Ajax in finale Amsterdam-703' Voorschoten houdt één helft stand Wereldrecord Kacperczyk Van der Feen in eindstrijd Katwijk Kees fèrvoorn: 'Ik moet hard gaan om in finale te komen 'li GEEN BOYCOT 'OOSTBLOK' WK-ZWEMMEN Ruiter Dick Wieken 'geslachtofferd' door de reglementen TEGEN VOLENDAM Anderlecht tegenstander ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1978 SPORT PAGINA 13 BERLIJN (GPD) - De achtste plaats op de wereldranglijst is voor Kees Vei /oom slechts een indicatie van zijn eigen kunnen. Niet meer en niet minder. Hij blijft er erg nuchter onder, en dat terwijl de 18-jarige vlinderslag specialist uit Voorburg als enige in de nationale herenploeg echt een kans maakt om volgende week de finale binnen te stappen. „Het is geen garantie, dat ik op de startblokken kom te staan", zegt Vervoorn. „Er zal hier toch echt hard gezwommen moeten wor den, wil ik hier in West-Berlijn een finaleplaats halen. Maar dat wisten we van tevoren al. Daarom zie ik die achtste plaats op de we reldranglijst op de 100 meter vlinderslag meer als een beloning voor het harde trainen in het af gelopenjaar dan iets anders". Kees Vervoorn heeft zich de afge lopen weken - zelfs na de natio nale kampioenschappen in Amersfoort - dikwijls op het „baalpunt" afgemat. „Dat moest wel, nou ja eigenlijk moest het niet, maar het moest gewoon om ergens te komen", verduidelijkt hij. „Er moest gewoon hard ge werkt worden om Berlijn te ha len. Om een limiet te zwemmen, nou dat is gelukt", aldus de 18-ja- rige Voorburgse atheneumleer ling, die vorig jaar zijn doorbraak naar de Europese top versperd zag door de ziekte van Pfeiffer. Anderhalve maand moest hij te rugnemen in de training en dat terugnemen kon hij later in het niet meer goedmaken. „Daarom", zegt hij, „ben ik in ok tober ook als een gek aan het trai nen geslagen. Daarom ook vorm de de gewichttraining zo'n be langrijk onderdeel van mijn to tale trainingspakket. Eerst tot aan de winterkampioenschappen driemaal per week, later in het seizoen nog tweemaal per week. Drie weken voor de nationale ti telstrijd in Amersfoort ben ik pas met die gewichttraining ge stopt", aldus Vervoorn. Toch kende hij als zovele vlinder slagspecialisten in de zwemmerij ook problemen met dat vele trai nen. Vervoorn: „Doordat mijn ene been iets korter is dan het an dere been heb ik maar voor zestig procent echt op de vlinderslag kunnen trainen. En in feite zou dat percentage hoger hebben moeten liggen, ware het niet dat zich juist doordat mijn ene been iets korter is dan het andere, bij mij een rugblessure zich open baarde. Aanvankelijk schonk ik daar niet zoveel aandacht aan, maar naarmate je meer pijn kreeg werd je wel gedwongen om ook op de vrije slag wat meer te gaan trainen, ook al wist je dat dat dan ten koste zou gaan van je presta ties op de vlinderslag". Record Juist de hoge intensiviteit van de vrije-slagtraining leverde Kees Vervoorn in Amersfoort een nieuw nationaal record op als startzwemmer in de 4 x 100 meter vrije-slagestafetteploeg van het Haagse Zian-Vitesse. Op de vlin derslag had hij zowel op de 100 als de 200 meter zijn eigen nationale records kunnen verbeteren. „Maar het ging om het behalen van een limiet", zegt Vervoorn, „en dat zat er met mijn tijd van 2.05.43 - in feite ging ik veel te langzaam af - niet in. Kun je na gaan dat het een pak van mijn hart was dat ik op de kortste vlin derslagafstand wel de limiet haalde, anders had ik hier nu echt niet gestaan. En geloof mij, en kele anderen ook niet". De Voorburger geeft hiermee dui delijk aan dat hij