Ruiters maken in Aken hun belofte waar Nederlandse sprinters stellen teleur op WK-wielrennen mui.um snelste soldaten Priem de meest actieve renner in 'trimclub' Gijsbers: één der Zilver op WK-springen VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1978 PAGINA 11 MIKKELI - Koen Gijsbers, de Nederlandse kampioen en recordhouder (46,20) op de 400 meter, is op de tweede dag van de wereldkampioen schappen atletiek voor militairen in Mikkeli (Fin) als tweede geëindigd op zijn specialiteit. De KMA-student uit Leiden liep de400 meter in 46.84 seconden. Toine van de Goolberg. de pas ontslagen nationale atletiektrairrer. hoopt via zijn talenten als atleet alsnog een ticket voor de Europese atletiek- kampioenschappen in Praag te bemachtigen. Van de Goolberg. jarenlang recordhouder op de 400 meter, heeft zich daartoe als lid aangemeld bij een atletiekvereniging, in casu het Arn hemse CIKO'66. Hierdoor is hij gemachtigd deel te nemen aan sterk bezette wedstrijden om de Ivo van Damme Memorial in Brussel, die vandaag beginnen. Van de Goolberg wil proberen via een toptijd op de 400 m (hij denkt aan 47 sec. rond) zich alsnog te kwalificeren. MAASTRICHT (GPD) - Cees Priem is bepaald niet de meest eerzuchtige cou reur, die in het peloton rondfietst. De rustige Zeeuw heeft zich allang verzoend met het feit dat hij nooit een vedette zal worden. Toch wint Priem regelmatig zijn koersen. Af en toe vlamt namelijk de lust in hem op om ook bejubeld te worden. En als hij niet te veel moordend werk voor zijn ploeg moet verzetten, grijpt hij zijn kans. Gisteren in de ten onrechte als ko- ninginnerit aangekondigde etappe van de Proftour Neder land, was er zo'n uitgelezen mo gelijkheid. In de laatste kilome ters sprong hij weg uit het com plete peloton en finishte met een krappe 100' meter voor sprong. „Wat heeft dat laatste stukje veel kracht gekost", verzuchtte Priem, die zijn achtste overwin ning van dit seizoen boekte. „Op de klimmetjes heb ik me bewust niet geforceerd en ik had wel ge dacht dat alles bij elkaar zou blij ven. Daar had per slot van reke ning iedereen belang bij". De re denering van Priem klopte goed. Nadat hij tien kilometer voor het einde de solist Willy Govaerts had teruggepakt en daarna werd opgeslokt door het peloton, ging hij een kilometer voor het einde opnieuw weg. Na een ritzege in Glasgow-Londen en een etappe winst in de Ronde van België pakte hij weer een bloementuil in een grotere wedstrijd. Maar de vlammende, korte finale van de tien kilometer lange rit kon de landerige sfeer van de hele koers geenszins compenseren. Het werd een vlakke rit door heuvellandschap. Dat kan alle maal in de wielersport en vooral in de Proftour Nederland. Want voor het vierde jaar bracht het geplooide landschap weinig be weging in de groep. Het etiket „De trimclub van koersdirecteur Nico de Vries", dat enkele jaren geleden al op de Proftour werd geplakt, kwam weer te voor schijn. Nu herbergde de wedstrijd ook weinig venijnige klimmetjes. Alleen de Cauberg, de Keuteberg en de Piemert zijn beklimmingen die enige naam mogen hebben en ook in de Gold Race voorkomen. Maar ook op die bulten bleef het rustig. Opvallend was echter wel de prestatie van oranjetrui-dra ger Daniel Willems op de Keute berg. Daar was bonificatie te verdienen en nadat de eenzame Govaerts over de pui was gegaan, werd er in het peloton een leuke beklim ming gereden. Jan Raas nam een voorsprong van tien meter, maar toen hij omkeek bleek ineens MÜNCHEN (ANP) - Gister avond laat gingen drie Oost- duit-se vlaggen in top. Nadat Uwe Unt.erwaider zich na zijn ritzege op Buiidue zeker had gesteld van de bronzen me daille, pakte de negentienja rige Detlef Macha de gouden plak van het achtervolgings nummer. Met verbluffende regelmaat fietste hij