Pronk 'pakt' zilver bij stayers VAN DER HELST NIEUWE LEIDER VAN PROFRONDE Afgang voor Minneboo Uitslag Honkbalteam verslaat zichzelf tegen negental van Zuid Korea Schaaktweekamp Durpisch positief ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1978 ZEVENBERGEN (GPD) - Een boeiend koersverloop, een nieu we leider en een fikse ruzie tus sen een ploegleider en de koers- directeur. De Proftour Nederland beleefde vrijdag in de rit van Maastricht naar Zevenbergen een flinke opleving. Nico de Vries, directeur van de etappe wedstrijd, eiste de eer van die fa- ce-lift voor zich op. 's Morgens voor het vertrek had hij alle ploegleiders vermanend toege sproken. „Jullie moeten aanval len, want anders zoek je voor mij maar een ander", flapte hij eruit, en met een smak liet hij de deur achter zich dicht vallen. Ploegleider Willy Jossart van de oranjetruidrager Daniël Willems trok dat op zijn fatsoen. Per slot van rekening was zijn formatie de enige die gedwongen was verde digend te koersen, en de opmer king van De Vries voelde hij als een mobilisatie van alle krachten tegen hem. „Ik heb nog nooit meegemaakt dat een koersdirec- teur zich zo met het wedstrijd verloop bemoeit", hekelde hij de houding van De Vries. Toen bleek dat de jeugdige Willems in derdaad zijn trui verloor door de felle aanvallen van alle formatie, smeet Jossart de handdoek in de ring. Meer uit woede dan uit on macht. Grillig De wedstrijd van Maastricht naar Zevenbergen kreeg er wel een grillig karakter door. Met de ta lentvolle Johan van de Velde van de ploeg van Peter Post als rit winnaar en de 25-jarige Etienne van der Helst uit de formatie van Eddy Merckx als nieuwe leider. Dat er een andere wedstrijd te zien zou zijn dan de dagen tevo ren, werd al vanuit het vertrek duidelijk. In het peloton was het erg onrustig en er werd enorm vaak gedemarreerd. Bij Hilva- renbeek kwam het spel op de wa gen. Er ontstonden kopgroepen, die telkens werden teruggepakt, maar uiteindelijk even voorbij Tilburg kwamen vijf renners voorop: Joop Zoetemelk, Johan van de Velde, Adrie van Houwe- lingen, Rudy Pevenage en Etien ne van der Helst. Koplopers De vijf koplopers namen drie en een halve minuut voorsprong, die mede door de inspanningen van Van der Helst gehandhaafd bleef tijdens de plaatselijke ronden in Zevenbergen. In de eindspurt flitste Johan van de Velde naar de ritzege. „Ik kwam van ver en van kop af. Dat was de enige manier om Pevenage te verslaan", zei hij. Van der Helst straalde. Hij heeft dit jaar nog geen wedstrijd ge wonnen en kon de leiderstrui wel gebruiken. De beslissing over de eindzege in de Proftour is hier mee echter wel gevallen. „We zullen morgen verdedigend moe ten rijden, en ik denk wel dat we dat in die korte rit van 100 km kunnen", besloot Van der Helst. De uitslag van de vierde etappe 1. Johan van de Velde (Ned-Post) 211 km in 4.34,55 (met bonificatie 4.34,45) 2. Adrie van Houwelin- gen (Ned-Harings) z.t. (met bon. 4.34,50) 3. Rudy Pevenage (Bel- Jossart) z.t. (met bon. 4.34.52) 4. Joop Zoetemelk (Ned-Caput) 4.34,55 5. Etienne van der Helst (Bel-Merckx) z.t. 6. Fons van Katwijk (Ned-de Loof) op 3.40 7. Guido van Calster (Bel-Merckx) 8. Leo van Vliet (ned-caput) 9. Willy Planckaert (Bel-Merckx) 10. Piet van Katwijk (Ned-Post) Het algemeen klassement: 1. Etienne van der Helst (Bel- Merckx) 22.12,28 2. Johan van de Velde (Ned-Post) op 42 sec. 3. Rudy Pevenage (Bel-Jossart) op 50 sec. 4. Joop Zoetemelk (Ned- Caput) oo 56 sec. 5. Daniel Wil lems (Bel-Jossart) op 2.33 MÜNCHEN (GPD)-Gewend geraakt aan de gouden successenreeks van Gabi