"Moord op King werk van FBI Hartelijke ontvangst voor Hoea Uiterst links leider moet kabinet IJsland formeren Kans Portugees kabinet tot eeij minimum gedaald Carter over ongerust koers daling dollar Verzoek om gratie in W atergate- zaak door Carter verworpen James Earl Ray 11 Premier Filbinger wordt opgev< door Lothar olgd Spath Waterige verrassing DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1078 PAGINA 9 REYKJAVIK (DPA) - President Kristjan Eldjarn heeft gisteren de leider van de uiterst linkse IJslandse volksalliantie, Lud- vik Josefsson, verzocht een meerderheidskabinet te vor men. De volksalliantie bestaat uit de voormalige communisti sche partij waarin Josefsson een leidende rol speelde, en de linkse socialisten. Josefsson die gisteravond al be sprekingen voerde met de so ciaal-democraten en de libera len, is de derde politicus sinds de verkiezingen van 25 juni die poogt een regering te 1 Voor hem deden de sociaal-de mocratische leider Benedikt Groendal en de aftredende con servatieve premier Geir Hall- grimsson een vergeefse poging. Bij de verkiezingen bleef de con servatieve onafhankelijkheids partij ondanks stemmenverlies met 20 zetels de grootste partij in het 60 zetels tellende parle ment. Hallgrimsson probeerde begin augustus een uit alle par tijen bestaand kabinet te vor men. Kardinaal in Rome overleden VATICAANSTAD (ANP) - De Chinese kardinaal Joe Pin is gisteren in Rome overleden, zo heeft de woordvoerder van het Vaticaan meegedeeld. Kardinaal Joe Pin was aartsbis schop van Nanking maar hij verbleef in ballingschap op Taiwan. Zaterdag stortte de 77-jarige kerkvorst tijdens de uitvaartplechtigheid voor paus Paulus de zesde op het Sint Pietersplein in. Door de dood van kardinaal Joe Pin zijn er nog 111 kardinalen die aan het conclaaf ter ver kiezing van de opvolger van Paulus de zesde zullen deel nemen. LISSABON (UPI)-De laate hoop van kabinetsformatct Nobre da Costa op een pobek ak koord op lange termijin Por tugal is gisteren vervl<cn toen de communisten zich penlijk achter de socialisten staarden in hun verzet tegen hettreven van de man die door psident Eanes is aangewezen m een nieuwe regering te voren. Dit samengaan van communisten en socialisten zal ongetwijfeld leiden tot een snelle val van de nieuwe regering onder Nobre da Costa en het uitschrijven van nieuwe algemene verkiezingen. Het verzet van de communisten bleek uit de weigering van het communistische vakverbond om met de door Nobre da Costa regering werken en de aankondiging van een grote, tegen de plannen van Nobre da Costa gerichte beto ging, in de loop van het week einde. Toch gaat Nobre da Costa door met zijn plan vandaag een begin te maken met de vorming van een kabinet dat het land moet regeren tot er nieuwe verkiezin gen gehouden kunnen worden. WASHINGTON (UPI) - Presi dent Carter blijkt op 7 augus tus verzoeken om gratie te hebben verworpen van vier deelnemers aan de inbraak in het hoofdkwartier van de Democratische Partij in Was hington, gebouw „Waterga te", zo heeft het ministerie van justitie gisteren bekend gemaakt. De verzoeken waren afkomstig van Bernard Barker, Frank Sturgis, Virgilio Gonzalez en Eugenio Martinez - vier van de zeven mannen die werden veroordeeld wegens het be ramen of het uitvoeren van de inbraak in juni 1972. Barker, Sturgis, Gonzalez en Martinez kwamen in 1975, na het uitzitten van hun straf, vrij. Een presidentiële gratie zou hun strafblad weliswaar niet hebben uitgewist, maar wel zouden eventuele onaange- naame consequenties erdoor zijn uitgebleven. De weigering van Carter bete kent dat oud-president Nixon de enige betrokkene bij het Watergateschandaal blijft die presidentiële vergeving heeft gekregen. FRANKRIJK GAAT NIET IN OP VERZOEK VS PARIJS (GPD) - De Franse rege ring zal niet ingaan op het ver zoek van de Amerikaanse rege ring om geen computer aan het Sowjet-agentschap Tass te leve ren ten bate van de Olympische Spelen in Moskou in 1980. Hoe wel de weigering nog niet offi cieel is, twijfelt niemand eraan of de Franse regering zal politiek en handel van elkaar willen blijven scheiden. President Carter had de door de Russen bestelde com puter geweigerd in verband met de zware straffen die Sowjet- rechters kortgeleden tegen Rus sische dissidenten hadden uitge sproken. