Zwerfvuil neemt steeds meer toe Wervelende kleurrijke schaatsshow 't Camphuy 't Camphuys 't Camphuys "Leidse speeltuinen zijn nog altijd springlevend 't Camphuys 't Camphuys 't Camphuys 't Camphuys 't Camphuys 't Camphuys VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1978 Leidetiaar met neus op feiten gedrukt LEIDEN - De komende weken zullen de Leide- - naars met de neus worden gedrukt op het probleem van het zwerfvuil. Zwerfvuil is een nieuwe benaming voor een al sinds jaar en dag bestaande vervuilingsvorm. Namelijk die wordt veroorzaakt doordat mensen afval deponeren op plaatsen waar dat niet mag: straten, pleinen, parken, plantsoenen, vijvers en grachten. Vuil dat zo op s wordt gedeponeerd heeft een grote kan De aandacht zal op het zwerfvuil worden gevestigd via een aan dit onderwerp gewijde tentoonstel ling en fotoprijsvraag, alsmede aan een enquête, die onder de Leidenaars wordt gehouden door eerstejaarsstudenten van Miner va. Aan de enquête is een inven tarisering van het zwerfvuil in di verse wijken en een schoon maakactie gekoppeld. Het project zwerfvuil is tot stand gekomen door samenwerking van de reinigingsdienst, de plant- Vakantiebezigheden Mierennest, Morsweg - Open huis in het clubhuis Zevensprong, Bernhardkade - Indianenfeest vanaf 10 uur Klinker, Berlagestraat - Plein tekenen ('s morgens) en le vend ganzenbordspel Cs middags) Op Eigen Wieken, Valkenpad - spel van 10-12 uur Mirt/'t Honk, Lage Rijndijk - Poppenkast om 14 uur Volkshuis, Apothekersdijk - Film 10-12 uur ADVERTENTIE LEIDEN - PvdA-onderhande- lingsleider Van Dam heeft de PvdA-fractie afgelopen woens dag tijdens de besloten vergade ring over de vorming van een college van burgemeester en wethouders geadviseerd een keuze te doen voor een coalitie met de WD. Dit is uit de kring van de PvdA-fractie naar buiten gekomen. De voorkeur van de eerste PvdA- onderhandelaar is gebaseerd op de grotere stabiliteit die een PvdA/WD-college heeft boven een links minderheidscollege met steun van de PSP. Van Dam is van mening dat de PvdA in een minderheidscollege teveel af hankelijk is van andere partijen. De PvdA-leider wilde in dit sta dium zelf overigens geen toelich ting geven op zijn voorkeur. Hij zei geen behoefte te hebben "via de krant met de fractie te discus sieren". De fractie hield afgelo pen woensdag een eerste oriënte rende ronde over de verdere col legeonderhandelingen en gaat vanavond verder. Bij de eerste peiling van de menin gen bleek de fractie nog sterk verdeeld. Het merendeel van de - overigens niet volledige - fractie bleek nog geen definitief stand punt te hebben of sprak zich nog niet uit. De voorkeur van de frac tieleden, die wel een uitspraak deden, was gelijkelijk verdeeld over voorstanders van een coali tie met de WD en een links col lege. In de* kring van de PvdA-fractie houdt men zich dan ook nog zeer op de vlakte over de uiteindelijke keuze. De verwachting is dat de fractie zeker niet eenstemmig zal zijn en nog naar beide kanten - VYD of een links college - uit kan vallen. LEIDEN - Voor het eerst sinds lan ge tijd heeft Leiden weer een ijs- revue binnen de stadsgrenzen Want het is al weer jaren geleden dat Holiday on Ice een serie voor stellingen in de Groenoordhal gaf. Gisteravond beleefde in de Ton Menken-hal aan de Vondel laan de Hollywood Ice Revue van Ted Shuffle zijn Nederlandse première. Het werd een werve lende schaatsshow, die vooral na de pauze dankzij een uitstekende belichting, fraaie kostumering en - wat het belangrijkste is - goede schaatsprestaties het helaas wat geringe publiek veel