Minneboo, die zich in de voorbije drie jaren de veruit sterkste amateurstayer toonde, kreeg de zilveren en bronzen klassering van respectievelijk Mathieu Pronk en Martin Rietveld aanvankelijk minimale aandacht. Slechts weinige Nederlanders hadden halverwege de weinig opwindende stayersfinale nog oog voor de verbeten strijd waarin het duo Pronk- Rietveld was gewikkeld met uiteindelijke wereldkampioen Rainer Podlesch. Die aan dacht werd volledig afgeleid door Gabi Minneboo, die kort daarvoor gangmaker Bruno Walrave niet meer had kunnen volgen en vervolgens gedesillusioneerd in de catacomben van de Olympische wielerpiste verdween. r uiteindelijk baan verdwenen of Pronk ver- hoogde onmiddellijk het tempo, maar miste na alle inspanningen die hij daarvoor in dienst van Minneboo had moeten leveren, de macht om de toppositie van Podlesch nog serieus in gevaar te brengen. De 33-jarige Duitser, die eerder nooit verder reikte dan twee keer zilver (1071 en 1973) en twee keer brons (1976 en 1977) trad daarmee in de voetsporen van zijn landgenoten Horst Gnas (wereldkampioen in 1971, '72 en '73) en Jean Breuer ('74) die hem als titelhouders voorgingen. Hoe Mathieu Pronk vrij simpel in slaagde als enige van de zes overgebleven coureurs in dezelfde ronde te blijven als de nieuwe wereldkampioen, heeft Minneboo uitsluitend van horen zeggen. Op de massagetafel zocht hij op dal moment vergeefs naar een verklaring voor zijn zwakke optreden. „Ik had niet eens de macht om over Van Meel heen te gaan. Toen ik het toch probeerde en meteen van de rol moest, had het geen zin om door te gaan". Gabi Minneboo was nog niet uit de Hans van Rooden bericht uit China Nieuws uit het "Rooden Boekje" PEKING- Hoewel het Vriend- schapstoernooi al weer een tijdje tot het verleden behoort wil ik, in mijn tweede brief, tot nog even nader ingaan op dit grote Chinese gebeuren' Ondariks het feit, dat we de twee laatste wedstrijden ver loren en daardoor uiteindelijk op de vierde plaats beland den, kunnen we toch op een redelijk geslaagd toernooi te rugzien. Onze laatste wed strijd in de poule ging tegen het Chinese legerteam, dat onder andere speelde met de 27-jarige, 2.30m. lange, Mu Tieh Chu. Onze verdediging moest er voor zorgen, dat hij zo min mogelijk de bal kreeg, want als hij deze eenmaal had was er geen houden meer aan Door zijn enorme lengte en zware lijf drukte Mu zijn stempel op de wedstrijd. Hij loopt weliswaar erg moeilijk en is erg traag, maar in balbe zit is hij levensgevaarijk. Hem te zien opkomen is een aardig gezicht, veelal duurt het een tijdje eer hij zijn zeer snelle medespelers heeft ingehaald en ook bij het spel betrokken kan worden. Hij is erg vrien delijk en gemoedelijk. Bij hem vergeleken lijkt de toch bepaald niet kinderachtige Harry Kip maar een dwerg. Al met al wonnen we de wed strijd, omdat we er redelijk in slaagden Mu af te stoppen. Hierdoor waren we poule winnaar en moesten we in de finale als eerste aantreden te gen Joegoslavië. Dat speelde bikkelhard, mede omdat de Chinese arbiters alles toelie ten. Hier was geen kruit tegen gewassen, zeker niet omdat we al snel erg vermoeid raak ten. We verloren dus met Omdat Roemenie in de andere kruisfinale het Chinese leger team er onder hield kwamen we, in de strijd om de derde en vierde plaats, opnieuw tegen over Mu te staan. Nu namen de Chinezen van het begin af aan een voorsprong en hiel den die,ook vast, zodat het tenslotte 72-60 voor hen werd. Roemenie zegevierde weder om over Joegoslavië, dat dit keer het ruwe spel wel kon vergeten, daar Piet Leeghwa- ter bijzonder goed op