Leidse PvdA-fractie kiest voor de WD [Le/cfee agenda Schooltandverzorging I Niet voeren~] in Oegstgeest krijgt weinig belangstelling Kantoor Ziekenfonds Leiden e.o. geopend VOORHOF-ZUID KRIJGT ZIJN EIGEN SPEELPLAATSJES Links college op de tweede plaats Akkoord tussen vakbonden en ie Clos Grote kans polikliniek op nieuwe Endegeest ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1978 LEIDEN - De fractie van de Partij van de Arbeid in Leiden heeft gisteravond in meerderheid besloten een coalitie met de WD na te streven. De fractie sprak zich uit om samen met PPR en D'66 verder met de VVD te onderhan delen over een college van burgemeester en wethouders in Leiden. De PvdA wil in een nieuw college van burgemeester en wethouders minimaal vier wethouders. De eis van de WD om het totaal aantal wethouders in een nieuw college uit te breiden tot zeven wordt door de PvdA afgewezen. Ondanks de voorkeur voor de WD wil de PvdA de deur naar de PSP en de CPN open houden. De PvdA-fractie sprak zich uit om de PSP te verzoeken het aanbod aan PvdA, PPR en D'66 (steun aan een links college) aan te hou den. De fractie wil de besprekin gen met PSP en CPN hervatten als de onderhandelingen met de WD zijn, afgerond. Volgens PvdA-fractieleider Van Dam betekent dit dat de PvdA bij mislukken van de onderhande lingen met de VVD verder wil met PSP en CPN, maar ook dat de PvdA bij het aangaan van een coalitie met de WD wil proberen de PSP en CPN hierbij te betrek ken. Moeizaam De PvdA-fractie deed de keuze voor de WD gisteravond in een langdurige en moeizame beslo ten vergadering. Na afloop deel de fractieleider Van Dam mee dat de beslissing niet unaniem was. Hij wilde niet zeggen' hoe de stemverhouding lag. Overigens zei hij wel dat een aantal van de voorstemmers nog een voorbehoud maakt of ze akkoord gaan met een coalitie met de WD. Deze fractieleden laten hun uiteindelijke keuze afhangen van het resultaat dat de onderhande lingen met de WD oplevert. De meerderheid van de fractie volgde in zijn keuze de voorkeur van fractieleider Van Dam. Zoals gisteren gepubliceerd, bepleitte Van Dam woensdag al in de frac tie een coalitie met de VVD. De voorkeur voor de WD wordt ge baseerd op de grotere meerder heid en stabielere positie die een dergelijk college heeft boven een links minderheidscollege met steun van de PSP Ondanks de voorkeur voor de VVD bestaan in de PvdA-fractie meer bezwaren tegen de VVD-inbreng voor het programma van een nieuw college, dan de eigen PvdA-onderhandelingsdelegatie aangaf. Deze bezwaren moeten echter door een nieuwe onderhandelingsde legatie, waarin Mentzij is toege voegd en Duivesteijn zich vol gens Van Dam 'om persoonlijke redenen") heeft teruggetrokken, rechtstreeks met de VVD worden overlegd. Haast De PvdA wil de onderhandelingen nu snel voortzetten. De fractie vergaderde de afgelopen nacht na het akkoord over de partijkeu ze in beslotenheid verder over de wethouderskandidaten en de portefeuilles, die men in een nieuw college wil. Men streeft er naar om de komende week - voor de afdelingsvergadering van vrijdag - helemaal rond te zijn. Vandaag (zaterdag) overlegt de PvdA met coalitiepartners PPR en D'66. Zoals bekend sprak de PPR zich eerder deze week uit voor een links college met steun van de PSP en stelde D'66 de keuze uit D'66 heeft zich echter steeds voor een uitbreiding met de WD uitgesproken. De PvdA wil na het overleg met PPR en D'66 direct verder on derhandelen met de WD. Van de zijde van de PPR en aanvankelijk ook door D'66 kwamen hiertegen bezwaren. De WD stemt echter met deze procedure in. De PvdA verwacht dat D'66 Gezien hun voorkeur voor de WD ook voor het aangaan van de onderhande lingen zal zijn. Zaterdag •k OEGSTGEEST - De kindervakantie-activiteiten lopen op hun eind. Ocgstgeest beleefde vorige week al de slotvoorstelling in het gemeentecen trum. Het Voorschotense vakantieland (foto) moest gisteren weer het veld ruime voor