van zijn medefinalist en landgenoot Norbert Durpisch weg en kon jubelend de hoofdprijs in ont vangst nemen. Macha is van een nieuwe gene ratie, die van Taasch en Hesslich, Thoms en Hönisch. De faam van ouderen als Un terwalder en Durpisch was voor hem geen rem, eerder een- stimulans. Het achtervol- gingstoernooi van München heeft hij gebruikt om defini tief door ie breken. Hij kwam met een indrukwekkende ere lijst uit de juniorenkam pioenschappen naar Beieren. Derde met de Oostduitse ploeg in zowel de ploegachtervol ging op de baan als de ploe gentijdrit op de weg in 1975. Een jaar later was het 'Oost- duitse kwartel met Macha de sterkste juniorenploegHij had als beste tijd over de vier kilometer 4 minuten en 45 se conden gereden op de snelle Weense overdekte baan, Niettemin was Macha voor de buitenwereld tot de eerste rit ten van de achtervolging een bijna-onbekende. Dat veran derde in de kwalificaties en via tijden van 436. 438. 4.46 en 4.44 werd hij finalist en te genstander van Norbert Dur pisch in de finale. De erfenis van Thomas Huschke moest worden herverdeeld nadat in 1977 Durpisch en Unterwal der zich als eerste gegadigden hadden aangemeld. Detlef Macha heeft daarmee geen genoegen icillen nemen. Een gebroken hand vorig jaar heeft'zijn loopbaan onderbro ken, niet afgebroken. Na ziek te in dit voorseizoen heeft hij zich niet rechtstreeks kunnen kwalificeren via de strijd om Daar zette Macha de eerste stappen naar zijn eerste we reldtitel bij de amateurs. Om de laatste stap te doen moest hij in de eindstrijd Norbert Durpisch verslaan. Hij deed het met de macht van een vol groeid coureur, de regelmaat van een routinier en de zeker heid van een groot kampioen. Op het onderdeel sprint zijn Lau Veldt en Sjaak Pieters in zowel de achtste finales als de herkansingen daarop afge serveerd. Vooral voor Pieterc was de eliminatie nogal hard omdat hij werkelijk geen en kele kans heeft gehad op een betere klassering dan twee keer derde in de twee ritten met drie man. Veldt daaren tegen was in de achtste finales werkelijk erg dicht bij de laatste acht in zijn gevecht met Dazzan en Giebken. De finishfoto scheidde de drie man, die gelijk over de streep schenen te zijn gekomen Veldt bleek de derde van het trio en moest naar de herkansing Daarin besteedde Veldt te veel In het stayerstoernooi zijn de eerste boetes gevallen. Pol de Paepe, ruim twintig jaar geleden wereldkampioen stayers bij de professionals en in München gangmaker van Guido van Meel, kreeg 500 Zwitserse franken straf omdat hij in weerwil van talrijke waarschuwingen te hoog was blijven rijden. Zijn Franse collega Larcher werd beboet met 750 franken we gens verdedigend rijden. aandacht, aan de Italiaan Rossi, die hij kennelijk meer trucs had toegedacht dan Joe- ralev. Dat uitgangspunt was juist, maar Joeralev liet de twee vechten en sprintte in fei te rechtstreeks naar huis. Sjaak Pieters was eerder op de Oostduitser Hesslich en Joe ralev uit de Sovjet Unie ge stuit. Pieters heeft vooral zichzelf de das omgedaannu hij zichzelf opsloot in de strijd met mannen die toch iets meer snelheid in de benen hebben dan hij. De geschiedenis zou zich voor Pieters in de her kansing herhalen. Scheller (V/dl) noch Finamore (Ita) waren sneller, maar toonden zich wel allebei wat gehaai der en zeker slimmer. Pieters werd een kansloze derde, hoewel de tijd die winnaar Scheller maakte, 11.40 secon den ook ruim binnen zijn mo gelijkheden lag. De Belg Guido van Meel is win naar geworden van de eerste herkansingsrit van de ama- teurstayers. Hij zal met de Italiaan Baslinello, die de tweede herkansingsrit won, de Nederlanders Minheboo, Pronk,Rietveld en de Duitsers Podlesch, Breuer en Schutz ontmoeten. Hetsprinttoemooi van de dames had in München precies