de hoogte is van de trucs. In een vervelende wedstrijd met talloze P's trok Roemenie aan het langste eind. Ik moet zeggen, dat de Chine zen er alles aan gedaan heb ben om dit toernooi succesvol te laten verlopen. Hier en daar werden foutjes gemaakt, zo als bijvoorbeeld bij de slui tingsceremonie. Alleen de eerste drie behoefden toen in de zaal te verschijnen, zodat wij, die aanvankelijk ook verwacht werden, hetgeen la ter werd gewijzigd, de hele avond voor Jan Oen in onze trainingspakken hadden zit ten wachten. Om een reis te mogen maken haar het verre en onbekende China is natuurlijk geweldig, maar ik zeg er wel meteen bij, dat het land op zich me een beetje is tegengevallen. De mensen wonen en leven vrij armoedig. Ze bezitten haast niets, er is een enorme schaarste aan de primaire le vensbehoeften zoals levens middelen. Om een eenvoudi ge fiets te kunnen kopen moe ten ze maanden sparen. Toch zie je hier en daar warenhui zen waar mooie en dure spul letjes staan uitgestald. Voor de gewonen Chinees van de straat zijn deze winkels ver boden gebied, alleen buiten landers en in het buitenland wonende (gefortuneerde) Chinezen mogen er binnen. Waarschijnlijk omdat de ge wone mensen deze dingen toch niet kunnen betalen en misschien ook wel om al deze mooie dingen buiten hun ge zichtsveld te houdenIn ons hotel mogen zij trouwens ook niet komen. Te luxe. lik heb ontzettend veel lol gehad toen ik met mijn 'slapie' Cock van de Lagemaat de straat opging om cadeaus te kopen. Binnen een mum van tijd stond de winkel die we bin nengingen stampvol met eerst vrij schuwe, maar later breeduit lachende, Chinezen. Cock stond allerlei zottigheid te verkopen en dat sloeg goed in. Zwaaiend met zijn MAO- pet en diepe buigingen ma kend verliet hij tenslotte de zaak. Het barst trouwens van de men sen in Peking, het lijkt of het de hele dag één groot spitsuur is. Overal zie je mensen, lo pend, fietsend, hangend in een bus of zittend op de straat. Het verkeer is een bende. Ze kennen hier maar twee re gels: rechts houden en stop pen voor het rode licht. Voor de rest komt het er op aan wie het hardst kan toeteren. Na het uitgaan van de fabrieken is het één groot claxoncon cert. Op de terugreis doen we, voor we in Hongkong arriveren, eerst nog Shanghai en Canton aan waar we de strijd zullen aanbinden met de plaatselij ke basketbalteams. We reizen per trein, zodat we ons een goed beeld kunnen vormen van het land. Vanuit Hong kong vertrekken we met het vliegtuig dan naar Nederland. De reis zit er bijna op. Een on vergetelijk gebeuren. China heeft bij iedereen een enorme indruk achtergelaten. Toch zijn de meesten blij, dat ze binnenkort weer 'vaste grond' onder de voeten heb ben. Vanuit Peking. HANS VAN ROODEN Achtervolging De Duitser Podlesch op weg naar zijn gouden medaille tijdens de staijersfinale HAARLEM (GPD) - Het Neder landse honkbalteam heeft gis termiddag een van de vreemdste wedstrijden uit de historie ge speeld. De mannen van coach Ernie Mijers sloegen tegen Zuid- Korea niet minder dan vier ho meruns (Urbanus, Richardson, Smith en Smit), maar maakten in het veld zoveel fouten - zes wer den er officieel gescoord, maar er werd nog veel meer knoeiwerk afgeleverd - dat er desondanks geen tweede overwinning op de BAGUIO - De dertiende partij van de tweekamp om het wereld kampioenschap schaken tussen Karpov en Kortsjnoi die in Ba- guio worden gehouden, zal mor gen hervat worden. De partij werd donderdag bij de 41ste zet afgebroken en uitgesteld op ver zoek van de uitdager. De veertiende partij wordt vandaag gespeeld. Karpov speelt