Echte Cuba staat op Test gratis uw ogen met de computer. \Aroiyx MMO zorgt voor enige verrassing bekervompetitie m WIE BOOD ER REMISE AAN? rihclc brillen y. Pak slaag voor Oranje Kippevlees maaet;kaloriearm vlees lekker vlees. Record Tebroke d Juristen bespreken Oosteuropees recht LEIDSE SOLDAAT KRIJGT BOETE VOOR VERNIELING Yiung manager Yves SL ,139. Leidenaar stak mede minnaar met mes DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1978 SPORT PAGINA 13 HAARLEM (GPD) - Wereldkampioen Cuba heeft uitgere kend de Nederlandse honkbalploeg uitgekozen om voor de eerste keer in de tiende Haarlemse Honkbalweek zijn ware gezicht te laten zien. Maar liefst acht keer sloegen de Cubanen de bal over het hek en legden daarmee een zeer stevige basis voor de uiteindelijke 16-4-overwinning. Charles Urbanus scoort hier het eerste punt voor Nederland. Cuba won met 16-4 LEIDEN - De eerste ronde van de amateurbekercompetitie is gisteravond vrij geruisloos van start gegaan. Alleen MMO baarde enig opzien, door in poule 14 SC Lisse met 3-4 te verslaan. In poule 11 bleef Blauw Zwart met 3-2 de baas over Rijpwetering. Pieter Donath (2x) en Jules van Brecht scoorden voor de Wassenaarders, ter wijl René Bisschop voor de 'Rippers' tweemaal de roos trof. In diezelfde poule hield vierdeklasser Meerburg het één klasse hoger spelende Do- cos op 2-2. Voor de Zoeterwoudse doelpuntenproductie tekenden Peter Romijn en Joep Duindam, terwijl bij Docus Jan Smits en Johan Vroe- men de treffers op hun naam brachten. UDO en Alphense Boys deelden in poule 12 eveneens broederlijk de punten: 2-2. Peter Oude Velthuis en Arend Verkuil waren hier de UDO- scherpschutters. Nic. Verwoerd en Peter de Rijk doelpuntten voor de Alphenaren. Ook Hillegom en LDWS hielden elkaar in poule 13 in evenwicht. De voorwaartsen van beide elftallen waren niet bij machte een gaatje in de vijandelijke defensies te vinden: 0-0. ASC-SJC werd als vanouds een vrij hard treffen, dat door de Noordwijkers. dank zij een goal van Piet Alders, met 0-1 werd gewonnen. In poule 14 haalde MMO het huzarenstukje uit SC Lisse in eigen huis met 3-4 te kloppen. Voor de ploeg uit Hoogmade troffen Ron Disseldorp. Paul Holvers, Wim van Leeuwen en Kees van Rijn het Lisser net. SC Lisse stelde daar slechts drie treffers (van Ron Mesman, Ronald Faas en Harry v.d. Zwet) tegenover. Van Nispen beleefde in poule 15 weinig plezier aan de uitreis naar Altior. De thuisclub wist met een 4-2 score aan het langste eind te trekken Grote man bij de piannen uit Ter Aar was Kees Baader, die driemaal een doelpunt liet afroepen, terwijl Gerrit van Tol zich eenmaal kon laten bejubelen. Martin Vreede zorgde er met twee goals voor, dat de nadelige marge voor Van Nispen binnen de perken bleef. Bernardus zette in Nieuwkoop eveneens een goede stap in de richting van de volgende bekerronde. De plaatselijke vierdeklasser moest met 1-3 het onderspit delven. Pim van Wetten (2x) en Jan Groen brachten de Ha- zerswoudse doelpunten op het bord. terwijl Jan Vijfhuizen de Nieuw- koopse treffer in de boeken liet bijschrijven. In poule 16 wist VVSB bij Teylingen een 2-2 deling uit het vuur te slepen Nadat Paul van Nobelen de Sassenheimers een 2-0 voorsprong had geschonken, brachten Johan v.d. Berg en Jan van Schooten de Noord- wijkerhouters langszij. LFC bracht het aan de Boshuizerkade tegen DOSR niet verder dan een 1-1 remise. Bles Zuma zette de Leidenaars op een 1-0 voorsprong, waarna Jan v.d. Klink DOSR op gelijke voet bracht. In Gouda leverde WSE een verdienstelijke prestatie door DONK er met 0-1 onder te houden. J ohan Steen winkel zorgde voor