Israëli's topper van Volksdans!estival Vernieuwen stad kost veel geld 't Cmphuys 't Cmphuys 't Camphuy$ 't Cmphuy 't Cmphuys 't Cmphuys 't Cmphuys 't Cmphuys 't Cmphuys Leiden klopt weer bij rijk aan voor financiële steun Gevols van landelijke regeling Meer parkeerplaatsen voor invaliden nodig ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1978 LEIDEN ADVERTENTIE 111 1 N STEAKHOUSE is weer open. dus voor een gezellig etentje naar STEAKHOUSE waar u te gast bent bij de slager zelf, dus een garantie voor een goed stukje vlees STEAKHOUSE waar u zelfs na de schouwburg nog uw honger kunt stillen. (keuken open tot 24.00 uur). STEAKHOUSE met aantrekkelijke weekmenu's zoals deze week: Crab-cocktail Duitse biefstuk Pêche melba voor slechts 25. STEAKHOUSE waar u ook met uw kinderen welkom bent' STEAKHOUSE een ideale pleisterplaats met veel parkeerruimte, dichtbij rijksweg A44 STEAKHOUSE vindt u aan de Rhijngeesterstraatweg 43 Oegstgeest (achter r k kerk) Voor tafelreservering belt u 154513 bg g 153191 STEAKHOUSE is geopend op maand t/m vrijd. V 12 00 u tot 24.00 u. 's Zaterdags vanaf 17 00 u. 's Zondags gesloten. Tot ziens in STEAKHOUSE LEIDEN - Het aantal algemene in validen-parkeerplaatsen in de binnenstad zal als gevolg van een nieuwe landelijke regeling wor den uitgebreid. In het vervolg kunnen op deze parkeerplaatsen alleen nog invaliden parkeren die in het bezit zijn van een landelijke invaliden-parkeerkaart. Omdat slechts een kleine groep in validen voor die parkeerkaart in aanmerking komt bestaat voor de gemeente wel de mogelijkheid een ontheffing te verlenen om een grotere groep invaliden van die parkeerplaatsen gebruik te la ten maken. Die gemeentelijke ontheffingsregeling is op een aantal onderdelen aanmerkelijk ruimer dan de landelijke. Voor een gemeentelijke ontheffing zullen ook invaliden in aanmer king komen die zich niet zonder hulp over een afstand langer dan 300 meter te voet kunnen voort bewegen. Landelijk bedraagt die afstand 100 meter. Voor een ge meentelijke ontheffing zullen ook passagiers, dat wil zeggen in validen die niet zelf een auto of een invalidenvoertuig besturen, in aanmerking komen. Een consequentie van de nieuwe regeling is dat de door de Alge mene Nederlandse Invaliden LEIDEN - Om de verkeersdoor- stroming te verbeteren zal bin nenkort een aantal maatregelen worden genomen in de Rijns troomstraat, Catharinastraat en het Utrechtse Jaagpad. Zo zal op deze route éénrichtingverkeer worden ingesteld en gaat voor deze straten ook een beperkt parkeerverbod gelden. Dat zal van kracht zijn van 8 uur 's mor gens tot 6 uur 's avonds van maandag tot en met vrijdag. Op de kruisingen komen paaltjes te staan over een afstand van 5 me ter vanaf de hoek. Bond (A.N.I.B.) afgegeven par keerbewijzen niet meer geldig zijn. In de eerste plaats zal steeds bekeken worden of een invalide in aanmerking komt voor de nieuwe landelijke parkeerkaart. Is dat niet het geval dan biedt de gemeentelijke ontheffingsrege ling veelal een goede mogelijk heid. Momenteel wordt in Leiden aan in validen, die zelf een auto bestu ren, een ontheffing verleend voor de zogenaamde blauwe zóne. De invalide hoeft dan geen parkeer- schijf te gebruiken en is niet ge bonden aan de maximale par- keerduur van IV2 uur. Deze ont heffing blijft nog wel geldig, maar omdat de blauwe zones in de ko mende jaren zullen verdwijnen zullen deze ontheffingen ook ge leidelijk aan hun waarde