Brains blijft in Duitse cel Geluk voor bejaarde emigranten Bijstand voor operatie in VS Laagst betaalden dupe stagnatie woningbouw College Haarlem met D'66, zonder CPN Rechtbank: Duitser sinds 1943 Ook Ede wil geen zigeuners Mis voor overleden Paulus VI ABVA vierkant tegen inleveren Nederlandse vrouw uit Griekse cel DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1978 HAARLEM (GPD) - Het Haarlemse college van B en W wordt de komende vier jaar gevormd door leden van CDA, PvdA, VVD en D'66, zo hebben de onderhandelingsdelegaties gisteravond in de veertiende en laatste ronde om het collegeprogram besloten. De CPN die met één zetel in de raad is vertegenwoordigd, haakte toen af van de onderhandelingen waaraan de partijtop steeds haar inbreng had gehad. Terwijl het huidige college wordt gevormd door drie PvdA'ers, twee CDA'ers en een WD-wethouder moet de PvdA een plaats inleve ren terwijl D'66 als nieuw element in het college komt. Lijsttrekker drs. P.G.A. Captijn v^n de Democraten zal de nieuwe wet houderszetel bezetten. In de gemeenteraad zullen dan nog twee D'66-ers zitten. De afgelopen raadsperiode had D'66 helemaal geen zetels in de Haarlemse gemeenteraad. Het nieuwe college van B en W, dat evenals de gemeenteraad op 5 september wordt geïnstalleerd, kan rekenen op een steun van 36 van de 39 gemeenteraadsleden. In het program dat door CDA, WD, D'66 en PvdA werd vastgesteld, zyn vier kernpunten van beleid aangegeven. Stads- en wijkvernieuwing, de opbouw van het samenhangend welzijnsbeleid, democratisering van bestuur en het milieubeheer staan centraal in het collegebeleid van ROTTERDAM (GPD) - De reputa tie dat nergens ter wereld de so ciale voorzieningen zo goed zijn als in Nederland, heeft ertoe ge leid dat het hoogbejaarde echt paar Verweij, dat in 1913 naar Frankrijk emigreerde, een dezer dagen weer in Rotterdam, de ge boorteplaats van de beide echte lieden, teruggekeerd is om daar de laatste levensjaren door te brengen. Volkomen berooid en ontredderd stonden de heer (93) en mevrouw (88) Verweij onlangs op de stoep bij hét Centraal Station in Rot terdam, waar zij na een lange vliegreis waren aangekomen. Een behulpzame taxichauffeur heeft hen naar het Hulp- en In formatie Centrum (HIC) op de Coolsingel gebracht. Vandaar is contact opgenomen met het Bu reau Bijzondere Bemiddeling van de Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD), dat ervoor zorgde dat de beide 65-plussers een plaatsje kregen toegewezen in het Jan Meertenhuis. De bejaarde reizigers hebben zich nu geinstalleerd in geïnstalleerd eenvoudig, maar compleet inge richt tweekamerwoninkje, zes- hoog in dit verzorgingstehuis in Rotterdam-Zuid. Mevrouw Ver weij: „Wij zijn naar Nederland gekomen omdat we geen geld meer hadden en mijn man ernstig ziek is. Hij heeft goede verzorging nodig en wij kunnen dat niet be talen. We hadden onze laatste hoop op Nederland gevestigd. Maar zoals we hier opgevangen zijn, hadden wij nooit durven ho pen. Het is geweldig!" Zij vertelt dat ze in 1913 naar Frank rijk verhuisd zijn omdat Gerrit in Marseille een goede baan op een baggermolen kon krygen. Gedu rende de eerste wereldoorlog heeft de heer Verweij nóg in het Nederlandse leger gediend, maar in 1918 is hij weer naar Frankrijk teruggegaan. „In 1972 zijn we echter in België gaan wonen, omdat myn vader in een gesticht moest worden opgenomen. Dat wilden we niet en daarom zijn we naar hem toegegaan om hem de laatste jaren van zijn leven te ver zorgen", aldus mevrouw Ver weij. Na zes jaar België besloot het echt paar naar Amerika te gaan en bij een reeds gepensioneerde zoon in te trekken. „De ziekte van mijn man - Gerrit heeft aderverkal