Verbanning voor Russische dissident Podrabinek Kabinetsvorming Portugal haast onmogelijke taak NAAST HET NIEUWS Rechts weer "actief" in Zuid-Afrika Nederland wil meerderheidsbesluiten in EG Persvrijheid Iran aan banden gelegd Zwarte soldaat in VS krijgt meer straf dan blanke WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1978 SANTPOORT (ANP) - Nederland zou graag zien dat in de minister raad van de Europese Gemeen schap niet langer, zoals thans het geval is, over bijna alle zaken bij eenstemmigheid wordt beslist, en dat vaker meerderheidsbe sluiten worden genomen. Dit bleek uit een toespraak die de staatssecretaris van buitenlandse zaken, drs. Durk van der Mei, gis teren hield voor een internatio nale conferentie van de jongeren- raad van de Europese beweging, in Santpoort. Ook de minister Van landbouw Van der Stee, heeft enige tijd geleden aangedrongen op het nemen van meerderheidsbesluiten. Hij deed dit, nadat Engeland, tegen de wil van de acht overige leden van de Europese Gemeenschap in, met het oog op zijn nationale belan gen opnieuw besluiten over een gemeenschappelijk visserijbe leid had geblokkeerd. Van der Mei merkte in het alge meen op dat de Europese Ge meenschap "zich niet in zo'n ge makkelijke situatie bevindt" "Wie hetgeen bereikt is, in de ge meenschap vergelijkt met de verwachtingen die men koester de toen zij van start ging, komt tot de conclusie dat er nog heel veel niet tot stand gebracht is" Verwijzend naar de economische crisis, merkte de staatssecretaris op dat de gemeenschap "zich staande heeft weten te houden in omstandigheden welke daar al lesbehalve gunstig voor waren. "Elk der EG-landen heeft de cri sis op geheel eigen wijze ervaren, iets wat de samenhang van het Europese beleid niet bevordert". De crisis leidt tot terughoudend heid bij het overdragen van eco- nomische-mbnetaire bevoegd heden aan de gemeenschap. Met een duidelijke verwijzing naar het optreden van de "groten" on der de EG-landen voegde hij hier aan toe dat "vooral in lidstaten waar wederzijdse afhankelijk heid tussen de staten niet als zo sprekend wordt ervaren als in Nederland dat zo sterk van de wereldhandel afhankelijk is, de terughoudendheid het grootst Het is echter "opmerkelijk, maar bovenal verheugend, dat on danks de negatieve invloed wel ke deze situatie met zich brengt, de relevantie van de gemeen schap als zodanig geen ogenblik is bedreigd", aldus Van der Mei. Hij herinnerde eraan dat thans de verhouding met de ontwikke lingslanden veel belangrijker is dan bij de oprichting van de ge meenschap, maar ging niet in op de meningsverschillen tussen de negen onderling over de vraag, of in een nieuw verdrag van Lomé - een samenwerkingsakkoord, tus sen de negen EG-landen en 53 ontwikkelingslanden in Afrika, het Caraibische gebied en de Pa cific - het naleven van de men senrechten afdwingbaar moet zijn. Wel merkte hij op, dat met name Nederland meermalen sterk de nadruk heeft gelegd op de verantwoordelijkheid van de gemeenschap jegens die ontwik kelingslanden die niet bij het verdrag van Lomé zijn aangeslo ten. MOSKOU (GPD) - De Russische dissident Alexander Po drabinek is gisteren wegens „belastering van de Sowjet- staat" veroordeeld tot Vijfjaar binnenlandse verbanning. De „belastering" door Podrabinek bestond uit het feit dat hij een,do cument heeft samengesteld waarin hij probeert aan te tonen dat in diverse psychiatrische in richtingen in de Sowjet-Unie misbruik wordt gemaakt van de medische -wetenschap bij de (soms gedwongen) behandeling van politieke oppositionelen of tewel dissidenten. Het proces van Podrabinek duurde een dag en vond plaats in Elektrostal. Het stadje Elektrostal ligt in een gebied dat gesloten is voor bui tenlanders, van wie dan ook nie mand het proces kon bijwonen. Volgens vrienden van de veroor deelde mochten alleen de vader en de stiefmoeder van Podrabi nek het gerechtsgebouw binnen. Vrienden en sympathisanten werden op een afstand gehouden door politiefunctionarissen in uniform en in burger. Podrabi nek zou de hulp geweigerd heb ben van zijn So wj et-advocaat Sjoelman en zou in plaats van hem assistentie hebben gevraagd