Prinselijke propjes voor fotografen Een van de ochtendbladen vraagt zich af of de kinderen van Beatrix en Claus niet „re gelrecht opgevoed worden tot playboys". Lezers delen mee dat „deze prinsjes zeker een stel vervelende, eigengereide ventjes worden als ze niet op hun gedrag worden gewe zen". Bovendien moeten de kinderen het principe van „noblesse oblige" (Adel ver plicht) waarmaken. „Dat be tekent leren je altijd te be heersen, rustig en beschaafd op te treden en vooral niet populair doen", aldus een be zorgde lezeres. Gedraag je, kinderen, ook al ben je an derhalf. Los van de vraag of het Neder landse volk zich aan de hand van enkele van zulke inciden ten wel een oordeel kan vor men over de opvoeding van de prinsjes, is het wel' eens aardig de „wandaden" in hun context te zien. Zou het niet verschrikkelijk onnatuurlijk zijn als een jong kind tijdens de doop van zijn broertjes (nog altijd een ta melijk langdurige plechtig heid) keurig op zijn stoel zou blijven zitten, het liefst met de beentjes naast elkaar en met de handjes in de schoot? Als een kind van zes geconfron teerd wordt met een batterij fotografen en dan bovendien naast zijn eigen portret moet gaan staan, is het dan niet vol strekt normaal dat zo'n kind het contrast met dat stijve portret zo groot mogelijk wil maken. Bovendien gedragen kinderen, net als veel volwas senen, zich altijd onnatuurlijk als ze in de gaten hebben dat ze worden gefotogra feerd. De opmerking van Alexander in Delfzijl is ook heel makke lijk te verklaren. Een kind vangt nu eenmaal de vreemd ste dingen op en hoewel er nu wordt gesuggereerd dat het elfjarige prinsje al die uit drukkingen van zijn ouders heeft, is het veel aannemelij ker dat de heren van de pers daar zelf debet aan zijn. Het fotograferen van leden van de koninklijke familie en het bijwonen van evenementen waar een van hen aanwezig is, is voor de pers altijd een „ou de jongens onder me kaar-gebeurtenis. Als je dan weet dat journalisten elkaar regelmatig plagend de uit drukking „man, leer een vak" naar het hoofd gooien, is het duidelijk waar Alexander zijn opmerking vandaan kan hobben. En dan het propjesschieten op Koninginnedag. Alexander was èèn van de prinsjes die zich daaraan schuldig maak ten. Dat zijn. volgens een och tendblad keurig opgevoede neefje Maurits daar naar har telust aan meedeed, wordt gevoeglijk vergeten. Niet verheffend En welk kind gebruikt de op merking „oprotten" niet? Ie dere ouder zal wel eens ver steld hebben gestaan van een minder gepaste uitdrukking die een van de kinderen plot seling naar voren brengt. De discussie die nu in een aan tal dagbladen is ontstaan over i de opvoeding van de prinsjes is weinig verheffend te noe- Fotograaf Cees Zorn: "Die kinderen krijgen op den duur schoon genoeg van zo'n grote groep fotogra fen. Je moet ook spelletjes met ze doen, anders is zo'n persdag vreselijk vervelend voor ze en worden ze recalcitrant. Een partijtje voetballen,dat willen ze weldoen "Opdefotofv.l.n.rj Prins Constantijn en prins Johan-Friso. Mevrouw M. M.' Spiering, hoofdredactrice van het blad Vorsten Vandaag en deskun dig op het gebied van het vor stenhuis: „De opvoeding van de prinsjes vind ik beslist geen onderwerp voor een openbare discussie. Je hebt daar niets mee te maken. Ik ga me tenslotte ook niet be moeien met de opvoeding van de kinderen van de buren. Als kinderen baldadig zijn. moet je dat natuurlijk wel regelen, maar dat moet gewoon in de huiselijke kring gebeuren, dat doe je toch niet in het openbaar". De openbaarheid waarin de discussie over het gedrag van de prinsjes zich voltrekt, is in feite uiterst merkwaardig. De Nederlandse pers heeft er al tijd bekend om gestaan dat-zij zeer voorzichtig omspringt met het privé-leven van de koninklijke familie. Dit in te- Door Rian Kuppenveld De laatste