verlie zen. Naar de mening van het ministerie zullen er voldoende invaliden parkeerplaatsen moeten komen om te voorkomen dat er nog te veel gebruik wordt gemaakt van de parkeerverbodsontheffing die de landelijke-parkeerkaart biedt. Van die parkeerverbodsonthef fing mag namelijk geen gebruik worden gemaakt als een invali den-parkeerplaats in de buurt is vanwaar de houder van een kaart zijn bestemming eveneens kan bereiken. De minister vindt dat de invaliden-parkeerplaatsen vooral te vinden moeten zijn bij bestemmingen die invaliden vaak zullen bezoeken, zoals schouwburgen, winkelcentra, ziekenhuizen, sportparken en openbare gebouwen. In de nieuwe regeling wordt ook voorgesteld om niet Leidenaren voor een plaatselijke ontheffing in aanmerking te laten komen. In het verleden konden invalide in woners uit de regio eveneens pro fiteren van de Leidse parkeerfa- ciliteiten. Aanstaande maandag zullen de nieuwe regelingen in de gemeentelijke verkeerscommis- sie aan de orde komen. Weer kleurrijk wervelend spektakel in Groenoordhallen LEIDEN - Drie dagen staat Leiden in het teken van het Internatio naal Volksdansfestival, het elfde. De etalages in de stad laten het al een beetje zien: poppen in folklo ristisch kostuum staan tussen de tekens van nieuwe wintermode. Wie gistermiddag in de omgeving van het stadhuis was heeft de groepen uit diverse Europese landen en Israël al in actie kun nen zien, op weg naar de traditio nele ontvangst door burgemees ter Vis. Op het Stadhuisplein ga ven alle deelnemers een voor proefje van wat 's avonds in de Groenoordhallen weer op een kleurrijk spektakel zou uitlopen. Want afgezien van de kwaliteit van de amateurgroepen, een vro lijk kleurig enthousiast geheel is het altijd. Een van de meest opvallende groe pen van dit festival was "Moshav Amka" bewoner van een land- bouw-nederzetting in het noor den van Israël, allen van Jemeni- tisch-joodse afkomst. Hoewel de groep gisteravond geen volledig programma kon afwerken, vele leden zijn zeer streng joods, kwam er iets heel anders op het toneel dan hetgeen we de afgelo pen jaren aan Israëlische dansen hebben gezien. Deze waren steeds modern, een afspiegeling van de smeltkroes van culturen in Israël. Amka bracht uitslui tend oude dansen zoals die door de voorvaderen in Jemen werden gedanst. Dansen gebaseerd op de religie waarin het woord en de mimiek een heel duidelijke rol spelen, zonder muziek-instru- menten uitgevoerd, want na de val van Jeruzalem was dat voor de gelovige jood verboden. Ei genlijk ook het dansen vandaar De mannen van de Israëlische groep Amka, bij hun dansen is de mimiek erg belangrijk. Optreden van de Joegoslavische groep in de Haarlemmerstraat LEIDEN - Als het rijk de verlan gens van de gemeente Leiden honoreert zullen de komende acht jaar forse bedragen worden besteed aan de stadsvernieuwing in Pancras-Oost (gebied tussen Oude Rijn, Herengracht, Nieuwe Rijn en Hooigracht), de Camp (Gëbied tussen Apothekersdijk, Turfmarkt, Oude Vest en Mare) en het gebied tussen Haven en Zuidsingel. Zoals we deze week meldden zijn voor deze gebieden verbeteringsplannen opgesteld tot een totaal bedrag van 46.8 miljoen. In het plan voor Pancras-Oost wordt er vooralsnog van uitge gaan dat er op het huidige par keerterrein aan de Ir. Driessen- straat/Hooigracht een parkeerga rage zal worden gebouwd. De kosten daarvan worden geraamd op ruim zeven miljoen gulden. Of de parkeergarage daar