Gaby Minneboo ontevreden ondanks zege bij stayers Laatste hindernis fataal voor Heins Jan Raas tegen wil en dank overwinnaar Oostduitsers voorop bij WK DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1978 SPORT PAGINA 11 HEESCH (ANP) - Jan Raas is gisteren in Heesch tegen wil en dank winnaar van de tweede etappe van de prof ronde van Nederland gewor den. Het was de zeventiende overwinning van Nederlands beste wielrenner in dit sei zoen, maar het had eigenlijk de derde van zijn knecht Piet van Katwijk moeten zijn. Piet van Katwijk was in zijn ei gen streek de meest aangewe zen persoon van zijn ploeg om - net als vorig jaar in Nijme gen - de tweede etappe te winnen. Tijdens de finale, vier plaatselijke ronden in Heesch, werd dat afgespro ken. Raas zou de sprint aan trekken voor de snelle finis her Piet van Katwijk. De Zeeuw deed dat keurig. Hij demarreerde en hield, be hoorlijk met zijn ellebogen werkend, de sprintende con currentie van zich af. Van Katwijk werd inderdaad ge lanceerd, maar beging de fout een te zware versnelling rond te malen. Voor Raas was het onmogelijk om in deze turbulente massa sprint in te houden voor zijn pleogmakker. In zo'n situatie kan er niet meer omgekeken worden. Raas ging gewoon hard door en bemerkte op de eindstreep tot zijn verbazing dat Van Katwijk wel langszij was gekomen, maar hem niet was gepasseerd. Raas had eenvoudig zo hard getrapt, dat niemand hem meer kon passeren. Hij: "Ik heb echt voor Van Kat wijk gewerkt, maar hij miste kennelijk de macht" Uitslag: 1. Jan Raas (Ned-Post) 225 km in 5 uur 57 min 55 sec (met bonificatie 5.57,45, 2. Piet van Katwijk (Ned-Post) z. t. (met bon. 5.57,50), 3. Guido van Calster (Bel-Merckx) z. t. (met bon. 5.57,52), 4. Willv Planc- kaert (Bel-Merckx), 5. Johan van de Meer (Ned-Koop- mans), 6. Walter Planckaert (Bel-Merckx), 7. Jan van Katwijk (Ned-de Loot). 8. Leo van Vliet (Ned-Caput), 9. Cees Priem (Ned-Post). 10. Jan van der Stappen (Bel- Willekens). Het algemeen klassement: 1. Daniel Willems (Bel-Jossart) 12.13,11, 2. Guido van Calster (Bel-Merckx) op 3 sec, 3. Leo van Vliet (Ned-Caput) z. t., 4. Aad van den Hoek (Ned-Post) z. t., 5. Willy Planckaert (Bel- Merckx) op 6 sec. Bert Pronk zit zonder ploeg. De Scheveningse wielrenner heeft van de directie van zijn Belgische ploeg een brief ge kregen met de mededeling dat er voor hem in i geen plaats meer is. Met andere woorden ont slag. Pronk heeft dit seizoen nauwe lijks iets gepresteerd, nadat hij in 1977 als knecht op de twaalfde plaats in de Ronde van Frankrijk eindigde. Hij sukkelde dit jaar met zijn ge zondheid. De ploegleiding motiveerde Pronk's ontslag met de woorden: "Wij kunnen zijn hoge salaris niet meer verantwoorden ten opzichte van anderen die meer presta ties leveren." MÜNCHEN - Gaby Minneboo stapte met een gezicht als van een oorwurm van de fiets. Hoewel de Nederlander er, op de eerste dag van de wereldkampioenschappen wiel rennen op de baan voor amateurs, in München eenvoudig in was geslaagd om winnaar te worden van zijn stayers-se rie kon er bij de titelhouder geen lachje af. "Het ging niet best", biechtte Minneboo op. "Ik zat in ademnood. Er zit hier veel te weinig zuurstof in de lucht" Wat hem niet had belet met opval lend gemak van zijn "concurren tie" weg te fietsen. Een vijftal mi nuten had de stayer vanuit laatste positie de zaken bekeken. Ver snelde toen even en rukte achter Bruno Walrave in één rush naar de tweede positie op. In zijn jacht sleurde hij Jean Breuer mee Binnen twee minuten zette