tijd lijkt deze hou ding enigszins te veranderen. Het succes van de bladen Sto ry. Privé. Mix, enz., die „deu ren openen die voor iedereen gesloten blijven" is daar on getwijfeld mede de oorzaak Uitbrander Privé weet deze week zelfs te melden dat prins Bernhard zich „al heel lang ergert aan het onhebbelijke gedrag van zijn oudste kleinzoon". De prins schijnt zich volgens het weekblad vaak te moeten be dwingen om de prinsjes niet een fikse uitbrander te geven Üok hier worden weer de be kende „hofkringen" ten to nele' gevoerd om uit te leggen wat er allemaal aan de hand is Privé schrijft deze week: „Het komt volgens hen (de ..hof- klingen" dus - red.) allemaal omdat prinses Beatrix haar drie zoontjes te veel verwent en prins Claus te weinig tijd voor .hen heeft. Daar komt nog bij dat de kinderverzorg sters van Drakesteyn de prinsjes nooit eens behoorlijk hebben kunnen aanpakken, omdat prinses Beatrix bij vrijwel ieder meningsverschil haar zoontjes bij voorbaat ge lijk geeft". „Prin: hard ergert zich aan leinzoons" is de kreet /aarmee het blad deze week dverteerde. De vraag of er liet meer reden is voor het ingekeerde, komt in het blad De zorg die sommige persorga nen nu hebben voor het func tioneren van fotografen die de prinsjes op de plaat moeten zetten, blijkt ook schromelijk overdreven. Cees Zorn, fotograaf van de Gemeenschappelijke Pers Dienst: „Ik werk ontzettend veel met het koninklijk huis en het is inderdaad zo dat de kinderen van Beatrix nogal eens uit de band springen. De kinderen van Irene en Mar griet zijn inderdaad een stuk rustiger, maar geef mij als fo tograaf maar de kinderen van Beatrix". Cees Zorn gelooft dat de balda digheid van Alexander, en niet te vergeten zijn broertjes, in Ierland ook te wijten was aan de enorme hoeveelheid fotografen. „Andere jaren, in Porto Ercole, waren we altijd maar met een man of vijf, nu waren er twintig. Die kinde ren krijgen er dan natuurlijk veel eerder schoon genoeg van. Je moet ook spelletjes met ze doen. anders is het vre selijk vervelend voor ze en worden ze recalcitrant. Een partijtje voetballen enz., dat willen ze wel doen. In Porto Ercole deden we dat ook al tijd. Daar hebben we vorig jaar de truc uitgehaald door tegen de drie jongens te zeg gen: ga nu eens op het muur tje zitten en dan tel je tot tien en dan ren je heel hard weg Nou. dat ging er wel in. In Ierland probeerden we dat weer, maar toen telde het drietal vreselijk snel en «ende toen als een pijl uit een boog weg. Ruud Hoff. fotograaf van het ANP. zei daarop: hé, vorig jaar telden jullie veel langzamer. Friso reageerde onmiddellijk met te zeggen, ja, maar toen zaten we ook een klas lager" Water Cees Zorn vindt het allemaal niet zo erg en gelooft ook niet dat de kinderen door Beatrix worden aangemoedigd. „Bea trix roept ze echt wel tot de orde. Zo wilden we in Ierland met de kinderen gaan vissen, we moesten daarvoor over de rotsen, die helemaal glibberig waren van het zeewier. Een van de fotografen gleed uit en viel op zijn gezicht. Alexan der begon daarop heel hard te lachen. Beatrix zei meteen: Alexander, daar mag je toch niet om lachen. Alexander reageerde echt als een jongen van elf: „Dat vi/id ik nu leuk, daar moet ik nu om la chen" Ook Richard Kaan. hoofdrédac teur van Ons Koningshuis, vindt het allemaal niet zo erg. Integendeel Hij ergert zich wel vreselijk aan de verhalen over de opvoeding: „Er is he lemaal niemand mee gebaat met dit soort geschrijf'. Kaan is wel van mening dat de houding van de jongetjes een beetje wordt bepaald door de gevoelens van met name prinses Beatrix tegenover de pers. ..Ik vind haar ontzettend moeilijk benaderbaar. De re latie met de pers zou best ver beterd kunnen worden. Din gen uit de persoonlijke sfeer kom je ontzettend moeilijk aan de weet en dan krijg je natuurlijk dat roddelbladen