het enige doelpunt van dit duel, dat gespeeld werd in poule 17. Bodegraven was kansloos tegen de Goudse tweedeklasser Olympia, dat met 1-2 aan de voordelige kant van de score wist te blijven. Koo'y was de maker van het Bodegraafse doelpunt. In poule 18 kwam Floreant goed voor de dag tegen NSV uit Noorden. Jan van Vliet bracht Floreant voor 'rust. op een 0-2 voorsprong. Johan Boers deed hierna voor NSV wat terug (1-2), waarna Cees Veen voor de Bosko pers aan alle onzekerheid een einde maakte door de allesbeslissende derde treffer aan te tekenen: 1-3. In poule 20 won ESTO met 1-2 van het Woerdense VEP. Wil Bunnik en Aad van der Poll zorgden voor de Bodegraafse doelpunten. Rene de Groot scoorde voor VEP tegen. Het duel Zwervers-Waddinxveen eindigde in een 1-1 spel. Ron Koppejans was de maker van het Waddinxveense doelpunt. Vriendschappelijk In de Leidse regio is gisteravond weer 'driftig' geoefend. In Voorschoten hield Randstad Sport Katwijk op 2-2, terwijl Ter Leede in eigen huis door Aalsmeer werd gekraakt: 0-5. Voorts schoot Lugdunum met scherp tegen de reserves van Blauw Zwart (7-0). Lisser Boys tenslotte kwam in Valkenburg tegen afdelingsclub Valken '68 niet verder dan een 0-0 de ling. De nederlaag van Nederland lag ei genlijk wel een beetje in de lijn der verwachtingen. Coach Ernie Mijers had in de ontmoetingen tegen Zuid-Korea en Japan zijn sterkste werpers (Beenders en Ronnenbergh) gebruikt. De der de pitcher van klasse, Bertil Haage, moest daarom starten. De jonge Twent deed het aanvanke lijk niet slecht, al moest hij aan Munoz (tweede inning) en Capiro (vierde) homeruns toestaan. In de vijfde inning ging het echter he lemaal mis. Opnieuw Munoz en kort daarna Rodriguez (met èèn man aan boord) gaven de ballen- jongens achter het verre veld zoekwerk en Mijers haalde Haage van de heuvel. Zijn vervanger was Jan Hijzelendoorn, die later plaats moest maken voor Eligio Kelly. Paul Mulder stond in de laatste Cubaanse inning op de heuvel. Het kon allemaal niet voorkomen dat het „timmerwerk" doorging. Urquiola. Rodriguez, Medina ("grand-slam") en weer Urquiola 1 zorgden ervoor dat het homerun klassement na vier dagen wordt beheerst door Cuba. Nederland kon er niet erg veel te genover stellen. In de eerste ze ven innings scoorde alleen Urba- nus. Hij was via een tweehonk- slag op de kussens gekomen en kwam binnen na een honkslag van Richardson en een opoffe ringsslag van Jacobs. In het Ne derlandse veld bezette Arnold Smith het derde honk. Mijers had daartoe besloten na het falen van Horeman, een dag eerder. Even herstelde de Oranje-ploeg zich. In de achtste slagbeurt ging de Cubaanse werper Carrero wat minder zuiver te werk en sloeg Charles Urbanus (met Hageman op het eerste honk) de bal naar buiten. Ook Ben Richardson kreeg de bal perfect op de knup pel, en bracht daarmee het home- run-totaal van de wedstrijd op tien. Een wellicht unieke gebeur tenis, waarvan helaas Nederland het slachtoffer werd. De mid dag wedstrijd tussen Zuid- Korea en Australië werd een anti-climax. Züid-Korea i met 2-0. ZÜRICH (ANP) - Gerard Tebroke heeft gisteravond tijdens interna tionale atletiekwedstrijden in Zürich het Nederlands record op de 5000 meter verbeterd. Het ou de record stond sinds 9 juli op naam van Jos Hermens, die in Nijmegen 13.21.9 liep. Tebroke kwam in Zürich uit op een tijd van 13.21.7. De 29-jarige atleet, die ook al bezit ter is van het Nederlands record op de 10.000 meter, had in Zürich in Henry Rono een uitstekende trekker. De viervoudige wereld recordhouder liep al vroeg weg van het veld en kreeg alleen ge zelschap van de Italiaan Ortiz. De Zwitser Ryffel en Tebroke lieten het gat met Rono echter niet te groot worden. In de slotfase werd Ortiz nog voorbijgestreefd door Ryffel. Rono werd met een tijd van 13.16.12 winnaar. Tebroke eindigde als vierde. UW EIGEN DAGBLAD 00K IN DE VAKANTIE? Dat kan, doch uitsluitend met deze bon. Graag 3 weken voor u vertrekt opzenden naar: Alphens Dagblad, Julianastraat 19, Alphen aan den Rijn. Leidsch Dagblad, Witte Singel 1Leiden. Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent). Hul* edree: S.v.p. In MokJetter* Invullen! In leder vakje e.v.p. een letter Vekent leedree: NIET INVULLEN NIET INVULLEN NIET INVULLEN Opzending is gratis in Nederland en België. Overige landen 1 90 per dag De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede zorgen de bezorging in sommige landen te wensen overlaat Wij kunnen dus helaas geen verantwoording nemen voor het niet tijdig arriveren van kranten op uw va kantieadres. BAGUIO CITY - De twaalfde partij in de match om het wereldkampioen schap schaken tussen titelhouder Anatoly Karpov en Viktor Kortsjnoi, die dinsdag werd afgebroken om gisteren hervat te worden, is zonder verder spelen remise gegeven. Over de vraag wie het remise-aanbod gedaan heeft, de wereldkampioen of zijn uitdager, bestond grote verwarring. Informatie van de zijde van hoofdscheidsrechter Lothar Schmid leerde dat Kortsjnoi op het punt had gestaan remise aan te bieden op het moment dat Karpov na zijn laatste zet van het podium verdween. Waarmee hij Kortjsnoi dwong om zijn zet in couvert af te geven. Kortsjnoi stemde er merkwaardig genoeg later in toe dat hij niet zou protesteren tegen de dinsdagavond door Schmid afgegeven verklaring dat hij het was die remise aangeboden had. magnificus van de universiteit, prof. Kuenen. Tijdens de lezing van prof. Veld- brugge kregen de juristen een voorproefje van hetgeen hen vandaag en morgen te wachten staat. Hij gaf een beknopt over zicht van de manier waarop in de oostelijke landen van Europa de juridische kant van de samenle ving is georganiseerd en kwam daarbij met name terecht bij het Sowjet-recht: het recht van de USSR, dat voor het documenta- tiebureau het leeuwendeel van het werk oplevert, de beide volgende Prof. Kuenen ging hierna zo moge deze vrij korte ver- lijk nog beknopter in op de voor geschiedenis van het bureau. Hierna verklaarde hij het congres officieel voor geopend. Na de bij- LEIDEN - Ruim vijftig juristen uit verschillende landen hebben gis termiddag de opening bijge woond van een congres dat wordt gehouden ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het do cumentatiecentrum voor Oost europees recht. Het congres gaat twee dagen duren. De openingsbijeenkomst vond plaats in het sfeervolle audito rium in het academiegebouw aan het Rapenburg. Als eerste voerde het woord prof. Oomen, die in korte bewoordingen inging op het jubileum van het documenta- tiebureau en sprekers van gadering aankondigde: Prof. Veldbrugge, voorzitter van het documentatiebureau en de rector Prof. Veldbrugge. voorzitter van het documentatiebureau voor Oosteu ropees recht voert het woord, tijdens het jubileumcongres eenkomst vond een receptie de niet vaak voorkomende kans plaats in het academiegebouw, om op één plaats zoveel collega's waar de juristen een begin kon- in het eigen vakgebied te ont- den maken met het benutten van moeten. ARNHEM - Waar drankmis bruik niet allemaal toe kan leiden ondervond de 22-jarige dienstplichtige soldaat Rob O. uit Leiden aan den lijve toen hij in Arnhem voor de krijgsraad moest verschijnen. Hij stond daar terecht omdat hij op 26 februari