king - kostte zoveel, dat al ons spaargeld aan dokters en apothe kersrekeningen is opgegaan. We wilden niet teren' op de zak van onze zoon en met ons laatste geld hebben we een enkele reis naar Nederland genomen en zijn we op goed geluk met de KLM-bus naar Rotterdam gegaan". Ofschoon het hen materieel aan niets ontbreekt, hebben zij het volgens mevrouw Verweij toch niet zo erg naar hun zin. „We kunnen hier niet weg, want we kennen hier geen sterveling meer. Bovendien is Gerrit doof en kan ik hem niet alleen laten. Ondanks alle moeite die de men sen hier voor ons over hebben, zou ik het liefst in Frankrijk zit ten. waar nog twee broers van my Volgens een woordvoerder van de GSD in Rotterdam is hier weinig 'hoop op: „In het buitenland ko men ze niet erg ver zonder geld. De heer Verweij heeft alleen nog een klein pensioentje van rond de 75 gulden per maand uit de tijd dat hij nog voor een Nederlands bedrijf werkte. Ze hebben het geluk dat ze altijd de Nederland se nationaliteit behouden heb ben, waardoor ze een beroep kunnen doen op de Algemene Bijstandswet. Anders waren ze rechteloos geweest. HAMM (GPD) De Nederlandse oorlogsmisdadiger Siert Bruins heeft zeer waarschijnlijk de Duitse nationaliteit en kan op die grond niet aan Nederland worden uitgeleverd. Tot die uitspraak kwam gisteren de rechtbank van Hamm in de Westduitse deelstaat Nordr- hein-Westfalen. De voorlopige hechtenis naar aanleiding van het Nederlandse uitleve ringsverzoek is opgeheven, maar Bruins blijft wel in de gevangenis. De rechtbank in Hamm besloot namelijk tot preventieve hechtenis in afwachting van een Westduits arrestatiebevel. EDE (GPD) EDE (GPD) - Buurt bewoners van Ede-Zuid zijn sterk tegen het voornemen van de gemeente Ede tien tot twaalf zigeunergezinnen te huisvesten in nieuw te bouwen woningen. „Op èèn gezin niets tegen, maar niet nóg eens negen", luidde het opschrift op een vrachtwagen die gisteravond ongeveer een uur lang een.straat blokkeerde. Met andere vrachtwagens werd ook een zijstraat hermetisch voor het verkeer afgesloten. De buurt is woedend, voelt zich door de gemeente voor een vol dongen feit geplaatst. „Alles is al achter onze rug om beslist", aldus een woordvoerder. Wethouder J. Redeker van maatschappelijke zorg, die op verzoek van de buurtbewoners naar de weg blokkade was gekomen, ver klaarde echter dat nog niets vast staat. Op een informatieavond kan de buurt zich nog over het plan van de gemeente uitla ten. De gemeente Ede heeft zich bereid verklaard een groep zigeunerge zinnen op te nemem die nu nog woont op een dagcamping in het Noordhollandse Laren. Nog slechts twee andere gemeenten hebben tot dusver de bereidheid getoond enkele van de in totaal 42 gezinnen onderdak te verlenen. Dat zijn Veendam en Nieuwe- gein. Onderhandelingen zijn nog gaande met de gemeente Huizen. Ook in Veendam hebben overi gens nog pas bewoners met 950 handtekeningen geprotesteerd tegen vestiging van een groep zi geuners. De blokkade werd gisteravond zonder tussenkomst van de poli tie opgeruimd, maar de bewoners hebben nog meer acties voor speld. Decreet Volgens de rechtbank is het niet alleen niet uit te sluiten maar zelfs zeer waarschijnlijk dat Bruins als SS'er door het zoge naamde „Dekret von den Füh- rèr" van 19 mei 1943 de Duitse rtationaliteit heeft gekregen. Bruins werd op 4 juli in Hagen gearresteerd op Nederlands ver zoek. Geruime tijd ha zijn aan houding vroeg het ministerie van justitie in Den Haag óm zijn uit levering. Op .welke gronden een Westduitse arrestatiebevel tegen Bruins zal worden uitgevaardigd, was gis teravond in Bonn nog niet be kend. Het werd niet onmogelijk geacht dat'er nog een andere zaak