de vreemdste verhalen gaan publiceren". PAGINA 17 Mevrouw Spiering, hoofdre dactrice van Vorsten Van daag, is het helemaal niet met Kaan eens: „Prinses Beatrix heeft een behoorlijk goed in zicht in de beroepseisen die de pers stelt. Zij speelt daar doorgaans goed in mee. Het is een kwestie van begrip heb ben voor eikaars positie. Je moet je ook kunnen voor stellen dat voortddrende be langstelling van de kant van de pers verschrikkelijk belas tend kan zijn. Ik ben van me ning dat men niet teveel in de privè-sfeer moet gaan roeren. Dat is een kwestie van goed fatsoen". Mevrouw Spiering is wel van mening dat meer overleg tus sen koningshuis en pers wen selijk is. „Dat is nu eigenlijk onvoldoende, er is nauwelijks vakmatig overleg. Zou dat wel gebeuren, dan kan er bij alle partijen veel irritatie worden voorkomen. Maar als persmensen geen mogelijk heden krijgen om goede beeld- en tekstreportages te maken, blijven ze tot verve lens toe achter de vorstelijke personen aanjagen. Ze moe ten immers met verantwoord materiaal op de redactie te rugkomen" Gewoon, gezond Mevrouw Spiering vindt de kinderen van prinses Beatrix „gewone, gezonde kinderen. Prinsjes zijn geen super-kin deren. Al willen veel mensen ze «wel als zodanig beschou wen, maar de houding van het publiek is in feite nogal twee slachtig. Aan de ene kant vindt men het prachtig als prinsen „heel gewoon" doen en aan de andere kant wordt ook geëist dat ze zich vorste lijk gedragen. Dat maakt het opvoeden van prinsen tot een moeilijke opgaaf. Hun op voeding moet zo min moge lijk afwijken van die van an dere kinderen, maar ze heb ben toch een uitzonderlijke positie. Daardoor belanden zulke kinderen in een schizof rene rol. En die past niet bij een kind. Als het een volwassene al moei lijk valt om het persoonlijk gedrag af te stemmen op het geen er in een bepaalde posi tie wordt verwacht, kun je dat al helemaal niet van een kind verwachten. Het vereist een voortdurend afwegen van de situatie. In die geest proberen prinses Beatrix en prins Claus hun kinderen groot te brengen. Eenerzijds door ze zoveel mogelijk vrij te laten bij hun persoonlijke ontwik keling. anderzijds door ze te wennen aan de eisen van de positie. Dat dit proces niet al tijd vlekkeloos verloopt, is begrijpelijk" Mevrouw Spiering vindt de dis cussie over de opvoeding van Willem Alexander pedago gisch volstrekt onverant woord. „Willem Alexander zit tegen de puberteit aan en dan zijn kinderen nu eenmaal wat moeilijk, maar dat is van voorbijgaande aard. Ik vind deze overdreven kritiek heel ongezond. Bovendien bereik je er volgens mij een ave rechts effect mee. Op school wordt dit hele gedoe tegen Willem Alexander uitge speeld, zijn vriendjes worden geinterviewd over zijn ge drag. Gewoon absurd! Zo'n kind krijgt daardoor de be hoefte zich te gaan rechtvaar digen. Hij zal zich nog meer op de voorgrond gaan plaat- Willem Alexander is zich, vol gens mevrouw Spiering, heel goed bewust van het feit dat hij de toekomstige troonop volger is: „Hij heeft de nei ging om zich te laten gelden. Dat heeft te maken met een behoefte aan zelfbevestiging die voortkomt uit een stuk onzekerheid. Prinses Beatrix vertoonde vroeger ook der gelijke verschijnselen, wat in die omstandigheden heel normaal is voor een kind. Toen kwam het echter niet in de publiciteit. Dat had nu evenmin moeten gebeuren. Van volwassenen verwacht je niet dat ze zo hysterisch rea geren". En het kroonprinselijk paar zelf? De directeur van de Rijksvoorlichtingsdienst, W. van den Berge, zegt dat hij de indruk heeft dat Beatrix en Claus „verstoord" zijn over de publicaties die betrekking hadden op de opvoeding van hun kinderen. „Maar u dacht toch zeker niet dat ze daar in het openbaar op gingen rea geren, he", aldus Van den Berge. UTRECHT - „Oprotten" riep het 11-jarige prinsje