van een Britse verdediger, het geen werd geweigerd. Helsinki Podrabinek werkte nauw samen met de zogeheten Helsinki- groep, waarvan de leden nagaan in hoeverre de Russische autori teiten zich houden aan afspraken en beloften die in '75 in Helsinki werden ondertekend tijdens de slotzitting van de conferentie over veiligheid en samenwerking in Europa. Het document van Podrabinek is in het Westen uit gegeven door de organisatie Am nesty International. Het was een van de stukken waarop vorig jaar in Honoloeloe, tijdens het we reldcongres van psychiaters, de Sowjet-Unie ervan beschuldigd werd misbruik te maken van deze wetenschap bij de behandeling van dissidenten. Eerder dit jaar werd Podrabinek door functionarissen van de ge heime politie KGB onder druk gezet om te getuigen tegen de lei der van de Moskouse Helsinki- groep, Joeri Orlov. Hij werd met een proces gedreigd wanneer hij niet zou willen meewerken. De 25-jarige verpleger weigerde ech ter en werd daarop in mei gear resteerd aan de vooravond van het proces tegen Orlov. Volgens diverse waarnemers is de veroor deling van Podrabinek onderdeel van een campagne van de Russi sche autoriteiten om een einde te maken aan de georganiseerde dissidentenbeweging. Alexander Podrabinek: "Sowjet-Unie maakt misbruik van psychiatrie" Onmogelijke pausnamen VATICAANSTAD (UPI) - Als hij niet telkens de lachlust van de Romeinen wil opwek ken, moet de opvolger van paus Paulus de zesde niet de eens populaire pausnaam Sixtus kiezen. Komt het er in het Engels al raar uit - Sixtus the sixth - in het Italiaans kan het absoluut niet: Sisto sesto. Een andere populaire paus naam, Gregorius, 'lijkt even eens uitgesloten, nu er in Spanje een geëxcommuni ceerde man is die zich tot 'paus Gregorius de zeven tiende' heeft laten kronen. "Da's erg jammer, want Grego rius is een luisterrijke naam die door zestien pausen is aangenomen sinds de heilige Gregorius die grote werd ge kozen in 590", verklaarde een Amerikaanse jezuïet en histo- Leo; eveneens een populaire naam voor een paus, zou bij de Italianen ook bijgedachten oproepen. Voor hen is Leo, Leone, en dat was de achter naam van de in juni voortijdig afgetreden president van de republiek, die van corruptie en belastingontduiking werd verdacht. Aan Petrus zal geen paus zich wagen. Christus gaf die naam aan zijn apostel Simon en op die 'steenrots' bouwde hij zijn kerk. Voor de rooms-katho- lieken is Petrus de eerste paus en een tweede van die naam is er nooit geweest. De beroepsgokkers in Rome houden het als namen voor de nieuwe paus op Paulus of Jo hannes: alle 'papabili' onder de kardinalen zijn, zeggen zij, door Paulus de zesde naar vo ren geschoven en door zich Paulus de zevende te noe men, zouden zij uitdrukking, geven aan hun eerbied voor hem en kunnen symboliseren dat zij zijn werk voortzetten. LISSABON (AP) - De ver deelde politieke partijen van Portugal zullen niet deelnemen aan het nieuwe kabinet van de door de president benoemde pre mier Alfredo Nobre da Costa, is gisteren in Lissa bon vernomen De leider van de conservatieven Diogo Freitas do Amaral zei na een ontmoeting met de premier dat de vorming van een nieuwe regering met de partijen "zeer moeilijk tot onmogelijk" zal zijn. Hij zei dat Da Costa gedwongen zou zijn andere onafhankelijken over te halen zitting te nemen in de regering. Nobre da Costa werd 9 augustus door president Eanes benoemd om de negende regering sinds de democratische revolutie van 1974 te vormen. Freitas do Amaral zei dat het nieu we kabinet zijn taak zou moeten beperken tot het voorbereiden verkiezingen. De woordvoerder van de socialis ten Jorge Campinos verklaarde tot verslaggevers dat zijn partij haar uiteindelijke positie niet zou bepalen voor dat Nobre da Costa zijn programma aan de nationale vergadering had voorgelegd. Maar hij herhaalde de weigering van de socialistische partij aan het nieuwe kabinet deel te ne men. Eerder hadden de conservatieven en de centrum-rechtse sociaal democraten zich gereserveerd getoond aan het nieuwe kabinet deel te nemen, maar zij zeiden de vorming ervan niet onmogelijk te zullen maken. De pro-Russische communisten