebben extra geld van het Bouwfonds kunnen lenen om het dak te laten repareren en om cen trale verwarming aan te kunnen leggen". Koper P. Gerritsen: „Er is hier gelukkig niets veranderd. Je houdt dezelfde buren" Vereniging Van Opzeeland meent dat het be staan van een huurdersvereni ging een gelukkige zaak is ge weest voor de bewoners. „Ik raad allen die in huizen van particulie ren wonen aan ook een huur dersvereniging op te richten. En ze moeten voortdurend opletten. - Als er dan iets gebeurt, kan je adequaat reageren. Je moet zien datje de eigenaar voor bent". Hij meent dat dat de bewoners van de Hobbemalaan aardig is gelukt. Omdat ze tijdig op de hoogte wa ren en al een huurdersvereniging hadden, konden ze op het juiste moment reageren. „We hebben de eigenaar kunnen afschrikken door meteen ruchtbaarheid aan de zaak te geven. Ook de span doeken die aan de huizen hebben gehangen hielpen goed. Topocro heeft uiteindelijk toegegeven, omdat hij bang was dat die span doeken zijn goede naam zouden schaden. Daarnaast zagen ook individuele kopers van buiten af van hun plannen na het zien van die spandoeken. We hebben met z'n allen van het begin af aan op het standpunt gestaan dat de wo ningen gered moesten worden. En dat is ons gelukt", aldus Van Opzeeland.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7