andere in en rond De Lindhoeve georganiseerde activiteiten. Warmond suddert nog wat na met een filmmiddag dinsdag in de Sociaal culturele accommodatie aan de Weerrustlaan. Alleen in Leiderdorp bruist het nog van de vakantie-activiteit. Nog één week, dan is het ook daar voorbij. Dan beginnen de scholen weer. Pieterskerk, Antiekmarkt, 9.30-17 uur. Tom Menken-hal, Hollywood IJsrevue, 14.30 en 20 uur. Groenoordhal, internationaal volks- dansfestival, 9.30-24 uur. Wassenaar, Zijlwatering, demonstratie en wedstrijd polokano-varen, 14 uur. Zondag Antonius Clubhuis, dansen, 20-23 uur. Middelweg 19c, kindervoorstelling Leids poppentheater, 14.30 uur. Café De Twee Spieghels, muziekpro- Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, kreatieve workshop, 13-18 uur. Tom Menken-hal, Hollywood IJsrevue, 14,30 en 20 uur. Groenoordhal, internationaal volks- dansfestival, 9.30-17 uur. Maandag Nieuwe huisvesting in Voorschoten VOORSCHOTEN - Vanmiddag heeft burgemeester J. van der Haar van Voorschoten de offi ciële opening verricht van het nieuwe kantoorgebouw van het Ziekenfonds Leiden en Omstre ken, dat gevestigd 'is in de Trompflat aan de Witte de With- laan in de wijk Noord-Hofland. Burgemeester Van der Haar sprak namens het gemeentebe stuur zijn vreugde uit over de komst van het Ziekenfonds naar Voorschoten. "Om met Vondels Gijsbrecht van Aemstel te spre ken: U hebt thans domicilie ge kozen buiten de "benauwde ves te van Leiden". Het kantoorgedeelte van de Trompflat heeft geruime tijd leeg gestaan, dit in tegenstelling tot de daarboven gesitueerde flatwo ningen, die direct na de bouw al lemaal verhuurd werden. Bur gemeester Van der Haar toonde zich verdiept te hebben in de ge schiedenis van het ziekenfonds en vooral in het ziekenfonds Lei- den en omstreken dat door fusies dringend een grotere kantoor ruimte nodig had en deze niet in Leiden kon vinden. Voorzitter C. Langezaal en secreta ris N. Langezaal trokken met hun mensen over de brüg, die Leiden met Voorschoten verbindt, zij het dan dat zij dit (nog) niet met hun eigen auto's mochten doen. De Durgemeester zinspeelde op de onvrede bij vele automobilisten, die geen gebruik mogen maken van de Noord-Hoflandbrug. Deze brug is uitsluitend bestemd voor het openbaar vervoer en verder voetgangers en (brom)fietsers. Na de officiële opening krijgen de vele genodigden een rondleiding door het nieuwe kantoorgebouw OEGSTGEEST - "Als we geen schooltandverzorging hadden dan zouden we er beter niet meer mee kunnen beginnen. Maar nu die er eenmaal toch is moeten we er maar mee doorgaan" Hiermee begeleidde burgemeester Van Eijsinga van Oegstgeest gister middag voor de commissie voor intergemeentelijke zaken het voorstel toe te treden tot de Stich ting Jeugdtandverzorging voor Katwijk en omgeving. Oegstgeest was tot nu toe aangeslo ten bij de stichting tot bevorde ring van de schooltandverzor ging in Oegstgeest, Rijnsburg, Sassenheim en Warmond. In de praktijk is echter gebleken dat om reden van het beperkt aantal deelnemende kinderen deze dienstverlening niet geheel vol deed. Ook van de zijde van het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne was aange drongen om te komen tot grotere regionale verbanden voor de schooltandverzorging. Om dit snel te realiseren hebben de stichting waarbij Oegstgeest is aangesloten en Wassenaar beslo ten tot een fusie met de Katwijkse stichting te komen. Deze stich ting zal dan als werkgebied de gemeenten Katwijk, Valkenburg, Oegstgeest, Rijnsburg, Sassen heim, Warmond en Wassenaar bestrijken en 4800 leerlingen van de basisscholen tandheelkundi ge hulp verlenen. "Waarom eigenlijk alleen maar leerlingen van de lagere scholen en geen kleuters?" wilde raadslid Van Veen het enige aanwezige commissielid, weten. "Omdat de tandartsen het erg moeilijk vin den die kleine kindéren 'onder het mes' te krijgen'Vantwoordde Van Eijsinga. Van Veen was verder bij de bestu dering van de