een van de schakels was met zijn limiet op de 100 meter-vlinderslag die het de zwembond mogelijk maakte om een nationale herenploeg naar West-Berlijn te sturen. Voorlopig wil Kees Vervoorn ge woon door blijven trainen. Zijn tweede grote internationale toer nooi na de Olympische Spelen, de wereldkampioenschappen, zo goed mogelijk afsluiten. „Ik zal harder moeten gaan als in Amers foort en minstens een halve se conde van 56,03 af moeten halen om zeker te zijn van een redelijke klassering. Of ik daarmee dan ook van een van de finaleplaatsen verzekerd zal zijn hangt af van waartoe iedereen hier in staat is. Ik mag dan wel achtste op de we reldranglijst staan, maar nog maals dat is geen garantie voor een finale", aldus Vervoorn. Uitgeblust Duidelijk is echter wel dat Kees Vervoorn voorlopig nog niet uit geblust is, ook al staat hem een zwaar schooljaar te wachten. „Na de WK ga ik eerst eens vier weken rusten. Ook al met het oog op een betere genezing van die rugbles sure. Kijk, nu heb je er nog niet zo'n erg in, omdat ik in deze laat ste anderhalve week nog maar nauwelijks op de vlinderslag echt getraind heb en me voornamelijk gericht heb op de 200 meter-vrije slag waar zondag het zwemmen ir.ee wordt geopend. De vlinder slag is pas van latere zorg. Maar toch... ik wil geen extra risico's lopen. Daarom stop ik gewoon vier weken na de WK. Die zijn daarna nog wel in te halen, maar daarnaast zal ik ook meer aan dacht in het komende seizoen moeten schenken aan mijntudie. Ik moet volgendjaarcindexamen doen en dan in dienst. Dat houdt dan al automatisch in dat er van een trainingstrip naar de Ver enigde Staten eigenlijk weinig te recht zal komen. Ik heb een uit nodiging klaar liggen, maar of ik daar ook werkelijk gebruik van ga maken weet ik op dit moment echt niet. Misschien dat het ook wel afhankelijk is van mijn pres taties volgende week hier in West-Berlijn". UT.! VOORSCHOTEN - Welgeteld drie kwartier mocht het Voorscho- tens voetbalelftal in de strijd te gen eredivisionist Volendam de hoop op een voordelig resultaat koesteren. Hoop, die werd inge geven door het feit, dat de gele genheidscombinatie van Rand stad Sport en SVLV-spelers de schade bij rust tot twee treffers had weten te beperken. Op dat moment vond Volendam-coach' Jan Mak het echter welletjes. Spoorde tijdens de onderbreking zijn ploeg tot een hoger tempo aan, waardoor Voorschoten uit eindelijk toch nog met de smade lijke cijfers 0-10 moest capitule- Dat nam echter niet weg, dat Voor schoten ondanks die monsterne derlaag met opgeheven hoofd van het veld mocht stappen, nu die formatie er vooral in het eer ste bedrijf in was geslaagd de Volenoammers op verrassend goede wijze tegenstand te bieden. Sterker nog: in die periode een viertal uitstekende scoringsmo- gelijkheden had weten te creë ren, die deels door pech (Mart v.d. Valk en Ron Ammerlaan), deels door onzorgvuldigheid (twee maal Ron Ammerlaan) teloor gingen. Scoringsmogelijkheden. die vooral het resultaat waren van de onbe vangen manier, waarop het Voor- schotens elftal in die fase Volen dam tegemoet was getreden. Vooral Aad Keyzer en de voortdu rend diepgaande linkermidden velder Mart v.d. Valk zaaiden in dat eerste bedrijf herhaaldelijk voor onrust in de Volendamse de fensie, waarin voorstopper Schokker uitermate "warrig" op trad. Met name Keyzer zou daar na 37 minuten het nadrukkelijke bewijs voor aandragen, toen die puntspeler Schokker op uiterst simpele wijze het bos instuurde en vervolgens Ron Ammerlaan in fraaie schietpositie wist te ma noeuvreren. Ammerlaan