hetzelfde residtaat als in San Cristobal. Kampioene werd de Russische DatinaZa- reva voor de Amerikaanse Sue Novarra en de Tsjechi sche Iva Zalickova. de Oostduitse titels. Maar coach Dieter Hermann bleef vertrouwen schenken in de jonge Thüringer en gaf hem de kans zich alsnog te plaat sen via enkele selectiewed strijden kort voor München begon De Nederlandse ruiler-equipe maakte in Aken een belofte waar. De ploeg werd achter Engeland tweede hindernis in de fout en kreeg acht strafpunten. Ebben reed nu een uitstekend parkoers en vergiste zich alleen als een van de weinigen op het vijfde obstakel (4 strafpunten). De rit van Henk Nooren vormde het hoogtepunt van het Ne derlandse optreden. Hij kwam geen enkele maal in moeilijkheden en reed voor het eerst in Aken foutloos. Op dat moment kon Nederland alleen nog wereldkampioen worden als David Broome minimaal twee fouten zou maken en Heins een nul ach ter zijn naam kreeg. De Britse oud-wereldkampioen is er de man niet naar onder druk zijn beheersing te ver liezen. De schimmel Phileo had er alleen op de sloot geen zin in. Het bleef bij vier straf punten voor Broome en daarmee was het goud voor zijn ploeg. Nederland kon het zilver niet meer mislopen, daarvoor was de voorsprong op de Amerikanen al te groot. "Ik zie in dit resultaat een be vestiging van de uitslagen van Wenen", zei een stralende chef déquipe Ben Arts na af loop. En de 48-jarige nestor Anton Ebben vertelde aan ie dereen die het maar horen wilde: "Wat een geluk dat Wieken bij de ploeg is geko men. Nu maar hopen dat we alles zo een tijdje bij elkaar kunnen houden" De vierde en zesde plaats van Nooren en Heins in het per soonlijke klassement bieden goede perspectieven voor tenminste één Nederlandse vertegenwoordiger in de fi nale van vier deelnemers, die voor zondag op het pro gramma staat. Arts: "Ik heb parkoersbouwer Brinck- mann al horen zeggen dat het zaterdag zwaar gaat worden. Dat is alleen maar in het voordeel van onze paarden, die stuk voor stuk de moei lijkste hindernissen niet uit de weg gaan. Allan Sil kan het misschien nog niet voor hon derd procent aan. Voorlopig ben ik onjzettend blij dat we Wieken erbij hebben". Michael Matz plaatste zich met zijn twee foutloze ronden aan het hoofd van het klassement. Hij passeerde de Westduitser Gerd Wiltfang, die in de t>veede manche met Roman de sloot niet goed wist te ne men en op vier strafpunten staat. Matz heeft 2,15 straf punten, opgelopen tijdens het jachtspringconcours. De Ier Eddie Macken, die met Boomerang steeds als favo riet is beschouwd, nestelde zich met in totaal 6,15 straf punten op de derde plaats. Vlak voor Nooren. Tussen de twee beste Nederlanders staat dan nog de Brit David Broome met 9,25 strafpunten. Heins heeft in totaal 11,55 strafpunten. Tussen dit zestal moeten eigenlijk de vier fina listen voor zondag wel wor den gezocht. Cees Priem won gisteren de derde etappe van de Ronde van Nederland Willems aan zijn wiel te zitten. „Ik weet echt niet waar die vandaan ié gekomen", zei Raas. Willems had het parcours echter aandach tig bestudeerd. Hij wist in grote lijnen wat hem te wachten stond. Achter Raas kwam hij als derde boven, waarmee hij zijn leiders positie versterkte. Na 10 kilometer ontsnapte Gerrie van Gerwen uit de groep, maal ais beschermer van Willems ging Walter Godefroot mee. De ont snapping reikte niet verder dan 30 kilometer, omdat de Belg geen kopwerk deed. Nadat het duo was teruggevallen, viel er een rust over het peloton, die goed harmonieerde met de rustieke omgeving. Willy Govaerts van de formatie van ploegleider Lucien Willekens zette na 95 kilometer een solo in. Hij kreeg de zegen van de groten. Zijn achterstand van vijf minuten in het algemeen klassement was daar debet aan. Welisaar liep zijn