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse za ken heeft gistermiddag officieel bekendgemaakt dat het verzoek tot niet-leveren van de computer uit Washington was ontvangen. Ook de regeringen van Groot- Brittannië, de Bondsrepubliek en Japan hebben een dergelijk verzoek ontvangen. Zoals elk van de aangesproken lan den zijn reden zal hebben het ver zoek van de hand te wijzen, heeft Frankrijk zijn eigen overwegin gen. Een van die redenen zal zijn dat de Franse president er bij zonder op moet letten geen voed sel te geven aan de achterdocht dat hij bezig zou zijn het land steeds verder onder Amerikaan se invloed te brengen, en aan de beschuldiging dat hij de hier zo hoog geschatte „nationale onaf hankelijkheid" zou „uitverko pen" ten bate van internationale verbondenheid. Op dit front vindt de Franse president de gaullistenleider Chirac zij aan zij met communistenleider Mar- chais. In Parijs is men bovendien nog maar twee maanden verwijderd van een samenkomst van de „grote commissie voor Frans- Russische samenwerking", die alle bestaande vormen vari sa menwerking onder de loep zal nemen en er bovendien op uit is nieuwe vormen van samenwer king te vinden. De commissie zal extra actief worden voor het ge val de Sowjets inderdaad Frank rijk om de levering'van de com puter zullen vragen. De bevesti ging van dit verzoek is er overi gens nog niet. WASHINGTON (Reuter/UPI) - James Earl Ray heeft giste ren tegenover een onderzoekscommissie van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden onder ede verklaard de moord op Martin Luther King niet te hebben gepleegd. Volgens Ray school er een samenzwering van de FBI en de politie van Memphis achter de moord. Martin Luther King werd in april 1968 in Memphis vermoord. Een paar maanden later werd Ray ge vangen genomen. Tijdens zijn proces bekende hij de moord en werd hij veroordeeld tot 99 jaar gevangenisstraf. Ray stelt dat hij destijds heeft be kend om een doodvonnis te ver mijden. De onderzoekscommissie is inge steld om te bekijken of er enig nieuw bewijs inzake de moord op King naar voren komt. Veel leden van de commissie zijn ervan overtuigd dat Ray het dodelijk schot heeft gevuurd, maar er heerst wel twijfel of hij hulp heeft gehad. Ray verklaarde dat zijn advocaat, Mark Lane, dinsdag drie "zeer belangrijke" documenten van de FBI in handen had gekregen, die bewijs leverden voor een moge lijke samenzwering tussen de politie van Memphis en de FBI. Voorts zei Ra.v dat hij bij zijn proces door zijn advocaat, Foreman, on der druk was gezet om te beken nen. Foreman was met een uitge ver overeengekomen het levens verhaal van Ray te publiceren. Ray verklaarde dat hij in zijn auto rondreed in de buurt van Mem phis. Via zijn autoradio hoorde hij van de moord op Martin Lu ther King. Een mysterieus persoon van Zuid- amerikaanse afkomst, die Raoul genoemd werd, had hem de dag van de moord naar Memphis ge bracht in verband met een wa penhandeltje. Hij had deze Raoul ontmoet toen hij in 1967 uit de gevangenis was ontsnapt en was samen met hem betrokken in de handel in wapens. Raoul had hem gevraagd in Mem phis een veldkijker te kopen en daarna een beetje rond te rijden. Hij had Memphis verlaten omdat de weg was afgezet door een po litieauto. aldus de verklaring van James Earl Ra.v. James Earl Ray, de r i die dominee Martin Luther King vermoorce, s gezet door de FBI in samenwerktg WASHINGTON (ANP) - President Carter maakt zich hevig ongerust over de koersdaling van de dollar en wil weten wat er aan te doen valt. blijkens een mededeling van het Witte Huis heeft hij minister van financiën Michael Blumen- thal en de voorzitter van de Fede ral Reserve