Willem- Alexander tijdens het foto grafenuurtje aan het begin van zijn vakantie in het Ierse Sneem. Willem Alexanders baldadigheid werd begin juli door ettelijke miljoenen men sen'in de Tros-Aktuauitzen- ding aanschouwd. Onmid dellijk kwamen de reacties los. Ieder kind gebruikt wel eens een onparlementaire uitdrukking, maar dat een prinsje dat doet, dat gaat toch te ver, zo vonden veel kijkers Eén prinsje is tenslotte iets speciaals, niet waar? De opmerking in Sneem was voor sommigen aanleiding voor het'opdiepen van alle „schanddaden" die het jonge prinsje in zijn elfjarige leven al had „begaan". Met anderhalf jaar was hij vol gens ingezonden-brieven schrijvers in een aantal kran ten al op onbehoorlijke wijze uit de band gesprongen. Hij waagde het toen, nota bene, om tijdens de doop van broer tje Friso met zijn handjes op het water in de doopvont te petsen! En wat te denken van het ge beuren bij de doop van Con stantijn? Bijna drie jaar oud speelde hij toen' met au tootjes. Hij probeerde er zelfs een te slijten aah de prekende dominee Kater. Na afloop van de plechtigheid waren de sterke armen van de eerbied waardige dominee er voor nodig om een hevig tegen stribbelende Alexander uit de kerk te krijgen. Nog erger En als u nu denkt dat het daar mee afgelopen was, dan ver gist u zich. Nee, als vta de be zorgde lezers en kijkers moe ten geloven, werd het alle maal nog veel erger. Toen Alexander zes was, kreeg hij een portret van zichzelf aan geboden. Bij de officiële overdracht moest er natuur lijk geposeerd worden. Het bijschrift bij de foto van het persbureau Anefo luidde „Willem Alexander deed dit wel op een heel vreemde ma nier, namelijk door een lange neus te trekken" In zijn negende levensjaar was Alexander erg stout tegen de hard werkende fotografen en journalisten. Tijdens een be zoek dat hij met zijn ouders en broertjes bracht aan Delfzijl kwam hij met zijn vinger naai zij n voorhoofd wijzend naar de pers toelopen met de op merking: „Jullie zijn gek, jul lie hebben toch niets ge leerd" In datzelfde jaar waren konin gin Juliana en prins Bernhard 40 jaar getrouwd, dat werd in Lech gevierd, in besloten fa miliekring. Wel was er weer een fotografenuurtje. Onder leiding van Alexander ver maakten alle prinsjes zich kostelijk met het gooien van sneeuwballen naar de foto grafen. Eèn belandde er, ui teraard, op een fototoestel Koninginnedag van dit jaar verstoorde ook weer de ge moederen van het volk. Toen vermaakten verschillende prinsjes, onder wie Willem Alexander, zich met propjes schieten. Een ochtendblad schreef zelfs: „Hij (Alexan der) deed dat vaak op zulke korte afstand en zo hard, dat een oogbeschadiging bij de hard werkende visuele pers niet tot de onmogelijkheden behoorde" Oranje-elftal En wat te denken van het inci dent tijdens de ontvangst van het Oranje-elftal op Soestdijk. Ook toen gebood de elfjarige Alexander de cameramensen „op te rotten". De opmerking enige weken la ter in Sneem was, na al deze „wandaden" (volgens het al eerder geciteerde och tendblad zijn er nog veel meer, maar die worden niet vermeld „om niemand te kwetsen"), de druppel die de emmer deed overlopen. Alexander groeit nog net niet op voor galg en rad. maar be zorgde lezers van de grote ochtendbladen vinden dat het er langzamerhand wel veel op gaat lijken. Het bezorgde volk houdt „het hart vast". Hofkringen (altijd heel gemakkelijk om te cite ren, omdat niet na te gaan is wie zich achter die uitdruk king verschuilt) zeggen dat „Beatrix de kinderen te veel verwent. Ze mogen van alles en zijn van alles al blasé". Prins Friso slaat fotograaf Er ik Dikker z'n camera in het gezicht. Doordat de puntige zoeker in zijn oog komt kan hij het fotograferen wel even vergeten Links ANP-fotograaf Ruud Hoff f-

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17