schaatsple zier verschafte Onmiskenbaar hoogtepunt in het programma vormen "De 24 uur in het leven van de man". Een cho reografisch knap doortimmerd gedeelte met een mixage van "Saturday night fever" en "West side story"-invloeden. Een on derdeel ook waar de ster van de show de atletisch gebouwde Leslie Robinson een belangrijk deel van het moeilijke schaats- werk voor zijn rekening neemt. Waarmee niets gezegd is ten nadele van het paar Lisa Illslev en Dan Henrv dat ook zijn steentje bij draagt aan het welslagen van dit programma-onderdeel. De ont dekking van de avond was voor mij de nog jeugdige Lenèl van den Berg. die vorig jaar in Zuid- Afrika tot sportman van het jaar werd uitgeroepen en bovendien nationaal schaatskampioen in dat land was. In het Kozakken- festival laat hij een aantal zeer gedurfde sprongen zien en ra zendsnelle pirouettes. Op dat laatste punt mogen de prestaties van Leslie Robinson er trouwens ook zijn. Een- belangrijk stempel op deze nieuwe Amerikaanse ijsshow wordt gedrukt door Ann-Marga- ret Frei, de Zweedse - natuurlijk blonde - schaatsrijdster die ooit meedeed aan de Olympische Spelen. Voor de pauze is ze in de rol van Assepoester in het gelijk namige sprookje te zien. De an-" dere hoofdrol, die van prins, wordt geschaatst door Mike Cha- pin. Enkele jaren geleden won hij in de Verenigde Staten de bron zen medaille in het kampioen schap voor juniores. En dan is er nog Gerti Schanderl, die in d e afgelopen jaren viermaal de Duitse kunstrijtitel in de wacht sleepte (het laatst in '76). Na een solo-optreden voor de pauze vervult ze na de pauze een belangrijke rol tijdens het Ko zakken-festival. Geen ijsrevue is compleet zonder het komische en het avontuurlij ke nummer. Wat dat betreft is er bijvoorbeeld Philippe Tóusson, aangeprezen als de snelste schaatser ter wereld, die zijn act besluit met een salto in een tobbe water. Voor het avontuurlijke element moet de ver- en hoog springer Steve Baxter zorgen, maar het kwam gisteravond niet allemaal even goed uit de verf Zoals in de inleiding al geconsta teerd wordt, is de kostumering uitstekend verzorgd. Dat maakt bijvoorbeeld van het slotnummer "Hello London", waarin alle ar tiesten en de balletgroep nog eens aan bod komen, een uiterst kleurig spektakel. De publieke soenendienst, de afdeling milieu zaken van de gemeente, Minerva en enkele wijkcomités. Maandag 21 augustus gaat het project van start in het Hoge Morskwartier. Een groep van zestig "eerste jaars" trekt de wijk in en krijgt verschillende taken toebedeeld. Zo zijn er drie fotografen die het aangetroffen zwerfvuil op de ge voelige plaat vastleggen om een indruk te krijgen hoe schoon of hoe vuil een bepaald gebied is. Dertien zogenaamde "tellers" te kenen op tellijsten aan wat er per straat aan zwerfvuil wordt aange troffen. Verder gaan 15 enquê teurs op pad om een aantal adres sen in de wijk te bezoeken. Aan de hand van een vragenlijst zul len de bezochte gezinnen worden gevraagd naar een oordeel over de vervuiling van de stad, de wij ze waarop men zelf te werk gaat en of men suggesties heeft hoe het probleem zou kunnen wor den opgelost. De steekproef-enquéte is bedoeld om een inzicht te krijgen of de Leidse bevolking het zwerfvuil als een probleem ziet. wat de houding van de bevolking is en welke oorzaken er zouden kun- ""i zijn voor het zwerfvuil- pru,.. Foto Tenslotte zal bijna de helft van de groep het op de straat en in het openbaar groen aanwezige zwerfvuil bij elkaar vegen en ver zamelen. Ook die "oogst" zal weer worden gefotografeerd. Op die manier wil men de