knalde echter tegen de paal, daarmee onderstrepend, dat hij gisteren een wel bijzonder pechvolle avond had. Daarvoor namelijk had de rechterflankspeler al een van de lat terugkomende bal (spetter van Van der Valk) onbe heerst naastgeschoten en zich even later in een één-tegen-één si tuatie door doelman Koning la ten overbluffen. tien Volenduin-s spits Eddy Kraal gaat koppend s Voorscholen-verdediger Mogelijkheden Het waren de mogelijkheden, waaruit Voorschoten zeker één doelpunt had moeten destilleren. Wat Voorschoten niet lukte, daar slaagde Volendam echter wel in. Nadat de voormalige Telstar speler Eddy Kraal na 16 minuten de score had geopend, kon die zelfde speler een kwartier later profiteren van algehele desorga nisatie in de Voorschoten-defen- sie: 0-2. Na rust bleek het voor de pauze in gedommelde Volendam doorJan Mak volledig wakkergeschud. Het tempo werd naar een, voor Voorschoten, vernietigende hoogte geschroefd. Wat resulta ten afwierp. Wim Kwakman mocht spoedig de 0-3 omhelzen, waarna de bewoners van het toe ristendorp de score systematisch door toedoen van Plat (2x), Jaap Visser, Dick Bond (2x), Kraal (penalty) en Dick de Boer (penal ty) naar 0-10 tilden. GERARD VAN PUTTEN AMSTERDAM (GPD) - Ajax en Anderlecht zullen morgenavond in het Olympisch Sta dion gaan uitmaken wie winnaar wordt van het toernooi Amsterdam 703. Beide ploegen bereikten de eindstrijd na een gelijkspel met 2-2 tegen resp. Fluminense en AZ, die het prijsschieten vanaf de 11 meter-stip minder goed onder de knie hadden. Ajax en Flumi nense hielden laat op de avond de spanning er het langst in, omdat na „tien onbeslist" de strijdvraag ontstond of spelers die al een strafschop hadden genomen, opnieuw aan bod mochten komen. De beraadslagingen duurden lang, maar uiteindelijk mocht het niet. Bij de 14e strafschop faalde Arthur, waarmee Fluminense in de kleine finale zat. WEST-BERLIJN (GPD) - De vertegenwoordigers van de zwembonden uit de oostblokstaten hebben de FINA - de wereldzwembond - laten weten, dat zij de der de wereldkampioenschap pen zwemmen niet zullen boycotten. Dit ondanks een reeks van protesten die met name de Sowjet-Unie en de DDR bij de FINA hadden in gediend. Daarmee werd door deze twee grootmachten op nieuw een sport-politieke aanval geopend op de stad West-Berlijn. Via de Russi sche ambassade in Oost-Ber- lijn hebben de Russen ge probeerd hun politieke in vloed op de gang van zaken bij dit zwemevenement uit te oefenen. Vier en twintig uur voor de of ficiële opening openbaarden zich twee conflicten. Het eerste vond zijn oorzaak in een in het officiële pro gramma opgenomen adver tentie van de Berlijnse CDU (christen-democraten), waartegen de DDR heftig protesteerde. De CDU roept de internationale sportor ganisaties daarbij op om de toenemende boycot van West-Berlijn door commu nistische landen met gelijke munt terug te betalen. De CDU is van mening dat juist een stad als West-Berlijn zich uitstekend leent voor de organisatie van internatio nale evenementen op spor tief en cultureel gebied. Het protest van de DDR vroeg om een rechtzetting van deze opvatting door de FINA en afkeuring van het beleid, dat het organisatiecomité heeft gevoerd. Zowel de FINA als het organisatiecomité heb ben zich inmiddels gedistan tieerd van deze adverten tie. Inmiddels had ook de Sowjet- Unie opnieuw geprotesteerd tegen de vlaggenparade, die de opening van de wereld kampioenschappen in West- Berlijn gisteravond opluis terde. De Sowjet-Unie zegt het ge bruikelijk te vinden dat in het Olympia-stadion de