ook wer kelijk gebouwd zal worden is af hankelijk van verschillende fac toren. In de eerste plaats moet de gemeen te de definitieve plaatsen nog vaststellen en bovendien de volgorde waarin ze gebouwd zullen worden. Voor de omge ving van de Hooigracht bestaat de keuzemogelijkheid tussen het ir. Driessenplein en Kaasmarkt Kaasmarkt. Een parkeergarage aan de Kaasmarkt mogelijk, maar dan zal eerst de school die daar nu staat afgebroken moeten worden. Dat laatste is op dit ogenblik nog onzeker. Voorlopig heeft de gemeente geko zen voor een situering aan de Ir. Driessenstraat omdat het dan precies in een gebied valt, waar van men hoopt dat het nog dit jaar als stadsvernieuwingsgebied wordt aangewezen. Maar zelfs als dat gebeurt beslaat er nog de kans dat het rijk de plannen voor de parkeergarage zal schrappen. De bouw is ook afhankelijk van een subsidie van het ministerie van economische zaken Ook in het verleden is door het rijk bij de beoordeling van stadsvernieu wingsplannen het rode potlood gehanteerd. Dat gold bijvoor beeld voor de wens om de Mare in de toekomst weer open te graven. Ook in het plan voor Pancras- Oost, dat nu wordt ingediend zit weer zo'n "opengraving". Name lijk de Uiterstegracht, een karwei waarvan de kosten worden ge raamd op ruim zeven miljoen gulden. Ander opmerkelijk punt uit het plan is de aanleg van een speelgebied. Daarvoor heeft de gemeente een binnenterrein ge legen tussen Eerste Groenesteeg, Middelstegracht en Klooster poort op het oog. Het gebied is voor fietsers en voetgangers meestal goed bereikbaar zonder dat drukke autowegen overge stoken behoeven te worden. Om het plan te kunnen realiseren is wel de verplaatsing noodzakelijk van een drukkerijbedrijf dat nu op een deel van de gronden is ge vestigd. Wat de bouw van nieuwe woningen in Pancras-Oost be treft gaat het plan uit van 40 wo ningen op het Ir. Driessenplein, en in totaal 90 woningen op de De Kaasmarkt: een van de plaat plaats van de voormalige fa briekscomplexen van Wijk en Zaalberg. Het verbeteringsplan voor De Camp komt uit op een totaal-bedrag van 9.7 miljoen. Belangrijke bedragen zijn be stemd voor de vervanging van oude rioleringen en uitbreiding van het net. Bovendien zullen walmuren vernieuwd moeten worden omdat de funderingen niet berekend zijn bp de hoeveel heid verkeer, die ze nu te verwer ken krijgen. Met uitzondering van de walmuur langs de Stille Rijn, die in 1971 vernieuwd werd, verkeren ze bijna overal in zeer slechte staat. Datzelfde geldt voor de Blauwpoortsbrug en de Kippenbrug. Van de eerste brug liggen de landhoofden ge scheurd, en bij de tweede brug moesten vorig jaar noodvoorzie ningen worden getroffen aan de funderingen. Behalve ds ver nieuwing van beide bruggen zijn waar in de toekomst een parkeerc, in het verbeteringsplan ook twee nieuwe bruggen opgenomen, namelijk die ter hoogte van de Lysbethsteeg en die omstreden brug bij het Waaghoofd. Ver nieuwing en restauratie van bruggen maken ook onderdeel uit van het 8.2 miljoen kostende verbeteringsplan voor1 het gebied tussen Haven en Zuidsingel. De Wijnbrug en de Zuidsingelbrug moeten worden gerestaureerd, terwijl de Grofsmederij brug aan gepast rnoet worden. De Noord en de Zuidkijfbrug moeten wor den vernieuwd. De Kleine Ha- venbrug die alleen dienst doet als fiets en voetgangersbrug zal ver vangen worden door een nieuwe in het kader van het verbete ringsplan voor Mare dorp. Voor het Havengebied is verder de volgende planning gemaakt. 