Board, G. William Miller, gevraagd na te gaan welke maatregelen zij kunnen nemen en hem te adviseren wat hij van zijn kant kan doen om verbete ring in de situatie te brengen. De bekendmaking zorgde op de wisselmarkt in New York voor een flinke verbetering van de koers van de dollar ten opzichte van de voornaamste Europese Valuta's en de yen. De handel kreeg een chaotisch verloop. Gis teren was er in Europa over het algemeen sprake geweest van enig herstel van de dollar na een vrijwel ononderbroken daling gedurende verscheidene weken. Uit de verklaring van het Witte Huis blijkt dat Carter al met Blumenthal, Miller en anderen overleg over de positie van de dollar heeft gepleegd omdat hij zich ernstig ongerust maakt over de gevolgen van de voortdurende waardevermindering van het Amerikaanse geld op de interna tionale wisselmarkt. De sterke koersdaling en de wan orde op de wisselmarkten in een tijd van werkelijke verbetering van de Amerikaanse handelspo sitie vormt een belemmering voor de strijd tegen de inflatie in de VS en voor het streven naar een ordelijke economische groei in binnen- en buitenland, aldus de bekendmaking. Het is de eerste reactie uit het Witte Huis sinds weken op het terrein van de dollar. Het Amerikaanse betaalmiddel heeft in het afgelo pen jaar meer dan 30 percent van zijn waarde verloren ten opzichte van de yen, 33 percent ten opzich te van de Zwitserse frank en 15 percent tegen de Westduitse mark. Het is nog niet duidelijk welke maatregelen de Amerikaanse re gering cp het oog heeft om een einde te maken aan de daling van de dollar. Een mogelijkheid is op de markt in te grijpen door steu naankopen, met buitenlandse deviezen. Maar de regering heeft zich tot nu toe niet erg happig ge toond om van deze mogelijkheid gebruik te maken. Roemenen waarderen kritische noten aan adres Moskou BOEKAREST (UPI) - De Chinese partijvoorzitter Hoea Koeo-feng is dezer dagen de held van Boe karest, dankzij een paar krachti ge waarschuwende woorden aan het adres van Moskou. De energieke Chinese leider kwam gisteren in Roemenië aan, begin van een reis naar Oost-Europa en Iran zonder weerga en eerste reis van een Chinese leider naar een reisdoel ten westen van Moskou De 58-jarige Hoea verraste diplo maten en Roemenen door volle- burgemeester van deze plaats. Deze functie vervulde hij tot 1970. In 1960 was hij gekozen als lid van de landdag van Baden- Württemberg. Vier jaar later werd hij fractievoorzitter van de CDU in het deelstaatparlement. In oktober van het vorige jaar werd hij tot vice-voorzitter geko zen van de CDU in Baden-Wurt- temberg. Op 22 februari van dit jaar werd hij door Filbinger be noemd tot minister van binnen landse zaken. dig afstand te nemen van het log ge beeld dat men van hem had gekregen toen hij in 1976 in de schoenen stapte van wijlen Mao Tse-toeng. 'Hij kwam uit het vliegtuig en leek meteen een heel andere man", zei een diplomaat uit het Westen "En het lijkt wel of hij zijn haar voor dit bezoek zwart heeft ge verfd" Hoea nam het Roemeense volk meteen voor zich in door uitbun dig uiting te geven aan zijn ple zier over de hartelijke ontvangst, die ook minister van buitenland se zaken Hoeang Hoea ten deel viel. Hij klapte en juichte Roemeense gymnasten toe die langs de aan komstroute menselijke pyrami- den vormden en hij liet zich in een groep van jongelui trekken die in kleurige volkskledij dan sten. Hoea kreeg zijn beste applaus evenwel aan het officiële diner onder het beschilderde plafond van de troonzaal in het voormali ge koninklijke paleis, nu paleis van de republiek. In een veelvuldig door applaus on derbroken tafelrede zei Hoea dat de politiek van het opnieuw in invloedssferen verdelen van de wereld en te domineren, opdrin geriger werd en leidde tot span ningen en het in gevaar brengen van veiligheid en vrede. Het was precies wat de Roemenen, die worstelen om hun onafhan kelijkheid van Moskou te bewa ren, wilden horen. Het is nooit leuk om twee goede vrienden ruzie