vlaggen van alle 49 deelne mende landen tijdens de openingsplechtigheid zullen wapperen. Ook de FINA is die mening toegedaan, maar moest dit plan van de hand wijzen omdat het Olympia- stadion niet over voldoende vlaggemasten beschikt. Ook vond de Russische ambas sadeur het onjuist dat bij de opening de vlag van de Bondsrepubliek zou wappe ren naast die van Colombia. Het hijsen van de Westduitse vlag zou indruisen tegen het viermogendheden verdrag van 1971, aldus de Russische ambassade in Oost-Ber- lijn. Dat Ajax zich voor de eindstrijd plaatste van het 703-toernooi, dankte het voor een niet onaan zienlijk deel aan Piet Schrijvers De stevige doelman stopte in de eerste serie strafschoppen (nood zakelijk na de 2-2, na 90 minuten) de schoten van Carlinhos en Edinho, waardoor Ajax na de missers van Lerby (tegen de paal) en Meutstege (ver naast) toch nog niet was uitgeschakeld. Ajax-Fluminense werd het aanzien pas waard in de tweede helft, toen de Amsterdammers een in de 40e minuut opgelopen achterstand probeerden goed te maken. Francesco Marinho, die zich tij dens de Europese tournee van Fluminense graag in de kijker speelt voor een vet buitenlands contract, benutte, nadat hij door Piet Schrijvers was neergelegd, zelf de door scheidsrechter Wee rink toegekende strafschop. Diezelfde Weerink gaf Ajax al na vijf minuten spelen in de tweede helft een penalty cadeau. Carlos Alberto had volgens de arbiter (die Arthur in de eerste helft geel gaf wegens het neerleggen van Tahamata) hands gemaakt, maar geen mens, op Weerink dan na, die dat gezien had. Arnesen wist echter geen raad met het buiten kansje en tikte de bal via keeper Wendell naast de verkeerde kant van de paal. Stevige druk Ajax zette Fluminense daarna on der stevige druk. De Amster dammers waren vooral op de rechtervleugel gevaarlijk, omdat op die kant diverse middenvel ders (Tahamata. Arnesen, Schoenaker) de diepte opzoch ten. Ajax speelde zonder speci fieke rechterspits, omdat Tscheu la Ling met een zweepslag langs de kant was gebleven. Zijn vervanger Lerby vond in de 57e minuut het hoofd van Ray Clarke De van Sparta overgeko men spits kopte over Wendell te rug naar Meijer, die op zijn beurt Ajax op gelijke hoogte bracht met Fluminense. De Brazilianen konden zich ondanks de druk op het doel van Wendell vaak uitle ven in razendgevaarlijke coun ters. In de 20e minuut resulteerde zo'n ver doorgevoerde combina tie in de Ajax-defensie in een goal van Carlos Alberto. Nog in dezelfde minuut echter zette Lerby zijn ploeg opnieuw op ge lijke hoogte met Fluminense. De Deen kopte de bal via de binnen kant van de paal langs Wendell. Ajax kreeg daarna nog enkele kansen, maar miste precisie, waardoor de wedstrijd evenals AZ-Anderlecht in minuten eindigde Munaron In die laatste wedstrijd mocht An- derlechts reservedoelman Jac ques Munaron door het stoppen van liefst drie strafschoppen tot held van deze ontmoeting wor den gebombardeerd, in feite was het natuurlijk de schuld van de falende Alkmaarse schutters Kees Kist, Kristen Nygaard en Ronald Spelbos. Het was overi gens een opwindend slot van een krachtmeting die allesbehalve de indruk wekte dat beide ploegen al hun registers opentrokken Vooral in de eerste helft kende het matte schouwspel maar wei nig opwindende momenten, on danks het „binnenkomertje van spits Ruud Geels, die kort na het begin een paar meter vrijheid kreeg van de als voorstopper de buterende Henk van Rijnsoever en dat op de hem bekende wijze - snelle spurt in de ruimte, de bal aannemen en meteen scoren - verzilverde. Willem