Smokkelaars van drugs naar de film DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van buitenlandse zaken heeft Nederlanders die in Middelland se Zee-landen gevangen hebben gezeten wegens drugsmokkel, at tent gemaakt op de mogelijkheid de première bij te wonen van een Amerikaanse film over een jonge Amerikaan die uit een Turkse ge vangenis is ontvlucht. Het is de film "Midnight express uitgebracht door "Columbia In ternational Films", die 31 augus tus in Nederland in première gaat. De filmmaatschappij had eerder het ministerie om de namen en adressen van Nederlanders ge vraagd die soortgelyke ervarin gen hebben als de nu 28-jarige Billy Hays. Het ministerie gaf de maatschappij deze namen en adressen niet, maar namens de directie algemene zaken schreef het hoofd van het bureau sociaal- economische zaken 49 Nederlan ders, die in landen rondom de Middellandse Zee gevangen hebben gezeten wegens drug smokkel, dat de filmers hun aan wezigheid bij de première op prijs stelde. tegen Bruins loopt dan wat hem vanuit Nederland ten laste wordt gelegd. Bruins werd in 1949 door de rechtbank in Groningen bij verstek ter dood veroordeeld we gens moord op twee joodse on derduikers en andere misdaden- Hij was aan het eind van de oor log naar Duitsland gevlucht en woonde onder de naam Siegfried Bruns in het Westduitse Hagen. Bruins reisde verschillende ma len naar Nederland. Zijn ware identiteit kwam aan het licht toen zijn zoon met een Westduitse huwde. Bruins dreef in Hagen een klein houtvèrwerkingsbe- drijf dat tuinhekken produceer de. Een woordvoerder van het ministe rie van justitie in Den Haag wilde geen' commentaar geven op de uitspraak van de rechtbank in Hamm. Mr. Schenkenberg. van Mierop zei echter bij de opstel ling van het verzoek aan West- Duitsland om Bruins uit te leve ren - begin juli - dat de man sta- tenloos is. „pij heeft zijn Neder landerschap verloren toen hij in dienst trad van de Waffen-SS Daarmee kreeg hij echter niet au tomatisch de Duitse nationali- 1 teit", aldus je Groningse officier van justitie.'Mocht Bruins toch Duitser 2ijn, dan moet hij die na tionaliteit op een valse naam hebben verkregen ■k DEN HAAG - Vertegen woordigers van het kabinet en het koninklijk huis waren gis teravond aanwezig bij een re quiemmis in de Jacobuskerk in Den Haag ter nagedachtenis aan de onlangs overleden paus Paulus de zesde Op de bovenste foto een over zicht van de concelebranten met in het midden monseigneur John GordonOp de andere foto prinses Irene met haar echtge noot Carl Hugo UTRECHT (GPD) - De Algemene Bond van Ambtenaren (ABVA) heeft vierkant „nee" gezegd te gen Bestek '81, de bezuinigings operatie van de regering-Van Agt. „Er vak met de ABVA niet te praten over een inleveren van een procent loonsverhoging per jaar", zo heeft de ABVA-bonds- raad gistermiddag op een verga dering in Utrecht besloten. „Dat is dubbej pakken", zo voegde een ABVA-woordvoerder er nog aan toe. Begin volgende maand zullen de ambtenarenbonden een eerste gesprek hebben met minister Wiegel over de bezuinigingen. Deze zullen, zo stelt de bondsraad van de ABVA, tienduizenden ba nen by de overheid verloren doen gaan: in het onderwijs 50.000 en in de welzijnssector 30.000 plaat- De ABVA eist van de regering dat er niet één baan zal sneuvelen als gevolg van de bezuinigingen. Verder wil de ambtenarenbond dat er volledige prijscompensatie komt voor ambtenaren met een inkomen tot 40.000 gulden. De ABVA is sinds kort de grootste vakbond van ons land en is aan gesloten bij de Federatie Neder landse Vakverenigingen (FNV), die zich eind deze maand gaat uitspreken over het bezuini gingsbeleid van de overheid. "Stop ontleden" DEN