dit duo de rest van het veld - drie coureurs - op een ronde achter stand. Minneboo en Walrave lie ten vervolgens Breuer nog even uitrazen, tot het moment, waarop die Duitser van vermoeidheid in elkaar klapte. Op onthutsend eenvoudige wijze zegevierde Minneboo in een tijd van 34 mi nuten 28,05 seconden (gemiddel de snelheid van bijna 70 kilome ter per uur). Met Gaby Minneboo en Jean Breuer plaatsten zich in de avonduren nóg twee Nederland se (Mathé Pronk en Martin Riet veld) en twee Duitse amateur stayers (Gerald Schutz en Rainer Achtervolging 'Op het onderdeel achtervolging is de baanploeg van Oost-Duitsland niet langer ongenaakbaar. De geweldige prestaties van de Oostduitse renners vorig jaar in San Cristobal hebben een ket- i ting-reactie tot gevolg gehad, die zeker bij de "poursuite" van de wereldkampioenschappen in München een aantal onvoorstel bare tijden op de klokken heeft gebracht. Weliswaar waren de Oostduitsers andermaal het snelst, ook tien anderen slaagden erin tijden van onder de 4 minuten en 43 secon den over de vier kilometer op de klokken te brengen. De negen tienjarige Franse "nieuweling" Alain Bondue kwam bijvoor beeld uit op 4.37.70, terwijl Dick van Egmond, in de achtste finale werd uitgeschakeld met een tijd van 4.42.23. Lothar Thoms steekt zijn handen omhoog. De Oostduitser won de eerste gouden medaille van de wereldkampioenschappen op de baan. Hij was de snelste amateur op de 1 kilometer. 9 Arnold Mühren en Ipswich Town hebben alsnog overeenstemming kunnen bereiken over een twee jarig contract. De voormalige FC Twente-speler zal volgende week dinsdag zijn competitiedebuut maken voor de Engelse club in de wedstrijd tegen Liverpool. In het tweede competitieduel speelt Mühren tegen Manchester Uni ted. Mühren is de eerste Neder landse speler, die in de league uitkomt. AKEN T- Een kleine misrekening werd Johan Heins tenslot te fataal. Niets leek er meer mis te kunnen gaan toen de Europese kampioen na een magistraal gereden parcours zonder schade en in een uitstekende tijd op de laatste hindernis afstormde. De bijzonder venijnige dubbel- sprong, het obstakel dat eerder voor velen van zijn con currenten te lastig was gebleken, zou echter de lokkende hoofdprijs van de eerste kwalificatiewedstrijd op het WK- springen te Aken in de weg staan. Het afwerpen van een boom kostte Heins de overwinning en wierp hem zelfs naar een 12e plaats te rug, want iedere fout werd met zeven seconden bestraft. Zo doende resteerde er voor West- Duitsland uiteindelijk nog een troostprijs. De op Heins volgende Gerd Wiltfang slaagse er met Roman wel in tot het einde een misstap te vermijden. Toch heerste er een bijzonder.te- vreden stemming in de Neder landse ploeg na het eerste onder deel, dat zowel voor het individu eel klassement als voor vandaag te verrijden landenwedstrijd geldt. Met een gedeelde zesde plaats voor Henk Nooren, een 12e voor Heins en een 14e voor Anton Ebben, telde het vaderlandse kwartet geducht mee. Nederland klasseerde zich dank zij de prestaties van Nooren, Heins en Ebben voorlopig op de derde plaats, op minder dan twee springfouten afstand van de zeer sterk rijdende Amerikaan en met een minieme achterstand op Groot-Brittannië. Voor West-Duitsland resteert al leen nog de hoop op een indivi duele triomf. Als vooraanstaande ruiternatie werd het gastland reeds op de openingsdag gede valueerd. De jonge hoop Hein- rieh-Wilhelm Johannsmann mis te de nodige routine, de nieuwe kampioen Sonke Sonksen kwam door fouten en weigeringen