van Hanegem tekende na een levensgroot misverstand in de Belgische defensie voor 1-1, waarpa in de tweede helft Kist en Vercauteren de 2-2 op het bord bracht. WEST-BERLIJN - Drie weken na haar mislukte aanval op het we reldrecord van de Oostduitse Ka rin Rossley, slaagde Krystyna Kacperczyk in haar opzet. Met een nieuw wereldrecord vergat ze even de tranen die Tiaar in Düs- seldorf, drie weken geleden, over de wangen stroomden na haar teleurstellende race op de 400 m- horden. Met een tijd van 55,44 re vancheerde zij zich in West-Ber lijn. Kacperczyk onderstreepte gisteravond bij de opening van de wereldkampioenschappen zwemmen, die werden opgevro lijkt met internationale atletiek wedstrijden, haar huidige sei- zoenvorm. In Düsseldorf kwam zij tot een tijd van 55,96 sec., ach ter de Duitse titelhoudster Sylvia Hollmann. Ook het minder courante nummer, de 1000 m-dames, leverde een wereldrecord op. Ulrike Bruns, die tot dusver het wereldrecord en Europees record op haar naam had staan met een tijd van 2.32,6, verbeterde haar tijd met 6 sec. tot 2.32 rond. De Oostduitse atlete, die in Montreal op de 1500 meter beslag legde op het brons, ver sloeg de Duitse recordhoudster Brigitta Kraus, die finishte in een tijd van 2.34. Opvallend blijft ook de vorm waarin de Dortmundse Annegret Richter verkeert. Op de 100 m lijkt zij met een tijd van 11,16 sec. (derde op de wereldranglijst) een bedreiging te gaan vormen voor de Oostduitse wereldrecord houdster Marlies Oelsner, die vo rig jaar tot een tijd van 10,88 kwam. Richter verwees de Zweedse Linda Haglund naar de tweede plaats in 11,25. KATWIJK - Robert Jan van der Feen heeft zich gisteren geplaatst voor de finale van het HEB van het toernooi van "Zee en Duin". Eerst sloot hij de eergisteren op 6-4, 5-5 afgebroken partij tegen Jon Asselbergs winnend af (7-6), daarna had hij nog zoveel adem over, dat hij een driesetter tegen Bram Madera in zijn voordeel kon beslissen: 6-3. 0-6, 6-1. De finalisten in het DEB zijn be kend. Yvette Slu, de 12-jarige Amsterdamse, zette Joly Drok met tweemaal 6-1 opzij. Yvette Slu zal in de finale Ineke Kallen berg ontmoeten, die twee sets hard moest vechten tegen de En gelse Sarah Geeves om daarna moeiteloos naar de zege te gaan: 4-6, 7-5, 6-0. Die finale zal overigens niet van daag, de sluitdag van het toernooi in Katwijk, worden gespeeld. Evenmin als de finale van het HDB, waarvoor zich verrassend de C-spelers Lex Bosboom/Hans Demper via een 3-6, 6-4, 6-3 winst op Jan de Groot/Bram Madera plaatsten. Zowel Yvette Slu als Lex Bosboom moeten vandaag namelijk aantreden in het dis trictsteam van Amsterdam tegen Antwerpen. In het HEC bereikte, conform de verwachtingen, de Zuidafrikaan Ronald Teekenbroek de finale. Hij klopte Ton Giberius, de als nummer twee geplaatste, met 7-5, 6-3. In de finale zal Teekenbroek ver moedelijk de als nummer één ge plaatste Gjalt Lucassen tegen over zich vinden. Die laatste wist met veteraan Wol- ters eveneens tot de finale van het HDC door te dringen. Hans Kuy- pers/Hans Gelevert, het nummer een geplaatste koppel, werd met 6-7, 6-4 en 6-3 gewipt. Jurgen Peters is tenslotte zeker van een finaleplaats. In het GDB bleef hij samen met A. Conzen- heim de baas over het Katwijkse competitiekoppel Els Kaales/Jan van der Lippe: 6-1, 6-1. Bij de dames in C won Truus Tim mer van de als nummer een ge plaatste Barbara Heezen: 6-4. 