verwachten geen uitnodiging voor deelname. Zij zeiden dat zij pas een beslissing zullen nemen of zij de regering zullen steunen wanneer zij haar programma hebben gelezen. De meeste waarnemers geloven echter dat zij tegen zullen stem men. Nobre da Costa spreekt vandaag met vertegenwoordi gers uit het bedrijfsleven en de landbouw De premier zei dat hij morgen zal beginnen met het vormen van een nieuw kabinet en dat hij pre sident Eanes het komende week einde van de resultaten op de hoogte zal stellen. AAN DE KETTING Voléens het in Cairo verschijnende dagblad Al Goemhoeija heeft de Saoedi-arabische minister van binnenlandse zaken, prins Najef ben Abdel Aziz, gedecreteerd dat noch Saoedi-arabische noch buitenlandse vrouwen in Saoedi-Arabië voortaan nog schouder aan schouder met mannen mogen werken. De vrouwen mogen nu alleen nog werken waar geen mannen zijn, zoals in ziekenhuizen, meisjesscholen of vrouwenorganisaties. Vrouwen mogen in Saoedi-Arabië ook geen auto besturen SPRINGERIG VOEDSEL Volgens Professor Hepburn en dr. Mitchell, beiden verbonden aan de faculteit van fysiologie aan de universiteit van Witwatersrand in Zuid-Afrika, vormen sprinkhanen een zeer proteïne-rijk voed sel dat als het ware zo uit de lucht geplukt kan worden. De drie miljoen sprinkhanen per hectare waaruit zwermen door gaans bestaan, vertegenwoordigen volgens beide geleerden on geveer 65.000 ton geconcentreerde, door de lucht aangevoerde proteïne. In 1968 werden 150.000 liter insektendodend middel gebruikt om sprinkhanen in het noorden van Afrika uit te roeien. Dat geld zou volgens Hepburn en Mitchell beter besteed hebben kunnen wor den aan het vangen van de dieren voor voedsel. Een recente zwerm sprinkhanen in Oost-Afrika bedekte 1.300 vier kante kilometer land... DOLFIJNEN REDDEN ZEELEEUW Een om hulp roepende zeeleeuw die was ingesloten door haaien is gered door een groep dolfijnen, berichtte gisteren het persbureau Tass. Het voorval is geobserveerd door zeelieden van het vissersvaartuig "Nevelskoi", ter hoogte van de kust van Kamtsjatka in het Russi sche Verre Oosten. De haaien sloten de ring om de zeeleeuw steeds meer, toen deze brulde en daarmee noodsignalen uitzond. Binnen enkele minu ten arriveerden de dolfijnen en de haaien zwommen weg. Dat bleek een tactische manoeuvre, want een kilometer verderop keerden de haaien om en vielen de zeeleeuw opnieuw aan. De dolfijnen kwamen weer te hulp, sprongen over de haaien en vormden een beschermende ring rondom de zeeleeuw. De roofdieren moesten het slagveld met de "staart tussen de be nen" verlaten NIXON GROOTVADER Oud-president Richard Nixon van de Verenigde Staten is gisteren grootvader geworden. Zijn jongste dochter Julie Eisenhower- Nixon schonk het leven aan een dochtertje, Jennie, in het zie kenhuis van San Clemente. Zowel de 30-jarige mevrouw Eisenhower als haar baby maken het goed. Echtgenoot David Eisenhower ook 30, is een kleinzoon van wijlen president Dwight D. Eisenhower. De Eisenhowers trouwden tien jaar geleden en hadden nog geen kinderen. JOHANNESBURG (GPD) Rechtse extremisten zijn op nieuw actief in Zuid-Afrika. Twee benzinebommen werden gisteren gegooid naar de auto van de directeur van het Christelijk Instituut, ds. Beyers-Naudè, die een fel tegenstander is van het Vorster-regime. Beyers-Naudè bleef ongedeerd. Op het huis van mevrouw Helen Josph, de eerste vrouw in Zuid- afrika die huisarrest kreeg opge legd, werd in de vroege ochten duren een schot afgevuurd. Zo wel mevrouw Joseph als ds. Beyers-Naudè waren de laatste tijd herhaaldelijk doelwit van in timidaties en bedreigingen. In maart van dit jaar werd mevr. Jo seph per telefoon met de dood bedreigd. Enkele dagen geleden vuurde een onbekende schutter in Durban een schot af op de docent kunst geschiedenis Harold Strachan. De kogel miste de docent op slechts enkele centimers. De be dreigingen en intimidaties zijn de meest recente in de lange reeks acties tegen mensen die bekend staan als tegenstanders van de Zuidafrikaanse apartheidspoli tiek. Generaal J. F. Engelbrecht, hoofd van de veiligheidspolitie in de Witwatersrand (omgeving Jo hannesburg), verklaarde