HAAG (ANP) - Van zinsont leding en woordbenoeming 'het zogenaamde rede- en taalkundi ge ontleden, zou in de lagere school geen sprake moeten zijn. Het taalonderwijs kan veel effec tiever zijn als de vrijkomende tijd aan spreken, schrijven, lezen en luisteren zou worden besteed. Dit zegt een adviescommissie aan minister Pais van onderwijs en wetenschappen. DEN HAAG (ANP) - De 24-jan- ge Barbara de Jong-Hooge- veendie begin juli na een on geval in een Griekse cel be landde, is gisteren tot een ge vangenisstraf van zeven maanden veroordeeld. Een straf, die. voor vierduizend gulden kon worden "afge kocht", zodat zij nu weer op vrije voeten is. Vanmiddag omstreeks vijf uur zal zij per vliegtuig op Schiphol aanko- Mevrouw de Jong uit Reeuwijk, die begin juli met haar man een vakantiereis met een "le- DEN HAAG (GPD) - De Kroon heeft bepaald dat iemand die er godsdienstige bezwaren tegen heeft geopereerd te worden in Nederland omdat dan bloed transfusie wordt toegepast, recht op bijstand heeft om de operatie, zonder dat er bloedtransfusie aan te pas komt, in de Ver. Staten te kunnen laten verrichten. De gemeente Schiedam weigerde bijstand nadat een hartpatiënt zowel f 1721,00 reisgeld voor zichzelf, als voor zijn echtgenote had gevraagd (de operatie zelf kwam ten laste van het zieken fonds). In beroep wees het provinciaal be stuur van Zuid-Holland het reis geld voor de echtgenote even eens af, maar het vond dat het reisgeld van de hartpatiënt zelf, gezien zijn principiële bezwaren tegen bloedtransfusie, gerekend kon worden tot de noodzakelijke kosten van het bestaan te beho ren. Schiedam hoefde echter niet onmiddellijk te betalen als be roep zou worden aangete kend. Schiedam tekende inderdaad be roep aan. Er is geen relatie tussen een persoonlijke voorkeur of een geloofsovertuiging en het crite rium, waarop bijstand wordt verleend, nl. het niet beschikken over middelen voor de noodza kelijke kosten van het bestaan, aldus de gemeente. Zuiver medisch gezien, aldus de Kroon in het laatste woord over deze zaak, had de operatie ook in Nederland kunnen plaatsvinden, maar de vraag of kosten van een medische behandeling onder de toepassing van de bij stand wet kunnen vallen wordt niet uitslui tend door medische maatstaven bepaald. „Binnen redelijke gren zen moet ook rekening worden gehouden met godsdienstige of andere te eerbiedigen gronden" lijk eendje" door Griekenland maakte, raakte bij een ver keersongeval betrokken. Toen zij de auto bestuurde op het schiereiland Chalkidiki kwam opeens een 71-jarige man van achter een autobus de weg op. De man overleed. Mevrouw de Jong is daarop aangehouden en eerst twee dagen op het politiebureau van Nea Moudania vastge houden. Haar echtgenoot heeft daarop de ANWB inge schakeld. Meteen zijn door de juridische afdeling van de bond de nodige stappen ge nomen. Een griekse advocaat werd ingeschakeld. Zij is daarop overgebracht naar een gevangenis in Salo- niki, waar zij volgens zeggen van de jurist onmenselijk zou zijn behandeld. Nq de uit spraak van de Griekse rechter is haar advocaat in hoger be roep gegaan. Hout- en bouwbond CNV: UTRECHT (GPD) - Als de sombere prognose uit komt dat er dit jaar tien duizend woningen minder gebouwd worden dan de geraamde 106.000 dan is dat een ramp voor de bouw. Een dergelijke ach terstand in het woning bouwprogramma is niet eenvoudig in te halen. De achterstand zal met name onaanvaardbare gevolgen hebben in de woningwet en premiehuur/koop-sec- tor. Daardoor worden de laagste inkomensgroepen het meest gedupeerd. Dat stelt de hout- en bouwbond CNV in een brief aan het CDA- kamerlid mr. J.N. Scholten. Scholten heeft aangekondigd dat hij na