te zien maken", ginnegapte een Roemeen die aan zijn zoete, drabbige ochtendkof fie bezig was. "Maar we hebb* nu zolang geluisterd naar de Ru sische versie van de ruzie, dat hj niet meer dan billijk is dat we dl van Peking horen". Roemenië, een wat opstandig ll van het Pact van Warschau, is d beste vriend van China in h| Sowjetrussische kamp grootste bondgenoot in Euro^ na de breuk met het kleine Albl nië naar aanleiding van Peking steeds groter wordende vriend schap met het "revisionistische Joegoslavië. In zijn heildronk op Hoea zei presi dent en partijleider Nicolat Ceausescu van Roemenië dat zijt land met dankbaarheid zag ho< de volksrepubliek China eer steeds in belangrijkheid toene mende rol in de international* arena speelde. Roemenië waardeert volgens Ceausescu vooral China's nieuwe belangstelling voor Europa, waar deze eeuw twee wereldoorlogen begonnen en waar zich nu de grootste arsenalen en concentra ties van militaire macht uit de ge schiedenis bevinden, zij De Chinese partijleider vertoeft vijf dagen in Roemenië. Hij brengt onder meer een bezoek aan scheepswerven in de havenstad Constanza aan de Zwarte Zee, waar China binnenkort een con sulaat opent. 'De Zwarte Zee is het zwembad van de Russen en een Chinees consulaat uitgerekend daar, zou door Moskou kunnen worden uitgelegd als een strategische be dreiging", zei een diplomaat uit het Westen. "De Chinezen kun nen van daar uit een aardige blik werpen op Russische vlootbewe- gingen". Hoea's tweede pleisterplaats is Joegoslavië, waar hij liefst negen dagen zal verblijven: drie om met president Tito te luieren op diens privé-eiland Brioni in de Adriati- sche Zee. De Joegoslaven, die meer proble men met de Russen hebben dan de Roemenen, zijn erg blij met het tijdstip van het bezoek van de Chinese voorzitter, dat "toeval lig" samenvalt met de tiende veijaardag op 21 augustus van de inval van de legers van het Pact van Warschau onder Russische leiding in Tsjechoslowakije, voor het platwalsen van de "Praagse Lente" van Alexander Dubcek. Hoea's laatste pleisterplaats alvo rens hij terugkeert naar Peking is Teheran - in Ruslands achter- STUTTGART (AFP) - De onlangs afgetreden premier van de West duitse deelstaat Baden-Würt- temberg, Hans Filbinger, wordt opgevolg door Lothar Spaeth, die op het moment nog minister van binnenlandse zaken van de deel staat is. Spath werd verkozen boven Man fred Rommel, dè burgemeester van Stuttgart, die ook kandidaat stond. Rommel is de zoon van de bekende maarschalk uit de Tweede Wereldoorlog. Spath werd met 42 tegen 27 stem men bij twee onthoudingen ge kozen doof het bestuur van de CDU in Baden-Württemberg en de christendemocratische par lementariërs van de deelstaat. Lothar Spath werd op 16 november 1937 geboren in Sigmaringen. Hij ging op school in Beilstein en Heilbron. Tussen 1953 en 1958 was hij als bestuursambtenaar werkzaam voor de gemeéntebe- sturen van Gronau, Schmidhau- sen en Giengen an der Brenz en het bureau van de landraad van Mergentheim. Van 1958 tot 1959 De voorraad ontdekt water wordt voorlopig geschat op tussen de 3.5 MOSKOU (UPI) - Foto's die genomen zijn door Russische kosmonauten die om de aarde cirkelen hebben ondergrondse waterreservoirs aan het licht gebracht in een streek waarvan men dacht dat ze dor was en drin gend fris water nodig had, berichtte gisteren het persbureau Tass Het betrokken gebied ligt op het schiereiland Mangisjlak op de oostkust van de Kaspische Zee. bezocht hij de akademie administratie in Stuttgart, ^"a vervolgens enkele jaren als ambtenaar de stad Bietigheim te hebben gediend, werd hij in 1967 liljard kubieke meter. Het water is fris en licht gemineraliseerd Uit het bericht van Tass blijkt niet welke kosmonauten de foto's genomen hebben. Wladimir Kowalenok en Alexander Iwantsjenkov van de So- joez-29 cirkelen aan boord van hun ruimtelab. Saljoet-6, al 61 dagen om de aarde. r De Chinese leider werd giste

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9