'Stukzagen en in vuilnisbak' Bongohoofdletsel Eating itharde smak MSè Radios: 'Die lui in Den Haag weten niet waarover ze praten' Voetgangersvereniging trekt fel van leer ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1978 -w'K.v LEIDEN - Wie zich het beeld voor de geest kan halen van bruingebakken boys die aan de Californische stranden door de meters hoog opkrullende branding klieven, balancerend op een surfplank, heeft gelijk een indruk wat voor acrobatische toeren met de schaatsplank kunnen worden uitgehaald. Het idee is hetzelfde, alleen het zilte nat is vervangen door vaste grond en uiteraard verschilt het materiaal. De lengte van de elipsvormige plankjes ligt rond 70 cm, de breedte is ongeveer 30. Ervarenheid en gewicht van de berijder bepalen de afmetingDe vier wielen ook daar zijn talloze smaken in, zijn vervaardigd van urethaan, een plastic-substantie. Rollers en plank zijn bevestigd aan de wieltruck, zeg maar stuurinrichting van de schaatsplank, tevens schok demper. Nu de bediening. Eén been er op, steppend vaart ma ken, andere been bijplaatsen en dan maar toeren uithalen. In de lucht springen, pirouet draaien en weer op de plank landen, tenen om de uiteinden klemmen en met schaatsplank en al zo hoog mogelijk opspringen, met gevouwen armen ruggelings op het voorsnellende stuk speelgoed gaan liggen, hand standje maken of gewoon de "gashandle" open draaien. Helling afwaarts, het liefst met een onberi spelijk glad wegdek, kan een goed geoliede plank een snelheid van ruim honderd kilometer halen. Vrij baan is daarbij wel gewenst want een rem zit er niet op. Elke sport heeft zo zijn exgen taaltje. Skateboard maakt daarop geen uitzondering. Teken aan de wand is wellicht dat een niet onbelangrijk deel er van slaat op de niet-zonzijae van deze sport. Wat voorbeelden. BONGO (niet te verwarren met Bingo) betekent hoofdletsel oplopen, EATING IT wil zeggen van een voortsnellende schaatsplank tuimelen en HAMBUR GER staat voor een schaafwond oplopen Amerika, waar vijftien jaar geleden de rage is ont staan, heeft inmiddels schoorvoetend de schaats plank geaccepteerd. Het komt nu nog maar spora disch voor dat felle tegenstanders glas uitstrooien over oefenterreintjes. De openbare weg is wel taboe voor de Amerikaanse jeugd, met name de steden die in de heuvels liggen houden de touwtjes strakUitle ven kan men zich op de duizenden kunstmatig aan gelegde dalen en heuveltjes. Leegstaande zwemba den zijn ook zeer gewild. In de afgelopen jaren is de schaatsplank diverse Euro pese landen binnen gedenderd. In Zweden bijvoor beeld waar ze lange tijd als zoete broodjes over de toonbank gingen. De skateboardsport heeft er in middels zulke vormen aangenomen dat het parle ment heeft besloten dat schaatsplanken voortaan al leen aan de man mogen worden gebracht als ze voor zien zijn van een bijsluiter waarop duidelijk wordt gemaakt dat er kans bestaat op zwaar lichamelijk letsel. Engeland stelt zich op dit momen t nog niet al te negatief op tegenover de rollende plank. Wellicht komt dat door de minister van sportzaken Dennis Howels, die de rage een warm hart toedraagt. Onder meer mag dat blijken uit het feit dat hij kortgeleden honderd gemeentebesturen bijeen riep en bii die aeleaenheid zijn geachte toehoorders vroeg deze sport erg serieus te nemen en als dat enigszins mogelijk was ook voor zieningen te treffen. Leicester stelde inmiddels het voorbeeld en zorgde voor maar liefst twaalf schaats- plankparken. In datzelfde Engeland werd een paar weken terug de eerste gemotoriseerde schaatsplank gedemonstreerd. De topsnelheid ervan ligt rond de zestig kilometer In Engeland worden op braakliggende stukken grond (vele) schaats- plankparken aangelegd. Haarlemmer Jos Radics heeft zich, bij gebrek aan tegenkandidaten ge bombardeerd tot voorzitter van de door hem zelf in het leven geroepen Stichting Skateboarding Nederland. Voorlopig gaat hij zich bezig hou den met de "onbaatzuchtige promotie" van de sport. Radics heeft overigens geweigerd zitting te nemen in de jury die deze maand in de Jaap Edenhal in Amsterdam de deelnemers aan het eerste Nederlandse skateboardkampioenschap moet beoordelen. De Haar lemmer heeft voor de eer bedankt omdat het festijn is georganiseerd door een onbekende broekenfabrikant. En de stichting wil juist het skateboardgebeuren uit de commerciële omarming bevrijden. Jos Radics, die ook plannen heeft voor de oprichting van een