in de achterhoede en Paul Schocke- möhle werd zelfs op een fluitcon cert onthaald, nadat hij met Deis ter een abominabel parcours had gereden. IJzersterk De Amerikanen maakten daaren tegen in de eerste confrontatie een ijzersterke indruk met een derde plaats voor Buddy Brown, een vijfde voor Michael Matz en een achtste voor Conrad Hom- feld. Afgewacht moet echter worden hoe hun snelle volbloeds reageren op de loodzware klas sieke parcoursen die te wachten staan na de pittige opening, waarin slechts zeven van de 53 ruiters foutloos bleven. Als enige Nederlander hoorde daarbij de weer betrouwbaar rij dende Anton Ebben. Gebrek aan snelheid hield hem echter uit de topklassering. Ebbens 100,8 se conden met Jumbo Design werd ruimschoots overtroffen door Henk Noorden, die zijn 87,3 se conden evenwel met 7 strafse- conden zag verhoogd door een vrij onnozel foutje op een okser. Voor Dick Wieken lijkt geen be langrijke rol meer weggelegd, al thans niet op het persoonlijke vlak. De Drentse debutant ging beloftevol^ van start, maar een onnodige fout op de negende hindernis schokte zijn vertrou- ;rd gevolgd doqr (96,1 seconden) met Sil werd zo doende omgezet in 110,1 secon den, waardoor hij vrijwel kans loos is zich bij de beste 24 combi naties te plaatsen waaruit zater dag het sterkste kwartet te voor schijn moet komen. Gerenommeerd Er waren overigens vele gerenom meerde ruiters die het aanzienlijk slechter deden dan de internatio naal onervaren leerling van Jo han Heins. Niet alleen Paul Schockemöhle beleefde een af gang, nog pijnlijker werd de ver nedering voor de vermaarde Bra ziliaan Nelson Pessoa, die mo menteel voor een Franse cham- pagnefabriek via zijn rij capacitei ten reclame moet maken. De op wekkende drank zal hem slecht gesmaakt hebben nu hij van di verse hindernissen slechts een ruïne had overgelaten en met niet minder dan 46 strafseconden naar de achterhoede was verwe- Ook de Oostenrijker Thomas Fruhmann, die in Zuidlaren furo re maakte met het winnen van twee auto's, ging driemaal in de fout met FBI. De Engelse amazo ne Caroline Bradley evenaarde hem. Geen enkele indruk maak ten zoals verwacht de Oosteuro- pese equipes. Zowel de Russen als de Tsjechoslowaken misten kwaliteit en klassepaarden. t Anton Ebben: traag i Temidden van al dat geweld was Gerrit Möhlmann eerder op de dag al onderuitgegaan. De natio nale kampioen speelde in het achtervolgingstoernooi de rol van figurant, nu er 23 renners sneller reden dan hij. De Ameri kaanse wielertoerist Grylls on derstreepte het volledig falen van Möhlmann die na met zichzelf, noch met zijn wanprestatie, raad wist. "Ik rijd de laatste dagen slecht en ik weet niet waardoor het komt Misschien is de sprong van de weg naar de baan toch te groot geweest. In Utrecht bij de Nederlandse kampioenschappen ging het goed, in Ahoy' reed ik nog 4.49 en hier kreeg ik onmid dellijk dikke benen, kon ik alleen maar proberen een beetje vooruit te schoffelen" Tegenstelling In schrille tegenstelling tot het fa len van Möhlmann. was de for midabele prestatie, die de 19-jari- ge Oostduitser Detlef Macha le verde. Hij, aanvankelijk door de Oostduitse wielerbond te licht bevonden voor een afvaardiging naar München, raffelde zijn 4 ki lometer af in een tijd van 4.36.34 seconden. Hij bleef daarmee on der de wereldtijd van de Deen MogensFrey, die in 1968 in Mexi co Stad 4.37.57 op de klokken bracht. Zijn landgenoot Unter- walder zou later zelfs 4.34.66 laten afdrukken.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11