betrokken stukken opgevallen dat in tegenstelling tot Katwijk, waar 3200 van de 4750 totaal aantal leerlingen van de basisscholen naar de school- tandarts gaan, in Oegstgeest slechts 250 van de 1800 leerlingen van zijn diensten gebruik maken. "Zijn het de kosten, de niet bij een ziekenfonds aangesloten ouder betaalt 85 gulden per jaar per kind, die hieraan debet zijn?" vroeg hij. "Omdat Oegstgeest re latief veel inwoners heeft uit de inkomensgroepen die particulier de tandarts bezoeken zal dit ook wel meespelen", antwoordde se cretaris Slijper, "maar de grote belangstelling in Katwijk ligt vooral in het feit dat daar te wei nig tandartsen zijn". Van Veen wilde ondanks de geringe be- langstelling in Oegstgeest voor de schooltandverzorging toch in dit regionale verband niet ach terblijven en adviseerde dan ook: "doen"' VOORSCHOTEN - Het gemeente bestuur van Voorschoten heeft de bevolking opgeroepen om de wa tervogels in verband met het bo- tulisme op het ogenblik niet te voederen. Daarmee wordt voor komen dat de vogels teveel op be paalde plaatsen geconcentreerd worden waardoor de verbreiding van het botulisme in de hand, wordt gewerkt. Bovendien waar schuwt men ervoor om dode een den niet met blote handen te pak- ken, maar de dienst openbare werken (01717-2141) of de rijks politie (01717-6965) te melden. Tasjesdief LEIDERDORP - Een inwoonster van Leiderdorp is gistermiddag van haar handtasje beroofd door een onbekend gebleven brom fietser. De vrouw liep op het trot toir in het winkelcentrum Sant horst toen plotseling iemand op een bromfiets snel voorbij reed en de tas weggriste. In de tas zat een bedrag van 300 gulden en wat papieren. Witte Poort kazerne, Noordeinde 2, tel. 120833, adviescentrum voor werklozen, di. van 10.30-12.30 uur. Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, gehandi- captensoos, 14-16.30 uur. Tom Menken-hal, Hollywood IJsrevue, 20 uur. Stadhuis, verkeerscie., 15.30 uur; ge meenteraad, 19.30 uur. Ie Binnenvestgracht 33, universiteits raad, 19.30 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, cie. verkeer 't Camphuys, Oegstgeest, lezing trans cendente meditatie, 20 uur. Gemeentehuis Wassenaar, gemeente raad, 19.30 uur. Gemeentehuis Voorschoten, cie. jeugd zaken, 20 uur. Artsen tier, Noord-binnenstad, Noorderkwar tier en Groenoord): J. van Leeuwen, v.d. Brandelerkade 28. tel. 120412; Wijk II (Kooi en Merenwijk): Groeneveld, Ar gusvlinder 10, tel. 141373; Wijk III (Waard, Professorenwük, Tuinstadwijk en Zuid-binnenstad): G. D. de Jong, Ho ge Rijndijk 15, tel. 132877; Wijk IV (Zuid- West en Haagwegkwartier): H. J. Klaas- sen, Witte Singel 69, tel. 123089. Leiderdorp - M. P. Hennink en O. Du Ry, Vlaskamp 16, tel. 891100. Zaterdag en zondag spreekuur van 12.30-13.00 uur op Vlaskamp 16, tel. 891100. Oegstgeest - J. W. de Haan, Oranjelaan 26, tel. 156505. Weekenddienst van za terdag 10 tot maandag 7 uur. Voorschoten - A. Meiman. J. W. Friso- laan 13, tel. 2493 (zaterdag); C. Meijer, Chopinlaan 16, tel. 2493 (zondag). Warmond - J. Hoornweg, Kievitspark 19, Voorhout, tel. 02522-11393. LEIDEN - geboren: Stefanus M, zn v A M.N.M. Turenhout-T.C. Stoker, Johan- ApOtHCKCn nes, zn v J.J. Doove-E. Paes, Daniél S.J. zn v A. Mourad - P.E.C. Baars, Tim M, zn v J.J. de Jonge- J.L. de Jong, Floor W, v B. Minne - A.C. Ter Morshuizen, Pas cal, zn v W.G. Langeveld - M.A. van den Oever, Hilbert, zn v R. Tjalkens - A.M. van Rees Vellinga. overleden: E. Schrijver geb. 1910 I.C. Kostman geb. 1956, zn v C. Kostman en E. Hoekstra, A. Elfring geb. 1925 r i Rotterdam, C.P.D. de Haas en Y.D. Koolstra, G.C. van der Weijden en K.M. Hellendoorn, P.M.G.M. Kop en De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 18 tot 25 augustus, door Apotheek Tot Hulp der Mensch- H.C.F.M.X. Nijssen. LEIDEN - De vakbonden en de di rectie van het textielbedrijf Clos en Leembruggen zijn het gisteren eens geworden over een sociaal plan voor de werknemers die