met wit. Aziaten inzat. Zuid-Korea revan cheerde zich voor de op de ope ningsdag geleden nederlaag (4-5) door nu met 9-8 te winnen. De winnende run van Hyo Jo Chan was het gevolg van verkeerd uit vallen van een gok van Mijers. In de laatste slagbeurt van de Zuid- koreanen, bij de stand 8-8, haalde de Amerikaan een extra man naar het binnenveld. In het outfield bleven daardoor maar twee man (Richardson en Horeman) over. Een dergelijke tactiek is zinvol bij een niet al te verre klap. II Hwan Kim raakte de bal echter vol en Hyo Jo Chan kon de thuis plaat bereiken. Top honkbal De avondwedstrijd tussen wereld kampioen Cuba en Japan werd een ontmoeting om nooit te ver geten. Het was, daaraan hoeft nauwelijks te worden getwijfeld, de beste wedstrijd die ooit op Nederlands grondgebied is ge speeld. Na negen volledige in nings was de stand 1-1 en dat was na 2,5 inning verlenging nog al tijd het geval. Het laatste woord was aan Cuba. De vervangende Japanse werper Mori hield de Cubanen echter onder controle, al scheelde het bijzonder weinig of Munoz had de bal uit het veld geslagen. Nu werden de punten, via die 1-1 Gedeeld. Kobayasi, die via een honkslag on derweg gekomen,scoorde direct nadat Hino raak had geslagen Wat het Japanse veld daarna liet zien was superklasse. Tot en met de achtste inning kwam er slechts één Cubaan verder dan het eerste honk. De Japanse pitcher Isamu Kida kreeg even een inzinking en Cuba profiteerde onmiddellijk met een serie van drie honkslagen. Op de klap van Munoz, die in het toer nooi al vijf homeruns sloeg, kwam pinchrunner Ray Anglada binnen. 1-1 en dus verlenging. De allerlaatste klap van Antino Munoz, maakte tenslotte een eind aan een verrukkelijk avondje honkbal. Het eerste profseizoen van de Twentse wielrenner Herman Ponsteen, dreigde enkele weken geleden totaal te milsukken toen de KNWU hem niet naar het we reldkampioenschap achtervol ging wilde afvaardigen. Zijn tweede plaats in het nationale ti- teltoernooi (10 seconden langza mer dan winnaar Roy Schuiten vond de wielerbond een te zwak ke basis. En voor de in het baan- rijden gespecialiseerde Pon steen, die in de wegkoersen zijn naam als beroepsrenner niet kon bevestigen, was dat een rampza lige beslissing. „Dat gaat me", becijferde hij, „aan contracten deze winter zeker dertig mille kosten". Uiteindelijk mocht Ponsteen - na een vergadering waarin de wie- Ierautoriteiten over hun hart streken - toch en de daardoor ontstane kans om zich in de be langstelling te fietsen greep hij op sensationele wijze. In een schitte rende race tegen de Belgische ve teraan Ferdinand Bracke (twee keer wereldkampioen op dit on derdeel en in 1967 met 48,934 ki lometer uurrecordhouder) verbe terde hij tijdens de kwalificaties de beste wereldprestatie op dit nummer met maar üefst vijf se conden: 5.46.72, Ponsteens in drukwekkende krachtsexplosie kon echter niet tot officieel we reldrecord worden verheven omdat de internationale regle menten voorschrijven dat de renner daarvoor alleen in de baan gereden moet hebben. Zonder een moment van verslap ping, had Herman Ponsteen zich zo stevig op die tijd vastgebeten dat hij als beste van de 16 deel nemers naar de kwartfinales ging. In die strijd om een plaats bij de laatste vier plaatste Herman Pon steen zich moeiteloos in zijn wed strijd tegen de Italiaan Dino Por- rini die hij - net als Ferdinand Bracke - inliep. In tijd betaalde Ponsteen echter de tol voor zijn inspanning die nodig was om eerder op de dag zijn wereldpres- tatie te vestigen. Hij kwam uit op 6.01,46. de slechtste tijd van de