bevolking confronteren met het feit dat één papiertje op straat niets is, maar dat het alles bij elkaar toch een flink stuk verontreiniging ver oorzaakt. In de veertien dagen die daarop volgen komen de volgende wij ken aan de beurt: 22 augustus Transvaalbuurt/Lage Morskwar tier, 24 augustus Pieters- en Aca- demiewijk, 25 augustus Zeehel denbuurt/De Waard, 28 augustus Slaaghbuurt/Merenwijk, 29 au gustus Zuid-West. 31 augustus De Kooi. 1 september Pancras- Oost-West en Havenwijk. Alle studenten die aan het project meewerken zullen zelf ook wor den geënquêteerd. Tegelijkertijd met het "wijkgebeu- ren" organiseert de gemeentelij ke afdeling voor milieuzaken een tentoonstelling voor de Leidse bevolking onder de titel "Zwerf vuil en milieu". De expositie wordt gehouden in het leeg staande schoolgebouw aan het Rapenburg 48 en is geopend van zondag 27 augustus toten met za terdag 9 september. De openings tijd is dagelijks (ook zondag) van 11 tot 17.30 uur en de toegang is In de school is onder meer een ex positie ondergebracht van het ministerie van CRM getiteld 'Te dere dag milieudag". "Archeolo gie van de berm" is een onderdeel dat werd samengesteld door reclame- en publiciteitsman Hans Ferrée, terwijl een aantal objecten die samengesteld zijn uit afval en sloopmaterialen zal worden tentoongesteld. De ob jecten zijn van de Leidse kunste naar Henk Gosses. Ter complete ring zijn er verschillende foto-in zendingen. onder meer over het werk van de gemeentereiniging en foto's die door studenten wor den gemaakt. Tentoonstelling Bovendien hoopt men op de ten toonstelling ook een aantal foto's te kunnen exposeren, die zijn in gezonden voor de fotowedstrijd. Elke Leidse burger kan aan deze wedstrijd deelnemen. De op dracht is om door middel van fo to's de aandacht op het zwerf- vuilprobleem te vestigen. Daarbij gaat het niet zozeer om het vast leggen van een hoop vuil, maar om het verband tussen oorzaak en gevolg van bepaalde vormen van verontreiniging vast te leg gen. De foto's moeten worden opge stuurd naar het bureau Voorlich ting van het Leidse stadhuis of kunnen worden afgegeven bij de informatiebalie. Dat moet gebeu ren voor 30 augustus. Een des kundige jury zal drie prijswin nende foto's uit de inzendingen kiezen. Hoe groot het probleem van het zwerfvuil in Leiden is mag blijken uit het feit dat in 1976 twee miljoen gulden werd uitge-i geven aan de straatveegdienst; anders gezegd: voor het oprui men van zwerfvuil. De hoeveelheid opgeveegd straat- vuil is van 1975 tot 1976 verdub beld. De stijging is daarna wat minder spectaculair geweest, maar de hoeveelheid op straat aanwezig afval neemt nog steeds toe See 'Assepoeste belangstelling was gisteravond wat aan de bescheiden kant. En dat sloot eigenlijk niet aan bij het enthousiasme dat door de groep van Ted Shuffle op de ijsvloer werd gelegd. Mogelijk wordt dat de komende dagen anders want de Hollywood Ice Revue blijft nog tot volgende week dinsdag in Leiden. Elke. stelling en zaterdag en zondag zijn er bovendien twee matinees voor de jeugd. BRAM VAN LEEUWEN an de show "Hello London Portier Geuke rechtsen Henk Weeda links): "Het is hu grote familie". Hoe groot is tegenwoordig de belangstelling voor de speel tuinen in Leiden? En in het bijzonder hoe groot is de be langstelling in deze zomer vakantie? Met die vraagstel ling op zak zijn we bij een aantal speeltuinen in Leiden eens een kijkje gaan nemen. Bij de eerste de beste was het al meteen raak. Pas na drie keer goed kijken kon in een uithoek van de tuin een paar spelende kinderen worden ontdekt. Voor