ontslagen zullen worden vanwe ge de overplaatsing van het be drijf naar Veenendaal. De directie heeft de bonden toege zegd nog een uiterste poging te zullen doen om een deel van de werkgelegenheid voor Leiden te behouden. Dit zou dan moeten gebeuren in een ander, kleiner pand. Een beslissing hierover zal gekoppeld worden aan de op brengst van de verkoop van het pand aan de Langegracht en de bedrijfsresultaten. Wanneer over deze zaken meer duidelijkheid bestaat zullen de vakbonden dit binnen 14 dagen te horen krijgen. Bovendien zal een aantal werkne mers de mogelijkheid worden geboden met het bedrijf uit Lei den mee te verhuizen naar Vee nendaal. Een deel van de produk- tie van Clos is reeds in Veenen daal gevestigd. In het sociaal plan is eveneens opgenomen dat wan neer deze werknemers binnen twee jaar in Veenendaal hun baan verliezen er een financiële rege ling wordt getroffen zodat ze weer terug kunnen keren naar Leiden. Dit maakt de stap voor enkele werknemers om mee naar Veenendaal te verhuizen kleiner, aldus districtsbestuurder Johan Stekelenburg van de Industrie bond NW die de onderhande lingen namens de vakbonden voerde. Het akkoord moet nog door de bonden met de leden worden be sproken. DEN HAAG/LEIDEN - De Pro vinciale Raad voor de Volksgezondheid in Zuid- Holland zal waarschijnlijk een positief advies uitbren gen over de bouw van een nieuwe polikliniek voor het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest. De commissies voor de geeste lijke volksgezondheid en voor de ziekenhuisvoorzie ningen van deze raad hebben in ieder geval ingestemd met het verzoek van de directie van Endegeest om de huidi ge, sterk verouderde polikli niek te vervangen. De uit eindelijke beslissing hier over moet genomen worden door de staatssecretaris van volksgezondheid. Het is de bedoeling om de nieuwe polikliniek te bou wen tussen het gebouw voor dagbehandeling Irene en de Koningin Julianaschool. De commissies van de provin ciale raad voor de volksge zondheid tekenen bij hun po sitief advies wel aan dat er vanuit Endegeest zoveel mogelijk naar moet worden gestreefd om de samenwer king met de instellingen, die op het gebied van de geeste lijke gezondheidszorg in de Leidse regio werkzaam zijn, te bevorderen. Een aantal instellingen heeft kritiek uitgeoefend op het feit dat voorzieningen als een po likliniek en een dagcentrum bij Endegeest gelokaliseerd zijn. De meeste speeltoestellen in Voorhof-Zuid zijn al geplaatst Indrukwekkende Bartelink besluit orgelserie K en O LEIDERDORP - Geleidelijk aan vordert de inrichting van de kin- derspeelplaatsjes in de Leider- dorpse wijk Voorhof (zuid). Al voor de bouwvakantie is hiermee begonnen. Op een enkel groter speeltoestel na zijn de meeste toestellen nu geleverd. Toch zal het nog enkele Weken duren voordat de pleintjes helemaal klaar zijn. Ze moeten nu nog worden bestraat waarna hinkel- banen en knikjcerpotjes worden aangelegd. Alleen onder de düikelrekken en de hogere klimtoestellen zal een zachtere ondergrond van houtk nippers worden aangebracht De vrouwen Advies Commissie voor de woningbouw, die hierover zelf heeft overlegd met de buurtbe woners, heeft hiertoe geadvi seerd. Het voordeel van houts nippers is, dat dit zacht, schoon en goedkoop materiaal is, dat gemakkelijk is aan te brengen. Het is prettiger dan gras, dat wordt stukgelopen. Ook zand is in een woonomgeving niet.ideaal gebleken, omdat het modderig wordt. Rubber tegels, die in het verleden werden gebruikt, heb ben als bezwaar dat ze op den duur hard worden en los komen te liggen. Gespeeld kan er ook worden in twee zandbakken, één bij de flat Bolderikkamp en één bij de Ro- zemarijntuin. Oorspronkelijk zouden er vijf zandbakken in Voorhof-zuid komen. Maar om dat het schoonhouden van open bare zandbakken veel geld kost heeft het gemeentebestuur beslo ten er maar twee aan te leggen Deze komen bij de flats omdat de 'bewoners daar van geen moge