6-3. Zij zal nu in de finale tegen Astrid Veenman spelen. In het HED bereikte Ron Lips de laatste ronde via een 7-6, 3-6, 6-3 triomf op Hans Lugthart. Hazerswoude Het heeft de Forescate-spelers Hennv Koemans en Arnold van der Capellen in Hazerswoude de nodige moeite gekost zich giste ren te handhaven. Koemans moest het opnemen tegen Jan Willem Bruin en won tenslotte met 6-3. 7-6. Arnold van der Capellen vocht in zijn partij meertegen zichzelf dan met zijn tegenstander Rob Stam Uiteindelijk trok hij met 7-6, 6 aan het langste eind. In het HDB bleef de nummer één geplaatste combinatie Henny Koemans/Arnold van der Capel len in een goede partij in de meerderheid tegen Jan Willem Bruin/Marcel de Bakken 7-6,6-3 In het HEC baande de nummer één geplaatste Hans Ekker zich een weg naar de halve finale door Hans de Roov in twee sets (6-2, 6-4) terug te wijzen. Met Hans van Tongeren, die Dennis Baan met 6-3. 6-1 klopte, zal hij nu moeten uitmaken, wie het in de finale met Freek van der Capellen zal gaan uitvechten. Bij de dames in C, tenslotte, won Ali Snellenberg van Tiny van Velzen (6-3, 6-2), terwijl in D Ka rin Strijk met 6-1, 6-0 M. Bergh eronder hield. AKEN (GPD) - Dick Wieken zal vanmiddag definitief niet starten bij de ruiters die in Aken het voorlaatste gevecht gaan leveren om de individuele wereldtitel. Chef d'èquipe Ben Arts en andere teamleiders zagen geen heil in een protest ten bate van Wieken, de Braziliaan Azevedo, de Italiaan d'Inzeo en de Westduitser Johannsmann nadat was gebleken dat de mededeling van het bestuurslid Widmer van de Internationale Hippische Federatie (FEY) over een deelname van 24 in plaats van 20 combinaties aan de resterende kwalificatiewedstrijden op geen enkel besluit be rustte en in strijd was met de reglementen. Een blunder van de eerste orde en een geweldige domper voor de Drentse ruiter, die nu juist uit de boot viel en nog uitsluitend aan het bijprogramma mag deelnemen. Terwijl de 20 ruiters die nog hoop hebben op een glanzend sluitstuk zich gisteren in alle rust voorbereidden op de beslissende con frontaties, benutte de FEY de pauzedag om enkele plannen te lanceren. In navolging van andere takken van sport krijgen de ruiters op korte termijn een reeks wedstrijden om de wereldbe ker. Tijdens een twaalftal indoor-duels in Europa en een zelfde serie in de VS kunnen punten worden verdiend voor de in een nog nader te bepalen plaats te verrijden finale. De bedoeling is, dat de sterkste ruiters van de afgelopen twee jaar in ieder werelddeel, die per computer zullen worden geselecteerd aan zoveel mogelijk concoursen zullen deelnemen om de interes se voor de springsport te verhogen en henzelf een interessant arbeidsterrein te verschaffen. Hoewel het circuit nog niet definitief vaststaat, is de primeur in de eerste dagen van november voor Amsterdam gereserveerd. Or ganisator Ben Arts is daarmee bijzonder tevreden, hoewel hij een bedrag van 5000 Zwitserse francs moest neertellen om in de reeks duels om de wereldbeker te worden opgenomen. Zijn verwach ting is, dat, dank zij het initiatief van de FEY hi t niveau van Jumping Amsterdam nog kan worden verhoogd. Het komend winterseizoen wordt gezien als een proef, waaruit een vast om lijnd toernooi moet groeien, dat in de naaste toekomst ook de ruitersport in andere werelddelen een nieuwe impuls kan geven. NAGEKOMEN FAMILIEBERICHTEN Met grote ontsteltenis en droefheid geven wij kennis dat tijdens de vakantie in Spanje is overleden onze geliefde schoonzoon, zwager en oom DICK HOGEWONING op de leeftijd van 44 jaar K. VAN DER PLAS KLAAS en GE DIRK en ANIE KLAZIEN en JAAP TEUN en JANNIE MAR en JO nichten en neven

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13