1980: leggen tijdelijke dam in He rengracht en aanleg passantha ven in de Haven. .rage zal worden gebouwd. 1980-1981 - vernieuwing walmuren en riolering aan de Binnenoost- singel en Havenkade en Zuidsin gel tussen Kijfgracht en Binne- noostsingel. 1981: brug Minnebroersgracht over Havenkade 1981-1982: Vernieuwing walmuren en rioleringen Minnebroers gracht 1982: brug Minnebroersgracht over Zuidsingel en aanleg riolering en bouwrijpmaken Pottenbakkers gang. 1982-1983: Vernieuwing walmuren en riolering Kijfgracht 1983: herstel Zuid-Kijfbrug en Wijnbrug, vernieuwing walmu ren en rioleringen aan de Zuid singel tussen Kijfgracht en Kal vermarkt 1984: vernieuwing walmuren en riolering aan Kalvermarkt en Ha venkade tussen Kalvermarkt en Kijfgracht. 1985: herstel Zuidsingelbrug. dat we bruilofts-dansen te zien kregen, dat was de enige gele genheid waarbij men echt vrolijk mocht zijn. Misschien wat toneel spektakel betreft wat sober maar juist daardoor bijzonder boeiend. Wie in emancipatie gelooft kan beter bij de Engelse Bampton Morris Dancers uit de buurt blij ven. Dat is een exclusief man- nenclubje, compleet met nar. Zij voerden traditionele "vrucht- baarheidsdansen" uit zoals die in hun dorp Bampton van 's mor gens acht tot 's avonds dezelfde tijd op Pinkstermaandag worden uitgevoerd - met af en toe een stop bij de pub. Met hun witte pakken, kleurige linten en bel letjes om de enkels doen ze heel on-Engels aan maar ze verzeker den dat hun traditie voor zover bekend al zeshonderd jaar oud is. De derde groep echte "nieuwko mers" waren de Hongaren (Kö- rösmenti Gyoma). In hun dans komt duidelijk de zelfbewuste gratie van de vrouwen en het lef Ook danstechnisch zat de zaak goed in elkaar Erg aardig was de klapdans van twee jeugdige le den van de groep, elf en twaalf jaar oud. Maar het hele pro gramma van de Hongaren, die ook zelf zongen was goed door timmerd met variatie in de pas sen en veel tempowisselingen. De Roemeense groep Bistrita had er ook veel vaart in, gesteund door een voortreffelijk orkest, goed gekleed was het beslist de moeite waard. De vrouwen in hun geborduurde kostuum waarvan tendenzen nog terug te vinden zijn in de hedendaagse Israëlische mode. Een beetje slordig daarentegen wa ren de Joegoslaven vooral wat de kleding betrof maar misschien was daar de tegenslag bij de reis naar Nederland wel debet aan. Er werd aardig gedanst maar wat Frula bracht week niet af van wat doorgaans Balkan-groepen brengen. Een uitzondering daar op was eigenlijk alleen het laatste nummer van de paardenfokkers wat uitgevoerd werd met veel tempo en zweepgeklap. Wat traag en niet zo boeiend waren de Zweedse dansen. Alleen de dans die de opvoeding van jong door oud gedanst door twee mannen uit het gezelschap kon een beetje bekoren. Het Ierse gezelschap van de Betty Grath School of Irish Dancing was te veel een klasje en de inlei ding duurde te lang. De Ierse wasvrouwtjes hadden echt ver tederend kunnen zijn als alles wat spontaner was geweest. Dat Nederlanders die het spits af beten niet alleen op klompen kunnen dansen liet de Alkmaarse groep Het Duivelspaard zien. Hun optreden werd gevormd door een serie Vlöglen, dansen waarbij vooral de mannen nogal moeten springen en tillen. De totaalindruk van de première avond was een goed gevarieerd programma dat zeker de moeite waard was.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3