lijkheid hebben in hun eigen tuin een zandbak te maken. Het ziet ernaar uit dat het aantal openbare zandbakken in de toe komst ook elders zal moeten worden beperkt.Het zand dat voor zandbakken geschikt is wordt namelijk schaars en is erg kostbaar. Er worden in andere gemeenten wel proeven geno men met het uitstomen van ge bruikt zand, maar ook dat is een dure aangelegenheid. Het ge meentebestuur van Leiderdorp wil daarom eerst advies afwach ten. Daarna zal besloten worden wat met de openbare zandbak ken moet gebeuren. LEIDEN - Bernard Bartelink maakte een einde aan de seizoen- sorgelserie K en O in de Mare- kerk. En wat voor een! Hij heeft wereldreputatie. De gemeen schappelijk noemer van zijn pro gramma-stukken (Sweelinck, Bach, Mozart, Reger, Bartelink) heet contrapunt. Een hoogst denkbare toepassing daarvan zit in de Prelude in Es met de bijbe horende Drie-eenheids. Fuga, in deze opvolging vertolkt. Tussen Prelude en Fuga horen or ganisch echter 21 koraalkoor- spelen, alles bij een bekend als de Orgelmis. Uit die verzameling (de catechismus-koralen op zeer ou de melodieën) heeft de organist, in groep, Kyrie I, Christe eleison en Kyrie II uitgelicht en wel de orgeldekking van de kleine vorm, vorai van het in koor zingbare Duitse kerklied. Daarnaast een groep 'Vier Duetten', een vak mansbenaming voor vier als tweestemmige inventies bewerk te koralen, eveneens in de kleine vorm en zonder pedaal. Bach geeft in zijn in 1739 in druk ver schenen Clavier Uebung III elk betrokken koraal een beknopte plus een grootstijlsuitvoerings- vorm mee. De praktijk kent zo de kleine en de grote Orgelmis, met koor en zonder. "Voor het genoe gen van de liefhebber en voor de kenner" liet Bach er bij drukken. Voor de 'grote Mis* is het orgel van de Marekerk ontoereikend. In deze stugge uitlegging moest ik me begeven, omdat de sum miere programma-gegevens de geschetste samenhang niet onder het oog brachten. Domein van het allerknapste, dat muziekge nie heeft voortgebracht! Begonnen was met de vier variaties van Sweelinck op "Onder een Linde groen", voor klavecimbel, dus geen pedaal, - snoepje vóór de catechismus (de oer-Engelse tekst luidt All in a garden green two lovers sat tease). Beeldig Van Mozart werd het de fantasie Ada gio, Allegro en terugkerend Ada gio K.V. 594, uit armoe bestemd voor een automatisch speelappa raat in een kitsch-kunstgalerie, geëxploiteerd door een verlopen graaf: elk heel uur deze acht mi nuten muziek, door de klok me- 1 chaniek in beweging gebracht volgens draai-orgel-principe. Bartelink gaf nog een Gloria uit opus 59 van Max Reger om een eigen bewonderenswaardig op gebouwde glorieuse eigen Im provisatie. KEES VERHOEF Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. Indien het na 11 uur s avonds niet meer mogelijk is met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan men, uitsluitend voor spoe- drecepten van een taxi, tel. 122444, ge bruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. B. Wennekers, Oude Rijn 91a, Leiden, tel. 071-141889. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Bereikbaar, maandag t/m vrijdag van 19.30 tot 8 uur en tijdens het weekend doorlopend van vrijdagavond tot maandagmorgen. Vertrouwelijk. Burgerraadsman Koombrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma, di. en wo. 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00 uur. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend- ma. en woe. van 10-12.30 uur, ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. In de maanden juli en augus tus uitsluitend di. en do. geopend. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, Vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag ennacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging voor bejaarden en langdurig zieken gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f155,50 Jaarabonnement per post f226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2