van dit jaar in een bar 25 pilsjes achterover sloeg, waarna hij in benevelde toestand achtereenvolgens een auto openbrak waaruit hij een scheerapparaat stal, en bij het stationsgebouw in Leiden kaartenbakken omvergooide en een ruit intrapte. wingsschoten worden gelost om de amokmakende Leide- naar duidelijk te maken dat hij maar beter niet de benen kon nemen. Nadat hij was ge pakt zorgde hij voor nog meer verwarring door een valse naam op te geven, maar toen eenmaal was gebleken dat hij militair was en de mare chaussee er aan te pas was gekomen was ook dat opge lost. De auditeur militair eiste 500 gulden boete tegen hem. De krijgsraad deed er 200 gulden af, een verlaging die Rob dankte aan het feit dat hij alle schade tot de laatste cent heeft vergoed. Onze bril-jante topper uit de nieuwe najaarslij n. Randloos, vederlicht en tóch sterk genoeg voor „de sterke man aan de top"! D'r bestaat een brilleglas waarmee u moeiteloos kunt zien op elke afstand. Dat jeugdig toont door 't ontbreken van halve maantjes, dat heel geleidelijk overgaat van lees-sterkte naar verte- sterkte. Varilux heet/t. Wij hebben de apparatuur om 't perfekt te plaatsen in uw montuur. T\-kijken. Autorijden. Intensief werken op school of kantoor...Dag-in,dag-uit.Reden genoeg om wat extra aandacht aan uw kostbare „kijkers" te besteden. Doe daarom bij Rinck Brillen de gratis ogentest met de Dioptron-computer. Die geeft feilloos en vlug de eventueel beno- j digde glassterkte. Doe 't even. Het kost u niets, i En als u er tóch bent, kijk dan gelijk even i naar de nieuwste top 40 van onze najaars- en wintercollectie 1978/79. uai neei gtaeiaeiiJK Nouveauté van allure: L, ,tA, de beeldschone F1; compleet met ontspiegelde glazen en bijpassend chique YSL-etui. Voor de unieke Rinck Brillen prijs van hoge correctie geringe bijbetaling. 50 Botermarkt LEIDEN/DEN HAAG - "Eén haar van een vrouw is sterker dan dui zend paarden", zo citeerde de verdediger .van een 33-jarige Leidse fabrieksarbeider voor de Haagse rechtbank. De Leidenaar had zich te verantwoorden voor een poging tot doodslag. De kracht van de vrouwenhaar speelde een rol omdat de grote strijd ging om een vrouw waarop zowel de Leidenaar als een ander verliefd waren. De situatie werd er niet beter op toen de vrouw haar liefde wel aan de ene maar niet aan de andere minnaar schonk. "Het werd over en weer wat op de spits gedreven", aldus de verde diger mr. Schaper. Op 29 april ontbrandde de liefdesstrijd na ca fébezoek. Verdachte had - ruw geschat - 20 a 25 glazen bier ge dronken en zijn concurrent niet veel minder. Er volgde een ruzie en in de Steenstraat liep dat uit op een handgemeen. Verdachte deelde ook een paar steken met een mes uit, die in buik en borst van de tegenstander belandden. Verdachte kon er zich allemaal weinig van herinneren. Maar er waren twee getuigen dio iets konden meedelen. Eerst was het duwen en trekken, daarna een klap en vervolgens het mes. "Puur toeval dat ik die bij me had" deelde verdachte mee. "Zo gaat het als je een mes bij je hebt" repliceerde de officier. Hij eiste negen maanden gevangenisstraf waarvan drie maanden voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. Mr. Schaper noemde die eis exorbi tant hoog. Door de klap die ver dachte werd toegediend kreeg hij een lichte hersenschudding en raakte in de war. Ook het vooraf gaande drankgebruik speelde daarbij een rol. Pleiter zag in het optreden van verdachte een vorm van noodweer en vond dat hij ontslagen van rechtsvervolging zou moeten worden. De uit spraak is op 29 augustus.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13