landelijke bond, ziet de toekomst voor de schaatsplank in Nederland rooskleurig in. "Vooral als de gemeenten een beetje meehelpen. Bijvoorbeeld door bestaande faciliteiten ook voor de schaatsplank open te stellen, zoals rolschaatsbanen en schoolterreinen". De kruistocht van de Nederlandse Vereniging Bescherming Voetgangers heeft volgens hem geen enkele kans van slagen." Die lui in Den Haag weten totaal niet waarover ze praten. Ik ben er een keer op kantoor geweest. Nam toen voor de aardigheid een houten plank mee waaronder ik twee schaatsen had gemonteerd. Toen ze het ding zagen zeiden ze alleen maan "Zo, en is dat nou de schaatsplank?" Een onderzoekcommissie van de Amerikaanse senaat heeft kortgeleden een rapport het licht doen zien waarin wat aanbevelingen worden gedaan ten aanzien van het ge bruik van de schaatsplank, het veelbesproken stuk speel goed dat in de States inmiddels net zo kind aan huis is als de vroeg-in-de-morgen cornflakes. Noodzakelijk vinden de commissieleden dat beoefenaars zijn uitgerust met valhelm, elleboog- en kruisstukken, bedreven zijn in het vallen (verwezen wordt naar de training van parachutis ten en judoërs) en aangedrongen wordt op een periodieke technische inspectie van de schaatsplank, waar boven dien slechts op aparte banen mee gerold zou mogen wor den. Overzeese uitspraken die spekje naar het bekje zijn van de Neder landse Vereniging Bescherming Voetgangers, de organisatie die in Nederland het felst van leer trekt tegen de nu ook onze lands grenzen overschrijdende schaatsplank. Voorop marcheert voorzitster mevrouw v.d. Does Uitgerekend zij heeft nare erva ringen met de plank, zegt ze Heeft al een paar keer. op weg naar haar Haagse kantoor, "een schaatser voor de autowielen ge had" De Nederlandse Vereniging Be scherming Voetgangers heeft de minister van verkeer en water staat gevraagd zo spoedig moge lijk in de wet op te nemen dat het gebruik van de schaatsplank op de openbare weg verboden is. Ter staving van motieven wordt on der meer verwezen naar Amerika waar de rage gepaard gaat met hoopjes gebroken ledematen, verstuikingen, schedelbreuken en ander ongerief. De schaatsplank deed in 1975 in Amerika 27.522 kinderen in het ziekenhuis belanden. Vorig jaar liep dat aantal op tot 71.438. "Zo lang er nog geen verbod op het gebruik van de plank is," zo sprak de Haagse op de afgelopen jaar vergadering haarleden toe, "kunt u er maar één verstandig ding mee doen: stukzagen en in de vuilnisbak.' Harde aanpak Niet alleen de Nederlandse Vereni ging Bescherming Voetgangers is voorstander van een harde aanpak door de minister. Ook het Nederlandse politieapparaat heeft wensen in die richting. De schaatsplank is onderwerp van gesprek geweest in de geweste lijke afdelingen van de Centrale Politie Verkeerscommissie (CPV), ook in de gewestcommis sie Zuid-Holland 1, waaronder de Leidse regio valt. In die commissie heeft onder ande re zitting de Alphense politie functionaris Molenaar. "De gezamelijke gewestelijke commissies hebben nu de CPV gevraagd er bij de minister op aan te dringen dat wettelijk wordt vastgelegd dat de openbare weg verboden terrein is voor de schaatsplank Dan weet een po litieagent in elk geval beter waar hij aan toe is dan dal hij zich moet houden aan het bestaande Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens," zegt Molenaar. In artikel 18 van dat reglement staat dat spelen op de rijbaan en op an dere weggedeelten zoals trottoir en voetpaden verboden is indien daardoor gevaar of hinder van het verkeer kan ontstaan. Op de ke per beschouwd kan op grond van dit artikel de schaatsplank wor den geweerd. "Maar toch," zegt Molenaar, "biedt het te weinig houvast. Er kan een ruime inter pretatie aan worden gegeven. Ar tikel achttien zal daarom bij het ene korps soepeler worden ge hanteerd dan bij het andere. Die vlieger gaat echter niet meer op zodra de wet met naam en toe naam de schaatsplank aan ban den legt." De verkeerspolitie in de grotere Nederlandse steden heeft zich tot nu toe niet al te tolerant opgesteld tegenover de schaatsplank. Met name in Utrecht en Den Haag worden de touwtjes erg strak ge houden. Dat komt onder meer omdat in deze twee gemeenten aan de Algemene Politieverorde ning nog een artikel is toege voegd. Daarin wordt het straf baar gesteld om op of aan de weg een sport of spel te beoefenen waarvan personen hinder of last ondervinden of beschadiging van goederen is te