kwartfinale, waardoor hij Rov Schuiten als maker van de beste tijd (5.54,04) zou moeten treffen in de halve finales. De reglementen besparen landgenoten echter van dit soort confrontaties, hetgeen betekent dat Herman Ponsteen het moet opnemen tegen de ma ker van de tweede beste tijd, ti telverdediger Gregor Braun. Roy Schsiten bereikte de selecte groep van de laatste vier na een moeizame start. In de kwalifica tie tegen de op zijn aërodynami sche fiets rijdende Daniel Gisi- ger, kwam hij met 5.58,41 tot de vierde tijd. Ten koste van Gun- ther Schumachter bereikte Schuiten, zoals verwacht, de hal ve finales, waarin hij Jean-Luc van den Broucke treft. Ondermaatse tijd Met de ondermaatse tijd van 4.29.37. die bij lange na niet toe reikend was vooreen plaats bij de laatste acht, zette de achtervol- gingsploeg in feite een traditie van de laatste jaren voort. Al thans in zoverre, dat het toe komstbeeld ook op dit onderdeel weinig of geen perspectief meer biedt wanneer de Wielerunie op de oude voet doorgaat. Maar zo mogelijk nog schrijnender dan de tijd was de klassering van het Oranje-kwartet, bestaande uit Geert Schipper, Dick van Eg- mond, Hennie Stamsnijder en (toch) Gerrit Mohlman, dat nota- bene nog voorrang moest verle nen aan een toch onbeduidende wielernatie als Nieuw-Zeeland. Bovendien was Tsjechoslowa- kije, dat praktisch de volledige vier kilometer met drie man moest rijden, nog bijna drie se conden sneller, terwijl de Oost duitsers slechts 4.17.97 voor de afstand nodig hadden. Dames Het goud en zilver op de indivi duele achtervolging bij de dames kan Nederland daarentegen normaliter niet meer ontgaan. De overmacht die Keetie van Oosten en Anne Riemersma zowel in de kwalificaties en als gisteravond in kwartfinales aan de dag leg den, degradeerden de concurren tie tot een groepje goedwillende figuranten. Indrukwekkend was de manier waarop Keetie van Oosten in haar kwalificatierit de zesvoudige we reldkampioene Tamara Gar- kuchnina inliep en bovendien de 3000 meter aflegde in een tijd. die niet alleen 13 seconden onder haar persoonlijke record lag, maar met welke chrono (3.49.54) zij het van 1974 daterende we reldrecord van Garkuchina met drie seconden omlaag bracht. In haar tweede rit deed de Zeeuwse het nogeens dunnetjes over. Na iets meer dan twee minuten had Keetie van Oosten de Belgische Nicole van den Broeck reeds ach terhaald en haar tijd (3.52,32) was andermaalvan superieur gehalte De Tsjech Anton Tkac won de fi nale sprint van de Rus Emanuel Rusch. MÜNCHEN -Norbert Durpisch. de donderdagnacht doorzijn landgenoot Detlef Macha onttroonde wereldkampioen op de individuele achtervol ging, is positief bevonden bij het onderzoek naar stimulerende midde len. Ook de contra-expertise wees uit dat de Oostduitser in zijn slechts ternauwernood gewonnen rit uit de achtste finales tegen de Noor Iver- sen efedrine heeft gebruikt. Dit bracht het urine-onderzoek aan het licht dat in Keulen werd verricht door oud-wielrenner Manfred Donicher. Het is de tweede keer dat het thema doping bij een wereldkampioenschap wielrennen actueel is. Eerder was dat het geval in 1975 in Luik, toen het Poolse tandemduo Kocot-Kotlinski niet op de dopingcontrole ver scheen en daarop de wereldtitel werd ontnomen. vervoerd. Die mogelijkheid zou de Oostduitsers zijn onthouden. Boven dien hebben zij bezwaar aangetekend tegen het feit dat de verpakking van deze tweede urine-staal niet onbeschadigd in Keulen erd. izyn^ Pas ir Art/Aits// P4AAG AA/YL2T Sf¥M/VS£ COSPt ZUA/v?srr <5£77?Or- y

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11