het kamerreces woning- bouwminister Beelaerts van Blokland aan de tand zal voelen over de uiterst sombere ramin gen van diens ministerie wat be treft het woningbouwprogram ma voor dit jaar. De bouwbond CNV is ook "bijzon der verontrust" over het feit dat er in de eerste helft van dit jaar slechts 800 bouwvergunningen voor wooneenheden voor alleen staanden en tweepersoonshuis houdens zijn verstrekt. Volgens de onder het vorige kabinet door de staatssecretaris Van Dam in gediende nota hadden er dit jaar vierduizend bouwvergunningen in deze sector moeten worden verstrekt. "Als het zo doorgaat halen we amper de 1600, dus nog niet eens de helft. En dat terwijl ook juist voor deze categorie de nood bijzonder groot is. Als deze ontwikkeling doorzet kan je de nota van Van Dam wel vergeten", aldus desgevraagd de economi sche medewerker G. Termors huizen van de bond. Bejaarde vrouw in Bergen op Zoom vermoord door jongen BERGEN OP ZOOM (ANP) - De uit Ber gen op Zoom af komstige C. van S. (20 jaar) heeft gis termiddag bekend in de nacht van dinsdag op woens dag de 76-jarige me- moed-de Regt om het leven te hebben gebracht. Zij zou de jongen ver wijten hebben ge maakt over zijn late thuiskomst, waarna ruzie plaats had. A. Hoog- Buurtbewoners schuwden de politie nadat zij ge schreeuw hadden gehoord. In de wo ning trof de politie daarop het levenloze lichaam van de vrouw aan. Hier be vond zich ook de dader. Paus. De uit zijn ambt ontheven Franse bisschop Lefebvre zal de nieuwe paus, die straks in Rome gekozen wordt, niet erkennen. De conservatieve bisschop wil eerst dat kardinalen die ouder zijn dan 80 jaar ook toegang heb ben tot het conclaaf. De leeftijds grens van 80 jaar is door de over leden paus Paulus ingesteld. De Nederlandse bisschoppen (zon der kardinaal Alfrink en Wille- brands) hebben gisteren in Den Haag paus Paulus herdacht. In een toespraak schetste de bis schop van Rotterdam, mgr.Si- monis de overleden paus als een geestelijke vader en een anker punt in de woelige wereld van de twintigste eeuw. Volgens éénenzestig procent van de Franse katholielen is pau$ Paulus nogal progressief ge weest. Ruim de helft van hen wil dat het beleid van paus Paulus wordt voortgezet, ook al bestaat onder de Franse katholieken kri tiek. Dit blijkt uit een opinie-on derzoek van het Franse instituut IFOP. Sovjet-Unie. Het aantal priesters in de Sovjet-Unie neemt de laat ste tijd toe. De priesterseminaries en theologische faculteiten van de orthodoxe kerk in de Sovjet unie hebben voor het studiejaar 1978-2000 200 nieuwe studenten aangenomen. De nieuwe pries ters zijn nodig omdat volgens het patriarchaat in Moskou steeds meer nieuwe parochies worden gesticht. Polen. De leiding van de katholieke kerk in Polen heeft de katholieke vereniging Caritas, die door de Poolse staat wordt gesteund, be schuldigd van pogingen om ver- deelheid te zaaien onder de r.k. geestelijkheid in Polen. In een brief zeggen de bisschoppen dat Caritas probeert priesters bij de politiek le betrekken. Caritas is sinds 1950 onttrokken aan het toezicht van de kerk. Beroepingswerk: Hervormde Kerk. Aangenomen naar Scher- penzeel H. Mondeel uit Almelo. Beroepen te Zoutelande, toezeg ging A. Karstens uit De Kaag. Be roepen te Drunen, Vlijmen-He- dikhuizen en Engelen, toezeg ging C. J. Kraai uit Nieuw- en St. Joosland en Ritthem. Beroepen te Nijkerkerveen H. J. Stoutjes- dijk uit Brandwijk. Bedankt voor Leersum C. Pettinga uit Utrecht. Ger. Kerk. Vrijge: Beroepen te Grijpskerk H. J. Siegers uit Kampen. Ger. Gemeenten; Be roepen te Almelo E. Venema uit Drachten en J. W. Verwey uit Hendrik-Ido-Ambacht

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7