gisteren dat de politie geen bewijzen heeft dat de acties worden uitgevoerd door rechtse extremisten. Op de vraag of de politie zocht naar rechtse terroristen, zei de gene raal dat gezocht wordt naar men- TEHERAN (AFP/REUTER) - De Iraanse autoriteiten hebben de Iraanse pers, de afgelopen tijd de voornaamste inlichtingenbron voor de bui tenlandse correspondenten in Iran, verboden verslag uit te brengen van de onlusten in het land. Uit goedingelichte bron is vernomen dat dit verbod wellicht duurt tot 3 september, de dag waarop de vastenmaand ramadan afloopt. De redenen voor dit verbod dat geen officieel karakter heeft, schijnen de dreigende paniek ondèr de bevolking en de mogelijkheid te zijn dat er in het westen steeds meer wantrouwen tegenover Iran ontstaat door een uitgebreide berichtgeving over de onlusten. De stadsbevolking in diver se streken van het land is al begonnen te hamsteren en de prijzen van de levensmiddelen stijgen snel. Inmiddels hebben ambtenaren in Isfahan gisteren meegedeeld dat alle mensen die verantwoordelijk zijn voor de tegen de regering gerichte rellen van de vorig&week, gearresteerd zijn. Ze zijn maandag al voor militaire rechtbanken verschenen. Hoeveel er zijn aangehouden en wat het - voorlopig - resultaat van de processen is, is niet bekendgemaakt. Maandag zijn ook de tanks teruggetrokken die gestationneerd waren op de voornaamste verkeersknooppunten en voor de belangrijkste gebou wen van Isfahan. Militairen in jeeps blijven echter patrouilleren door de straten van de stad. Iraanse kranten hebben voorts gemeld dat er in de stad Sjiraz die ten zuiden van Isfahan ligt, 113 mensen, beschuldigd van verzet tegen het wettig gezag, voor de rechtbank zijn verschenen. Isfahan en Sjiraz zijn de twee steden die het zwaarst zijn getroffen door de jongste onlusten waarbij zeker 14 mensen het leven lieten. De sjah verleende dinsdag amnestie aan 711 gevangenen, onder wie 62 die vast zaten om politieke redenen. Zaterdag komen ze op vrije voeten. Dan is het 25 jaar geleden dat de regering van Mossadeq ten val werd ge bracht. BARCELONA - Deze stier liet zich door de 19-jarige Maribel Atienza niet zonder meer afmaken: hij nan meisje op de horens en met ernstige verwondingen moest zij in een ziekenhuis worden opgenomen sen die verantwoordelijk zijn voor deze aanvallen. „Het doet er niet toe of zij groen, geel, wit of zwart zijn". Vaststaat dat de poli tie er tot nog toe niet in is ge slaagd om ook maar èèn van de daders op te spogen. WASHINGTON (Reuter) - De chef van de Amerikaanse generale staf, de generaal Bernard Rogers, heeft de Amerikaanse leger commandanten opgedragen na te gaan hoe het komt dat zwarte soldaten veelvuldiger dan blanke soldaten straf krijgen. In een brief die gisteren werd ge publiceerd, schrijft generaal Ro gers dat in* legergevangenissen meer zwarten dan blanken zitten, dat zwarte soldaten meer dan blanke beschuldigd worden van ernstiger vergrijpen en dat zwar te soldaten veelvuldiger oneervol worden ontslagen. Rogers schrijft dat het Pentagon (het ministerie van defensie) een onderzoek naar het fenomeen in stelt, maar dat de legercomman danten zelf ook iets kunnen doen aan eventueel bestaande discri minatie. Twee jaar geleden verklaarde het ex-hoofd rassenbetrekkingen in het leger, Minton Francis, dat le gercommandanten niet waren getraind in het omgaan met zwar ten uit de getto's. Maar in onder delen met geïnspireerde leiding, zei hij, raakten zwarte man schappen niet meer in moeilijk heden dan blanke. Mijnwerkers doodgeschoten SALISBURY (DPA/UPI/AFP) - De Rhodesische politie heeft gis teren vier zwarte mijnwerkers gedood en vijf verwond bij een actie tegen een groep van 3.000 stakende arbeiders van de Man- gula kopermijn, 130 kilometer ten noorden van Salisbury. Dit heeft een politiewoordvoerder in de Rhodesische hoofdstad be kendgemaakt. Hij zei dat de politie gedwongen was het vuur te openen toen de stakers twee politiemannen overweldigden en de groep in trokken. De mijnwerkers hebben maandag het werk neergelegd om kracht bij te zetten aan eisen voor betere betaling.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9