voorsprong op tot 11 minuten, maar toen Didi Thurau en de andere ploegmak- kers van Willems zich aan de kop van de groep nestelden slonk die voorsprong snel. Op dat moment begon het spel, waaraan ook de ploeg van Peter Post (gisteren weer in hoogstei gen persoon aanwezig) flink in meespeelde. Priem pakte Go vaerts, maar werd ingelopen. Raas, Knetemann en Lubberding demarreerden om beurten. On der de rode vlag sprong Priem. Nu was het wel raak. Achter de Zeeuw won Johan van der Meer, de Limburger die is ontslagen bij de ploeg van Huub Harings en is opgenomen in de formatie van Henk Koopmans, de massale spurt om de tweede plaats. „Het was nogal een chaos bij de aankomst, omdat er veel mensen op de weg stonden. Daardoor konden er maar drie renners naast elkaar spurten. Ik zag op een bepaald moment een gat en daar ben ik ingedoken", zei Van der Meer. Als een kamikaze schoot hij af op zijn tweede twee de plaats van dit seizoen en ho pend op de minimale kans uitge zonden te worden naar het we reldkampioenschap op de Nur- burgring. „Want ik zou daar op dat lastige terrein toch heel wat kunnen doen voor de jongens", vertelde hij. UITSLAG DERDE ETAPPE: 1. Cees Priem (Ned-Post) 225 km in 5.23.23, 2. Johan van de Meer (Ned-Koopmans) op 4 sec., 3. Jan Krekels (Ned-Harings), 4. Rudy Pevenage (Bel-Jossart), 5. Walter Planckaert (Bel-Merckx). ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. Daniel Willems (Bel-Jossart) 17.36.36, 2. Guido van Calster (Bel-Merckx) op 5 sec., 3. Leo van Vliet (Ned-Caput) z.t., 4. Aad van den Hoek (Ned-Post) z.t., 5. Willy Planckaert (Bel-Merckx) op 8 sec., 6. Gerry Verlinden (Bel-Jos sart) z.t., 7. Gerrie Knetemann (Ned-Post) op 12 sec., 8. Etienne van der Helst (Bel-Merckx) op 57 sec., 9. Jan Raas (Ned-Post) op 1.34, 10. Cees Pxiem (Ned-Post) op 1.36. DAGPLOEGENKLASSEMENT: 1. Post 16.10.17, 2. Merckx 16.10.21, 3. Willekens z.t. ALGEMEEN PLOEGENKLAS- SEMENT: 1. Merckx 52.45.51, 2. Post 52.47.23, 3. Jossart z.t. PUNTENKLASSEMENT: 1. Van Vliet 41, 2. Willy Planckaert 36, 3 Van Calster 35. AKEN - "Fantastisch" Dat was het enige wat Henk Nooren, die vol gende week 24 jaar wordt, kon uitbrengen na zijn foutloze rit met de schimmel Pluco in de tweede manche van het zware parkoers over een lengte van 790 me ter met 14 hindernissen en 17 sprongen. In de eerste omloop liep Nooren vier strafpunten op. Hij ver stuurde zich voor de sloot en voelde het water om zich heen spatten, dit overkwam trou wens ook kanshebbers als David Broome (Gbr) en Gerd Wiltfang (Wdl). "Hebben we zilver?", vroeg Nooren aan de omstanders. Na het bevesti gend antwoord was het even stil. Toen klonk het: "Dat is toch heel wat in dit gezel schap?". Niemand kon de kleine man uit Zeist ongelijk geven. De Nederlandse ploeg had op de tweede dag van het we reldkampioenschap springen bijzonder homogeen gereden. Voortdurend waren de me dailles "in zicht". Op de eerste dag was al een kansrijke der de positie bereikt achter de Verenigde Staten qn Groot- Brittannië. Na de eex-ste man che lag bij wijze van spreken het zilver uitnodigend op Ne derland te wachten. De Ame rikanen, die een dag eei'der in het jachtspringconcours in hun element waxen, telden toch te veel zwakke plekken om aanspraak op goud te blij ven maken. Van de Nedei1- landers liepen Wieken, Noo ren en Heins vier strafpunten op. Ebben maakte twee springfouten. Groot-Bi'ittannië bleef ook in de tweede manche zeer sterk rij den. Met name Caroline Bradley, een van de drie ama zones in Aken, deed van zich spreken met twee foutloze rondes. Alleen in de eerste manche kwam daar'èen kwart sti'afpunt bij wegens over schrijding van de tijd. Wieken startte dit keer wat on zeker, ging al op de eei'ste

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11