de rest was het er akelig stil en leeg. Ook in het por tiershuisje was niemand te bekennnen.Bij navraag bleek dat de portier ziek was. Ze nuwen meneer", zo werd er gezegd. Waar die zenuwen het gevolg van waren werd er maar niet bij verteld. Op naar de volgende speeltuin, die van speeltuinvereniging Westerkwartier in de Ten Ka- testraat. Aanvankelijk leek de gang naar deze tuin even eens alles behalve geslaagd want ook hier was vrijwel niemand te ontdekken. Be halve de stilte viel het echter ook op dat deze tuin er prima onderhouden uitzag. In de luwte van de fraaie opstallin- gen bleek zelfs een klein zwembadje te liggen. Portier Geuke, samen met be heerder Henk Weeda verant woordelijk voor het fraaie ui terlijk van de tuin en de daarbij behorende gebouwen: "Dat badje is de grote trek pleister van deze tuin. Zodra komen ze zelfs uit Leiderdorp speciaal hierheen". Henk Weeda: "Je maakt hier dagen mee dat het badje zo vol is dat je haast over de hoofden van de kinderen kunt lopen. Het is deze zomervakantie dan ook lekker druk. Gemiddeld ko men hier per dag zo'n 60,70 kinderen en op warme dagen vaak meer dcvn honderd. "Weetjewat ikhet mooieopdeze tuin viyid? De omgang van de grotere kinderen met de klein tjes. Grote kinderen nemen vaak de kleineren onder hun hoede en trekken rustig een morgen of een middag met ze op. Een enkele keer gebeurt het wel eens dat een grote ruzie heeft met een kleintje. Meestal komen er dan onmiddellijk een paar jongens die het voor dat kleintje opnemen en die grote knaap subiet het bad in keilen. "Even afkoelen"heet dat dan. Geuke: "Deze buurt is net één grote familie. Wan neer er hier iets moet worden opgeknapt krijg je onmiddel lijk van alle kanten hulp aan geboden". Henk Weeda: "Vorig jaar kwa men we bijvoorbeeld de dag voor het Sinterklaasfeest zon der Sinterklaas te zitten. Eén noodkreet en gelijk stonden er vijf nieuwe Sinten klaar, ik bedoel maar. Twee jaar terug hebben we hier brand gehad, het hele speeltuingebouw brandde af. Met z'n allen heb ben we het in een jaar tijd •>r> weer weten op te bouwen en hebben we er zelfs een nieuw gebouw bij kunnen krijgen". Geuke: "Ook de hulp en me dewerking die we toen van wethouder Tesselaar hebben gehad was ronduit fantas tisch" Speeltuinvereniging Noorder kwartier aan de Anna van Saksenstraat bestaat (evenals Weslerkwartier trouwens) vijftig jaar. Al die vijftig jaar is de heer Wolff bij het speel- tuingebeuren in deze wijk be trokken geweest. Wolff: "Deze zomer is took hier lekker druk geweest. Het gaat volgens mij dan ook nog uitstekend met de speeltuinen. Je kunt rustig zeggen dat de speeltuinen in Leiden nog altijd springle vend ADVERTENTIE STEAKHOUSE STEAKHOUSE naar u te gast bent bij de slager zeil, dus een garantie voor een goed stukje vlees STEAKHOUSE waar u zelfs na de schouwburg nog uw honger kunt stillen, (keuken open tot 24.00 uur) STEAKHOUSE met aantrekkelijke weekmenu's zoals deze week Crab-cocktail Duitse biefstuk Pêche melba voor slechts 25. STlAKHOUSE welkom bent' STEAKHOUSE een ideale pleisterplaats met veel parkeerruimte, dichtbij rijksweg A44 STEAKHOUSE ^indt t i de Rhijngeesterstraatweg 43 Oegstgeest (achter r k kerk) Voor tafelreservering belt u 154513 b g g 153191 STEAKHOUSE is geopend op maand t/m vrijd. V 12 00 u tot 24 00 u 's Zaterdags vanaf 17.00 u. 's Zondags gesloten Tot ziens in STEAKHOUSE DEALER VAN p.A. BOUSSAC GORDIJNEN PLOEG TAPIJT GORDIJNEN BESOUW TAPIJT Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Leiden Telefoon 071-142627

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3