duchten. De Haag se politie heeft met dat artikel in de hand al de nodige planken in gerekend. Er zit een week bij van tien stuks. Dun gezaaid In de Leidse regio is het aantal schaatsplanken nog erg dun ge zaaid. Of ze zijn door de surveil lancediensten nog helemaal niet waargenomen, zoals in Katwijk en Alphen aan den Rijn, of het zijn er zo weinig dat men zich nog geen zorgen maakt. Voor zover bekend heeft in de Leidse regio nog geen enkele "straatsurfer" een bekeuring aan zijn broek ge had en zijn ook nog geen planken in beslag genomen. Opperwachtmeester Tebbcnhof van de Leidse verkeerspolitie: "Het is natuurlijk logisch dat er consequent opgetreden zal wor den als de schaatsplank in de drukke binnenstad opduikt. An ders ligt het als jongelui bezig zijn op een stil terreintje in een bui tenwijk. Ik geloof dat dan een soepele toepassing van de be staande wetsartikelen nu het meest op zijn plaats is." De Katwijkse politie vindt nadelen kleven aan zo'n opstelling. Adju dant Stubbe: "Stel dat er op schaatsplanken wordt gereden op een parkeerterrein achter een flatgebouw. Om negen uur komt agent A langs en die vindt dat het best door de beugel kan. Maar twee uur later is zijn collega op surveillance en die ziet er een overtreding in. Zoiets is moeilijk te verkopen. Daarom zou het het beste zijn als de verantwoordelij ke minister een duidelijke uit spraak doet over de schaats plank. Dan weet het publiek waar het aan toe is en de politie ook." Voor en tegenstanders van de schaatsplank zijn al danig aan het Nederlands enige fabrikant van schaatsplanken, Alex Engel uit Koog aan de Zaan, houdt het to tale aantal op 10.000. Dat is wat hij op de markt heeft gebracht en wat de zes Nederlandse impor teurs van buitenlandse planken inmiddels aan de detailhandel hebben gesleten. Die 10.000 zijn nog lang niet allemaal verkocht. Illustratief in dit geval zijn de verkoopcijfers van de Sassen- heimse speelgoedzaakhouder Van Nieuwkoop. In de paar maanden dat hij de planken in zijn winkel heeft sleet hij er zegge en schrijve één. Optimistisch bekvechten geslagen en dat ter wijl het omstreden stukje kinder speelgoed nog maar nauwelijks voet op Nederlandse bodem heeft gezet. Tenminste in verge lijking met Amerika, waar de handel er naar schatting inmid dels 50 miljoen heeft gesleten, is het potentieel aan startklare planken in Nederland uiterst be scheiden Fabrikant Engel is echter optimis tisch. Dat het de komende tijd wel degelijk storm gaat lopen staat voor hem als een paal boven water. "Wat voor wettelijke maatregelen de Nederlandse regering ook gaat nemen," zegt hij, "de skateboard- sport gaat ook hier een gouden toekomst tegemoet. Voor mij en de importeurs is dat zo klaar als een klontje. We hebben Amerika als voorbeeld. Zo zal het geheid ook in Nederland gaan. Dat bete kent dat de komende twee jaar de schaatsplank een rage-artikel wordt. Nu zijn ze alleen nog in speelgoedzaken verkrijgbaar maar ik voorspel dat de sportza ken al snel de verkoop zullen overnemen en een logisch ver volg daarop is weer dat er speci fieke skateboard-winkels zullen worden geopend. Dat is een ont wikkeling die ik hier al over drie jaar verwacht." Alex Engel gelooft met in obsta kels. "Ik kan me niet voorstellen dat de minister het tot een wets wijziging laat komen waarin zon der meer wordt bepaald dat de schaatsplank niet op de openbare weg mag komen. Dat gebeurde destijds toch ook niet met de in trede van de rolschaats. Veel reëler lijkt mij dat er een soort noodwetje tot stand komt om te kunnen ingrijpen als het echt uit de hand dreigt te lopen. Zover hoeft het echter niet te komen als de gemeentelijke overheden maar bereid zijn de skateboard- sport een kans te geven, bijvoor beeld door zelfvoorzieningen aan te leggen." Indicatie Een indicatie dat er van gemeente zijde al de nodige belangstelling bestaat geeft de nu nog lopende tijdelijke tentoonstelling in het permanente expositiepark van de Heidemaatschappij in Arn hem. Daar laten twee Nederland se fabrikanten van skateboard- banen zien wat ze te bieden heb ben. JAS Nederland uit Ooster hout, éen van de twee en gespe cialiseerd in kunststofbanen, kreeg naar aanleiding van de ten, toonstelling 15U schriftelijke ver zoeken om nadere Informatie Honderd daarvan kwamen van gemeentelijke diensten voor sport- en recreatie. Spectaculair werk in het schaalsplankpark

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 25